Agenda Het levende woord zal dode voorwerpen toelichten Stad en omgeving Jimmy Brown en de Oranjehemden Vervolg Een hevige explosie in Bergens politiebureau Verdi 's Requiem voor de derde maal in Grote Kerk TL-buizen Wat onze i Voorzitter van ARB bedankte als lid MET DE HEER WITZIERS VERLOOR ROODE KRUIS ACTIEF WERKER BEWONERS VAN ROCHDALE-HUIZEN HIELDEN TUINWEDSTRIJD Bedrijf shandbal Devote achtergrond IBIS jaagt Uw zorgen op de vlucht De Keuringsdit over 1952 Politiemannen gewond Luctor kwam met drie prijzen naar huis Met corpseer begraven Een initiatief dat zeker navolging verdient De Lastinagirls werden kampioen BURGERLIJKE STAND De Landbouwdag Varkens dit jaar weer present Plechtige uitvaart van de heer Meijer van Putten Toeschouwer van vechtpartij naar het ziekenhuis GRATIS 10 PAKJES IBIS EXPORT SHAG DOBBELMANN... LEKKER MAN! Zendingsten toonstelling in de Grote Kerk Dierenbescherming Aanwinsten voo Leeszaal Damclub DDD WOENSnAG II? STTKM^KR 1958 Een daverende explosie, die de omliggende huizen op liun grondvesten deed schudden en de bewoners ontsteld naar buiten deed komen, vond gisteravond om half zeven plaats in het politiebureau te Bergen. Twee politiemannen de wachtmeesters Sieswerda en Tepas liepen brand wonden op. De adjudant van politie, de lieer Diekman, die op het moment van de explosie in zijn tuin achter het bureau bezig was dacht dat er in het bureau een projectiel ontplofte en begaf zich onmiddellijk naar binnen, terwijl andere personen via de bradtrap het huis verlieten. De oorzaak van de explosie bleek gelegen te zijn in het feit dat een meisje, dat in het politiebureau voor lopig onderdak had gekregen in de keuken van het bureau het gaskraan- tje open had laten staan, waardoor In het bestuur van de Alkmaarse reddingsbrigade heeft zich, zoals wij dezer dagen in het kort berichtten, een mutatie voorgedaan. De heer J. W. Mal uit Heiloo is thans voorzitter ge worden en mej. J. Duin uit Oudorp secretaresse. De reden van deze plot selinge bestuurswijziging is gelegen in interne moeilijkheden, die zich in de brigade hebben voorgedaan en die voor de voorzitter, de heer C. Biskanter, aanleiding zijn geworden voor zijn functie te bedanken, die hij drie jaar heeft vervuld. In deze jaren werd het materiaal van de A.R.B. niet onbelang rijk uitgebreid. Er werd o.a. een nieu we uitkijktoren aangeschaft en één van de laatste aanwinsten waren de walkie talkies, waarmee de leden de afgelopen zomer langs het strand te Bergen aan Zee hebben gepatrouilleerd. Behalve de heer Biskanter heeft ook de secretaris, de heer Th. Schadden- horst, voor een bestuurszetel bedankt. Laatstgenoemde is echter nog wel als lid bij de A.R.B. gebleven. De Hengelsportvereniging Luctor et Emergo heeft op het door de Vier Hoorder Koggen te Medemblik gehou den nationale concours twee tweede prijzen behaald en een vierde prijs. Bij de persoonlijke wedstrijd sloe gen de Alkmaarders echter een pover figuur. AUTO'S BESCHADIGD Twee auto's werden gistermiddag op dé Kennemerstraatweg licht beschadigd 'toen één van de wagens zonder richting aan te geven van de parkeerstrook ter hoogte van restaurant Koekenbier weg reed. Een botsing was daardoor onver mijdelijk. deze ruimte, de vroegere donkere ka mer, die voor fotografische doeleinden werd gebruikt, geheel met gas gevuld was. Toen de twee wachtmeesters zich naar binnen wilden begeven en het licht aanknipten ontstond er een geweldige, steekvlam die de politiemannen aan gezicht, hals en armen