Generaal Opsomer bereidt grote aanval voor euk H. J. v. Doorne (DAF) eredoctor in technische wetenschap Kan een haan een ei leggen? Gasnota wekt vele vragen bij Tweede Kamerleden Marinemannen in de lucht DEBRALINE Vergelingsziekte suikerbieten dit jaar weer ernstig Nederlandse eclips-expeditie volgend jaar naar Zweden spreekt end •1. 8.50 '1. 10.00 .lkmaar ember a.s. Corset IELLA" „Grand Repulsenadert hoogtepunt Spannende momen ten op hoofdkwartier J)EZE NACHT werd het namelijk ln regen en duisternis over een afstand van tachtig kilometer uit 't achterland naar de frontlijn verplaatst. Deze nacht hebben duizenden jongens niet geslapen. Kilometers lange colonnes be wogen zich langs de weg voor het ver voeren van munitie en van al het an dere dat direct achter de frontlijn voorhanden moet zijn. Nieuwe kampen moesten betrokken worden en de ver eiste dekking aangebracht.' Bij zo'n nieuwe legerplaats zien we een gro»p van de verbindingsdienst naast een ra diowagen. We stellen de vraag of het Trailer reed café te Goes binnen Bezoekster werd gedood De Griekse ramp Inzameling eindigt op 1 October Brillant exponent der techniek Winterprogramma KRO Televisie - toekomst onzeker Aardgas en -olie- politiek is nog onduidelijk Ruim 30.000 emigranten in 1953 Mijnenvegers uit de FS> Schade geschat op f 10 millioen Voor waarneming van anderhalve minuut Met brandende kleren te water gesprongen Weer spoedig spits op Haagse toren Exportprijs appels, peren naar Duitsland verhoogd DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 :N \NENT >elig hoofd Permanent naar maat) «fS ge ervaring. TEL. 3550 (Van een speciale verslaggever) DUITSLAND, TE VELDE, MAANDAG. Op een pas gerooid aardappelveld staat in de grauwe nevel van de Maandagmorgen de eerste Nederlander, die een manoeuvre-aanval leidt van een Nederlands legercorps waaraan een Britse tankdivisie en een Canadese legerbrigade zijn toegevoegd. Een korte gedrongen figuur. Dij rookt niet en slaapt bijna niet. Hij is uiterst weinig in zijn hoofd kwartier en bijna altijd bij zijn troepen. Er daalt een helicopter en daaruit stapt generaal Cassels; wie deze naam zegt, zegt Delmenhorst en Korea. Generaal Cassels heeft de oefening Grand Repulse in elkaar gezet. Generaal Cassels zegt: Het gaat schitterend, het gaat zeer vlug. Fouten? Ja er zijn wel fouten gemaakt: het te dicht op elkaar rijden van de'colonnes komt zowel bij Noordland als bij Westland voor. Er is in de afgelopen nacht dan ook gebombardeerd door de luchtmacht, al werkte liet weer niet mee. rENERAAL OPSOMER gebaart leven- V dia steekt zijn handen in de lucht en zegt- Het weer was in mijn voor deel. Generaal Cassels vindt de Neder landse soldaten bijzonder enthousiast. Hij zag hoe zij tot hun borst door het water gingen om een rivierovergang te forceren. Ze spelen het spel goed mee, deze Jongens. Even later zit generaal Opsomer in eiin hoofdkwartier met zijn stafchef, generaal G. J. Lefevre. Wij weten nu, Zegt hij, waar de hoofdmacht van de tegenstander ligt. Op de kaart wijst bij een plek aan tussen twee rivieren. Op de linkerflank tegen de ene rivier be vinden zich de mannen van de Vierde Divisie, op de rechterflank, eveneens tegen een kleine rivier, staan de Ca nadezen. Generaal Opsomer overlegt jnet zijn officieren. Hij hoort hun soms tegengestelde meningen en hij neemt •nel zijn beslissingen. Vandaag nog moet de Vierde Divisie vier bruggen •laan over de rivieren en de overgang forceren. Op de linkerflank moeten de Canadezen vooruit. Ik wil, zo zegt ge neraal Opsomer, weten waar de hoofd- weerstandslijn van de tegenstander ligt om morgennacht