MODELWONINGEN Amerikaanse ervaringen in Nederland Vervolg stadsnieuws Jimmy Brown en de Oranjehemden Nieuws uit Be GRUNDIG IJPMA RADIOTENTOONSTELLING Opgetogen over belevenissen Nieuwe Niedorp Streek wedstrijden L.R.V. Activiteit bij het Niedorps Gemengd Koor Handbalsters aantreden Groet DIAMANTEN BRUIDSPAAR HeiJoo Paard door trein gedood De Rijp Er is tijdens de kermis genoeg te doen Half jaar gevangenisstraf Spanbroek Jeugdwerkleidster wordt bevestigd Petten Uitslag bridgedrive M MEYER ZN Koedijk Floralia ten toonstelling Koedijk gaat weer kermis vieren Hervormde filmclub opende seizoen HET REQUIEM VAN VERDI OP 19 SEPTEMBER Op heterdaad betrapt Raad op 1 October SPORT UIT ALKMAAR EN OMGEVING Alkmaarse Courantbeker B.B.C. versloeg de Notenkrakers r DAMCLUB W.D.O. Jong Holland ontmoet Blauw Wit Meer voorlichting over N. Guinea Brandstoffenhandel houdt propagandatocht het evenement GRUNDIG Graft Aanbesteding bouwterrein BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen Roekeloze bromfietser VRIJDAG 11 SEPTEMBER 19S8 Een aantal Amerikaanse mannen en vrouwen die onder auspiciën van de „Educational Foundation Board" reeds een jaar lang in Nederland verblijven hebben één dezer dagen in het kader van de oriëntatiecursus die door bo vengenoemde stichting voor de enige tijd geleden gearriveerde groep van geleerden en studenten in het Oranje- Hotel werd georganiseerd, één en an der van hun ervaringen in Nederland verteld. Dit geschiedde met een op getogenheid die voor Nederland alleen maar vleiend kan worden genoemd. Als eerste sprak de leraar, de heer Hood. Hij begon met te vertellen hoe men sommige verschillende dingen in Amerika en hoe in Nederland aanpakt. Het was zijn ervaring dat men in Nederland vaak langzamer te werk gaat dan in de Verenigde Staten en dat het voor de Amerikanen in Neder land zaak is zich zo goed mogelijk bij dit langzamere Nederlandse tempo aan te passen. Voorts was het zijn overtuiging dat er in Nederland een zeer sterk fami lieleven heerst waardoor het zwaarte punt van het leven in de eigen, intie me kring komt te liggen. Dat ook het vieren van verjaardagen vrijwel uit sluitend in de familiekring plaats vindt en niet daarbuiten en dat het, om op iets heel anders over te stap pen zo geweldig gemakkelijk is dat in de grotere Nederlandse steden de trams voorzien zijn van brievenbus sen, waren enkele typerende opmer kingen die de heer Hood in zijn cau serie over zijn Nederlandse ervaringen lanceerde. Wat het Nederlandse onder wijs betreft was het de heer Hood op gevallen, dat dit in Nederland veel meer bestaat uit het verwerken van een grote hoeveelheid lectuur In plaats van over de verschillende problemen te discussiëren. Spreker, die het in Kederland zeer naar zijn zin had ge had gaf vervolgens het woord aan zijn vrouw. Mevrouw Hood bekeek de Neder landse mentaliteit meer vanuit de huis houdelijke hoek. Zij was tot de voor haar merkwaardige ontdekking ge komen, dat zij haar Nederlandse woon kamer met een kolenkachel moest Stoken en had ingezien dat het hier te lande zeer belangrijk is als men goede maatjes met zijn buren is, het geen naar zij had ondervonden- veel gemakken met zich meebrengt. Verrast was mevrouw Hood over het feit, dat de huisvrouw hier zo vroeg pleegt op te staan om haar man naar zijn dagelijkse werk te helpen. Zij raadde haar gehoor