verwondde en hun hoofdharen schroeide. De brandweer was direct ter plaatse en greep onmiddellijk in. Ook dr Poot was spoedig ter plaatse. Nadat hij bei de patiënten met zijn wagen naar het ziekenhuis had gebracht, konden de politiemannen na behandeld te zijn later weer naar hun woningen terug- Keren. De schade stond in geen verhouding tot de intensiteit van de ontploffing. De deur van de kamer werd ontzet en er sneuvelden enkele ruiten. WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Spel met de duivel (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 2 30 en 8 u Caroline Chérie (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Man- derson-mysterie (14 jr.) VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: De onzichtbare tegenstander (14 jr.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Vriendenkring met De Schat uit de Congo. 1.30, 3.3U en 8 u.: Knipdemonstratie. CAFé MARTIN, 7.30 uur: Biljarttur- nooi. DONDERDAG HARMONIE THEATER, 8 u.: Song of Scheherazade (18 jr.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Rigo- letlo <14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Man- derson-mvsterie (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.: Arseni cum en oude kant (18 jr.) VROOM DREESMANN, 2.30, 3.45, 8 en 9.15 uur: Najaarsshows. GULDEN VLIES, 8 u.: Ballet der lage landen. CAFé MARTIN, 7.30 u.: Biljarttor- nooi. AULA GYMN., 2 u.: Floralia-tentoon- stelling. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN A. ZEE Woensdag 8.27 20.54 Donderdag 9.30 22.04 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 8.32 20.59 2.32 14.53 Donderdag 9.35 22.09 3.35 16.09 De belangstelling, die getoond werd bij dc laatste gang van de op 60-jarige leeftijd overleden heer C. Witziers, was een duidelijk symptoom van de be langrijke plaats, die de overledene, gedurende geruime tijd, in het sociale leven van onze stad heeft ingenomen. Dit bleek onder meer wel uit de aan wezigheid van tientallen Roode Kruissoidaten en -zusters, die de heer Wit ziers als oud-groepscommandant van het Roode Kruis ten grave droegen. Het was de heer J. Koster, die als voorzitter van de Alkmaarse afdeling van het Roode Kruis, de overledene schilderde als een stille, ijverige werker, die aan het Roode Kruis zijn beste krachten gegeven heeft. Hij sprak de hoop uit, dat God hem daarvoor rijkelijk zou belonen. Namens de Roode-Kruiscolonne, waar aan de heer Witziers gedurende 20 jaar verbonden was geweest sprak dr J. Degenaar enkele eenvoudige en troostende woorden. „Hij was het", al dus spreker, „die de nieuwelingen in gloed kpn zetten voor het Roode Kruis ideaal. Hij heeft zijn groep gemaakt tot een grote, massieve eenheid." De heer H. Kruidenberg voerde na mens de vereniging van leden van het Roode Kruis te Alkmaar het woord. „Ambitieus en geduldig als hij was zullen wij met zijn persoon ook zijn inzicht en tact moeten missen", aldus de heer Kruidenberg. Namens de groep waarin de over ledene had gewerkt sprak de heer C. Wagemaker zijn -grote waardering -uit De jeugd baggert graag door een bloemperk en dat is één van de reden, waarom men dit jaar weer een Flora- liatenloonstelling houdt. Maar ook de ouderen kan in vele gevallen nog wel eens wat liefde voor bloem en plant worden bijgebracht en met deze we tenschap voor ogen heeft het bestuur Van de woningbouwvereniging Roch dale voor de bewoners van de Huygcns- straat, Coorni'iertkade, Cornelis Evcrt- srnplein en Marnixstraat een lofwaar dig initiatief