Stad en omgeving en Agfemda Jimmy Brown en de Oranjehemden Hl Revue Show in 't Gulden Vlies Jan Pronk's falen in Zürich Dr H. Bolkestein aanvaardt morgen zijn rectoraat r Zendingstentoonstelling komt naar Alkmaar LAATSTE NIEUWS Nieui Feest van wa Kermishumor op de planken Fraai resultaat van Alcmaria reserves Huigen zegevierde te Landsmeer Auto in nacht tegen boom Het was niet alles goud wat er blonk VOOR UW DANS LESSEN NAAR Slotavond in Gulden Vlies BURGERLIJKE STAND MOTORRACES AFGELAST Aanval van angina kwam ongelegen Kraai trouwe huisvriend Meisje raakte bekneld i'^il Rijkslandbouwwlnterschool en Handelsschool geopend N.V. Hollandia Kattenburg neemt Alkmaars bedrijf over Vijf gewonden te Schoorl Wielrijder aangereden Bergen aan Zee Herdenking stichting van het Kerkje De NAVO-vlootoefening „Mariner" Trekking Staatsloterij Altaarstuk van als gescher Casfricum Hond redde het leven Kampschool voor een behoefü BESOMMINGEN IJM MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 "Wij behoren niet tot de totaal van hr.mor verstokenen, die tijdens een cabaret voorstelling meer naar het publiek dan naar het toneel kijken, geen glimlachje voor de prestaties der artisten over hebben en geen hand op elkaar brengen nis er geapplaudiseerd wordt. En evenmin behoren wij gelukkig tot dat deel van ons volk, dat kan schaterlachen en gieren van pret, alleen bijvoor beeld omdat er op het toneel iemand over een emmer zou struikelen of een klap zou krijgen die niet voor hem bestemd was. Tussen deze uitersten liggen vele mogelijkheden en het merendeel van het Hollandse publiek is gelukkig van dien aard, dat het gezonde humor ten zeerste kan waarderen en min of meer schouderophalend staat tegenover wat al te laag* bij de grondse verrich tingen, die uitsluitend op een goedkoop effect bij een goedlachs en weinig verwend publiek zijn berekend. Wel, op kermisavonden kan het een stootje lijden. Dan komen er veel men sen van buiten, die wel eens willen lachen en niet te veeleisend zijn. Maar een gezelschap artisten wier namen door de radio van algemene bekend heid werden, moet boven het middel matige zijn. Niemand meer dan caba- retartisten zijn er van overtuigd, dat de K van de kunst die zij beoefenen van niet al te groot formaat is, maar zij kunnen er in elk geval naar stre ven het lettertype van zo groot moge lijke afmetingen te maken. Laat ons beginnen te zeggen, dat Cees de Lange, die in dit groepje do mineert een humorist van formaat is, geestig, beschaafd en uitstekend in zijn dictie en gebaren. Men zegt wel eens, dat mensen, die voor de radio spreken dikwijls tegenvallen als men ze op de planken ziet, maar wij geloven, dat dit op deze Hollandse humorist niet van toepassing is. Men moge misschien wat meer „moppen" verlangd hebben, die men hartelijk lachend kan aanho ren met succes in eigen vriendenkring verder kan vertellen, de gemoedelijke, we zouden haast zeggen joviale wijze waarop Cees de Lange tegen zijn audi torium spreekt en het door zijn quasie nuchtere opmerkingen van de ene lachbui in de andere doet schieten, ge tuigt ontegenzeggelijk van een volko men beheersing van zijn moeilijke taak: het publiek in prettige en be schaafde vorm datgene te brengen waaraan het in deze tijd behoefte heeft. Wij kunnen over het algemeen kort zijn bij de bespreking van de rest van het programma, dat door Joop de Leur in een uitstekende muzikale omlijsting gezet werd. Ongetwijfeld is Henk Sumee een accordeonist van talent, die men gaarne hoort spelen, vooral als hij in het populaire genre vervalt en de zaal spontaan kan laten meezin gen. Frans van Schaik, de zingende zwerver, heeft ongetwijfeld een mooie stem, misschien nog meer microfoon- dan zaalstera en hij zou bij een keuze van wat minder droefgeestige liederen zeker