Schaakwereld richt het oog op tornooi in Neuhausen Crème van 's werelds wegrenners is in Lugano verzameld Nicolaas Kroese, Max Tailleur en Piet Worm naar Amerika WIE MAG BOTWINNIK UITDAGEN? Negen Russen met Bronstein en Keres als grote favorieten Wat doet Dr Euwe Leraren spelen om de tennistitel Franse bridgeteam onderscheidt zich 68 Profs en 113 amateurs aan de start Voorting en v. Est misten de aansluiting Zwitsers legden speciale weg van drie ton aan Dubbele titel voor George Parijs maakt de wintermode bekend Miss Holland naar Turkije ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 (Van een speciale verslaggever) f/EUHAUSEN, 26 AugustusIn de laatste jaren worden er schaaktornooien aan de lopende band ge houden. Elk land, elke provincie, ja zelfs elke stad van enige omvang heeft zijn kampioenswedstrijden, Maar toch zijn er slechts enkele wedstrijden, die boven het regionale belang uitkomen, en tornooien waarvoor de gehele schaakwereld zich interesseert zijn uitzonderingen. Tot die uitzonderingen behoort het candidatentornooi, dat eind Augustus in Zwit serland begint, en dat bijna twee maanden lang de aandacht van een ieder, die wel eens schaakstukken in de hand heeft gehad, gespannen zal houden. Waarom juist dit tornooi een zo grote belangstelling zal afdwingen? Reeds drie jaar lang zijn er overal ter wereld selectiewedstrijden gehouden. Eerst lan delijk, vervolgens zijn de sterksten ondergebracht in zonale tornooien, en tenslotte zijn de hoogst ge plaatsten daarvan terecht gekomen in het interzonale AANGEZIEN negen van de vijftien deelnemers Russen zijn, ligt de ver onderstelling voor de hand, dat dit tor nooi een Russische aangelegenheid zal worden. Daar komt nog bij, dat de Rus sen gewoonlijk vergezeld zijn van een groot aantal meesters van naam, die hun strijdende landgenoten daadwerke lijk kunnen bijstaan met het analyse ren van afgebroken partijen, het uit werken van nieuwtjes in de opening enz. enz. Natuurlijk is dat ook aan de andere deelnemers toegestaan, maar zij kunnen daarbij niet putten uit een dergelijk omvangrijk arsenaal van ex perts. Veelal zullen zij derhalve een secondant hebben, die in speelsterkte aanmerkelijk zwakker is, of geheel en al op zich zelf zijn aangewezen. Het is duidelijk, dat vooral dit laatste een ernstige handicap betekent voor.de be trokken speler. Van de Russische deelnemers moet men Bronstein en Keres als favorieten beschouwen. Bronstein is aan derge lijke zware wedstrijden gewend, en het Is al meer dan eens gebleken, dat hü pas op volle toeren begint te draaien als de anderen vermoeid beginnen te geraken. Keres is een tijdlang slecht op dreef geweest, maar de wijze, waarop hij enkele weken geleden het kampioen schap van Estland op zijn naam bracht (18 punten uit 19 partijen'.), bewijst wel, dat hij deze inzinking thans te bo ven is. Smyslov, Kotov en Boleslavsky heb; ben al meerdere malen getoond, dat zij stuk voor stuk tot grote dingen in staat zijn. Een verrassing van één van hen is dus lang niet denkbeeldig. Wat de jongere meesters Geiler, Averbach, Petrosjan en Taimanov zul len presteren, is uiterst moeilijk te voorspellen. Vermoedelijk zal geen van deze spelers het tornooi winnen, want zij hebben nog niet de ervaring en de hardheid, die zo kenmerkend is voor de stijl van hun reeds eerder genoem de landgenoten. Maar zij zijn allen buitengewoon gebrand op een eervol resultaat; daarbij hebben zij het voor deel van hun leeftijd, wat speciaal in de tweede helft van de wedstrijd van doorslaggevende betekenis kan zijn. Want het is wel zeker, dat de bijko mende factoren, zoals uithoudingsver mogen, strijdlust en eerzucht, een niet te onderschatten invloed zullen hebben op het verloop van het