DrEuwe had winstkans, maar sloeg verkeerde weg in De „Utrechtse Opera" gaf haar eerste „Carmen" Gouden Koets op andere route O', Szabo schoot levensgrote bok Tien pakjes pruimtabak voor Nico de Graaff Dit jaar een vroege Prinsjesdag Stoet rijdt weg van het rijdt Lange Voorhout Najdorf is pessimistisch Janus van der Zande brak record Courses te Duindigt Be Engelse league Pluimveehouder die kippen liet verdrinken vrijgesproken Journalisten naar Australië Vrouwelijke wethouder in Bloemendaal DIRECTEUR VVV's NOORD-HOLLAND Commissie op onderzoek Emigranten mogen méér deviezen meenemen Concours-hippique te Rotterdam Een halve eeuw orgelman Dit kan een evenement worden Ook Spierpijn Pa leis Noordeinde exit Minister Cals houdt voet bij stuk In het Opera-probleem DONDERDAG 3 KEI TEM15EK li)ö„ ettig en voordelig te winkelen in rote en moderne FBEDIENINGS- YVINKEL (Van een speciale verslaggever) fJET ZIET ER naar uitdat dr Euwe zijn eerste verliespartij tegemoet gaatIn ieder geval zit er in zijn af gebroken partij tegen Smyslov niet veel meer dan een remiseNa een sensationeel verloop kreeg onze landgenoot aanvankelijk zeer behoorlijke winstkansenmaar op de 28e zet heeft hij zeer waarschijnlijk een verkeerde weg ingeslagen. Hij raakte althans in de warwinkel van complicatiesdie daarna volgde, een stuk achterwaartegen de beide pionnen die hij meer heeft geen voldoende compensatie biedenSensatie was er in deze derde ronde overigens weer ruimschootsSzabo bijvoorbeeld maakte reeds na vijf zetten een vergissing waardoor hij Keres een pion cadeau gaf en ook Kotov had een zwak momentwaarvan Boleslavsky een dankbaar ge bruik maakte om in het centrum door te breken V'IET alleen de vraag, wie de eerste zal worden vervolgt de deelnemers van het candidatenschaaktornooi, maar misschien nog wel meer, wie de laatste zal zijn. Toen men Na.idorf voor de aan vang van de wedstrijden vroeg, wie volgens hem de meeste kans had om als hekkensluiter te fungeren, ant woordde hij: „dr Euwe, Stahlberg of Averbach". Maar na de tweede ronde hadden juist deze spelers de meeste punten verzameld, en daarom vroeg men Najdorf opnieuw, wie de laatste zou worden. Ditmaal gaf hij het be scheid: „Vielleicht ich". En dit ant woord typeert momenteel wel het best zijn stemming. Hij loopt maar een beetje timide rond. en slechts even viel hij tijdens de derde ronde uit de rol. door met kennelijk genoegen aan te kondigen, dat zowel Szabo als Kotov volkomen van het bord geveegd dreig den te worden. En inderdaad waren de vooruitzich ten voor deze meesters verre van roos kleurig. Szabo had reeds op de vijfde zet een ongelooflijke bok geschoten, waardoor zijn tegenstander Keres een gezonde pion in de schoot werd gewor pen. Om wat spel te verkrijgen offer de deHongaar nog een tweede pion, maar niets wees er op. dat hij daarna werkelijk compensatie zou krijgen voor deze grote materiële achterstand. Dat is dan ook niet geschied, zodat Keres een overwinning kon behalen. En Kotov ging het weinig beter. In een pogipg om de strijdkrachten van Bole slavsky terug te werpen, lokte hij juist het tegenovergestelde uit. Er volgde een verrassende doorbraak in het cen trum. die Kotov noodzaakte een pion af te staan De partij werd spoedig daar na afgebroken. Inmiddels hadden Petro- sian en Bronstein een nieuwe fase in dit tornooi ingeluid. Zij besloten namelijk reeds na 17 zetten tot remise. De eerste van de zo beruchte grootmeesters-re