KINDERKRANT Een vreemde rekensom Aan de Keulse dom werd honderd jaar gewerkt Wat de post ons brach t De man uit Australië Ons hoekje We boetseren met elkaar een compleet salon-ameublement P OPENT °00D1 "H? «ff* SCHEEP V A ARTBERICHTEN KRAAM RAO I O Broekzakken werden dichtgenaaid Radioprogramma Pim, Pam Pom en de wonderlamp Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar Beste kinderen. P', ZIJN deze week niet zo erg veei goede oplossingen binnen gekomen. Hebben jullie het misschien te druk met jullie huiswerk ofweten jullie niet precies wat je rechter en wat je linker hand is? Maar, alle gekheid op een stokje, komende week hoop ik toch wat meer juiste inzendingen te krij gen. Het is een gezellig raadsel en dus., aan de slag! Brieven zo spoedig mogelijk sturen aan het bekende adres: TANTE PAULIEN, Bureau van dit blad. Jfct ae volgende week! OPLOSSING VAN HET RAADSEL Wiesje gaat naar het zwembad. HIT IS een vreemde rekensom. Je moet de woor- den KRAAN en RADIO bij elkaar optellen. Bij de uitkomsten verschillende getallen optellen en aftrekken en dan krijg je weer een woord van vijf letters. Van dit woord kan ik alleen nog vertel len, dat het een lekkernij aanduidt. Natuurlijk- stellen de letters van de woorden KRAAN en RADIO cijfers voor. Deze cijfers moet je afzonder lijk bij elkaar optellen. Het zijn dus geen getallen van 5 cijfers, maar vijf afzonderlijke getallen naast elkaar. Welke cijfers zijn dit nu? Wel, er zijn totaal 26 letters in het alphabet. De laatste letter kon dus best no. 26 zijn en de eerse dusmeer mag ik niet zeggen, alleen nog dit: De uitkomst is dus een serie van 5 getallen en deze getallen kun je op dezelfde wijze weer omzetten in letters. Nu, is dit een leuke puzzle? Ga maar gauw aan de slag en veel succes hoor! -6 -4 +13 +9 -9 VANDAAG gaan 'we gezellig knutselen. Iets dat je vast graag doet. Vraag maar eens aan moeder of je een kilo boetseer- klei mag kopen. Leg een grote krant op tafel, zoek een glad plankje Om op te werken, vraag een centimeter en een stukje dun, sterk touw. Dan gaan we beginnen. Wat gaan we wel maken? Een com pleet salon-ameu- tflement met een tafel, een bank en twee leunstoelen. Hiervoor moet je eerst de bal klei in vijf gelijke delen splitsen en van kunt dit doen door eerst de klont klei met je vingers ongeveer in de vorm van 'n kubus te kneden en daarna maak je alle kanten vlak door er mee op het vlakke plankje te slaan. Denk er om, je mag niet eerder zeg gen „ik ben klaar", voordat alle kanten volkomen vlak en.... alle kanten even groot zijn (fig. I). Nu verdeel je alle kubussen in drie- en zoals (fig. II) laat zien. Je kunt dit doen met de centimeter, zet er met eer lucifer maar een dun lijntje op. Nu wordt het moeilijk. Neem het dunne touwtje en leg dit in de lengte op het plankje, nu zet je de kubus er op maar zo dat het touwtje precies op de plaats komt waar je het lijntje hebt gezet (fig. III). Vouw nu de eindjes van het touw om de kubus heen en trek het touwtje voorzichtig door de klei tfiguur IV). Je snijdt nu als het ware een grote plak van de kubus af. Zo verdeel je alle ku bussen in drieën. Je krijgt dus vijftien plakken. Elf van deze plakken leg je even opzij. Deze zijn voor gebruik ge reed. Maar vier stuks moet je nu in de breedte nóg een keer in tweeën snijden (fig. V). Zo, nu gaan we de meubelen In el kaar zetten. Eerst de leunstoelen (fig. VI). Een grote plak leg je neer, de tweede zet je er rechtop achter (rug leuning) en twee halve aan iedere kant (armleuningen). De bank gaat op de zelfde wijze als de stoel alleen wordt deze breder. Leg dus drie plakken naast elkaar, zet er drie rechtop achter