Betaal aan oorlogsslachtoffers Indonesië f 185 millioen IJsfrictions houden drEuwe fit Alles Om uit Velsen kegelt 25 jaar AREN r Els vertroetelt haar vader, die agressiever is dan ooit SCHEEPVAARTBERICHTEN De man uit Australië Voorstel ministers aan Kamer Commissie vroeg om f 200 millioen Antillen aanvaarden Nederlands voorstel Alphen aan de Rijn Avifauna koopt Legertruck reed op groep mensen in De motorzesdaagse heden begint Reshevsky en Kotov in duel met de klok Fatemi zou in Cairo zijn aangekomen schuld Kleine commissie moet spoedig vergaderen Voor f. 400.000 De kans op regen wordt groter Twee doden De zinken dubbeltjes en bronzen centen uit de circulatie kke banden Vrees voor Een nieuw Europees record kogelstoten (17.36 m.) Ik sla er op los Pim, Pam Pom en de wonderlamp Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 15 SLiTEMBER 1953 met betrekking oneel. Lte te beginnen in aanmerking de betreffende Statistiek, n 1954 een niet van 1953. Deze log veroorzaakt gevolg van het ïel. igrotingssterkte .953 1954 .785 60.586 .003 19.701 .788 80.287 .101 14.816 .739 14.673 .840 29.489 .628 109.776 be- Ontwerp- s- begroting 953 1954 4.309 4.762 453 1.052 298 754 100 401 1.051 457 594 6.512 5517 995 litgaven. Binnen :n overschrijving bij besluit van ancien heeft ge- proef een stap neten doen. In ngshoofdstukken artikel opgeno- k overschotten kunnen worden elijksoortige an- een tekort is i de samenstel- van uitgaven, X geldt, slechts Zangrijkste be- egeringsapparaat in de bedoeling maken ten be- ssingen. wordt vijze de omvang ngen aanmerke- kt. zonder aan- tekenis van het ■Generaal. e Millioenen- merzicht van heeft de da- Staatsschuld, i, eindigende millioen had eriode 1 Juli verder voort een bedrag vaarvan 598 heeft op de millioen op lid. DE TO- 'R 30 JUNI 22.800 MIL- 4 set, 7 vorst, l aal, 13 radijs, 21 Beerta, 24 1 reder, 30 poen, lt, 37 oksel, 39 44 akkers, 48 broos, 53 out, Nanda, 58 Tom, groep, 3 tumult, verlet, 8 radar, 19 arabesk, t, 25 reeks, 28 oor, 32 nee, 38 41 prisma, kroon. 47 riool, am, 54 U.S.O. ^GYMNASTIEK 2, Ruim 3.5 de Amer. Staat e majoor Regi- in slaap, was, dat waardoor een huis, waar- in de de majoor op 5. In koffie, waarmede )f dat, waarop een gestolen 8. Ver- rik 9 XCïX eiland MAN. JJIT EEN ZOJUIST door de ministers Drees, Beyen en Luns aan de Tweede Kamer gerichte nota blijkt, dat de regering bereid is aan ach terstallige salarissen, uitkeringen etc. aan de zg. Indische oorlogsslacht offers in totaal een bedrag van f 185.750.000 uit te betalen. Indien deze liota, aldus de ministers, de instemming heeft van de Tweede Kamer, zal de regering met voortvarendheid een nadere uitwerking van de voorgestelde maatregelen ter hand nemen. De Commissie achterstallige betalingen voor oorlogsslachtoffers uit Indonesië heeft in haar gisteren gepubliceerd rapport voorgesteld, dat Nederland een bedrag van f 200.250.000 beschikbaar stelt voor deze categorie oorlogsslachtoffers. Het onderzoek der commissie betrof voor namelijk de betaling door de Nederlandse regering van ambtenaren salarissen, die gedurende de jaren 19421945 in Indonesië niet aan de rechthebbenden konden worden uitbetaald. Verder betrof het de ver goeding van materiële oorlogsschade aan ingezetenen van het voor malige Nederlands-Indië, de pensioenbetalingen en de restitutie van „delegaties" (bedragen, gedurende de oorlog in Nederland uitbetaald aan verwanten van in Nederlands-Indië verblijvende personen). ThE COMMISSIE verklaart ln haar u