De najaarsbeurs wijst weg naar kostenbesparing Twee en veertig doden bij vliegramp in Alpen SCHEEP V A ARTBERICHTEN De man uit Australië r Een mobiele expositie van Philips Nederland agrarisch topland Nog 100.000 dollar is zoek Ruimer sortering op de meubelafdeling Trekpaardenkampioenen Kosten van verongelukte straaljagers Burgemeester wilde niet met wethouders op foto Gelden voor Griekenland Een kale boel Met arm tussen snelpers Reinig Uw ingewanden De Flying Enterprise Rusland houdt nog 65.000 Italianen gevangen Oosten West werken toch samen Pim, Pam Pom en de wonderlamp Constellation verpletterd tegen bergtop De violist Jac. Thibaud omgekomen Ons dageljjks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1953 (Van onze speciale verslaggever) |\E 61e Jaarbeurs heeft de Domstad weer gemaakt tot een wriemelende mieren- hoop. Meer dan ooit drukt dc Jaarbeurs haar stempel op het Utrechtse stadsleven, doordat ditmaal het accent vooral gelegd is op de Croeselaan rond de nieuwe Bernhardhal, waardoor tussen de beide Jaarbeurscentra een inten sief verkeer is ontstaan. Deze Najaarsbeurs is wat het aantal deelnemers betreft kleiner van opzet dan andere jaren. Vooral het buitenlandse element andere jaren op het Vreeburg zo sterk vertegenwoordigd hebben we dit maal erg gemist. Niettemin geeft deze Jaarbeurs met name aan de Croese laan enkele nieuwe initiatieven te zien, waarmede elke rechtgeaarde zaken man zijn voordeel kan doen. pROTER rationalisatie bij handel en industrie, dat blijft op deze beurs geen slogan, doch wordt op allerlei manieren de Beursbezoekers duidelijk gemaakt, hoe hij dat kan bereiken. Vereenvoudiging van vervoer en op slag is één van de middelen, om tot aanzienlijke kostenbesparing en daar door weer goedkopere producten te komen. Onderzoekingen in Amerika hebben uitgewezen, dat niet minder dan 15 tot 80% van de totale kosten een gevolg zijn van opslag en trans port. Aangezien deze percentages voor Nederland zeker niet lager zijn eerder hoger wordt aan de Croese laan, door middel van lezingen, films en demonstratie op duidelijke wijze getoond, hoe men tot een aanzienlijke kostenbesparing kan komen. Ook voor onderwijs-mensen is aan de Croeselaan iets te leren. Geen ban ken meer, zegt de Studiecommissie voor de scholenbouw en daarom kwam een Assense firma met geschikte stoeltjes en tafeltjes voor schoolloka len. De Jaarbeurs-directie nodigde schoolhoofden uit om het een en ander eens rustig te komen bekijken. Mèt de schoolhoofden komen dit jaar zeker ook in groten getale doktoren en an dere mensen uit de medische wereld, want da medische afdeling aan de Croeselaan onderging een aanzienlijke uitbreiding. LIET Vreeburg blijft het paradijs voor n kopers èn kijkers, want wat hier allemaal staat opgestapeld, is elk jaar weer een stukje beter en met nog 'n beetje meer raffinement van de werk bank gekomen. De parterre-afdeling is een lustoord voor de vrouw, vooral de huisvrouw, omdat er practisch alles staat, wat een moderne keukenprinses zich wenst. De electrische wasmachi nes wedijveren in vorm, glans en prijs, radio's en stofzuigers schijnen elk jaar nog beter gemaakt te kunnen worden, terwijl de meubelafdeling beter voor de dag komt dan ooit tevoren. Het old-finish, dat vorig jaar nog sterk op de voorgrond trad, is nu vrijwel geheel verdrongen door het moderne en gothische meubel. Rotan is een product, dat steeds meer aftrek vindt. Geen wonder, dat het ditmaal op de Jaarbeurs ook de toon aangeeft. DIJZONDERE