Onze wegrenploeg maakt zich gereed voor de slag PRIJSVERLAGING Het opvoeringsrecht van „Carmen" was bijna voor Utrechtse Opera VIRGINIA Muzzano is vol bewondering FIFA-elftal voor Amsterdam Laat u niet hypnotiseren door astronomische cijfers Laatste gat in inlaagdijk bij Schelphoek gesloten OM DE WERELDTITEL WIELRENNEN Onverdeelde lof over het circuit Ferrari stopt met wedstrijdsport Nieuw-wereldrecord 800 meter dames Fanny Blankers-Koen naar Australië? Strijd om de nationale titel tennisleraren begonnen Saksonov wereldkampioen gewichtheffen vederklasse De revanchewedstrijden te Amsterdam ECHTE" VIRGINIA EN N TRIOMF VAN SMAAK! Vele autoriteiten hij premiere Opstelling wordt in de tweede helft gewijzigd Sparring-partner voor ons nationale elftal Maarschalk Sir Basil Embry: Andere factoren zijn belangrijker „Stichting 1940-'45" ziet de eindstreep Maar eerst komt de som van f 11.- millioen Expoge dringt aan op een nationale feestdag Albert kon pleegouders niet vergeten Een tweede waterkering onder Herkingen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 Van een speciale verslaggever) JJOOG BOVEN het Meer van Lugano, in het bergland van Agno ligt een klein dorpje, Muzzano genaamd, dat slechts toegankelijk is langs smalle, steil klimmende grintweggetjes. Een paar grijs-grauwe en zeer oude huizen, een school, een landelijk hotelletje, Pensione Muzzano ge naamd, dat schuil gaat in de druivengaarden, dat alles tezamen geplakt op een berg, ziet er, wanneer men in het dal rijdt, als een middeleeuws roversnest uit. Maar eenmaal boven op de berg lachen de vriendelijk en druk spelende kinderen van het Tessiner volk gul naar de vreemdeling, die men gaarne in zijn midden ziet. En hier, met die grote Nederlandse rennerskolonie in Pensione Muzzano, wordt men vol bewondering nage keken, want Wim van Est, Woutje Wagtmans en Jan Nolten, ov^r wie men zoveel gelezen heeft in de periode van de Tour de France, logeren Immers in hun dorpje nAT Pensione Muzzano werd de Ne- derlandse equipe toegewezen door de Zwitserse wielerbond. Laten wij het maar ronduit zeggen: Rijders en verzorgers, mecaniciens en renners, om van de echtgenoten en verloofden maar niet te spreken, zijn er best mee tevreden. Leon Sonnet liet ons de ka mers zien, ruim en Iris, met stromend Het bericht, dat Ferrari zijn wagens na de grote prijs van Monza op 13 September a.s. uit de wedstrijdsport terug zal trekken, is momenteel het gesprek van de dag in de Italiaanse automobielwereld. Ferrari zei om ge zondheidsredenen dit besluit genomen te hebben. Volgens de Gazzetta dello Sport zou Ferrari zijn besluit genomen hebben wegens financiële moeilijkhe den. Het blad wijst er op, dat de pro ductie van Ferrari beperkt is tot On geveer 100 wagens per jaar, en dat de financiële positie van de fabriek, die geen steun van de regering krijgt, ge leidelijk was verslechterd. Ferrari heeft niet medegedeeld of hij al dan niet door zal gaan met het bouwen van sportwagens. In kringen die nauw contact houden met de Italiaanse auto mobielindustrie achtte men een stop zetting der productie zeer waarschijn lijk- Ferrari verklaarde nog, dat zijn enige zorg van het ogenblik was te trachten zijn arbeiders en technici bij andere fabrieken geplaatst te krijgen. Het besluit van Ferrari heeft in industriële en sportieve kringen grote opschudding veroorzaakt. Men hoopt dat alsnog een oplossing zal worden gevonden welke het de Ferrari's mo gelijk zal maken Italië in de inter nationale races te blijven vertegen woordigen. Op de vijfde en