en vken Reislustige Nieuwe Niedorpers op de fiets door groot deel van Europa Nieuws uit de Langedijk Nieuws uit Heiloo Vijf en twintig standhouders op Gemidza-show Met een trekker niet sneller dan 16 kilometer! .J r Pas In het Vlies (AASMARKT IJsbrand Booij versleet veel banden op tocht van 6.5000 kilometer De sexuele opvoeding der rijpere jeugd Overzicht Langedijker veilingen Sportmiddag „Kindervreugd" Heer-Hugowaard Terreinverlichting bij Hugo Boys St. Pancras Voorstel voor bouw van woningen Be Rijp Grote deelname voor de gecostumeerde optocht Oude Niedorp Damclub opgericht Donderdagmiddag opening Beemster Centr. Avondvakteken- school te Spanbroek Nieuwe voorschriften Wielrijder botste en liep hersenschudding op Castmum RK MIDDENSTANDSBOND BESTAAT 40 JAAR BURGERLIJKE STAND Bridgeclub BrJcas groeit nog steeds VRIJPAG 18 SEPTEMBER 1953 R AAN ONZE :é-CO!fIPLET (Adv mg iviea ml ïet Ballet der La- daar in eerste in- aep van Masclia ter ris denken wij met gebleken een uit- icht huis te doen lenwerkende z.g.n. Arbeiders Ontwik- dsvrouwen, Volks- 'v maar en heefi l het optreden van ins gemopperd op die avonden, doch Ive voor de samen- et nieuwe seizoen. en gelaatsexpressie n die treffende, ene ge mate sugge'stief. eën van Kurt Jooss niet vreem voor. :rk leverde ook Ine wanenkoningin (L# rooral in „Variatie", medewerkenden be roemde romantische irins Petipa een der nog niets aan aan- t ingeboet, as de sfeer In ,.Le van de choreografe :ich mede liet inspi- -elen. die de ballet- lemendheid Edgar heeft gezet. Grap- gegeven door Karei stmeester, al is de eens minder berr.in- :ester" hier demon- kwam er in toen de 'Angela Bavleyl en ne Rietstap) elkaar te steken, pnietiw en ook Pie- hadden veel succes is de deux" uit ..La an Marius Petipa in A. Balachova. ïd vonden wii Po- met choreographie it. Of het nu kwam tekort aan ruimte edat men een ogm- nodig had. dit idden. De stiifheid, imen der hewegin- tree niet biister ge rot" waarin Karei Dekker als kunst- ODtraden, was wat Leerink bewerkte :se legende van de v.d. Sloot sch'-eef voor en practisch cht de geschiedenis =tumes on speciaal darten Mnlema als iet goed. Overigens e Witte Wiven als usiast. lismaking met „Het .anden" heeft ge- ter Weeme over 'en beschikt, het- iere ontwikkeling .n grote betekenis heeft Theo van der ver buiten onze te naam. Verheu- dat deze brillante valt te be- •nd concertreert hij zal een uitgebreid n gehore brengen, op. 58, Ballade nr verschillende noc- van dér Pas velen van volmaakt Kaasmarkt wer apels fabrieks- en aangevoerd, to il kilogram. I)e boerenkaas liep de fabriekskaas hand. Derden en Gouda kalme handel. De 2.15—2 22 en 2.03 6—2.13; 2.15—2.23 IJSBRAND BOOIJ uit Nieuwe Niedorp is bouwkundig opzichter en een jongeman, die iets van de wereld wenst te zien. Vorig jaar maakte hij in z'n eentje een uitstapje van 2300 kilometer naar Joegoslavië. l)e nu. bijna voorbije zomer heeft hij gebruikt om even naar Bosnië en Macedonië, delen van Joegoslavië, waar nog de resten van Turkse in vloeden waarneembaar zijn, te gaan. Ook Turkije kwam in het reisplan voor en ondanks de ongunstige informate, die de ANWB moest verstrek ken, is IJsbrand Booij begin April op reis gegaan. Samen met de lieer Linthorst uit Borne op racefietsen, waarop een drinkwatervoorzie ning was gemonteerd, een paar lichte donzen slaapzakken en een flink gevulde zadeltas. De kilometerverslinder IJsbrand Booij (6.500 kilo meter in zes en een halve week) heeft ons, nu hij zijn reisindrukken heeft geordend, iets verteld van zijn trip door een groot deel van Europa. OP DIE racefietsen trapte het twee tal zich in vijf dagen zonder pech naar München. Daar stapte