ontwikkeld. Zij heeft voor deze leden, die van Maandagavond is ook de algemeen bedrijfshandbal kampioene bekend ge worden. De strijd ging tussen dames van De Wild en Lastinagirls. Reeds voor de rust stond Lastina met 40 voor, maar daarna heeft De Wild de eer weten te redden door twee maal te doelpunten. Met de eindstand 62 kon Lastina zich kampioen noemen. De eindstand in deze competitie is: 1. Lastinagirls, 2. De Wild, 3. Krom. In poule A resteert nog een wed strijd n.l. tussen Lastinagirls en Krom Welke Woensdagavond om 6.15 uur op het sportpark wordt gespeeld. De stand ln deze afdeling is: Krom 110 0 10—4 2 Lastinagirls 10 10 44 1 De Wild 2 0 11 8—14 1 De winnaar van poule A speelt op a.s. Vrijdagavond om 6.15 uur op het sportpark tegen poulewinnaar C, Tu- bantia, daarna op Maandag 21 Septem ber, Sportpark 6.15 uur, tegen poule- winnaar A, Zwaluwen A. De stand bij de drie poulekampioe- ren is: Zwaluwen A 1 1 0 0 40 2 poule A 0 0 0 0 0 0 0 Tubantia 10 0 1 04 0 Geboren: Tbeodorus J. F., z.v. G. A. Leeuwenkamp en A. M. Nieuwenhui- zen; 'Bavonia E., d.v. S. H. Stegers en G. Sinnige; Catharina A. G., d.v. F. Jansen en H. Withaar; Alphonsius P. M., z.v. J. Lijnsvelt en W. P. Nibbe- ring. Gehuwd: Petrus G. Bijl en Anna M. van Leeuwen; Pieter A. de Boer en Christina M. Wiese. Overleden: Theodorus D. Brinkman, 74 jaar, wed. van E. Hoek. hun vereniging al een keurig voor tuintje hebben gekregen, een wed strijd uitgeschreven in de aanleg en het onderhoud van de tuinen achter de huizen, opdat men niet alleen met een gerust hart „voor, maar ook achter de kramen om kan gaan". Een jury be staande uit vakmensen heeft de tuin tjes, 84 in getal, aan een onderzoek onderworpen en een puntenlijst samen gesteld, waarbij de aanleg, het onder houd en de bloemenweelde als de cri teria golden. Er kwamen vijftien prijs winnaars uit de bus, die hun prijs in de vorm van bloembollen krijgen uit gereikt. Belangrijker dan die prijs is echter de stimulans, die van deze wed strijd is uitgegaan en die zeker ook in het volgen-de jaar haar uitwerking niet zal missen. Dat dit het uiterlijk aan zien van de woningen in bijzondere mate zal verrijken, behoeft wel geen betoog. En het is duidelijk, dat ook de aanblik van de stadswijk daardoor be langrijk zal verfraaien. Dat is niet al leen een persoonlijk- of verenigings- belang, maar wel degelijk van algemene betekenis. Wij hebben daarom speciaal deze regels aan het initiatief van Roch dale gewijd in de hoop, dat andere bouwverenigingen dit voorbeeld zullen aangrijpen om ook in eigen kring iets dergelijks tot stand te brengen. Zij die nen daarmee niet alleen de onder hun beheer staande huizenblokken, maar zeker ook het stadsschoon in de des betreffende wijken. voor deze ijverige en idealistische wer ker. Dc heer P. Cloeck, bij wie de heer Witziers gedurende niet minder dan 36 jaar gewerkt heeft memoreerde hoe de overledene in het kleermakers- bedrijf op de onderste sport begonnen was, zich hierin ontwikkeld had tot een kracht die in vaktechnisch opzicht niet te verbeteren viel. „Hij is één van de weinige mensen geweest", aldus de heer Cloeck, „die over een juist en groot sociaal gevoel beschikte. Duizenden uren van zijn leven heeft hij besteed om de mensen te helpen". Vervolgens wees spreker op de grote offerbereidheid die zijn voormalige medewerker in zijn gezin aan de dag had gelegd. Namens de Nederlandse Padvinders vereniging sprak tenslotte de heer A. Van' Dongen 'die de "ambitie van de overledene voor