nog meer succes hebben ge oogst. Mr Doodle, Stoet Haspel en Hary Emmelot kunnen zeggen, dat zij hun best hebben gedaan hoewel het ons wil voorkomen, dat zij de eer ste ondanks zijn ongetwijfeld mimisch talent meer in de studio dan op het toneel behoren. De dans-parodieën van June en Rodney toonden wat acroba tiek van de laatste en wat fraaie cos- tuumpjes van de vrouwelijke partner en bij de scène waarin Cees de Lange DANSINSTITUUT Langestraat 46 - Alkmaar Tel. 3750 (K 2300) Aanvang van de cursus 5 Sept. (Advertentie Ing. Med.) Het kermisprogramma van „Het Gulden Vlies" is Zondagavond op uit stekende wijze besloten met een zeer geslaagde revue, getiteld: „Per Expresse", gebracht door Berry Kie- vits en Gerard Walden met hun vele medewerkers. De revue met muzikale show was vol afwisseling: muziek, zang, dans, sket ches enz. werden gebracht op zeer vlotte wijze. Bovendien was aan de aankleding veel zorg besteed. Het or kest had een zeer belangrijke taak en onder leiding van André van Wattin- gen heeft het veel tot het succes van de avond bijgedragen. Naast de hoofdvertolkers Berry Kie- vits, Gerard Walden en Harry Boda, die in tal van sketches en shownum mers hun medewerking verleenden, mogen zeker genoemd worden het danspaar Frances en Capy, de uitste kende tenorzanger John v. Heumen, die in combinatie met Rita Spencer tal van zeer geslaagde nummers bracht en Nick Godart de bekende accordeon virtuoos. De Amerikaanse Negerzange res Miriam Busch trok in diverse scènes de aandacht door goede pres taties. Dat de verschillende komische scènes zo'n succes h-dden, was te dan ken aan Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda, die de kunst verston den deze sketches op vlotte en aan trekkelijke wijze te brengen. De „In dian Love Call", die het eerste deel van het programma besloot en „Terug in Nederland" dat aan 't slot alle me dewerkenden op het toneel bracht, von den een bijzondere waardering, ge tuige het enthousiaste applaus van een zeer voldaan publie.:. G. Geboren: Henderikus z.v. R M.Schou ten en M. A. H. Heesbeen: Johannes. M z.v. J. Korsman en A. K. van der Jast; Alexander P., z.v. A. van de Veen en A. E. Broekhuis. Gehuwd: Willem G. Kloos en Grietje H Marwitz: Hendrikus Niikamp en Jo hanna H. IJpelaan; Willem F. H. van Zwanenburg en Trijntje Kaaij. Overleden: George F. du Pont, 76 gehuwd m. H. W. Lieder. met Anneke Elro als hypnotiseur op trad hebben wij hartelijk kunnen lachen. Laten wij over de eenactertjes, die ons Zaterdagavond werden geboden, niet te veel zeggen. Bij „Copacabana" kan men nog glimlachend toekijken hoewel het thema de man, die voor zijn vrouw niet wil weten waar hij ge weest is en door een bezoekende vriend wordt verraden de gloed van het nieuwe langzamerhand heef+ verloren. „Het middenstandsdiploma" een toneeltje van twee elkaar te lijf gaande in het dagelijks leven onmoge lijke figuren was voor een gezel schap als dit veel te banaal en van de andere eenactertjes was, met uitzonde ring van „De Hotelhal", niet veel anders te zeggen. Laat men ons niet van chauvinisme verdenken als wij be weren, dat wij dergelijke scènes van onze eigen amateurs op bonte avonden in het verleden wel eens van een veel beter gehalte aanschouwden. Gelukkig, dat het kermis was en dat er veel goedlachse mensen van bui ten" waren gekomen. Tj. MAANDAG REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Tm Weissen Rössl (a.l.) VICTORIA THEATER 8 u.: Bleke Bet (a.l.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Spij kers met koppen (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: A. en C. gaan naar Mars (a.l.) BERGEN Rustende Jager, 8.30 Nous irons a Paris. DINSDAG REX THEATER, 2.30en 8 u.: Im Weissen Rössl (a.l.) VICTORIA THEATER 8 u.: Bleke Bet (a.l.