belangstelling verdient ongetwijfeld de collectieve inzen ding van de Ambachtengroep van de Gebonden Kunsten Federatie. De be doeling van deze groep is om te laten zien, wat in Nederland door kunste naars gemaakt en ontworpen wordt voor het moderne interieur. De ont werpers vragen zich niet in de eerste plaats af, wat de smaak is van het publiek van een bepaalde markt, niet in de eerste plaats wordt gedacht aan Hoe intensief in Nederland de land bouw en de veeteelt worden beoefend, blijkt uit een recente studie van de E.C.E. en de F.A.O. over de landbouw en de veeteelt in een aantal Europese landen. Zo is b.v. de opbrengst van de tarwe- bouw, uitgedrukt in kilogrammen per hectare, in Nederland een veelvoud van die in verschillende andere landen. Nederland staat hierbij bovenaan met een opbrengst van 3580 kg per ha, ter wijl Portugal de rij van 15 landen sluit met een opbrengst van slechts 810 kg per ha. Denemarken en België zijn met resp. 3380 en 3250 kg de enige landen die met Nederland boven een Opbrengst per ha. van 3000 kg uitko- Daarna volgen West-Duitsland (2860), Engeland (2370) en Zwitser land (2650). Minder dan 1000 kg op- mens per ho- hebben Griekenland <9™*Jn Portugal (810). interessant zijn ook de cijfers, die in de studie vermeld zijn over de jaar- hJKse tnelkopbrengst per koe. Ook hierbij staat Nederland bovenaan met een opbrengst van 3700 kg. Direct daar- ?P.,v°lgJ ,Be'?>e met 3528 kg, waaruit blijkt, dat dit land zijn oorspronke- lijke achterstand op Nederland in be langrijke mate heeft ingehaald. Dene marken komt met een jaarlijkse melk- opbrengst van 3300 kg 0p de derde plaats. De overige landen blijven hier bij ver achter. De geringste melkop- brengsten worden gevonden in Tur kije met 530 en in Griekenland met 683 kg per jaar. een grote omzet, maar veel meer rich ten de leden van de G.K.F. zich naar innerlijke overtuiging op het volko men goed zijn van een voorwerp, goed in vorm, d.w.z. aesthetisch en practisch verantwoord, sterk en zuiver van kleur en een uitstekende kwaliteit. Er is een sterke overtuiging, dat als een voorwerp in deze zin „goed" is, dan zal men dit ook kopen. De gehele in zending omvat alles, wat voor de ver zorging van een interieur nodig is. Zij levert het bewijs, dat er nog Ne- derandse kunstenaars zijn, die hun werk, direct dienstbaar willen maken aan de behoefte van de gemeenschap en getuigen willen, dat ook onze tijd een eigen stijl zal ontwikkelen. Philips is van het vaste gebouw op het Vreeburg verhuisd naar buiten, naar een eigen stand-op wielen. Door middel van 20 speciaal daarvoor ge bouwde wagens heeft men een mo biele expositie verkregen. Op de eer ste dag werd deze reeds druk be zocht. Zowel over het binnen- als buitenlandse bezoek kon men deze avond wel tevreden zijn. Het aantal Belgen was gedurende de eerste uren van de Beurs opvallend groot. Het ble ken voornamelijk importeurs en dé taillisten te zijn. Tegen het middaguur waren er reeds inkopers genoteerd uit zeventien landen. Op vragen van het Tweede Kamer lid Welter over de aanschaffingskos- ten van de gedurende de periode van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 veronge lukte vliegtuigen heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de dertig verongelukte vliegtuigen deels Meteor- vliegtuigen en deels F-84 (Thunder- jet)-vliegtuigen waren. De kosten van aanschaffing van de afgeschreven Meteor-vliegtuigen be droegen 7.298.000. De F-84 (Thunder- jet)-vliegtuigen zijn niet ten