en"! Piano-1 TO Adenauer in Bonn met fakkels en gezang ingehaald IÉ Vrije Democraten en Duitse Partij weer achter CDU PvdA geeft zich rekenschap van politieke situatie Dr Adenauers succes een zege voor de democratie Neville Duke de snelste man Rekenschap Dinsdag 8 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHÓLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 211 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN lam CMAAR DDELBEEK diende (mnl.) Socialisten spreken over persoonscultus Vijfjarenplan voor Japanse defensie Sterkte der weermacht wordt verdubbeld Half milliard dollar voor K.S.G.? Lening uit de Ver. Staten Zonnige September WEERBERICHT Bundeling van progressieve krachten" Commentaren op verkiezingsuitslag Bittere critiek uit Oost-Europa Belangrijke beslissingen op komst Marine-toestel Nu 1171 km per uur.... De strijd in Indo-China Parijs vraagt nog meer hulp van VS Prins Philip gaat een vliegtuig kopen F. Dulles sprak met Eisenhower Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meei 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling 2.U2 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen t 0.49 ti an weer, voelt .TT IS man :ollectie, sonieve lellen omvat.' vanaf line v.a. 39.75 99.50 vanaf f 75. f 28.— NDORUELS G MUZIEK elijke betalingsvoor- skschool dagelijks ÜVIAAR TEL. 3483 en ga studeren bij 2 (bij het Nassaupleln) •3565 houden en Middenstand, oefenen Stenografie lelscorrespondentie Ned. vreemde talen. Radio- dijk. !\i|ET fakkeloptochten en gezang hebben de burgers van Bonn (welke kieskring dr Adenauer afvaardigden) gisteravond op het helver lichte marktplein de 77-jarige kanselier, op feestelijke wijze gehuldigd. Zo eindigde een dag van politieke besprekingen, die reeds duidelijk hebben gemaakt op welke wijze de overwinnende Christen-Democraten hun aanval op de Socialistische posities zullen voortzetten. Nu de So cialisten niet meer over een derde van het aantal Bondsdagzetels kun nen beschikken, is hun tegenstand tegen de Europese verdragen len dode gedoemd. In Bonn verklaarde Adenauer voor de verzamelde me nigte. dat de verkiezingen in de Bondsrepubliek een beslissende dag voor Europa was geweest en dat men ervan verzekerd kan zijn, dat de Furopcse eenwording zal kunnen worden voltooid. Na de betoging in Bonn vertrok Adenauer naar zijn geboortedorp aan de voet van de Drachenfels, waar hij eveneens met een fakkeloptocht werd binnen gehaald. uffeur, zeer billik in AUTORIJSCHOOL. 4287 Alkmaar LL RISK verzekerd. PRANGER HERVAT. UWE LEERLINGEN van 67 uur aan mastraat. AASBROEK I. VAN LOO mber ar, :er, ikkeling. werkkring. A 235 bur. v. d. bl. W/OORDVOERDERS van de Westduit- se Vrije Democratische Partij en de Duitse Partij hebben gisteren ver klaard, dat hun partijen bereid zijn de huidige coalitie met Adenauers Chris ten Democraten voort te zetten. Bij de verkiezingscampagne was hiermee re kening gehouden en in vele districten waren zetels op de Socialisten ver overd, doordat de drie coalitiepartijen een enkele candidaat steunden. De verkiezing is, aldus Adenauer, in een gisteren te Bonn afgelegde verkla ring een bewijs geweest van de demo cratische geest, die over het Duitse volk is vaardig geworden. Hoewel Ol- De Japanse regering heeft een ont werp opgesteld voor een vijf-jarenplan voor de verdediging. Dit beoogt de uit breiding van de veiligheidsstrijdkrach ten van 110.000 tot 210.000 man, aldus deelt het invloedrijke Japanse blad Asahi mede. Volgens dit plan zou er een lucht macht van 1400 vliegtuigen in het le ven worden geroepen. De vloot zou tot 170 schepen, waaronder een klein vliegdekschip, worden uitgebreid. Van de vliegtuigen zouder. er 300 met straalmotoren zijn uitgerust. Indien het plan wordt aangenomen zullen de strijdkrachten dit jaar nog met 40.000 man worden versterkt. De vice-president van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.), Franz Etzel, heeft verklaard, dat nog voor het einde van dit jaar een lang lopende