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Een ko- n> n wordt gekroond (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: A. en C. gaan naar Mars (a.l.) BERGEN Rustende Jager Geluids barrière. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE hoog laag Maandag 20.23 8.51 14.23 2.51 Dinsdag 21.23 9.58 15.13 3.57 HOOG WATER TE CAMPERDUIN hoog laag Maandag 20.23 8.51 14.23 2.51 Dinsdag 21.28 10.02 15.18 4.02 De wedstrijdleiding van de gisteren te houden motorraces te Alkmaar heeft, inverband met de slechte weers omstandigheden, moeten besluiten, de wedstrijd af te gelasten. Het ligt niet In de bedoeling de races op een andere datum te doen plaatsvinden. Het leven van een sportman gaat niet altijd over rozen. Onze stad genoot Jan Pronk heeft dat dit seizoen wel op bittere wijze moe ten ervaren. Nadat hij in 1949 en 1950 op de tweede plaats bij de wereldkampioenschappen was ge ëindigd en in 1951 te Milaan zijn serieuze voorbereidingen met het wereldkampioenschap achter grote motoren zag bekroond, heeft hij een inzinking gekregen. In 1952 nog finalist, kwam hij bij de jong ste wereldkampioenschappen zelfs niet eens in de finale. Er zijn in het begin van dit seizoen strubbelingen geweest tussen Jan Pronk en zijn gangmaker Wiersma. Dat was niet nieuw, want reeds kort na het be halen van het wereldkampioenschap in 1951 waren er moeilijkheden tussen stayer en gangmaker gerezen. De kwes tie" is dat Wiersma, wij hebben daar reeds eerder over geschreven, op win- terbanen aanzienlijk slechter rijdt dan op open banen, met toet gevolg dat Pronk in de sportpaleizen niet tot pres taties kwam een wereldkampioen waar dig. Dat is de oorzaak van de moeilijk heden geweest. Wat daar nog verder is bijgekomen doet niet terzake, feit is dat Jan Pronk naar een andere gang maker is gaan omzien en gevonden heeft in Bertus de Graaf. Die moei lijkheden zijn aan Jan Pronk niet ongemerkt voorbij gegaan. Hij met zijn gevoelige natuur moet zich volledig zonder enige bijgedachte op een wed strijd kunnen concentreren. Daar komt nog bij dat hij uiteraard wist dat Wiers ma zijn methode van rijden precies kende en hem in iedere wedstrijd dwars zou zitten. Deze omstandigheden heb ben er toe bijgedragen dat de prestaties van Pronk in dit seizoen aanzienlijk slechter waren dan wij en waarschijn lijk ook hij zelf hadden verwacht. Toch kwam hij, met de wereldkampioen schappen in zicht, beter in conditie en het liet zich aanzien dat hij toch nog van zich zou laten spreken. Een plaats in de finale behoorde in ieder geval tot de mogelijkheden, totdat hij onge veer vier weken geleden een aanval van angina kreeg. Dat is geen goed koop praatje om zijn falen goed te praten. Het is ons bekend dat Pronk ieder jaar last heeft van keelaandoe ningen. Zij kwamen dit jaar echter op een zeer ongelegen tijdstip en de po gingen van dr Tetzner uit Amsterdam, dr Dijkstra uit Amstelveen en een keelspecialist uit Alkmaar om de angi na te onderdrukken zijn niet gelukt. Pronk knapte wel wat op, maar met een lichaam vol medicamenten moest hij naar Zürich vertrekken. Reeds bij de eerste training werd hij onpasselijk en tijdens zijn serie en herkansing heeft hij „geen meter" kunnen rijden. Men zou natuurlijk kunnen opmerken dat het dan beter ware geweest, dat hij niet op een fiets was gaan zitten. Pronk is echter een beroepsrenner en er was toch altijd een mogelijkheid dat de vorm plotseling zou komen. Dat echter was niet het geval en Zürich werd voor Pronk zijn Waterloo. Gezien zijn rijden in het voorseizoen heeft bij het publiek de mening post gevat dat Pronk heeft afgedaan. Wij geloven dat men zich dan echter in Pronk vergist. Wij hebben de indruk dat hij zich nog beter dan voorgaande jaren zal voorberei den, dat hij te zijner tijd nog eens zijn come-back zal