laste van de rijksbegroting verkregen. Deze werden onder M.D.A.P. geleverd en de kosten van aanschaffen van deze vlieg tuigen zijn de minister onbekend. De vergadering van de nieuwe ge meenteraad van Heemstede, waarin de wethouders werden benoemd, is met een incidentje geëindigd. De burge meester, mr A. G. A. Ridder van Rap- pard, de wethouders en de gemeente secretaris werd verzocht zoals ge bruikelijk voor de fotograaf te po seren. De burgemeester weigerde dit, hoewel de vier wethouders er geen be zwaar tegen hadden. De burgemeester zou geweigerd hebben zijn medewer king te verlenen, omdat hij het niet eens was met de uitbreiding van het college van drie op vier wethouders. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" is tot Dinsdagavond voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ionische eilanden een bedrag gestort van f 124.124.82. Maandag luidde de stand f 119.374.35. ONNADENKENDE AUTOBESTUUR DER NAAR DE CEL Voor het besturen van een auto, ter wijl hij onder invloed van alcoholische dranken was, heeft het gerechtshof te Den Haag de fabrikant Van der S. uit Dordrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Toen de opvarenden van het s.s. Salatigavan de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd met het schip in San Francisco aankwamen, vernamen zij, dat de volgende reis naar de Perzische Golf zou gaan. Op zichzelf is dit pu niet zo heel erg, ware het niet, dat zü daar zouden aankomen wanneer de warmte er op zijn hevigst zou zijn. Er heersen dan nl. temperaturen van 120 a 130 graden Fahrenheit, die men daar heel gewoon vindt. Zeer velen van de opvarenden, o.a. alle matrozen en alle olielieden vonden echter een oplossing voor dit brandende probleem, zij heb ben zich nl. kaal laten scheren. „Wij hebben nu allemaal een fris hoofd", zo schreven zij aan het hoofdkantoor te Rotterdam. LIJKJE UIT BERGHAVEN OPGEHAALD Donderdagmorgen te pl.m. half ze ven is het stoffelijk overschot gevon den van het sinds Zaterdag vermiste tienjarige Velsense jongetje D. Zwenne. Het lijkje werd aangetroffen in de berghaven van de ponten aan het Noordzeekanaal. Toen een van de ponten 's morgens vroeg in dienst werd gesteld, kwam door het draaien van de schroef het lijkje naar boven. Waar het geen enkel teken van geweld vertoont, acht de politie misdrijf uit gesloten. De 27-jarige drukker J. O. N. Mans is gistermiddag in de drukkerij van de firma R. Dekker te Wormerveer met zijn rechterarm tussen de rollen van een snelpers gekomen, waardoor de arm deerlijk verminkt werd. Nadat men de ongelukkige met veel moeite bevrijd had achtte dokter Klopper overbrenging naar het Gem. Zieken huis in Zaandam noodzakelijk. Heden morgen stond nog niet vast of de arm of een deel daarvan geamputeerd zou moeten worden. en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 (Advertentie, Ing. Med.) De „Rostro", het Italiaanse bergings vaartuig, dat bezig is een gedeelte der lading te lichten van de 18 maanden geleden vergane „Flying Enterprise", zal zijn werkzaamheden voortzetten tot het intreden van het springtij op 4 September. Het ruim waar zich de postzakken bevonden met de 5000 En gelse ponden, 79.000 Amerikaanse en ongeveer 400 Canadese dollars, die door de duikers naar boven werden ge bracht, is thans geheel leeg. Er blijkt nog een pakket bankbiljetten van 100.000 dollar te ontbreken. De dui kers zijn thans bezig met het ophalen van een groot aantal staven gietijzer. Deze lading gietijzer was gedekt door een Nederlandse verzekeringsmaat schappij. Het wrak van de „Flying Enterprise" werd gevonden door middel van echo peiltoestellen, zgn. asdics, waarmee de Rostro is uitgerust. De opsporing werd echter zeer bemoeilijkt doordat er een vrij groot aantal wrakken op de bodem van het Kanaal ligt. Men kon de ruim te, waar zich de schat aan bankbiljet ten bevond, bereiken, doordat men op deze plaats de huid van het schip door middel van dynamiet had opengereten. De Italiaanse afgevaardigde in de V.S.