C0EBER6H SCHENKT Adenaue] Vragen staat vrij Opvoering agrarische productie op de voorgrond De man uit Australië r Rechtstreeks Bidau Moeilijk advies De noodwet De makelaar Wat te zeggen Kleine waarschuwing Afstamming Prinses Armgard De Peer Landhuishoudkundig congres Boeiend betoog van dr D. Burger Wordt U gekweld Wecken van tomaten Wanneer de gladiolen Emigratie Jammeren en gieren Niets krijgt men cadeau 9 9 9 EEN LEZER vraagt of wij (even tjes) kunnen opgeven beroepen en inkomens van hen die de titel Mr. in de Rechten voeren. Lezer: nee. Want die zijn in vele, soms zelfs zonderlinge beroepen te vin den, terwijl er zelfs zijn die hele maal geen beroep uitoefenen. En toch inkomen hebben. Ook zijn er die wel werken en geen inkomen hebben. Daar is aan een antwoord op deze vraag waarschijnlijk hele maal niet te komen. Matthew Henry Het witte marmer Gouden tientjes voor Nederlandse wezen Pim, Pam Pom en de wonderlamp Marktoverzicht van Purmerend Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar Radioprogramma De Ri Noord-Korea mati zijn wensen Alleen deelneming va India noodzakelijk Belgische auto nab Goes verongelukt Twee vrouwen gedood Toeschouwers WOENSDAG IS SEPTEMBER 1953 UET IS in de practijk erg moei lijk om advies te geven in be paalde persoonlijke aangelegen heden inzake de wachtgeld- en werkloosheidsverzekeringswet. Her haaldelijk is ons gebleken, dat uit- voerings-organen soms verschil lend over een zaak denken, terwijl er nog weinig jurisprudentie is. Zeker in de rubriek onthouden wij ons daarom liever van advies en in een brief verbinden wij aan zo'n advies een sterk voorbehoud. £R IS, lezeres, helemaal geen be zwaar tegen om een uitkering aan te vragen óók wanneer u DENKT dat u niet in aanmerking zult komen Er zijn velen gelukkig gemaakt met een uitkering die niet door hen werd verwacht. De Raad van Arbeid stelt graag een onderzoek in en „het verplicht u tot niets". TEN LEZER is zo vriendelijk nog eens terug te komen op cms stukje inzake de makelaars-provi sie. U heeft wel gelijk, schrijft hij, in zoverre dat de makelaars zich inderdaad op dit standpunt stellen. Zij hebben zelfs voorwaarden ge deponeerd waarin voorkomt dat beide partijen hun steeds provisie moeten betalen. Maar, schrijft hij verder, er zijn rechters die daar niet aan willen, omdat een niet- opdrachtgever geen verplichtingen t.o. die makelaar heeft. Ons is be kend (maar dat blijkt ook wel uit de brief) dat er ook rechters anders over oordelen. Een makelaar zei ons: als ik van A. opdracht krijg een huis te verkópen en tegen B. zeg- man ik weet een huis te koop, voel je er iets voor en B. zegt dan goed, koop het maar, dan zijn beiden opdrachtgever en ik verleen aan beiden mijn diensten op de bekende condities. Hieruit volgt, dat we ons antwoord als zodanig niet terug behoeven te nemen. Maar er wel aan moeten toevoegen: het is dus een omstre den punt QNS DOCHTERTJE dient in Nederland" bij een .ergens predi kant. Tijdens diens vier weken du rende vacantie, stuurt hij haar naar huis en geeft haar geen kost geld mee. Hij zegt wel: dat ze dan gedurende die tijd wel elders kan dienen. Wat wij daar van denken? Vacantie huispersoneel en wat daar bij komt, is in de wet niet gere geld. Wel moet een opzegtermijn in acht worden genomen. De rest is overgelaten aan de overeenkomst. „Nee, wij kunnen de methode niet mooi, niet „sociaal" vinden Maar ja, misschien krijgt die dominee ook minder inkomen tijdens zijn va cantie? A LS WIJ hier een advies geven. moet men dit niet „altijd" toe passen op zichzelf. Een advies is een