laatste dag van de Russische athletiekkampioenschappen te Moskou heeft' de 27-jarige Nina Otkalen- ko Pletneva het wereldrecord op de 800 meter dames verbeterd. Zij noteerde 2 min. 7.3 sec. Het oude record stond met 2 min. 8.5 sec. op haar naam. Nina Otka- lenko heeft in Juni van dit jaar de 800 meter in 2 min. 8.2 sec. gelopen, welke prestatie nog niet als wereldrecord is erkend. Er worden plannen beraamd om Fanny Blankers-Koen uit te nodigen voor een Australische tournee onder auspiciën van de Australische Amateur Athletiekbond. Donderdag zijn te Amsterdam de Na tionale kampioenschappen tennisleraren begonnen. De uitslagen luiden: Eerste ronde: G. W. Mulder slaat A. P. Houps 9-7 6-4 6-1, Hazebroek slaat A. E. Kauling 6-0 6-3 6-0, H. Poot slaat A. J. Sabbe 6-4 6-4 6-1, S. G. Parlevliet slaat C. Turnhout 6-1 6-4 6-1, A. Hemmes slaat A. Dekkers 3-6 6-1 6-1 6-2, M. Bruin slaat G J. de Smit 6-1 6-2 6-1, C. Heemskerk slaat J. Heemskerk 3-6 6-4 6-0 8-6, J. A. Schuuring slaat B. Baulje 6-3 6-4 2-6 8-6, R. G. Kauling slaat C. P. van Vliet 6-1 6-2 6-4, G. Baulje slaat A. Bernaert 6-0 6-4 7-5, M. C. A. Buytelaat slaat J. van der Torre 6-1 6-3 6-1, G. Th. van Beem I slaat G. H. Corstjens 7-5 6-2 7-5, K. van der Torre slaat A. J. van Harskamp 6-2 2-6 9-7 6-4. Tweede ronde: J. de Mos slaat G. W. Mulder 8-6 6-4 (G. W. Mulder terugge trokken), H Poot slaat E. Hazebroek 6-4 7-5 6-1, M. Bruin slaat C. Heemskerk 6-1 6-0 6-1, H. Hemmes slaat J. A Schuuring 6-1 6-4 6-0, R. G. Kauling slaat G Baulje 6-2 4-6 3-6 7-5 6-4, J. B. Mul der slaat M. C. A Buytelaar 7-5 6-2 6-2, K van der Torre slaat G. Th. van Beem 4-6 6-4 7-5 6-3. Donderdagavond werden de kampi oenschappen gewichtheffen voortgezet met de wedstrijd in de vedergewicht- klasse. Winnaar wero de Rus Sakso- hov met een totaal van 337,5 kg (druk- 9o kg 11 esrj .kg slo en 137,5 kg1 De Olympische kampioen Schi- mischkyan (Rusland) werd tweede met 332.5 kg (97.5 - 100 - 135). Saksonov evenaarde met zijn totaal Van 337,5 kg het wereldrecord voor de drie Olympische oefeningen dat Schi- mischkyan tijdens de spelen te Helsin- op zijn naam had gebracht. water. De maaltijden, zo belangrijk voor een rennersmaag, zijn overvloe dig en goed van samenstelling. De om geving js rustig en landelijk, de ren ners die zich mentaal moeten preparen op de wereldkampioenschappen, voe len er zich thuis en zijn blij, dat zij ver van een grote stad en van de drukte der hoofdverkeerswegen zitten. Zo successievelijk zijn de amateurs en de professionals binnen gedruppeld, waar Piet van dep Heyde, Piet Gom- mans, Piet Aandewiel, Leon Sonnet en Nol Muller hun een prima ontvangst hebben bereid. Ook Kees Pellenaars logeert in Pensione Muzzano, nadat hij van een nuttig uitstapje naar Mi laan was teruggekeerd, waar hij voor de professionals banden van de aller beste kwaliteit en van verschillend ge wicht op de kop heeft getikt, hetgeen bij Pellenaars dank zij zijn relaties, eigenlijk wil zeggen dat hij de band jes ten geschenke heeft gekregen. Alle amateurs zijn aanwezig, t.w. Van den Brekel (Echt), Paymans (Til burg), De Groot (Amsterdam), Van 't Hoff (Sassenheim), Post (Nieuw Vennep) en Wolfs (Vlijmen). De professionals waren Donderdag avond nog niet allen in het roversnest aangekomen. Wij zagen Adri Voorting (Haarlem), Wout Wagtmans (Breda), Thys Roks (Sprundel). Hein van Breenen (Amsterdam), die onder de druivenranken Barend van 't Hoff een lesje in tafeltennis gaf. Hans Dekkers (Eindhoven) en Jan Nolten (Geleen). Alleen Van Est en Gerrit Voorting hadden zich