PJESDAG Denen heden opnieuw naar de stembus Spanje zucht onder droogte Noordelijke piloot verschaft de geallieerden een MIG Smyslov heeft nu de leiding Dag van de luchtrace naar Christchurch nadert Het FIFA-team Conferentie te Rome over „Klein Europa Debat over Duitse herbewapening Bidault gaat praten met Adenauer Dr Euwe staat nu op de zevende plaats Twee en tachtig man in „Liftmaster Het Noorse elftal oensdag r 57 39 ideaut 39 39 49 79 Toiletzeep eau! Driemaal is scheepsrecht Beslissende strijd tussen regering en socialisten Meningen in de Raad van Europa verdeeld Marchall secr.-generaal van Raad van Europa Een sportieve ontmoeting in Frankrijk Liberiaans schip bij de Azoren gezonken Grootscheepse graaninvoer noodzakelijk wegens mislukte oogst Stuwmeren zijn bijna leeg A raison van 100.000 dollar en asyt Besprekingen hervat over Suezkanaal GEESTELIJK LEVEN Botsingen tussen negers en Indiërs te Durban De motorzesdaagse De eerste ontmoeting in Den Haag Het candidatentornooi Zahedi verbant politieke tegenstanders Wim van Est in de sprint verslagen Contact te Belgrado over kwestie-Triëst DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 ESTRAAT 57 OKEN RIJST 500 gram 39 )GKOKENDE 500 gram 5GELE JNEN 250 gram E MEDANTEN 200 gram 49 GEKRUIDE ULAAS I gram 45 - 37 VDEL ULAAS gram 57 - 1 ACTIE NO. 1 it een wekker winkel. Deze >p ongeregelde af. Wie op dat t speculaas in nandje heeft, 250 gram IE MELK r suiker) QQ 3 blikjes O# ÏLIJKE JAMS 2 potten 79 KAAS 400 gram O J ETTE KAAS 400 gram 93 5E KAAS i gram 97 :0 HAGEL uur 250 gram O» TAAFJESgn 200 gram J7 TAAI 250 gram Jj ES M-m 250 gram 1/ ICTIE NO. 2 ikoop van 200 Versnaperingen JURSTOK deaut ANT TPLAAT «jo 250 gram S/ E DROP 77 100 gram A# JLE EES 200 gram SN [MPJES 200 gram HHAM 150 gram ENWORST 50 gram 49 SCHOTEL 100 gram 49 ÜR-AZIJN rote fles 19 ENSTROOP >r beker 49 RMOUT 00 gram i* i EERKEND IDDEL cc pakken DD OUDZEEP stukken 65 .SCHUIERS 2 voor 25 TBEZEMS CTIE NO. 3 nkoop van tukken 49 ct. ie Zeepdoos mening te weinig aandacht ifeeft be- (Speciale correspondentie) IN DENEMARKEN wordt vandaag de nieuwe Rijksdag gekozen, die voor het eerst sedert 1849 uit één Kamer zal bestaan. Er waren een Folketing en een Landsting. Nu komt er slechts een Folketing met 179 leden. De recente grondwetshervorming heeft daarin voorzien. De Denen hebben een druk politiek Jaar achter de rug. Premier Erik Erik sen heeft kans gezien om drie stem dagen te organiseren. In April werden voor het laatst de traditionele parle mentsverkiezingen gehouden. Op het nieuwe parlement rustte de taak om de voorgestelde grondwetswijzigingen goed te keuren. Daarna moest het kie zerskorps beslissen. Op 28 Mei vond het referendum plaats, waarbij de nieu we grondwet op het nippertje werd gered. Dit betekende, dat Denemarken onder andere een enkelvoudige Kamer zou krijgen. Tevens werd de troonop volging geregeld in die zin, dat voor taan ook vrouwen kunnen worden ge kroond. De kroonprinses Margrethe zal haar vader, koning Frederik, mogen opvolgen. T)E vraag, die de politieke kringen u thans bezig houdt is, of de rechtse regering van minister Eriksen zich zal kunnen handhaven. De Socialisten on der leiding van oud-premier Hans Hedtoft. zetten alle zeilen bij om op nieuw de regeringsmacht in handen te krijgen. Ze trachten een coalitie aan te gaan met de Radicalen. Om meer aan hang te krijgen heeft Hedtoft zich tot enkele verkiezingsstunts laten verlei den, die nogal veel opschudding heb ben verwekt. Hij heeft de delicate basiskwestie in de politieke strijd ge worpen