bepaald antwoord op een be paald geval, doch in een op het oog gelijk geval kunnen de dingen toch anders liggen. Bijvoorbeeld bij ali mentatie-kwesties. Men kan dan beter even opnieuw de vraag stel len. met toelichting van het eigen geval. QP VERZOEK van een lezer kun- nen wij het volgende mede delen: Aschwin, Baron von SierstdrpffCramm, Heer van Woynowo (18461909), Hedwig, Barones van Sierstorpff (1848—1900). De Grootouders: (vaderszijde) Adolf, Baron von Cramm Heer van Rhode (1812—1874) Hedwig, Barones von Gramm 1818—1891. (moederszijde) Ernst, Graaf von Sierstorpff Driburg (1813—1855) Karoline, Barones von Vincke. IN ONZE PEREN ontstaan scheu ren en barsten en als ze dicht groeien zitten er op de peren kurkachtige littekens. Dit zijn on geveer de verschijnselen en wat is er tegen te doen? Dit is schurft, lezer. U kunt dit alleen tegengaan door bespuiting. Heel kort voor het opengaan van (Van onze Haagse redactie) IN 's -Hertogenbosch wordt 17 en 18 September het honderdste Nederlands Landhuishoudkundig Congres gehouden. Tot de meest interessante inleidingen,die daar worden gehouden, behoort on getwijfeld die van dr D. Burger, hoofd van het Bureau Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het Nationale plan. Deze belicht enkele agrarische aspecten van de plannen voor de bevordering van de welvaart in Nederland. Uitgaan de van de gedachte, dat de toevoer van agrarische producten uit het buitenland (ongeveer een kwart van onze behoefte aan voedsel) on voldoende betrouwbaar is om daar op blijvend te rekenen, concludeert dr Burger, dat we verplicht zijn onze productie naar vermogen op te voeren. Opvoering der agrarische productie acht de inleider zelfs be langrijker dan de zorg voor meer werkgelegenheid. PR behoort te worden gestreefd naar bevordering van industrievestiging in bepaalde grotere kernen, maar het uitsmeren van andere dan agrarische industrie over het agrarische platte land wil de inleider in het algemeen niet aanmoedigen. Noodzakelijke fa brieken staan het best daar, waar zij het beste produceren en distribueren, en men za] dan de arbeider naar de fa briek trachten te trekken, ook al schijnt een overcompleet aan bevol king binner een agrarische streek te roepen om juist daar fabrieken te ves tigen. Natuurlijk wil dit alles niet zeggen, zo betoogt dr Burger verder, dat een aanwezig arbeidersreservoir geen fac tor zou zijn bij de beoordeling der plaatsing van fabrieken. De inleider wil er alleen mee zeggen, dat de nodi ge voorzichtigheid in acht genomen moet worden bij de besluitvorming. In het algemeen dient te worden gestreefd naar geleidelijkheid. De menselijke sa menleving in het algemeen, maar het agrarische bevolkingsdeel in het bij zonder verdraagt schokken slecht. In dien een schoksgewijze verandering door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwe'len, maar gebruik regel matig Togal. Togal zuivert door de nierei en is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0-95, f2.40 en f8.88. (Advertentie Ing. Med.) noodzakelijk is bijvoorbeeld bij af sluiting der zeegaten, bij verbetering van waterbeheersing, het ontsluiten van landstreken, enz. behoort een zeer gedetailleerde voorbereiding plaats te vinden, waarbij de agrarisch-socio- logische aspecten terdege voorzien worden. In het vervolg van zijn voordracht zegt dr Burger, dat er in ons land ge lukkig nog steeds mogelijkheden zijn tot verdere ontwikkeling van produc tie en werkgelegenheid. Ten behoeve van de realisering zijn investeringen nodig. Om de urgentie-volgorde dezer investeringen te