IN DE VALLEI DER VIKINGS SCHEEP V A ARTBERICHTEN De man uit Australië Het wonderlijke mysterie van de Oostelijke nederzetting r Onder Groenlanders en Eskimo's (23) Bij de ruïnes van een oude kathedraal door Anth. van Kampen Luister eens naar: Radioprogramma Pim, Pam Pom en de wonderlamp Ons dagelijks feuilleton Utrechtse Opera met „De Barbier" in Den Haag Trekking loterij voor het sanatorium Davos DINSDAG 8 SEPTEMBER 1958 |-JET WERD een reis van acht uren, en als ik dit schrijf weet ik dat Van der Zee en ik op een ongelooflijke manier geluk hebben gehad. Want het was hopeloos varen, door dat nooit eindigende veld van schotsen, schollen en zacht drijfijs. Iedere keer zat de zaak muurvast en moest gewend worden, om ergens anders een doorgang te zoeken. Iedere keer vonden onze Groenlandse vrienden er een, maar niet dan nadat ik ook iedere keer een zware hartklopping had ondergaan. Omdat de gedachte onverdraaglijk voor me was de zaak te moeten opgeven, zo dicht bij het doel. Mislukte het, dan was in feite de hele Zuid-reis zonder doel ge weest. Maar het geluk zat ons mee die dag, en ik denk dat de voorzie nigheid medelijden met ons had. In ieder geval greep op een gegeven ogenblik een der Groenlanders mijn arm en wees hij me in de verte iets aan. Ik zag aleen een enorm hoge, op het oog loodrecht zich verheffen de bergmuur. Een muur, die de fjord scheen af te sluiten. Daar moest liet einde van de fjord zijn. En daar, ergens in die woesternij van steen, moest de nederzetting liggen. Ik tuurde lang door mijn kijker, maar zag alleen steen. Grauwe donkere steen. Verder niets dat aan ruines deed denken. Een paar maal nog wees de Groenlander. Toen haalde hij zijn schouders op. IJET duurde nog een uur, eer we wis- 1ten dat de kans, de ruines te berei ken zeker was. Toen vingen we in onze kijkers iets op dat zich tegen het rotsmassief aftekende. Iets dat minder donker was. Iets dat zich bezig was los te maken van de bergmuur. Maar zo klein, zo belachelijk gering, dat ik niet wilde geloven dat dit de restanten wa ren van Erik de Rode's kolonie. En tóch waren ze het. Toch naderden wij nu de oude Viking-I olonie. Het was nog een kwestie "an een kwartier varen. De omtrekken va de ruines bleven klein en moeilijk zichtbaar tegen de achtergrond van de berg. Maar duide lijk was te zien dat vóór de berg een soort vallei lag, een glooiende laag vlakte, die datgene wat zich daarop bevond, beschermde tegen de ijzige kou van de IJskap, die zich daarachter moest bevinden. De ene Groenlander zocht een geschikte plaats om aan te leggen, de andere hield de diepte van het water in het oog. Dat was niet moeilijk; het was zo helder als glas en door het erin drijvende ijs had het'een vreemde, fles-groene kleur. Nog dichter naderden wé de grijze, stenen kust. Die kust lag vol met op geperst ijs, maar hier en daar bleken vrije plekken te zijn, waar een scheepje als de Tunek wel kon ankeren. Het was op een afstand van ongeveer vijf tig meter van het stenen strandje, dat dit gebeurde. En in de kleine vlet van de Tunek roeiden de Groenlanders ons naar de wal. We stapten overboord, waadden nog enkele meters door het water en toen stonden wij op het strandje. Dat strand bestond uit grint, dik zand en ontel bare rolstenen. Het was nauwelijks twee meter breed en ging over in de oever. Die oever bleek bedriegeli.ik. Het was er zó moerassig, dat je tot aan de enkels in de klefce modder weg zakte. Ik moet u zeggen, dat ik er nauwelijks op lette, zó vervuld als jk was van de betekenis van