Italië verkeert in spanning over Vrije Staat Triest Rusland weigert besprekingen over Oostenrijks verdrag Wil Tito Zuidelijke sector bij Joegoslavië voegen? Na lange scheiding vrij Twee personenauto's ramden een slippende autobus Oostduitse propagandisten in Bondsrepubliek Eerst verdrag met Duitsland Havengebouw in Amsterdam? 86pCt. acht loonsverhoging van 5 pCt. noodzakelijk iens naar: Maandag 31 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 204 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN J)E NOG STEEDS zwevende status van de Vrije Staat Triest heeft Zon dag in Rome grote spanning veroorzaakt. Dat bleek uit de drukke besprekingen, die de premier, Pella, eerst met zijn minister van defen sie, Taviani, en de chef van de generale staf, generaal Marras, en later met de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke grote mogendheden voerde. Tot de diplomaten zei Pella, dat een maatregel van Tito tegen Triest kwade gevolgen vtior de Italiaanse openbare mening zou hebben; hij drong aan op bemiddeling door de Westelijke landen om een crisis te vermijden. Italiaanse bladen wisten voorts te melden, dat gepantserde Italiaanse eenheden Zondag naar het gebied van Gorizia, langs de grens met Triest, zijn gezonden en dat ook Ita liaanse oorlogsschepen daarheen onderweg waren. Deze berichten zijn echter officieel niet bevestigd, slechts is namens het hoofdkwartier van Let leger te Undine medegedeeld, dat de troepenbewegingen deel uit maken van de gewone zomermanoeuvres van het leger. Reden van dit alles is de vrees, dat Tito een eind aan de huidige toestand zal maken door eenvoudig Triest bij zijn republiek in te lijven. De Zuidelijke helft van de staat is in feite reeds Joegoslavisch gebied. Het Zuid- slavische blad Politika schreef Zondag in een hoofdartikel, dat Triest een onvervreemdbaar deel van het Zuidslavische grondgebied blijft. Belgrado spreekt van een „beraamde provocatie" Stijgende nood in Cephalonia Nieuwe aardschokken en zware stormen Verdwenen Engelse soldaat was in Engeland Politieversterkingen naar Nyassaland Rechtskundige bijstand voor NESB-leiders Cambodja neemt Franse bevoegdheden over Ernstig auto-ongeluk bij Breukelen EEN DODE EN TWEE GEWONDEN Reeds f 112.000 voor Griekenland Drieduizend arrestaties in drie dagen Met vervalste papieren de zonegrens over WEERBERICHT Nu hoop op gesprek met Molotof Hollands Glorie wordt verfilmd In de rug gestoken Twee Duitse vrouwen door tram aangereden Getroffen door dekkleed Enquête inzake hogere huren igden zij het prach- boven op de taart suiker vervaar- er in de torenklok begon te spelen geen grenzen prijs voor Moeder prijs voor Moeder 2t als uit één mond dat moment binnen- had, dat haar krentenbol gegaan, wist niet Stomverbaasd keek toen talrijke bezoe- armden om haar te ar prachtige succes. Ing. Med.) IN DE HAUTE geschiedenis van in cabaretvorm n o.m. mede Em- m HenningToon i en Flip van der e vleugel zit Peter zich laat begelei- (Koos Tigges) en ado). Het geheel is motief en behoort ff-productie. (Zon der sum II te 20.45 ter ten bate Wilhelmina- door Max Dou- door Con- erckhoven. Hierin tal historische per- luisteraars dienen elke volgorde deze verschijnen. Er aaie prijzenwaar- Mobylette, zl en tweehonderd s van het Konink- 31 AUGUSTUS 402 m.: 7.00 NCRV, •naai Programma. Gram. 7 15 Gym. 7.30 voor de dag. 8.00 8.18 Gewijde 9 00 Voor de zieken, rouw. 9.35 Gram. 10.15 sndienst. 11.00 Gram. ossenjacht. 12.25 Voor 12.30 Land- en Tuin- 12.33 Orgelconcert. .00 Nieuws. 13-15 Lichte n. 14.00 Voor de jeugd. Voor de vrouw. 15.15 llezing. 