en dan weer twee halve ernaast (fig. VII). Je houdt nu nog twee halve en één hele plak over. Dit wordt de tafel (fig. VIII). Jongens, stel je voor dat er broeken werden uitgevonden zonder broek zakken. Waar zou je dan je knikkers, je zakdoek, je potloodje en je zakmes in moeten doen? Die arme meisjes we ten ook nooit waar ze alles moeten laten, wat ze bij zich willen hebben en die zijn dikwijls heel jaloers op de zakken van de jongens. In Engeland heeft eens een hoofd van een school in alle klassen laten zeggen, dat de jongens van zijn school voortaan geen broekzakken meer mo gen hebben. Ze stoppen er te veel rommel in, zei hij, en ze lopen ook wel eens met hun handen in hun zak ken Dat staat helemaal niet netjes! Nu moeten alle broekzakken dicht genaaid worden, zodat er niets meer ingestopt kan worden. Zijn jullie niet blij, dat jullie niet op die school zijn? ZATERDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.40 Hoogmis. 10-00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons- 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus.-orkest. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram. 14.40 Mannen- dubbelkwartet. 15.00 Kroniek v. letteren en kunsten. 15 35 Orkestconcert. 16.00 Or gelconcert. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Bui tenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19-20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20-25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma. 21-50 Actualiteiten. 22 00 Piomenade-Orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10-00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 2000—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 „De Federatie Rotterdam van de Vara 25 jaar", toe spraak. 8.23 Carillonspel. 8-35 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw, 9 10 Gramofoonmuziek. (9.359.40 Waterstanden.- 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-varia. 13-20 Militair- Orkest. 13.35 „Kerken en torens in Rot terdam", jeugdherinneringen. 13.45 Mari nierskapel. 14.00 „Rotterdam werkstad", klankbeeld. 14.30 „Waarom ik van Rot terdam hou", prijsvraag. 14.35 Kamer orkest. 15.10 „„Waarom ik van Rotterdam hou", prijsvraag. 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.30 Metropole- Orkest. 16.00 „Rotterdam stad van de toekomst", klankbeeld. 16.30 „Waarom ik van Rotterdam hou", nrijsvraag, 16.35 Dansmuziek. 17.00 Rotterdam en de sport. 17-15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Harmonie-Orkest. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", cause- 19.40 „Het Oude Testament in deze thd", causerie. 19.55 „Deze week", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 „De sterken voor de zwakken", causerie. 20 15 „Boef je hoorspel. 21.50 Socialistisch commen taar 22.05 Rotterdams Philharmonirch Orkest. 22.4." Uitslag „Waarom ik van Rotterdam hou". 23.00 Nieuws. I/ORT GELEDEN was ik in Keulen. Het was de eerste keer dat ik daar was en reeds in de trein er heen had ik tegen mijn vriend gezegd: Ik wil in ieder geval dé Dom zien want daar heb ik zóveel van gehoord!" „Nu", lach te mijn vriend, „naar de Dom zul je niet lang behoeven te zoeken, want deze staat direct naast het station en steekt overal tientallen meters boven uit". Mijn vriend had niets te veel ge zegd. Terwijl ik met hem de trappen van het station afliep doemde de kerk hoog voor mij op. Eerlijk gezegd werd ik er een beetje stil van, maar mijn vriend, die Keulen geregeld bezoekt, trok me mee. „Kom", zei hij, „ik zal je naar de overkant van het plein brengen. Vandaar heb je een prachtig gezicht op de kerk". We schoven tussen het drukke verkeer