bepalen zullen de agra rische objecten weinig op de voorgrond komen als werkverruimingsmogelijk heid, maar bovenaan staan ten aanzien van productieverhoging van eerste le vensbehoeften en bovendien belangrijk zijn inzake de duurzaamheid van pro ductieverhoging. Vele van de in ons land mogelijk zijnde maatregelen, die welvaartsver hoging beogen, eisen verandering in het gebruik van grond. Te weinig wordt in ons land nog gebruik gemaakt van de bestaande instituten, die op juiste waarde kunnen schatten of beoogde grondveranderingen verantwoord zijn, of wel een juiste keuze gemaakt werd voor het nieuwe gebruik, dat men van de grond wil maken. Vrije vervreem ding en vrije prijsvorming van grond, acht dr Burger ongewenst. Zij bestond ook in vroeger eeuwen veelal niet. de bicresems, als de kleur van de bloesems in de bloemkroon net te zien komt, bespuiten met l»/j pet Bordeauxsche pap of poeder (1V4 kilo poeder per 100 liter water). De tweede bespuiting als de vrucht jes de grootte hebben van een knikker. Dan de oplossing iets slap per maken. De derde bespuiting, vooral in regenachtige zomers wan neer de vruchten zo groot zijn als een okkernoot. Zo nodig kan men nog enkele keren spuiten. Een kleine waarschuwing: als er kruis bessen bij de boom st-an dan geen Californlsche pap, want anders ver liezen die kruisbessen hun blad. £EN LEZERES wil graag weten, hoe ze tomaten weckt. De toma ten ontdoen van de steeltjes en voorzichtig wassen Vooral geen ka potte vruchten gébruiken (gebar sten vruchten). Met een zilveren vork er enkele gaatjes inprikken, netjes in de flessen leggen en deze vullen met een zoutoplossing. Daar na steriliseren Gebruik voor de zoutoplossing 10 gram of iets min der dan 1 afgestreken eetlepel op 1 liter water. QEZE MOETEN omstreeks Octo- ber worden gerooid. Het loof dient er te worden afgesneden, waarna de bollen op een droge, koele plaats worden bewaard. ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld overjuridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. QNGEVEER 49.000 personen emi- greren er thans per jaar, het geen ongeveer de helft is van de bevolkings-aanwas. Dit in ant woord op een vraag. MIJN KRANEN jammeren en gie ren, of liever, de leidingen doen dat, omdat de kranen zijn versleten. Wat moet ik daar nu aan doen, want de eigenaar maakt geen aanstalten tot vernieuwing. Hetgeen U daaraan kunt doen? Zeker niet eigenmachtig laten repa reren en dan met de huur compen seren. Dat mag nooit. Daarbij komt dat de kranen niet lekken. Het eni ge dat door u feitelijk kan worden gedaan is dit, dat u van de Kan tonrechter een uitspraak vraagt Maar zo'n procedure kost geld en heeft risico's Want, gezien het bovenstaande,' is het niet zeker dat Maar als U de Keg's super-bon vindt - in het U bekende pakje Keg's koffie A - dan bent U toch een eind op weg! Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee, verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware bad handdoek, 70 punten halflinnen theedoek, 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of da meszakdoek, 60 punten bedrukt postpapier. In elk pakje koffie A: bon 2V2 punt; in thee Boudoir: bon 1 1 put. (Advertentie Ing. Med.) ook werkelijk een uitspraak te Uwen gunste zal worden gedaan. In dat geval zoudt u misschien met de kranen meedoen, want proce deren kost geld. I EZER, 1714 De beperking van de Indonesische Invoer heeft in de laatste twee maanden geleid tot een drastische daling van de export van Hongkong. deze leefde van 1662 Hij was Presbyteriaans predikant te Chester en Hacney. Hij is bekend geworden door zijn Verklaring van het Oude en Nieu we Testament. 