-commissie voor krijgsgevangenen uit de tweede wereldoorlog, Meda, heeft te Genève medegedeeld, dat er zich nog 65.000 Italiaanse krijgsgevan genen in de Sowjet-Unie bevinden. Na de oorlog werden er 75.000 Itali anen aan het Russische front als ver mist opgegeven aldus Meda. Van hen zijn slechts 10.000 teruggekeerd. Oostberlijnse gezagdragers hebben er in toegestemd met West-Berlijn samen te werken in de strijd tegen kinderver- lamming. Deze week nog zullen leden van de Oost- en de Westberlijnse ge neeskundige dienst bijeenkomenIn Berlijn en Oost-Duitsland doen zich vrij veel gevallen van deze ziekte voor. 110. Pim, Pam en Pom hadden wel zin om te gaan vissen met baron van Pottum en opgewekt stapten ze met hem mee, terwijl Ali op veilige afstand volgde. De baron mocht hem niet'zien, anders zou hij misschien in hem het negertje herkennen, dat hij destijds aan boord van het vrachtschip ontmoet had. En Pim, Pam en Pom voelden er niets voor om de wonder lamp weer terug te moeten geven. Ze begrepen wel, dat zij het geheim niet eeuwig zouden kunnen bewaren. Van daag of morgen zouden ze het moeten prijsgeven, misschien al, zodra Moeder terugkwam. Die wilde natuurlijk een verklaring hebben. Er waren de laatste dagen al te veel wonderbaarlijke dingen gebeurd. Maar voorlopig maakten Pim, Pam en Pom zich nog geen zorgen. Vrolijk fluitend stapten ze naast de baron voort en toen ze bij de rivier kwaren gekomen, gingen ze heerlijk in het gras zitten, terwijl de baron zijn hengel in het water wierp. „Hè, ik hoop van harte, dat ik vandaag eens een goede vangst zal hebben" riep de baron. „Ik heb echt trek in een ge bakken visje vanmiddag!" 2JOALS WIJ reeds in liet kort hebben bericht, is Dinsdagavond een Constellation van d,e Air France, die op weg was van Parijs naar Saigon, bij Barcelonette in de Lage Alpen tegen de top van de Mont Cemet opgevlogen en neer gestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder hen waren de Franse violist Jacques Thibaud en zijn schoondochter, alsmede zijn begeleider René Her- bin, die op weg waren naar Tokio. De machine moest Dinsdagavond een tussenlanding maken te Nice, maar is vermoedelijk uit de koers geraakt. Barcelonette ligt namelijk niet op de gewone route. Radiocontact met Aix en Provence was er tot kort voor het ongeluk, contact met de verkeerslei ding te Nice heeft men nimmer gehad. Het toestel raakte de Mont Cemet op ongeveer tweehonderd meter onder de drieendertighonderd meter hoge top, werd volkomen verbrijzeld en vloog onmiddelijk in brand. Drie uur lang was de oplaaiende vlammenzee tot ver in de omtrek zichtbaar. In allerijl wer den militaire ploegen naar de plaats van het ongeluk gezonden. Na een zeer moeilijke klimpartij kwamen zij bij het wrak aan, waar zij slechts de gruwelijk verminkte lijken van de ne gen man slerke equipage en van de drie en dertig passagiers vonden. Een commissie van onderzoek is naar Barcelonette gegaan om de oorzaak van het ongeval op te sporen. De Air France vermoedt, dat