rapport zich te onthouden van be oordeling der vraag, of en hoeverre er een verantwoordelijkheid van Neder land is voor al hetgeen er in het voor malige Nederlands-Indië is geschied, doch bepleit deze zaak niet alleen staatsrechtelijk juridisch, maar vooral ook uit morele gezichtshoek te bezien. ",Vat betreft de zgn. rehabilitatie regelingen, aldus het rapport, de vast stelling van deze uitkeringen geschied de in twee stadia en de tweede helft van de slotuitkering is door de over grote meerderheid der ambtenaren nog steeds niet ontvangen. Ook de be palingen omtrent ouderdomsvoorzie ningen van particulieren zijn tot nog toe een dode letter gebleven. De commissie is het niet eens met het standpunt der regering, dat ver goeding voor huisraadschade moet worden geacht mede te zijn verwerkt in de slotrehabilitatie-uitkering, en meent, dat de huisraadschade der In- HET antwoord van de Neder landse Antillen op de jongste voorstellen van Nederlandse zijde, die beogen een grondslag te vinden voor een voortzetting van de Ronde Tafel-Conferentie met de West, is naar Nederland gezon den. De Nederlandse Antillen zijn unaniem van oordeel, dat de Ne derlandse voorstellen principieel aanvaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig mo gelijk de kleine commissie bij eenkomt. De Antilliaanse delega tie is gereed en bereid als gast heer op te treden. Naar wij vernemen, is er tussen curatoren in het faillissement van de N.V. Britimy en het college van B. en W. van Alphen aan de Rijn een accoord bereikt over de aan koop van het vogelpark „Avifau na" door de gemeente. Curatoren hebben erin toegestemd, het park in zijn geheel voor de som van f 400.000 aan de gemeente over te doen. Gisteravond is een raadsvergade ring gehouden, waarin het desbetref fende voorstel van B. en W. na lange debatten met 15 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Het was nodig, dat nog Maandagavond een besluit werd genomen, opdat het nog heden door Gedeputeerde Staten zal kunnen wor den bekrachtigd. Op 2 October zullen in het Kur- haus te Scheveningen de Europese dam kampioenschappen voor professionals 1953 worden gehouden. MA ZATERDAG is het weer be- langrijk beter geworden. Gis teren, nadat de mist was opge trokken had het weer een vrien delijk karakter, al was het goed merkbaar dat wij in de herfst zit ten. De wind uit het Zuiden voert warmere lucht aan, maar het ziet er naar uit, dat de vreug de van korte duur zal zijn. Ten Zuidwesten van Engeland komt een depressie tot ontwikkeling die vandaag geleidelijk de bewol king zal doen toenemen, terwijl de kans OP regen eveneens groter wordt. Hier in de kustprovincie zijn in de komende dagen buien mogelijk, waarvan enkele moge lijk met onweer gepaard gaan. Ook op wat langere termijn be zien. blijft het weer nog wissel vallig, al zal de temperatuur aanmerkelijk aangenamer zijn dan verleden week dische oorlogsslachtoffers ln Nederland 61.250.000 meer heeft belopen dan de te ontvangen rehabilitatie-uitkeringen. Voorts heeft de commissie gemeend bij haar voorstellen geen rekening te moeten houden met eventuele „back pay" van het vol salaris over de tijd der Japanse bezetting, maar des te meer te moeten aandringen op verwe zenlijking van haar desideratie be treffende rehabilitatie, materiële oor logsschade enz. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Volkel (gem. Uden) een militaire vrachtauto ingereden op een groepje personen, dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een drie en een half jarig kind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe V. uit Volkel, werd zwaar gewond en de toeschouwster E. uit Wanroy even eens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Veghel gebracht, waar mevrouw E. kort daarna is over leden, De politie heeft de zaak in on derzoek. Bij K.B. worden «net ingang van heden buiten omloop gesteld de zin ken dubbeltjes en de overeenkomstig de muntwet 1901 geslagen bronzen centen. De gelegenheid tot inwisseling van deze munten zal openstaan van 15 Sept. 1953 tot en met 15 Dec. 1953. De munten kunnen tot elk bedrag worden ingewisseld bij alle postkantoren, bij kantoren en hulpkantoren der poste rijen en poststations. In Gottwaldov, het voormalige Zlin, hebben 239 motorrijders uit 18 landen de laatste voorbereidingen getroffen voor de motorzesdaagse, welke van daag met de rit Gottwaldov—Bratis lava v.v. (374 km) een aanvang neemt. De 21 Nederlandse rijders hebben de Zondag en Maandag ge bruikt voor trainings- en verken- ningsritten en zijn tot de conclusie gekomen, dat het weer geen gemak kelijke zesdaagse zal worden. Men is bevreesd voor veel lekke banden, daar vele wegen waarover het ver voer voornamelijk met paard en wa gen geschiedt, met hoefnagels bezaaid liggen. Er zijn in totaal vijf teams, die om de Internationale Trophy zullen stre den: Tsjechoslowakije, Hongarije, Duitsland, Zweden en Engeland Voor de Zilveren Vaas, in 1951 door de KNMV gewonnen, zullen 16 ploegen op de weg verschijnen. Naast de vier Nederlandse clubteams zal ook het Maico-team van Markus, Schram en Schreuders mogen starten. De Tsjechische athleet Jiri Skobla heeft tijdens wedstrijden te Praag het Europees record kogelstoten, dat se dert 14 Juni van dit jaar met 17,31 m. op zijn naam stond, verbeterd. Skobla stootte de kogel nu 17,36 m. ver. SUNDERLAND VERLOOR Sunderland, dat Zaterdag Arsenal met 71 verpletterde, heeft gisteren een 31 nederlaag geleden tegen Aston Villa. (Van een speciale verslaggever) IN verschrikkelijke tijdnood heeft Reshevsky ook de Rus Kotov weten te 1 bedwingen. De Amerikaan had, zijn gewoonte getrouw, veel bedenktijd ge bruikt en moest op een gegeven moment nog 20 zetten doen in 5 minuten. Indereen in de zaal hield de adem in. Reshevsky's hand schoot naar voren. Er volgde een bliksemsnel uitgevoerde aanval op de damesvleugel. Kotov moest een pion afstaan, maar nog was Reshevsky niet tevreden. In ijltempo volgden de zetten elkaar op. Alleen het gehamer van de spelers op de klok, die de laatste seconden van de bedenktijd wegtikte, was hoorbaar. De partij werd tenslotte in gladgewonnen stelling voor Reshevsky afgebroken, maar onder protest van Kotov, die er bezwaar tegen maakte, dat de wedstrijdleider de Amerikaan op diens verzoek had ingelicht omtrent het aantal zetten, dat nog gedaan moest worden. De Rus verliet in zeer opgewonden toestand dc V.e afgebroken partij Kotov—Bronstein zal pas later worden uitgespeeld. Niet Kotov, maar Bronstein heeft hier de beste kansen. In de laatste zetten voor het afbreken van de partij heeft Kotov nl. in tijdnood een verkeerde combinatie gemaakt. Taimanov had dr Euwe reeds Maandag vroegtijdig te kennen gegeven, dat bij zijn partij uit de achtste ronde gewonnen gaf. Ook in de partijen Gligonc—Stahlberg 1—0; Stahlberg—Taimanov 0—1 en Bole- slavskyGligonc */i werd geen zet meer gespeeld. f» ff HE Nederlandse grootmeester, die de fraaie derde plaats bezet, heeft thans een zomerhuisje aan het Meer van Zürich