nog niet gemeld, maar men verwachtte hen in ieder geval in de loop van Vrijdag. OFFICIALS en renners waren vol lof over het circuit, dat zij moei lijker achtten dan dat van Valken burg. Over bijna 3 km zit er een klim in van 286 meter tot 390 meter, een berg van een stevig formaat, met een stijging van 81/2 bij Crespera over een gedeelte van 725 meter. Er doen ge ruchten de ronde, dat de professionals drie ronden minder zouden moeten rijden en dat zij in plaats van 18 ron den van 15 km slechts 15 ronden zou den moeten afleggen, waardoor de totale lengte van de wedstrijd zou worden gereduceerd tot 225 km. Maar bevestiging van deze geruchten heb ben wij nergens kunnen krijgen. Het oppervlak van het parcours is over het algemeen goed, maar de weg kronkelt door de bergen en de berg jes, en hier en daar zijn er haarspeld bochten in opgenomen, welke de ren ners nog al wat moeilijkheden zullen bezorgen, vooral de minder gerouti- neerden onder hen. Het circuit is smal. Over het algemeen hoort men de me ning verkondigen: Een voortreffelijk uitgekozen circuit, waarop een prach tige strijd, zowel bij de amateurs als bij de professionals, nwg worden ver wacht. Nu wij het circuit zelf aan schouwd hebben kunnen wij de me ning van Fausto Coppi volkomen on derschrijven. De Italiaanse berg- specialist heeft verteld, dat het circuit van Lugano moeilijker, lastiger en interessanter is dan dat van Valken burg. En als de serieuze Coppi dat zegt, wel, dan hoeft men aan die uit spraak niet te twijfelen. Het programma voor de revanche wedstrijden op 1 September te Am sterdam is als volgt samengesteld: Stayers, een manche over 1 uur: Verschueren (Belg.V Gueugnet (Fr.)» Lemoine (Fr.), Schorn (Did.), Wagt mans (Ned.), De Best (Ned.) en Sta- kenberg (Ned.). Het is nog niet zeker, dat De Best, in verband met zijn physieke toestand zal kunnen rijden. Sprint, matches k deux: Van Vliet (Ned.), Derksen (Ned.), Plattner (Zwits.) en Bell enger (Fr.). Omnium: Patterson (Austr.), Koblet (Zwits.) en Nielsen (Den.). Achtervolging amateurs over 4 km: De Groot tegen Van Heusden. TRIUMPH (Advertentie Ing. Med.) De heer Abraham van der Vies, di recteur van de Nederlandse opera, heeft omtrent de bewering, dat de Nederlandse opera zich heeft willen mengen in de zaken van de Utrechtse Opera gezegd, dat de Nederlandse opera reeds lange tijd de auteursrech ten van „Carmen" bezat. Nog in April zou aan de Utrechtse opera toestemming zijn verleend voor uitvoeringen van „Carmen", behalve in plaatsen waar de Nederlandse opera optreedt, dus bijvoorbeeld in Utrecht. Wat dit laatste betreft, heeft men één maal een uitzondering gemaakt, name lijk voor de voorstelling welke de Utrechtse opera Dinsdag in de Dom stad gaat geven. De directeur van de Utrechtse Ope ra, de heer Birnie, stelt de verklaring van zijn collega Van der Vies in een ander licht. Sinds begin Juli onder handelde de in Parijs gevestigde uit gever van „Carmen" met de Utrechtse opera, aangezien het jaarlijkse con tract, dat de uitgever met de Neder landse opera had, op 31 Augstus af liep. De uitgever heeft het recht bij verlenging van het contract voor het nieuwe seizoen, de exclusiviteitsclau- sule te schrappen. De vertegenwoordi ger van de uitgever in Amsterdam kreeg toestemming een contract met de Utrechtse Opera af te sluiten, zo dat deze met de voorbereidingen van „Carmen" een aanvang maakte. Door de stakingen in Frankrijk is dit contract echter nooit getekend en op de dag, dat er van opheffing van de Utrechtse Opera werd gesproken, heeft de