De konijnen vonden bij middenstand een gastvrij onderdak Mooie korenbeurs-expositie Alkmaar put levenssap uit zijn omgeving Landbouwdag stapte uit zijn bed Verv De hengelactie stelde geduld danig op de proef Agenda WILLEM HOFDIJK ALS DE KENNEMER MINSTREEL De eerste keuringsuitslagen Huisvrc Procurei maand Succes groter dan vorig jaar Dodelijke val van een duo-rijdster Herder zoekt zijn baas Romanticus in hart en nieren Honderden wachtten uren in de regen Weth. Hoytink opent de Landbouwdag BURGERLIJKE STAND GETUIGE WAS OOK NIET ZONDER SCHULD Mevr. Lotger Wapen van President mt kwaad op WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 Ondanks het slechte weer is reeds gisteravond het bezoek aan de grote tent op het Doelenveld, waarin de Alkmaarse middenstand exposeert en ook een afdeling is ingeruimd voor de konijnenexpositie, zeer redelijk geweest. Het opzetten van de tent heeft in de vroege morgenuren van gisteren nogal wat moeilijkheden opgeleverd Even leek het er naar, dat de storm, die om half zes 's ochtends een scheur van maar liefst tien meter in het tentdak trok, de overhand zou krijgen, hetgeen funeste gevolgen had kunnen hebben. Geluk kig is men er echter in geslaagd de tent overeind te houden, zodat gister middag, zij het dan ook wat later dan was geprojecteerd, het publiek toegang verkreeg. In een recordtijd hebben vier-en-twintig standhouders een keurige expositie in elkaar getimmerd. Kosten noch moeiten zijn gespaard, zodat de tentexpositie van vorig jaar in kwaliteit overtroffen kon worden. Reeds direct bij de ingang ontmoet men de grote en aantrekkelijke expo sitie van de MICA-zuivelfabriek, waar na men, wandelend langs de prettig ge- illumineerde stands komt bij de reus achtige groenten en fruitplaquette van de Alkmaarse exportveiling, waar hon derden kilo's appels, peren, sla, andij vie en zelfs druiven gerangschikt zijn in een fleurig en kleurig mozaiek, waaraan door een zeester en zeeane moon, de laatste gevormd door een meloen en acht komkommers, een grappig cachet gegeven wordt. Dat de konijnen betreft mag gezegd worden, dat de inzendingen in kwaliteit die van vorig jaar overtreffen. In grote verscheidenheid laten zich niet minder dan 180 langoren, hangoren, Vlaamse reuzen, Rexen, Kleurdwergjes, Marter Sepia's, Black Tans en nog tal van an dere soorten bewonderen. Een paar An gora-konijnen- met hun ragfijne vach ten en kennelijk met veel zorgen ver troeteld geven een duidelijk beeld van hoe door geraffineerde teelttechniek dieren kunnen worden gefokt die meer kunst- dan natuurproducten zijn. Broe derlijk zitten er de prijswinnaars tus sen de beesten die geen mooi wit bord voor hun hok kregen. Hun staartjes waren te scheef, te kort of te lang, hun vacht te pluizig of hun poten te dun. Maar het deert hun weinig. Even vro lijk knabbelen ze aan hun worteltjes- loof om dan weer nieuwsgierig hun snuit door de tralies te steken en deze door tientallen vingers te laten aaien. BEKRONING STANDS De volgende stands werden bekroond: Coöperatieve Alkmaarse Exportveiliug voor Alkmaar en omstreken. 1ste prijs met verguld zilveren medaille, tevens bekerwinnaar. Bakker, dahliakweker te Wognum, le prijs met verguld zilveren medaille. Rijwielhandel P. Schot, le prijs met verguld zilveren medaille, evenals de Meubelinrichting fa. Tros. L.T.B. Alkmaar en fa. Zaadnoordijk, lste prijs met zilveren medaille. Melkinrichting MICA, lste prijs met bronzen medaille. Huishoudcentrale fa. Poorter, en Landbouwhuishoudschool: tweede prijs met bronzen medaille. De firma's Ruder, Best, Ritsenia, Plomp. Hilderinjj. Schuurman en de Jong. allen een tweede prijs. Eervolle vermeldingen werden be haald door de firma's Kaper, Eichhoitz, Serné. door de Gezondheidsdienst voor Dieren en de