de padvinders schet ste en woorden van troost sprak tot mevrouw Witziers en haar kinderen. Onder het spelen van „Ase's Tod" werd de met een Roode Kruisvlag be dekte baar, waarop ook de baret en eretekenen van de heer Witziers ge legd waren uit de aula naar de groeve gedragen, waar een zoon van de over ledene dank zegde voor de deelneming en belangstelling. Vandaag over een week zal Alkmaar in het teken staan van de traditionele Landbouwdag. waarop stad en platte land elkaar zullen treffen. Op het Waagplein, de Doorbraak en het Hof plein komt de veetentoonstelling, waarvoor de volgende inzendingen ziin genoteerd: Schapen 249 stuks, varkens 90 stuks, paarden 50 stuks, geiten 67 stuks en konijnen 184 stuks. De inzending in de rubriek kalfkoei- en en vers vee is nog niet definitief be kend. De Landbouwdag, die tevens geldt als de jaarlijkse fokdag van het schapen- en varkensstamboek zal op nieuw de marktkooplieden naar Alk maar trekken. Er worden ongeveer 300 kramen verwacht. De Landbouwwerk tuigen zullen op de Nieuwesloot een plaats krijgen en op het Doelenveld komt weer de Korenbeurs-tentoonstel ling. waarin verschillende zaken een stand zullen inrichten en waar ook de konijnen worden ondergebracht. Deze laatste inzending zal voor een groot ge deelte afhangen van de ontwikkeling van de gevreesde koniinenziekte myxo- matose. Mocht deze zich verder ver spreipen dan is de kans groot, dat ver schillende fokkers zullen aarzelen hun dieren in de tent te exposeren. Zo lang het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Konijnenfokkers ziin goedkeuring aan de tentoonstelling ver leent staat het de fokkers natuurlijk vrij al of niet met hun inzending naar Alkmaar te komen. In deze provincie is nog geen geval van myxomatose ge constateerd. Het aantal geregistreerde schapen, is iets minder dan verleden jaar omdat men ditmaal een voorse lectie heeft gehouden. De varkens wa ren verleden iaar niet present. Dooi de juist voor de Landbouwdag uitge broken varkenspest moest deze ru briek toen vervallen. Onder grote belangstelling uit grafi sche kringen heeft gistermorgen de uitvaart en begrafenis plaats gevonden van de heer F. Meijer van Putten, fir mant en mede-oprichter van de N.V. POA. De gezongen uitvaartdienst in de St. Laurentiuskerk werd gecelebreerd door kapelaan M. Tromp. Het zang koor zong daarna meerstemmig de Re quiemmis van L. Perosi. Na de dienst werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld op de R.K. begraafplaats St. Barbara. Hier verrichtte kapelaan Tromp de absoute. Een schat van bloe men o.a. van de Bond van boekdruk kers, het gezamenlijk personeel en van de Grafische bond dekte de baar. Gisteravond werd politiehulp inge roepen omdat een familie in de Hof straat bezig was een hooglopende ruzie op straat uit te vechten. De politie wist de gemoederen' der worstelaars te sus sen. maar nauwelijks was zij op het bureau teruggekeerd of er kwam een telefoontje, dat in de Hofstraat een man op het wegdek lag met een bloe dende hoofdwond. De man bleek met de familievete niets te maken te heb ben, maar had zich over de vecht partij. die hij had aanschouwd, zo op gewonden, dat hij een zenuwtoeval had gekregen. Hij was daardoor ge vallen en met zijn hoofd op de rand van het trottoir terecht gekomen. De man, die 63 jaar oud was, is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Voor de derde maal zal Zaterdag Verdi's Requiem in de Grote Kerk worden uitgevoerd en voor de tweede maal zal het werk