het op de trein dwars door verregend Oosten rijk naar de hoofdstad van Slovenië, Laibach. De regen had de wegen in Joegoslavië uiterst zwaar berijdbaar gemaakt en het bergachtige terrein veroorzaakte ettelijke lekke bandjes. Over Banjaloeka, een mooi stadje aan de Verbas, ging het naar Sera- jewo. Hier kwamen de wielrijders een auto uit Overijsel tegen en in ho tel „Europe" -een veel gebruikte naam voor buitenlandse hotels- ont moetten zij een reizende Nederlandse journalist. Naar 's lands wijs deed men zich te goed aan pannekoekbro- den met stukjes gebraden vlees en rauwe uien. Sardines en vijgen waren er goedkoop en natuurlijk werd ook even de plaats, waar in 1914 Prins Ferdinand werd vermoord, bezocht. NA SERAJEWO werden de wegen steeds maar slechter en vooral op de toppen van de ruim twaalfhonderd meter hoge bergen met resten van sneeuw hadden de reizigers het zwaar. Dwars door Montenegro reden zii naar Macedonië, waar Prizrert, 2496 meter boven de zeespiegel, en Scopl- je aan het Oekridameer aardige stad jes bleken te zijn. De tocht naar Grie kenland met als eerste doel Saloniki werd begeleid door regen. In de buurt van deze stad hebben de ooie vaars nesten gebouwd op de mos keeën en in de bomen en de dieren zijn in het geheel niet schuw. De wegen waren behoorlijk en zonder pech (iets bijzonders!) werd Xanthi bereikt. De fietsen dragen in Grie kenland alle een nummerbord. Voor de belasting. Over Komotini ging het verder naar Alexandrapol. Griekse soldaten waren gul met het aanbieden van lifts en sigaretten en als alle andere grenzen werd de Grieks-Turkse grens zonder moeite gepasseerd. In het land van Kemal Ataturk ontmoetten de fietsers vele schildpadden, die soms de weg overstaken. Met het oog op de weinig afwisselende route werd Edune-Istanboel (225 km.) voor vier Lira (vijf gulden) per pers. afgelegd. Vlak vóór deze grote havenstad ston den enorme reclameborden opgesteld, o.a. ook van Philips en Vredestein. Op vijf Mei, na vier weken peddelen, was het doel bereikt. NATUURLIJK bleven de vrienden in Istanboel enkele dagen van een welverdiende rust genieten. Met een toevallig gemaakte kennis werd een autotocht gemaakt door de stad en langs de Bosporus gemaakt. Het was noodzakelijk nieuwe schoenen te ko pen en de trouwe fietsen geducht na te kijken. Omdat men wel iets van Turkije wilde zien nu men er een maal was, stak men per veerpont over naar Kandira. Hier betaalde een vriendelijke student maaltijd en lo gies, hetgeen eindelijk eens een mee valler betekende. Tot het hooggele- In Joegoslavië worden ezeltjes nog dikwijls gebruikt als lastdier. Maar ook de mensen gebruiken de ezels als vervoermiddel. gen Ankara kon worden gelift en Ankara is ook het keerpunt van de tocht geworden. In Eskizehir maak ten de reizigers kennis met mensen, die in Wageningen hadden gestudeerd en nu op een suikerfabriek werkten. Een bezoek aan de ruines van het oude Troje ging niet door. Dit was slechts toegestaan onder politiege- leide. Deze Turkse Hermandads wa ren niet van plan óók op de fiets te stappen en een taxi van f 25.- werd te duur geacht. Na twaalf dagen m Azië te hebben doorgebracht moest aan de terugtocht worden gedacht. Terug in Istanboel werden de pedde laars gastvrij onthaald door de fami lie De Wilde (ook alweer toevallig opgedane kennissen.) De heer des huizes was werkzaam op een Neder landse margarinefabriek Per trein reed het tweetal vervolgens naar Alexandrapol terug en vandaar per fiets naar Xanthi, waar men stuitte op twee Duitsers, die in twee jaar rond de wereld wilden reizen in Belgrado aangekomen kon slechts onderdak worden gevonden in het luxe hotel „Moskwa". Het werd de