dit ogenblik. Want vóór me, op minder dan twee honderd meter, stonden de overblijf selen van datgene wat eens, duizend jaar terug in de geschiedenis van deze wereld, een bloeiende nederzetting van Vikings, Noormannen was geweest. Een gedeelte domineerde, verhief zich boven de andere brokstukken. Het was aan alles te zien, dat dit geen huis was geweest of een schuur. Het waren de laatste brokstukken muur van wat de kathedraal was geweest. r KLOOFT n mij, lezers, dat ik diep onder de indruk was, toen ik lang zaam door het gras naar deze ruine liep. En waarom zon ik het ook ver zwijgen; ik was diep ontroerd. Niet om dat wij misschien de eerste Nederlan ders waren, die dit zagen. Niet omdat het voor ons allebei een hereiken was van een al lang geleden in Holland ge steld doel. Maar omdat ik wist, dat het hier was begonnen, duizend jaar ge leden. Hier was het, dat Erik Thor- valdson, bijgenaamd de Rode, op zoek naar een nieuw vaderland, dat land vond. En omdat het hier was, dat deze nederzetting teloor ging, vernietigd werd. Nooit spraken stenen een duide lijker taal tot me dan hier, bij het be treden van de vallei der Vikings. Wij gingen ui', elkaar. Het was al avond en Van der Zee wilde dit alles uitvoerig met zijn apparaten vastleg gen. Ik had niets te doen dan daar te zijn en voelde me daar zeer gelukkig bij. En ik geloof dat we er behoefte aan hadden beiden alleen te zijn. Dit was geen oord om samen te ondergaan. Omdat ieder mens zo'n plaats op zijn eigen manier ondergaat, beleeft en doorleeft. Voor mij ging in dat eerste uur de historie leven: ik zag de vloot van Erik de Rode, komen van IJsland in het jaar B86, met mannen, vrouwen, kinderen en vee. En met zijn zoon, Leif. Eerst die verschrikkelijke tocht door èen onbekende, onbevaren zee. Zonder nautische instrumenten. Zonder gyro- kompas, echolood, radar, decca sex tant. Niets. Maar één ding had Erik de Rode wèl: een fantastische zeemans instinct. Het was dat instruct, dat hem hielp die zee te overwinnen. Ook al verging de helft van Zijn Vijf en twin tig drakenschepen, ook al werden de bloedrode zeilen met hardgele banen door de storm en het zout der zee rafe lige, verschoten vodden. Ook al stier ven velen der vrouwen en kinderen. Ook al moest een deel var. het vee overboord worden gezet. Ohgroot, ontzaglijk, epos van de Oceaan. Oh Vikings, die dit ondernamen, met niets anders dan een wil om een ander land te vinden, omdat het vaderland, Noor wegen, overbevolkt was. Met niets in hun hart dan een onbeschrijfelijk groot geloof, in de kennis van de leider: Erik En Erik met zijn onwankelbaar ver trouwen 'in dit avontuur. Ergens, ver achter de kim, moest het land eenmaal komen. Hij was er eerder heengezeild e.i had het gevonden, het land, dat hij noemde: Groenland. Daar zouden ze gaan leven, daar zou een nieuwe toe komst liggen, daar, achter de grijze horizon, waar toch eenmaal dat som bere nevelland moest beginnen. Ze kwamen er. En ze begonnen. In de saga's en de skalden wordt het bezongen, het werk van Erik en zijn zoon Leif. Hoe zij daar bouwden. Hoe de kolonie zich uitbreidde en hoe steeds meer Vikings daarheen kwamen. Zo werd gebouwd wat genoemd is: de Oostelijke NederzettingOsterbygd. Huizen, stallen, opslagplaatsen. Voor hen die vissers waren, jagers en vee boeren. Tot grote bloei kwam de kolo nie. gesticht en voortgezet door kerels, behorend tot een superieur volk. Ik las in oude boeken dat er tijden waren, dat er tussen de 4 en de 6000 kolonis ten leefden. Er kwamen, nadat Leif zich