16.30 Viool en ie kleuters. 17.15 Gram. zending: „Nederlanders D. J. van Wijnen, 18.30 Viool, clave- a gamba. 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 1925 „Lid Studiosorum Reformator 19-40 Radio- 20.00 Nieuws, Vaderlands", klank- ten bate van 'ilhelmina-Fonds. 20.40 lending: Radio Philhar- groot koor. 21.30 „Her- rondetafel-gesprelc. lag in 1900". 22.15 Ste- Promenade-Or- Nieuws. 23.15 Metro- 1. 23.00 Nieuws. 23.15 23.50—24.00 Dagslui- 298 m.: 7.00 VARA, VARA, 20.00—24.00 7.00 Nieuws. Nieuws. 8.18 Quatre 9.00 Gym. voor de (9 35-9-40 Waterstan- de oudedag", causerie, ng. 10.20 Gram. 10.40 Voor de zieken, 11.45 12.00 Orgelspel. 12.30 uwmededelingen. 12.33 nd. 12.38 Gram. 13.00 de middenstand. 13.20 13.50 Gram. 14.00 14,15 Pianorecital, 14.40 en zoon", hoor* en koor-concert. 18.45 \15 Gram. 17.30 Dans- Jieuws en commentaar, en zang. 18.36 „De in Neder- 18 45 Voor de jeugd, jiano. Nationaal Pro* 1.00 Zie Hilversum L Willy Polder uit Rot iermorgen de hierhon- ezoeker van Maduro- »n te ziin. Namens de ladurodam werd haar den. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18.' Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen, tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling 1 2.02 per mnd; 1 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0.4b P)E GROOTSTE bezorgdheid is te Rome wel veroorzaakt door het feit, dat volgende week Zondag in de buurt van de grensstad Gorizia een grote bijeenkomst van Joegoslavische oudstrijders zal worden gehouden, waaronder meer Tito het woord zal voeren. Met zestig extra treinen zul len naar schatting vierhonderdduizend personen naar de vergadering worden gebracht. De Zuidslaven hopen, dat bo vendien tal van sympathiserenden uit Triëst en Italië de samenkomst zullen bijwonen. De Italiaanse monarchistische par tij heeft al een tegenactie aangekon digd. Zij wil volgende week Zondag eveneens in de omgeving van Gorizia een massavergadering houden, waar haar heftigste spreker, Covelle, zal optreden. Officiële Italiaanse kringen vinden het bovendien zeer onprettig, dat Joe goslavië binnenkort militaire oefenin gen zal gaan houden in het gebied van Ljubljana, dat vanouds als de invals poort van de Balkan naar Italië geldt. Joegoslavië heeft op de Italiaanse berichten over een aanstaande an nexatie van de Zuidslavische sector van Triest een zeer onvriendelijk commentaar geleverd. Het beschouwt deze, blijkens een mededeling van het persbureau Tanjoeng, als een beraam- Zware stormen en aardschokken hebben Zaterdag in de Griekse pro vincie Cephalonia, die reeds groten deels was verwoest, de laatste nog overeind staande woningen en een groot aantal tenten en noodonderko- mens vernield. Ook hulpgoederen, die op het strand lagen opgeslagen, ver dwenen grotendeels. De oogst is door de felle regens vernield. De Griekse regering heeft bekend gemaakt, dat de bevolking de winter in tenten zal moeten doorbrengen, aan gezien de middelen ontbreken, om snel woongelegenheden op te bouwen. Op 9 Juli verdween in de zone van het Suezkanaal de Britse RAF-soldaat Rigden. De Britse autoriteiten be schuldigden de Egyptenaren ervan, de man te hebben ontvoerd en dienden een prolestnota in Cairo in. Deze werd van de hand gewezen. waarop de Britten gedurende drie dagen een cor don rondom Ismailia legden en alle verkeer ten scherpste controleerden. Rigden is thans in Engeland ongedo ken en verkeert in blakende welstand. Het Britse minstere van de lucht macht onderzoekt op welke wiize de man indertijd is verdwenen. In Egypte is de verbazing slechts gering. de provocatie. Bebler, de