aan te trach ten zo spoedig mogelijk Nederlandse vrienden te maken, daar deze in voor Amerikanen moeilijke situaties op zo prettige wijze hulp willen en kunnen bieden. Ook het „handje schudden" als er Iemand op visite komt en dezelfde ceremonie als deze weer weggaat, had mevrouw Hood aangenaam getroffen. In de Verenigde Staten is men dat niet gewend en vindt het „shake hands" vrijwel alleen plaats bij een eerste kennismaking. De fiets, vervoermiddel dat aan de overzijde van de prote plas maar wei nig gebruikt wordt, vond mevrouw Hood in Nederland uitermate prac- tisch. Niet in het minst omdat het zo'n bescheiden plaatsje in de „hall" in neemt. Ervaringen van geheel andere aard werden meegedeeld door een student, «lie een jaar lang in Amsterdam col lege had gelopen. „Persoonlijk contact met de profes soren is hier noodzakelijk om te sla gen" was zijn mening. „Zoek overigens goede studievrienden uit" vervolgde Morgen, Zaterdag, organiseert de Bond van Landelijke Ruiterverenigin- gen in het district Noord-Holland Noord streekwedstrijden op het land van de heer Jb. Wetsteen. Deelnemende ver enigingen zijn Anna Paulowna, Op meer, Twisk, Texel, Wieringen, Wie- ringermeer en uiteraard de gastvrou wen en -heren van „Rossinant" te Nw. Niedorp. 's Morgens wordt begonnen met de individuele dressuurproeven en daarna komen de achttallen aan de beurt. In de middaguren is er een springconcours voor N.- en B-klassers. Tot besluit wordt de steeds weer im ponerende parade gehouden. Als inleiding tot het nieuwe seizoen is Niedorps Gemengd Koor een leden werfactie begonnen. Zowel oude als Jonge zangeressen en zangers wordt verzocht het koor te komen versterken. Voor de komende winter staat een re vue op het programma met koor- en solozang, balletten en schetsen. De kin deren zullen de operette „Assepoester" opvoeren en voorts heeft directeur Harmsen het plan opgevat de heren uit de koren van Oostwoud, Beets en Nw. Niedorp gezamenlijk als een mannen koor te laten optreden in deze drie plaatsen. Nu de handbalcompetitie weer is begonnen gaan ook de Nieuwe Nie- dorn dames tonen, dat ze in de achter ons liggende zomer alles nog niet ver leerd zijn. Zondag aanstaande komt het eerste elftal uit tegen het eerste elftal van DTS en wel om 12 45 uur in de volgende opsteVing G. Keijzer, J. Wie en M. Wit, A Mij, R. Mereboer en A. Wetsteen, B. Mereboer, N. Mo lenaar, J. Mantel. G. Polie en T Sterk Reserve N. Koorn. Tijdens te Utrecht gehouden exa- mehs heeft de heer C. Smak het pa troonsdiploma waterfitter behaald. hij en wees er op dat deze voor een vlotte studie zeer te appreciëren zijn. Haarfijn legde hij uit hoe de Neder landse Universiteit met zijn Senaat en andere organen geleid wordt. Voorts was het hem opgevallen dat het verenigingsleven in de studenten wereld zulk een grote plaats inneemt. Dit manifesteert zich onder andere in de discussiegroepen. „Ais men het Engels verstaat, dat deze studenten voor het merendeel vloeiend spreken, zorg dan dat je ook Engels en niet Amerikaans spreekt" was de goede raad die hij zijn landgenoten-collega's gaf. Andere sprekers hadden sociale, so ciologische en politieke problemen in Nederland bestudeerd. Eén van hen was daarbij tot het, volgens hem bij uitstek Nederlandse axioma doorgedrongen, dat in Neder land etenstijd-etenstijd is en dat men op dat uur niets