de grote aanval te beginnen. Uit deze beslissing van generaal Op- •omer blijkt, dat de grote troepencon centraties niet worden ingezet. De Britse pantserdivisie, die de beslissen de stoot moet geven, blijft nog in de achterhoede. Merkwaardige beslissing, vooral voor een toeschouwer, die het plan van de Noordland-aanvoerder kent. Deze toeschouwer constateert dan, dat generaal Opsomer zich niet om de tuin heeft laten leiden. De generaal richt zijn grote aanval niet tegen de rivierversterkingen, die achteraf wel licht geen hoofdweerstandslijn zouden blijken te zijn; daardoor zou zijn grote eanval ineens een slag in de lucht kun nen worden. MA DIT spannende ogenblik in het hoofdkwartier worden de orders ge geven: Vooral op het middenfront van dag met grote kracht doorstoten. De Ca nadese Lloyd-brigade moet in het vijan delijke front een gat maken, waarin de Britse pantserdivisie straks zal opruk ken. Generaal Lefevre trekt met een grof potlood de opmarslijnen op het celofaanpapier, dat de stafkaart be dekt. Als generaal Opsomer vertrekt, heeft generaal Lefevre nog even tijd om ons te verzekeren, dat bij deze manoeuvres blijkt, hoezeer men sinds verleden jaar gevorderd is. Het geheel loopt uitste kend. Er zijn fouten gemaakt. Op een enkel punt is er een verkeerschaos ge weest. Men zal daaruit lering moeten •rekken. Dan waren de radioverbindin gen nog al eens uit de lucht, vooral in de laatste twaalf uur. Het was een zwak punt. Maar, zo zeide de generaal, »r is ambitieus gewerkt. Als we even later generaal Opsomer toch weer bij zijn hoofdkwartier aan treffen, spreekt ook hij over de grote vooruitgang ondanks de hopen fouten die er gemaakt zijn. Het grote geheel van de beweging is niet geschaad. De samenwerking met de Engelsen is uitstekend. Zij hebben voorzover zij onder zijn bevelen zijn gesteld meer dan volle medewerking gegeven. Dan ver laten we het hoofdkwartier, dat pas enkele uren is gelegen op deze modde rige bosgrond. met de verbindingen wel eens mis is geweest. De mannen zien ons zo fana tiek aan, dat we niet verder durven vragen. Ze dulden geen smet op de verbindingsdienst. Tenslotte nog de laatste frontberfch- ten. Maandagavond waren de vier bruggen over de beide rivieren gesla gen. Dinsdagmiddag en Dinsdagnacht komt bet hoogtepunt van de grote actie, waarbij vierhonderd tanks betrokken zullen zijn. Maandag werd aan de com mandanten van Noordland en Westland gelegenheid gegeven, in het gebied van de tegenstander drie doelen aan te wijzen voor atoomaanvallen. Deze wijziging geschiedde echter alleen uit studieoverwegingen. Tenslotte vermel den we nog dat de Franse maarschalk Juin Maandag een bezoek bracht aan het Nederlandse hoofdkwartier. Overzicht van het gebied, waar de militaire actie „Grand Repulse" zich afspeelt. Zondagnacht is te Goes, een zware trailer met aanhangwagen met volle snelheid het café van 't hotel „Nieuw Goes" binnengereden, waardoor een van de bezoekers van het café, de 30-jarige echtgenote van de heer L.J.C.S. te Goes, zo zwaar werd ge wond, dat zij een half uur later in een ziekenhuis overleed. Haar man eveneens gewond, kon na verbonden te zijn, huiswaarts keren. Het café, waarin zich 'n groot aantal bezoekers bevond, werd volkomen ernield. De trailer was samen met nog twee andere vrachtwagens op weg naar Wemeldinge om mosselen voor Frank rijk te halen. De chauffeur van de trailer vertelde, dat de wagen die voor hem reed plotseling moest rem men voor een fietser, toen ook hij remde, schoot zijn auto over de weg het café in. Het hotel werd eerder reeds tweemaal verwoest: in 1940 door een bom en in 1945 door gra- naatvuur. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis zal op 1 Oct. zijn inzamelingsactie ten bate van de slachtoffers der aardbevingen op de Griekse eilanden beëindigen. Met grote dankbaarheid constateert het hoofdbestuur, dat dank zij de of ferzin van het Nederlandse volk thans meer dan f 250.000,- bijeengebracht is, voor welk geld reeds vele waar devolle goederen naar Griekenland zijn verzonden. Tot hen, die nog willen bijdragen tot de hulpverlening, richt het hoofd bestuur van het Roode Kruis het ver zoek zulks te doen vóór 1 October, bijvoorbeeld door storting op giro nummer 777 van het hoofdbestuur, onder vermelding: Hulp aan Grie kenland. «mf» f O-,...: «Éis Geachte heer Van Doorne, op grond van uw uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante constructies en als ondernemer, ver klaar ik, mede namens de Senaat van de Technische Hogeschool u Hubertus Josephus van Doorne te zijn doctor in de technische wetenschap, honoris causa, met alle rechten, door wet en gewoonte aan de doctorstitel verbon den". Met deze woorden besloot prof. ir J. J. Broeze, hoogleraar in de werk tuigkunde, de ere-promotie van de heer H. J. van Doorne. directeur van Van Doorne's automobielfabrieken te Eindhoven wie het eredoctoraat werd aangeboden bij gelegenheid van het zilveren jubileum van de DAF. De plechtige uitreiking vond plaats gister middag tijdens een buitengewone ver gadering, belegd door de Senaat der Hogeschool in de Westerkerk te Delft De promotor wees er in zijn rede op, dat de Senaat zich ever de persooi van de heer Van Doorne direct het beeld had gevormd van een uitzonder lijke figuur, kundig, energiek, inven tief en ondernemend. Daardoor was er al spoedig dr gezamenlijke overtuiging dat een persoonlijkheid als de ziine eerbetoon toekwam. De heer Van Doorne is een zo bij uitstek brillan In de eerste helft van het nieuwe radinseizoen zal de KRO o.a. een klankbeeldenserie brengen over atoom energie, die reeds in de Verenigde Staten werd bekroond. In de tweede helft komt hiervoor in de plaats een serie over de overbevolking. Aan het hoorspel wordt weer een ruime plaats toebedeeld. Op de Zondagavonden wordt meestal een gezinsspel opge voerd. Eenmaal per maand wordt op de Dinsdagavond een groot dramatisch werk gegeven. Op 6 Decemb' zal een aantal Vlaamse acteurs van het NIR meespelen in een Sinterklaasspel. Wat bijzondere uitzendingen betreft zal er een worden gewijd aan de emigra tie. een aan Zuid-Holland en zelfs een j van een week aan de volksgezondheid. Men is ook voornemens binnenkort je starten met een politiek forum, dat in verschillende plaatsen van ons land zal optreden om allerlei vragen te be antwoorden. Een nieuwe rubriek om de luisteraar» beter gebruik van de eigen taal bij te brengen heeft tot titel „Kan een haan een ei leggen? Op de Zaterdagavonden in de Vasten zal in plaats van „de klok", een serie luisterspel worden uitgezonden, dat een bewerking is van het beroemde boek van Bruce Marshall „De werkers van het elfde uur". Er zijn zeven oratoria en elf opera's in het schema opgenomen. Twaalf buitenlandse pianisten, vijf violisten, vijf zangers en zangeressen en enkele ensembles zijn reeds gecontracteerd. Over eventuele plannen op het ge bied der televisie is niets meegedeeld. Naar aanleiding van een vraag hier over zei prof. J. B. Kors op een gister te Hilversum gehouden bijeenkomst waar een en ander werd bekend ge maakt: „Wij hebben geen winterpro- gramma's ontworpen, want wij weten niet of we in de a.s. winter nog aan bod zijn. Zelfs is er nog niets zeker over de periode van 1 October tot 1 Januari