duurste, maar o k de beste overnach ting in het land van Tito Over een prima betonweg werd na 390 km. Za greb bereikt en vandaar naar Klagen- furt in Oostenrijk. Evenals op de heenreis werd ook nu de trein ge nomen en door sneeuwstormen rrisde men via Salzburg naar München. Na een oponthoud van drie dagen in de prachtige omgeving van deze stad werd de terugreis vervolgd en kwam eindelijk weer het vertrouwde Nieuwe Niedorp in zicht. Vijf en zestighonderd kilometer in zes en een halve week. Toch stap te IJsbrand Booij een paar dagen later wéér op het stalen ros voor een tocht(je) naar Bremen! Er zijn méér fietslustige Nieuwe Niedorpers. Minder ver, maar toch al tijd nog een tweeduizend kilometer tjes heen en terug, zocht de studeren de William Biesheuvel het. Zijn reis doel was Zvveden en zo mogelijk Stockholm. Zover is deze William niet gekomen. Via Groningen, Noord- West Duitsland en Denemarken kwam hij in Kopenhagen terecht om in de prachtige moderne Deense hoofdstad met een Engelse student vijf dagen door te brengen in een studentenjeugdherberg. Omdat de uit gaven 'e begroting vertroffen ver diende William in het grote „Grand Hotel" in een nacht met bordenwas sen de overtocht van Elseneur naar Helsingborg. Over fraaie wegen reed hij naar Göteborg. Het is te zien, zo vertelde de student, dat Zweden 'n riiK land is. Hij vond het linkse verkeer en het ontbreken van fietspaden nog al lastig. Terug in Denemarken zocht hij Hidde Doornbos 'op. Deze negentien jarige, uit de Wierin^ermeer afkom stige jongeman, werkte gedurende een half jaar als volontair te Rirsöu op een uit keileem opgebouwd schier eiland, waarop ook veel wilde vossen leven. Met de Hollanders werden verschillende trips gemaakt en Wil liam kwam o.a. ook in het bij vele Schagers bekende Hilleröd met hex schitterende slot Frederiksborg. Na een weekje te hebben geholpen met, de rogge- en haveroogst fietste hij over de prachtige Deense wegen weer naar Duitsland en het pad van de heenreis huiswaarts. De tocht van vier weken is William Biesheuvel zó goed bevallen, dat hij het plan Heeft opgevat volgend jaar naar Spanje te gaan. Niet op de fiets, maar liftend. BKUEK UP LANUENU1JK. Bij de opvoeding van kinderen heeft men niet alleen te maken met het leren van omgangsvormen, schoolbezoek e.d., maar ook met de sexuele opvoeding. Over dit laatste dacht men vroeger in het geheel niet, daar op een enkele uitzondering na, geen voorlichting wcu gegeven. Maar de tijden veran deren en wij eveneens, zodat tegen woordig vele ouders hun kinderen wel sexuele voorlicnting geven. Daarom was het zeker goed gezien van de Ned. Chr. Vrouwenbond te Broek op Lan- gendijk om een deskundig spreker uit te nodigen, om over dit Belangrijke vraagstuk eei spreekbeurt te vervul len. Verheugend was, dat de belang stelling voor deze samenkomst groot genoemd kon worden. Deze spreker was Dr. C. Eenhoorn uit Bloemendaal, die als onderwerp had yekozen „De sexuele opvoeding der Mjpere jeugd." De inleider begon met te zeggen, dat een klein menselijk lever, gevormd wordt door milieu, religie, maatschappij en het sexuele. Het kind kan het karakter hebben van ouders, groot- en overgrootouders. Die trekken zien wij in het kind terug. Bij de opvoeding geldt, een kind in liet te tl .chtc.. te begrijpen. De opvoeding begint in de wieg, daar ook de sexu- De vrouwen in Joegoslavië spinnen haar wol nog vaak op de oude wijze. Rustig voorlwandelend doen ze dit werk schijnbaar met het grootste gemak. De bloemkool onderging'' een aan zienlijke prijsdaling. Werd Woensdag met 15 cent voor de eerste soort het dieptepunt bereikt, Donderdag werd het grootste deel van de aangevoerde