en verklaard, dat zijn partij zich verzet tegen een stationnering van NAVO-eenheden op Deens grondgebied. Op zichzelf was deze aangelegenheid geen geschilpunt meer tussen de lei dende partijen, die onlangs eenparig hebben vastgesteld, dat een gemeen schappelijke NAVO-basis voorlopig niet gewenst was. De Deense regering advi seerde om de door de Verenigde Staten aangeboden versterkingen (250 vlieg tuigen en 5000 man) in Noord-West- Duitsland te leggen. Daarmee zouden politieke complicaties met Moskou en de binnenlandse oppositie worden ver meden. Sedert dien is de kwestie blij ven hangen totdat de Socialisten haar. uit partijbelang, hebben geactualiseerd. A-AN het polifieke front is enige ver warring ontstaan door het onver wachte optreden van de voormalige li berale staatsman, Knud Kristensen. Hij heeft twee jaar lang aan het hoofd van een zuiver liberaal kabinet gestaan. In oppositiekringen werd hij gerespec teerd. Toen zijn regering aftrad kwam Hans Hedtoft aan de macht. Ondertus sen introduceerde de liberale „Venstre" partij een nieuwe man, de tegenwoor dige premier Erik Eriksen, die in het kabinet van Kristensen minister van Landbouw was geweest. Toen dan ook Hedtoft over het zogenaamde „boter- debat' struikelde, was Eriksen de aan gewezen persoon. Hij vormde het con servatief-liberale kabinet, dat nu drie jaar aan het bewind is geweest. De thans 72-jarige Knud Kristensen is plotseling in de politieke arena ver schenen. De liberale partijleiding heeft hem echter mgt een bloedend hart af gewezen, maar Kristensen heeft nu een eigen partij gesticht, de Onafhankelijke partij. Hij trok door het gehele land. Hij verwijt de regering, dat ze te veel compromissen heeft gesloten. Boven dien neemt hij het op voor Zuid-Slees- steed. Kristensen trok veel volk. Hij bracht muziek in de verkiezingscam pagne. Hij is er zelfs niet voor terug geschrokken om het „6 Mei-volk" (de collaborateurs) in zijn gelederen op te nemen. De kritiek daarop beantwoordt hij met: Omdat een man een keer iets slechts heeft gedaan, mag ik hem niet verhinderen nu iets goeds te doen. Als de Onafhankelijke Partij een behoor lijk aantal stemmen weet te bemachti gen, kan ze een belangrijke factor wor den in de Deense politiek. De grootste zorg, die de partijen ge meenschappelijk hebben, is de politieke apathie van het volk. Drie verkiezingen binnen een half jaar zijn te veel van het goede. Daarom wordt een beroep gedaan op de stemgerechtigden om op deze belangrijke en beslissende ver kiezingsdag niet thuis te blijven. Drie maal is scheepsrecht. Vandaag begint te Rome een confe rentie van afgevaardigden van Duits land, Italië, Frankrijk en de Benelux over de Europese gemeenschap. Men verwacht, dat de conferentie drie we ken zal duren. Nederland wordt vertegenwoordigd door jhr mr A. W. L. Tjarda va» Star- kenborgh Stachcruwer, permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de NAVO-raad. De afgevaardigden moeten een soort grondwet voor Klein Europa opstellen. Zij zijn zeer pessimistisch over de kans van slagen. De meningsverschillen zijn te groot en de houding van Frankrijk is zeer onzeker. Verwacht wordt dat de meeste kwesties zullen worden verwe zen naar de conferentie van ministers, die op 20 October in Den Haag wordt gehouden. Maandag is te Luxemburg de vijfde bijeenkomst geopend van het raadgevend comité van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. Deze duurt tot en met Woensdag. Twee der jongere leden van thans te Straatsburg vergaderende raadgevende vergadering van de Raad van Europa, de