door en stonden even later recht tegenover de hoofdin gang. De twee machtige torens van de Dom staken hoog boven alles uit. Grauw-grijs van kleur leken het wel twee machtige beschermers van de kerk die als het ware tussen hen in gekneld stond. Overal was te zien dat de oorlog ook hier sporen had achter gelaten. Het prachtige beeldhouwtverk was op verschillende plaatsen ernstig door bom-scherven beschadigd. „Kunnen we er ook in", vroeg ik mijn vriend. „Natuurlijk", antwoordde deze, „maar alleen door de zij-ingang. Je moet weten dat het achterste ge deelte van de kerk door de oorlog nogal geleden heeft. Het wordt op het ogenblik gerestaureerd en is daarom aan de.binnenkant met een muur afge sloten." We liepen dus langs de kerk waar allerlei kleine winkeltjes afbeel dingen van de Dom verkochten en slo ten ons toen aan achter de onafgebro ken rij van mensen die naar binnen, gingen. Toen pas besefte ik hoe groot deze kerk was. De vele bezoekers schenen te verdwijnen in deze grote ruimte vol luister en sfeer. Hoge ramen reikten haast tot aan de bovenzijde van het drie en veertig meter hoge midden schip. In de donkere kapellen waren de graven van de bisschoppen en de eeuwenoude koorbanken stonden aan beide kanten van het prachtige altaar. Mijn trouwe niclit Frouwkje Dekker uit Alkmaar verraste mij met twee mooie tekeningen, een gekleurde Mies- de-Muis, een lange brief eneen oplossing die niet goed was. Fijn dat je nu zulke mooie cijfers voor rekenen hebt. Het konijntje is dus echt mak en lief. Krabt hij nooit? Dat deed de mijne vroeger nog wel eens. Sjoelen is een enig spel, hè? Als jij flink oefent word je vast wel erg goed daar in. Die beukjes ken ik wel. Wat zien ze er aardig uit hè? Dertig daarvan is heel wat. Pas maar op, dat je ze niet ver liest! Je groeten aan de neven en nich ten breng ik hierbij over. Dag, Frouwkje! Marianne Teunis uit Alkmaar heeft haar inzending bijzonder mooi ver sierd. Ik wist niet wat ik zag! Alle raadsels van de voorlaatste keer zijn goed opgelost, hoor. Wat enig dat je pas in Madurodam bent geweest. Zo maar op een Zondag heen en terug? Dat is een hele reis! Ja, die varende bofen in de haven zijn net echt, hè? Heb je ook vissen gevangen? Waar ga je met je hengel naar toe? Je rebus zal ik bewaren. Misschien kan ik hem wel eens plaatsen. In ieder geval har telijk bedankt! Van Frank Plantinga uit Hoorn ont ving ik goede oplossingen van de raad sels van de voorlaatste keer. Wat doe je op de muziekschool, Frank? Krijg je piano- of fluitles of zo? Ik kan niet raden wanneer jij' jarig bent. De plaats naam heb ik wel gevonden. Heb je dat zinnetje zelf bedacht? Mijn trouwe nicht Nelly van Leyen uit Obdam is jarig geweest. Nog wel gefeliciteerd! Leuk, dat je die twee nichten uit Den Helder kent. De raad sels van de voorlaatste keer heb je alle drie prima opgelost. Jammer, dat je brief net even te laat in mijn bus rolde. Hier vind ik warempel nog een brief van Nelly van Leyen, ditmaal met een goede oplossing van het raadsel van de laatste keer. Wat heb jij een heerlijke verjaardag gehad, zeg! Je hebt heel wat gekregen. De poppenkamer zal er nu wel echt gezellig uitzien. Heb je „Bab beltje" al gelezen? Dat spelletje kende je dus al. Zeker met krijt op straat, hè? Dag Nelly! Bedankt voor je mooie tekening. Frank Plantinga heeft het raadsel van de laatste keer ook weer goed op gelost. Wat zul jij het in de vacantie fijn hebben gehad in Winterswijk, zeg! Je zinnen met verborgen namen heb ik bewaard. Misschien zal ik ze wel eens plaatsen. Ik kijk nu al uit naar je vol gende brief. Dag, Frank! Célientje en Marietje Briars uit Am sterdam hebben ditmaal