betrokken, alwaar afwis selend zijn dochter Els, zijn vrouw en andere vrouwelijke familieleden de ex-wereldkampioen vertroetelen. Men heeft eenvoudig een stukje Amster dams familieleven naar Zwitserse bodem overgeplant en te oordelen naar de rust, welke dr Euwe ken merkt en de aggressiviteit, waarmede hy voor het bord zit, mag deze fa milietactiek wonderwel geslaagd he ten. Er wordt vastgehouden aan een vaste dagindeling: 9 uur ontbijt, 10 uur wandeling, 11 uur voorbereiding met zyn secretaris V. d. Berg voor de partij van de dag, 13.30—14.30 uur een slaapje en om 16 uur vertrek naar de tornooizaal. Op dat ogenblik kreeg dr Euwe in de afgelopen weken van zijn doch ter Els altijd een ijsfriction, welke na het vierde speeluur elke zitting duurt vijf uur werd herhaald en waarbij dr Euwe veel baat vindt. „Voor mij als oude man", liet dr Euwe zich schertsend ontvallen in derdaad is hij de oudste deelnemer „is zo'n friction van groot belang. Eerst had prof. Hugo Meyer, lid van de wedstrijdleiding, groot bezwaar tegen de coiffeurstalenten van Els. Hij was van mening, dat contact met het publiek net of je mijn dochter met het publiek zou kunnen vereen zelvigen uit den boze is. Maar iedereen stond erby, als de friction werd toegepast en tenslotte heeft prof. Meyer, zij het wat namopperend, van verdere protesten afgezien". Euwe erkent het ronduit. „Als het vierde uur is ingegaan moet ik voor mij zelf oppassen. Dan treedt de kri tieke fase in. Het is nu eenmaal de kunst om aiifcg, aan het bord te blijven zien." Op onze vraag of zyn stijl is ver anderd, daar dr Euwe veel aggressiever speelt dan ooit tevoren, antwoordde onze landgenoot lachend: „Noemt ge dit aggressief? Ik sla er op en als het kan, hard ook. Ik voel me voortreffe lijk. lichamelijk fris en vergeet niet, ik speel niet onder druk. Ik heb veel te winnen en toch eigenlijk, de kracht van mijn concurrenten bekijkend, niets te verliezen. Ik wil mijn partij mee- blazen, met Reshevsky en met Najdorf om de hegemonie van de Russen te breken Ik ben tevreden over mijzelf. 1 maar denk nu niet, dat ik zelfgenoeg zaam ben. Ik zal erop los blijven slaan, zolang ik mij daartoe in staat voel. Laat ik verder eraan toevoegen, dat de Russen mij. over de gehele linie ge nomen, niet meevallen. Na Reshevsky goede kansen op de eindoverwinning te hebben gegeven, wees dr Euwe op de steun, welke hij uit Nederland ont vangt. „Zeer velen schrijven mij aan moedigende brieven of sturen telegram men. En dat sterkt de wilskracht om het er zo goed mogelijk af te brengen". En dat dr Euwe het er tot nu toe goed, ja zelfs zeer goed heeft afge bracht, bewijst de stand van het klas sement: 1. Smyslov 6 punten uit 8 par tijen; 2. Reshevsky 5Vz plus 1 afgebr. partij (9); 3. Euwe 5»/2 p. (9); 4. Keres 5 p. (9); 5. 6! en 7. Najdorf, Boleslavsky en Gligoric 4% (8); 8. Bronstein 4 p. plus 1 afgebr. partij (9); 9. Taimanov 4 (8); 10. en 11. Petrosian en Averbnch Sy p. (8); 12. Szabo 3% (9); 13. Geiler 3 p. (8); 14. Stahlberg 2Vz p. (9); 15. Kotov l</2 p. plus 2 afgebr. partijen (8). 