er een naviga- tiefout is gemaakt, en dat de piloot in de veronderstelling, dat hij de Mount Cemet reeds achter zich had, te vroeg was gaan dalen. Alle inzittenden van het toestel wa ren Fransen. Drie hunner waren op weg naar Beiroet, de anderen moesten naar Saigon. De violist Jacques Thibaud is in 1880 te Bordeaux geboren, en trad reeds zeer vroeg in het openbaar op. Hij is het bekendst -geworden door de kamermuziekconcerten, die hij samen met de pianist Alfred Cortot en de cel list Pablo Casals gaf. Verscheidene ma len trad hij in ons land op. Aagtekerk 2-9 te Ho Ho; Albireo 1-9 v. Las Palmas n. Antwerpen; Alblasser- dijk p. 1-9 Scillys n. Antwerpen; Aletta (t) 1-9 v. Bangkok n. Pladju; Amerskerk 1-9 te Isabella; Amsteldijk 2-9 te Tj. Priok; Aalsum 1-9 v. R'dam n. Tj. Priok; Aldabi 2-9 te Santos; Alhena 1-9 v. Rio de Janeiro n. Santos; Almkerk 1-9 v. Marseille n. Duinkerken; Amor 1-9 v. Saloniki n. Istanbul; Annenkerk 1-9 v. Port Said n. Genua; Arkeldijk 1-9 te Bremen; Aardijk 31-8 v. New Orleans n. R'dam; Alehiba 1-9 v. Vitoria n. Ilheos; Axeldijk 1-9 te New York; Arendskerk 2-9 te R'dam verw.; Banka (nieuwbouw) 1-9 v. R'dam n. Antwerpen; Blijdendijk 2-9 te Antwerpen; Boschfontein 2-9 v. Southampton n. Marseille; Barendrecht (t) p. 1-9 1220 Vlissingen n. Bergen; Blommersdijk p. 1-9 Scillys n. New York; Bcschfontein 1-9 te Southampton; Breda 2-9 te Cartagena; Corilla (t) 2-9 v. Fao te Balikpapan verw.; Callisto (t) p. 1-9 Finisterre n. Z.-Amerika; Caltex Neder land (t) p. 1-9 Malta n. R'dam; Caltex the Hague (t) 2-9 te Sidon; Cistula (t) 2-9 v. Rangoon te Chittagong; Clavella (t) 9-9 Sydney verw.; Coryda 1-9 te Port Piri verw.; Duivendijk 2-9 v. Bremen te Antwerpen; Delfland 1-9 te Vitajai; Esso Den Haag (t) 2-9 v. Sidon n. Antwer pen; Ena (t) 1-9 te Stanlow; Etrema (t) 2-9 Singapore verw. (repareren); Farm- sum 1-9 v. Port Said n. Asdam; Gaaster- kerk p. 2-9 Gibraltar n. Marseille; Grootekerk 1-9 v. Asdam te Kaapstad; Gaasterland 1-9 te Recife; Hathor 2-9 te Istanbul; Heemskerk 2-9 v. Aden n. Mombasa; Heelsum p. 1-9 Ouessant n. Houston; Ilos 2-9 v. Antwerpen te Asdam; Ivoorkust 1-9 te Takoradi; Joh. v. Olden- barnevelt 1-9 80 mijl O.t.Z. Aden n. Suez; Kieldrecht 1-9 v. Penang n. Co lombo; Kota Baroe p. 1-9 Ouessant n. Port Said; Karimun 2-9 te Singapore; Kota Agoeng p. 1-9 0800 Str. Messina n. Port Said; Lindekerk p. 1-9 2140 Vlis singen n. Hamburg; Langkoeas 1-9 v. Port Said n. Suez; Larenberg 1-9 v. Ta- ranto n. Beyrouth; Liseta (t) 2-9 te Tj. Priok; Macuba (t) 2-9 te Mena al Ahmadi verw.; Mentor p. 1-9 Gibraltar n. Al giers; Murena (t) p. 1-9 1310 Vlissingen n. Stanlow; Myonia (t) 1-9 v. Algiers n. Golf v. Mexico; Meerkerk p. 1-9 Str. Messina n. Genua; Notos p. 1-9 Kaap St Vincent n. Barcelona; Ootmarsum 1-9 v. Havre n. Antwerpen; Oranje p. 1-9 Brothers n. Suez; Ootmarsum 2-9 Havre te Antwerpen; Overijsel 1-9 vm (Advertentie Ing. Med.) 22. „Zou je met Peter willen trouwen", vroeg Cecilia, „als je in je eigen ogen nog vrij was?" „U hebt mijn antwoord al gekregen!" Cecilia drukte een veel te kleine zak doek tegen haar grote neus. Een flau we geur van eau de cologne vergezel de dit gebaar. „En voor een knap ge zicht. een charmante glimlach en joost mag weten wat voor voorbijgaande eigenschappen nog meer. wil je het geluk van je ouders opofferen?" „Liever dan hun eer en onafhanke lijkheid te kopen, door toe te geven Met een grote demonstratie te 's Her i togenbosch heeft de Koninklijke Ver- aan de grillen