WOENSDAG winkelen Ook in de Midwouder raadzaal drong de ware kolfsfeer door „DE RIJWIELHAL" .voordelig WINKELEN H. ECKMANN Is.':.' Meer propaganda gewenst Naaisters en leerling-naaisters Nieuws uit de Langedijk Vier mannen lieten metgezel voor ogen verdrinken KNIP-DEMONSTRATIE Tentoonstelling van konijnen gaat door Marktoverzicht van Purmerend Wij zijn niet de laatsten der Mohikanen Prijzen voor laatkomers Woonhuis te koop AANGEBODEN Oudorp Motorrijder geslipt Confectieateliers N.V. De Rijp Een slecht begin van AVV Onbegrijpelijk ongeval te Enkhuizen Nut en Sport" bijeen DR HARRENSTEIN GING VOOR In memoriam K. Kat St. Pancras DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 BEKEND maakt onbemind, zegt een bekend spreekwoordhetwelk zeer zeker met de aloude Kolfsport in verband kan worden gebracht, aangezien zeer velen niet met dit balspel op de hoogte zijn en het nimmer hebben zien beoefenen. Hun is het ongetwijfeld ook niet bekend, dat Amsterdam in vroeger tijden met minder dan 217 kolfbanen telde, waaruit toch moge blijken, dat die sport toendertijd zeer gewild was. Die banen zijn echter alle verdwenen het geen vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het feitdat de exploitanten van der gelijke speelgelegenheden er meer voordeel in hebben gezien hun zalen voor andere doeleinden in te richten. De tegenwoordige kolvers kunnen namelijk onmogelijk aannemen, dat een gebrek aan enthousiasme voor het spel de reden van de opheffing der banen is geweest Indertijd was de belangstelling voor de jaarlijkse nationale kolfwedstrijden zo'groot, dat de N.V. Nederlandse Spoor wegen de bezoekers tegen een gereduceerd tarief vervoerde. Misschien is er in de toekomst op dit. gebied weer iets te bereiken, daar de vader van de tegen woordige president-directeur der Spoorwegen, F. Q. den Hollander, ook een verwoed kolfliefhebber was. In die goeie ouwe tijd verschenen ook steevast de Lopikers in de baan. De laatsten voerden altijd een kolossale zak met een kwast er aan met zich mee, waarin zij voor drie dagen proviand hadden geherbergd. Bovendien vielen zij op door hun aparte kolfstokken of „klieks". niT ALLES werd opgehaald op de vierde dag van het kolffestijn te Oostwoud tijdens de officiële ontvangst ten gemeentehuize. Dat is weer één van de tradities, die aan de kolfsport verbonden zijn en ook in ere worden gehouden. ..Meester" Mallekote prees de wijze, waarop ook het gemeentebestuur bij het verlenen van zijn medewerking de juiste sfeer heeft weten te treffen, even als de sociëteit „Ons Genoegen", die met de organisatie is belast. Met het oog op het feit, dat steeds nieuwe leden toetreden, waaronder ook jongeren, merkte voorzitter Mallekote op, dat het kolven geen uitstervende sport is en dat de beoefenaren daarvan dus niet de laatsten der Mohicanen zijn. Behal ve om het spel is de kolfsport aantrek kelijk door de vriendschapsbanden, die er door worden gekweekt. Hierin ligt opgesloten, dat de jaarlijkse reünie immer druk bezocht is. Spreker vestig de er nog even de nadruk op, dat het hoofdbestuur van de Ned. Kolfbond zich ten doel stelt het kolfspel in ere te houden en in ongeschonden staat aan het nageslacht over te dragen. „Burgemeester ook u kan daaraan me dewerken door een daadwerkelijk kol ver te worden", aldus de voorzitter. ,.TJ zult niet de eerste burgervader zijn, die de kolfstok ter hand neemt". Te voren had burgemeester H. J. Avis in zijn welkomstrede tot het hoofdbestuur en het bestuur van „Ons Genoegen" laten uitkomen, dat hij geen sportman is, ofschoon deze eerste burger wel de gelijk van de belangrijkheid van sport in het algemeen overtuigd is. Nu deze burgemeester zijn ambt over enkele ja- De Kolfsport is een spel, dat bij uitstek door mannen wordt be oefend, die daarbij het aange name met het nuttige plegen te verenigen. Tijdens een dergelijk tornooi gaat het behalve zeer ge moedelijk ook gezellig toe, waar bij de kastelein joel vaart. Ge zelligheid kent geen tijd en daardoor wil het vaak gebeuren, dat een aantal