mises Najdorf en Gligorio stelden zich buitengewoon voorzichtig op en er ontstond al spoedig een stelling om bij in slaap te vallen. Om dit te voorkomen liet het verlossende remiseaanbod ook hier niet lang op zich wachten. Deze partij duurde 20 zetten. Veel meer strijd was er in de overige partijen. Dr Euwe pakte Smyslov nog al fors aan en toen deze toch tegen spel op de damevleugel dreigde te krijgen, offerde onze landgenoot zonder blikken of blozen de kwaliteit. Daar bij kwam de partij in een buitenge woon kritiek stadium. Reshevsky week geen ogenblik van ^ijn bord. Kennelijk had hij het vaste voornemen om fel op winst te spelen. Maar voorlonig kon Averbach de klei ne Amerikaan met allerlei kleine drei gingen bezig houden, zodat Reshevsky genoodzaakt was een soort loopgraven- gevecht te aanvaarden. In de partij Stahlberg-Geller koos de eerste een precieze opstelling, die de tegenstander de gelegenheid gaf om reeds vroegtijdig ten aanval te trekken. Natuurlijk maakte Geiler, die altijd op aanval speelt, van deze gelegenheid gebruik. Het gelukte hem enig positio- neelvoordeel in handen te krijgen, spe ciaal door het bezit van een prachtig opgesteld loperoaar Maar Stahlberg staat bekend als een uitstekend verdediger, en hij slaagde er in om de ergste gevaren af te wen den. Toen de partij werd afgebroken hielden de kansen zich bijna in even wicht. De partij Averbach-Reshevsky was Inmiddels in remisi geëindigd maar Ko tov staat tegen Boleslavsky nog steeds een pion achter. Euwe (wit) 1. d2d4 2. c2—c4 3. g2g3 4. Lflg2 5. c4xd5 6. e2e4 7. Pgl—e2 8. d4d5 9. 0—0 10. a2a4 11. Pbla3 12. e4xd5 13 Pe2c3 Dit is een zeer scherpe voortzetting; waarschijnlijk had dr Euwe reeds hiér het later volgende kwaliteitsoffer voor ogen. Pa6b4 Ta8c8 Lf5d3 Smyslov (zwart) Pg8—f6 g7— g6 Lf8g7 d7d5 Pf6xd5 Pd5—b6 c7c5 e7e6 0—0 Pb8—a6 e6xd5 Lc8—f5 13 14. Lel—e3 15. d5d6 16. Lg2xb7 Leidt in ieder verwikkelingen. geval tot levendige waarvan de afloop echter niet te voorspellen is. 16Tc8 b8 17. Lb7g2 Ld3xfl 18. Kglxfl 19. Pa3c4 20. Pc4xe5 21. Le3xc5 22. Leoe3 23. Pc3e4 Pb6d7 Pd7e5 Lg7xe5 Dd8a5 Tf8d8 Le5xd6 Een kleine, maar belangrijke finesse want op 24. Pxd6 volgt nu Da6 schaak. 24. Pe4f6 schaak Kg8h8 25. Le3d4 Ld6—e5 26. Pf6d7 f7—f6 27. Ld4xe5 f6xe5 28. Ddld2? Iedereen verwachtte hier: 28. Dd6./, waarna niet te zien is hoe Smyslov aan nadeel had kunnen ontkomen. 28Tb 8c8 Kflgl Da5c5 30. Lg2—h3 Dc5e7 31. Dd2e2 Td8xd7 32. De2xe5 schaak Kh8—g8 33. De2xe5 schaak Kh8—g8 34. De5e4 a7—a5 35. h2h4 Dd7d5 36. De4g4 Tc8—f8 37. Tal—dl Dd5—f3 38. Dg4c4 schaak Df3f7 39. Dc4c5 Df7—f5 40. Dc5c4 schaak Df5f7 41. Dc4c5 De laatste zetten gebeurden van bei de zijden in hevige tijdnood. Na de zet van dr Euwe werd de partij afgebro ken. De uitslagen van de derde ronde luiden: Najdorf (Arg.)Gligoric (Z.- Sl.) Vz—y,; Petrosian (Rusl.)Bron stein (Rush) Vi—V,', Averbach (Rush) Reshevsky (Rush) ySzabo (Hong.)Keres (Rush) 01; Euwe (Ned.)Smyslov (Rush) afgebroken; Stahlberg (Zweden)Geiler (Rush) af gebroken; Boleslavsky (Rush)Kotov (Rush) afgebroken; Taimanov (Rush) had vrij. In het kader van de Deventer feest- week is een 25 km loop gehouden, waarbij Janus van der Zande uit Hal steren er in slaagde het Nederlands re cord op deze afstand te verbeteren en te brengen op 1 uur 23 min. en 18 sec. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 1 uup 24 min. 42 sec., ge maakt te Den Haag op 26 October 1952. De uitslagen waren: 1. Janus van der Zande (Olympia '47, Halsteren) 1 uur 23 min. 18 sec. (nieuw Ned. record); 2. Slegt (Daventria, Deventer) 1.27.06 (nieuw Oostelijk record); 3. C. van der Zande (Olympia '47, Halsteren) 1.72.56; 4. Prinsen (Daventria, Deventer) 1.28. 18; 5. Van Ginkel (Hilversum) 1.30.19: 6. Schikhof (Minerva, R'dam) 1.30.25; 7. De Jong (GSC, Hilversum) 1.32.04; 8. Piet Slijkhuis (KNAU, Zutphen) 1.32.45; 9. Frederiks (Daventria. Deven ter) 1.32.56; 10. Heerons (Zaanland, Zaandam) 1.34.55. De uitslagen van de gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luiden: Agaatprijs: 1. Spencer Hollandia (W. H. Geersen) k.m.tijd: 1.30.5; 2. Sir Hollo; 3. Sonja Zora. W. 1.50, P. 1.40, 2.—. K. 5.60, CC. 3.70. Amethystprijs: 1. Royal Heny (W. B. van Overeem) k.m.tijd" 1.33.1; 2. Patrijs S.; 3. Rudolf G. W. 5.70; P. 1.80, 3.—, 1.90. K. 10.80, CC. 6.20. Bergkristalprijs1. Quite Heny (W. B. van Overeem) k.m.tijd: 1.28.8; 2. Paul B.; 3. Pepsi Cola. ƒ2.30. P. ƒ1.70, 2.90. K. 8.70, CC. 3.70. Granaatprijs1. Petulance K. (F. A. Bosveld) k.m.tijd: 1.26.1; 2. Peter Spencer; 3. Octavianus K. W. 11. P. 3.80, 1.60. K. 13.30. CC. 5.60. Saffierprijs1. Louis Axkit (M. Ver gay) k.m.tijd: 1.27.1; 2. Prinses Zora; 3. Guy Hanover. W. 3.P. 1.70, 3.50, 2.90. K. 3.10, CC. 7.—. Opaalprijs: 1. Sagita (A. W. van Diik); 2. Boekanier; 3. Dicky. W. 5.60, P. 3.20, 6.30. K. 51.90, CC 7.30. Barnsteenprijs: 1. Corrida (A. Mon tane); 2. Wiribi; 3. La Potiche. W. 4.10, P. 1.10, 1.10. K. 8.—. 0Q Totale omzet 42.092. Voor de Engelse league werden de volgende wedstrijden gespeeld: Car diff City—Huddersfield Town 2—1; Manchester CityAston Villa 01; Middlesbrough—Bolton Wanderers 3-2; Newcastle United-Liverpool 4-0; Ports mouth—Chelsea 3-2; Sheffield Weddes- day—Preston North End 4—2; West Bromwich AlbionManchester United 2—0. Het leven beoint bij veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. Heem U in acht - neem Kruschen Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden oijn- yerwekkende onzuiverheden op na tuurlijke wijze (gevoerd en hebt U an rheumatiek geen weet.... Het Haagse gerechtshof heeft giste ren de pluimveehouder M. J. G. uit Klaaswaal vrijgesproken,die in eerste aanleg te Dordrecht was veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens dierenmishandeling G. had tijdens de watersnood nage laten zijn kippen tijdig in veiligheid te brengen omdat hij vreesde dat zij dan van de leg zouden raken. Ver dachte werd vrijgesproken omdat niet bewezen werd geacht wat G. ten laste was gelegd. Door de representatiecommissie van de Vereniging „De Nederlandse Dag bladpers 1945" en de Federatie van Nederlandse Journalisten is een ver tegenwoordiging samengesteld van een groot aantal Nederlandse dagbladen, ten behoeve van een journalistieke reis naar Australië, welke op 21 Sep tember zal aanvangen. Een gezelschap van zeven journalisten zal dan per emigrantenvliegtuig naar Australië vertrekken om zich een beeld te vor men van de mogelijkheden en per spectieven voor Nederlandse emigran ten aldaar. De volgende journalisten zullen van dit gezelschap deel uit maken: M. Duijzings, R. Hagoort, D. Hendriks, H. M. Koemans, J. M. On- stenk, E. J. L. M. Schul en P. M. Smedts. In Australië zal zich nog bij hen voegen de Nederlandse correspondent J. D. Rempt. Bovendien zal de reis, worden meegemaakt door mej. A. Kamstra, die vooral aandacht zal schenken aan de specifieke mogelijk