eerste soort weer boven de 20 cent af genomen. De tweede soort was dien tengevolge weer moeilijk te plaatsen. In de sluitkoolhandel was weinig ver andering, grote rode kool voor Oost- Duitsland en Engeland bracht 4-5 cent op. Kleine rode kool van prima kwali teit kon maximaal 13 cent noteren. De aanvoer nam toe. De aanvoeren van gele kool bleven klein met trage han del. Nu voor de legers in Duitsland meest groene kool wordt verladen, wa ren de grote gele moeilijker te verko pen. De kleine brachten slechts bij hoge uitzondering tien cent op. Groene kool werd verkocht voor 8-10 cent. De witte kool aanvoeren worden steeds groter, dageiijks is een overschot va riërend van 10 30 procent van de aan voer, dat voor veevoeder wordt opge ruimd. De uienprijs veranderde v/einig, voor grote uien bestaat behalve voor de West geen vraag voor export. De prijs lag tussen 5 en 6 cent. Rode bie ten waren in de a-sortering iets hoger in prijs. De mooiste partijen b-bieten konden eveneens geplaatst worden. De aanvoer van slabonen nam verder af, de prijs van de steeds schaarser wor dende a bonen lag tussen 50 en 60 cent. In de afwijkende soort kon niet alles worden verkocht. De consumptie-aard appelen worden geleidelijk aan goed koper. ele opvoeding van jongsaf en geleide lijk aan moet geschieden. Als het kind vraagt, moeten de ouders in volstrekte eerlijkheid antwoorden. Een kind van plm. 12 jaar is lichamelijk volwassen en voor de geestelijke opvoeding be hoort het ook zo te zijn. Bij de natuur volken wordt het huwelijk op veel jongere leeftijd gesloten als in het Westen. Op 12 a 14-jarige leeftijd moet de sexuele opvoeding daarom voltooid zijn. Tot dat jaar moest het volgens de inleider alleen maar zijn een leiden van het kind, ook in het sexuele. Op 18-jarige leeftijd behoort de opvoeding voleindigd te zijn. Dan moet het kind vrij zijn en is het alleen verantwoor delijk tegenover God, Daarom kunnen de kinderen, als ze goed opgevoed zijn, ook vrij gelaten worden wat betreft de lectuur, die in het gezin aanwezig is. Voorop gesteld natuurlijk, aldus spr., dat in een chris telijk gezin ook boeken in christelijke geest aanwezig zijn. In de opvoeding is echter het voorbeeld van de ouders doorslaggevend. Sprekers eindconclu sie was, dat daarom het huwelijksleven was, dat daarom het huwelijksleven goed moet zijn. Op deze interessante lezing volgde een prettige discussie, waar een druk gebruik van werd ge maakt. OUDKARSPEL Om het speeltuin werk te stimuleren, organiseerde de Oud- karspelse speeltuinvereniging „Kinder vreugd" een gezellige sportmiddag. Hier voor bestond een grote belangstelling. Was dit op zichzelf al een voldoening voor het bestuur, ook door het mooie weer kan op een bijzonder goed geslaag de samenkomst worden teruggezien. Er werden diverse kinderspelen gehouden, waarvan de uitslag was: Meisjes 5—6 jaar: 1 E. Spanjaart, 2 A. Voogt, 3 J. Hink Jongens idem: 1 Jac. de Vet, 2 C. Spaans, 3 A. Kos, 4 N. Drost Meisjes 78 jaar: 1 T. Meurs, 2 T. Glas, 3 F. Eradus Jongens idem: 1 J- Boot, 2 P. Ooijevaar, 3 N. Winder Meisjes 910 jaar: 1 T. Vriesman, 2 G. Bant, 3 M. Ecen Jongens idem: 1 E. Dienaar, 2 R. de Wit, 3 J. Bakker Meisjes 11—13 jaar: 1 G. de Geus, 2 G. Vaartjes, 3 Th. Klaver Jongens idem: 1 P. Ooijevaar, 2 J. Beukers, 3 A Riet veld. Heden zal men op het terrein van Hu- go Boys een proef nemen met het aan brengen van enkele schijnwerpers van een geheel nieuw soort. Het zal als het ware een demonstratie worden en het is wel zeer gewenst, dat de leden van Hugo Boys in grote getale opkomen, niet al leen om kennis te nemen van de voort varende geest die in het bestuur schijnt te zijn gevaren, maar