verzekeringsmaatschap pijen Amstleven en de Brandaris. KONIJNENKEURING Wat de konijnenkeuring betreft kwam Franse Hangoor van de heer S. G. Groot als no. 1 uit de bus. Het dier behaalde het hoogste pracdicaat en zijn eigenaar werd daardoor de gelukkige bezitter van een zilveren asbak. De uitslagen van de keuring waren als volgt: Vlaamse reuzen, Ram (jong): A. Dek ker 1 GG; Geel Ram (oud) J. v. Koo ien 1 GG; Ram (jong) J. v. Kooten 2 G; Voedster (jong) J. v. Kooten 1 ZG; Wit Ram (oud) B. Schotten 1 ZG; Ram (jong) A. Dekker 1 G; Voedster (jong) J. Bouwens 1 GG, J. Bouwens 2 GG; Lotharingers: Zwart Ram (oud) C. Kramer 1 ZG, W. H. Vink 1 ZG. W. Hieltjes 2 GG W. Hieltjes 1 ZG; Ram (jong) W. Hieltjes 1 G; Voedster (jong) W. Hieltjes 1 GG; Blauw Voedster (oud) C. Kramer 1 G; Ram (jong) Th. C. H. Wildenberg 1 G, C. Kramer 2 GG; Voedster (jong) C. Kramer 1 G, C. Kra mer 1 G; Hangoor Kon. grijs Ram (oud) H. J. Schouten 1 ZG Voedster (oud) IJ. Klos 2 G, S. Groot 1 ZG; Ram (jong) M. Groothuizen 2 ZG, S. Groot 1 ZG; Voedster (jong) IJ. Klos 3 ZG. S. Groot 1 ZZG, S. Groot 2 ZG; Wit Ram oud N. Appel 1 ZG Ram jong H J. Schouten 2 G, H. J. Schouten 1 GG, R. Bruinsma 1 ZG; IJzergrauw Ram (oud) S. Groot 1 ZG; Ram (jong) B. v. Riessen 2 GG, B. v. Riessen 1 ZG; Bont Ram (jong) S. Volger 1 ZG; Voed ster (oud) G. Goesinne 1 G; Voedster (jong) IJ. Klos 1 ZG; Groot Chineilla: Ram (oud) J. Schot 1 GG; Ram (jong) A. Kaandorp 2 GG, J. Schot 1 GG; Voedster (jong) S. Volger 2 GG. Jb. Schuit 1 GG; Voedster met jongen: S. Volger, Witte Weeners 1 GG, S. Volger, Russen Zwart 2 GG. H. Eckhart, Russen Zwart 1 G Vette J. Schot Gr Chineilla 1 GG S Volger, Gr Chineilla 2 G mevr. I. J. v. Akker, Rexen 2 G, mevr. I. J. v. Akker, Rexen 1 ZG, J. J. Spaans, VI. Reuzen wit 1 G; Weeners: Wit Ram (oud) W. Hieltjes 1 ZG; Voedster (oud) W. Hieltjes 1 ZG. R. Brunsma 2 G; Ram (jong) C. Box 2 G, J. Weil 1 G; Voedster (jong) J. Weil 2 ZG, J. Weil 1 ZG; Angora: Ram (oud) H. Kuiper 1 GG; Voedster (oud) H. Kuiper 1 GG Ram (jong) H. Kuiper 1 GG; voedster (jong) H. Kuiper 1 GG; Zilvervos: Voedster (oud) W. C. Rentenaar 1 G; Ram (jong) W. C. Rentenaar 1 ZG, J. Heddes 2 ZG; Voedster (jong) W. C. Rentenaar 1 G; Hollanders: Blauw Voedster (jong) J. v. 't Veer 1 G; Gou wenaar: Voedster (jong) J. v. 't Veer 1 G; Bruin Voedster (jong) H. Spren- gers 1 ZG; Geel Voedster (jong) B. v. Riessen 2 G. H. v. d. Meij 1 G; IJzer grauw: S. Volger 1 G; Voedster (jong) J. v. Gulik 1 G; Zwart: Voedster (jong) C. Box 1 G, D. Bogert 2 G; Ram (jong) H. C. de Reus 2 G, D. Bogert 1 G; Black en Tan: Ram (oud) C. Box 2 ZG, D. Bogert 3 ZG. D. Bogert 1 ZZG; Voed ster (oud) S. Volger 2 G; Voedster (jong) C. Box 1 G; Rijnlanders: Ram (jong) S. Volger 1 G; Russen Zwart: Ram (oud) H. Kuiper 1 G; Voedster loud) H. Kuiper 1 G; Ram (jong) H Kuiper 1 G; Russen Blauw: Ram (oud) H. Kuiper 1 GG; Voedster (oud) 11. Kuiper 1 GG; Ram (jong) H. Kuiper 1 GG; Rexen: Blauw Ram (oud) mevr. J. I. C. v. d. Akker 1 G, J. de Reus, jong Ram 1 G, J. de Reus, jong V. 1 G; Rus Rex Bruin: Ram (oud) J. v. Gulik 1 ZZG; Castor: Voedster (jong) D. Bo gert 1 G; Bruin Ram (jong) E. Vonke- man 1 G; Voedster (jong) E. Vonke- man 1 GG; Alaska: Ram (oud) K. Bruin 1 GG; Voedster (oud) K. Bruin 1 GG; Ram (jong) de Barbanson 1 G; Voed ster (jong) de Barbanson 1 ZG; Kleur- dwerg: Zwart Voedster (jong) J. v. Gulik 1 G; Konijngrijs Ram (jong) W. Slot 1 G: Master Bruin: Ram (oud) de Barbanson 1 GG; Voedster (oud) de Barbanson 1 G; Groot Zilver: Licht zwart Voedster (oud) E. Vonkeman 1 G; Ram (jong) E. Vonkeman 2 G, E Vonkeman 1 GG; Voedster (jong) E. Vonkeman 1 G; Klein Zilver: Licht blauw Voedster (oud) de Barbanson 1 G; Ram (jong) de Barbanson 1 GG. Zwervend op de Metiusgracht is aan getroffen een pl.m. 9 