directeur van de Neder landse Opera, tóch van de uitgever een exclusief contract gekregen. De uit gever dacht, dat de Utrechtse Opera al ter ziele was Dit laatste zal gelukkig niet gauw gebeuren. Er is een actie-comité opgericht, dat alle inspanningen om de Utrechtse Opera te behouden, zal lei den. Voor de première van de Utrecht- -* IIET FIF A-ELFTAL, dat op Woensdag n 30 September in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een oefenwedstrijd speelt tegen de kampioen van Spanje 1952/'53. de F.C. Barcelona laatst genoemde club werd gekozen als tegen partij, omdat hierin drie spelers zijn otpgesteïd, die eventueel voor de defi nitieve pioeg van de FIFA in aan merking komen is door de speciale FIFA-commissie. welke onder voorzit terschap van de heer K. J. J. Lotsy staat, gekozen. Men ging uit van de gedachte, dat in de eerste helft het voorlopig FIFA- team offensief zal spelen en dat na de pauze de ploeg zo zal worden gewij zigd, dat het 'WTVt-systeem kan worden toegepast. Aan de hand van de te Amsterdam opgedane ervaringen zal worden beslist met welke tactische wapens men het Engelse elftal op 21 October in het Wembley-stadion te Londen zal bestrijden, terwijl het te vens in de bedoeling ligt, na de oefen wedstrijd te Amsterdam, de ploeg voor Londen definitief aan te wijzen. Men heeft zestien spelers aangewe zen, alsmede twee reserve-spelers, ter wijl tevens de drie Spanjaarden van de FC Barcelona, de stopperspil Biosca, de buitenspeler Basora en de binnen- speler Kubala, nauwlettend in het oog zullen worden gehouden. Van Hongarije is, naar de heer Lotsy ons meedeelde, geen bericht binnenge komen, als zouden Hongaarse spelers, die voor het FIFA-team in aanmerking komen, eventueel voor hun benoeming bedanken. Integendeel, de FIFA is van oordeel, dat de Hongaren wars zijn van een dergelijke onhoffelijke geste tegen over de 90-jarige Football Association (FA), tegen wie de Hongaarse ploeg in November van dit jaar te Londen zal uitkomen. De samenstelling van het voorlopig FIFA-elftal voor de eerste helft te Amsterdam ziet er als volgt uit: Doel; Zemann (Rapid, Oostenrijk); achter: Stotz (Austria, Oosten-ijk) en Happel (Rapid), midden: Hanappi (Rapid), Ocw'rk (Austria) en Brinek (Wacker, Oostenrijk)voor: Uylaki (Nice, Frank rijk), Kocsis (Honved, Hongarije), Di Stefano (FC Barcelona), Puskas (Hon ved) en Zebec (Partisan, Zuid-Slavië). Uylaki is genaturaliseerd Fransman en Di Stefano is een Argentijn, die men gaarne om zijn buitengewone kwaliteiten heeft willen opstellen. De ploeg voor de Amsterdamse wed strijd voor na de rust is als volgt sa- m»ngesteld: Doel: Zemann (Rapid); achter: Hanappi (Rapid), Fosipal (Hamburg SV, Duitsland) en Marche (Reims, Frankrijk)midden: Bozsik (Honved, Hongarije) en Ocwirk (Au stria); voor Uylaki (Nice), Kocsis (Honved), Di Stefano (Barcelona), Puskas (Honved) ,n Zebec (Partisan). Reserves: doelman Beara (Split, Zuid-Slavië) en Boniperti (Juventus, Italië). Men mag ernstig rekening houden met de mogelijkheid, dat het definitie ve FIFA-elftal tegen Engeland te Lon den een offensieve speelwijze zal toe passen, omdat men zeer wel weet, dat het Engelse elftal op eigen bodem niet met dezelfde wapens kan worden over wonnen als de Engelsen zelf toepassen, De FIFA had voor deze wedstrijd, die naar bekend, zal worden geleid door onze landgenoot Karei van der Meer, de beschikking over de spelers van alle Europese landen met uitzondering van die van Ierland, Wales en Schotland, dit laatste in overleg met de FA. In Amsterdam kan men zich