spelers wat blijven ..plakken" en diep in de nacht huiswaarts keren. Dat geeft wel eens aanleiding tot het trekken van „lelijke" gezichten aan de zijde van de respectieve eega's ln dit verband werd tijdens de 'al gemene vergadering gekscherend de vraag gesteld of het niet mo gelijk was om voor laatkomers prijzen beschikbaar te stellen. Zo'n prijs zou dan dienst moeten doen als pleister op de wonde, teneinde moeder de vrouw min of meer de mond te snoeren. Ten aanzien van dit punt werd het schone verhaal uit de doeken ge daan van twee kolvers, die het voor wat het lange uitblijven be treft kennelijk te bont hadden gemaakt. Midden in de nacht belden zij een winkelier uit bed om twee schemerlampjes te kopen, welke poging wonderwel het gewenste resultaat had. Daar moest op gedronken worden, dus deed men en passant nog' even een café'tje aan Bij het weer betreden van de auto werd niet meer aan de op de achterbank liggende lamp- les gedacht, tengevolge waarvan zij plompverloren op de met moeite verworven „lichtbronnen" plaatsnamen. Het laat zich be grijpen, dat de beide heren toen minder vrolijk werden en ah het ware met hangende pootjes thuis kwamen. Deze vrees zou de kolvers zeker niet kwellen als zij hun echtge noten naar een dergelijk festijn meenamen en hen ook de viare kolfsfeer lieten proeven. Enkele bestuursleden hebben daartoe het voorbeeld geneven. Wanneer dat niet mocht lukken, zouden we de dames willen toeroepen: „Gun de kolvers hun pleziertje", want waarlijk men heeft geen kind aan ze". ren zal moeten neerleggen, lijkt het ons echter niet onmogelijk, dat de heer Avis zich nog eens als een kolver zal ontpoppen. Burgemeester Avis gaf uitdrukking aan zijn vreugde, dat dit kolffestijn ditmaal binnen de grenzen van zijn ge meente werd gehouden. Elk mens heeft in zijn leven de behoefte gevoeld tot het beoefenen van spelen, aldus spre ker. Reeds als kind begint men daar mee en het is interessant te overden ken hoeveel handelingen van de mens tot de naam spel terug kunnen worden gebracht. Bij de liefde voor het spel treedt ook de strijdlust op de voor grond, welk element zeer zeker een belangrijke stimulans bij het spel is. Lazarus, bekend uit de tijd van Chris tus, schijnt reeds gezegd te hebben: „Noch verzoeken, noch dreigen, zelfs geen fooi zal de voortvarendheid en behendigheid van de koetsier zo beslist in actie doen treden als een tweede koetsier, die hem wil inhalen of voor bijrijden". Het voornaamste is echter niet het resultaat, dat men bereikt, doch dat men aan sport doet. Immers sportivi teit, eerlijkheid, verdraagzaamheid zon der naijver zijn eigenschappen, die worden aangekweekt en wij mogen veilig aannemen, dat de sportieve men sen tot de beste onzer samenleving be horen. Spreker besloot met het uitspreken van de wens, dat de wedstrijden „fair play" zullen geven en dat de Kolf bond mag bloeien tot in lengte van dagen. SPREIDING DER DEELNEMERS Des middags werd in de bovenzaal van „De Vergulde Vos" een algemene vergadering belegd, waarop opnieuw met klem de wenselijkheid naar vo ren werd gebracht, dat er meer propa ganda voor de kolfsport wordt ge maakt, opdat meer buitenstaanders er van zullen worden doordrongen, wat dit balspel, dat men tot op hoge leef tijd kan beoefenen, behelst. Daartoe werd de pers- en propagandacommis- sie uitgebreid met de heren K. Visser te Venhuizen en Th. Raven te Lutje broek. De klassificatie-kwestie der spelers werd wederom ter sprake gebracht, naar aanleiding waarvan een zeer drin gend beroep op de sportiviteit van de kolvers werd gedaan. Hoewel de idea le toestand toch wel niet zal worden bereikt, zal secretaris Van Trotsen- burg een circulaire naar de afdelings secretarissen doen uitgaan met het ver zoek om er naar te streven een ge middelde te berekenen van het aantal slagen, dat iedere speler per jaar maakt. Aan de hand daarvan zal dan worden geklasseerd. Uit het jaarverslag bleek, dat er 1270 kolvers aan de diverse wedstrij den, die in het afgelopen jaar zijn ge houden, hebben deelgenomen. Onder meer werden de voorwedstrijden van dit tornooi, waarvoor 237 personen in schreven, een succes. Het ledental van de Bond bedraagt ruim achthonderd. De penningmeester, de heer Goet, kon eveneens een optimistisch geluid laten horen, daar de rekening een batig sal do van 906.37 liet zien. Na de natio nale ramp, welke ons land in Februari trof, heeft de bond f ICO,in net Rampenfonds gestort. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer K. Dekker uit Barsingerhorn in de vacature van wij len de heer Schenk gekozen, terwijl de heer G. Deutekom werd herkozen. Overeengekomen werd, dat de socië teit „Op Maat" te Zuidscharwoude het volgend jaar de nationale wedstrijden zal organiseren. „Dé Schone Twaalven" te St. Maartensbrug werd als plaats vervangster aangewezen. In 1956 zal de sociëteit te Andijk aan de beurt komen. Met grote instemming werd het voorstel ontvangen om in het voor jaar de wedstrijden om het Prins schap, het Koningschap en het Keizer schap in ere te herstellen. De 84-jarige heer Bliek te Goes, die de kolfsport altijd een warm hart heeft toegedragen en het vorig jaar ten af scheid zijn kolf en bal als prijs be schikbaar stelde, werd een telegram gezonden. Deze attentie werd hem be reid, omdat hij zonder twijfel met zijn gedachten in Oostwoud zal vertoeven. Bij de rondvraag werd de wens geop perd de zg. vóórdagen bij een derge lijk tornooi aantrekkelijker te maken, teneinde meer spreiding van het aan tal deelnemers over de dagen te ver krijgen. Vandaag heeft de finale plaats, waar voor zeer zeker grote belangstelling zal bestaan. HERHALING. Wegens zeer diepe teleur stelling zoekt jongeman, 23 jaar, wegens omstandig heden serieuze kennis making met gevoelsmeisje of leerling-verpleegster. Foto's op erewoord retour. Br. no. A 293 bur. v. d. bl. FORMA-NATURA De dokter gaf mjj de raadga naar WIJDEMAN en laat hij je eens 'n paar Forma-Natura schoenen aanpassen. Daar zal je werke lijk van opknappen. Want die klachten van: pijn in de rug en in 't hoofd kun nen uit de voeten voortkomen. Nuik er heen. Reusachtig! Dat had ik v tj f jaar eerder moeten doen. Voel me een heel ander mens. Alle narigheid is verdwenen en kan weer uren lopen. VOf TVRRZOROIMO Magdalenensir. 18 Tel. 2457 MODE-ONTWERPSTER VOND NIEUWE METHODE UIT Binnen 1 uur knipt U perfect Uw eigen patronen, voor iedere soort van kleding, voor elk figuur. Geen cursus! Eén bezoek is voldoende. Het „INTERNATIONALE COUPEUR-ATELIER" presenteert een interessante van deze sensationele ulvinding. Zorgt dat U dit niet mist Geen apparaat! Naar eigen afmetingen! Geen uitraderen! Geen talent nodig! Te gebruiken bjj alle bestaande modebladen! Na 10 min. kunt U dit jasje zelf knippen! Alkmaar: 't Wapen van Heemskerk, Breedstraat, Woensdag 16 Sept. t/m. Vrjjdag 18 Sept. Aanvang: 1.30, 3.30 en 8.00 uur. Entrée 0.50. Amsterdam Londen - Parijs New York - Ziirich, Knip dit uit! Elke demonstratie is overvol Plaatsen worden niet gereserveerd! BERGEN (N-H.) Flink Pr. Hendrikstraat No. 6. Te bevragen bij W. Aker boom, Buerweg 15, Bergen N.-H., Telefoon 2527. v. echtp, m.I. of dame twee kamers m. keuken, balkon gebr. badkamer. Overname keuken en closet gewenst. Br. no. A 296 bur. v. d. bl. Doordat een vrachtauto, die Zater dagavond over de Nieuwe Schermer- weg bij de Kanaaldijk reed, plotseling vaart verminderde moest een achter de wagen rijdende auto snel uitwijken. Door in de grasberm te rijden wist de chauffeur een aanrijding te voorkomen; een daarachter rijdende motorrijder kon de auto langs de andere kant pas seren. Een volgende motorrijder, de heer O. uit Alkmaar, slipte bij het rem men en kwam evenals de duopassagier op de weg terecht. De man had een wond boven het oog en een schaaf wond in het gelaat. De duorijdster had een verwonding aan de hand. De Post- commandant der Rijkspolitie verzoekt de motorrijder die achter de heer O. reed, alsmede de motorrijder die de vrachtauto heeft gepasseerd zich met hem in verbinding te stellen: telefoon K 2200 3675. OP onze ateliers kunnen wij plaatsen Schrifteljjk of mondeling aanmelden bij de por tier van 9—12 en van 26 uur. Tesselschadestraat 1 - ALKMAAR. Telef. 