Luikse liberaal Jean Rey en de En gelse socialistische vertegenwoordiger Denis Healey, hebben Maandag die le den, die aarzelden de Duitsers tot mi litaire bondgenoten van het Westen te maken gewaarschuwd dat men niet de politiek van na de eerste wereldoorlog weer moet opvatten. „Laten wij oppassen, dat wii niet over zes jaar aan majoor Remer of dr Nau- mann zouden moeten geven, hetgeen wij nu aan dr Adenauer zouden weige ren". zo zeide de Belgische afgevaar digde in een helder betoog tot onder steuning van de door ziin socialistische landgenoot Spaak aan de vergadering gedane voorstellen. De Duitser Tillmann voegde er aan toe: „Adenauer is een waarborg voor de vrede en voor de afkeer van alle avonturen". Het voorstel van de leider der Britse socialisten in de vergadering, om een uitstel van West-Duitslands bewapening met viif jaar, werd door drie Engelse woordvoerders zonder meer afgewezen. De conservatieve lord Hope noemde het rondweg in strijd met het vroeger door de Britse labourleider ingenomen standpunt. De liberale lord Layton vond het plan volkomen onrealistisch en ook bij de Britse socialist Denis Healey vond het geen genade. Hoe de Franse politici op de oproep zullen reageren, blijft inmiddels nog te bezien. Het meest opvallende verschijn sel in dit debat is namelijk, dat de Fransen ook in Straatsburg nog een af wachtende houding aannemen. Tot dusverre hebben slechts twee Fransen het woord gevoerd, de Gaullist Debré heeft de EVG andermaal met huid en haar verworpen, terwijl een minderheidspreker der Franse socialis ten Jaquet er van ganser harte zijn ze gen aan wilde geven. In plaats van de verongelukte secre taris-generaal van de Raad van Europa, de heer Paris, is de Franse diplomaat Leon Marchall Maandag op voordracht van de ministers met algemene stem men tot secretaris-generaal gekozen. Het Liberiaans schip Greenville kwam Zondag door een defect aan het roer op de Atlantische Oceaan bij de Azoren in moeilijkheden. Het is Maan dag in een vliegende storm gezonken. lJe bemanning is overgenomen door het Franse schip lie de France. De Greenville was op weg van Montreal naar Engeland. (Van een correspondent te Madrid) VAN IEDERE vijf Jaar zqn er in Spanje drie droge jaren. Het jaar 1953 zal In de geschiedenis genoteerd blijven als een bijzonder hardnekkig droogtejaar. Het is begonnen met een veel te warm voorjaar, waardoor in Aragon het zaad vernietigd werd. Het houdt in de tweede week vm.Septemher nog steeds aan met maximum dagtemperaturen van 38 tot 41 graden. In de laatste twee maan den is er met uitzondering van enkele verspreide onweersbuien geen regen gevallen. De stuwmeren van Midden-Spanje zijn bijna leeg. De stuwmeren van de rivieren Jucar, Tajo en Alberche konden slechts een kwart van het gemid delde jaarvolume aan water vergaren; ze bevatten op het ogenblik minder dan vijf procent van haar capaciteit. terechtgekomen. Alleen in het Westen van Andalusië kan men enigszins te vreden zijn. De veeboeren zien de toe komst zeer somber in: er blijft hun niets anders over dan hun stallen tegen elke prijs leeg te maken. De buitenge woon moeizaam en zorgvuldig gepro jecteerde kunstmatige bevloeiing func- tionneert niet. Alleen het stroombed van de boven- Ebro en het net van de stuwmeren in het Noordwesten van het land zijn nog in staat stroom te leveren: hiervan is letterlijk de electriciteitsvoorziening van het hele overige land afhankelijk. Alleen in 1949 en 1950 was Spanje er nog slechter aan toe wat de water- en electriciteitsvoorziening betreft. Als het