maanden oude herdershond (teef, donker dek, licht bruine poten)wordt verzorgd bij mevr. v. Rossum, Anna v. Burenstraat. Adres inspecteur: C, Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. Met de prjjsvisserg ts het gisteren op het Canadaplein niet al te florissant gegaan. Niet, dat er geen deelnemers waren, integendeel. Hun aantal was zo groot, dat honderden drie uur en meer in de rij hebben moeten staan om zich aan het opwindende prjjsvissen te kunnen overgeven. Dat wachten in het gure en natte weer heeft b(j allen grote weerstand opgewekt en de stemming bü de deelnemers was dan ook bepaald niet vrolijk. De voornaamste oorzaak van het lange wachten is gelegen in het feit, dat degenen, die eindelijk vóór het aquarium staan, met een keer prijsvissen geen genoegen nemen. De mees ten bezitten meerdere vlsactes er waren er zelfs, die driehonderd bonnen bij zich hadden en men begrijpt, dat zulke klanten het geduld van de an deren op de proef stellen. WOENSDAG. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: De zoon van niemand (14 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: De wrede zee (14 jaar.) CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: La Paloma (18 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Har tenvrouw (14 jaar). WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Bal LTJ; 10, 1.30, 3.30 en 8 uur: Knipdemon- stratie. GULDEN VLIES, 8 uur: Piano-avond Theo van der Pas. GROTE KERK, Zendingstentoonstel ling. VALKS LUNCHROOM, 8 uur: mevr dr A, RomeinVerschoor spreekt voor Hum. Verbond. HOTEL VICTORY, 2. 3 15. 4 30, 7.30. 8.45 en 10 uur: Modeshow Koster. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Vrouwenkooi (18 jaar) DONDERDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: Rudolf Valentino (18 jaar). HARMONIE THEATER. 8 uur: De ernst van Ernst (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Eroïca (14 iaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: De man on de Eifeltoren (18 jaar). GUT .DEN VLIES. 2.30 en 8 uur: Cor- setsbnw Kofa Soruvt. WAPEN v. HEEMSKERK, 10, 1.30 3.30 pr\ 8 uur: knipdemonstratie. GROTE KERK, Zendingstentoonstel ling. BERGEN. Rustende Jager. 8 uur: Re- vuegirl vermoord (18 iaar). HEILOO, Rustende Jager. 3.306 uur midden standsten toon stel (ine, DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apotheek „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 15.31 3.54 Donderdag 16.11 4.34 TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag 14.54 3.19 8.54 21.19 Donderdag 16.16 4.39 10.16 22.39 Willem Jacobsz. Hofdijk, de bekende letterkundige uit de vorige eeuw, wu niet alleen een Alkmaarder van geboorte, maar ook een vurig minnaar van zijn vaderstad en het mooie Kennemerland, dat hij reeds op jeugdige leeftijd had leren waarderen. In een tijd, toen zijn vrienden zich in de bossen nog bezig hielden met mezen vangen, zag de jonge Hofdijk het wonderschone spel van de zonnestralen tussen de bladerkronen en werd bij hem de liefde voor zijn landstreek wakker. Hij heeft daarvan talloze malen in zijn gedichten getuigd en niet voor niets stond hij bekend als de Kennemer minstreel. Hof. dijk was een ijdel man. Alles wat hij maakte vond hij zelf in de eerste plaats prachtig en mooi en in de jaren van zijn opkomst werd hij niet ten onrechte vaak afgeschilderd als een ingebeeld jongmens. Toch bezat hij vele capaci teiten. Met zijn lagere school en zijn opleiding tot onderwijzer derde rang als basis, studeerde hij zelf verder en zijn belangstelling ging daarbij vooral uit naar de geschiedenis van Kennemerland, naar de middeleeuwen speciaal. Dit alles vertelde gisteravond de bekende oudheidkundige de heer G. J. Honig uit Koog aan de Zaan op de bijeenkomst van Oud-Alkmaar, die in Victory werd