het raadsel niet goed opgelost. Jammer, hè? Vin den jullie de kermis leuker dan de speeltuin? Dan boffen jullie in Am sterdam, want daar is altijd web ergens een kermis te vinden! Dag nichtjes. Tot de volgende keer! Er heerste een rust, een ongewone rust midden in deze drukke stad. Alleen het geschuifel van de honderden voeten over de prachtige mozaïek vloeren was hoorbaar. „Met de bouw van de Dorn werd begonnnen in het jaar 1248," fluisterde mijn vriend. „Ze hebben er ruim"honderd jaar aan gewerkt en toen was de werk nóg niet af. Pas in 1842 werd aan de hand van de oude tekeningen de bouw vervolgd en in 1880 was men daarmee gereed!" Zwij gend verlieten wij de Dom en het druk ke verkeer op het stationsplein bracht ons weer tot de werkelijkheid terug. „Ongelooflijk mooi", zei ik tot mijn vriend. „Het waren knappe bouwmees ters die dit hebben gemaakt. Knap en.... geduldig!" r~ 129. Intussen was Barend Bigger met zijn vis naar het clubhuis van de hengelvereniging ,,'t Dobbertje" gere den, waar hij grote belangstelling trok met zijn enorme buit. Iedereen was er van overtuigd dat de heer Bigger de eerste prijs in de wacht zou slepen, want niemand had die dag zo'n grote vis gevangen! „Het was een unicum", zoals de voorzitter later in zijn rede voering zei en alle leden van de vis club ,,'t Dobbertje" waren trots op hun medelid, Barend Bigger, die zoals al tijd weer de beste visser van het jaar was gebleken. De heer Barend Bigger glom van trots en met zelfverzekerde passen kwam hij naar voren gestapt om de grote zilveren beker in ontvangst te nemen. Op dit moment kwam baron Van Pottum buiten adem het clublo kaal binnenstuiven. „Stop!", riep hij met een, van spanning overslaande stem. „Stop! Barend heeft vandaag niet de grootste vis gevangen, maar IK! Kom allemaal naar buiten! De vis, die ik gevangen heb, is zó groot, dat hij niet naar binnen gebracht kan worden!" (Arfvertentïe, Ing. Med.) Miesje had een week geleden Weer een nieuwe hoed gekocht. Een met een brede rand zeg, Had ze altijd al gezocht. Toen ze thuis de hoed weer paste, Dacht ze: „Ja, het is tóch waar. De rand is iets te groot, ik zie het. Wacht, ik pak maar gauw een schaar!" Knip-knip-knap, na vijf minuten Was een breed stuk rand er af. „Oei", riep Mies, toen ze weer paste, „De hoed is scheef nu, wat een straf". „Dan maar even wat bijknippen, Een stuk hier en een stuk daar". Miesje knipte, knipte, maar. Ze kreeg het heel niet voor elkaar. 41) Elwood zag blauwe ogen. in twee standvastige, .Reorganisatie betekent in de regel veranderingen. Bezuinigin gen. wat tijd enpersoneel betreft". „Helaas, meestal wel. Maar ik kan u natuurlijk nu nog niet zeggen wat ik denk met uw zaak te doen". De glimlach van Elwood sprak een zeer duidelijke taal. De verslagen di recteur leunde zwaar op de tafel en had moeite zich een houding te geven. „Ik heb zo'n idee, dat u de minst po pulaire man in Pottsville zult worden. Ik benijd u niet. mijnheer Cavanagh". „Och, ik ben ook niet bepaald gek op dit werk. maar ik ben mans genoeg om od mezelf te passen". Uit zijn blik sprak nu geduld en begrip. „Zelfs een doodgraver heeft nog wel verdiend". Met veel zorg streek Elwood de plooien uit het vloeiblad op zijn bureau. ..Ons huis is vrij groot meneer Cava nagh. En ik stel het op prijs, u uw werk zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. We zouden na kantoortijd samen nog heel wat werk kunnen doen. als u bij mij wilde logeren. Als u tenminste een eenvoudige gastvrijheid voor lief wilt nem,en". „Heel graag. Ik stel uw aanbod op hoge prijs meneer Ellis. Maarhet moet een zuiver zakelijke overeen komst zijn. Ik wens me beslist niet