5141. als nieuw Wij bieden U een enorme sortering: Zijde Chintz Taffet zijde Cretonne Voeringzijde Chantung Taffet Moiré Koord ^"Moderne stoffen Vulkoord Franje Goudgalon Galons Stijf gaas Bandfluweel Kwastjes voor Rokkappen Schuifpendels GEHEEL NIEUW: ACCETAAT voor Rokkappen, geheel licht doorlatend, gesn donkere randen meer. De nieuwe afwasbare Stof voor lampekappen, goed licht doorlatend en afwasbaar met spons en zeem. DE SPECIAAL, ZAAK VOOR LAMPEKAPPEN J. HENSTRA LAAT 172. Het eerste elftal van AW De Rijp heeft het nieuwe seizoen slecht inge zet. In een matige wedstrijd werd met 30 van WW verloren. Het tweede elftal wist ln een doelpuntrijke wed strijd ook deze week de volle winst te behalen. Met een 54 nederlaag liet het zijn gasten, Zouaven 2, weer naar huis gaan. VIER INWONERS van Enkhnizen zullen zich eerstdaags voor de kantonrechter hebben te verantwoor den wegens het niet verlenen van hulp aan een in nood verkerende medemens. In de nacht van Zaterdag op Zondag is namelijk de 59-jarige J. de V. uit Enkhuizen in een sloot ge vallen en verdronken. Gebleken is nu, dat dit tragisch ongeval is geschied onder de ogen van de vier genoemde personen, die zich in gezelschap van het slachtoffer bevonden, doch een misdadig onverschillige houding heb ben aangenomen. In plaats van de helpende hand te bieden, toen de man te water was ge raakt, ging het viertal naar de wo ning van één hunner, om daar onder het genot van een kop koffie te be raadslagen wat er kon worden ge daan. Tenslotte besloot men één van de vier naar het politiebureau te stu ren om aangifte van het ongeluk te doen en het te doen voorkomen, of hij alleen op enige afstand de man had zien verdrinken. Om dit verhaal aannemelijk te maken, is degene, die naar de politie zou gaan, eerst zijn voeten gaan nat maken in de Prinsen gracht. Hij wilde hierdoor de indruk wekken, dat hij een poging tot red ding had ondernomen. Een Enkhuizer ingezetene, die passeerde en dit vreemde gedoe gadesloeg, stelde de politie ervan in kennis en zo kon de waarheid worden achterhaald. Twee van de vier mannen, die tegenover de politie verklaarden zeer onder de indruk van het gebeurde te zijn, gingen Zondag met de suppor tersbus van een voetbalclub mee en keerden 's avonds niet onder de in druk, maar wel onder de invloed, huiswaarts. De politie heeft dit twee tal toen bij het station ingerekend. LANGEDIJK De besprekingen tij dens de ledenvergadering van de Lange- dijker vereniging van Konijnen- en Pluim veehouders „Nut en Sport", gingen hoofd zakelijk over de komende tentoonstellin gen. De voorzitter, de heer E. Vonkeman, leidde de discussies in en stond uitvoerig stil bij de optredende konijnenziekte, welke ook in ons land geconstateerd is. Als de tentoonstellingen niet afgelast worden en zich in dezo omgeving geen ziekten openbaren, wil men de opgege ven dieren niettemin toch inzenden. Zo dra er entstof beschikbaar is, zullen de konijnen der leden alle worden inge ënt. De voorzitter memoreerde verder, de zo goed geslaagde tafelkeuring, waarna hij tot prijsuitreiking overging aan de leden wier dieren bekroond waren. Aan 121 dieren werd een praedicaat toege kend. Verder werden bijzonderheden me degedeeld over de jubileum-tentoonstel ling te Alkmaar die in November gehou den wordt en waaraan Nut en Sport met een inzending hoopt deel te nemen. Ten slotte kwam het 10-jarig bestaan van Nut en Sport aan de orde. Op voorstel van de heer W. Rentenaar werd beslo ten dit heugelijk gebeuren te vieren met een uitstapje naar Haarlem waaraan ook de vrouwen der leden deel kunnen ne men. In de rondvraag werd de regeling bekend gemaakt voor deelname aan de land- en tuinbouwtentoonstelling te Alk maar. Na de lezing van ir v. d. Zanden op Vrijdag 16 October, over de pluimvee houderij, wordt op een nader te bepa len datum voor de grote tentoonstelling te Alkmaar nog een ledenvergadering ge houden, waar