door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging o.l.v. Corn. Jon ker worden gezongen. De baten van deze uitvoering zullen ten goede ko men aan de Alkmaarse Lighallen. Verdi's Requiem werd voltooid na zijn opera Aida in 1874. Toen op 13 Nov. 1869 Rossini te Parijs stierf, werd door verschillende Italiaanse compo nisten het plan gemaakt om ter na gedachtenis van de meester een Re quiem te componeren. Dit plan werd niet uitgevoerd, maar inmiddels had Verdi liet hem toegewezen gedeelte reeds gecomponeerd. Bij de dood van de dichter Manzoni in 1873, besloot Verdi ter nagedachtenis van Manzoni een volledig Requiem te schrijven. Het werd dan ook wel het Manzoni- Requiem genoemd. Hoewel dit werk een concert en geen liturgische mis is daarvoor is de opzet te groot en te uitgebreid heeft het toch een de vote en diep overtuigende achtergrond. Ondanks het zuidelijk temperament van Verdi treft het werk door hoge ernst en eerbied voor de dood. Het is een muziek die door dè schier on uitputtelijke emotie wel voor alle tij den de harten van de luisteraars zal blijven ontroeren. De Ned. Herv. Oratorium Ver., die van het Requiem reeds een geslaagde uitvoering gaf, zal er ongetwijfeld weer een schone reprise van weten te geven. De solisten zijn Dora v. Doorn- Lindeman (sopraan), Aafje Heinis (alt), Han Le Fèvre (tenor), Laurens Bogtman (bas). De orkest-begeleiding wordt verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. De sym pathieke doelstelling waarvoor dit con cert wordt gegeven zal er zeker mede toe bijdragen, het kerkgebouw volle dig bezet te krijgen. 89. Jimmy Brown was in ziin leven wel eens geschrokken, maar toch nooit zo als deze keer. Hij dacht aan al die dreigementen, welke hem de laatste da gen waren toegestuurd en het is begrij pelijk dat hij dit onmiddellijk in ver band bracht met hetgeen er hier in nuis gebeurd moest zijn. „Het lijkt veel op een overval'bromde hij, terwijl hij met drie treden tegelijk naar boven snelde, naar de slaapkamer van Jackie en Mie bet. Hij duwde wild de deurenopen.., maar er was niemand! Zelfs de bedden onbeslapen.. Jimmy floot even. „Dan heeft alles zich gisteravond al afge speeld", dacht hij. Haastig begon hij het huis te doorzoeken. „Zouden die schooiers hen allebei hebben wegge voerd?" Jimmy rende van de ene deur naar de andere, maar nergens vond hij ook maar de geringste aanwijzing. „De kelder", dacht hij, „alleen de kelder heb ik nog niet gehad". In drie sprongen was hii beneden, holde naar de kelder deur die hii meteens wilde openrukKen Maar dat lukte niet. omdat het ding ste vig op slot zat. „Vréémd, heel vre md" bromde Jimmy, want Miebet sluit de ze deur nooit af en zij laat altijd de si;u- tel in het slot steken. Jimmy gunde zich niet de tijd de sleutel te gaan z,eken. Hij nam een kleine aanloop en wierp zich met zijn volle gewicht tegen het houtwerk van de deur. Het dink kraak te, maar week toch niet meteen Wéér nam Jimmy een aanloop en weer beukte hij met heel zijn lichaam de deur. Toen vloog een der panelen er uit. Snel maak te hij de opening groter. Hij trapte met ziin schoenen het andere paneel er fi naal uit. „Miebet! Jackie!!" riep hij, ter wijl hij zich door de opening werkte. Dat zal je gebeuren, Maandagmorgen om kwart over acht. Je wipt, om op te schieten, even door het rode stoplicht heen en rijdt dan net op het Amsterdamse Leid- seplein een agent i- zijn armen. Da's óók om op te schieten Maar gelukkig de Ibis vogel (troost der pechvogels) vloog