tot het Christendom had laten be keren (Erik, de vader, weigerde dit tot aan zijn dood) kerken, In totaal moe ten. er 16 zijn geweest. Er kwam- een nonnenklooster. En in 1126 werd een kleine kathedraal gebouwd, zetel voor Opname van een ruine te Brattah- lid, de oudsie Viking-nederzetting op Groenland, gebouwd door Erik de Rode een Bisschop. Dat was het hoogtepunt van Erik's vestiging ten Noordwesten van het huidige Julianahab, niet zover van de sombere contouren van Kaap Désolation. Zo leefden zij. En bij hen de dieren: geiten, koeien, schapen. En toen nam het lioodlot bezit van Erik's vestiging en een der vreemdste mysteries uit de oudheid vond plaats. WAT daar geeburd is, dat weet. alleen het peilloos heelal, dat zicht boven de fjord v/elft, dat weet allrlen het zwaarmoedige gebergte in welk» vallei Brattahlid gebouwd werd. Maar de nederzetting werd vernietigd. Niet in één keer. Niet plotseling. Maar ze werd gesloopt, mens na mens. dier na dier, en huis na huis. Uit het hoge Noorden kwamen wilde Eskimostamrmen aan- zwerven. verdrevei. door intornse kou en on zoek naar voedsel. Ze vonden de wonderlijke witte mensen, de Vikings. en ze bestreden hen. Hoe iamg Een halve eeuw, een eeuw? Niemand die het weet. Maar de Eskimo's waren aanzienlijk sterker in getal ern ze had den het land en het klimaat; mee. Er kwam een nieuwe vijand. Het kli maat begon in Zuidwest Groenland af te koelen. O zo langzaam, maar steeds meer koelde het af. ieder jaar. Het werd een klimaat, waar-tegen geen Europeaan ongewassen V/as op de duur. Zelfs niet de kindeiren van het sunerieure ras der Vikings. De kolonie ging ten onder. En men moet niet denken aan de laiAtste Viking, die striidend tegen de horden Eskimo's, tegen de onvoorstelbare kou en tegen de wanhoop ten onderging. Melt het besef, dat hij volledig vergeten wijs door het verre, honeloos verre moederland: Skandinavië. Toen daalde voorgoed de duisternis over de restanten van Ostèrbygd. Geen non. peen Benedictijn, geen Augustijn, geen boer. geen ja^er was meer in leven. Zo eindigde Erik's werk. Dat was waarschijnlijk omstreeks 1400. In 1565 bezeilde de ontdekkings reiziger John Davids Groenlands West kust. Hii vond alleen de Eskimo's. Op iedere vraag inzake het lot der Vikings bleef men het antwoord schuldig. Men wist het niet. Vervlogen met de storm was de laatste herinnering' aan die tijd bii de Eskimo's. Het eni-ge wat Davis aantrof waren ruines en Oen enkel ver wilderd schaap, of paardl. In 1721 ging een ander hierheen. Hans Egede, waarover ik al eerder schreef. Hii was het die 'beenderen liet opgraven. Ze spraken een sinistere, lugubere taal. Ze vertelden iets van een totaal gedegenereerd ras. met een slecht beenderengestel, met slechte ge bitten en een opvallend klein, slecht gevormd lichaam. Het superieure ras was ten onderge gaan. Waren de laatstan dan tóch op gegaan in de Eskimo's? Vragen veronderstellingen. Mysteries. Men weet het niet. Dit is het grote raadsel van de Oosteü'ke nederzetting van de val lei der Vikings. Ik overdacht deze dirjgen, zittend aan M&ê&i van to peroudfft.kathedraal De avond was bezig té vallen en het; licht werd iets minder stó De beide Groenlanders vah ons scheepje lagen te slapen in het gras, dat vol was van gele en rode bloemen. Daar in die stilte onderging ik het mysterie van Brattahlid. En toen kwam de nacht over de vallei. MUZIEK VAN RAMEAU. De cla- veciniste Janny van Wering zal een aantal werkjes van J. Ph. Rameau uitvoeren, die karakte ristiek zijn voor de schrijfwijze