plaatsver vangende Zuidslavische minister van buitenlandse zaken, heeft op zijn beurt Italië er van beschuldigd, Triest en een deel van de Sloweense kuststreek bij zijn gebied te willen voegen en daartoe de steun te genieten van de Brits-Amerikaanse autoriteiten in de Vrije Staat. Noch in Londen, noch in Washington heeft men commentaar willen geven op de kwestie-Triest. In Washington werd de hoop uitgesproken, dat men het hoofd koel zou houden, in Londen verwachtte men een vredige afloop van het geschil. Overigens toonden Westelijke diplomaten er zich zeer verbaasd over, dat het nieuws van een veranderde houding in Zuid-Slavië ten aanzien van Triest in Italië was opge vat als de aankondiging van een an nexatie. Honderd man van de Britse Zuid- afrikaanse politie ziin Zaterdag van Salisbury in Rhodesia naar Nyassaland gevlogen, omdat er zich nieuwe onge regeldheden hebben voorgedaan. In verschillende steden hebben nolitie- troepen met traan gasbommen en vuur wapenen tegen betogers moeten optre den. Jhr mr J. W. van Iddekinge en mr E. F. L. Steyns, beiden uit Amsterdam, zullen van heden af ais raadslieden de vorige week gearresteerde NESB functionarissen bijstaan. Mr Van Id dekinge zal de in Groningen gearres teerde mr J. Wolthuys en mr Steyns Paul van Tienen verdedigen. Vandaag zal een volledige kamer van de Amsterdamse rechtbank bijeen komen om te beslissen of tegen de bei de in bewaring gestelde NESB-ers al of niet een bevel tot voorlopige hech tenis. dat dertig dagen van kracht is, moet werden uitgevaardigd. De premier van Cambodja, Penn Noeth, en de Franse hoge commssaris, Risterucci, hebben Zaterdag te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, twee protocollen getekend, op grond waar van Frankrijk de souveréiniteit op het gebied van rechtspraak en politie aan Cambodja overdraagt. Alle Franse rechtbanken komen nu onder het ministerie van justitie van Cambodja te staan. Er zullen bespre kingen worden gevoerd over de moge lijkheid van Franse technische hülp bij de rechtspraak en over een voorkeurs stelsel voor Franse burgers. Deze be ginnen heden. De Franse Nationale Vergadering moet dit protocol goed keuren. Alle politiediensten en hun materieel hierbij zijn driehonderd man betrokken, onder wie tachtig Fransen komen eveneens ónder be heer van Cambodia. De kosten van de over te dragen diensten zullen, tot aan het eind van het jaar door Frankrijk worden gedragen. Op de Zuiderparklaan te Den Haag 15 Zaterdag een 8-jarig meisje door een tram aangereden toen het onvoorzichtig de rijweg overstak. Het meisje is kort daarop overleden. Ï7EN ernstig auto-ongeluk, waarbij twee achter elkaar rijdende personen wagens op een over de linkcrweghelft slippende bus botsten, die uit de tegenovergestelde richting naderde, heeft Zaterdagmiddag op de Rijksstraatweg van Amsterdam naar Utrecht tussen Maarssen en Breukelen het leven gekost aan de bestuurder van de eerste personenauto, de 69-jarige directeur van de N.V. „De Toevoer" te Breukelen, de heer J. P. J. Zijlmans. De twee inzitten den van de tweede wagen, de 36-jarige hoofdvertegenwoordiger van de (irma Albert Heyn, de heer D. J. Verpoorte en zijn 17-jarige pleegdochter liepen verwondingen op en werden per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haar lem vervoerd. Geen der buspassagiers bekwam enig letsel. LIET ONGELUK werd veroorzaakt door een grote NBM-bus. Te 16.45 uur reed deze bus, nadat Breukelen gepas seerd was, over'de rijksstraatweg voor bij het buiten „Slangenvecht" op weg naar Maarssen, toen de chauffeur we gens tegenliggers remmen moest, om