Amerikaanse lening voor de te verwachten is. De lening en zoon„na milliard dollar belopen den v" rleend woVaST"86 V00rWaar- j J^ANG hebben wij moeten wach ten op een hoge druk-gebied met meer dan twee d dr-le zon. nige en droge dagen, maar nu is het zo ver. September wil 2ich van een betere kant laten zien dan verleden jaar, toen zij op 1912 na de koudste herfstmaand van deze eeuw was. Schitterend was gisteravond (en wellicht ook. hedenavond) de zonsondergang. De barometers zijn weer gedaald, maar zolang het centrum van het hoge druk-gebied in onze omge ving blijft liggen, zal het weer droog en zonnig blijven. De tem peratuur kwam gisteren nog niet ver bonen de twintig graden Cel sius, maar de kans Op iets warmer weer is groot. Voorlopig mag dan ook nog gp zonnig en droog na- zo merweer worden gerekend W anneer het hoge druk-gebied t'ch niet van de wijs laat bren gen is het zelfs mogelijk dat wij de oehele week mooi weer hou den Ver "aoMing tot mo-rgenavond: i agere temperaturln 'oude nacht met plaatselijk vor- ,%,p 'ao mist. Morgen overdag ■m het Noordw esten uit binneri- wende wolkenvelden, maar o^erwe-^nd droog weer. Over het opmeer) lagere maximumtemne tot matige wino f. Nffi-vrtrm. lenhauer beweerde, dat de Sociaal-De mocratie zich goed had weten staande te houden, betoogde de Bondskanselier, dat hij zijn winst toch ook voor een flink deel van de Socialisten had weg gekaapt. Dat bleek wel uit de bijna revolutionaire winsten, die zijn partij in München, Frankfort, Duisburg en andere traditioneel socialistische ste den had behaald. Adenauer sprak zich opnieuw uit voor een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek van regering en oppositie, die in de voorgaande ja ren nooit werd bereikt. Als overwin naar eist hij daarbij uiteraard van de overwonnene, dat deze zijn eisen zal matigen. Zijn tegenstander heeft ech ter reeds verklaard, dat hij in het re sultaat der stemming geenszins aan leiding zag om van zijn politiek van „Duitse eenheid voorop" af te wijken. Van deze kant wordt dus nog geen perspectief in dit opzicht geopend Wel dient te worden opgemerkt, dat de verdragsgezinde vleugel in de Socialis tische partij zich weer begint te roeren. In Bremen hoorde men de Socialis tische burgemeester Kaisen pleiten voor een sterkere deelneming der op positie in het bepalen van de politie ke lijn. Hij zag daartoe kennelijk mo gelijkheden opdagen „nu het Europees Legerverdrag in Duitsland is bevei ligd". De Socialistische Partijleiding heeft gisteravond in felle aanvallen Ade nauers overwinning geschilderd als een gevolg van „een persoonscultus, waarin de» kanselier wordt bestempeld als da vruchtgebruiker van de koude oorlog". Volgens de partij begroet blijkbaar „het door autoriteit bevangen deel v..n het volk Adenauer als een nieuwe 1 e- lichaming van de autoritaire staat". In verschillende landen van de Bonds republiek schijnen de regeringspartijen het te willen aanstur op nieuwe ver kiezingen teneinde de samenstelling der landsregering meer in overeenstem ming te brengen met de gewijzigde politieke verhoudingen. Het bestuur van de Christen-Democratische Unie van Adenauer zal zich Donderdag te Bonn beraden over het verdere beleid. DIJ DE AANVANG van het nieuwe parlementaire jaar heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid een verklaring uitgegeven, waarin het zich reken schap geeft van de gevaren en mogelijkheden, die de politieke ontwikkeling in ons land inhoudt. Uitgaande van het feit, dat zDwcl bij de Kamerverkie zingen van 1952 als bij de Gemeenteraadsverkiezingen van 1953 een toenemend vertrouwen in de PvdA tot uiting is gekomen in haar groei, mede als gevolg van het progressieve beleid, dat in de afgelopen jaren is gevoerd, bepleit het partijbestuur in zijn verklaring een samenbundeling van alle progressieve krachten ter verdediging van een sociaal rechtvaardig beleid. „Zoals de afge lopen jaren duidelijk is gebleken leidt het vasthouden aan partijvorming op confessionele