met uw privé-Ieven te bemoeien. Ende kosten worden door mijn maatschappij betaald". Resoluut antwoordde Elwood: ,.U zult onze gast zijn. Ik zou niet anders willen". Tom ging niet verder op deze opmer king in. De rest van de dag bleef hij in het kantoor, waar hij zich door El wood liet voorlichten over de gang van zaken in de fabriek. Binnen een uur kregen ze woorden en stonden ze met elkaar op voet van oorlog. Voordat ze naar huis gingen riep El wood Letty en kreeg Mathilda op dracht een kamer in orde te maken en een extra plaats aan tafel in te rui men. „Het liikt hier wel een hotel", mopperde ze. terwijl ze de trap op- stommelde. „Eerst die kangeroe. toen een van diens voorvaderen, Kitty Blaekwell. die zelf familie heeft in Pottsville. maar die het hier gezelliger schijnt te vinden, en nu een volkomen vreemde. Wanneer zou Micky Mouse binnen komen huppelen, om mii ten huwelijk te vragen?" Maar Mathiïde's problemen vielen in het niet vergeleken bij die, welke rezen, toen Elwood zijn familie tekst en uitleg gaf. De reactie van Claudia was de hevigste van alle. „Een spion", riep ze heftig uit. „Vader je neemt een spion in huis. Hoe kun je dat doen? Hoe kunnen we rustig zitten eten en bepraten wat ons op het hart ligt, als we weten dat alles wat we zeggen, aan tante Cecilia wordt over gebriefd? Vader, vanavond nog hoe pelt meneer Cavanagh op. Een keer mag hij met ons meeëten, maar na het koffiedrinken gaat hij de deur uit". Elwood zag geen kans haar .te kal meren .ei. zelfs Kitty moest delen in haar razende critiek op, wat ze noem de Cecilia's gehuichel. „En jij be schuldigde mij van oneerlijkheid", schold Claudia, terwijl ze een woe dende blik wierp naar Kitty's beeld in de spiegel. „Het is gemeen om van mij eerlijkheid te verwachten. Zo is het en niet anders. Die ouwe dino- sauris wil twee vliegen in èèn klap slaan, de fabriek en mij Tom kreeg de kamer naast die van Peter. De beide buren maakten ken nis toen ze elkaar in de hal ontmoet ten, op weg naar het diner. Tom hoor de de beruchte stemmen door te muur heen, maar hij besloot er niet over te praten tenzij Peter er zelf over begon. Maar die zei niets en Tom bleef wat dit raadsel betrof in onwetendheid gehuld. Hij vergat trou wens Peter en de stemmen in diens kamer, toen hij Claudia zag. Zij schonk hem slechts een koel glimlachje. Hij probeerde te begin nen, maar ze negeerde hem volko men. Onder het eten merkte hij nu en dan, dat zij met nauw verholen afkeer naar hem keek. Kitty, die naast hem zat, kreeg iedere min -ut meer medelijden met hem. Ze sloof- C - zich geweldig uit om hem belang in te boezemen, omdat ze hoopte zo te voorkomen dat hij zijn hoofd zou stoten tegen de muur van Clau dia's onverbiddelijkheid. Maar ze had geen succes, want hij kon zijn ogen niet van Claudia afhouden. Kitty's opmerkingen beantwoordde hij met beleefde maar niets zeggende woorden. Wat ze zei klonk slechts als inhoudsloze klanken in zijn oren. „Blijft u lang bij ons meneer Cava nagh", informeerde Peter vriendelijk, behaaglijk achterover in zijn stoel leunende. „Tante schijnt veel ver trouwen in u te stellen, nietwaar? Het wordt trouwens tijd, dat er eens iemand komt, die een 'beetje van de dijk, 23-9 van Londen naar R'dam Eos, 23-9 van Malta naar Piraeus Esso Den Haag, 24-9 van Antwerpen te Sidon Elmina, pass. 23-9 Kaap Palmas naar Freetown Ena, 23-9 van Alexan- drië naar Suez Friesland (KRL), pass. 23-9 Daedalus Rif naar Port Said Gaas- terkerk, 23-9 van Itajai naar Rio Grande do Sul Ganymede», pass. 23-9 n.m. Den Helder naar Antwerpen Groote Beer, 23-9 van Southampton naar New Vork Hathor, 23-9 van Lissabon naar Antwerpen