a.s. Prof. Kors is naast voor zitter van de KRO ook voorzitter van de Ned. Televisie Stichting, exponent der techniek, dat zelfs aan de rechtzinnigste interpretatie van het doctoraat der technische wetenschap wordt voldaan. Wij mogen de nieuwe eredoctor waarlijk als een grote onder ons begroeten. In zijn dankwoord tot de rector- magnificus en de senaat vergeleek dr Van Doorne het verk van een con structeur met dat van een kunstenaar. Deze laatste kan. wanneer hij een aca demie heeft gevolgd met een groter gemak zijn artistiek beroep uitoefenen, doch hij slaagt ook vaak - de geschie denis heeft dit vele malen bewezen - wanneer hij geen academie heeft ge volgd, maar zichzeH. het met grote moeite, de kennis bijbrengt, die hij bij de uitoefening van ziin beroep niet kan ontberen. Zo meent spreker dan wellicht als constructeur geslaagd te zijn in een sector der techniek, in welke functie men zelfs wel eens beter slaagt zonder belast te ziin met al te veel kennis over de wijze, waarop andere vraagstukken voordien werden bena derd. Immers, soms kan ook niet-weten een voordeel ziin. doordat men zich dan onbevangen en vers tegenover een probleem plaats'. Vervolgens zei de heer Van Doorne het zeer op nriis te stellen dat de graad hem niet alleen is verleend om zijn verdiensten als constructeur, doch ook als ondernemer. Hij aanvaardde de doctorstitel in de wetenschap dat hier mee ook de verdiensten van de vele trouwe werkers in zijn bedrijf, aan wie hii zich zo verpik t voelt, erkend worden. Voor deze e onrr- ïotie bestond zeer grote belangstelling z^wel van weten schappelijke zijde als uit kringen van regering, parlement, industrie en ook van militaire zijde. T)E NOTA inzake de gasvoorziening heeft blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer bij de volksver tegenwoordigers over deze uitermate belangrijke materie tal van vragen doen rijzen. Vele leden merkten op, dat het vraagstuk der gasvoorziening niet slechts van de economische, doch ook van de sociale kant dient te worden benaderd. Het consumentenbelang is in de nota enigszins op de achtergrond geraakt. Al zal de gasvoorziening uiter aard zo economisch mogelijk moeten worden opgezet, toch dient men het niet uitsluitend uit die gezichtshoek te zien. Thans zijn nog grote gebieden in ons land van gas verstoken, omdat de aanleg van een buizennet niet lo nend wordt geacht. In de nota wordt ook het aspect der veiligheid niet be handeld. Vele leden merken op, dat bij een ramp de gasvoorziening van een groot deel van ons land plotseling zou wegvallen. Dient met het oog hier op niet enigszins een inbreuk te worden gemaakt op het centralisatiebeginsel? Het is bevreemdend, aldus vele Ka merleden, dat er nu reeds meer dan drie jaar zijn verlopen sin de eerste belangrijke aardgasbronn - -erden aangeboord en niettemin nog steeds geen aardgas in belangrijke hoeveel heden wordt afgeleverd. Dit wekt de indruk, dat men ten departemente wel iswaar druk doende is perfecte gas voorziening voor te bereiden, doch de Nederlandse volkshuishouding onnodig lang verstoken laat van het gebruik van aardgas. Deze gang van zaken schijnt ook ongunstig af te steken tegenover die met betrekking tot de zelfde materie in Frankrijk, Italië en Duitsland. Is het waar, dat de termijn waarbinnen avrdgas van de NAM moet worden afgenomen, is verstreken en men al betalingen voor aardgas doet. dat de afsluiters nog niet is gepasseerd? Dreigt bovendien niet het gevaar, dat, tet-wijl wij wachten, door Duitsland het gas onder onze bodem wordt weg gezogen? Het wil een aantal leden voorkomen, dat de winning van gas in steenkool mijnen