tornooi. Dit te meer, omdat men de zuivere schaak capaciteiten van alle deelnemers veilig op één lijn kan stellen. F)E VRAAG dringt zich op, wie van de u overige meesters het de Russen het lastigst zal maken, en wie eventueel in staat geacht moet worden om als eerste door de finish te gaan. De Amerikanen hebben hun hoop ge vestigd op Reshevsky. Het spel van Reshevsky is een trekpleister op zich zelf. Zijn grote koelbloedigheid in nij pende tijdnood, en de wijze waarop hij combinaties te voorschijn tovert, heb ben al heel veel toeschouwers in ver rukking gebracht. „Ik word wereld kampioen", heeft Najdorf gezegd, toen hij na de oorlog met groot succes op trad in verschillende Europese tor nooien. Zal hij deze voorspelling thans waar maken? De Argentijnen zijn er van overtuigd, dat hij er toe in staat is maar de resultaten van hun favo riet in de laatste tijd behaald, recht vaardigen dit optimisme niet. Hij ver loor twee maal een match tegen Res hevsky, en in het laatste tornooi te Mar del Plata moest hij de eer laten aan de Zuidslaviër Gligoric. Zal Gligoric dan de eer ophouden van de Westerse wereld? Hij is nog slechts 30 jaar, is zeer ambitieus, en is boven dien blijkens zijn spel in een tweetal Zuid-Amerikaanse tornooien, in een EUWE buitengewoon goede vorm. Als hij zijn vrees voor zijn Russische collega's van zich af weet te zetten, moet Gligoric in- tornooi, dat vorig jaar te Stockholm werd gehouden. De acht sterksten uit Stockholm hebben het recht gekregen aan dit candidatentornooi deel te nemen. Het zijn: Alexandre Kotov, Mare Taimanov, Tigran Petrosjan, Ewfim Gelier, Yuri Averbach allen uit Rusland), Gidéon Stahlberg (Zweden), Laszlo Szabo (Hongarije) en Svetozar Gligoric (Zuidslavië). De vijf hoogst geklasseerden uit het vorige candidaten tornooi (Boedapest 1950), hadden dit recht reeds automatisch verkregen. Het zijn de Russen David Bronstein, Isaac Boleslavsky, Vassili Smyslov en Paul Keres en de Argentijn Miguel Najdorf. Voorts besloot de F.I.D.E. om ook de oude rechten van de ex-wereldkampioen Dr. Max Euwe (Nederland) en die van Samuel Reshevsky (Ver. Staten) te erkennen, zodat er dus in totaal vijftien grootmeesters zullen aantreden. De ivinnaar van dit dubbelrondige tor nooi zal het vvlgend jaar een tweekamp mogen spelen tegen Dr Michael Botwinnik, met het wereld kampioenschap als inzet. derdaad tot grote dingen in staat wor den geacht. De Hongaar Szabo is voor niemand bang. Hij kan van iedere deelnemer winnen, maar hij neemt vaak juist te veel risico en dat kan men zich tegen deze grootmeesters niet permitteren. Wij geloven dan ook niet, dat hij boven de middenmoot zal uitkomen. Dezelfde verwachtingen hebben wij van de Zweed Stahlberg, hoewel diens spel heel wat degelijker is dan van de Hongaar. Stahlberg is de enige der deelnemers, die tijdens een tornooi geen speciale regels in acht neemt. Dat be tekent, dat hij niets aan zijn gewone dieet verandert. QNZE LANDGENOOT Dr Euwe heeft in de jaren 1947 en 1948 een onge woon diepe inzinking gehad, en tijdens deze depressie heeft hij deelgenomen aan de wedstrijd om het wereldkam pioenschap. Zijn resultaat was voor ve len een grote teleurstelling; voor hem zelf wel het meest. Slechts langzaam wist hij zich te herstellen, en thans is het zover, dat men kan zeggen, dat de Nederlander zijn oude kracht terug heeft. Indien Dr Euwe goed op dreef is, zoals bijvoorbeeld enkele maanden ge leden in Mt. Pelerin, dan kan hij zeker in de bovenste helft eindigen, en moge lijk nog voor een verrassing zorgen. Dr Euwe heeft verscheidene malen in Zwitserland gespeeld, en het is opmer kelijk, dat hij daar nog nooit een slech te beurt heeft gemaakt. Blijkbaar in spireert de Zwitserse lucht hem, en dat kan