door de voorzitter een re sumé zal worden gegeven van de afge lopen tienjarige periode van Nut en Sport. MOEDERCURSUS Voor de moedercursus van de afde ling Langedijk van de N.H. Ver. „Het Witte Kruis", welke deze week begint, hebben zich 35 deelneemsters opge geven. Zuster Haringhuizen uit Alk maar zal wederom als docente optre den. NOORDSCHARWOUDE. In een stampvolle kerkdienst in de Geref. Kerk hield Zondagmorgen dr W. G. Harrenstein, de blinde en vergrijsde oud-predikant, die veertig jaar gele den zijn evangelische taak alhier be gon, een predikatie. Dr Harrenstein werd naar de kansel geleid door ds Vegter. Vóór de preek gaf dr Harren stein een overzicht van de toestand, zo als deze hier vóór veertig jaar terug kerkelijk was. Met grote blijdschap had spreker gedurende vier jaar in Noordscharwoude het evangelie ge bracht. De predikant vond, dat jubile ren gevaarlijk is. omdat daarbij de mens in het middelpunt komt te staan. Hierbij wees hij er oo, dat alles van God is: de dienstknecht verdwijnt, maar God blijft dezelfde. De blijdschap van dr Harrenstein was, dat bij alles wat hij had meegekregen en had moe ten loslaten, hij het geloof had mo gen behouden. Na de preek werd hij namens kerke- raad en gemeente toegesproken door ds Vegter, die hem hartelijk geluk wenste met ziin 40-jarig jubileum en hem namens allen een warm woord van dank bracht voor ziin werk. CHR. HUISHOUDONDERWIJS BEGONNEN. BROEK OP LANGENDIJK. Het Chr. Huishoudonderwiis in de nieuw gebouwde school te Broek op Langen- dijk, is Maandag begonnen met een zestigtal leerlingen. Zij krijgen een primaire opleiding, welke twee jaar duurt. In tegenwoordigheid van het schoolbestuur, de directrice en nog een lerares, werd kennis gemaakt met de leerlingen, waarbij enkele vriendeliike woorden gesproken werden. De offi ciële opening zal op een later tijdstip plaats vinden. „ADVENDO" BLIES MUZIEKINSTRUMENTEN BIJ ELKAAR. BROEK OP LANGENDIJK. Het fanfarecorps „Advendo" vrolijkte Za terdagavond ons dorp op met een mu zikale rondwandeling. Vanzelfsprekend bestond hiervoor veel belangstelling. Het doel van deze rondgang was een collecte voor nieuwe muziekinstrumen ten. Het resultaat was f 254. Na een langdurige ziekte, is in de ouderdom van 47 jaar, alhier over leden, de heer K. Kat, secretaris van de afdeling NoordscharwoudeOud karspel van de Bond van Staatspen- sionnering. In deze functie heeft hij belangrijk werk verricht, zoals bij de organisatie van de jaarlijkse feest avond voor de Ouden van Dagen. Verder was de heer Kat, lid van de sociëteit „Onder Vrienden", waardoor hij bekendheid genoot in die kringen, welke in deze provincie de kolfsport beoefenen. Vandaag vindt op de algem. begraaf plaats te Oudkarspel, de ter aarde- bestelling plaats. FRAAI SUCCES „IRENE" Het fanfarecorps „Irene", dirigent de heer E. Peetoom, dat dit jaar voor het eerst in de le afdeling speelt, nam Zaterdag deel aan een Nationaal mu ziek en zang-concours te Schoonhoven. „Irene" zag haar streven bekroond met een tweede prijs en 287 p„ zodat men op een fraai succes kan bogen. Vanmorgen waren te Purmerend plm. 550 koeien aangevoerd. Doordat het aanbod van vette koeien niet groot was, ontplooide zich een flinke handel met iets vastere prijzen. De handel in de geldekoeien daarentegen was heel stug en op de z.g. verse markt was z° goed als niets te doen. De nuchtere kal veren werden vlug en tegen hoge prij zen verhandeld en ook naar de fokkers was meer vraag. Met de vette kalve ren ging het echter maar heel matig aan. De wolveemarkt bood een heel wat beter beeld; er was veel vraag naar lammeren en ook meer belangstelling voor schapen. Er werd nogal wat voor de fokkerij gekocht. De inzet, die da vette varkens noteerden, bedroeg pl.m. f 2.04, doch de aanvoer werd even té groot, zodat de handel een kalm ver loop kreeg en de prijzen er niet beter op werden. Het aanbod op de biggen- markt was gering, waardoor de handel iets beter was en de prijzen enigszins opliepen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3