heden op het terrein der vrouw in Australië. Het initiatief tot deze reis, die twee maanden zal duren en waaraan de Nederlandse en de Australische rege ring hun medewerking verlenen, is uitgegaan van journalistieke zijde. In de gemeente Bloemendaal is als derde wethouder mits Gedeputeerde Staten de derde wethouderszetel goed keuren - gekozen mej. dr M. E. Nolte (KVP). Zij neemt de plaats in van mr F. T. Th. Rohling, die als gemeente raadslid is afgetreden. Mej. Nolte, die in Amsterdam werd geboren op 3 Juli 1899, studeerde ge schiedenis. Zij is lerares aan de gym nasiumafdeling van het R.K. meisjes lyceum Sancta Maria in Haarlem. Zij promoveerde in 1951 in Nijmegen. In een Woensdagavond te Alkmaar gehouden buitengewone vergadering van de Federatie van VVV's boven het Noordzeekanaal werd als enige punt behandeld de directie-aangelegen heden en de daarmede verband hou dende consequenties. Het bestuur kwam met een voorstel waarover de najaarsvergadering definitief moet beslissen, nl. om een nieuwe directeur aan te stellen tezamen met de VVV- Alcmaria. Het bestuur was tot deze mening gekomen na een onderzoek te hebben gedaan in Hilversum en Arn hem waar deze functies ook gecom bineerd zijn. Door verscheidene afge vaardigden werden bezwaren geuit tegen deze oplossing, zij gaven de voorkeur aan een directeur alleen voor de federatie. Het slot was. dat een commissie uit de afdelingen ge vormd werd, bestaande uit de heren Klein uit Bergen, Beekhoven uit Enk huizen en Vriesman uit Petten, die tezamen met de voorzitter der Federa tie mr D. Breebaart een nader onder zoek zullen instellen, ook in andere provincies. Deze commissie zal dan van haar bevindingen rapport uit brengen in de komende najaarsverga dering. De ontslag-kwestie-Dinkelberg werd heel op het einde nog aange roerd. De heer Dinkelberg had nog een circulaire naar de afdelingen gezonden. Nieuwe gezichtspunten kwamen echter niet voor. Thans wordt officieel medegedeeld, dat met ingang van 1 September de deviezenregeling, welke voor emigran ten geldt, belangrijk is verruimd. Bij vertrek kan. evenals vroeger, door het gezinshoofd voor 1500 gulden aan de viezen worden rfegenomen. Voor elk gezinslid is dit bedrag thans 1000 gul den (vroeger eerste gezinslid 750 gul den, overige gezinsleden elk 400 gulden) Het kenmerkende verschil met de re geling, welke tot 1 September gold is, dat het onderscheid tussen „dollar" en „niet-dollar" landen is vervallen en dat dus vanaf heden naar „dollor"-lan- den evenveel mag worden meegenomen of overgemaakt als naar „nietdollar" landen. Een der hoogtepunten van het internationaal concours hippique te Rotterdam was ongetwijfeld het optreden van de leden van de Zwitserse militaire rijschool. Hier ziet men de Zwitsers oefenen op het terrein van de manege. Van onze Haagse redacteur) UEN GROTE „50", een plakkaat Nico de Graaff, uw orgelman" en veel bloemen sierden het 1400 kg zware pierement, dat zich gistermorgen bij het stadhuis op het Kerkplein posteerde en dat grote belangstelling trok. Niet alleen van toevallige voorbijgangers en niet alleen van de velen, die naar het Haagse Kerkplein gekomen waren om er het orgel en zijn trouwe baas Nico de Graajj te zien, maar ook van burgemeester Schokking, die met al zijn gemeentenaren meeleeft en dus óók met Nico de Graaff. Vijftig jaar orgelman uit roeping. En zijn trouwe medewerker HuiO Netten al veertig ja ar. Dat is zeker een openbare