voldoende tegenwicht betekenen voor het feit, dat onze landgenoot de oudste der deelnemers is. De resultaten van de gespeelde par tijen op de tweede dag van de Nederland se kampioenschappen voor tennisleraren luiden: Derde ronde (kwart-finales): J. de Mos slaat H. Poot 6-3 6-1 6-2, M. Bruins slaat A Hemmes 6-0 4-6 6-4 6-2, H. Hemmes slaat R. G. Hauling 6-2 6-4 6-2, J. B- Mulder slaat K. van der Torre 6-1 6-2 6-2. Eerste ronde dubbel: R. G. Hauling en B. Balje slaan J. Heemskerk en G. H. Corstjens 6-1 6-1 6-2, G. W. Mulder en J. A. Schuuring slaan A. E. Hauling en C. Turnhout 6-0 6-0 6-1, A. J. Sabbe en G. Balje slaan G. J. de Smit en C. Heemskerk 6-1 6-3 6-1, A. P. Houps en M. C. A. Buytelaar slaan J en K. van der Torre 6-3 6-2 6-2, S. G. Parlevliet en A. Hemmes slaan C. P. van Vliet en A. J. van Harskamp 6-4 7-5 7-5, A. Dekkers en M. Bruin slaan E. Hazebroek en A. Bernaert 6-3 6-3 6-1. Kwartfinale dubbel: J. de Mos en G. Th. van Beem slaan R. G. Hauling en B. Balje 6-2 6-4 6-0, G. W. Mulder en J. A. Schuuring slaan A. J. Sabbe en G. Balje 6-3 6-1 6-2, J. B. Mulder en H. Hemmes slaan A. P. Houps en M. C. A. Buytelaar 6-1 6-1 6-1, S. G. Parlevliet en A. Hemmes slaan A. Dekkers en M. Bruin 8-6 6-3 3-6 7-5. Toen in de vijfde ronde het Franse team er in slaagde van het roemruch te Engelse team te winnen en nog wei met cijfers die geen twijfel lieten be staan aan wie de sterkste was (64-31!), verkregen de Fransen meteen de lei ding met 8 punten uit 5 wedstrijden en zijn thans tot de favorieten van het tornooi in Helsinki gebombardeerd. Merkwaardig is wel, dat Frankrijk als een „zwak" land te boek staat en dat men in Parijs geen dubbeltje wilde ge ven voor de kansen van dit team. Ook in de bridgesport blijkt de prac- tijk zich weinig te storen aan de theo rie! Zweden verspeelde door een ne derlaag tegen Italië vrijwel alle kan sen op de eerste plaats, alhoewel Zwe den, Italië en Egypte nog de 3e, 4e en 5e plaats bezetten met elk 6 punten. Italië, dat een wedstrijd minder ge speeld heeft, heeft zeker nog prachtige kansen en zal zeker fel de kans verde digen om weer tegen Amerika te mo gen spelen voor het wereldkampioen schap. Egypte doet het ook wel aardig, maar speelt niet constant genoeg om geducht mee te tellen; slechts als de favorieten zouden gaan falen, kan Egypte nog een kansje maken. Ierland, België. Noorwegen en Zwit serland vormen de middenmoot en daarin zal wel niet veel verandering komen. Het snel van de Noren, die zulk een overtuigende overwinning be haalden in de Scandinavische kam pioenschappen. valt tegen. Zelfs tegen het zwakke Denemarken, dat met Finland de rij sluit, verloor Noorwe gen. Er moeten nog vijf ronden gespeeld worden, zodat er natuurlijk nog be langrijke wijzigingen mogelijk blijven. BRONSTEIN IJJGANO, Vrijdag Hedenavond om acht uur werd de deelnemers lijst der wereldkampioenschappen op de weg definitief gesloten: 68 pro fessionals zullen Zondagochtend aan de start van het circuit van Lugano verschijnen en Zaterdagmiddag vertrekken 113 amateurs om elkaar de titel te betwisten voor 1953. Bij de professionals zijn zeven landenploe gen ingeschreven van acht man, t.w. Duitsland, België, Frankrijk, Ne derland, Italië, Luxemburg en Zwitserland. Verder was Groot-Brittannië met vier professionals verschenen, Australië en Oostenrijk elk met een, Spanje met vijf man en tenslotte één onderdaan van Liechtenstein. In de Duitse ploeg is natuurlijk de wereldkampioen Heinz Müller present. In de Belgische ploeg treffen wij Close, Ockers en Schotte aan,; bij de Fransen vinden wij Louison Bobet, Ge- miniani, Robic en Rolland; in de Ita liaanse ploeg scharen zich onder ande ren Fornara, Magni, Petrucci enAstrua rondom Fausto Coppi, voor wie