gehouden. De heer Ho nig toonde zich een vurig bewonderaar van Hofdijk en hij is hiermee in de voetsporen getreden van zijn vader, die een persoonlijke vriend van de dichter was. Hofdijk werd op 17 Juli 1816 in Alkmaar geboren als zoon van een goud-en zilversmid op de Koningsweg Reeds vroeg gaf hij blijk van een ro mantische aanleg en het feit, dat hij voortdurend „in de geschiedenisboe ken zat" maakte, dat men hem voor Nerveus, mat (Advertentie, Ing. Med.) De hengelaara aan het uterk. Na een wachttijd van vele uren mochten deze dames het podium beklimmen om in het aquarium naar een prijs te hengelen. De organisatoren, die wisten hoe veel vissers zij konden verwachten hadden dit ongetwijfeld moeten voor zien en hun maatregelen dienen te treffen. Het lijkt ons toch niet al te moeilijk een regeling te maken,, waar bij de klanten met vijf en twintig visactes en meer op bepaalde uren zouden hebben kunnen hengelen. Men had vele kleine hengelaars op deze manier uren wachttijd kunnen bespa ren. Het weer werkte helaas niet mee. 's Morgens reeds begon de misère toen de plensregens bijzondere voor zieningen nodig maakten en men de hengelaars, waarvan er enkelen met de bus uit de omtrek waren gekomen moest mededelen, dat de wedstrijd pas om 1 uur 's middags zou begin nen. Een ernstig misverstand was voorts, dat één van de dertig aange sloten zaken aan de klanten heeft medegedeeld, dat er altijd een prijs was te winnen. Deze verkeerde voor stelling van zaken heeft bij het be trokken publiek veel ontstemming verwekt. Het is namelijk niet zo, dat iedereen altijd prijs heeft. Eerlijksheidshalve willen wij hier aan toevoegen, dat de kans op een prijs groter is dan de hengelaars ver moeden. Wij hebben ons daarvan gis teren kunnen overtuigen. De bakken liggen vol bonnen, maar tal van hen- Rammen, geb. in 1950 of vroeger: 1. F 8130, fokker, J. Schipper. Abbekerk. Eig. C. Hoedjes, Schagen; 2. F 5991, fok ker A. Groot, Ooster-Blokker, eig W. J- Stoop, N. Niedorp; 3. F. 5831P. fokker G. Kikkert, Texel, eig. P. Kistemaker, Abbekerk. Eerv. verm. F 5706. fokker M. ,T. de Vries, Spanbroek, eig. G. Oortwijn, purmer. Vette schapen: le prijs plus medaille, J. C. Kooi, N. Niedorp; 2e prijs A. Booy. Alkmaar; 3e prijs C. Baltus, Oterlcek. Ooien: 1. Ooilam met 1 ramlam, geb. In 1951: le prijs F 51585, fokker eig. wed. J Wagemaker, Weere; 2e prijs F 49118, fokker eig. D. Haremaker, Beemster; 3A F 49400, fokker eig. B. v. d. Peet, De Weere: 3B F 52452, fokker eig. P. Waal, Beemster. Ooien: met 1 ramlam en 1 ooilam, geb. 1953: le prijs F 46525m, fokker eig. N. Ruiter, Beemstér; 2e prijs F 49052, fok ker eig. gebr. Donker. Schagen-Twi$k; 3A F 46471, fokker eig. F. van Breugel, Heerhugowaard; 3B F 53208, fokker eig. B. de Jong, Starnmeer. Rammen, geb. in 1951: le prijs F 6363, fokker Gebr. Hogetoorn, Beemster, eig. P. Kistemaker, Beemster; 2e orijs F 6266, tokker J. de Jonge, Beemster, eig. wed D. Ruyter, Nibbixwoud; 3e F 6144, fok ker P. Kistemaker, Abbekerk. eig. J. Wa gemaker, Weere. Eerv. vermelding F 6145, eig. J. Langedijk. De Weere; F 6320, eig. D. Oostwouder, Beemster, en F 6357, eig W. Nobel, Beemster. gelaars laten het magneetje niet ver genoeg zakken, zodat zij natuurlijk leeg ophalen. Degenen, die de mag neet tot op de bodem brengen en dan de grond aftasten halen tien tegen één een groen of oranje visje nggr boven. De groene zijn de gewone prij zen, de oranje bonnen de hoofdprij zen. Niet iedereen zal zo gelukkig zijn als de meneer, die gistermorgen twee autopeds bij elkaar hengelde want er zijn maar weinigen, die het. zo goed met Vrouwe Fortuna kunnen vinden. Maar zij, die het wachten er voor over hebben en enige behendig heid aan de dag leggen behoeven ze ker niet met lege handen huiswaarts te