op 7 Sept. net boven zijn hoofd met de camera en knipte. Als deze pech vogel nu zjjn naam, zijn adres en zijn vaste siga renwinkelier opgeeft aan Dobbelmann, Waddinx- veen, krijgt hi) bij wijze van troost Bovendien Maar pech of geen pech: of U nu Ibis Export - de 100 °/0 Engelse shag van grote ver maardheid - of Ibis pure Virginia - de pittige favoriet van alle shag kenners - rookt, van één ding kunt U altijd zeker zijn als de al te haastige fietser plechtig belooft, dat htj nóóit meer door rode lichten heen zal wippen, betaalt de goedhartige Ibis vogel voor deze keer óók nog zijn boete. (Advertentie, Ing. Med.) Maandagavond 8 uur zal ds G. Vellenga, Gereformeerd predikant alhier, de Zendingstentoonstelling openen, die volgende week tot en met Donderdag avond in het koor van de Grote Kerk zal zijn te bezichtigen en te beluisteren. Dat laatste mag misschien wat vreemd klinken, maat toch is het zo, dat er op de expositie heel wat te beluisteren zal zijn. De organisatoren het Zen dingsbureau van de Ned. Hervormde kerk te Oegstgeest en het Zendingscen trum van de Gereformeerde kerken in Nederland zijn van het standpunt uitgegaan, dat het weliswaar heel gemakkelijk is een aantal stands met ge- bruiks- en siervoorwerpen uit de tropische landen te vullen, maar dat een tentoonstelling veel meer waarde krijgt als er iemand is, die de betekenis en het nut van deze voorwerpen verklaart. In vijf stands (Java, Sumatra, Cele bes en Molukken, Nieuw Guinea en Sumba) zal men op deze manier iets naders over de volken en hun leefwijze kunnen vernemen. Denk niet, dat dit volgens een vast gesteld plan gebeurt en dat de expli cateur een lesje van buiten opsomt. Hij mag volkomen volgens zijn eigen ini tiatief te werk gaan en het zal vaak van de vragen van de bezoekers af hangen wat hij gaat vertellen. De „sprekende" stands worden verzorgd door zendingsarbeiders, die dus weten waar zij over spreken, omdat zij min stens een ervaring van tientallen jaren hebben in het gebied, waarover hun stands op de Zento speciaal handelen. Om het de bezoekers zo geriefelijk mogelijk fe maken zullen bij elke stand een aantal stoelen en banken worden geplaatst, zodat men rustig kan luiste ren naar de ongetwijfeld belangwek kende bijzonderheden, die de zendings arbeider zal weten mede te delen van het leven en werken der inlanders, van hun geloof en hun adat. Het is duide lijk, dat men de stands niet vluchtig voorbij moet lopen, wil men inderdaad iets van de expositie opsteken. Zij heeft door haar opzet een belangrijke culturele waarde en dat is een van de redenen, waarom de scholen de vol gende week in de Grote Kerk acte de présence zullen geven. Over de zen- dingsarbeid zelf zal niet of slechts heel weinig worden gesproken. Men wil de bevolking alleen in contact brengen met de levensomstandigheden van de Indonesiërs en Nieuw Guinea en tege lijkertijd wijzen op hun materiële en geestelijke noden. Van de voorwerpen in de stands ga ven wij reeds eerder een overzicht. De Java-stand is voor een groot gedeelte gewijd aan de rijstcultuur en in de stand over Sumba vindt men, om een ander voorbeeld te nemen, interessan te gegevens en specimina van de boomschorskleding. Zo zal er bij de ..sprekende stands" veel te zien zijn, dat de aandacht vraagt. Dit is in niet mindere mate het geval met de „stom me" stands van het Nederlands Bij belgenootschap en de SIMAVI, waar van het doel voldoende bekend is, maar die toch geregeld moet wijzen op de grote behoefte aan