de ontginning van steenkolen ln de Gelderse Achterhoek nader tot verwezenlijking zou kunnen brengen. Is ook niet een uitbreiding van de steenkoolontginning tot de Peel mo gelijk, alwaar een uitzonderlijk aanbod Van Januari tot September 1953 zijn ongeveer 28.200 Nederlanders geëmi greerd. De komende maanden zullen nog verscheidene schepen en vliegtui gen met emigranten naar Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- Iand vertrekken, waardoor het totaal De vertrekdata van de emigranten schepen zijn voorlopig als volgt vast gesteld: 29 September: „Zuiderkruis" naar Canada (600-650 emigranten), 1 October: „Johan van Oldenbarne- velt" naar Australië (ongeveer 1400 emigranten), 20 October: „Grote Beer" naar Canada, 20 October: „Zuider kruis" naar Zuid-Afrika, 28 October: „Sibajak" naar Australië", 17 Novem ber: „Grote Beer" naar Canada. 1 De cember: „Waterman" naar Zuid-Afri ka, 14 December: „Zuiderkruis" naar Nieuw-Zeeland. van arbeidskrachten aanwezig is? Is het juist, dat de regering' geen zeggenschap heeft -zer de bestemming en de prijs van de in Nederland ge wonnen aardolie en dat deze olie in de handel wordt gebracht op een wijze, waardoir jaarlijks zeer aanzienlijke be dragen aan de olieconcerns toevloeien, welke door de Nederlandse volkshuis houding moeten woren opgebrcaht? Acht de minister het niet mogelijk de in Nederland gewonnen olie tegen een redelijke prijs aan de Nederlandse volkshuishouding ten goede te doen komen? Ten behoeve van een evenwichtig gasbeleid achten vele leden een gas wet noodzakelijk. Invoering van een vergunning- en coneessiestelsel is on vermijdelijk, aldus vele leden. Ook lijkt een wettelijke regeling nodig voor de instelling van de regionale distributie centra. Vele leden zijn van mening, dat de instelling van regionale bedrijfseen- heden de voorkeur verdient boven de instelling van een staatsgasbedriif. Uiteraard zou er toezicht van de cen trale overheid moeten zijn, maar dan in een energieraad, welke wellicht in PBO-verband zou kunnen worden in gesteld. Vele andere leden konden wel instemmen met instelling van een lan delijk orgaan. CONFERENTIE AMBTENAREN BUITENLANDSE DIENST De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft gisteren in de Rolzaal te 's Gravenhage een diehst- eonferentie geopena, die daar tot 26 September wordt gehouden voor amb tenaren van de buit' mdse dienst, dit met de behartiging van de economi sche en handelspolitieke belangen voor Nederland in den vreemde zijn belast. De ICA-hal van Schiphol geleek gis termiddag wel een marine-etablisse ment. Een groep van 56 officieren, on derofficieren en matrozen van de Ko ninklijke Marine maakte zich daar ge reed om het luchtruim te kiezen. Zij gaan nl. in New York enkele der mij nenvegers ophalen, die de Nederlandse Marine als geschenk zijn toegewezen in het zgn. MDAP-schema, het „mutal defence assistance program". De „Jantjes" maken de reis in een door de Marine van het Scandinavian Airlines System gecharterde DC 6-B machine, die via Kopenhagen, Prest- wick en Gander naar New York vliegt. De groep st at onder leiding van twee commandanten, luit. ter zee 2e klasse A. L. van der Cingel en luit. ter zee 2e klasse Ch. Huijsman. Naar bekend krijgt onze Marine in totaal twintig fonkelnieuwe mijnenve gers, die in Amerika gebouwd worden. Daarvan zijn er veertien kleine kust- mijnenvegers en zes van het grotere type, de zg. oceaan-mijnenveger. Intus sen zijn per schip reeds andere beman ningen van de Koninklijke Marine naar Amerika vertrokken, eveneens om deze mijnenvegers op te halen. J Is erger dan