0E WIT MARMEREN gang kunt u inderdaad gewoon met zeep be handelen en desgewenst met witte was inwrijven. Vlekken kan men verwijderen door bleken. U moet wel bedenken dat marmer door zuren wordt aange tast. MENTOR. Getroffen door het leed van de we zen in het watersnoodgebied, heeft de Amerikaan Honegger, die nog 102 Nederlandse gouden tientjes onder zijn berusting had, deze geldstukken ter beschikking gesteld van het ministe rie van Buitenlandse Zaken ter uit reiking aan de wezen in het ramp gebied. Het ministerie van Buiten landse Zaken gaf de gouden tientjes door aan het ministerie van Maat schappelijk werk, dat zich met de uit reiking van de muntstukken zal be lasten. Ook heeft de Nederlandse Bank voor elk gouden tientje een vergun ning op naam uitgereikt, aangezien het bezit van gouden tientjes zonder deze vergunning verboden is. Op ver zoek van het ministerie van Maat schappelijk Werk heeft het Roode Kruis lijsten van wezen en halfwezen uit het rampgebied opgesteld. Het bleek, dat minder dan 102 wezen wa ren geregistreerd, zodat ook de jong- sten van de halfwezen een gouden tientje zouden ontvangen. 121. De grote golf, die door de motor boot van Barend Bigge. in het kleine roeibootje was geslagen, bracht de baron toch nog een voordeeltje. Want met de golf was er een grote vis naar binnen geslagen en toen Pim, Pam en Pom het bootje weer leeggehoosd hadden, hield baron Van Pottum een grote karper in de hoogte. „Dank je wel, Bigger", schalde zijn stem over het water. „Dat noem ik nog eens een vriendendienst! Met deze grote karper maak ik beslist nog een kans op een prijsje". De baron wist natuurlijk heel goed, dat het niet aan Barend Bigger te danken was, dat hij deze grote kar per gevangen had, maar hij deed net alsof, om de heer Bigger kwaad te ma ken! Deze knarste dan ook op zijn tan den van woede, toen hij de grote vii zag, die baron Van Pottum in de hoog. te hield. „Verbeeld je maar niks, Van I Pottum", schreeuwde hij terug, „wa zijn nog niet aan het eind van de vil. wedstrijd gekomen en vóór die tijd heb ik allang een veel grotere vis gevan. gen!" Baron Van Pottum haalde zijn I schouders op. terwijl hij zijn vijand de rug toedraaide. „Die opschepper!" zei hij verachtelijk. „Hij gunt zijn mede dinger niet eens een sportieve .kans! In I ieder geval heb ik een grote karpet I gevangen!" En daar: zede was voor ba-1 ron Van Pottum de zaak afgelopen, I maar voor de heer Barend Bigger niet) I Deze heer had nog andere pijlen op zjjn boog! PURMEREND, 15 October 1953: Dat het aanbod van vette koeien minder groot was, had wel als reden, dat de koeien opnieuw moesten worden inge spoten tegen mond- en klauwzeer, daar voor de meeste bedrijven de tijd was verstreken, maar nu gingen heden morgen de geruchten, dat de tijd was verlengd tot in October. De handel in de vette koeien was dan ook vlugger en de prijzen dan ook vaster. Maar de vleeslevering aan Rusland is geheel van de baan. Denemarken heeft daar voor contracten afgesloten. Op de gel- demarkt was het een vrij stugge gang. Met de verse melkkoeien was het al heel stil. alhoewel daarvan maar een heel klein aanbod was, maar er was weing kooplust. Het aantal slachtstieren was ook maar gering, maar de gang daarin was heel goed. Op de nuchtere kalveren- markt ging het ook weer plezierig. Met de vette kalveren ging het maar kalm aan. Op de wolveemarkt, waar een aardig aanbod was, ging de han del vooral in de lammeren vlugger Met de vette ging het nog wel kalm, maar er