vieren, zeker als hij kans ziet lichamelijk en mentaal har der te worden. De reserve elftallen van Alcmaria Victrix, De Kennemers en Stormvogels waren gistermiddag op uitnodiging van het Alkmaarse Boys-bestuur bij elkaar gekomen om tezamen met toet tweede elftal van Alkmaarse Boys een tornooi te spelen. Het was jammer dat de weergoden dit tornooi niet gunstig ge zind bleken. In de eerste ronde behaalde De Ken- nemers een verdiende 52 overwin ning op Alkmaarse Boys. Alcmaria speelde gelijk tegen Stormvogels, zo dat strafschoppen de beslissing moes ten brengen. Ook in de verliezersronde speelde Stormvogels gelijk, ditmaal te gen Alkmaarse Boys. Andermaal bleek dat de IJmuidenaren niet sterk waren met hun strafschoppen. Alkmaarse Boys won en eindigde dus op de derde plaats. Alcmaria en De Kennemers speelden een spannende wedstrijd om de eerste plaats, welke door Alcmaria met 21 werd gewonnen. De AVA-athleet M. Huigen heeft Zondag een uitstekende prestatie gele verd, Met grote voorsprong heeft hij te Landsmeer een wedstrijd gewonnen over een afstand van 1850 meter in de junioren B-klasse. Zijn tijd bedroeg 5 min. 23 sec., hetgeen gezien het slech te weer zeer behoorlijk is. Dit is het resultaat van de intensieve trai ning waarmee tal van athleten dit sei zoen zijn begonnen. M. Buurmeister werd tweede op de 3700 meter heren C in de tijd van 8 min. 32.8 sec. Wanneer morgenochtend de deuren van het Murmellius-gymnasium weer geopend worden en een nieuw studie jaar begint, zal het, zowel de docenten als de leerlingen- enigszins vreemd aandoen de zo vertrouwde figuur van de officieel per 1 September aftreden de rector, dr J. Hemelrijk, niet meer aan te treffen. Hij toch heeft, langer dan een kwart eeuw, een bijzonder stempel op deze inrichting van voorbereidend hoger onderwijs gedrukt, waardoor als het ware een bepaald systeem, „de school Hemelrijk", is ontstaan. Het is daarom in meer dan één op zicht verheugend, dat de raad in zijn vergadering van 16 April een „leer ling" uit die school, in de persoon van dr H. Bolkestein, tot conrector van het Murmellius-gymnasium en daarmede tot opvolger van dr Hemelrijk heeft benoemd. De nieuwe functionaris werd op 27 Juni 1916 als predikantszoon te Kat wijk aan Zee geboren en bezocht van 1928 tot 1934 het gymnasium te Apel doorn om nog in laatstgenoemd jaar zijn studie in de klassieke letteren aan de universiteit te Utrecht te beginnen. Reeds op 21-jarige leeftijd, en wel op 1 October 1937, deed de jonge student zijn candidaats- en op 24 November 1939 zijn doctoraal-examen. Nog in dat zelfde jaar werd drs Bolkestein tot tij delijk leraar aan het gymnasium te Middelburg benoemd om op 1 April 1940 als leraar aan het Alkmaarse Mur mellius-gymnasium verbonden te wor den als opvolger van dr P. Brommer, die door de raad der gemeente Win schoten tot rector aan het gymnasium aldaar was benoemd. In de oorlogsjaren bereidde de heer Bolkestein zich voor op zijn promotie tot doctor in de klassieke letteren, die op 12 April 1946 plaats vond op het proefschrift „Aantekeningen, critiek en verklaringen op Plutarchus' tafelge sprekken". Toen de vorige conrector van het Murmellius-gymnasium, dr J. C. Ka merbeek, op 1 October 1951 een profes soraat aan de Amsterdamse universi teit aanvaardde, trad dr Bolkestein in diens plaats. Dr Bolkestein, die thans 37 jaar is. heeft het voornemen zijn eigen weg te zoeken, doch is niet van plan grote veranderingen in zijn school in te voeren. Hij gevoelt zich daarvoor teveel „leerling uit de school Hemel rijk", een school, die een eigen stijl heeft gekregen. Deze houdt voor de Men schrijft ons: Een familie aan de Nic. Beetskade werd een paar maanden geleden ver rast door een toen nog zeer jonge kraai, die plotseling de keuken kwam binnenvliegen. Sedert