van deze meester. Zij begint met twee menuetten en vervolgt dan met een reeks van korte stukken, die alle een titel dragen, zoals: de Zigeunerin, de Wilden, de Drie Handen, het Boek, de Cyclopen. Rameau, die net als zijn evenknie Couperin omstreeks het midden van de achttiende eeuw leefde schreef net fits deze graag mu ziek, die als het ware een verhaal vertelt. Hij beschrijft hierin als het ware het wezen van wat hem voor ogen staat. Een typisch mo deverschijnsel, dat echter zeer belangwekkende resultaten heeft gehad. Woensdag 22.20 over Hil versum I, 402 m.) WOENSDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Om Papa's principe", hoorspel. 12.10 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12,59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13J5 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 14.00 „Boris Godounov", opera (proloog. Ie en 2e acte). 15.45 Zang en piano. 16 00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Reportage. 18.00 Omroeporkest. 18.30 Spectrum v. h. Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19-50 Gram. 20.00 Radio-krant. 20.20 Radio Philharmonisch-Orkest. 21.10 Gram. 21.20 „In Bijbelse Wateren", cau serie. 21.40 Gram. 21.45 Hammondorgel spel. 22.00 Gevar. muziek. 22.20 Clave- cimbel-recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 —24.00 „Carmen", opera (le acte) (gr-). HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 700 Nieuws. 7-13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9-00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden.) 10.00 Boekbespre king. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muziek- 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Klein koor en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 De sterken voor de zwakken. 13.25 Dans muziek. 14.00 „De weg omhoog", cause rie. 14.15 Holland Festival: Kamermuziek. 15.00 Voor de kinderen; 16-00 Hoorn duetten. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 Lichte mu ziek. 17-50 Regerlngsultzending: Jeugd uitzending: „Ontdekkingsreizen in Suri name", door Dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nieuws en commentaar. L8.20 Gram. 18.30 R-V.U.: „Waarheid en verdichtsels over de sterren", door Dr. Pt. Groot: „Welke indruk maakt het zien van de sterren hemel op de waarnemer!?". 19.00 Gram. 19.15 Sport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuw^..20-05Politiek cpmmentaar. 20.15 MetxopoiorOxkfest£0-4.0 ^.De. ..GoaYexneur"* hoorspel. 21-4Q OmroèpoVkest en soliste. 22.25 „Tandfcn en tandbederf", causerie. 22.40 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in ifspèranto. 23.20 Orgelspel. 23.4534.00 Clram.muziek. BIJNA f 148.000 VOOR GRIEKENLAND Tot gisteren is op girolnummer 777 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis voor de hulp verlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Griekenland een bedrag gestort van f 147.1396,13. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. hop, 4 onzeker, 10 hes, 13 aria, 15 hevig, 16 bult, 17 Malmo, 19 Sem, 20 ratio, 21 en, 22 bul, 24 sir, 25 me, 26 totalisator, 2/8 pan, 29 kok, 31 sip, S3 bes, 36 olm, 38 paprika, 39 geladen, 40 Ane, 41 s.v.p., 43 vel, 44 ora, 48 bod, 50 ijzervreter/s, 54 a.s., 56 UNO, 57 ore, 58 To, 59 stou.t, 61 sta, 63 adrem, 65 roer, 66 spelt, 6i> adem, 69 aar, 70 maaksel, 71 P.R.A. Verticaal: 1. hamer, 2 Oran, 3 pil, 5 N.H., 6 zes, 7 Eveline, 8 kim, 9 eg, 10 hut, 11 Elim, 12 stoet, 14 Ambon, 16 barok, 18 out, 20 rilt, 23 Lap, 24 sas, 26 tapperij, 27 