was nogal vraag naar fokma- teriaal, zodat daar ook een iets betere tendenz was. Met de bokken en gei ten blijft het maar een stugge handel. Op de vette varkensmarkt was wel een aardig aanbod, maar met een kalme gang waren de prijzen weer hoger, hoewel het tenslotte toch weer vaster begon te zitten. Op de biggenmarkt was iets minder aanbod, maar de gang was er beter, daar was aardige han del en met de fokzeugen ging het maar kalm aan. Op de paardenmarkt was het een stugge handel. En op de pluim veemarkt ging het met het pluimvee nog wel, maar met de konijnen was het hopeloos stug. Aangevoerd 544 runderen waaronder: 300 vette koeien van f 2.15 tot f 2.70 per kg goed. 85 melk- en kalfkoeien van f 650 tot f 1000 stil, 137 gelde koei en van f 580 tot f 750 stug, 12 pinken van f 380 tot f 475 stil. 10 stieren van f 575 tot f 1200 goed. 38 vette kalveren van f 160 tot f 350 kalm, 160 nuchtere kalveren voor de slacht van f 55 tot f 115 vlug. en nuchtere kalveren fok kers van f 65 tot f 125 vlug. 2065 vette schapen van f 65 tot f 105 kalm. fok- (Advertentie, Ing. Med.) 33 Werkelijk, alleraardigst", viel Ceci lia hem in de rede. Met een verwoes tende spot tikte zij haar vingers tegen elkaar. „Maar denk je, dat jouw per soneel beloften in betaling aanneemt in plaats van geld? Vervoeren de spoorwegen jouw producten gratis en geven de hotels jouw reizigers gratis logies met ontbijt? Je hebt altijd je geld op tijd gekregen. Waarom beta len ze je nu niet meer?" „Maar. Cecilia verhief haar stemIk zal je vertellen waarom, Elwood Ellis! Om dat dat de aangewezen manier is om zaken te doen. Je mag zo eerlijk zijn als goud. maar zakendoen heeft daar mee niets te maken. In zaken hangt het succes af van de handigheid van de persoon in kwestie. Zijn bekwaam heid om met zijn geld geld te maken. Dat is het fundament van ons huidige sy steem. Als hij een ondoelmatige wer ker is. of een slechte zakenman, helpt alle eerlijkheid van de wereld hem nog niet slagen. De regering houdt er allerlei liefdadige instellingen op na. Daarvoor betalen wij belasting. Zou iii een privé-tehuis op willen richten voor alle onbekwamen. onbruikbaren en al le onverantwoordeliiken? Antwoord me. Elwood Ellis!" Elwood keek naar haar omvangrijke gestalte op. In zijn ogen gloeide een ongewone haat. Letty's hand legde hem echter het zwijgen op. toen hii Wilde antwoorden „Goede wil", begon hij, maar toen onderbrak hij zichzelf. Cecilia beet zich in deze twee woor den vast als een terrier in een rat. .Goede wil" spotte ze. „Waar de fail- issementen worden uitgesproken we melt het van mensen die van goeden wille waren. En de mannen van goe den wille zijn verantwoordelijk ge feest voor sommige van de ergste ram pen in deze wereld. Niet de bedoeling, maar de uitvoering daarvan telt. Ik denk Elwood, dat je dochter zo onge veer met mij eens is". Maar Claudia zou het op dat ogen blik met niemand en met niets eens geweest zijn. Peter was druk bezig zichzelf tot een verschrikkelijke last post te maken. Hij meende, dat hij als Claudia's verloofde verplicht was die met allerlei attenties te omringen; en ieder ogenblik van de dag en iedere seconde van de nacht bij haar te zijn. alleen met uitzondering van die ogen blikken, waarop het fatsoen dat ver bood. Het nieuws van de verloving was prompt uitgelekt en het resultaat was, dat Peter opnieuw de sensatie van de kleine stadsgemeenschap en het mid delpunt van alle belangstelling was ge worden. Het veroveren van Claudia Ellis was weliswaar niet zo'n spectacu lair' jvapenfeit, als het vallen in de klei- groeve