grondslag tot onvruchtbare vieugelstrijcl en onmacht tot poli tieke vormgeving. Zonder verdere doorwerking van de doorbraak daarom geen voortzetting van het vooruitstrevend regeringsbeleid", zo zegt de ver klaring. IN vrijwel alle Westelijke hoofdsteden wordt de verkiezingsoverwinning van Adenauer gezien als een zege voor de democratie, de Europese eenheid en de Westelijke verdediging. Van commu nistische zijde kwam bittere critiek op de uitslag en op de wijze, waarop de verkiezingscampagne is geleid. WASHINGTON: Functionarissen van de Amerikaanse regering beschrijven het succes van de CDU als- een grote overwinning voor de Westelijke landen. Men is van mening, dat de uitslag der verkiezingen een versterking voor En geland, Frankrijk en de Ver. Staten betekent in hun huidige diplomatieke strijd met de Sovjet-Unie over de toe komst van Duitsland. Dulles zei: Deze overwinning is veel groter-, dan wij durfden hbpen. LONDENDiplomatieke kringen ver klaren, dat de positie van het Westen bij onderhandelingen van de Grote Vier aanzienlijk sterker zal zijn. M^n toont zich verheugd over de volkomen nederlaag van de extremistische par tijen en van de andere splinterpartijen. ROME. Italiaanse waarnemers legden de nadruk op de volkomen nederlaag van de communisten en de neo-nazi's. De ex-premier van Italië zond Ade nauer telegrafische gelukwensr TEL AVIV. In politieke kringen in Issaël toonde men zich opgelucht over Adenauers Overwinning. Voor Israël is Adenauer ni(2t slechts de man, die on danks Arabisiche tegenkanting de over eenkomst voor herstelbetalingen aan de Joden tekende, doch ook degene, die zich vastlberaden heeft getoond cm de overeenkomst naar de letter uit te voeren. BRUSSEL. Officiële kringen *erkla- ren zich tevrèdeh over de uitslag der verkiezingen. t>eke betekent de voort zetting van de 'Duitse politiek voor Eu ropese integratie, die ook door de Bel gische regering 'wórdt gevoerd. DEN HAAG. [et bestuur van de KVP heeft een telegram met geh - wensen gezonden aan het bestuur van de Christen Democratische Unie. De voorzitter van de KVP, de heer An- driessen, zond een persoonlijk telegram aan Adenauer. PRAAG. Het radio-station legde er de nadruk op, clat dank zij het verkie zingssysteem en de „terreur" van Ade nauers regering de communistische partij, hoewel zjj 600.000 stemmen heelt behaald, geen icnkeie zetel heeft ge kregen. BOEDAPEST. Ook hier zei een ra dio-commentator, dat de nederlaag der Duitse communjisten is te wiiten aan de terreur van de Westduitse regering en de druk der Westelijke bezettende mogendheden. „Het Sovjetblok zal voortgaan steun te verlenen aan de aanhangers van het vredesblok in Duitsland, aldus .radio-Boedapest. VERVOLGENS Wijst het bestuur van de Partij van de Arbeid er op, dat in het najaar in het Parlement za! moeten worden beslist over een reeks maatregelen, waarbij de verdere ont wikkeling van productie, werkgelegen heid en levenspeil in het geding zijn. Deze beslissingen zullen worden geno men nu een toestand is bereikt die nieuwe uitzichten opent. In de beta lingsbalans is evenwicht bereikt. Het streven naar een terugkeer tot de scherpe inkomensverschillen van vóór de oorlog, zoals dat thans weer in sommige kringen onmisbaar leeft, zal de PvdA tegenover zich vinden. De PvdA, zo zegt de verklaring van het Partijbestuur, vraagt in de eerste plaats verbetering in het harde lot der soci aal-zwakken, die nog steeds op de grens van het bestaansminimum leven. Uitbreiding der productie, voegt de verklaring hieraan toe, zonder uitbrei ding van bet verbruik kan leiden tot een afzetcrisis, tot werkloosheid en tot nieuwe ontreddering Bij huurverhoging en'lastenverlaging zal daarom niet alleen aan de huis eigenaren en het bedrijfsleven moeten worden gedacht, maar evenzeer aan het levenspeil van de loontrekkenden Op de beroemde luchtvaartshow te Farnborough zal dit unieke vliegtuig, de D.H. 110, te zien zijn. Het is een ontwerp voor de Britse marine. Het toestel met dit typische vleugel-ensemble verkeert overigens nog in een stadium van ontwikkeling. 