roo-dvos, 28 piano, 30 kleed, 31 Spa, 32 wip, 3i3 bas, 34 S-G.P., 35 U.L.O., 37 mnl, 4)2 verstek, 45 azuur, 46 K.R.O., 47 A.J.O., 48 Breda, 49 Basra, 51 ent, 52 era, 53 komma, 55 stoa, 58 ter, 60 oer, 61 spa, 62 als, 64 R.D.P., 66 s.a., 67 te. 114. „Dat was nou Barend Bigger", riep de baron, terwijl hij de voorbij snellende wagen woedend nakeek. „Jul lie ziet, dat ik niet overdreven heb. Het is een gemene kerel. Kijk nu eens nau. m'n mooie wagen, die daar in de berm ligt. Hij hoopt natuurlijk, dat ik nu de wedstrijd zal opgeven, maar dan heeft hij het toch mis". Woedend balde hij zijn vuisten tegen de verdwijnende wagen van Barend Bigger. „Ja jongens, dat is nu pech, naar wé geven het niet op. Ik zal hulp gaan halen bij die boerderij daar. Die kunnen ons mis schien helpen om de wagen weer over eind te zetten.... Maar als die Barend denkt dat hij er zonder meer af komt, heeft hij het mis. Ik zal een aanklacht tegen hem indienen. Jullie zijn m'n getuigen. Julie hebt gezien, dat hij -het met opzet gedaan heeft." Bezorgd ke ken Pim, Pam en Pom de baron na, terwijl hij de weg insloeg naar de dichtsbijzijnde boerderij. „We moeten de baron helpen", zei Pim. „Nu al...." Adinda, 6-9 n.m. ten anker Haiphong Akkrumdijk, pass. 6-9 Kaap Vincent naar Marseille Albireo, pass. 6-9 v.m. Ouessant naar Antwerpen Aldabi, pass. 5-9 van Rio de Janeiro naar Vit- toria Alderamin, 6-9 van Muscat naar Dubai Alhena, 6-9 n.m. te Rio de Ja neiro Alioth, pass. 6-9 Verd. Eil. naar Rio de Janeiro Alnati, 6-9 n.m. van R'dam te Bremen Alphacca, 6-9 te Paranagua Aludra, pass. 5-9 Ouessant naar Rio de Janeiro Amerskerk, 6-9 n.m. van Singapore naar Port Swettenham Amsteldijk, 5-9 van Tandjong Priok naar Singapore Amstelpark, pass. 6-9 ten zuidoosten van Flores (Azoren) naar Mobile Annenkerk, 6-9 te Genua Arendsdijk, 5-9 van Rio de Janeiro naar Buenos Aires Arendskerk, 6-9 n.m. van R'dam te Hamburg Armilla, 4-9 van Singapore naar Haiphong Arne- dijk, pass. 6-9 2 uur Vlissingen naar New York Aaïsdijk, 6-9 te Norfolk Aga memnon, 7-9 te Barahona Algenib, 7-9 te Santos Almkerk, 7-9 te Duin kerken Alpherat, pass. 6-9 Madeira naar Antwerpen Averdijk, 6-9 te Houston Bennekom, 6-9 van Buena Ventura naar Pimentel Bonaire, pass. 6-9 Guernsey naar Funchal Boschfontein, 619 te Marseille Baarn, 6-9 van Cor ral te Talcahuano Banka, pass, 5-9 15.45 uur Vlissingen naar A'dam Ba- rendrecht, 6-9 te Oslo Billiton, 4-9 te San Francisco Bintang, 5-9 van Port land te los Angeles Boissevain, 5-9 n.m. van Rio de Janeiro naar Santos Britsum, 4-9 van Port Piri naar Europa Callisto, pass. 6-9 Kaap Verw. Eil. naar Zuid-Amerika Caltex Delft, 6-9 te R' dam Caltex Nederland, 6-9 60 mijl noordwest van Kaap..^ifi£ent. naar R'dam Caltex Pernis, pass. 6-9 Dover naar '.'t^iltê3c'A'*tfEe Ö^gueV pa^.'ë-Ö Noordkust Tunis naar R'dam Caltex Utreeïit, 6-9 van Sidon naar R'dam Congostroom, pass. 5-9 Finisterre naar A'dam Cottica, 6-9 van Paramaribo naar Plymouth Delfshaven, 5-9 Rio Grande gepass. naar Buenos Aires Drente, 6-9 Sabang gepass. naar Colombo Delft, pass. 619 18.30 uur Vlissingen naar A'dam Diemerdijk, 6-9 te Ant werpen Elmina, 6-9 n.m. te Port Har- court Ena, 6-9 van Ardrossan naar Suez Farmsum, pass. 6-9 n.m. Kaap de Fer naar A'dam Felipes, 6-9 te Padang Friesland (KRL), 5-9 van Sin gapore naar Port Swettenham Gaas- terkerk, 6-9 van Marseille naar Genua Gooiland, 6-9 v.m. van Bahia naar Las Palmas Graveland, 6-9 van A'dam te Hamburg Groote Beer, 5-9 200 mijl west ten zuiden van Kaap Clear naar New York Groote