ook, om te zien, hoe de training bij het licht van deze schijn werpers tot zijn recht komt. Hopelijk zal het uiteindelijk resultaat van deze proef zijn dat er een blijvende terreinverlich ting wordt aangebracht. De gemeenteraad van Sint Pancras is bijeen geroepen op Maandagavond acht uur. Op de agenda prijkt o.a. een voor stel tot aankoop van bouwterrein van de heer P. J. v. d. Hurk en een voorstel tot het bouwen van drie dubbele woningen woningwet), op bovengenoemd bouwter rein. Voorts komt aan de orde een voor tel tot aanschaffing van een nieuwe brandspuit en een voorstel tot wijziging als „tak van dienst", een woningbédrijf. Door bedanken van wethouder Jac de Vries als lid van de adviescommissie woonruimte, wordt voorgesteld, de heer Henning te benoemen. Dan wordt nog behandeld een voorstel tot opheffing erf- narht van het stukje grond, waarop het oude magazijn van het Witte Kruis is gebouwd en een bespreking over de ver ordening der winkelsluitingswet. Ter gelegenheid van de opening van de kermis in deze gemeente werd Don derdagmiddag onder auspiciën van de V.V.V. een optocht gehouden. Dit jaar lijks terugkerende en reeds tot traditie geworden evenement bracht ook nu weer vele toeschouwers op de been. Het aantal deelnemers was, gezien het werk dat aan de deelname van een der gelijke optocht is verbonden, zeer be vredigend. De jury bestaande uit de dames mevr. Wegdam en mevr. Van Voorden alsmede de heer Klous, had geen eenvoudige taak om de prij zen toe te kennen. Het uiteindelijk re sultaat bij de enkelingen was als volgt: 1. Tini Molenaar (zwaan). 2. Greetje de Ruiter (kankerbestrijding), 3. Kootje Leguit (telefoon), 4. Mansje de Ruiter (grootmoeder), 5. Peter Jan Zijp (Opa Klijzing), 6. Martin Dalenberg (Ara bier), 7. Nelly de Boer (scooter). Paren: 1. Harm en Willy Klous (in rijden 1953), 2. Eily en B. Mannesen (16e eeuwse dames), 3. Greetje Visser en Ina de Swart (Hanneke en Janne- ke), 4. Janneke Eger en Imke Visser (Beer met leider), 5. Connie de Rijke en Japke de Jong (Blubber-brigade), 6. Pietje Kweldam en M. Engels (Rood kapje en de wolf), 7. Kees Brandhof en Theo Smit (Indianen). Bij de groe pen werden de volgende prijzen toe gekend: 1. Sneeuwwitje (J. Bos), 2 Kleuterschool (I. Londo), 3. Klokje van zeven en dus(P. ,Twint). GUNNING STRAATWERK Naar wij vernemen is door B. en W. dezer gemeente het gedeeltelijk ver nieuwen en verstraten van de Rechte- straat en bijkomende werken gegund aan de laagste inschrijver, de fa. Lam- pert te Haarlem. In een vergadering die in café Oote- man werd gehouden 'is 'men overge gaan tot het oprichten van een dam club. Voorlopig heeft zich een tien tal leden opgegeven. Lieden die de strijd op de honderd velden willen aan binden zijn alsnog van harte welkom op de clubavond, die naar wij verna men voorlopig" op Woensdag zal wor den gehouden. Voorzitter van de club is de heer L. Groothof, secretaris de heer B. Pan der, penningmeester de heer C. Oote- man. Waar de heer Groothof in dam- kringen een uitstekende reputatie ge niet, zien wij met belangstelling de verrichtingen van zijn. discipelen tege. moet. De langverbeide Gemidza-show te Heiloo belooft een gebeurtenis van be lang te worden. Werden de vorige shows buiten het dorp gehouden, deze derde komt in „De Rustende Jager", dus in het dorp zelf. De totale opper vlakte is nog vergroot, doordat men twee grote tenten op het naast het ge bouw gulegen parkeerterrein heeft opgetrokken, waardoor de tentoonstel lingsruimte een oppervlakte van 600 m2 zal hebben. Alle beschikbare ruimte is verhuurd aan vijf-en-twintig standhouders. De tenten zijn zodanig opge steld, dat zij met de zalen één geheel