pij'nl Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Advertentie, Ing. Med.) Ook dit jaar beeft de vergelingsziekte van suikerbieten zich weer uitgebreid. Deze ziekte in het bietenblad verhin dert. het voldoende vormen van suiker in de biet, waardoor deze vaak 25 tot 30 procent beneden zijn opbrengst blijft. Normaal zou de oogst dit jaar ruim 127 millioen gulden kunnen bedragen. Deskundigen schatten, de schade bij de huidige stand van zaken op ongeveer 10 millioen gulden. Zekerheid hierover heeft men niet voordat de oogst ver werkt is. Dit jaar is veel gedaan om de ver gelingsziekte zo veel mogeliik te be perken. De infectie is daardoor minder sterk, dan voorheen geweest, hoewel het spreidingsgebied van de ziekte gro ter is geworden. De infectie, die tot aantal gecmigreerde Nederlanders dit jaar de 30.000 ruimschoots zal over- leidt, wordt grotendeels over schrijden. gebracht door een luis. die in kuilen met bieten (veevoeder) overwintert. Door deze kuilen vóór 1 April op te ruimen en het buitenzaad bij gunstig weer zo vroeg mogeliik in het voorjaar uit te zaaien, kan veel schade worden voorkomen. Het vroegtijdig opruimen der kuilen met voederbieten is echter nog niet algemeen. Door vroeg zaaien zijn de suikerbietplanten ook vroeger sterk en beter bestand tegen het virus, dat door de luizen wordt overgebracht. Toch wordt betwijfeld of deze me thoden geheel afdoende zullen ziin om de ziekte te bestrijden. In de laatste 25 jaar heeft het virus zich van enkele Na de eclipsexpeditie in Februari 1952 naar Khartoem wordt thans een nieuwe Nederlandse expeditie voorbe reid naar Zweden voor het waarne men van de totale zonsverduistering op 30 Juni 1954. Opname van de erepromotie van de heer H. J. van Doorne in de Wes terkerk te Delft. De promotor prof. ir J. J. Broeze, buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hoge school en directeur van het Konink lijk Shell-laboratorium reikt de bul uit aan de nieuwe ere-doctor (rechts). In een groot deel van Europa, ook in Nederland zal deze eclips gedeel telijk waarneembaar zijn. De gordel van de totaliteit der zonsverduiste ring zal over Zuidscandinavië lopen. Er zullen expedities uit vele landen naar deze totaliteitsstrook worden uit gezonden. Met de expeditie van 1952 waren de problemen nog lang niet opgelost en er bleven na Khartoem nog vele wen sen over. Onder auspiciën van de Nederlandse eclipscommissie en naar verwachting met financiële steun van de Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.), gaat in 1954 een Nederland se expeditie onder leiding van de di recteur van de Utrechtse sterrenwacht, prof. dr M. G. J. Minnaert naar het eiland Gotland in de Oostzee. Hier zal een totale zonsverduistering van anderhalve minuut waarneembaar zijn. De assistent van prof Minnaert, dr J. Houtgast gaat met hetzelfde in strument, waarmee hij in 1952 in Khartoem de eclips waarnam met de expeditie mee. Behalve een jonge Utrechtse astronoom de heer R. W. J. Ileintze zal eveneens een tweetal door prof. dr A. C. S. van Heel uit Delft aan te wijzen astronomen deel uitmaken van de Nederlandse groep. In een chemische fabriek en metaal- handel te Amsterdam is Zaterdagavond brand uitgebroken, doordat de schei kundige A. de G. bij het distilleren van butylacetaat, een ijzeren keteltje van de brander haalde, waarbij een heng sel brak en de vloeistof in brand raakte. De hoogst brandbare stof kwam ook op de kleding van De G. terecht, welke terstond vlam vatte. De man holde brandend naar buiten en dook in de gracht naast de fabriek, waardoor het vuur doofde. De brandweer bluste met vier stra len het vuur in het bedrijf, doch