morgen zou regenen, dan zouden niet alleen de kinderen, maar ook niet weinig volwassenen van vreugde begin nen te dansen en te zingen! r\E GEVOLGEN daavan krijgt iedere bewoner van Spanje aan den lijve te ondervinden. Het minste is nog, dat gedurende vier dagen van de week van drie uur 's morgens tot acht uur des avonds de lichtstroom uitgeschakeld wordt. Op het platteland zijn deze stroomloze tijden nog langer, zodat er net 2 a 3 uur zijn, dat men ander licht heeft dan dat van de sterren, de maan en de voorvaderlijke petroleumpitjes. In de steden is iedere lichtreclame verbo den en de straatverlichting tot bet uiterste beperkt. De liften van de wol kenkrabbers, de koelkasten en de luchtverversingsinstallaties in de bios copen werken niet. Er is maar één voordeel aan verbonden: de aan lawaai gewende Spanjaarden kunnen nu niet de hele dag hun luidsprekers laten gal men! Maar de economische gevolgen zijn heel ernstig. Om niet al te veel onrust te wekken, melden de kranten: „Het oogstjaar is slechts, maar het is geen ramp". Toch is het onvermijdelijk ge bleken een milioen ton graan en een mililoen ton veevoer in te voeren. Want de oogst van Aragon is totaal mislukt. Malaga, Granada en Almeria schrijven over een zeer slechte oogst; in Oud-Castilië is er maar weinig van Uonderddnlzend dollar plus asyl op geallieerd gebied zal het deel zijn van de Noordkoreaanse kapitein- vlieger Kom Sjok, die Maandagmor gen met een MIG-straaljagcr van Rus sische makelij op het vliegveld Kim- po bij Seoel is geland. Hij is de eer ste piloot van de communistische landmacht, die de geallieerden een volkomen onbeschadigd exemplaar van het type MIG-15 in handen speelt. De piloot verklaarde, dat hij was uitgeweken om het communisme te ontvluchten. Nadat hij met zijn toestel een goede landing had uitgevoerd, kwam hij te voorschijn en zei glim lachend: Ik ben blij dat ik hier ben. Hij droeg een blauwe vliegeniersover- De Brits-Egyptische besprekingen over de Suez-kanaalzone zijn Maandag middag te Cairo hervat. Dit is de eer ste bijeenkomst van de twee delegaties sedert de terugkeer vs-n generaal Ro bertson in Egypte. Deze heeft zich be gin September naar Londen begeven om bij de Britse regering verslag uit t« brengen. all, een leren vest en laarzen en was gewapend met een pistool. De nacht te voren had hij niet gesla pen en tegenover al zijn kameraden had hy zijn ontvluchtingsplan zorg vuldig verzwegen. Ook had hij geen boodschap achtergelaten. De. MIp, die in goede staat ver beert, zal waarschijnlijk voor nader onderzoek naar de VS worden over gebracht. Elke communistische piloot die nu nog een nieuw type MIG over' de bestandslinie weet te smokkelen zal vijftigduizend dollar ontvangen zo is medegedeeld. BEL'OEPINI iSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rot terdam-C. (geestelijke verzorging Dia- conesseninrichting)J. C. van Dongen te Zutphen. Ger. Kerken. Beroepen te Gouda: G. Meynen te Hilversum. Beroepen te Winschoten: R. J. de Jong te Harlingen. PROMOTIE Ds J. VAN GENDEREN Naar wij vernemen zal Ds J. van Genderen, Chr. Ger. predikant te Zut phen en benoemd Hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn Donderdag 22 October aan de R.U. te Utrecht promoveren, tot doctor in de theologie, bü prof. dr M. van Rhijn. Volgens de eerste schattingen is bij ongeregeldheden, die Zondagavond te Caro Manor, een voorstad van Durban, hebben plaats gevonden, aan winkels, woningen en voertuigen een schade van ongeveer 350.000 pond sterling aan gericht. Onder meer werden twee van de grootste