Kerk, 6-9 te East London Gaasterland, 6-9 te Rio de Janeiro Hera, 719 te Georgetown Hilversum, 7-9 te Port Said Hydra, pass. 6-9 Kaap Hatteras naar Port au Prince Haarlem, 5-9 n.m. van Macoris naar Nederland Haulerwijk, 5-9 te Londen Heemskerk, 7-9 te Mombasa Ilersilia, pass. 619 Flores (Azoren) naar Guanta Hestia, pass. 5-9 Azoren naar Barbados Hoogkerk, 7-9 te Hongkong Indrapoera, 6-9 van R'dam te Ham burg Ittersum, 4-9 van Geradlton naar Engeland Ivoorkust, 6-9 n.m. van Freetown naar Dakar Jagersfontein, 6-9 260 mijl west-zuidwast van Mon rovia naar Kaapstad Japara (KRL), 6-9 te Semarang Java, pass. 5-9 Kreta 26. „Beste jongen, ho'e zou jij denken over de plicht je schoonouders te moeten onderhouden, als je vergeefs je best doet je eigen jonge gezin een fatsoenlijk bestaan te bieden en Clau dia dag en nacht worstelt met de vraag, hoe de eindjes aan elkaar te knopen? En wat zullen zij over jou denken, die hen in armoede en ellende hebt gedompeld, alleen maar omdat je boven je stand wilde trouwen? Ze zul len zich herinneren wat ze hadden, voordat jij kwam om dat van hen weg te nemen. En ze zullen dromen van wat ze hadden kunnen hebben, als iii plaats had gemaakt voor Peter en die had toegestaan met hun dochter in het huwelijksbootje te stappen. Ze zullen je meer gaan haten naarmate zij ouder worden en hulpelozer. Iedere dag, ieder uur zal hun afkeer voor jou toe nemen, naarmate de last groeit. En er zal geen uitweg zijn. Jullie zullen altijd bij elkaar zijn, dag en nacht, jullie zult elkaar in de weg lopen, elkaar verwij ten naar het hoofd slingeren en elkaar uitschelden. En hoe zou Claudia zich dan voelen? Die zo veel van haar ouders houdt en die dacht, dat met jou de wereld voor haar open zou gaan?" Cecilia's rauwe lach schuurde haar keeL „Jullie zijn alle twee nog erg jong en Elwood en Letty hebben ook nog heel wat jaartjes voor dè boeg. Is dit het naradiis, dat je voor je ziet, als je Claudia in je armen neemt? Peter speelde nu zacht. Als een vlin der zweefden de zoete klanken van „Smoke In Your Eyes" door de zwoele zomernacht. Peinzend staarde Dick Cecilia voorbij in de duisternis van de tuin. Hij voelde zich vreemd en leeg. eenzaam en onuitsprekelijk verbitterd. „Ze zullen u allemaal haten", zei hjj tenslotte. Hii herkende nauwelijks ziin eigen stem. „Dat alles zou nooit ge beuren als u evenveel van deze men sen hield als van uw geld". „Maar al te waar. Maar jij zult met hen samen moeten leven en ik niet. Denk er over na, Forrester. Het is nu nog niet te laat om verstandig te wor den". Tante Cecilia liep de tuin in en ver dween tussen de schaduwen, die door de bomen op de grond geworpen wer den. De nauw merkbare geur van haar parfum leek zich naar hem uit te strekken, voelbaar en spottend. HOOFDSTUK IX. Toen Claudia in het gezelschap te rugkwam was Dick vertrokken. Nie mand had zijn verdwijnen opgemerkt. Tante Cecilia leek opvallend met zich zelf ingenomen en ging rechtstreeks naar bed. Met een hatelijke lach wens te ze alle aanwezigen een goede nacht toe. Efikele uren later vond Claudia haar moeder huilend in de armen van haar vader. Ze zaten in de slaapkamer en hielden elkaar omstrengeld, als twee ter dood veroordeelden, die in hun laatste uren steun bij elkaar zoeken. Claudia voelde haar hart in haar keel kloppen toen ze hen zag. Een kreet ontsnapte haar. Toen ze op hen toe sprong, leken haar ouders voor haar terug te deinzen Het duurde verscheidene minuten voordat Claudia eem samenhangend verhaal te horen kif eg. Toen ze net