het circuit als geknipt is, in de Luxem burgse ploeg zien wij de namen van Ernzer, Diederich, Jim Kirchen en Kemp, en in het Zwitserse team steken Fritz Schaer, Ferdi Kübler, alsmede Marcel Huber met kop en schouders boven de andere vertegenwoordigers van het gastland uit. Bij de amateurs bestaan de ploegen niet uit acht, maar uit zes man. Met complete teams hebben behalve Ne derland, ingeschreven Duitsland, Groot- Brittannië, Oostenrijk, België, Dene- margen, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Luxemburg, Saarland, Zweden en Zwitserland. In totaal zullen 113 renners aan de start verschijnen van 24 verschillende landen. De Nederlandse professionals waren pas Vrijdagmiddag compleet aanwezig. Wim van Est en Gerrit Voorting, die nog aan het team ontbraken, hebben een avontuur beleefd, dat echter uit stekend is afgelopen. Komend van Lu- zern stapten zij in de buurt van Eluelen aan het einde van het Vier- ooudstedenmeer uit de auto om een iedeelte met de fiets af te leggen, roor het Alpenplaatsje Anderma tt regen beide renners het zo koud, dat ij een café binnen gingen om wat arms te drinken. Vlak daarna reedde -geleidende auto hen voorbij. Van :t en Voorting stapten 'weer op de ets, maar het werdvoordat de igenlijke beklimming de Gatt en rd b< gon, zo koud, dat zij bij een klein hotelletje stopten, in de mening verkerend, dat de begeleidende wogen Zwitserland Sa In deze kaart geven wij een over zicht van het circuit bij Lugano. De amateurs rijden vandaag 181 km of 12 rondende beroepsrijders komen morgen aan de start om het traject 18 maal af te leggen, hetgeen een afstand is van 271 km. Er zit in het parcours een stijging van 98 meter, welke zich uit strekt over een lengte van onge veer lVs km. Het laatste gedeelte van het parcours vertoont een lichte daling. wel terug zou komen. Maar deze kwam niet terug, reed naar Lugano door, zeker 100 km verder en de beide Hol landers, die geen Zwitserse francs op zak hadden, waren gedwongen in het hotelletje bij Andermatt te kruipen. De namen van Van Est en Voorting waren voor de waard bekende klanken en hij was gaarne bereid ze onderdak te ver schaffen met de belofte, dat hij later wel geld zou krijgen. Eerst de volgen de morgen kwam de wagen terug, zoe kend, waar de beide renners waren gebleven. 70WEL de zes amateurs als de acht professionals bevonden zich in uit stekende conditie en in het Hollandse kamp was men vol goede hoop, dat mede door middel van de ploeggeest een behoorlijk resultaat zou kunnen worden behaald. Kees Pellenaars heeft het circuit ook verkend. Hij is van mening dat de heu vel Crespera inderdaad niet gemakke lijk zal zijn, vooral tegen het einde van de strijd. De aankomst is in een dal, dat voor sportvliegerij wordt gebruikt. Men heeft er een 1200 meter lange betonweg aangelegd, met een dikte van slechts vijf centimeter. Het is de bedoeling, dat deze betonweg, die 300.000 gulden heeft gekost, na de kampioenschappen weer wordt opgeruimd, omdat de boeren het grasland niet wensen te missen. Maar het bedrag kan er gemakkelijk af, want men verwacht een recette van ongeveer 2 millioen gulden, dankzij de hoge toegangsprijzen - 40 gulden per persoon op de tribune van aankomst voor beide dagen - en de grote belangstelling, welke men vooral Zondag uit Italië ver wacht. Want welke Italiaan wil Fausto Coppi, na het echec van Gino Bartali in de Tour de France, niet in het we reldkampioenschap zien rijden? De Amerikaan Pete George heeft het wereldkampioenschap gewichtheffen in de lichtgewichtklasse gewonnen met een to taal van 370 kg, een nieuw wereldrecord voor de drie Olympische oefeningen. Het oude record stond sinds 19 October 1946 met 367,5 kg op naam van zijn landge noot