winkels in de betrokken wijk geplunderd en in de as gelegd. Bij de relletjes, welke ontstonden na dat een neger door een door een Indiër bestuurde bus was aangereden, kwa men twee personen om het leven en werd een persoon zwaar gewond, ter wijl bij botsingen met de politie nog een onbekend aantal mensen verwon dingen opliep. In het geheel moesten achttien win kels en twee woonhuizen van Indiërs het ontgelden. Volgens de politie te Durban heeft men de toestand onder controle. Onze tennisspeelster mej. Ten Bosch ontmoette in Frankrijk haar tegenspeelster mej. Lucail le (links). Opname genomen na de wedstrijd. De officiële resultaten van de inter nationale Motorzesdaagse in Tsjecho- Slowakije luiden: International Trophy: 1. Groot Brit- tannië 0 strafpnt; 2. Tsjechoslowakija 1 strgfpnt.; 3. Duitsland 460 strafpnt.; 4. Zweden 766 strafpnt.; 5. Hongarije 1643 strafpnt. Zilveren Vaas: 1. Tsjechoslowakija b, met het hoogste gemiddelde in de snelheidsproef; 2. Polen b; 3. Groot Brittannië a; 4. Nederland b 3 strafpnt; 5 Zweden a 10 strafpnt.; 6. Groot Brit tannië b 17 strafpnt.; 7. Zweden b 21 strafpnt.; 8. Bulgarije 41 strafpnt.; 9. Roemenië a 54 strafpnt.; 10. Tsjecho- slowakije a 160 strafpnt; 1.1 Nederland a 241 strafpnt.; 12. Duitsland 260 straf- punten. De kettingbreuk van Knijnenburg In de snelheidsproef waardoor hij de race niet kon uitrijden, heeft dus 3 straf- punten opgeleverd. In totaal ontvingen 122 deelnemers de gouden medaille, 26 de zilveren en 22 de bronzen medaille. Van de 238 rijders, die op de eerste dag vertrok ken, haalden 174 Zondagavond de finish. De Franse hoge commissaris in Duits land, Fransois Poncet, heeft Maandag middag bondskanselier Adenauer het antwoord van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, op diens brief overhandigd. Bidault verklaart zich hierin bereid tot een bespreking over Frans-Duitse aangelegenheden. Het is mogelijk, dat Bidault en Adenauer, gezien hun drukke bezigheden hun be sprekingen zullen beginnen, als zij in October in Den Haag de vergaderingen van de zes ministers van de landen der Kolen- en Staalgemeenschap bij wonen. In welingelichte kringen te Bonn ls vernomen, dat het Saarprobleem en de bekrachtiging van het EVG-verdrag de belangrijkste onderwerpen van het ge sprek zullen zijn. en dat een wandeling in gezelschap van hun secondant, het pianospel van Taimanov en de zang van Smyslov, de hoofdinhoud van hun vrije dag vormen. Bvendien ziin ze zeer gesteld op schoe nen, chocolade en natuurlijk horloges, alles van Zwitsers fabrikaat. Van dr Euwe bespeurt men nog min der, want hij heeft zijn tenten opge slagen in een klein plaatsje ongeveer 20 kilometer verwijderd van de tornooi- Sinds generaal Zaheal^,ig^iJJgrz_ie j(jgaj^tj,'ra&r nysschicjn is dit toch wel de macht heeft overgenomen, zijn in de beste manier om op een vrije dag (Van een speciale verslaggever) J^ESIIEVSKY heeft Keres in een opwindende partij verslagen. Dat is het laatste nieuws van het candidatentornooi, maar dit nieuws heeft eigenlijk niets met schaken te maken. Want de overwinning van de Amerikaan werd niet behaald aan het schaakbord, maar aan de ping pong tafel. Zulke dingen gebeuren steeds op de vrije dag van de deel nemers. Deze dag wordt op diverse wijzen doorgebracht. Zo ligt Gli- goric de gehele dag in bed. Boze tongen beweren, dat hij in zijn. partij tegen Smyslov een fout heeft gemaakt, omdat hij zo vreselijk moe was van het uitrusten. Daarentegen heeft Najdorf heslist geen last van een dergelijke vermoeidheid, want hij is op de vrije dag