medicamenten Zwervend zijn te Heiloo aangetroffen twee zwarte poeren van pl.m. 2'h maand oud. Adres: mevr. Ooykaas, Catsstraat en mej. Akkerman, Straatweg 145. Ter beschikking een driejarige boxer, vertrouwd bij kinderen. Ter beschikking enige jonge en een eenjarige poes. Men wordt verzocht geen dieren bij de Inspecteur te brengen. Adres: C. Ver- wer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. om het zegenrijke werk op medisch gebied te kunnen voortzetten. Vrij dagavond om 8 uur zal in de Grote Kerk een opwekkingssamenkomst wor den gehouden, waarop gesproken zal worden door dr G. P. H. Locher, Ned. Herv. predikant en ds A. Pos. Gere formeerd predikant. Aan de voorbe reidingen voor de Zendingstentoonstel ling in Alkmaar is samengewerkt door de Ned. Herv.. Gereformeerde, Luther se, Remonstrantse en Doopsgezinde kerken. De Zento wordt Maandagavond om 8 uur geopend. Op de andere dagen zijn de openingstijden van 9-12, 2-5 en 7.30- 10 uur, met uitzondering van Woens dagavond, als de expositie niet om 7.30 maar eerst om 8.15 uur te bezichtigen zal zijn. Wie zich geroepen zou gevoelen dc gevel van zijn huis drastisch te ver bouwen zal terstond de schoonheids commissie op zijn weg vinden en be merken, dat deze commissie de plan nen niet zo maar accepteert. Zij beziet o.a. nauwkeurig of aan het historisch beeld van onze stad geen afbreuk wordt gedaan en de zakenman, die wel eens geprobeerd heeft zijn twee smalle etalageramen door één groot en breed raam te vervangen, zal weten wat wij bedoelen. Het is goed, dat wij zo'n com missie hebben. Zij mag in de ogen van sommigen vaak te streng zijn, zonder haar rem zou het er met menig histo risch geveltje of antieke pui slecht heb ben uitgezien. Maar laat men dan ook de lijn doortrekken en niet alleen acht slaan op de gevel zelf doch ook op wat er aan hangt. Wij willen u graag op een avond mee nemen naar het historische Waagplein, waar het niet minder historische Waag gebouw als een massief blok bouw kunst alle verkeersproblemen tart. Dit gebouw waarvan ongetwijfeld zonder toestemming geen steen zou mogen worden verwijderd, draagt nota bene de meest moderne verlichting, die men zich kan denken, TL-buizen! Zij wer pen hun koud, 20ste eeuwse licht te gen de 16e eeuwse gevel. Dat kloot niet. Men behoeft zeker de ogen niet te sluiten voor de technische vooruit gang, maar het is bepaald niet nodig, dat deze twee onaesthetische armalu- ren aan de Waag blijven bevestigd. Het kan zijn, dat het een proefverlichting is. Laat men aan de proef dan een ein de maken. Zij heeft lang genoeg ge duurd om ons te doen beseffen, dat hier een andere oplossing voor de ver lichting van het plein moet worden gevonden. Geweckte aardbeien, die naa smaken en consumptie-üs met troleum- of een vissmaakje zijn bepaald lekkernijen. Voor gro« sterk met bladluizen is bezet pannekoekenmecl, dat muf en blijven we eveneens gaarne g Voorts nemen we aan, dat ook i tenlimonade met vliegen of gember met schimmeldraden maar enkele voorbeelden te no slechts matig zoudt appreciëren Dank zij de activiteit van t ringsdienst voor Waren in het Alkmaar zijn in het afgelop weer tal van deze heerlijkhei onze neus en mond voorbi, want regelmatig zijn zeven ke ters in het gebied vanaf het Ni kanaal tot en met Texel op weest om allerlei waren, wel aan de vereiste voorschriften te achterhalen. Dat dit niet zom ces gebeurt moge blijken uit i dat in 1952 niet minder dan 1 cessen-verbaal tegen overtrede den opgemaakt, waarvan er 