dien heeft zich tussen de vo gel en de familie een trouwe vriend schap ontwikkeld. Iedere morgen otn half acht tikt „Kaa" met zijn snavel aan de ruiten, als teken dat hij binnen wenst te worden gelaten en zijn dejeuner verlangt. Na dat hij dit heèft verorberd, keert hij ten hoogste na elke twee uur terug om tegen zessen zijn avondmaal te komen nuttigen. „Kaa" heeft een bijzondere voor liefde voor stukjes kaas en vlees. Als contraprestatie houdt hij de woning vrij van binnenvliegende mugjes en andere gevleugelde insecten. Hij zoekt bij voorkeur een zitplaats op het handdoekenrek, maar verwisselt dit vaak voor een zitje op het hoofd van de vrouw des huizes, waarbij hij telkens een aldaar ingeplant haarkam- metje probeert te verwijderen. Buiten verblijft „Kaa" meestal in een boom van één der aangrenzende tui nen, die hij onmiddellijk verlaat als hij geroepen wordt. Met het oog op de naderende winter zal „Kaa" binnenkort een eigen huisje ter beschikking worden gesteld, dat zich nochtans niet voor samenwonen met anderen zal lenen Zaterdagavond heeft een ongeluk plaats gevonden op de kermis. Een meisje liep achter een stilstaand wagen tje bij de benzinewagenbaan om, toen een tweede wagen haar tegen de be nen reed. Hierdoor raakte zij beklemd tussen twee auto'tjes en werd gewond. Het ongeluk bleek later goed afge lopen te zijn daar alleen een bloeduit storting aan het been geconstateerd werd. De Roode Kruispost, die de vo rige week op het kermisterrein heeft gestaan, heeft druk werk gehad. Bij heel wat ongelukjes gelukkig niet van te ernstige aard kon direct hulp verleend worden. Gebleken is wel, dat een dergelijke post op een kermister rein goede diensten kan bewijzen. 75. Het grote nieuws, dat Jackie Brown een schitterend aanbod van een Italiaanse club had gekregen en dat hij dat had afgewezen, omdat hij zijn club „De Biggers" trouw wilde blijven, was spoedig genoeg in het hele land bekend. Daar had Tinus Tut telaar wel voor gezorgd. Hij had er in ,,de Wilgenwoldse Wapenbroeder" een hooggestemd arikel aan gewijd, dat met een tien punts vette letter op de eerste pagina werd afgedrukt en dat de volgende dag door alle kranten werd overgenomen (zij het ook niet allemaal met bronvermelding!) De in druk, die dit bericht op het publiek maakte, was niet mis. Men prees Jac kie om zijn clubtrouw en men noemde hem zonder omwegen de grootste ama teur van deze eeuw, al waren er natuurlijk wel lieden, die hem voor stapelgek uitkreten. „Wie laat er nu vijfhonderdduizend gulden lopen en een zo rijk maandsalaris!" zeiden deze mensen, die blijkbaar niet snapten, dat er nog hogere waarden in het leven bestaan dan alleen maar geld.... In tussen naderde de grote strijd tegen de Rode Duivels met rasse schreden en iedereen vroeg zich in spanning af of meneer Ballewipper nog de bruta liteit zou hebben Jackie Brown buiten het Nederlands elftal te houden. Zou hij een speler, die méér dan een half millioen gulden waard was en die hij voor niets zou kunnen, krijgen langs de kant durven laten staan? Iedereen sprak daarover en er*" werden zelfs weddenschappen over afgesloten. leerlingen een zekere vrijheid in en kweekt verantwoordelijkheidsbesef. In samenwerking met het uitsteken de leraren-corps zal de nieuwe rector er zeker in slagen een goede traditie voort te zetten en te behouden. Hedenmorgen werd het nieuwe ge bouw van de Rijkslandbouwwinter- school aan de andere zijde van de overweg van de Bergerweg officieel geopend en om 2 uur hedenmiddag zal de officiële opening van de daarmee verbonden nieuwe Handelsschool plaats vinden. Wij komen daarop in ons vol gend nummer terug. Men verzoekt ons te melden, dat beide scholen heden avond van 7 tot 9.30 uur voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Naar wij