en bovendien was de verloving niet helemaal onverwacht gekomen, irtair de plotselinge vloed van wel vaart, die voortaan uit de Ellis-boek houding zou kunnen voortkomen, be geleidde het geruch* en dat vooral prik kelde de bevolking van Pottsville. Sinds de dag van Claudia's aanzoek, had Peter een staaltje van zelfbeïn- vloeding ten bests gegeven, dat een Hindu-fakir groen van afgunst had kunnen kleuren. Hij besefte, dat hij verondersteld werd van Claudia te houden, omdat hij immers met haar zou trouwen. Maar weken na de nood lottige dag kon hij nog steeds niet de twijfel die in zijn hart was achterge bleven kwijtraken, of zelfs maar ver klaren. Al zijn vrienden en familieleden ver telden hem, dat hij verliefd op Claudia was en dat de langste tijd van zijn ver blijf in Pottsville al was geweest. Ce cilia hield vol,, dat hij op slag verliefd op l iar was geworden, toen hij in Australië een foto van haar had ge zien en dat zij hem alleen maar naar Pottsville hd gestuurd, om kennis met het meisje van zijn dromen te maken en zo die dromen te kunnen verwezen lijken. Claudia was een mooi meisje. Ze was charmant en intelligent. Ze was alles wat een man zich kon w sen. Het was heel goed verklaarbaar, dat de mannen verliefd op haar werden. Eigenlijk was dat onvermijdeliik. Dus moest ook hii wel verliefd op haar zijn, zo redeneerde hij. Bekennen, dat haar schoonheid, haar charme en intelligentie hem hele maal niets deden, zon gelijk staan met toe te geven, dat hii de normale in stincten van alle mannen miste, dat hii anders was dan zij en dus het best met een kikker vergeleken kon worden. Een ogenblik was feters mening over zichzelf bepaald niet erg rooskleurig Maar een minderwaardigheidscomplex had hij toch ook weer niet. Alle men sen. hii had toch evenveel smaak als andere mannen, hij was toen even in- lolUeent op had toch ook zijn manlijke belangseiling. Hii kon vriiwel ieder in strument oosnelen en in de sport was hij geen kleine jongen. Hij schilderde wat en zou een uitstekende toneelspe ler kunnen zijn. En dan de shows, die hij helemaal op zijn eentje gaf. Het was de grofste laster, hem er van te be schuldigen dat hij ongevoelig was voor vrouwelijk schoon en dat hij Claudia's charme niet kon '"'aarderen. Ze was om zo te zeggen een prachtkind en hij wist dat. Hij was van het allereerste begin af verliefd op haar geweest, maar zijn aangeboren gevoel voor kiesheid h d hem er van weerhouden, dat aan de grote klok te hangen en met zijn ge voelens te koop te lopen. Hij was een heer en geen ordinaire kerel. Het was tegen zijn principes, om zich bij iemand op te dringen, laat staan bij zo'n over gevoelig meisje. Maar nu deze tedere gevoelens ont huld waren en de sluier opgelicht was dooir niemand minder dan Claudia zelf, was er geen andere oplossing mo gelijk. Hij moest zich schik',.en in het onvermiideijke en erkennen wat hij in zijn onderbewustzijn telkens al had ge weten. Natuurlijk was hij verliefd op haar! En iedereen, die zei dat dat niet waar was, was een huichelaar en een schurk. En zo kleefde hij aan Claudia vast. s een hond aan zijn baas, trots en on gewoon serieus. Claudia zag nas nadat de verloving bekend gemaakt was kans om weer ppns on haar eentje Dick te ontmoeten En toen nog had ze een beroep op Kitty moeten doen, om het zover te krijgen. Na schoorvoetend deze bemiddelende taak op zich te hebben genomen, belde deze bij de zaak van Dick aan, om de weg voor Claudia's komst te effenen Nu de verloving werkelijk een feit was geworden, praatte Dick er lang niet zo berustend meer over als eerst. In zijn ogen zag Kitty schaduwen, die op ontevredenheid wezen. Hii begroet te haar koel toen ze binnenkwam. (Wordt vervolgd.) kers van f 70 tot f 95 goed, lammeren I van f 45 tot f 80 vlugger. 