vormen. Het eigenlijke café wordt bestemd voor een gezellig zitje, f,lwaar een or kestje voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. De middenstand van Heiloo wil op deze wijze tonen, dat zij in staat is aan alle wensen der burgerij te vol doen. De nieuwste jaarbeurssnufjes zullen ook op deze expositie te zien zijn en gedemonstreerd worden. Bo vendien zijn er vele attracties, die er toe zullen bijdragen deze show te doen slagen. Een feesttreintje, waarin men na besteding van een bepaald bedrag gratis een rit mag maken, zal tussen Station en „De Rustende Jager" een vice-versa-dienst onderhouden. Het rijdt dagelijks v?n half 3 tot 6 en van half acht tot 10 uur. De eerste 1000ste en daarna elke 500ste bezoeker(ster) zullen een spe ciaal geschenk ontvangen. „De kip met het gouden ei" of wel het red van avontuur zaj niet ont breken, terwijl verschillende stand houders voor nog meer aardige ver rassingen zullen zorgen. Wilt U nog meer? U mag het totale gewicht der standhouders schatten! Het raadhuis en het witte kerkje worden geïllumineerd en vele parti- WATERSCHAPSBENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd met ingang van de eerste Donderdag in October 1953, tot dijkgraaf van het Waterschap de Beemster, J. Stolp, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den en tot heemraad van dit water schap J. Kwadijk Czn., eveneens uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. De Ve-eniging ter bevorderng van het Vakonderwijs vierde onlangs haar negende lustrum. De afd. Wognum, waar de zetel der vereniging is geves tigd, herdacht toen haar 45-jarig be staan. Gedurende al die jaren heeft de af deling ook een avondtekenschool ge ëxploiteerd, waar honderden jongelui uit Wognum en omgeving hun theo retische vakkennis hebben opgedaan. Nog dit jaar heeft een achttal jon gens zijn einddiploma behaald. Het aantal leerlingen der school beweegt zich echter in dalende lijn, omdat tegenwoordig de meeste jongens na het verlaten van de lagere school niet dadelijk in het vak gaan, maar eerst een opleiding volgen aan een lagere technische school. Ook de afdelingsschool te Hoogwoud verkeert in dezelfde omstandigheden, terwijl de school te Spierdijk een jaar geleden is opgeheven. „QP _aandrang van het Ministerie eg de Inspecteur van Het Nijverheids onderwijs hebben dè besturen der af delingen Wognum, Hoogwoud en Spierdijk besloten een centrale avond tekenschool in Spanbroek te stichten. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen een flink bevolkte school te krijgen, waar het onderwijs in het vaktekenen en de vaktheorie gespecialiseerd kan worden. Aan de school wordt verbonden een 3-jarige A-cursus voor de leerlingen, die na het verlaten der L.S. direct in de werkplaats zijn gestapt en een 2- jarige vervolgcursus voor hen, die in het bezit zijn van een diploma lagere technische dagschool, of de A-cursus met goed gevolg hebben doorlopen. Begin October zullen de lessen be ginnen, zodat men zich spoedig dient aan te melden. De Ver. ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland heeft reeds bijna een halve eeuw gezorgd voor een goede opleiding van de toe komstige ambachtsman, speciaal ten plattelande en zal het ook in de toe komst blijven doen, vooral nu er nog steeds een gebrek is aan geschoolde vaklieden. Het is te hopen, dat vele ouders dit in het belang van hun kin deren zullen inzien, dan zal een goede vakopleiding in de kop van West-Fries land gewaarborgd zijn. Zoals wel bekend is, komen bij hef in werkingtreden van de nieuwe verkeerswetgeving steeds weer nieu we bepalingen aan de orde. Per 1 Augustus jl. is weer een dergelijke bepaling in werking