kon niet verhoeden, dat de fabriek van bin nen voor het grootste deel uitbrandde. De 33-jarige scheikundige, die verder geen letsel opliep, verloor door de brand zijn colbertjasje, dat in het kantoortje hing, en waarin zich een portefeuille met t 100.bevond. Zuid-Europese landen uit naar het Noorden verplaatst, met als gevolg, dat thans de gehele Europese oogst aan suikerbieten wordt bedreigt. De ziekt» vertoont thans neiging zich naar het Oosten uit te breiden. Aangezien de voorbehoedende maat regelen in ons land wel effect hebben, doch kennlijk niet afdoende ziin. heeft men in de laatste jaren naar andere methoden tot bestrijding gezocht. Tot dusver gedane proefnemingen met chemische middelen hebben tot veelbe lovende resultaten geleid. In de vergadering van de Haagse ge meenteraad is gisteren medegedeeld, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan B. en W. heeft doen weten, dat hij alsnog vergunning verleent de spits van de St. Jacobs- toren te doen aanbrengen volgens een ontwerp van de heer H. H. van Zeg- geren, hoofdarchitect van gemeente werken. Deze beslissing maakt een einde aan een reeds enige jaren hangende kwes tie. Vervanging van de voormalige giet ijzeren torenspits bleek noodzakelijk wegens in het torenlichaam optredende scheuren. De destijds bestaande inves teringscommissie had aanvankelijk be zwaren tegen het aanbrengen van een spits. Nadien heeft de minister van O.K. en W. bezwaren ingebracht tegen het plan-Van Zeggeren. De bewinds man heeft deze thans laten varen. Wethouder Dettmeijer deelde mede, dat de maatregelen en voorstellen wel ke uit de ministeriële goedkeuring voortvloeien, zo spoedig mogelijk aan de raad zullen worden voorgelegd. De minimum-exportprijs voor Duits land van appels er peren word' met ingang van heden van 15 tot 21 gulden per 100 kilogram franco Nederlands Duitse grens verhoogd. Deze verno- ging, die voorlopig tot eind November thans in Duitsland de binnenlandse geldt, is een gevolg van het feit, dat productie aan de markt komt. De in voer van appels uit Italië is in Duits land voorlopig geheel stilgezet. „SCHAKELS TUSSEN TUIN EN TAFEL" De tentoonstelling „Schakels tussen tuin en tafel", welke in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht wordt gehouden van 23 tot 30 September en die een nationale manifestatie wordt op het gebied van de Nederlandse tuinbouw- en aardappelteelt en de handel in da producten daarvan, zal morgenochtend om 11 uur worden geopend door Utrechts burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz. Het vroeger 2700 ton metende Noorse tankschip „Birk" is gisteren aan de oude werf van Wilton Feyenoord te Rotterdam onder de naam „Chunji" overgedragen aan de Zuidkoreaanse marine. De Neder landse Marine was bij de plechtigheid ver tegenwoordigd door de kapitein luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe. Tijdens een openbare zitting van d» senaat der gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft de rector magnificus prof. mr dr Van den Bergh gisteren de waardigheid van rector overgedragen aan ?tin opvolger prof. dr M. W. Woerdeman. HOOFDPIJN! <- -m Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mij nhardt Hoofdpijntabletten. Koker80ct. (Advertentie, Ing. Med.) oostduitse mijnbeheerders voor de rechter Acht vroegere leidinggevende func tionarissen uit de Oostduitse steenkool mijnen zijn voor het Oostduitse hoog gerechtshof verschenen op beschuldi ging van spionnage ten behoeve van de ..Amerikaanse imperialisten" en het veroorzaken van wanorde in de Oost duitse mijnen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9