van een egoïstische oude eniging „Het Nederlandse Trekpaard" gisteren haar een en twintigste natio nale tentoonstelling besloten. Tot na tionaal kampioen 1953 onder de heng sten werd gekozen „Edelman van Veldzicht" een zesjarige vos. Fokker J. de Feijter Johnz., Schoonijijke (Zlnd). Eigenaar hengstenver. Zuid-Beve land" te Waarde. Nationaal kampioen merrie 1953 werd „Irma van Clairon", een achtjarige bruin. Fokker-eig. Ge- br. Van Mol te Graauw (Zlnd). De eigenaars der kampioenen kregen de ereprijzen van de vereniging, bestaan de uit een bronzen beeld, een trek paard voorstellend. De medaille door Prins Bernhard beschikbaar gesteld voor het beste vierspan van een eige naar werd uitgereikt aan De Dobbe- laere te IJzendijke (Zlnd.). Tijdens de uitreiking der prijzen speelde de Kon. Harmanie uit Den Bosch de Limburgse Zeeuwse volksliederen. vrouw. En een menselijke leuning te worden, waaraan een onnozele zwak keling zich kan vasthouden". Tante Cecilia schonk Claudia een ijs koude glimlach. „Ik zal je onwil rus tig onwil laten. Als die oo de harde muur der werkelijkheid te pletter is gelopen zul je toch precies zo gaan denken als ik. Nu ben ik moe. Breng me naar miin kamer! Neen. roep de meid niet. ik wil dat je me er zelf brengt". Claudia ging haar voor de trap op. Awngend volgde Cecilia. Zoals het meisje al had gedacht, had Mathilda de beste kamer van het huis voor haar ge reserveerd. Tante Cecilia was daardoor verrast, hoewel ze dat niet liet binken. Ze hing haar paraoluie in net closet en maakte een indrukwek- toüS ri*Jeeï v,an bet afzetten van haar hoed. „Maak het bad voor me klaar, voordat je gaat, wil je?", vroeg ze. Claudia aarzelde. „Ik heb er een hekel aan dat vreem den mii helpen. Ik had mijn eigen meid mee moeten nemen. Maar die brief wond mii zo oo dat ik „U wilt het water zeker lauw En de kuip graag halfvol!" Claudia draaide de kranen open, ter wijl tante Cecilia haar spullen bij el kaar zocht. Mathilda had haar werk keurig gedaan, ontdekte ze, haar in ge dachten een pluim op de hoed steken de. Ze schrok op van een luide geeuw, die onder het raam vandaan scheen te. komen. „Peter zeker", zei ze, terwijl ze haar hoofd schudde en zuchtte. En nog geen seconde later bleek dat ze gelijk had, toen Kitty's diepe lach door de stille zomernacht woei. Daarna hoorde ze el kaar vlug opvolgende, verschillende stemmen. Ze waren tamelijk geforceerd en leken op hoge gilletjes met uitzon dering van een, die klonk alsof er een man sprak met een visgraat in zijn keel Ze haastte gich naar het raam en keek naar buiten. Peter en Kitty zaten achter de lage groene heg, die de tuin omzoomde, op een platte stenen bank. Ze, waren niet ver weg, maar door de ogen van Ceci lia, die er in de loop der jaren niet be ter op geworden waren, leek het, alsof ze gebarentaal tegen elkaar spraken. Cecilia keek verbaasd naar hen. De stemmen waren nu verstomd. Kitty manipuleerde klaarblijkelijk met haar vingers, zoals Peter wilde, want hij nam haar hand in de zijne en bewoog die op alle mogelijke manieren. Cecilia gluurde alle kanten uit. Er was nie mand anders in de tuin te zien. Ze zuchtte en mopperde: „De reis heeft meer van mijn krachten geëist, dan ik dacht. Je wordt een oude vrouw Cecilia Ponsonby en het wordt zo lang zamerhand tijd, dat je dat gaat besef fen ook. Ik zal een tukje moeten doen, voordat ik Elwood en Letty aan kan pakken, als ze zich laten zien, die dwa zen." „Had u het tegen mij tante?" vroeg Claudia, op haar toe lopende. „Je