120. Pim stond het huilen nader dan het lachen, toen hij met ziin tak bii de baron aankwam. Maar deze laatste hield zich goed. „Ik heb al bemerkt, dat alles me tegenloopt vandaag jongens", zei hij berustend, terwiil hij de roeiriemen greep. „Maar ze zullen mij er toch niet onder krijgen. Vooruit, stap in deze boot. dan gaan we in ieder geval een roeitochtje maken. Niemand zal kunnen zeggen, dat ik te laf was om aan de wedstrijd deel te nemen". Zonder veel te zeggen, stapten Pim. Pam en Pom in het roeibootje. „Als jullie nu maar een beetje hozen, dan houden we de zaak wel drijvend", zei de baron optimistisch, maar hii had niet bemerkt, dat tegelijkertijd de mo torboot van Barend Bigger zich van de steiger losgemaakt had. Hii zou het echter gauw genoeg te weten komen, want zijn vijand voer hem achterop en riep door een grote roeper ziin naam. „Hé. Van Pottum, wil de vis nogal bij ten?" klonk het over het water, teiwiil de motorboot vervaarlijk, dichtbij kwam. ..Zo. hier hebben jullie een beetje buiswater, dat is vast om te wennen", klonk de hatelijke stem weer en op hetzelfde ogenblik wierp de mo torboot een grote golf in het kleins roeibootje van de baron. Albireo, 14-9 te Bremen Aldabi, 13-9 nm. 120 mijl zuid van Fernando Noronha naar Las Palmas Algenib, 12-9 n.m- van Santos naar Ilheos Almdijk, 14-9 te Vera Cruz Alphacca, 13-9 van Rio de Janeiro naar New York Appinge- 6jjk, 14-9 te Beaumont Argos, 14-9 te Tunis Ariadne, ,'.4-9 te Algiers Alkaid, 10-9 te Recife" Aludra, 13-9 van St Vincent (KV) naar Rio de Janeiro Amerskerk, 14-9 van Colombo naar Aden Arendsdijk, 13-9 van Montevi deo naar Buenos Aires Banka, 12-9 van A'dam naar Indonesië Blommers- dijk, 12-9 van R'dam te New York Bali, 14-9 te New York Billlton, pass. 13-9 Kaap Corrientes naar Balboa Bonaire, 13-9 500 mijl west-zuidwest van Madeira naar Barbados Boschfontein, 14-9 te Port Said Boskoop, 14-9 n.m. te Sanpedro Caltex Leiden (t), 14-9 van Sidon naar R'dam Clavella (t), 14-9 van Sydney naar Brisbane Con- gostroom, 14-9 te Hamburg Cóttica, 13-9 540 mijl zuid-zuidwest van Fayal naar Plymouth Delfshaven, 14-9 te Bahia Blanca Enggano, 14-9 van Ma dras te Colombo verwacht Erlnna, 14-9 n.m. te Stanlow Esso Rotterdam, 13-9 v.m. van Aruba naar R'dam Farm- sum, pass. 13-9 Ouessant naar R'dam Graveland, 13-9 van Hamburg te A' dam Groote Beer, 12-9 van New York naar R'dam Hecuba, 12-9 van A'dam naar Kopenhagen Hector, pass. 14-9 Ouessant naar R'dam Hestia, van 13 op 14-9 te Barbados Indrapoera, 14-9 van Kopenhagen te R'dam Jupiter, 12-9 te Mersin Kota Baroe, 12-9 5.30 uur van Suez naar Djeddah Kota Gedeh, pass. 13-9 Gibraltar naar R'dam Laertes, 13-9 van Liverpool te A'dam Linge, pass. 13-9 Las Palmas naar Dakar Mentor, 14-9 van Lattakia te Izmir Merwede, 12-9 van La Pallice naar Sa vanna Nieuw-Amsterdam, 13-9 n.m. 220 mijl west ten noorden van Lands End naar Southampton Noordam, 13-9 te R'dam Notos, 14-9 te San Felui Oberon, pass. 12-9 Kaap Hatteras naar Port au Prince Orion, 12-9 van Me gara naar Vostizza Overijsel, 14-9 van New York op rede Bahrein Prins Mau- rits, 13-9 van Montreal naar Cherbourg Prins Willem IV, pass. 13-9 Belle Isle naar Montreal Prins Willem van Oranje, 13-9 te R'dam (terug proeftocht) Rijnland, 13-9 300 mijl west-zuidwest van Sable Eil. naar Cobh Rijnland, 13-9 v.m. van Bahia naar Las Palmas Stad Maastricht, 13-9 van R'dam te Livorno Salatiga, 13-9 van Colombo naar Belawan Scherpendrecht, 13-9 van Santos naar Recife Soestdijk, pass. 13-9 Keywest naar New Orleans Stad Alkmaar, 13-9 van R'dam naar Narvik Tara, pass. 13-9 Rio Grande naar Santos Tiba, 14-9 v.m. te Santos verwacht Tabian, 14-9 te Casablanca Veendam, 13-9 120 mijl zuidwest van Sable Eil. naar New York Waterman, 13-9 980 mijl west van Galapagos Eil. naar Papeete Wo« nosari, pass. 13-9 Ouessant naar Port Said IJssel, 13-9 van Patras naar A' dam Zeeland (SSM), 13-9 n.m, op de Tyne. Hoessein Fatemi, de