anders pleegt te doen. „Zo klein als dit land ook is" was een andere opmerking „zo verschil lend is het in zijn onderdelen. Zelfs de steden hebben hun eigen karakter, hetgeen zich openbaart in de verschil lende bouwwijzen die men toegepast heeft. Maar daarnaast is dit ook met de bevolking zelf het geval, al naar gelang zij van handel, scheepvaart, industrie of in de argrarische sector leeft. „Critiseer echter niet al te vlug", maar wacht daar een maand of drie mee. Want dan pas begin je je thuis te voelen in dit land waarin iedereen, in verhouding tot ons, politiek zo enorm goed georiënteerd is. Bedenk dat deze mensen (de Nederlanders) tegen de achtergrond van een zeer oude, zeer diepgaande en zeer grote cultuur leven, die wij, met onze Ame rikaanse „jeugdigheid" missen". Tijdens haar excursie werd boven genoemde groep van Amerikanen op frappante wijze geconfronteerd met de grote verschillen die er ten onzent op het gebied van de leersystemen be staan en waarvan de Volkshogeschool met haar discussie-onderwijs vrij dicht bij de Amerikaanse onderwijsmentali- teit aansluit. Enthousiast en verrast constateerden de Amerikanen dat in de Volks-hoge- scholen werd gestreefd naar contact tussen mensen uit verschillende maat schappelijke niveau's, die anders nooit met elkaar in aanraking komen. Ove rigens moest het begrip „stand" deze Amerikaanse intellectuelen nog wor den duidelijk gemaakt. Dat het Volkshogeschoolwerk in Ne derland met steun van de regering, provincie en particulieren een steeds groter vlucht neemt maakte veel in druk op het auditorium. De groepen, waaronder veel stude renden op het gebied van muziek, geschiedenis en kunst bezochten voorts de ateliers van Dirk Hubers, David Kouwenaar en Jaap Mooy, bezoeken die aanleiding gaven tot verrijkende discussies. NIEUW HOOFD KLEUTERSCHOOL. Het bestuur van de afdeling Bergen van Volksonderwijs heeft tot hoofd van de Jan Hoogervorst Kleuterschool be noemd mej. H. J. Vennik te Alkmaar, thans als zodanig werkzaam te Zaan dijk. Op 1 November hoopt zii haar taak te aanvaarden. Ieder, die het dennenlaantje tussen Groet en Camperduin eens betreden heeft en daar eindigde in het frisgroe ne weiland van het Hargergat, kan be grijpen dat wij even stilstaan bij een feest dat zich in dit Hargergat gaat vol trekken. Een groot feest eigenlijk, dat toch niet ver naar buiten zal uitstra len, zoals ook de schoonheid van dit plekje in het Hargergat groots, maar toch intiem is. De familie J. Vlaanderen, voor be kenden nooit andres dan „Opa en Oma" Vlaanderen, vieren in het schilderach tige huisje, waar zij sedert 1920 wonen hun zestigjarig huwelijksfeest. Een tijd waarin zij veel genoegen en ook leed beleefden, maar waarin zij aan ande ren. veel vreugde schonken, door de gastvrijheid, die onbaatzuchtig verleend werd aan ieder, die deze omgeving op prijs wist te stellen. Ëen ieder, die dit weet, verheugt zich over dit grote feest en hoopt van ganser harte dat deze twee, zo gewaardeerde mensen, nog vele jaren op dit dierbare plekje van hun rust mogen genieten. Wegens de gezondheidstoestand van de bruidegom zal het feest uitsluitend in intieme kring worden gevierd. Gistermorgen had op de onbewaak te overweg (Schuine Hondsbosselaan) een typisch ongeval plaats. De heer P.. die zijn paard uit het weiland had ge haald, moest met het dier door twee