vriendin wacht in de tuin op je", antwoordde die ontwijkend. „Peter is bij haar. Ik geloof, dat ze Kitty Black- well heet". Claudia snelde naar 't raam. „Kitty!" Het is Kitty. Cecilia greep haar arm, toen ze wil de gaan roepen en wuiven. „Wil je mij die opschudding besparen, door naar beneden te gaan en rustig met haar te gaan praten? Mijn oren trillen nog na van 't lawaai van die vliegtuigmoto ren". „Natuurlijk, tante Cecilia, het spijt me „Het zal je zeker belang inboezemen, wat ze je te vertellen heeft", lachte Cecilia. En het was geen aangename lach, die om haar dunne, harde lippen speelde. „Als ik zo vrij mag zijn, wat denkt u, dat ze zeggen zal?" „De waarheid. Over de liefde, om zo te zeggen. Maar laat me je niet langer ophouden. Je kunt de inlichtingen uit de eerste hand krijgen. Van juffrouw Blackwell zélf'". Al een paar dagen na de onverwach te komst van tante Cecilia, begon de spanning die haar aanwezigheid met zich meebracht zichtbaar invloed uit te oefenen op Letty en Elwood. Ze hup pelde voortdurend pratende, flemende of dreigende achter haar aan. Het 2-tal weigerde echter ook maar één duim breed prijs te geven, voordat zij haar beslissende aanval had gelanceerd. Wai tante Cecilia ook zei, ze hadden hun wapenen klaar en keer op keer ver klaarden ze plechtig, dat Claudia vrij was te doen wat ze wilde. Zij was baas over haar eigen leven en haar ouders hadden niet het recht, hier op welke manier dan Ook invioed op uit te oele- nen, zeiden ze. Cecilia haalde haar schouders op Waren ze hier dan allemaal gek? En geloofden ze werkelijk, dat zij haar plannen zou wijzigen? Dat ze opnieuw geld in de fabriek zou steken, alleen maar omdat ze toevallig familie van de Ellissen was? Haar aanwezigheid in Potsville hielp overigens geducht mee de voornemens van Claudia in de war te sturen. Het had de speculaties, dat Elwood nu wel spoedig de geruchten, als zouden de Ponsonby-millioenen binnenkort aan zijn dochter toebehoren, zou bevesti gen, doen toenemen. De Ellissen wis ten aan welke kant hun brood gebo terd was, zo redeneerde men en Clau dia zou wel gedwongen worden die be boterde kant boven te brengen. Gelo is tenslotte geld, zo zei iedereen tegen iedereen. En hoe gek kan die weten schap de mensen maken. Peter tekende nog steeds alle nota's en voor hem bleef crediet steeds ruim schoots voorradig. Twee en twee maak te immers nog altijd vier, volgens Bartjens! Cecilia dacht er natuurlijk precies zo over. De familie Ellis was letter lijk ondergedompeld in een zee van schulden. En wat hield hen drijvende? Alleen Peter maar! Om het allemaal nog wat ingewik kelder te maken had Claudia haar ar rogante vriend Dick Forrester uitgeno digd voor een dinertje in Huize Ellis, waar hij met zijn aartsvijand, Cecilia Ponsonby, kennis zou komen maken. (Wordt vervolgd.) te Beyrouth; Oranje 2-9 te Suez: Ovula (t) 1-9 Aalesund verw.; Prins Frederik Hendrik 2-9 te Chicago; Prins Philips Willem 1-9 v. Chicago te R'dam; Poelau l.aut p. 1-9 Minikoi n. Belawan; Poly phemus 1-9 v. Colombo n. Aden; Poly- dorus 29-8 te Belawan; Raki 1-9 v. Suez n. Belawan; Riouw 2-9 v. Bremen te As dam; Radje 1-9 v. Alexandrië n. Halifax; Raki 1-9 v. Port Said n. Suez; Roepat p. 1-9 Guardafui n. Aden; Rondo 3-9 te Colombo verw.; Rotula (t) 3-9 te Algiers verw.; Rijndam 1-9 270 mijl W.t.Z. Va lencia n. New York; Rijnland 31-8 te Santos; Ruys 1-9 v. Miri n. Manilla; Schiedijk 1-9 v. Halifax n. Alexandrië; Sloterdjjk 2-9 nm te R'dam verw.; Stad Leiden 2-9 te