getreden. Volgens de nieuwe verkeerswetge ving zijn met ingang van 1 Augustus 1953 geen kentekenbewijzen meer ver eist voor: a. Motorrijtuigen, welke niet sneller kunnen rijden dan 20 km per uur bv. stoom- en motorwalsen, hand wagens met motorvermogen ea b. Motorrijtuigen, welke bestemd zijn om anders dan op de weg te worden gebruikt, bv, landbouw- en industrietractoren, heftrucks ed. In verband met deze bepaling be hoeven voor deze catagorieën motor voertuigen geen kentekenbewijzen mèer te worden aangevraagd. De af gifte hiervan is stopgezet en aanvra gen hiervoor worden door de Rijks dienst voor het Wegverkeer niet meer in behandeling genomen. De op de genoemde voertuigen aan wezige kentekenbewijzen kunnen worden afgenomen en dienen te wor den vervangen door maximum-snel heidsborden (a :6 of b 16 km/uur) als voorgeschreven in artikel 18 on der e en f van het Wegenverkeers reglement, zoals dit bij Koninklijk Besluit van 17 Juni 1953 (Staatsblad no 337) werd gewijzigd. Aan de eigenaren of houders van deze motorvoertuigen, welke niet aan grensverkeer deelnemen, wordt ver zocht de hun uitgereikte kenteken bewijzen niet te vernietigen, doch ter intrekking in te leveren bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer te 's-Gra- venhage. Indien zij daarbij berichten, dat de kentekenplaten van het voer tuig zijn verwijderd, zal hun f 1 van de betaalde leges worden geresti tueerd op de door hen verlangde wijze. Het voorschrift, dat de kenteken bewijzen overbodig maakt, lijkt een punt van vooruitgang, doch is dit 'niet. Deze vrijstelling bewijst ons geen dienst, evenmin als de vrijstelling van het rijbewijs. Door deze vrijstelling en tevens verplichting van het snelheidsbord van 16 km per uur, komen deze- trac toren in een heel nauw parket. Het is natuurlijk wel bekend, dat een trekker niet sneller mag rijden dan 16 km per uur, wat met aanhangwa gens en werktuigen wel juist is. Wanneer nu echter met een losse trekker sneller dan 16 km per uur wordt gereden, dan valt de trekker onder de snelverkeerswetgeving, met als gevolg, dat hiervoor dan wegen belasting moet worden betaald en bo vendien weer een rijbewijs is ver eist. Daarnaast zullen dan ook de eisen voor richtingaanwijzers ed. van kracht kunnen worden. Het is dus thans zeer gevaarlijk om met een trekker sneller te rijden dan 16 km per uur. Een lichtpunt is, dat nummerborden aari' de wagens niet meer nodig zijn. De lengte-driehoeken blijven ver-i plicht, evenals de vervoersvergunningl en de kosteloze wegenkaart. H. DE HAAN. (Mededelingen van de Rijksland- bouw voorlichtingsdienst te Schagen) culieren zullen door extra verlichting hun panden feestelijk doen uitkomen. Donderdagmiddag om half drie zal bur gemeester Kr,Iff de openingsplechtig heid verrichten. Het comité verzocht de burgerij de drie dagen dat deze show duurt, de feestelijkheid te verhogen door zoveel mogelijk vlaggen uit te steken. Op de Kennemerstraatweg bij de Garage Vosse heeft zich een betrek kelijk ernstig ongeluk voorgedaan. De wielrijder D., die uit de richting Alk maar kwam, had de onvoorzichtigheid, tegen de achterzijde van een een ga rage inrijdende groenteauto op te bot sen. De voorkant van de fiets werd vernield. De wielrijder werd met een hersenschudding naar zijn woning, overgebracht. Het belooft Zondag voor de leden van de R.K. Diocesane Middenstands bond een onvergetelijke dag te wor den. Die dag namelijk zal het veertig jarig bestaan van de Castricumse af deling worden gevierd, hetgeen met enige luister en een feestavond tot slot plaats vindt. De afdeling Castricum is overigens niet rijk aan historie, daar zo goed als alle gegevens ontbreken. Het enige