hekken, die aan beide kanten de over weg enigszins afsluiten. Toen hij het eerste was gepasseerd, werd het paard schichtig en was niet te bewegen door het andere te gaan. De sneltrein Am sterdamAlkmaar greep het dier waar door het hevig bloedend met een ge broken achterpoot in de spoorsloot te recht kwam. Het bezweek enige tijd la ter aan ziin verwondingen. De heer P was verzekerd. De eigenaar kon tijdig uit de weg komen. Gedurende de a.s. kermisweek zul len er weer verschillende toneelavon den worden gegeven. Benedictus XV opent de rij op Zondagavond met de opvoering van „Haar laatste wil" in café Blokdijk. Hiervan zal op Dinsdag avond een reprise worden gegeven. Het Berger toneel zal een avond ver zorgen in de toneelzaal van mevr. de Wed. Van Vliet met de opvoering van „Mooie Lecntje". Ook het cabaret zal van zich doen spreken. Op Vrijdaga vond zal het in deze gemeente reeds goed bekend staande Langedijker Ca baret Gezelschap een avond verzorgen in de zaal van de heer Zomerdijk. De liefhebbers van een film kunnen op Maandagavond terecht bij café Blok dijk, waar de Duitse rolprent „Wenn die Abendglocken lauten" zal worden vertoond. Op Woensdagavond wordt bij Blokdijk de film „Tarzan. dc aap mens" gedraaid.. De biljarters kunnen gedurende de kermis in de diverse café's terecht, waar zij de strijd om kermis-paling kunnen aanbinden. Te vens zal in de diverse zalen gelegen heid tot dansen zijn. In café Grasboer zullen de zusjes LiWi de aanwezigen trachten te vermaken, terwijl Aart Rep met ..De Optimisten" bij de heer Zo merdijk voor de dansmuziek zal zorg dragen. In café Blokdijk komen de vanouds bekende ..Melody Kings". Dit elck wat wils programjna zal Zater dagavond worden geopend met een concert op het plein bij de Doopsgezin de kerk door de plaatselijke muziek vereniging „Kunst na Arbeid" met me dewerking van de Rijper zangvereni ging „Voorwaarts". H. T. te De Rijp is wegens diefstal van een overall en geld door de Alk- maarse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT Naar wij vernemen ziin in deze ge meente voor de lichting 1955 in totaal 18 personen voor de militaire dienst plicht ingeschreven. Zondag 13 September zal in Span broek om 10 uur door ds Meyboom in de Hervormde Kerk in haar werk in geleid en bevestigd worden mejuffrouw A. Staal. Gedurende tien maanden zal zij in de gemeenten Opmeer, Span broek, Obdam, Hensbroek en Ursem het jeugdwerk leiden. Derhalve zal het thema van deze dienst zijn: Onze zorg voor de jeugd. Na eerst bij het onderwijs werkzaam geweest te zijn (O.L.S. en B.L.O.) is zij door de V.C.JC. in aanraking ge komen met de kerk. Dit heeft er toe geleid, dat zij de opleiding tot WIKA (werker in kerkelijke arbeid) in Drie bergen is gaan volgen, waarvan zij hét practijkjaar hier zal gaan doorbrengen. Het is voor de vijf gemeenten een heuglijk feit, omdat het nu mogelijk is het jeugdwerk breder en deskundiger te gaan opzetten en nieuwe vormen er van te b~ n. De uitslag van de laatste bridgedrive was: 1 G. en I. Rademaker 37 pnt., 2 Jb. Eriks-M. Beerse 35,5 pnt., 3 fam. Geensen 31,5 pnt., 4 A. van der Vlies- P. Vriesman 28,5 pnt., 5 W. en D. Boon tjes 26 pnt.. 7 K. de Groot-mevr. Boontjes 21,5 pnt. BEZOEKT de aan de BREDERODESTRAAT (naast de Vondelschool) geïnstalleerd door: Woninginrichting Langestraat, Alkmaar Te bezichtigen op: Zaterdag, 12 