hoorde, verbleekte zie. Cecilia had haar laatste ultimatum gesteld. Binnen tien dagen moesten ze een grote lening aflossen. Als zij het geld dan niet bij elkaar hadden, zou den al hun eigendommen verkocht worden. Ze zouden idood arm zijn, zon der huis en tot over de oren in de schulden. Tenzij Elwood keek zijn dochter met be traande ogen aan. Hij boog zich over haar heen en nam haar hand in de zijne. „Je had ons hier niet zo moeten vinden, Claudia. Ga naar bed. Jij moet je eigen weg gaan, de onze is bijna tea einde. Wij zijn gelukkiger geweest dan de meeste mensejn m'n kind. Wij heb ben veel gelukkige en voorspoedige jaren gekend en op de een of andere manier zuilen wij ons wel redden. Ga naar Dick..., en. vergeet ons...." „Neen, neen, n<:en. Ik laat jullie nooit in de steek! Ik g a niet weg. Nooit, nooit". Alle opgehoopte emotie barstte nu los. Als versteen zagen Elwood en Let ty hoe Claudia haar tranen de vrije loop liet. Ze herstelde zich echter spoe dig en haar veerkrachtig karakter gaf haar de moed cm een beslissing te ne men. „Ik ga dif eet met Cecilia praten", zei ze langzaam, terwijl ze ging staan. „Ik zal het noj» één keer proberen. En als ze weigert...." Cecilia weigerde. Ze was boos. om dat ze midden ln de nacht, zo noemde ze het tenminste, uit haar slaan ge haald werd. Uitvoerig las ze Claudia de les over de fouten van de jonge generatie. Het slot van het betoog was de waarschuwing, dat ze haar plannen zou uitvoeren en dat niets haar ge dachten kon veranderen, tenzij Zonder een woord te zeggen draaide Claudia zich om en verdween, om zich drie dagen in de eenzaamheid van haar kamer op te sluiten. Peter vroeg zich verbaasd af, wat er te doen was en Elwood en Letty deden als twee verdwaalden in een vreemde wereld hun werk. Kitty telefoneerde met Claudia en haastte zich daarna om Dick op te zoeken. Die lachte slinks, toen zjj hem ver telde, wat Claudia had gezegd. „Ik zou Peter nog steeds kunnen ver tellen, dat z;j hem alleen maar omzijn geld neemt, zoals ik op de avond van het feestje wilde doen", zei hij. „Ikben nu trouwens blij, dat ik dat niet ge daan heb. Het is allemaal mijn schuld Kitty! Ik had me met die geschiedenis niet moeten bemoeien. Maar ik was te ongeduldig, 't Was stom van me de zaak met die brief zo op de spits te drijven". „Maar wat ga je nu doen?" „Afwachten. Wat kan ik anders? Ik heb m'n lesje wel geleerd. Verlovingen kunnen heel lang duren. Misschien komt er nog wel een oplossing". „Ik dacht dat je van Claudia hield", Kitty werd nu boos. „Dat doe ik ook, maar Cecilia heeft me het een en ander verteld, dat mijn hersenen aan het werk heeft gezet. Liefde is blind. Cecilia heeft me wak ker geschud en op een hardhandige manier, dat verzeker ik je. Ik weet nu, wat me te doen staat en mijn plannen ziin daar volkomen mee in overeen stemming". (Wordt vervolgd.) naar Genua Johan van Oldenbame. velt, 6-9 v.m. van Port Said naar A' dam Kota Inten, 0-9 te Singapore. Langkoeas, 0-9 n.m. van Aden naar Tand jong Priok Laurenskerk, 0-9 te Kara- chl Lawak, 0-9 van Ilo Ilo naar Cebu1 Lekhaven, 5-9 van Schiedam te R'dam Linge, 5-9 n.m. van Le Havre naai Dakar, pass. 0-9 Casquets Llssekerk, 5-9 n.m. van Genua naar Port Said Loenerkerk, 5-9 van Genua naar Port Said Loosdrecht, 0-9 te Madras Lutterkerk, 0-9 van Bahrein naar Duha! Kieldrecht, 5-9 van Penang te Co- lombo Maasdam, 0-9 n.m. te Le Havn Maashaven, 5-9 van Freetown' har Sapele Maasland, 5-9 van Las Palma naar A'dam Malvina, 0-9 van Singa. pore naar Suez Manoeran, 7-9 n.m. van Surabaja