voortvluchtige Perzische ex-minister van Buitenlandse Zaken, is. naar verluidt. Maandagavond in Cairo aangekomen. Maandagavond had in het clubgebouw te Santpoort de officiële opening plaats van het jubileumconcours ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van bo vengenoemde vereniging. Na een hartelijk welkom sprak de voorzitter van „Alles Om", de heer Roozendaal, zijn voldoening uit voor de belangrijke steun van de Alkmaarse Kegelbond en de Alkmaarse Kegelclubs, welke zo spontaan hadden meegewerkt om dit concours tot stand te brengen. Vervolgens dankte spreker namens de vereniging de heer Verhoeven, eigenaar van het café-restaurant voor de bloe menhulde in het kegelhuis aangebracht. Wij wensen dit concours zo sportief mogelijk te doen slagen en daarom heb ben wij deze banen nog op deze dag doen vlakken. Voorzitter Roozendaal wenste alle aanwezigen een aangename avond en sportieve strijd. De voorzitter van de Alkmaarse Ke gelbond, de heer Joh. Diepen, compli menteerde de jubilerende vereniging en memoreerde o.m. de oprichting van „Al les Om, "welke met een twaalfling was aangevangen. Dit is wel iets bijzonders, want aan de oprichting van een kegel club nemen in de regel niet meer dan 7 a 8 personen deel. Ook de heer Die pen wenste allen een aangename avond en sportieve strijd en overhandigde de club „Alles Om", zoals gebruikelijk een gouden kegel om naar eigen goedvinden te verkegelen. Vervolgens namen de wedstrijden een aanvang en wierp de jubilerende club 608 hout. Koekoek kon er maar niet in komen en moest met 592 hout tevreden zijn. Toen kwam de grote verrassing! De damesclub „Ophouden Wint" wierp maar eventjes 601 hout. Ook op de vrije baan wierp mevr. van Uitert het hoog ste hout, nl. 43. Deze invitatie-wedstrijd duurt tot en met Donderdagavond en wordt door zeventien clubs bezocht. 32 Maar ik heb zo'n idee, dat dat niet no dig is. Peter zal ervoor zorgen, dat het je aan niets ontbreekt. Je kunt voort aan krijgen wat je hartje begeert, alle .omfort en een vriendelijke behande- ïng bovendien. Wat dat betreft was alles wat je van Dick kon verwachten :en verblindende glimlach en een se- •ie egoïstische eisen, omdat hii van je houdt. En laat me je nu nog een ding vertellen: Doe aardig tegen Peter. Hij is best een aardige vent. En beledig heb niet". „Hem beledigen? Waarom? Hij barst van trots, omdat ik „Omdat jii hem in je netten verstrikt ïebt?" „Mijn netten?" antwoordde Claudia verontwaardigd. „Hii houdt van mii. Hij is tot over ziin oren verliefd op mii. Dat heeft hii mii zelf verteld. Dacht je. dat ik met een man zou trou wen. die niet van mii houdt?" Kitty grijnsde geheimzinnig. „Peter houdt van iedereen. Zo is hii nu een- naai" „Oh Kittv. En ik dacht nog wel. dat ij mijn vriendin was". „Dat ben ik ook. En hou nu maar op te huilen. In de hele wereld loopt nog niet één man rond. die maar één enkele vrouwentraan waard is" Kittv sloeg haar arm om Claudia's middel en duwde haar in een stoel. „Luister, lieve kind. Het was nooit wat gewor denMet iou en Dick bedoel ik. Stel je nu eens voor. dat Cecilia niet zo'n ouwe draak was. dat ze jullie za ken en jullie familie uit de brand wou terug viij helpen en daarvoor niet meer vroeg, dan jouw dank, zodat je was om met de man te trouwen, die ie zelf verkoos. Laten we zeggen, dat je met Dick zou trouwen. Zouden jullie dan hier ziin gaan wonen? Zou je hem iedere morgen naar ziin zaak hebben gebracht met een pakje brood en een fles koffie naast je op de