keren. Dat zij nadrukkelijk in het voordeel van deze actie gezegd. „Alkmaar put levenssappen uit de agrarische omgeving. Vit uiv ini tiatieven, arbeidslust en arbeidskracht. Daarom kan Alkmaar u niet missen. Wij hopen, dat u op uw beurt onze stad nodig heeft. Want de wissel- en samenwerking tussen stad en platteland is voor de ontwikke ling van beider belangen noodzakelijk". Aldus sprak vanmorgen de wet houder van het marktwezen, de heer G. H. Hoytink, toen hij in café Marktzicht op liet Waagplein een inleidend woord sprak ter opening ran de Landbouwdag 1953. Tevoren.had de voorzitter van de commissie land- en tuinbouwtentoonstellingen de heer J. Borst de aanwezigen wel kom geheten en een overzicht gegeven van de aanvoeren, waarover hij zich zeer tevreden toonde. Wethouder Hoytink wees in zijn toe spraak op het karakter van Alkmaar als handelscentrum. „Wij kunnen een zekere vorm van industrialisatie niet ontberen, aldus spreker, maar bovenal moet het gemeentebestuur op de bres staan voor de betekenis van de stad als centrale marktplaats." Vandaag, zo vervolgde spreker, heeft de agrarische bevolking van onze om geving op vredelievende wijze bezit ge nomen van de stad. Zij is hier nu heer en meester en bovendien hartelijk wel kom!" Met de hoop uit te spreken, dat de dag begunstigd zou worden door goed weer en dat aller verwachtingen in vervulling zouden gaan verklaarde de heer Hoytink de Landbouwdag 1953 voor geopend. Nadat de voorzitter van het Texels schapenstamboek, de heer H. Koop- mans uit Barsingerhorn, enkele woor den had gesproken, werd de bijeen komst gesloten en zwermden de keur meesters uit om de geëxposeerde die ren met vakmanschap te beoordelen. De gramofoonmuziek schalde over het tentoonstellingsterrein en ondanks de dreigende lucht voer er toch een ple zierige en feèstelijke stemming door de menigte, die zich op het Waagplein, de Doorbraak. Nieuwesloot en Hofplein tussen de hokken bewoog. De Land bouwdag was een feit en het jaarlijkse contact tussen „stadter" en „plattelan der" dat nimmer zo sterk is als op de vierde Woensdag in September open baarde zich in de vele ontmoetingen en zakelijke transacties. T ie zijn er. Niet alleen op het marktterrein of op de Lappenmarkt, maar ook in de midden- stdndszaken. Want terwijl de man de koeien, schapen en varkens beziet, trekt de vrouw de stad in voor het doen van haar Inkopen. Zo is het altijd geweest. Onder de aanwezigen die de ope ningsplechtigheid bijwoonden bevon- zich de besturen van de samenwerken de otandsorganisaties Hollandse Mij v. Landbouw, CBTB en LTB, commissie leden, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de heer D. Rempt, directeur van de Prov. Gezondheids dienst voor dieren, de heer W. Voort- huyzen, directeur van het marktwezen, ir L, de Vries, rijksveeteeltconsulent, de heer C. W. Keysper, voorzitter van de contactcommissie, de heeir D. J. Seheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel, burgemeesters van om liggende gemeenten, de heer E. Mak, directeur Coöperatieve veiling Alkmaar en Omstreken, de heer Schoevers, directeur van de Riikslandbouwwinter- school, mr R. Veendorp, secretaris van de gemeente, Landbouw-, Zuivel- en Tuinbouweonsulenten, voorzitters Stam boek. Geboren: Gerrit J„ zoon van A. Bas en M. Zoll. Geertruida E. M., doch ter van F. E. J. Leeuwenkamp en E. J. I. Knook. Paulus, zoon van G. Hoeksema en C. C. den Adel. Jan. zoon van G. Volgers en W. Suk. Willem D„ zoon van F. J. Schmidt en A. Hildering. Gehuwd: Cornelis Schouten en Ma ria E. de Lange. Het ontwaken van de Alk maarse Landbouwdag is altijd te vergelijken met een zakenman, die ver schrikkelijk vroeg op moet staan om op reis te gaan. Het is alsof de wekker met een hels geratel de genoe glijke sukkelgang van het