dat langs de rechterkant van de weg een groentenkar geparkeerd stond. Op het door de aanhoudende regen glad geworden wegdek begon de bus te slippen, met het gevolg dat het ach terste gedeelte plotseling naar links weggleed en de weg voor de naderen de personenauto's geheel versperd werd. De heer Zijlmans was in zijn auto reeds zo dicht genaderd, dat hij geen enkele kans meer had deze tot stil stand te brengen. Met grote vaart bots te de auto tegen de linker voorzijde van de bus op en werd totaal vernield. Eén of twee seconden daarna volgde nog een slag, toen de tweede auto hard- remmend tegen de bus botste. Uit de wrakstukken haalde men het stoffelijk overschot van de heer Zijl mans en de beide gewonden, de heer Verpoorte, alsmede diens pleegdochter. Het meisje bleek de ernstigste verwon dingen te hebben opgelopen. Zij heeft een hersenschudding en vele glaswon- den aan hoofd en benen. De heer Ver poorte heeft een gebroken knie en slechts enkele snijwonden. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. De passagiers van de NBM-bus kon den na geruime tijd vertraging hun reis in een andere bus voortzetten. Moskou heeft in de laatste tijd verschillende Russische vrouwen, die met Britse en Amerikaanse diplomaten gehuivd ivaren, vrij gelaten. Een der dames, me vrouw Clara Hall, met haar zesjarig zoontje Nicholas bij aankomst te Berlijn. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roo- de Kruis" is tot Vrijdagavond ten be hoeve van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ionische eilanden een bedrag ge stort van f 112.296.63. Donderdag was de stand f 108.511.63. Het Japanse veiligheidscorps zal vol gend jaar met veertigduizend man wor den uitgebreid. Het zal dan 150.000 man tellen. TN DE afgelopen drie dagen zün er in 1 de Westduitse Bondsrepubliek meer dan drieduizend leden van de commu nistische Freie Deutsche Jugend en van de SED uit Oost-Duitsland in heente- nis genomen. Zij hadden valse verblijfs vergunningen en communistisch pro- paganda-materiaal Jbij zich en waren Verwachting tot Dinsdagavond: IETS WARMER Veranderlijke bewolking met VOO, name lij I- in de Noordweste lijke helft van het land vannach* wat regen of motregen, maar morgen overdag droog weer. Matige tot krachtige Zuidweste lijke wind. Iets warmer. Dinsdag: Zon op 5.51, oi.der 19.28 Maan op 23 08. onder 16.07 DE SOVJET-UNIE weigert nieuwe besprekingen te openen over een staatsverdrag met Oostenrijk. Deze hadden heden te Londen moeten beginnen. Een voorstel hiertoe is twee weken geleden door de IVestelijke mogendheden in gelijkluidende nota's aan Rusland voorgelegd. Vrij dag zijn te Moskou antwoordnota's overhandigd aan de ambassa deurs van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarin de weigering was vervat. De uitnodiging van de Westelijke mogendheden werd onbevredi gend genoemd, omdat er niet in was verklaard dat de IVestelijken wensen terug te keren tot de bespreking van het ontwerpverdrag, waar over in 1949 reeds in grote trekken overeenstemming tvas bereikt. Ook werd niet nadrukkelijk het sg. verkorte verdrag teruggenomen, dat de Westelijke mogendheden indertijd hebben ingediend ter verbreking van de impasse over het grote ontwerp. P)E WESTELIJKE mogendheden heb ben in hun nota van 17 Augustus de intrekking van het verkorte ver drag afhankelijk gesteld van de nako ming van twee voorwaarden: le Sov jet-Unie zou de bijeenkomst van plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Londen moeten bijwonen en zij zou geen zaken aan de orde moeten stellen die met de kwes tie-Oostenrijk niets van doen