bank van je auto? Of zou je. dat hier allemaal in de steek hebben gelaten om met hem in een één kamerwoninkje te gaan le ven. te koken, te schrobben en te boe nen en in een schort of een ochtend japonnetje boodschappen te gaan doen? Of zou je hem ziin gaan helpen in zijn zaak. als de vrouwelijke monteur van Pottsville?" „Niks van dat al", pruilde Claudia. „Ik zou met vader ziin gaan praten en hem hebben gevraagd, of er geen werk voor Dick in de fabriek was geweest. Hu had helemaal geen monteur hoe ven te blijven. Hii „Heb ie dat allemaal al met hem zelf besproken?" „Welnee". --Pat had je wel moeten doen. Je had hem eerst maar eens een beetje beter moeten leren kennen". „Ik weet alles wat lk van hem vre ten wil". Claudia leek plotseling alle zorgen van zich af te schudden Zich omdraaiende zei ze: „Trouwens, al dat gepraat heeft geen enkele zin. Ik zal het huwelijk uitstellen, totdat vader weer stevig op ziin zakenbenen staat". Kitty keek haar nadenkend aan „Dat is niet erg eerliik. Claudia". „Denk je soms. dat tante Cecilia wat deze zaak betreft zo erg fatsoenlijk is?" „Neen, maar het gaat hier niet om Cecilia of jou. maar om de man tussen jullie in. Om Peter". „Oh, ik denk niet, dat het op hem veel indruk zal maken. Hii is een heel braaf kereltje en ik zal miin best doen om hem zo zoet mogelijk te houden". Kitty drukte haar sigaret in een theekopje uit en verrees bevallig uit haar stoel. „Ik hoop voor jou. dat hij van je houdt. Claudia! Cecilia is niet zo onnozel als jii jezelf wijsmaakt". Ze liep naar de deur en liet de rest van de zin onuitgesproken. Maar Clau dia begreep heel goed, wat ze bedoel de. „Ik ga naar de stad", zei Kitty. „Heb je soms nog boodschappen voor Dick?" „Anders niet, dan dat ik met de auto naar de stad kom. voor een paar klei ne reparaties". „Voor reparaties?" vroeg Kitty grijn zend. „Goed. ik zal het hem vertel len". Nadat ze de deur had gesloten, bleef ze nieuwsgierig aarzelend een ogen blik stilstaan. Even luisterde ze. maar toen liep ze langzaam door de hall. De zachte klank van een snik bleef in baar oren naklinken. HOOFDSTUK XI. „Natuurlijk", zei tante Cecilia. „Ik bliif hier, totdat de verloving officieel bekend is gemaakt". Ze wierp een blik naar Lettv en Elwood. die van een ge makkelijk plaatsje op de divan af haar ijsberen door de kamer gadesloegen. Toen ze hen voorbijkwam, wuifde ze met haar zakdoek eerst naar Elwood en toen naar Lettv. die dit als bewijs van vriendschap bedoelde gebaar net een weifelende glimlach beant woordden. „Ik heb al in overeenstemming met onze nieuwe verhouding gehandeld", ■ei ze. het echtpaar Ellis scherp aan- .iende. „Natuurlijk ben ik daarbü wat scheutiger geweest, dan nodig was. Maar we beleven vandaag dan ook een grote dag. En bovendien moet men zoals het spreekwoord zegt een ver slagen vijand de hand reiken". Niettegenstaande ziin blik nog zorge lijk was, leek Elwood jaren jonger ge worden. Hii was weer de oude Elwood Ellis. De groeven in ziin gezicht leken verdwenen, hij zat weer recht als een kaars en ziin gelaatskleur was een sprekend bewijs van zijn goede ge zondheid en opgelucht gemoed. De ogen van Lettv hadden helderder kunnen zijn en haar gedrag wat ze kerder. maar haar houding stak gun stig af bij die van enkele ogenblikken geleden. „Zolang ik hier nog ben", ging Ceci lia verder, „zal ik miin best doen. om de fabriek althans de schijn van orde netheid en efficiency te geven. Je zou wel gek zijn om zoals de mensen zeggen je geld in een