vernemen zal met ingang van morgen door de N.V. Hollandia Kattenburg te Amsterdam en Tilburg een confectiebedrijf te Alkmaar wor den gevestigd. De N.V. neemt daarvoor het aan het Kwakelpad gevestigde confectie-atelier van de heer P. Bak- kum Jr. over. Het is de bedoeling dat het ongeveer 60 man tellende perso neel in dienst van de N.V. Hollandia Kattenburg zal komen. De overname van het Alkmaarse bedrijf gaat in op de dag, dat de tegen woordige directeur, de heer A. Kat tenburg, 25 jaar aan zijn bedrijf ver bonden is geweest. De productie van deze fabriek, die in tweederde van de behoefte in ons land aan regenkleding voorziet, is van zeer grote omvang en heeft, naar wij vernemen, een omzet van een millioen gulden. In de nacht van Zaterdag op Zondag vond te Schoorl een vrij ernstig auto ongeval plaats, waarbij niet minder dan vijf personen werden gewond, van wie twee zodanig, dat ze naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar zijn overgebracht. Een gezelschap van zes personen keerde na afloop van een cabaretavond te Groet huiswaarts. Hieronder be vonden zich drie heren uit Hoorn, twee dames uit Warmenhuizen, be nevens de heer Moretti uit Alkmaar, die op deze avond was opgetreden. Waarschijnlijk door onbekendheid met de weg is de bestuurder op de hoek VoorwegLaanweg met volle vaart tegen een boom gereden, met als ge volg, dat de auto zeer zwaar werd be schadigd en dat na de eerste medische hulpverlening twee van de inzittenden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Alkmaar moesten worden vervoerd. Alleen de heer Moretti, die tot Alk maar mocht meerijden, is er met enige ontwrichtingen afgekomen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt en heeft de zaak verder on derzocht. Voorzover ons bekend zou er geen drankmisbruik in het spel zijn. Een 63-jarige wielrijder, die gister middag om ongeveer 8 uur over de Kennemerstraatweg reed en uit de rich ting van het Varnebroek komende wilde oversteken, werd hierbij door een uit de richting Heiloo komende personen auto aangereden. Hij bekwam hierbij een hoofdwond en vermoedelijk een lichte hersenschudding. Volgens getuigen zou de wielrijder bij het oversteken naar de verkeerde kant hebben uitgekeken. In de godsdienstoefening van Zon dagmorgen herdacht dr J. F. van Royen Remonstrants predikant te Amsterdam, het feit dat voor 35 jaar Juni 1918 de heer en mevrouw Van Reenen het kerkje te Bergen aan Zee hebben ge sticht. Door de piëteitvolle daad van mevrouw Van Reenen-Völter werd de dienst voor dit protestants kerkje voor alle geledingen zo samengesteld, dat het de ware oecumenische gedachte uitdraagt. Het voorbeeld van de Fran se predikant Bersier was haar een goede leidraad. Dr Van Royen dankte voor dit bezit en bracht hulde aan hen, die het werk na het heengaan van deze pioniers verder hebben gedragen. Met name noemde de predikant de heer Haasbroek, die tal van jaren een dienaar'bij uitstek is geweest. De Zento, de grote Zendingstentoon stelling, wordt over enige weken in Alkmaar verwacht. Deze tentoonstel ling, die op 21 September geopenJ wordt en tot 25 September in de Grote kerk zal blijven, wil een indruk geven van het grote en groeiende werk van de Zending onder Heidenen en Mos lims in verschillende delen van Indo nesië en van Nieuw-Guinea. Zij wordt georganiseerd door het Zendings bureau te Oegstgeest en het Zendings centrum te Baarn. De belangwekkende expositie heeft verschillende stands, betrekking hebbend op een bepaald zendingsgebied. Er zijn stands van Java, van Sumatra, van Celebes en de Molukken, van Soemba en van Nieuw- Guinea. Ook het Nederlands Bijbel genootschap en Simavi zijn op de Zento vertegenwoordigd. Het doel van de Zento is, wat te laten zien en wat mede te delen, opdat door meerdere kennis