hadden. Ten aanzien van deze condities wordt thans in de Russische nota opgemerkt, dat zij slechts kunnen leiden tot nieu we verwikkelingen en uitstel, zodat de Sovjet-Unie er niet mee kan instem men. Bovendien zou naar Russisch oor deel een vergadering van de plaats vervangers slechts door de ministers kunnen worden uitgeschreven De vooi heden voorgestelde conferentie was echter niet door de ministers bijeen geroepen. Ten slotte wordt nog in de Russi sche nota's verklaard, dat eventuele successen bij onderhandelingen over een Duits vredesverdrag de oplossing van de kwestie-Oostenrijk zouden ver gemakkelijken. Aan de Oostenrijkse regering is in een afzonderlijke nota een „definitief antwoord" verzocht op de vraag, of zij het verkorte verdrag blijft steunen en of zij terugkeer tot het oorspronkelijke verdrag onmogelijk acht. zoals zij in 1952 verklaarde. In de Westelijke hoofdsteden is men over het Russische antwoord zeer te leurgesteld. Niettemin zullen de Wes telijke ministers opnieuw proberen, de Russische instemming te verkrijgen voor een Oostenrijks onafhankelijk- heidsverdrag. wanneer zij in October met Molotof samenkomen. Overigens leidt men te Washington uit de Russische weigering af, dat Moskou vooralsnog niet bereid is, zjjn positie in Oostenrijk op te geven en zijn bezettingstroepen terug te trek ken. Klaarblijkelijk willen de Russi sche heersers, zo zegt men, de onder tekening van een vredesverdrag met Duitsland als voorwaarde stellen voor een verdrag met Oostenrijk. De Ame rikanen hebben steeds op het stand punt gestaan, dat belde kwesties af zonderlijk dienen te worden behandeld. naar het West gezonden om als agita toren en propagandisten aan de ver kiezingsstrijd deel te nemen. De politie sloeg niet alleen op ver scheidene plaatsen langs de zonegrens, maar ook in tal van steden in het bin nenland toe, zo b.v. in Kiel, Luebeck, Hamburg en Ludwigshafen. Zij had haar controle verscherpt, nadat Vrijdag bij de controlepost Helmstedt reeds tweehonderd en vijftig communisten waren aangehouden. Een deel van de gearresteerden ver klaarde, dat het onder dwang naar het Westen was gegaan. De Oostduitsers hadden soms vrij aanzienlijke bedragen aan Westmarken bij zich, die verstopt waren in tubes tandpasta, zeepdozen en kledingstukken. In totaal vond de oo- litie ruim tweehonderd mark. Éen deel der gevangenen is later naar Oost- Duitsland teruggezonden. De rest van de gevallen is nog in onderzoek. Het Oostduitse persbureau ADN sprak Zaterdagavond van „meedogenloze massa-arrestaties van reizigers uit de Duitse democratische republiek". B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad in kennis gesteld van een plan om aan de Le Ruyterkade, tussen de westelijke doorvaart en de toegang tot het Wésterdok, een ha vengebouw te stichten, waarin de scheepvaarvereniging „Noord", de Gem. Dienst der Havens en Handels inrichtingen en de Havendienst zullen worden gehuisvest- Naast het haven gebouw zal een gebouw verrijzen be stemd voor een afdelingsbureau van de gemeentepolitie. Voor de gebou wen zal zich een verhoogd terras uit strekken, vanwaar men een uniek uit zicht op de havens zal hebben. On der het terras zullen garages worden gebouwd. Ir> het havengebouw, waar voor het ontwerp is gemaakt door de architect W. M. Dudok, zijn een res taurant en een café ontworpen. B. en W. stellen voor dat de gemeen te voor 30.000 zal deelnempn in het aandelenkapitaal groot 100.000 van de op te richter. N.V. voor de stichting van het havengebouw. Het resterende bedrag zal beschikbaar worden gesteld door de scheepvaartvereniging „Nocrd" en enige schee jvaavtmaatschappijen. Een Britse filmmaatschappij zal een film maken van het boek van Jan de Hartog „Hollands Glorie". De leiding berust bij Brian Desmond Hurst. Hij zal deze week naar Rome reizen om besprekingen te voeren over het draai boek met Kirk Douglas, die waarschijn lijk de hoofdrol zal spelen. De Nederlandse regering zou zeer veel belang in de verfilming stellen en vele faciliteiten verschaft hebben. De Nederlandse marine, de sleepbootvloot en droogdokken zuilen voor de film optreden welke voor een groot deel deze winter op zee en in techni color vervaardigd zal worden. Zaterdagavond is een 53-jarige huis bediende uit Amsterdam bij een be zoek aan een café aan De Clerqstraat met een mes in de rug gestoken. Als vermoedelijke dader is nog dezelfde avond een 56-jarige arbeider uit de hoofdstad in hechtenis genomen. De verdachte verkeerde onder invloed van sterke drank en zeide gisteroch tend zich vin geen schuld bewust te zijn. Het slachtoffer verklaarde onenig heid met de thuns gearresteerde arbei der te hebben gehad in de gang van liet café. De toestand van de huisbe diende is redelijk. Twee Duitse vrouwen, die met een gezelschap toeristen per bus uit Duits land naar Amsterdam waren gekomen, ziin Zaterdagavond, toen zii het Rokin bii de Dam overstaken, door een mo torwagen van een naderende tram ge grepen en gewond geraakt. Zii ziin naar de gemeentelijke ziekeninrich- ting aan het Weesperplein overge bracht. De 54-jarige havenarbeider J. S. uit Amsterdam-Oost is in ruim drie van het m.s. „Hestia". dat aan de Surina- mekade ligplaats had, getroffen door een opgerold, 40 kg wegend, dekkleed, dat van tien meter hoogte neerviel. S. brak beide benen en liep bovendien vele inwendige kneuzingen op. Giste ren is de man aan ziin verwondingen bezweken. BIJ REDDINGSPOGING VERDRONKEN. De Amerikaanse consul in Tunis. Le- breton. die op het punt stond naar ziin land terug te keren, is Zaterdag in Tu nis veidronken oij een poging om de twee kinderen van zijn opvolger, Mor ris Nelson Hugues, te redden. De kinderen van Hugues werden ge red. CHOLERA-EPIDEMIE IN INDIE. Een cholera-epidemie in de Indische staat Madjya Prasesj heeft in de eer ste drie, weken van Augustus 2.500 slachtoffers geeist. Er ziin uitgebreide maatregelen ter bestrijding van de epidemie genomen. UET Nederlands Instituut voor Publieke Opinie heeft een onderzoek ingesteld "aar de tvensen van het Nederlandse volk ten aanzien van de per 1 Januari aangekondigde huurverhoging. Hef NIPO legde de ondervraagden het volgende voor: „De regering heeft huurverhogingen aangekondigd, die op 1 Januari volgend jaar in gaan. Tegelijkertijd heeft de regering andere dingen voorgesteld nl. belas ting-verlagingen, afschaffing van bepaalde belasting en, verhoging van kindei aftrek e d. Het ene maakt dus het leven duurder, het anderi goed koper Wat verwacht u: zult u door dit stel maatregelen na 1 Januari beter of slechter af zijn?" 88V« antwoordt: 5% loonsverhoging noodzakelijk. 7% meent van niet. 7geen oordeel. Aanhangers van alle politieke richtingen zijn het eens over 'de noodzaak van deze loonsverhoging om de huurverho jing te kunnen opvangen Van de KVP-ers antwoordt 90% nodig, van de PvdA-stemmers 93% Alle CPN-stemmers vinden het en driekwart (74%) van de VVD-ers, terwijl de cijfers bij de AR-ondervraagden 75% en bij de CH 81% zijn Van de welgestelden stemt 71% voor de voorgestelde loonsverhoging van de middenstanders 81°/», van de mensen met lage inkomens 18% en onder de armste groepen 92%.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1