September: 's middags 35 uur 's avonds 7.309.30 uur Zondags, 13 September: alléén 's middags 2.30—5.30 uur. (Advertentie lng. Med-J De Floraliatentoonstelling te Koedijk, die zich in een goede belangstelling heeft mogen verheugen is ook ditmaal weer als zeer geslaagd te beschouwen. De prijzen werden uitgereikt aan de volgende kinderen: Kleuterklas (Margrieten): le pr. Han Masteling, 2e Kees Hartland, 3e Piet Vries. Eerste en tweede klas (Afrikaan): le pr. Nelly Houtman, 2e Marja Vries, 3e Lex Schipper. Eerv. vermelding Irene Wijnker. Derde en vierde klas (Tradescantia): le pr. Ingega Schuit, 2e Greetje Klomp, 3e Bert Butter. Vijf de en zesde klas (Fuchsia): le pr. Ineke Butter, 2e Friedel Riek wel, 3e Jan Turkstra. Eerv. vermelding Jan Bar- singerhorn. Handenarbeid: le pr. Friedel Riekwel, mes, 3e pr. Ali Molenaar, 4e pr. Joke Visser, 5e pr. Marrie Dissel, 6e pr. Ma rion de Waal en Greetje Visser. Handearbeid: le pr. Friedel Riekwel, 2e pr. Jan Barsingerhorn, 3e pr. Peter Schuit. De plaatselijke verenigingen te Koe dijk hebben het lofwaardige plan op gevat om tijdens de te houden kermis op Dinsdagmiddag ook voor de jeugd iets te organiseren. De kleuters zullen in de speeltuin worden beziggehouden en de oudere kinderen op het sport veld ..Oostwijk". Na afloop van deze festiviteiten zullen de kinderen naar de draaimolen trekken om daar met een ritje de middag te besluiten. In café de „Bonte Koe" zal na afloop der voetbalwedstrijd PettenKoedijk, ongeacht de spelresultaten. aan de twee beste spelers uit het K.S.V.-elftal een prijs worden uitgereikt, die zal be staan uit één maand contributie. De kermis, die van Zondag tot en met Dinsdag zal duren krijgt weer zijn traditionele noot als op Maandag de volksspelen, waaronder natuurlijk ook het bekende kat-knuppelen be hoort, worden gehouden. Nieuw is, dat ditmaal ook modeshows zullen wor den gegeven en wel in de garage van de heer C. Broersen. Tot dat doel wordt de ruimte in een gezellige toon- kamer-showroom omgetoverd. In café ..Het Vergulde Paard" zal op Maan dagavond het Westfries Kleintoneel met het blijspel „Achter de Wand op treden. Zoals men ziet: voor Elck wat Wils". De Hervormde Filmclub heeft zich gisteravond met de film „Himlaspelet" voor het nieuwe seizoen op alleszins lof waardige wijze weer geïntroduceerd. Dc rolprent waarover wij reeds een korte voorbeschouwing gaven en die door zijn anderssoortigheid velen in hun ver wachtingen wat huiverig deed zijn heeft ten zeerste voldaan. De zeldzaam mooie landschapsfotografie van de film en de muziek waarmede het geheel omlijst was zijn ditmaal in staat ge weest om het moeilijke gegeven die levendigheid te geven, dat het verhaal met aandacht kon worden gevolgd. Het is mischien goed bij dit goede be gin van de „nieuwe" filmclub even stil te staan. Doordat men indertijd het besluit nam de voorstellingen in de bioscoop voort te zetten waarbij, om de exploita tiekosten te dekken, niet alleen de le den, maar ook het publiek toegang tot de vertoningen zou hebben heeft de filmclub van vorig jaar feitelijk opge houden te bestaan. Negentig leden, die de intimiteit van de besloten voorstelling verkozen boven de publieke bedankt. Maar veel ingrij pender en belangrijker was, dat met het genomen besluit de Kerk in dit opzicht feitelijk uit haar schulp gekropen is om met haar Boodschap