leven verstoord heeft en hem met metalen onverbid delijkheid oproept zich aan een belangrijke taak te gaan wijden. De markt stapt uit haar bed, ze gaapt en rekt zich, scharrelt een beetje rond en kleedt zich aan. Het gegrom van de eerste veewagens dat door de prille morgen stilte der nog verlaten straten klinkt is ah het eer ste keelschrapen van een Ontwakend mens, dat net zijn warme bed verlaten heeft. De eerste winkeliers, nog ongeschoren, slaan de gor dijntjes van hun winkel deuren weg, kijken beden kelijk naar de boven de stad voorbijtrekkende luchten en drinken zich dan met een heet kopje thee met een be schuit wat mogd in. „Opschieten", denkt ieder een, het is al zeven uur". „Vrouw, liggen de tri- co'tjes klaar?" „Marietje waar zijn de corsages ge bleven" en Verroest Karei, waarom heb je de nylons nog niet gesorteerd". Om acht uur is de winkelstand op de Laat al druk in de weer en hoewel het om .9 uur nog een chaos is, zijn er al zo veel goederen onder doorbuigende tafels opge stapeld, dat het ook dit maal heel wat belooft te worden. Nog is het een chaos. Nog liggen de glimmend geëmail leerde kamerpotten naast 'n assortiment kleurige thee kopjes en ploft een stapel laarzen langzaam in een met water gevulde straat- goot, maar er komt teke ning in de markt. Een overmoedige koop man begint, als hij de eer ste matineuze bezoeksters ziet naderen „Bloemêééé in alle kwaliteitéé" te schreeu wen en hoest verlegen als de vrouwen hem zonder een blik waardig te keuren voorbij trippelen. Door zijn collega-standhouders wordt hij vriendelijk beglimlachf en hij krabt zich eens onder zijn pet. „Goeie morgen, meneer zeg ik. goeie morgen" roept een wandelende kun ekerd opeens, draait zich stout om en roept een suffige fietser ter verantwoording met het gezicht van iemand dat uit drukt: „Wil je me weer niet zien?" Neen, de markt is nog niet helemaal wakker. Op de Nieuwe Sloot is het al heel wat drukker. Het is er één en al leven en be weging. Zelfs de landbouwmachines zijn in nijvere beweging. Een knots van een hooi- hark, die bijna de gehele wegbreedte beslaat, hobbel- bobbelt nerveus trillend achter een glimmendraod gespoten tractor naar zijn plaatsje. Fietsers trekken zich angstig op het trottoir terug, het ding geeft een prachtige kras in een auto spatbord en vloert in zijn onhandigheid een decora tiepaaltje. Iemand roept woedend „ho", maar de trac torbestuurder draait schie lijk weer zijn hoofd in de rijrichting en weet van niets. De Jacobsladder, met zijn lange gezicht hemel waarts geheven speurt ver geefs naar een hooiberg rvaarvoor men blijkbaar geen plaats op de expositie heeft ingeruimd. Dn diertn zijn allen op z'n Paasbest. Schoon en dik. De paarden hebben geen manen meer. maar tientallen vlechtjes waarin nijvere vrouwenhanden allemaal strikjes hebben gelegd. De varkens, groter en dikker dan men ze anders ziel, zijn als altijd. Zé schreeuw en gillen als ze uitgeladen worden maar la ten zich verder graag achter hun oren krabbelen. Een luidspreker schettert de opening van de land bouwdag in café Marktzicht uit. Een officiële spreker verklaart daar, dat Alk maar, Alkmaar is gebleven. Hij praat over de industria lisatie en over een agrarisch centrum en er wordt geap plaudisseerd. Het is zo'n gek contrast deze woorden daar onder die luidspreker te ho ren: Iemand duwt hollend en zwetend een kar met ge., vulde koeken voor zich uit. Je zou ze er zo kunnen af pikken. De biggen gillen en hebben in de versie verte geen weet van de levens sappen waar de luidspreker het ineens over heeft En toch hoort dat alles Mi elkaar. Wavf het. is weer land bouwdag! domine wilde laten studeren. Het geld daarvoor ontbrak echter, want zijn tweede vader Samuel Sieuwerts, die eveneens goud- en zilversmid was