Hector, 24-9 van A'dam te R'dam Haarlem, 23-9 te R'dam Her- silia, 23-9 van Santa Marta naar Car- thagena Hestia, 23-9 te Maracaibo ver wacht Haulerwijk, pass. 23-9 v.m, Ouessant naar Recife Larenberg, pass. 23-9 Kaap de Gata naar R'dam Lawak, 23-9 van Singapore naar Belawan Loosdrecht, 23-9 van Madras naar Co lombo Loppersum, pass. 23-9 Azoren naar Curasao Lutterkerk, 32-9 van Port Said naar Genua Laagkerk, pass. 23-9 Kaap de Gata naar Genua Laurens- kerk, 24-9 van Colombo naar Madras Lindekerk, 23-9 van Marseille naar Genua Lissekerk, 24-9 te Damman Linge, 24-9 van Conakuy te Tabou verwacht Maasdam, 23-9 150 mijl zuid van Kaap Sable naar Southampton Maashaven, 25-9 van Port Harcourt te Libreville ver wacht Maasland, 24-9 te Hamburg Manoeran, 23-9 van Makassar naar Se- marang Meliskerk, pass. 23-9 Ceylon naar Singapore Modjokerto, 23-9 van Tandjong Priok naar Singapore Nestor, 23-9 920 mijl noord-noordoost van Para maribo naar A'dam Xieuw-Amsterdam, 23-9 640 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar New York Noordwijk, pass. 23-9 Dungeness naar Bremen Nieuw- Holiand, 23-9 van Djakarta naar Sydney Noordam, 23-9 560 mijl west ten zui den van Valentia naar New York Oranjefontein, 23-9 van Teneriffe naar Southampton Omala, 24-9 te Stanlow Oranjestad, 23-9 van Aruba Porto Limon, 23-9 te Porto Limon Ootmarsum, pass. 23-9 Ouessant naar Lapallice Oranje, pass. 23-9 Malta naar Port Said Ores tes, 23-9 van IJmuiden naar Trinidad Polydorus, 23-9 van Genua naar R'dam Poseidon, 24-9 van Curagao te Aruba Prins Willem III, 23-9 van Toledo naar Sarnia, 24-9 te Sarnia verwacht Prins Willem V, 23-9 van Montreal naar Que- ^ec Roepat, 23-9 van Indonesië te A'dam Roebiah, 24-9 van Chittagon r.aar Calcutta, 24-9 n.m. te Calcutta ver wacht Schie, 23-9 200 mijl noord ten oosten van Finisterre naar Oran Som- melsdijk, 22-9 te Philadelphia Stad Alkmaar, 24-9 te Vlaardingen Stad Amsterdam, 23-9 23.45 uur van Vlissin- gen naar Wabana of Golf van Mexico Stad Maassluis, 24-9 van Emden naar Narvik Stad Maastricht, 23-9 n.m. van Gibraltar naar Huelva Salatiga, 23-9 van Singapore naar Tandjong Priok Saparoea, 23-9 van Bremen naar Ant werpen Saroena, 23-9 van Miri naar Pladju Sibajak, 23-9 410 mijl west ten zuiden van Lands End naar Halifax Stad Vlaardingen, 23-9 n.m. te Wabana Scherpendrecht, 24-9 te Puerto Lachuz Stad Breda, 23-9 van Woodfibre naar Portallice Tabinta, pass. 23-9 Fayal naar Alexandrië Tamo, 23-9 van Buenos Aires naar R'dam via St Vincent (KV) Tara, 23-9 te Ilheos Taria, 23-9 te Hull Tawali, pass. 23-9 Ouessant naar Genua Tegelberg, 23-9 van Hongkong naar Singapore Tiberius, 24-9 van Aruba te Guanta Triton, 23-9 te Jacmel Tabian, 23-9 van Beyrouth naar Port Said Tarakan, 23-9 van Tandjong Priok naar Semarang Tjisadane, 23-9 van East London naar Port Elizabeth Tero, vertr. 25-9 van Buenos Aires naar R' dam via Antwerpen Thalatta, 24-9 van Mena al Ahmadi naar Gibraltar Trom penberg, 23-9 280 mijl zuid ten westen van Sable Eil. naar Le Havre Veendam, 23-9 540 mijl oost van Kaap Race naar Southampton Waterland, 23-9 van Santos naar Montevideo Waterman, 23-9 660 mijl zuidwest van Cook Eil. naar Wellington Waal, 24-9 te A'dam Alnati, 24-9 van R'dam te Las Palmas verwacht Amor, 23-9 van Bandirma naar Izmir Ampenan, 23-9 van Cochin naar Colombo Amsteldijk, 23-9 van Belawan naar Colombo Amstelveen, 22-9 van Antwerpen te Narvik Annen- kerk, 23-9 van A'dam te Bremen Aar- dijk, 23-9 van R'dam naar New Orleans, 24-9 v.m. te Antwerpen Albireo, 24-9 van Antwerpen naar R'dam, pass. 24 7.05 uur Vlissingen Alblasserdijk, 23-9 van R'dam naar Havanna, 24 v.m. te Ant werpen Alchiba, pass. 