Stanczyck. PRINS NAAR ROTTERDAM Prins Bernhard zal met het paard „Arquebuse" deelnemen aan het inter nationaal concours hippique te Rot terdam van 36 September a.s. De prins zal uitkomen in de dressuur- proef om de „Prijs van de rijbaan" en in het nummer „Elegantste rijpaard". EERVOLLE OPDRACHT VOOR KAREL VAN DER MEER De interlandvoetbalwedstrijd Tsjecho- slowakije—Zwitserland, welke 20 Septem ber a.s. te Praag zal worden gespeeld, zal worden geleid door onze landgenoot Karei van der Meer. Br zijn tijdelijk nieu- we borden gekomen achter de ramen van het cabaret „De Doof pot" aan het Rem- brandtplein te Amster dam met caricaturen van moppentapper Max Tailleur zoals hij ver trekt en zoals hij veramefïkaanst in October a.s. denkt terug te komen. „Ik ben even neuzen in New-York" staat er onder. Binnen weerklonk gis terochtend (een onge bruikelijk uur) de mu ziek van Nicolaas Kroe- se's speeldozen. Tien tallen vrienden en be kenden, onder wie veel artisten en eigenaars van eethuisjes namen er afscheid van Kroese, Tailleur en de tekenaar architect Piet Worm, die om half twaalf begon nen met het inladen van koffers, souvenirs en andere bagage in drie auto's. Kroese torste o. a. een speciaal vervaardig de vogelkooi, waarin zijn „trade mark" te bewonderen viel: vijf reuzen-vliegen. Af en toe zette hij een sleutel in de bodem van de kooi en wond die op. Dan tingel-tangelde lus tig de muziek onder de vliegen vandaan. Kroe se stapte in zijn origi nele Rolls Roype en toen iemand vroeg van wie die was. repliceer de Max meteen met: ..Als je nou vraagt hoe hij loopt, dan: zegt hij over de bank". Tegen het middaguur zette de stoet van drie wagens zich onder veel vrolijke afscheidskreten van de achterblijvenden in beweging op weg naar Rotterdam. Daar zal het drietal zich in schepen op de „Nieuw Amsterdam" en de reis naar New-York begin nen. Naar bekend is het initiatief van Kroese uitgegaan, die in zijn etablissementen vele Amerikaanse gasten telt, met wie hij vriendschap heeft gesloten. „Wat we er precies gaan doen, veten we nog niet", zegt Max, „maar zeker is dat we voor de tel-avivie zullen komen". Intussen zal „De Doof pot" tot 7 October a.s. gesloten zijn. QE bekendste Parijse mode-ont werpers hebben hun nieuwste nujaurs- en winter modellen open- buur gemuukt. De korte en lange roti strijden om de voorrang. Christian Dior. met een grijze wollen jurk, korte rok. Jacques Fath, met een groen, rose, geel en grijs geblokte Schotse rok, met nauwsluitend kort zwart jasje, hals en man chetten afgezet in het rose, korte rok. Miss Holland 1953, Yvonne de Meijer, een 20-jarige mannequin uit Haarlem, is gisteren per vliegtuig van Schiphol naar Turkije vertrokken, waar zij mid den September zal deelnemen aan de Miss Europaverkiezing. Gisteren vlogen uit vele landen van Europa schoonheidskoninginnen naai het verzamelpunt Frankfurt, waar zii gezamenlijk met een toestel van dé SAS de reis zullen voortzetten naai Istanboel. Als begeleidster van mej. de Meijer maakt mevrouw van Meeuwen echtgenote van de directeur van het Casino te Amsterdam, de reis mee. Miss Holland heeft na deze reis naa' Turkije nog een uitgebreide tournee in het verschiet. In November a.s. zal zij namelijk ook nog voor ons land worden uitgezonden naar Engeland, om deel te nemen aan de aldaar in diverse plaat sen te houden Miss World verkiezing. Balmain, met een elegante wol len tweed mantel in beige en grijs, afgezet met astrakan. Balmain. met een cocktail jurk van taflzijde in rose en blauw. De nieuwste nouveauté's van Balmain Hued van zwart velours, sjaal van lichte wollen stof opgelegd met noppen van zwart velours Tas met handvat van hertenhoorn.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11