dan tevens overtuigen hoe de vorm van diverse spelers is, opdat nog eventueel tot een andere keuze kan worden overgegaan. Voor de wedstrijd tussen het voor lopig Nederlands-elftal en de kampioen van de afdeling West van de Duitse Voetbalbond, Borussia, uit Dortmund, welke op Woensdag 9 September te Nijmegen in het Goffertst°dion zal worden gespeeld, zal Borussia de vol gende ploeg in het veld brengen: doel: Kwntkowski; achter: Borgmuller en Falke; midden: Michallek. Koschmie- der en Schanko; voor: Lindner. Preiss- ler. Sandmann, Niepieklo en Flugel. Reserves zijn: Wischner en Lucken- bach. Dit team telt twee internationals. Het zijn Sch?nko en Preissler. UITSLAGEN VAN DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Donderdag in de Engelse league gespeelde wedstrijden lui den voor de 2e divisie: BrentfordBlack burn Rovers 1-4, Notts CountryOldham Athletic 2-0, Swansea Town—Leeds United 4-3. 3e divisie Zuid: WalsallBristol City 0-0. se „Carmen" (Bizet vergeve ons dit ezelsbruggetje) zijn tal van autoritei ten uitgenodigd. Alle leden van de Staten Generaal hebben een uitnodi ging ontvangen, evenals de gemeente besturen van de plaatsen die in het speelplan van de Opera waren opge nomen, de commissarissen van de ko ningin en de leden van de colleges van Gedeputeerde Staten van de pro vincies waarin deze plaatsen gelegen zijn, en de leden van de vereniging van schouwburgdirecteuren in Neder land. Het regent adhaesie-betuigingen bij het bestuur van de Utrechtse opera en van verschillende zijden wordt met grote voortvarendheid gewerkt, om de werkzaamheden van de Utrechtse ope ra normaal doorgang te doen vinden. De bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa, de Brit se luchtmaarschalk Sir Basil Embry, is gistermorgen op het vliegveld Soes- terberg aangekomen, voor een kort bezoek aan ons land. In Den Haag zal hij besprekingen voeren met minister Staf en met de chef van de Lucht machtstaf, generaal Aler. In de officiersmess van de Neder landse luchtmacht op Scheveningen, ontvouwde Sir Basil zijn opvatting van een moderne luchtoorlog. „Het is in feite zo," aldus zeide hij, „dat men eerst het probleem van de luchtver dediging en het verkrijgen van de superioriteit moet oplossen, voordat men de land- en luchtoorlog kan voe ren. Zoals de luchtverdediging van Europa thans is georganiseerd, kan men met een redelijke kans op succes eventuele aanvallen uit de lucht het hoofd bieden. „Laat u niet hypnotiseren door de cijfers over de omvang der Russische luchtmachtzo vervolgde hij. Effi ciency, training, materiaal, samenwer king en leiderschap kunnen vaak veel belangrijker zijn, dan het numerieke overwicht van de vijand. Getallen zijn werkelijk niet zo belangrijk als som mige mensen wel denken. Sprekend over het tekort aan nacht jagers, b.v. in Nederland en België, zeide Sir Basil, dat hier nog steeds een der zwakke piel en in het West- europese verdedigingsstelsel ligt Niet temin heeft de cent'raal-Euiopese luchtverdediging in de laatste jaren enorme vooruitgang gemaakt. Air Chief Marchal Sir Basil Embry (R.A.F.), commandant van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in gesprek met de minister van Oor log ir C. Staf. In de komende zes jaren zal de „Stich ting 1940-'45" door middel van inzame lingen nog een beroep moeten doen op het Nederlandse volk, voor een bedrag van ongeveer elf millioen gulden. „Eerst dan zullen wij de in het verzet gegeven belofte op redelijke basis gestand kun nen doen", aldus wordt medegedeeld m bet jaarverslag over 1952 