180 vette varkens van f 1.80 tot f 2.06 per kg kalm, vette zeugen van f 1.80 tot f 1.92 per kg goed, 855 schrammen van f 58 tot f 92, biggen van f 38 tot f 65 beter I handel, 18 fokzeugen van f 240 tot j f 385 kalm, 40 paarden van f 625 tot f 900 stug, 11 veulens van f 200 tot f 275 stug. Totaal dieren 3956. 7300 oude kippen en hanen rode en I witte van f 1.65 tot f 1.75 per kg, 1200 I oude kippen en hanen blauwe van f 1.80 tot f 1.90 per kg, 500 eenden f 1 tot f 1.50. 700 konijnen van f 1 tot f 4, 6000 kippeneieren van f 16.50 tot f 17.50 per 100 stuks, 500 eenden eieren van i f 105 per 100 stuks. 50000 kippeneieren grote van f 17.50 l tot f 18.50 per 100 stuks, kleine van f 11 tot f 12.50 per 100 stuks. 77500 eendeneieren grote van f 10.90 tot wel naar de slachtkalveren als naar da fokkers was een goede vraag. OPERA-CONCERT. Ingeleid door de ouverture Mireille van Gounod en besloten door de ouverture Luisa Miller van Verdi wordt een programma uitgezonden van aria's en duetten. Verdi overweegt in de reeks, maar ook horen we-werk van Gounod, Meyerbeer en Ros sini. Overigens zal uit deze reeks wel blijken, welk een diepgaande vernieuwing Verdi in dit genre muziek heeft weten te bewerk stelligen: in de plaats van allerlei gesloten vormen, oorspronkelijk aan dansen ontleend, voerde hij de vrij door gecomponeerde aria's in, waarbij de nadruk veel sterker kwam te liggen op de expressie van de gemoedsgesteldheid der figuren en op dramatische kracht In dit opzicht verschilt hij totaal van zijn tijdgenoot Wagner, die zijn heil zocht in een pompeuze orkestklank en een symphonische opbouw van de gehele opera. Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) ONTMOETING OP MARGRA TEN, een hoorspel door Dick van Putten (Donderdag 21.10 zelfde zender.) DONDERDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11 00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7-30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gram. 9 00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12 3012.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13-20 Alt en piano. 13.50 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Kamermuziek. 16-00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan en piano, 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 „Tussen Dollard en Schelde", causerie. 18.00 Gram. 18.10 Accordeonorkest. 18.35 Op de Stelling", causerie. 18-45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 21.20 „Ra, ra hoe zit dat?". 21.35 Vocaal Ensemble. 21.50 Me- tropole-Orkest. 22.20 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws HILVERSUM II, 298 m.ï 7-00 AVRO, 7.50 VPRO 8 00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. muziek. 22.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het Bedrijfsleren", causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.30 Dansmuziek. 14.00 „Beroemde Engelse rechtzaken: Adolf Beck", hoorspel. 14 30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevar. mu ziek. 16-35 Reportage. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: L. van der Tempel: „De Nederlandse Antillen en de Algemene Rekenkamer". 18.00 Nieuw». 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte mu ziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19-10 Lichte muziek. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Operaconcert. 