moest hoofdzakelijk als barbier in zijn levensonderhoud voorzien. Daar om leerde Willem voor schoolmeester. Hij werd tijdelijk onderwijzer te Heerhugowaard en later in Beuzegem aan de Lek, maar keerde teleurgesteld naar Alkmaar terug. Hoewel hij geen werk had werd hij door zijn pleeg vader, die na het overlijden van de moeder van Hofdijk, weer getrouwd was, liefderijk opgenomen Willem mocht blijven studeren en in 1839 ven- scheen van zijn hand het eerste grote gedicht, Rosamunde geheten. Het kreeg een zeer matige ontvangst. Hof dijk, die met mej. Truida Toussaint uit Alkmaar goede relaties onderhield, werd dank zij haar protectie toegela ten in een kring van letterkundigen en kunstminnaars. In 1841, toen hij reeds twee jaar op kosten van zijn pleegouders had geleefd, werd hem een baan aangeboden op de secretarie. In die tijd verloofde hij zich met He lena Johanna Ukena, uit het hotel De Burcht. Het leven op de secreta rie was voor Hofdijk een geestdoden de tijd en hij aanvaardde het aanbod van zijn vrienden, die hem twee jaar met vacantie lieten gaan en zijn sala ris doorbetaalden. Hofdijk maakte van de gelegenheid gebruik om een kunstreis te maken door verschillende delen van het land. In deze tijd was het, dat hij zich door de schilderkunst voelde aangetrokken. Hij nam les bij Pieter Plas en wist met behulp van vrienden als leerling te komen bij twee Haarlemse schilders. Een succes was hij niet. Een van zijn schilderijen In 't Woud, dat herhaalde malen werd geëxposeerd maar nooit ver kocht schonk hij tenslotte aan de stad Alkmaar. Hij kwam weer met de let terkunde in aanraking door de rede rijkerskamer Laurens Jansz. Coster, waarvoor hij een gezwollen drama schreef, dat echter grote bijval vond. Steeds steunde hij op zijn vrienden, o.a. Jacob van Lennep en niet te ver geten Alberdmck Thijm. Door bemid- delmg van Van Lennep werd hij ten- slotten leraar in Nederlands en ge schiedenis aan het gymnasium te Am sterdam, wat hij tot zijn pensionne ring in 1886 bleef. Na een lange verlovingsperiode was Hofdijk op 6 Januari 1852 getrouwd met Helena Ukena, die reeds een jaar later overleed, evenals hun zoontje. Tien jaar was hij daarna getrouwd met mej. Post, die hem drie kinderw schonk en toen zij ook stierf trouw* hij met Wlihelmina Horn uit Bak huizen. Dat was in 1870. Op 70-jarige leeftijd werd Hofdijk gepensionneerd. Op zijn verjaardag, de grote dag uit zijn leven, werd hij onderscheiden met de ridderorde van de Nederlandse Leeuw en de Leo poldsorde. Hij bleef niet in Amsterdam wonen. Hoewel Alkmaar hem altijd nauw aan het hart had gelegen verhuisde hij naar Velp. Hij vond, dat Alkmaar niet meer de stad was uit zijn jeugd. Hij kende de mensen niet meer en zij hem niet. Twee jaar later op 29 Augustus 1888 stierf de Alkmaarse goudsmidszoon in alle sitlte. Hij werd te Roozendaal begraven in de onmid- delijke nabijheid van Bernard ter Haar en P. A. de Genested. Van zijn vele vrienden was er niet een om hem de lantste eer te bewijzen. Nadat de voorzitter de heer H. Rin gers zijn waardering had uitgespro ken voor de lezing van de hoogbe jaarde heer Honig deelde hij mede, dat binnenkort een gevelsteen zal worden aangebracht in het geboorte huis van dr Cornelis Dekker, ilias dr Bontekoe, die in 1647 te Alkmaar het levenslicht zag. Dokter Bontekoe was degene, die zich tegen de ader lating kantte en o.a. het thee drinken invoerde. Tijdens de j.l. Zondag door de motoi clubs Anna Paulowna, Den Helder ei Nieuwe Niedorp gehouden betrouw-1 baarheidsrit, is de duo-rijdster mej. S Loer uit Anna Paulowna zodanig ko men te vallen, dat zij naar het zieken huis te Den Helder moest worden over gebracht. Hier was men echter niet k de gelegenheid om haar te behandelen waarom overbrenging naar