groter belangstelling en liefde kome voor het werk, dat de Zending daar in de landen overzee mag ver richten. Achter de dode voorwerpen op de tafels moet men de millioen en zien, die deze voorwerpen gebruiken, mensen, die in geestelijke nood verke ren. Wat bevatten de collecties op de Zento? Allerlei eenvoudige alledaagse gebruiksvoorwerpen, maar ook uitin gen van volkskunst. Het geheel vormt een volkenkundige verzameling, waar bij de explicateurs die allen vele jaren de zending dienen, of dienden, voor lichting geven en vertellen van de levenswijze, de zeden en gewoonten en van de godsdienst der verschillende volken. Uw aandacht wordt getrokken door foto's en statistieken van de Zen dingsterreinen, door miniatuur-bouw sels, nabootsingen van woonhuizen en moskee's. Het oog valt op de eenvoudige boom- schorskleding evenals op de prachtige weefsels. Op de Zento wordt duidelijk gemaakt, hoe en wat men eet en drinkt op de eilanden in de tropen- wereld, hoe men zijn voedsel verkrijgt en bereidt, hoe de rijstbouw vérbon den is met het religieus denken en handelen, hoe de sago wordt gegeten. Wat het kapmes in handen van een dicht bij de natuur levend mens bete kent en hoe op talloze wijzen een nut tig gebruik wordt gemaakt van de bamboe, kortom hoe de eenvoudige Indonesiër en Papoea zich weet te voorzien van al het nodige voor zijn dagelijks bestaan uit wat bos en bo dem en zee bieden. In sommige gebieden is de sirih pruim in ere, en is de sirihdoos of het sirihstel in gebruik. Op de Zento ziet U ze, alsook de velerlei, min of meer kostbare sieraden voor vrouwen, soms ook voor mannen. Het eigenlijke het wezenlijke der Zending kan niet worden getoond, wel spreken de Zendingarbeiders bij de stands over de geestelijke en licha melijke nood van zovelen, die nog leven in de duisternis en van de ver kondiging van de Evangelieboodschap in de taal van het volk. Ze vertéllen van de geesten, van de adat, die zo- velen gebonden houdt, ook van de zegen op het zo moeilijke werk, van de zichtbare vrucht, van de groei der kerken daarginds. Het Nederlands Bijbelgenootschap zorgt voor de vertaling van de Bijbel in de vele talen, die worden gesproken en werkt krachtig mee aan de bijbel verspreiding. Men zie de stand van dit genootschap en dan ook die van Simavi, die de medische zending helpt bij de leniging van zoveel lichamelijk leed. Zendingslectuur voor jong en oud zal op de Zento niet ontbreken. Laat men er op rekenen, dat men niet in een halfuurtje klaar is met deze Zendingstentoonstelling. Velen herha len hun bezoek wanneer de belang stelling eenmaal gewekt is. (Ongecorrigeerd) Gedurende de NAVO-vlootoefening „Mariner" die 16 September begint zal een onderzeeboot-bestrijdings-smaldeel, bestaande uit vliegdekschepen en be geleidende kleine oorlogsschepen wor den ingezet voor de bescherming van de zeewegen. Hierbij zal de nadruk vallen op het gebruik van verkennings- en aanvalsvliegtuigen van vliegdek schepen en van de wal. Teneinde de uitwisselbaarheid en de mogelijkheden tot samenwerking van de maritieme luchtstrijdkrachten te be proeven, zal een squadron van de Britse kustverdedigingsluchtmacht ope reren van een basis in de Verenigde Staten. Een squadron van de Ameri kaanse marine zal worden gebaseerd in Engeland. Een Canadees maritiem vliegtuigsquadron zal aanvankelijk van Canada, doch nadien van Engeland uit opereren. Vliegtuigen van de Neder landse Marine Luchtvaartdienst zullen op Britse vliegdekschepen worden in gedeeld. De nieuwste vindingen op het gebied van onderzeebootbestrijding zullen bij de oefeningen worden toegepast. 4e KLASSE 9e LIJST (ongecorrigeerd) Hogere prijzen: 5000: 14767, 15993. 2000: 13006. 1000: 1600, 3528, 8457, 8711. 9210, 15081, 16658, 19132, 20750. ƒ400 2944, 3863 5784 6453, 6893, 13104, 15008, 17287, 18741, 21074. 