21.10 „Ontmoeting on Mar graten", hoorspel. 22.30 Gram. 22.35 Dans muziek 23.00 Nieuws. (Wordt vervolgd.) Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 J)R ADENAUER, de Westdui kanselarij te Bonn een om Goes van Naters, een der Vergadering van de Raad van landgenoot tot dit gesprek ui vraagstuk op te nemen en te j onderwerp te voorkomen. Van verworven in liet Frans-Duits, opdracht van de Raadgevende over dit probleem te schrijv gereed. In Straatsburg is echl afgevaardigden fel verzet ger, vergadering. Daarom wordt aa beeft geoordeeld, persoonlijk bet Straatsburgse debat te bep thans minder dan ooit gesteld. Noord-Korea heeft de secretaris neraal van de V. N. meegedeeld noodzakelijk te achten, dat die neul landen van Azië. die direct belang 1 ben bij een vreedzame oplossing de Koreaanse kwestie en de consol tie van de vrede in Azië. aan de i tieke conferentie deelnemen. Alleen India wordt in de brief name genoemd. Zoals men weet h China de deelneming van India. Ir nesië, Pakistan en Birma verlangd In V. N.-kringen neemt men nu dat de communisten alleen de dee ming van India aan de politieke co re.ntie beslist noodzakelijk achten die van de overige, door China noemde landen gewenst. De Britse minister van staat Sel\ Lloyd, die als leider van de Br delegatie ter Algemene Vergade, zal optreden, heeft van zijn rege, opdracht ontvangen, de Verenigde i ten te steunen in hun verzet te deelneming van India. Indonesië, kistan en Birma aan de politieke c ferentie Inzake Korea. Communisti China en Noord-Korea hadden voor steld deze landen uit te nodigen. Gisteravond zijn bij een botsing Goes tussen een bus en een Belgisc personenauto twee Belgische vrouw om het leven gekomen, een vror zwaar gewond en twee mannen lie gewond. De Belgische wagen, met d: vrouwen en twee mannen, kwam i Middelburg, passeerde in volle va: een auto, die in de richting Braba reed, slipte en schoot daarna dw: tegen een volle auto-bus, die uit B( gen op Zoom huiswaarts keerde. gevolgen van de botsing, die men i ver in de omtrek hoorde, waren or zettend. De rechter zijkant van Belgische auto scheurde open en drie vrouwen vlogen eruit. Twee h rer, de 85-jarige mevrouw Van S. van de B. uit Deurne bij Antwerp en de 40-jarige mej. M. J. W. uit Ar werpen waren op slag dood. Zwa gewond werd mevrouw C. K.-van B„ 51 jaar oud, eveneens uit Deurr Haar man, de heer K. K.. werd lie gewond, evenals de bestuurder van i Belgische auto, de heer J. V. uit Br schaet. Na de botsing vloog de Bc gische auto nog verder linksom schoot de berm van de weg ln, teg< de spoorbaan op. Door de kracht v; de botsing vloog ook de motor ere en raakte in brand. Ook de bus, waa van de chauffeur het stuur was kwi geraakt, schoot in de berm van de we De passagiers kwamen er echter bi houdens enkele ontvellingen, zond, letse' af. ALFRED MARKO, een persfotograi le Graz, heeft met behulp van ee speciale lens foto's gemaakt van ee groot gebrandschilderd raam in c parochiekerk van zijn woonplaats. D raam, dat twee jaar geleden is ontwoi Pen door de bekende Salzburger kerf decorateur prof. Albert Birkle, stelt d kruisiging van Christus voor. Bij ht ontwikkelen van de foto's nu, ontdekt Marko, dat zich onder de figuren, di de kruisiging gadeslaan, afbeeldinge van Hitler en Mussolini bevinden. Z staan daar met de armen over elkaa en een grijnslach op het gezicht. Misschien heeft de kunstenaar d twee in beeld gebracht om. het feit t symboliseren, dat tijdens hun regiev Christus als het ware opnieuw gekrui sigd is.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 8