1 m JP** - JU 1 V «MÉM 1 MHH De Tsjechische diplomaat Karei Stanek, die zijn standplaats had in Beiroet (Libanon) werd door zijn regering naar Praag terug geroepen. Hij vroeg echter in Engeland asyl en heeft dit ook verkregen. Gisteren arriveerde de diplomaat met vrouw en dochter op een Londens vliegveld. en van hen, die van pensioenen, sociale uitkeringen of kleine renten leven. Voorts bepleit het bestuurvan de PvdA in aansluiting op de tot stand gekomen salarisverbetering van het - erheids~o -cneel. en" e-t onder wijzers op korte termijn een ingrijpen de verlichting van de opleidingskosten en daarmee een democratisering van het onderwijs. De lasten der midden groepen kunnen daardoor verder wor den verlicht. De verklaring wijst erop, dat de ver betering van onze economische toe stand niet zal mogen leiden tot ver' zwakking en afschaffing van de mid' delen tot leiding en beïnvloeding van productie en lonen door de overheid. Handhaving van het hoge peil van werkgelegenheid is alleen mogelijk in dien een rechtvaardige verdeling en geleide ontwikkeling van de lonen wordt gewaarborgd. De PvdA blijft onverzwakt streven naar een zodanige verdeling van het nationale inkomen, dat niet alleen de economische maar ook een verdere so ciale en culturele ontwikkeling wordt mogelijk gemaakt. De Britse piloot Neville Duke heeft gisteren een nieuw snelheidsrecord ge vestigd voor vliegtuigen. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 1171 km. per uur. aldus is officieel bekendge maakt. In Dayton (Ohio) waren gisteren juist twee nieuwe records bekendge maakt. Brigade-generaal Stanley Hol toner. de bevelhebber van een lucht machtbasis in California, bracht op 2 September jl. het record voor straal vliegtuigen over een gesloten circuit van 100 kilometer op ongeveer 1104 km. per uur. Op 1 September vestigde de Amerikaanse kapitein van de lucht macht Collins een nieuw record over 15 kilometer, door een gemiddelde snelheid van ongeveer 1130 km. per uur te bereiken. De Britse piloot vloog in een „Haw ker Hunter" over een gesloten circuit van drie kilometer. Het nieuwe record, dat door de Royal Aero Club werd be kendgemaakt, moet nog worden erkend. Uit betrouwbare bron te Parijs is gisteren vernomen, dat Frankrijk aan de Verenigde Staten een extra-hulp van ongeveer 200 millioen dollar heeft ge- vr-agd voor Indo-China. Deze extra hulp zou zijn bedoeld voor hel opvoeren van het tempo bij het oefenen en uitrusten van plaatse lijke Indo-Chinese strijdkrachten aan de vooravond van het verwachte herfst offensief der Vietminhtroepen, aldus verklaarden regeringsfunctiomrissen te Parijs. Het Amerikaanse Congres heeft Frankrijk reeds 400 millioen dollar toe gewezen voor 1953'54. De hertog van Edinburgh is van plaó een vier-motorig vliegtuig te kopen voor eigen gebruik, aldus is m gewoon lijk goedingelichte Condense kringen vernomen Het vliegtuig zou een „ri" Havilland Heron" zijn, normaal plaats biedend aan 14 tot 17 personen, dat bijna 400.000 gulden kost Tn een communique, dat elders in dit nummer is afgedrukt, geeft het be stuur van de Partij van de Arbeid zicb rekenschap van de gevaren en de mogelijkheden, welke de politieke ont wikkeling in ons land biedt. De P. v. d. A. wijst er terecht op, dat zowel Mj de Kamerverkiezingen in 1952 als de gemeenteraadsverkiezingen in 1953 is komen vast te staan, dat een groeiend deel van ons volk vertrouwen heeft in het progressieve beleid, dat tot nu toe is gevoerd. Het zijn evenwel niet de concrete doelstellingen in deze verkla ring, welke het geheel een pikante tint geven, want veel van wat daarin wordt gezegd is al meer dan eens door de P. v. d. A. aan het Nederlandse volk voorgehouden. Pikant is in de eerste plaats het moment, waarop deze verklaring we reldkundig is gemaakt; voorts het feit, dat erin wordt geconstateerd, „dat zonder verdere doorwerking van de doorbraak geen voortzetting van het vooruitstrevend