via het medium dat film heet, in de volle openbaarheid van de voor ieder toegankelijk bios coop te treden. Daarmee heeft men in Alkmaar het werk van de filmclub tot evangelisatie werk gemaakt, hetgeen voor het bestuur Van de Hervormde Jeugdraad een grote re verantwoordelijkheid met zich mee brengt. Dat „Himlaspelet" de moed mag geven de lang niet makkelijke weg die voor hem ligt af te leggen, is van har te te hopen. Dankbaar voor het initiatief, dat door de N.H. Oratoriumver. is genomen, maakt het bestuur van de Alkmaarse Lighalien melding van de uitvoering van het Requiem van Verdi op Zater dag 19 September te 8 uur in Alk- maars Grote Kerk. De baten van dit concert komen geheel ten goede aan de Alkmaarse Lighalien. Het bezoek van dit prachtige werk. met als strekking een algemeen menslievend doel. zal ze ker het succes dat. de uitvoerende ver eniging op 8 Oct. '52 heeft gehad, even aren. Men heeft zich verzekerd van de navolgende medewerking: Dora, van Doorn-Lindeman. Sopr.: Aafje Heijnis. Alt; Han Le Fèvre. Toner; Laurens Bogtman, Bas: N.-Hoil. Philharmonisch orkest, het geheel onder leiding van Corn. Jonker. Vanmorgen om 5 uur werd door twee wachtslieden bij het bouwwerk aan de P. C. Hooftstraat een man on heterdaad betrapt, die een hoeveelheid timmer hout meenam. Hij woonde in de omge ving van da nieuwbouw en bij huiszoe king bleek, dat hij al eerder wat tim merhout had meegenomen. Op Donderdag 1 October 's middags om 2 uur zal de gemeenteraad van Alkmaar in vergadering bijeenkomen. Gisteravond werd de laatste wed strijd voor de Bedrijfsvoetbalcompe titie gespeeld. De elftallen van BBC en Notenkrakers hebben tot 4e laatste minuut een spannende strijd geleverd, zonder dat een van beide doelverde- digers behoefde te capituleren. In de laatste minuut echter scoorde BBC het enige doelpunt van deze wedstrijd waarmee dit elftal voor een jaar in het bezit kwam van de Alkmaarse Courantbeker. De eindstand van deze bekerronde luidt: - BBC 2 2 0 0 3—0 4 Notenkrakers ..2011 01 1 Telefonia 2 0 1 1 0—2 1 De handbalelftallen van Krom en SVG speelden gisteravond een wed strijd voor de derde plaats in de handbalcompetitie. De dames van Krom lieten geen twijfel bestaan over de krachtsverhoudingen en stelden hun derde plaats met een duidelijke 91 zege zeker. 85. Toen Jackie Brown aan de feest maaltijd ter ere van het kampioenschap der Biggers dat telegram in de handen werd gèflrukt, schrok hij zo van het geen hij las, dat hij dadelijk van zijn stoel op stond en naar zijn vader liep die aan het andere eind van de feest dis zat. „Pappie", riep hij onthutst, ..moet u nu toch eens lezen wat een raar telegram ik daar net gekregen heb Jimmy, die juist van plan was een klein specchje af te steken, keek een beetje verstoord op, maar toen hij het verschrikte gezicht van Jactue zag, nam hij snel kennis van hetgeen er in het telegram stond. „En toch zal jij nóóit de Oranjetrui dragen", stond er. Het was hetzelfde dreigement, dat Jim my dagelijks per brief ontving en dat hem ook al via de telefoon was toege voegd. Het beviel hem niets, maar te gen Jackie deed Jimmy alsof het niets te betekenen had. „Een of andere dwaas dL je aan het schrikken wil maken", zei hij luchtig. „Ik zou mij er maar niets van aantrekken. Het heeft niets te betekenen." Dit stelde Jackie ge- heel gerust, want wat zijn vader