51 nis en 118 bij schikking werdc daan. Het totaal bedrag aan tra boete en boete beliep meer dar duizend gulden. Toch wordt zijde van de keuringsdienst n klacht geuit, dat het niet moj met zeven mensen voldoende uit te oefenen. Het aantal inspe genomen monsters is ook wel b groot. Dit blijkt alleen reeds feit, dat er b.v. in het gebied keuringsdienst alleen reeds 3! standaardisatiebedrijven, 623 n kopers en 335 bedrijven van ders zijn gevestigd, waarop eer durende controle nodig is. C van de vele andere takken van nog maar niet te spreken. Zo deze contröle zich o.m. uit op houdende dranken, brood en l gebak, meel- en grutterswa voorts zo ongeveer op alles w de menselijke consumptie in king komt. Hierbij wordt uitera gelet op de hygiëne. Prosit mi Hoe weinig begrip sommige van hygiëne hebben, moge uit 1 gende blijken. Een keurmeester treerde, dat een melkslijter, overigens goed bekend stond, het venten melk uit de maat Deze maat werd daarna zonde gebruikt bij de verdere bedien de klanten. In het hierop volger sprek" bleek dat de slijter dit lang deed en dat hij er eigenli „iets verkeerds" in had gezien! Uit de vele voorbeelden, die verslag worden aangehaald vej wij nog, dat in amandelgebak maal bonenmeel werd aange dat in sommige gevallen niet was verstijfseld, zodat het geva NED. ROMANS B16.ik Bakker. P.: Kidnap. - Brugman.: De Vlerken. (J). Dekker, M.De afgrond is vla Uw voeten. +D35.7e Dessi vanHet eiland in de verte. - Diemen de Jel: Varrinks Abbe. £>k Dorhout: Lichtende kim: H46 Helder: Het mysterie van c verberken". (J). H71.5e H Engelen van mensen. H78.2 van der: Het laatste uur. NienhuisStrijd aan het wad. 2d Schuttevaer-Velthuijs: Drie en een oude molen. (J). S85.,' Jij en ik en wiJ alIeiT Ilb.4 Teenstra: Scheepswerf W Zoon. IN HET NED. VERT. ROM/ B93.5pi Buck: Pioenroos. FeuchtwangerHet heilige vuur en zijn tijd. H20.3m Maml Mant. Kil.2 Kades: Het d leven van Dokter Gerbrand. - Lehmann: De ballade en de b: j 58.8a Lm Yutang: Als een t de storm. L58.80 Lin Yutans nezenwijk. M66.7 MitfordZi R55.5w Roche, de la: De Wh van Jaana. VI. R55.5g Roche, Lrrootmoeder wint. VII. l?inot"EcX,ipéry» de: De kléine pi S56.2 Sedges: Carrousel. is historisch; f is christelij] is ook voor jongeren. Voor de tweede ronde van de linge wintercompetitie bij D.D.] stond veel animo. Twee-en-1 spelers bonden de strijd aan en slagen bewijzen dat er fel vo winst is gestreden. Van de elf p werden er slechts drie remise. E resterende leverden alle een de resultaat, over het geheel in het deel van de „zwart"-spelers. De resultaten waren: P. Bo Oud 2-0, M. A. Langras—D. Ko: N. Lengers—K. Tuinman 0-2, I\ mels—K. Meyer 1-1, J. Schuit—P lenaars 1-1, N. Visser—L. Ravesti D. Klinkhamer—J. Mekken 0-2, Jong—D. Stam 2-0, G. Sijm—D. geman 0-2, P. de Wijn—N. Visser Dit was een mooie voorbei voor de clubmatch, die D.D.D. D dag bij W.D.O. gaat spelen. PRACTISCHE STAATSINRIC1 Een uitstekend voorbeeld van tisch onderricht in Staatsinrii werd Dinsdagmiddag gedemom in het „Parkhotel" te Bergen, de cursisten voor „Sociaal Cu Vorming voor Gezinsverzorgster: ren uitgenodigd om de uitzendir de Troonrede te volgen, die pe visie werd uitgezonden. Dit in was uitgegaan van de Volkshoge „De Zandhoeve". LUTHERS ZANGKOOR ZIN TIJDENS KERKDIENST Het Luthers zangkoor „M Lulher" uit Den Haag, dat ondi ding staat van de heer T. Karr tijdens de Zondagmorgendienst Lutherse kerk aan de Oudegracl aantal liederen zingen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2