regeringsbeleid kan worden verdacht" en tenslotte, dat de P. v. d. A. als tevoren „verbete ring in het harde lot van die talrijke groep van sociaal-zwakken nastreeft, die nog steeds op de grens van het bestaans-minimum leeft". Het stre ven naar sociale rechtvaardigheid, waarvan de verklaring gewag maakt, is uiteraard geen monopolie van de P. v. d. A. Wij mogen wel zeggen, dat alle andere partijen met uitzon dering van de communisten naar eer lijke verdeling van lusten en lasten streven, hoewel het uitgangspunt van de andere groeperingen met dat van de P. v. d. A. verschilt. Wij noemden het moment, waarop deze verklarir.j wereldkundig wordt gemaakt pikant. Wie geen vreemdeling is in de parlementaire kringen in Den Haag, weet, dat de tegenstellingen met de dag scherper worden. De voorstel len tot huurverhoging, belastingverla ging en eventuele loonsverhoging heb ben, zoals wij vroeger reeds consta teerden, geen gunstige indruk gewekt. Zij zullen met grote spoed in het par lement moeten worden behandeld, in dien de regering wenst vast te houden aan de streefdatum van 1 Jan. Dat de verschillende partijen in eigen kring geweldig hard werken aan de voorbe reiding van de openbare behandeling is bekend. Het gehele beleid van de regering zal hierbij ter sprake moeten komen. En dè vraag is uitèraard ol de Katholieke Volkspartij, die tijdens de kabinetsformatie dit beleid nadruk kelijk heeft gesteund, bereid kan wor den gevonden haar hulp aan de rege ring te blijven verlenen. De gebeurtenissen bij de kabinets formatie spelen trouwens in de hui dige politiek een zeer grote rol. Vol gende week Dinsdag 15 September spreekt Koningin Juliana haar Troon rede uit ter opening van het nieuwe parlementaire jaar. Minister Van de Kieft zal zich daarna (met zijn begro tingskoffertje, dat overigens op een on zalig ogenblik al geopend is geweest) naar de Tweede Kamer spoeden ter aanbieding van de Millioenennota en aanverwante stukken. Het is alsof de Partij van de Ar beid zich thans reeds van verschillende gebeurtenissen, die „in de politieke lucht" hangen, wil distanciëren door een hernieuwde vaststelling van pnn- cipia, zonder welke wij ons deze P. v. d. A. niet meer kunnen voorstellen. Wij denken er met name 'aan of de voortzetting van het samengaan van P. v. d. A. en K. V. P. binnen de mo gelijkheden ligt. Het is tenslotte zo, dat de door de P. v. d. A. gepropa geerde doorbraakgedachte de Katho lieken bijzonder hindert. Zij hebben evident zowel naar links als naar rechts verliezen geleden en zijn nog onlangs bij elkaar gekomen om een „hereniging" van de dissidenten met name in het Zuiden te bestuderen. De ambtsperiode van het zittende kabir.et is met vele sterke banden aan deze concrete feiten gebonden. Wij stellen ons voor hierop in het iyl volgend artikel nader in te gaan De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft gis- teren een onderhoud van meer dan twee uur gehad met president Eisen hower. Later voegde de minister van het Leger, Robert Stevens, zich bij hen. Vóór de conference werd bekend ge maakt. dat Dulles en de president veie onderwerpen zouden bespreken. Dulles zeide voor zijn bespreking met Eisen- h-vver, niets af te weten van enigerlei meningsverschil tussen hem en de pre sident. Stevens, die onverwacht een bezoek bracht aan Eisenhowers vacan- lieverblijf, verklaarde, vandaag een onderhoud in Washington te willen hebben met senator MacCarthy over het onderzoek van de senator van mo gelijke communistische infiltratie in het leger. ZWEEDS MOTORSCHIP GEZONKEN Het Zweedse motorschip „Ann Char lotte" is gisteren zeventig mijl ten Noord-Westen van Bochum na een aanvaring met het 7.000 ton metende Panamese schip „Spartagezonken. De bemanning van het Zweedse schip is waarschijnlijk door de Sparta op gepikt, daar de sleepboot van Borkum, die was uitgevaren, bericht kreeg dat haar hulp niet langer nodig was. De Ann Charlotte" was geladen met graan.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1