steeds in tijdnood. Hij speelt roulette en doet overal inkopen. Zijn laatste aanwinsten zijn een polshorloge voorzien van een wekker, en een schaakdas vol dames. Schaakdames wel te verstaan VAN de Russen bespeurt men wei- k k t nig. Het schijnt dat zij druk studeren _art„ Ljf Jïï stelling geen redelijke kansen meer bood. Eerst op de 58e zet legde hij zich bij de onvermijdelijke nederlaag neer. Behalve aan de stand op het bord, was het ook aan de nerveuze bewe gingen van Aver,bach's benen te mer- de stad Teheran en omgeving negen honderd personen gearresteerd. In de afgelopen dagen zijn hiervan onge veer honderdvijftig personen naar af gelegen streken verbannen. Boven dien zijn Maandagavond nog eens honderdvijftig communisten naar het woeste westelijke deel van het land gezonden. werkelijk vrij te ziin Zonder een zet te doen heeft Smys lov de leiding genomen in het candida- tenschaaktornooi. Zijn tegenstander de Zuidslaaf Gligoric, deelde namelijk telefonisch mede dat hij van verdere tegenstand afzag. Daarentegen heeft Keres de striid tegen Bronstein voortgezet, hoewel zijn De mededingers van de K.L.M. in de Londen-Christchurch-race zijn de Roy al New Zealand ,Air Force, British European Airways, Rausch Aviation (U.S.A.) en mrs. G. J. McKenzie. Zo als men weet zijn de deelnemers aan de race ondergebracht in twee groe pen, de zgn. transport-handicap sec tion en de speed section. De K.L.M. is ondergebracht in de transport handi cap section. In deze section komt het Ofschoon Wim van Est weer als eerste van de monsterrit Bor deauxParijs het Pare des Prin ces binnenreed, wist de Zwitser Kubler hem toch nog in een machtige sprint te verslaan. Op onze foto Van Est het stadion binnenrijdend, direct gevolgd door Kubler. niet zozeer aan op snelheid alleen, als wel op de verhouding van lading en snelheid. Voor ieder vliegtuig wordt (rekening houdend met lading, aantal passagiers en snelheid van het toestel) een bepaalde vliegtijd vastgesteld. Het kan zijn dat de BEA of de RNZAF eerder aankomen dan de KLM. Daar mee is echter nog niet gezegd dat zij dan gewonnen zouden hebben. Dat hangt geheel af van het aantal uren dat het toestel op de vastgestelde tijds- marge weet uit te sparen. De belangstelling voor de race neemt enorm toe. Honderden winkeliers zul len kaarten in hun etalages hangen, waarop men de stand van de race kan aflezen. Het KLM-toestel, de Douglas DC-6a gaat op 2 October al naar London Air- port. De passagiers volgen 7 Oct. Van de aankomst der passagiers op London Airport zal de BBC een televisie-repor tage geven. Op 8 October om 3 uur zal de hertog van Gloucester de verschillende be manningen inspecteren. Om 4.30 uur volgt dan het vertrek. De route van de transport handicap section is niet bekend. De berichten uit de cockpit worden door de KLM ih code uitge geven via de verkeerskamer op Schip hol. De totale afstand beslaat 12376 mijlen, af te leggen in 3 etappes van resp. 4192, 3255 en 4929 mijlen. Twee en tachtig personen zullen een plaats vinden in dë DC-6a „Liftmas ter". De bemanning telt 18 koppen. Er zijn 55 emigranten-passagiers, terwijl er nog 9 vertegenwoordigers van cers en radio mee zullen gaan. De Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Belgrado hebben Maandag op diens verzoek een bespreking van een uur gehad met de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Bebler, over de kwestie-Triëst. De laatste weken hebben Zuidslavi sche functionarissen verklaard, dat de Westelijke mogendheden Italië teveel stilzwijgende steun -erlenen en dat zij