van de stich ting. Het aantal door de stichting finan cieel verzorgde, pensioengerechtigde ge zinnen liep gedurende het verslagjaar op van 4706 tot 4918. „Het. besluit van. de ministerraad, eind April jl. ger.omen om de nationale feestdag af te schaffen, heeft niet al leen in kringen van het verzet, doch ook onder een groot deel van de be volking verontwaardiging gewekt". Zo begint een adres, dat door het hoofd bestuur van de Ned. Ver. van Ex-poli tieke gevangenen aan de leden van de Tweede Kamer is toegezonden. Ge vraagd wordt, met klem van redenen, een nationale feestdag in te voeren, waarop niet een halve, maar een ge hele dag vrij wordt gegeven. Doordat de ministerraad is meegegaan met het verzoek van de werkgeversorganisa ties, om de nationale feestdag slechts half te vieren, is ons land tussen de andere bevrijde landen, in een uitzon deringspositie komen te verkeren. Dat de vacantie, die vijfhonderd kin deren uit Strijen gedurende de heide week in Ede hebben doorgebracht, op sommigen diepe indruk heeft gemaakt, blijkt uit het geval van de li-jarige Albert Fortuin. Met alle andere jon gens en meisjes keerde hij Maandag middag in Strijen terug, maar de her innering aan zijn verblijf op de Edese boerderij was z° sterk en de roep naar de Veluwe zo onweerstaanbaar, dat hij zonder iemand van zijn plan te vertel len, de volgende dag op de fiets stapte en linea recta terugreed naar zijn pleegouders. Albert mocht een nachtje overblij ven, maar in de loop van Woensdag werd hij, nadat men in Strijen op de hoogte was gebracht van een en ander, toch maar op transport gesteld naar de Hoekse Waard... Op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Nov. zal door de stichting „Het Veiligheids instituut" te Amsterdam een nationaal veiligheidscongres, het tiende in Neder land, worden gehouden. Bij Schelphoek klonk gisteravond om half zeven weer het vreugdevolle geloei van de sirenes der sleepboten, toen twee elementen van elk zes cais sons in de laatste opening in de Ooster- inlaagdijk werden gedrukt. Nu is ne genduizend hectare Nederlandse grond van de zee afgesloten. Tien minuten duurde het fluitconcert op deze plaats, waar de zee zo wreed en zo machtig bleek. Talrijke autoriteiten woonden de sluiting bij. Onder doodse stilte zag men toe, hoe een klein aantal sleepbo ten de caissons, die als huizenblokken boven het water uitstaken, langzaam maar zeker in het dijkgat duwden. Toen barstte opeens het gefluit los, ten teken dat de dijk gesloten wa6. Op het ogenblik treft men bij Her- k ngen voorbereidingen voor de aan leg van een tweede waterkering, in verband waarmee een aantal woningen zal moeten worden afgebroken. Deze woningen, die in de gemeente Melis sant staan, zullen worden vervangen door nieuwe. De bewoners van de hui zen die worden afgebroken, mogen kiezen in welke plaats de nieuwe wo ningen moeten komen. Gisteren is ook de memorie van ant woord naar aanleiding van het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp op de Watersnoodscha- de verschenen. De memorie gaat verge zeld van oen nota van wijzigingen waaruit o.m. blijkt, dat in het wets ontwerp nu ook uitdrukkelijk de scha de wordt geregeld welke geleden is door verenigingen, stichtingen e.d. ook die welke geen rechtspersoonlijkheid De- zitten. TWEE DUITSERS GEDOOD BIJ BOTSING Bij een botsing tussen een motorfiets er. een auto. zijn gistermiddag nabij Bad hoevedorp twee Duitsers om het leven gekomen. Zij waren de berijders van de motorfiets.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5