het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam noodza kelijk werd geacht. Tijdens het vervoer daarheen is het slachtoffer echter over leden. Voor de Alkmaarse meervoudige kamer verscheen gisterochtend de au tomobilist J. W. uit Koedijk, die zich te verantwoorden had wegens het feit dat hij te Egmond-Binnen op de open bare weg een aanrijding had veroor zaakt waarvan een motorrijder de du pe was geworden. Op 1 Augustus van dit jaar had de automobilist met matige snelheid over de weg gereden, waarna hij op een gegeven moment naar links uitweek teneinde een inrit aan zijn rechter hand op te rijden. De hem achterop komende motorrijder was echter met onverminderde snelheid rechts blijven rijden, waardoor de man toen de auto eveneens rechts afsloeg, tegen de wagen botste en een hersenschudding opliep- In zijn requisitoir kwam de Officier van Justitie, mr A W. Holsteyn tot de conclusie dat het ongeluk mede te wijten was geweest aan de onoplet tendheid van de motorrijder die vaart had moeten minderen en desnoods links had moeten passeren. Niettemin vroeg hij tegen W die niet voldoende op het achter hem naderende verkeer had gelet een boete van 25.- of 10 dagen. Uitspraak over 14 dagen. De Nederlandse komst in het nieu tallen leden warei om daar te luiste) onderwerp over telde, maar toch op het beianr kc het geheel niet aankomt Is, de j bü steeds weer v Uit het bovenstaa mevrouw Lotgering was gekomen om houden, wat niet en toe tussen de eens een goede wer ker hapje. In haar zij aan het menu de maaltijden voc uit veel vlees of tigheden en nauwelij te en aardappelen die tijd leert zelfs len in witte wijn dus als een bewijs voedsel nog slechts gevonden. In de lot de inzichten zeer hoeveelheden vet, draten zijn uit het in de plaats daarva porties gekomen, kaar afgewogen, zod het meeste rendemer De waarde van nen werd bekend i juiste verhouding om een vporbeeld leen. niet in staat digde eiwjtten te neemt peen een pl terham en drinkt i bij dan kan men dat het lichaam k heeft. Aan het slot van mevrouw Lotgering de voornaamste vitai treft men aan in vet vette vis (levertraan de margarine. Deze tegen verhitting, m; de inwerking van he om raadzaam de bol plaats te bewaren, in andere vorm voi tomaten, sinaasappel In plantaardige melk, vis, lever en ten en gist vindt m oplosbaar is in wat vlucht neemt als me zou koken met zuiv bele koolzure soda. minen verdwijnen in om adviseerde de spr niet steeds weg te toe te gebruiken. 2 is eens een glas gri waarin rijkelijk viti Deze vitamine is o Zij komt voor in gi en het is duidelijk, c le waarde van de j déze slechts kort vói schoonmaken en bei kan slecht tegen ko het aan te bevelen T)e president va hof te Amsterdam, heeft zich gistermoi maakt op de Egm D. Niet omdat D. ii u-as gekomen tegen de Arrondissement Alkmaar, waarbij hi mishandeling tot e straf van vier maa oordeeld. Maar u tijdens de zitting op die op 9 April het sl van een woedeuitbai dachte, het aan zi wijlen dat hem een afgeslagen. Op 9 April was er Valk te Egmond aan avond. Tijdens het bal van verdachte D. mo C. C. K. oveir een sto heden waren binnen 1 opgelost, maar nietten- noodzakelijk om een gl te slaan en de niets daarmee een klap op dienen, met het noodlo de linkeroorschelp w .,K. heeft het aan ziet aldus verdachte, die ii stoken, omdat het sla hem zou hebben geze Egmonders". De procureur-gener enkele aanleiding om de rechtbank te Alkm dén gevangenisstraf, eiste bevestiging van veertien dagen zal i wijzen. De Alkmaarder G. aangetekend tegen een Alkmaarse politierecht 24 Juni tqrzake steunfrt den gevangenisstraf h Anderhalf jaar lang ha gegeven, dat hij met zij slechts zeven acht i dienen. Van een derge bij natuurl'jk niet levei

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2