zei,' aanvaardde Jackie altijd voetstoots. Meneer Bikkebakker, die schuin tegen over Jimmy zat en voor wie deze dag de mooiste uit zijn leven was, had wei gemerkt, dat er iets aan de hand was. „Toch geen narigheden, meneer Brown?" vroeg hij enigszins nieuws gierig. Doch Jimmy schudde het hoofd Hij had nog niemand iets gezegd van al die geheimzinnige dreigementen maar helemaal gerust was hij er toch niet op. Donderdagavond hield de damclub WDO in haar clublokaal de jaarver gadering. Na de gewone punten, (m»t een hartelijk openingswoord van de voorzitter C. Dammer), ging deze over tot het uitreiken van de behaalde prij zen. Deze vielen ten deel aan W. Pie- derlet, D. Kiewitt, C. Schipper, C. Fok en M. J. Langras Jr. In de zomercompetitie werden twee prijzen behaald. Daarvoor kwamen in aanmerking de 82-jarige J. Homma, die de eerste en tweede prijs deelde met A. F. Deichmann. De heer Homma werd een compli ment gemaakt voor zijn prestatie. Tot besluit van deze vergadering gaf de heer W. Piederiet een simultaan- séance tegen veertien spelers. De simultaanspeler had een zware taak. Hij won twee partijen, speelde er zes remise (tegen Deichmann, Veen Toepoel, Booy. Jonker en Stiibis) en verloor er zes tegen H. a Kruider. C. Dammer, D. J. Heyes. M. J. Lapgras Jr.. G. v. d. Kuiit en D. Kiewitt. Op de volgende clubavond zal een clubwedsiri.jd plaats vinden tegen DDD en daarna zal worden gestart met de onderlinge wintercompetitie in af delingen. Na verschillende oefenwedstrijden, start Jong Holland morgen voor de competitie. Het elftal, dat wat de ver dediging betreft verschillende wijzi- zingen onderging, ziet er als volgt uit: Vos: Mienis en Brakel; Romeyn, F. Hoekstra en Van Til: Goosens: Dragts- ma, Jansen, K. Hoekstra en Tesselaar. OPSTELLING VAN ALKMAAR. Het elftal van Alkmaar voor de uit wedstrijd tegen Egmondia ziet er als volgt uit: Blokker; Ooms en Maze- reeuw: Bakker. Roos en De Jong: Hoogendijk, Schouten, Nagtegaal, Sol en Van Baden. Er worden in Alkmaar serieuze po gingen ondernomen om te komen tot een plaatselijke afdeling van de Stich ting „Het nationaal Nieuw-Guinee- comité". Deze Stichting, die zich angst, vallig buiten alle politiek en groeps belang houdt heeft "toi doel het Neder landse volk voor te richten over Neder- lans Nieuw Guinea en de inwoners van het land op sociaal en cultureel gebied daadwerkelijke steur le verlenen. Op den duur zal ook de autochtone bevol king van Nieuw Guinea zich zelf over haar bestuursvorm moeten uitspreken. De Stichting hoopt, dat in dat geval de band met Nederland niet zal worden verbroken. Daarom wil zij het Neder landse volk voorlichten en daarom wil zij de ontwikkeling van het land en zijn inwoners helpen bevorderen. Dit zal slechts mogelijk zijn als dit streven wordt gesteund door het gehele Ne derlandse volk. Op de gisteren in fiet Gulden Vlies gehouden informatieve bespreking werd besloten in de tweede helft van October een propaganda- avond te beleggen, waarop de genodig den door middel van recente lantaarn plaatjes kennis kunnen maken met Nieuw Guinea en w-.arvoor een lid van de parlementaire missie zal worden ge vraagd een lezing te houden. O Uitgaande van de Federatieve Kring van Brandstoffenhandelaren zal Zater dagmiddag om half twee vanaf het Ca nadaplein een propagandatocht van 25 vrchtwagens starten, waarop doormid del