24-9 4.35 Vlis singen naar Antwerpen Aldabi, pass. 23-9 Finisterre naar Antwerpen Al- phacca, pass. 24-9 Bermuda naar New York Altair, 23-9 van Rio Grande do Sul naar San Francisco do Sul Alu- dra, 23-9 80 mijl noord van Kaap Frio naar Rio de Janeiro, 24-9 v.m. te Rio de Janiero verwacht Amersflkerk, 23-9 n.m. van Port Said naar Alexandrië Amsteltoren, 23-9 van Antwerpen naar A'dam, pass. 24-9 4.30 Vlissingen Am- stelvaart, 23-9 dwars Beachyhead naar A'dam Almkerk, 23-9 te Hamburg Andijk, 23-9 te Corpuschristi Argos, 24-9 te Izmir Axeldijk, 23-9 van Bre men naar R'dam Baarn, 24-9 v.m. te Manta Bennekom, 24-9 n.m. van Anto- fagasta te Valparaiso verwacht Blitar, 22-9 te Sydney Boïssevain, 24-9 te Rio de Janeiro Bonaire, 24-9 van Tri nidad naar Paramaribo Borneo, pass. 24-9 Kaap Bon naar Port Said Breda, 24-9 te Bremen Boskoop, 22-9 van Cu rasao naar Plymouth Caltex Delft, pass. 23-9 Gibraltar naar R'dam Cal tex Pernis, pass. 23-9 Kaap de Gata naar R'dam Castor, 23-9 van Antwerpen te A'dam Caltex Leiden, 24-9 te R'dam Caltex Nederland, 24-9 te Sidon Cir rus (weerschip), 25-9 te R'dam verwacht Celebes, 23-9 n-m. te Londen Cumu lus (weerschip)24-9 dwars Aberdeen naar R'dam Dalerdijk» 23-9 n.m. van Portland (Oreg) naar Vancouver Delf land, 22-9 te Paranagua Drente, 23-9 van Alexandrië naar Halifax Eem- Eindelijk bleef er van t hoedje Heel alleen nog maar de bol. „Poeh", zuchtte ze verdrietig „Hiervan heb ik kasten vol!" last van oom Elwoods schouders af neemt. Hij heeft wel wat rust ver diend, na al die jaren zo'n groot en succesvol bedrijf te hebben geleid Ik wed, dat niets hem meer welkom kon zijn, dan het nieuws dat u hem bracht. Werkelijk, het was erg attent van tante, om zo goed voor Elwood te zorgen. Ik had niet kunnen dromen dat het oude mens zoiets in zich had". Op Peters argeloos praatje volgde een diepe stilte. Elwood hield zijn .blikken strak gevestigd op zijn bord, waarvan hij nog niet had gegeten en Claudia maakte misschien per ongeluk, misschien opzettelijk on onsmakelijke geluiden toen ze haar soep at. Het laatste gerecht s+ nd op tafel en Mathilde boog zich naar Letty toe. „Wat is er? Mankeert er wat aan het eten?", vroeg ze, hardop fluiste rend. „Alleen Peter heeft wat gegeten. Waarom kijkt iedereen alsof hij maag pijn heeft? Ik heb er nog wel zo mijn l st op gedaan". Aardig met haar figuur verlegen stond Letty op. Ze verontschuldigde zich en volgde Mathilda naar de keu ken. Peter liet zich braaf door Kitty op het terras loodsen. Claudia en El wood bleven met Cavanagh in 'e kamer achter. „Is u van nature zo bemoeiziek me vrouw Cavanagh, of is dat het resul taat van uw opvoeding?" Claudia be woog zich niet. Ze zat nog steeds aan tafel en recht tegenover Tom. Met haar blauwe ogen keek ze hem ver nietigend aan. „Nu Claudiabegon Elwood, maar Tom lachte geamuseerd en nes telde zich lui in zijn gemakkelijke stoel: „Ik heb voor m'n werk hard ge studeerd, als u dat bedoelt juffrouw Ellis". (Wordt vervolgd.) VLAAMSE MUZIEK. Ook de Vlamingen, die hier te lande nog veel te weinig bekend zijn, komen eens aan de beurt. P. Benoit is de minst belangrijke van d. kunste naars, wier werken ditmaal wor den uitgevoerd. We horen van deze onevenwichtige romanticus de Rubensmarsch. Van Arthur de Greef, wiens Ballade voor strijk orkest hier te lande nog wel eens is uitgevoerd, komen thans Vier oude Vlaamse gedichten voor de microfoon. Het is gematigd mo dern werk van voortreffelijke bouw en grote zeggingskracht. Het programma opent met Paui Gil- sons Symphonisclie schetsen De Zee. Zaterdag 12.03 over Hil versum l, 402 m.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11