daarom gedeeltelijk verantwoordelijk zijn voor de spanning langs de Itali- aans-Zuidslavische grens. Minister Bebler heeft tevens de Oos tenrijkse gezant in Zuid-Slavië, dr Wo- dak, ontvangen. Zuid-Slavië erkent, dat Oostenrijk bijzondere economische be langen heeft in Triëst, aangezien deze stad de dichtst bij Oostenrijk gelegen zeehaven is. zijn partij tegen Stalhberg. Hij wag bij het afbreken reeds een pion achter geraakt, en moest spoedig nog een tweede afstaan. Averbach heeft nog lang geworsteld, alvorens de koning om te leggen: pas na 86 zetten noteer de Stahlberg het kostbare winstpunt. Vandaag werd de 13e ronde gespeeld, waarbij de partij Reshevsky-Bronstein op het programma staat. Euwe is vrij. De stand luidt thans; 1 Smyslov 8 punten uit 11 partijen, 2 Reshevsky 7i/„ pnt. (11). 3 Najdorf 7 pnt., (11). 4 Bronstein 644 pnt. (12), 6/6 Petrosian en Boleslavskv. beiden 6 pnt. (11). 7 Euwe 6 pnt. (12). 8/9 Ke res en Taimanov, beiden 5% pnt. (11), 10/11 Gligoric en Averbach. beiden 5 pnt (11). 12 Szabo 4% pnt (11), 13/14 Kotov en Geiler, beiden 4 pnt. (11). 15 Stahlberg 344 pnt. (12). De stand, berekend naar het aantal verliespunten luidt als volgt: 1 Smyslov 3 verliespunten. 2 Res- hevsky 3% verliesp., 3 Najdorf 4 ver- liesp.. 4/5 Petrosian en Boleslavsky, beiden 4 verliesp.. 6/7/8 Keres. Bron stein en Taimanov, allen 5Vo verliesp., 9/10/11 Euwe, Gligoric en Averbach. allen 6 verliesp., 12 Szabo 6 44 verliesp., 13/14 Kotov en Geiler, beiden 7 verliesp 15 Stahlberg 844 verliespunt. Naar wij van de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de speciale FIFA-com- missie voor de wedstrijd tussen Enge land en een FIFA-elftal, vernemen, zijn in het voorlopig FIFA-elftal, dat 30 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd te gen F.C, Barcelona speelt, enkele wij zigingen aangebracht. Dit is nodig geworden doordat de commissie van de Hongaarse voetbalbond bericht heeft binnengekregen, dat de gekozen Hongaarse spelers, Kocsis, Puskas en Bozsik, allen van Honved, de uitnodi ging niet zullen accepteren. De FIFA- commissie heeft thans een nieuwe voorhoede voor Amsterdam samen gesteld, een wijziging aangebracht in de middenlinie en twee nieuwe reser ves aangewezen. Het elftal, dat tegen Barcelona in de eerste helft van de wedstrijd zal spelen, ziet er als volgt uit: Zemann (Rapid, Oostenrijk); Stofz (Austria, Oostenrijk) en Happel (Ra pid, Oostenrijk); Hanappi (Rapid), Ocwirk (Austria) en Brinck (Wacker, Oostenrijk); Ujlaki (Nice, Frankrijk), Vucas (Belgrado, Zuid Slavië); Boni- perti (Juventus, Italië), Kubala (F.C. Barcelona, Spapje) en Zebec (Partisan, Zuid Slavië). Na de rust zal het elftal in de vol gende formatie spelen: Zemann (Ra pid); Hanappi (Rapid), Posipal (Ham burg, Duitsland) en Marche (Reims, Frankrijk); Cjakovski (Belgrado) en Ocwirk (Austria); Uljaki (Nice), Vu cas (Belgrado), Boniperti (Juventus), Kubala (F.C. Barcelona) en Zebec (partisan). Reserves: Beara (Split, Zuid Slavië), Nordahl (Milano) en Lorenzi (Interna- zionale). Het Noorse elftal, dat op Zondag 27 September te Oslo tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Asbjoern Hansen (Sparta), Odvar Hansen (Brann), Boye Karisen (Lar- vik Turn); Olsen (Vaalerengen), Svenssen (Sandefjord), Hemes (Lyn); Strandbakke (Raufoss). Thoresen (Lar- vik Turn), Dybwad (Steinkjer), Hang Nordahl (Skeid), Hennum (Skeid). Reserves: Johannessen (Skeid), Yngve Karisen (Sandefiord), Eriksson (As- ker), Johansen (Skeid), Wang-Soeren- sen (Sparta).

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7