van grote borden bij het publiek aangedrongen zal worden op contante betaling. Door de stijgende kolenprijzen wordt de voorraadvorming der kolenhandela ren in toenemende mate bemoeilijkt daar de liquidatiepositie der bedrijven in min of meer ernstige mate dreigt te worden aangetast. Voor een goed ver loop in de kolenbranche is 't thans meer dan anders noodzaak, dat ook op de klanten een dringend beroep gedaan wordt om contant te betalen. De stoet volgt de volgende route: Alkmaar, Heiloo. Limmen, Egmond aan de Hoef, Egmond aan Zee, Ber gen. Koedijk, Langedijk, St. Pancrasen Oudorp. Op de jaarlijkse grote in Duitsland, was radiotoestellen bandopnameapparaten televisie bij LANGESTRAAT VREEMDE GASTEh Reeds eedurende enkele dagen be vindt zich in het dorp Graft een twee tal ooievaars. Waarschijnlijk zijn zij uit noordelijker streken op doortocht naar warmere oorden. MEDEMBLIK, 10 Sept. 1953. Ronde biet A 6.40-7.70. B 4.60-5.50, I 4; Peen B 5.20-5.70, I 5.40-5.60: bloemkool AI 39.60-45. All 29.20-35, BI 28 20-38.50. Bil 21.20-28.50; andijvie 11; dubb. bonen 33-57, grove bintjes 10.80-11.80, gewone 10.80: Meerlanders 10.70; Noor delingen 10.50 grove Schot 11. (Advertentie lng. Med.) Voor het bouwrijp maken van het ter- jr rein ten Noorden van de Heilooërdijk werd door de volgende aannemers in geschreven; R Fa. Twisk en Bosman, Castricum - (laagste inschrijving) f 40.650; J. Al- bers, Beverwijk f 41.370; H. A. Punt, Alkmaar f 41.895; Fa. gebr. Min, Bergen f 42.260; Fa. H. Posch en zn„ Beverwijk f 42.890; A. Leclerq, Castricum f 42.899: N.V. „Kennemerland", Heiloo f 42 900; Aannemersbedrijf J. G. Nelis, Haarlem f 43.850; K. Vens, Zaandam f 43.990; A. Roele, Edam f 45.000. Het werk is nog niet gegund. Ondertro uwd: Rudolf A. Jansen. en Alida J. Wiedenhof f. Gerhard Dix en Dieuwke R. C. Wierdsma. Jacob Zentveld en Lucie J. le Febre. Jacob Blokker en Arendje Kruijt. Cornelis Schouten en Maria E. de Lange. Theo bald B, j. Cramer en Johanna Jansen. H Jacobus J. Kuijper en Hendrika M. Broek- huijsen. Leopoldus F. Gielis en Jo hanna B. van Santé. Kees Rol en Trijntje C. Burger. Jan H. Helder en Saakje Monsma. Getrouwd Wouter F. Hazeleger en EJrnstina Versteeg. Gevonden over het tijdvak van tot en met 9 September en te bevragl aan het bureau van politie te All op kamer 14, le étage, iedere Maanda j Woensdag en Vrijdag van 16.3017.17-H uur de volgende voorwerpen: hal j I ketting, hengelstandaard, portemonnaie M parapluiers, regenjassen, hgndschoene I armbanden, ballpoint, sleutels, passer, vi pennen, reservewiel, gas-cape, jongen: jasje, horlogeglas, kerkboekje, kinderbr !J étui (inh. scheerapparaat). oorbel, rozetfj krans, geldsbedragen, schakelriem, hoflf denriem met penning, kindersokjes, lons, étui met inhoud, shawls, vaafj boom, tas (inh. lapjes), zelfbinder, dooi je (inh. postzegels), muziekboekje, pafi ser, foto-negatieven, cape, riem, colli©! stopmes, capuchon, horlogeglas, kindd'f rchoentje, schets en passer. Tegen een 16-jarige jongeman is pro-B ces-verbaal opgemaakt omdat hij rretB veel te grote snelheid op zijn bromfiets B de hoek Van den Boschstraat-Lange- B straat nam. Het gevolg van dit roeke- B loze rijden was dat dp knaap tegen een 9 nersonenauto vloog, die langs de gehele 9 linkerzijde aan het lakwerk werd be schadigd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11