200: 1074, 1162, 1259, 1938, 2186, 2752, 2973, 3146, 3510, 4471, 4619 4801, 5033, 6610, 6861, 7226, 7600, 8000, 8593, 8655 9368, 9462, 10997, 11198, 13660. 14141, 14769, 16452, 16510, 16921, 17045, 18259, 18782, 18820, 18956, 19082, 19329, 20338, 21613. Het feit dat de Zuster van Bergen zich alhier v< vestigden, is door de R.K plechtige en feestelijke wij Des morgens arriveerd' in de Parochiekerk door bruidjes, alwaar de plecht uit dankbaarheid werd Deze Hoogmis werd opgei zang van het kerkkoor o van de heer J. Schavem de heer J. Althoff op het leidde. De feest-predikatie houden door pastoor Mo 12 uur door de R.K. Har geest" aan de zusters een gebracht, werd om 2 uur bezochte receptie gehouc Ooievaar". Hier sprak pasti kort woord, terwijl burger de Ven als ere-voorzitte comité in een rede de verd de zusters belichtte ten o het onderwijs in het algem namens de gehele gemt bracht voor het vele vrucl aan de Uitgeester jeugd ge mens het r.k. kerk- en sprak de heer C. P. van eveneens woorden van dan bracht, speciaal ten opzich bewaarschoolonderwijs, de van het altaar, enz. Namen parochie bood hij 't geschei welk bestaat in het schilde: altaarstuk in de kapel vent. Bij deze receptie w tegenwoordig de beide wet heren Krom en Neele, de secretaris, de heer J. J. var Zeereerw. Heer Slijkerman de Orde van de Ursulinen en de Algemeen Overste. Door de leerlingen der sc onder leiding van mej. bloemen-eantate ten gehor waarna door velen werd f maakt van de gelegenheid ters te feliciteren door midc handdruk. Des avonds vond in De C feestavond plaats, alwaar matie van Nel Klijn en zaï kerkkoor door een gezelsch Niets is voor stadskinde trekkelijker dan een li tijtje op een boerderij, boerderij van de heer L Bakkum vertoevende vonden het dan ook et 's middags met de boer land. te mogen, toen koeien ging melken. Ter boer zijn werk deed, ver de kinderen zich in de een gegeven moment h boer zijn hond blaffen, op en zag de kinderen nt spelen. De hond bleef doorblaffen en liep heen rug naar de sloot langs Dit trok zijn aandacht. Wat was het geval E kinderen, een vierjarige was zonder dat de ande hadden gemerkt, spele te water geraakt. De bo het kind nog net bijtijd droge brengen. Wij nemen aan, dat de h de ouders van het kind et lekker kluifje heeft gekre In de afgelopen week h< gasten onze gemeente 'wee Oorzaak: in de eerste plaat scholen weer hun deuren ope ook door het ongunstige we Ook de meeste kampeerde weg. Zaterdagmorgen heef Kattestaart voor de laatste gegeven op de kampschool. alleen omdat hij onze gem verlaten, doch ook omdat het lés van het seizoen was. veertig kinderen hebben sin van de opening, 27 Mei, de de kampschool bijgewoond, ste aantal was drie en vijft gen. De kampschool bleek dringende behoefte tg volde zeu zelfs gaarne zien, dat volgend jaar reeds in April cpend. De besommingen van Zat( ren: IJm. 10 „Hattem" f 16 71 „Bloemendaal" f 13210; „Gelria" f 13960; 1 trawler m Sch. 7 f 540; IJm. 221 f 786! 1 440; Kw 7 f 3800; Kw 9 f 4 f 4840; Kw 155 f 3490; Kw HD 125 f 3024; WR 7 f 2160; f 430; Kw 92 f 1210; Kw 60 f 213 f 516; Kw 35 f 1237; Kw IJm. 7 f 178. Totale aanvoer ten. De prijzen waren: Per kg: Heilbot 2.80—2.40; 4.50—4.10; Grm. Tong 21. Tong 1.74—1.58; KI. Tong I KI. Tong II 1.22—1.10; Tarbc 1.95. Per 50 kg: Tongschar 57 Tongschar 19; Schartong 34; 55—44; Grm. Schol 55—38; K 59—37; KI. Schol I 42—22; K. 24—8; Schar 16—11; V. Hari 11; Makreel 1610.10; Gr. 3123; Grm. Schelvis 31— Schelvis 28—21; KI. Schelvis KI. Schelvis II 20—16; Wijti Gr. Gul 28—21; Mid. Gul 2 Gul 14—8; KI. Haai 15—14. 69—50; Poontjes 8; KI. Koi 249; KL Koolvis wit 2826 Per 125 kg: Gr. Kabeljam Gr. Koolvis zw. 5957; Gi wit 74, Gr. Leng 59.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2