wat uit de oprichtingstijd bekend is, is de aansluiting bij de Landelijke Bond der toenmalige Hanze op 13 Aug. 1913. Ook weet men, dat deze bond, welke momenteel de bloeiendste periode sinds zijn bestaan meemaakt en 115 leden telt, ook heel wat ups and downs heeft gehad en vooral in het begin was er van het laatste meer, dan het eerste. De moeilijke tijden hebben lang ge duurd en toen in 1929 wijlen de heer Hemmer voorzitter werd, waren er slechts 28 leden. Na de heer Hemmer waren nog voorzitter de heren N. W. Portegies, die inmiddels overleden is, Fr. Glorie, P. Dijkman en J. Kraak man. Deze laatstgenoemde hanteert ook nu nog de voorzittershamer en onder zijn leiding werd de afdeling er een, welke in landelijk verband een flink woordje meespreekt en tevens in Castricum zelf reeds verschillende Jceren haar activiteit ten toon spreidde. TöÖr "Sr vfering Jvan Hef v^eertig- jarig feest op Zondag is een prpgram- ma samengesteld, dat waarderirig ver dient. Begonnen wordt om 9 uur in de St Pancratiuskerk, met een plechtig gezongen Hoogmis en een algemene H. Communie voor de leden. Na de Hoogmis komen de leden in de zaal Roozendaal bijeen om er het ge zamenlijk feestontbijt te gebruiken. Om kwart voor twaalf wordt in de zelfde zaal begonnen met het officiële gedeelte, de receptie gedurende welke tevens twee jubilarissen zullen wor den gehuldigd. De feestviering wordt 's avonds besloten in hotel Borst, waar het Langendijker Cabaretgezel schap de middenstanders met een bont programma hoopt te amuseren. Geboren: Beirnardus Petrus, zv J. Th. van Velzen en G. M. Dirkson Rober- tus Wilhelmus, zv W. van der Eng en C. Hopman. Ondertrouwd: Wilhelm Theiner (Be verwijk) en Adriana Buxtorff. Getrouwd: Bernard Dirk Wielinga (Delft) en Rigtje Femmigje Beekman Johannes Beentjes (Lutterade) en Maria Theresia Dijkman. CH o leden: Wilhelm Emanuel van Keeken. 67 jaren Theodorus Brand jes, 77 jaren, won. te Beverwijk. Tijdens de bijeenkomst van de leden der Bridgeclub Bricas werden ditmaal niet de kaarten geschud, maar het komende wedstrijdprogramma bespro ken. Het programma door de Tech nische Commissie samengesteld en door het bestuur in zijn geheel aan de leden voorgedragen, werd met al ler instemming, goedgekeurd. Het komt hier op neer dat er in de ko mende competitie met 4 afdelingen in de Howell-wedstrijden gespeeld zal worden, dat is een afdeling hoger dan vorig jaar. In de Duplicate-wedstrijden zal met twee afdelingen gespeeld worden. Namens de leden bracht de heer A. v. Kluive een woord van dank tot de wedstrijdleider de heer G. J. Schut ter en aan de technische commissie voor het vele werk dat zij verricht. Na het benoemen van een nieuw bestuurslid, de heer J. Glorie, werd het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter, W. J. Wemmers; secretaris, A. Koning; penningm., J. A. Ivangean wedstrijdleider, G. J. Schutter; 2e voorz., J. Langenberg; 2e secr., G v. 't Hul en J. Glorie, lid. Volgende week zal de onderlinge competitie een aanvang nemen. VERRICHTINGEN IN ONDERLINGE DAMCOMPETITIE In de onderlinge competitie van de R.K. Damclub „St. Thomas" werden de vol- rende partijen gespeeld: Eerste tiental: Cory—S. Reynders 2—0; J Kabel—C. v. d. Himst 1—1; p. Ruiter— A. de Zeeuw 0—2; C. Juffermans-B. Beentjes 0—2. Tweede tiental: A. Dagelet-S. Groen tjes 2—0; J. Groen—R. stet 0—2; P. v. d- HimstJ. v. Velzen 02. Derde1 tiental: Fl. ZonneveldL. de Rid der 2—0; K Reynders—M. Kroone 1—1; H. KortekaasB. v. d. Schaaf 02. Vierde tiental: B BrakkenhoffD. Ko nijn 2—0; Th. Graas—P. de Vries 2—0; J. Hoflander—J. Admiraal 1—1; L. v. Wis senL. Zwart 20.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3