Cowichanbay; Salatiga 1-9 v. Khorramshar n. Bombay; Sarangan 1-9 v. Bombay n. Bahrein; Sibajak 1-9 760 mijl O.t N. Kaap Race n. New York; Sioterdijk 2-9 1900 voor Hoek v. Holland verw.; Stad Arnhem 1-9 v. Wabana n. Engeland; Straat Banka 31-8 te Kobe; Teucer 2-9 v. Tj. Priok te Asdam; Tamo 2-9 v. Buenos Aires n. Rosario; Tero 1-9 1830 v. Rio de Janeiro n. Porto Ale- gre; Tasman 1-9 v. Tj. Priok n. Singa pore; Thalatta (t) p. 1-9 Ceylon n. Singa pore; Tibia (t) 2-9 te Miri; Waterman 1-9 880 mijl N.O. Sombrero-eilanden n. Curasao; Willem Ruys 1-9 620 mijl W.t.N. Minikoi n. Colombo. HET RENAISSANCEKW ARTET. Dit heeft zich gespecialiseerd op muziek voor allerlei oude instru menten als blokfluitenluit en viola da gamba. In die bezetting speelt het -huismuziek1"uit ver vlogen eeuwen van vrijwel on bekende componisten. Aldus her innert het er ons aan, dat er een tijd is geweest waarin de burge rij zelf musiceerde en vaak zeer verdienstelijk. Trouwens: ook moderne muziek versmaadt dit dappere groepje niet. Zo heb ben ook gitaar en andere heden daagse instrumenten hun intrede gedaan, zulks tot meerdere ver rijking van het repertoire. (Vrij dag 16.15 uur over Hilversum I. 402 m.) VRIJDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.1S Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Dubbel- kwartet. 13.40 Gram. 14.00 Idem. 15.15 Voordracht. 15.35 Gram. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16.15 Renaissanee-kwartet. 16.40 Gram. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Gram. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Gram. 18.15 Promenade-Orkest en solist. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal En semble. 21.00 „Om papa's principe", hoor spel. 22.10 Herinneringen aan Steravon den in het afgelopen winterseizoen. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m-i 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 72.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21 00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7 00 Nieuws. 7-13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kin deren en Mensen", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Orgel en zang. 10.43 Fluit en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 12.00 Musette-muziek. 12.30 Land- Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Gram, 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en voor de huisvrouw. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Fluit, klarinet en piano. '4.50 Voordracht. 15.10 Orgelconcert. 1530 Metropole-Orkest. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de Jeugd. 17.40 Roemeens Orkest. 18.00 Nieuws. 18 15 Felicitaties. 18.45 „Waar het om gaat", vraaggesprek. 19.00 Dameskoor 19.05 Viool en Hammond orgel. 19.30 „Wat wij Vrijzinnige Protes tanten geloven", causerie. 19 50 Berich ten. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking, 20.15 Zang en piano. 20.30 „Wereldfede ralisten ln Kopenhagen bijeen". 20.40 „Verdraagzaamheid", causerie. 21.00 Ca baret. 21.30 „Duizend Jaér Muiden", klank beeld. 21.50 Gram. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22 M Lichte muziek 22.40 „Vandaag", cause.ie. 22.45' Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. Televisie-programma. NCRV. 20.15— 21*45: 1. Journaal; 2. „Hoe lopen ze er bij?". 'n collectie exotische schoenen: 8. „Uitvindingen van deze tijd", film; 4. Weerbericht: 5. Marionettenspel; 6. Dag sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7