huldiging waard. De Graaff is als bouwvakarbeider eens van een steiger gevallen; daarna was hij voor het bouwvak ongeschikt. Huib Netten was oorspronkelijk bij de visserij. Hij was er niet tegen opgewassen. Als orgelmannen zijn zij verder samen door het leven gegaan. Een leven mei muziek erin, zou men zeggen. Doch een zwaar leven. Er moet hara gewerkt en gesjouwd worden om aan de kost te komen. Tijdens de huldiging bij het Haagse Stadhuis werd lustig gedraaid en ging het busje rond: zaken zijn zaken. Een halve eeuw orgelman is een zeldzaam jubileum. Althans merkwaardig genoeg voor burgemeester Schokking om aan Nico^de Graaf behalve een hartelijke gelukwens, ook een enveloppe met inhoud aan te bieden, be nevens tien pakjes pruimtabak. J^lET veel genoegen heeft Georges *Bizet gehad van de opera's „Carmen" inbegrepen die hij heeft geschreven. Al die werken, die Bizets voorkeur tonen voor uit heemse milieu's vaak het Oos ten, zoals in De Parelvissers en in Djamileh konden tijdens zijn leven het publiek niet pakken. Wèl anders is het na Bizets dood gegaan en als men tegenwoordig over het begrip Opera spreekt, zul len velen als eerste verduidelijking van dat begrip „Carmen" noemen Er zijn in zekere zin twee Carmens één met geheel gezongen tekst, waarbij dus ook de dialogen wor den gezongen, en één met gespro ken dialoog. De laatste lezing is de oorspronkelijke, zoals Bizet haar heeft gewenst. Nu een conflict tussen twee opera gezelschappen in ons land gaande is, waarbij „Carmen" de inzet vormt, is de aandacht weer eens extra gericht op dit explosieve muzikale drama van Bizet. Twee mensen zijn hier de voort gedrevenen, speelgoed van het Lot; Carmen en de eigenlijke hoofdfiguur Don José, al gaf deze dan ook niet zijn naam aan de opera. Hun tragiek is door Bizet in felle contouren in klank verteld. Emoties rond twee mensen, die van en naar elkaar worden getrokken en, in een mo ment dat bloed vloeit, alle twee hun leven verloren zien, trillen door een muziek, waarin van het begin af een geluid, een geschiedenis van romanti sche geladenheid, en een aangewak- kerd-realistische verhouding van de componist tegenover het gebeuren, ver oorzaken in „Carmen' dat schrijnend gevoel van het ontzettende. In de mu ziek verschijnt ons een feitelijk slappe "u rheumatische pijnen wrjjft U weg met u. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Haagse redacteur) De derde Dinsdag van September, dat is doordat September direct al op een Dinsdag viel, dit jaar al op de 15de, dus heel vroeg, zal Den Haag weer zijn Prinsjesdag beleven. Voor het eerst na een lange reeks van jaren zal deze Prinsjesdag, wat het sprookje van de gouden koets betreft de centrale gebeurtenis voor het kijklustige publiek afwijken van de vroegere Prinsjes dagen. Tot dusver vertrok de kleurrijke stoet namelijk altijd van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Hij trok dan door de Heulstraat, over de Kneuterdijk, het Lange Voorhout en de Korte Vijverberg en door het poortje bij liet Mauritshuis naar het Binnenhof en nam, nadat de Koningin ter opening van de gewone zitting der Slaten- Generaal in de Ridderzaal de troonrede had uitgesproken, dezelfde weg terug. LIET paleis aan het Noord- einde is evenwei al lang niet meer als Koninklijk Paleis in gebruik. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben er de voorkeur aan gegeven in het grote witte paleis in Soestdijk te gaan wonen. Een waarlijk vorste lijk gebouw kon het paleis aan het Noordeinde in Den Haag in de laatste jaren ook nauwelijks meer genoemd worden. Inmiddels heeft er het In stitute of Social Studies Het Internationaal Acade misch Instituut zijn in trek genomen. Het paleis is inwendig wat verbouwd en aangepast aan zijn nieu we bestemming. De grote tuin achter het paleis, gren zende aan de Prinsessewal, is voor het wandelgrage pu bliek opengesteld. Een klein gedeelte van het paleis bleef tot verleden jaar zijn representatieve be stemming behouden, zodal de stoet, waarin de gouden koets het hoofdevenement verrmt, in 1952 nog van het Noordeinde kon vertrek ken. Het Internationaal Academisch Instituut eiste echter steeds meer ruimte op, met het gevolg, dat de Koningin thans de wens te kennen gegeven heeft, van het paleis op het Lange Voorhout te vertrekken. Daarmede komt aan een lange traditie een einde. Nu ligt dit paleisje aan het gedeelte van het Lange Voorhout, dat zich uitstrekt van het Kcfrte Voorhout (bij de Koninklijke Schouwburg) tot de Vos in tuinstraat (overgaande in de Denne- weg) en dus in de onmid dellijke nabijheid van de Korte Vijverberg en het Binnenhof. Wanneer de stoet op 15 September de kortste weg zou nemen .dan zouden zeer velen het sprookje moeten missen. Vandaar, dat Hare Majesteit besloten heeft eerst het gehele Lange Voorhout over te rijden (het beroemde schelpen pad). vervolgens de Kneu terdijk en dan de Lange Vijverberg en het Binnen hof. Terug volgt de - stoet dezelfde route. Deze weg is zelfs iets langer dan de tot nu toe gevolgde, waardoor meer mensen dan vroeger de gou den koets kunnen bewonde ren. Bij „Diligentia" op het Lange Voorhout en bij het Mauritshuis worden tribu nes opgesteld. Het aantal militairen, dat langs de weg wordt gepost, blijft gelijk, zodat de soldaten iets ver der van elkaar zullen staan. LIET Koninklijk Paleis °P het Lange Voorhout is een architectonisch prachtig gebouw. Er gaat, mede door de twee ervoor geplaatste witte schildwachthuisjes (met gouden strepen) en door de kleine steentjes met de hardstenen paaltjes, sfeer van uit. Dit paaltjes zijn in tussen weggehaald, teneinde meer bewegingsvrijheid te hebben voor de rijtuigen. Het paleisje is nooit als zodanig gebouwd. In 1760 liet een der rijke bewind hebbers der Oostindische Compagnie het als woonhuis zetten door de bouwmees ter Pieter de Swart, die zijn sporen op het gebied der bouwkunst ruimschoots ver diend had. Na de Franse tijd ging het in handen der Oranjes over. Het meest heeft het paleis bekendheid verworven, doordat Koningin Emma de moeder van Prinses Wil- helmina er van 1901 tot haar dood in 1934 in ge woond heeft. Op 15 September, Prins jesdag. zaj het weer- in hel middelpunt der belangstel ling staan! figuur, die van Don José. Hij geeft ons het voorbeeld van de weinig persoon lijke man, een willoos aan de hartstocht overgeleverde, die in omstandigheden is gesleept, waardoor hij tot wanhoops- moed komt. Zowel de maatschappelijke ontred dering van Don José als zijn verbon denheid met een vrouw, die hem in razende wilsoverheersing, onredelijk en in grillige luim de baas Is, dringen uit Bizets muiiek in ons bewustzijn. Soms voert het werk ons echter naar eèn ge heel andere stemming, naar die van liefelijke landelijke schildering of smartelijk heimwee naar een verloren vrede. Daar treft ons de zin voor dra matische tegenstellingen in de compo nist Bizet, die in het raam van