rattenhol te steken. Ik zal er op toezien, dat dit holletje hier flink dichtgestopt wordt. Om te beginnen zullen alle uitstaande rekeningen geïnd moeten worden. El wood. Er mag van nu af geen crediet meer gegeven worden aan tussenhande laren en er mogen aan hen geen goe deren afgeleverd worden, tenzij de oude rekeningen voldaan ziin. De helft van die heren zou allang niet meer in zaken ziin, als jii niet steeds maar weer handelswaar had verstrekt zonder er op aan te staan dat zij op tiid betaalden". „Maar die mensen ziin onze oudste klanten. Cecilia. Begrijp me goed alsje blieft". voegde hii er haastig aan toe toen hii haar vernietigende blik ont moette. „Ik wil niet tegenspreken, maar als zii hun zaak opheffen, verliezen wii ons meest betrouwbare afzetgebied. Zii ziin vroeger altijd goed voor hun geld geweest. Cecilia. En ik weet. dat zii hun schulden tot de laatste cent zullen betalen, als de tiiden beter worden". „Een alleraardigst redevoerinkje. ORGELBESPELING. Simon C. Jansen uit Amsterdam bespeelt het bekende, hoogbejaarde koor orgel in de Laurensicerk te Alk maar. De organist heeft zich bij de keus van zijn werken gericht naar de zeer beperkte dispositie van zijn instrument en zich be perk t tot zestiende- en zeven- tiende-eeuwse orgelwerken: de Nederlandse musici Willaert en Oprecht en de Italiaan Frescobal- di. (Woensdag 9.40 uur over Hil versum II, 298 m.) JOODS PROGRAMMA. J. Parsser geeft ons een inzicht in de Jood se liturgie van de hoge feestdagen. Max Vredenburg zorgde vooreen passende illustratie met gramo- foonplaten. (Woensdag 21.40 uur I zelfde zender), WOENSDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12-00 Pianorecital. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13-15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Amus.-muziek. 13.50 „Boris Godounov", opera (3e en 4e acte). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17-50 Militaire reportage. 18.00 Tenor en piano. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Or ganisatie- en Verenigingsleven. 18 45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19 25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisatie-avond. 21.30 Gram. 21.45 Hammondorgel. 22.00 „In 't land van de Mau-Mau", reportage. 22.10 Ka merkoor. 22.38 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA, 1000 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw, 9-00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgel spel. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 1200 Hawaiïan- muziek. 12.30 Land- en Tulnbouwmede- delingen. 12 33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel- lingsagenda. 1318 Instrum. kwintet. 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog", causerie. i4 15 Omroeporkest. 1500 Voor de kin deren. 16.00 Kamermuziek 16 10 Voor de ieugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.50 Regeringsuitzending: Mr. W. G. A. de Meester: „De Nederlandse Rijnvaarder, vrachtvaarder van West-Eurppa". 18 00 Nieuws en cemmentaar. 18.20 Actualiteiten. 19-30 R V.U Dr H. Groot: „Waarheid en verdichtsels over de sterren". 20.00 Nieuws. 20 05 Parlementair overzicht 20.15 Lichte muziek. 20.40 ,.De sterken voor de zwak ken". 20 50 „Ontmoeting on de Brenner", hoorspel. 21.30 Gram 21-45 Joods pro gramma. 22.00 Lichte muziek. 22.25 „Cul tuur en aardappelen" causerie 22 40 Koor. concert. 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Gramo- foonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7