te Balik Papan verwacht Marisa, 5-9 van Hongkong naar Mirt Markelo, 5-9 Brunsbuttel gepass. naai Sundsvall Meliskerk, pass. 5-9 Fi nisterre naar Port Said Mirza, 6-9 n.m, van Miri Molenkerk, 6-9 45 mijl zuid oost van Barcelona naar Antwerpen Marpessa, pass. 6-9 Cochin naar Singa. pore Meerkerk, pass. 7-9 Gibraljar naar Boulogne Noordam, 6-9 180 mijl I zijd ten westen van Kaap Sable naai R'dam Nigerstroom, 6-9 te Acora Ondlna, 7-9 te Pladju Oranje, 6*9 130 mijl oost-noordoost van Algiers naar Southampton Oranjefontein, 6-9 van Durban naar East London Overijsel, 6-9 van Suez naar A'dam Ovula, 5-9 van Aalesund naar R'dam Phrontis, van 7 op 8-9 te Cheribon verwacht Polyphemus, 7-9 te Aden Prins Phllipi Willem, 6-9 van R'dam te Hamburg Prins Willem IV, 5-9 van R'dam naar Chicago Radja, pass. 6-9 Gibralfat naar Hallfax Rafaela,5-9 vpn Rang- kok naar Pladju Roebiah, 5-9 van Cebu haarBalik Papan Roepat,. 5-9 n.m. van Port Sudan naar Port Said, Rotti, 7-9 te Damman Rijnland, 6-9 v.m. van Rio de Janeiro naar Ilheos Sarangan, 6-9 te Damman Saroena, 7-9 te Mirt Scherpendrecht, 6-9 van Bahia naar Rio de Janeiro Sibajak, 6-9 te New York Sliedrecht, 6-9 van A'dam naar Mena al Ahmadi Sten tor, pass. 6-9 Ouessant naar A'dam Sumatra, 7-9 te Makassar Sloterdijk, 6-9 te Antwerpen Stad Breda, 5-9 n.m. van Makuhana naar Kadali Stad Rotterdam, 7-8 te Newport Mon -— Stad Vlaardingen, 7-9 te Emden Trompen berg, 5-9 van Bronwsville naar Nfew Or leans Tabian, 4-9 van New York naai1 Casablanca Tabinta, 4-9 van Jackson ville naar Newport News Talisse, 6-9 van Semarng naar Cheribon Tarakan, 5-9 van Surabaja naar Singapore Tibia, 7-9 van Miri te Mulberrypierhead Tji- bodas, 6-9 van Mauritius naar Penang Tomori, 6-9 v.m. te R'dam Trompen berg, 4-9 te Brownsville Utrecht, 6-9 van Calcutta naar Singapore Van Lin- schoten, 6-9 van Hamburg naar A'dan Veendam, pass. 6-9 Scillys naar New York Waterland, 5-9 avn St Vincent (KV) naar Santos Waterman, 6-9 tl Willemstad Westerdam, pass. 6-9 Start- point naar New York Westland, J! van Hamburg naar A'dam Willem Ruji 6-9 van Belawan naar Singapore V* lemstad, 6-9 n.m. te Trinidad Ws> sari, 6-9 van Londen naar R'dam üe land (KRL), 5-9 van Belawan naar Of lombo Zuiderkruis, 5-9 van R'dam uk New York. Om steun bij te zetten aan de plaat selijke comité's, die er naar streven ge zamenlijk de benodigde 200.000.bij een te brengen, waardoor op 1 Novem ber de Utrechtse Opera haar eerstvol gende première zal kunnen uitbrengen) is de Utrechtse Opera door verschillen de dezer comité's uitgenodigd uitvoe ringen ter plaatse te verzorgen. Als eerste van een dergelijke reeks opvoe ringen wordt op Donderdag 10 Sep tember in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag een opvoering gegeven van „De Barbier van Sevilla". Mede- j werkenden zijn: Anneke van der Graaf - Rosina, Jan Duiveman - Don Basilio, Anton Eldering - Don Bartolo, John van Kesteren - Graaf Almaviva en Ton Wink - Figaro. De opvoering wordt gegeven met koor en orkest van de Utrechtse Opera o.i.v. Chris Bur gers, onder regie van Cees Laseur. Gisteren is in de dierentuin te Den Haag de trekking geschied van de loterij ten behoeve van de on- en min vermogenden in het Nederlands sanato rium te Davos. Van de hoofdprijzen viel de eerste, een auto, op no. 98713. De tweede, een tweepersoons reis met deviezen, op no. 231309 en de derde, een motorfiets, op no. 86330. De opbrengst van deze loterij wordt geraamd op ongeveer 85.000.—,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2