het ge heel met zuiver overleg momenten heeft weten te plaatsen zoals de nog al becritiseerde inleiding tot het derde bedrijf (de smokkelaarstocht in de ber gen), die aantonen hoezeer hij de func tie van zulke fragmenten had over dacht. De Utrechtse Opera, die Dinsdag avond in de stadsschouwburg te Utrecht -haar landelijke première van „Carmen" gaf in de lezing met de ge zongen dialoog (dus met de door Guiraud gecomponeerde recitatieven) heeft zich met groot succes op de weg van de opera-met-groot-vertoon be geven. Eenmaal ontwassen aan de on effenheden, die zo dikwijls een eerste opvoering aankleven, kan deze „Utrechtse" Carmen een evenement worden. Want ze vertoont vele eigen schappen die haar in het spoor van de rasechte opera-sfeer brengen. Die on effenheden waren in het eerste en tweede bedrijf vooral de ernstige schommelingen tussen koor en orkest. Ze bezorgden de toehoorders wel eens benauwde ogenblikken. Later kwam een veel beter contact tot stand, en het eigen orkest der Utrechtse Opera zal zich in de woeling van het bedrijf wel grotere slagvaardigheid eigen ma ken. Alle medev/erkenden hebben, dwars door vele conflictspanningen heen, een energie ontplooid, die uit mondde in een prestatie, welke voor een jong opera-instituut eerbied af dwingt. Het is toch maar mogelijk gebleken om een grote opera in Nederland naast de Nederlandse Opera ten tonele te brengen en om een werk als Carmen te monteren, heeft men een volledige bezetting kunnen recruteren uit in den lande aanwezige, niet elders bij een opera-bedrijf geëmployeerde krachten. Arthur Hoogveld zong de Don José, krachtig, maar niet met een altijd even vol geluid. Als acteur vooral is hij een aanwinst voor het muziekdramatisch toneel. Mimi Aarden heeft wel het tem perament voor Carmen en haar timbre is zeer geëigend voor deze figuur. Haar uitbeelding ging echter dikwijls niet verder dan het coquet-verleideiijke en kon het demonisch-gevaarlijke niet be reiken. Anton Eldering schiep een in menig opzicht uitnemende Escamillo. Zal na deze opvoering, die na afloop een voor Utrecht sensationele ovatie, een wolkbreuk van sympathiserend applaus ontketende, de Utrechtse Opera met „Carmen" de provincie kun nen intrekken? Zal de provincie ook haar volwaardige Carmen door Joris Diels de regisseur op de been ge zet, kunnen hebben? Duizenden pope len, dat het antwoord op deze vraag bevestigend zal uitvallen. E.B. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de secretaris-ge neraal hebben gedurende ruim twee uren een onderhoud gevoerd met de heer De Ranitz. burgemeester van Ut recht en de heer Fentener van Vlissin- gen, voorzitter van de Raad van Be heer van de Utrechtse Opera, betref fende de situatie van de Utrechtse Opera. De minister handhaaft zijn standpunt dat voor het seizoen 1953—1954 niet een rijkssubsidie van aanzienlijke omvang voor de Utrechtse Opera beschikbaar kan worden gesteld. Hij blijft bereid een overleg te bevorderen tussen de Nederlandse Opera en de Utrechtse Opera, teneinde zo mogelijk tot een taakverdeling te komen. Van Utrechtse ziide wordt hieraan toegevoegd, dat in afwachting van het resultaat van het overleg, met mede weten van de minister gepoogd zal worden om andere publiekrechtelijke organen (provinciën en gemeenten) en participeren te bewegen om het' voort bestaan van de Utrechtse Opera in enigerlei vorm mogelijk te maken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5