Straatsburg wenst conferentie met de Sovjet-Unie Werk aan Westelijke defensie moet onverslapt doorgaan Minister Luns doet beroep op Algemene Vergadering Ontheffing verplicht onderzoek van vee op t.b.c. Berialaria Opstand in Atjeh bedwongen Geen hersenschim Russen weten niets van Westers aanbod Herenhoed duurder door konijnenpest VOORZITTER KVP TREEDT AF J osephine-Charlotte in verwachting Noordkoreaanse Mig gaat terug Noorwegen-Holland op televisie-scherm Vorstinnen en de strijd tegen de the. Familie van Fatemi gepakt WEERBERICHT Ontiverp-resolutie van Raad van Europa: Rita Hayworth voor vierde maal getrouwd Bij religieuze bezwaren Faroeks bezit voldoende om schulden te dekken Piloot krijgt toch asgl Regering te Djakarta is optimistisch Melaa tsheidverwekker ontdekt Twee nieuwe KLM-lijnen Vrijdag 25 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 1S0e jaargang No. 226 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 200 km ®T*klng«im iMEULAtOC Koetaijanr^ Medan S/ao/otr ND!SCH£ Centra van de opstand Mips'- ,538SO|v PELT [ATJEHj sumataa' ■guinea jj Dat de bestrijding van de tuber culose de volle belangstelling heeft van ons vorstenhuis, bleek gisteren opnieuw toen zowel koningin Juliana als prinses Wilhelmina een bezoek brach ten aan de in de Haagse dieren tuin ingerichte tentoonstelling van de Kon, Nederlandse Cen trale Vereniging ter bestrijding der Tuberculose, Prinses Wil helmina werd met een bos an jers begroet door de tienjarige Fransje Westerman, kleindoch ter van de voorzitter der ver eniging. Onze fotograaf kiekte voorts de Koningin met een der apparaten, die bij de tbc-bestrij- ding worden gebruikt. De echtgenote, de zuster en de schoonzuster van Hoessein Fatemi, de voortvluchtige ex-minister van Buiten landse Zaken van Perzië, zijn Donder dag in hechtenis genomen. Ook werd Fatemi's chauffeur gearresteerd. Aan de arrestaties ging een langdurig ver hoor vooraf. Verwachting tot morgenavond: vrij koude nacht Vrij koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag licht tot hall bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. STRAATSBURG wenst dat een conferentie met de Sovjet-Unie tot stand zal komen, waarop het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk af zonderlijk zal worden behandeld, doch waar de mogelijkheid open zal blijven voor uitbreiding der agenda. Tegelijkertijd echter wil het de opbouw der Westelijke verdediging met medewerking van West-Dui Is land zien voortgezet. Het uitzicht op een conferentie met de Russen zal niet mogen leiden tot verslapping in het streven naar collectieve veiligheid in Europa noch in de vorming van een Europees politiek gezag, dat de democratische controle zou kunnen uitoefenen op de bestaande of nog te vormen gemeenschappen. Aldus een resolutie, welke de politieke commissie van de Raadgevende Vergadering te Straatsburg heeft opgesteld. Doordat niet rechtstreeks naar de Europese Ver dedigingsgemeenschap is verwezen, konden velen voorstemmen, die tegen de EVG zijn. HE COMMISSIE heeft ervan afgezien, een paar aanbevelingen in de reso lutie op te nemen, welke weinig min der dan hersenschimmen zijn. De Belg spaak heeft dezer dagen in het politie ke debat van de Raadgevende Vergade- rng een pleidooi gehouden voor de vor ming van een ontwapende zone aan weerskanten van het IJzeren Gordijn. JN DE Algemene Vergadering der V.N. beeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, Donderdag betoogd, dat de kwesties, die de vrede bedreigen, gemakkelijk zouden kunnen worden opgelost, wanneer men slechts de bevolking van Oost- en West- Duitsland en die van Noord- en Zuid-Korea het recht gaf, over eigen toekomst te beslissen. Vrije verkiezingen in beide landen zouden de hangende kwesties op rechtvaardige wijze tot een oplossing kunnen brengen. Minister Luns deed een beroep op de landen om zich eens gezind te tonen. Wellicht zou het besef van een gemeenschappelijk streven naar vrede en veiligheid kunnen leiden tot meer eenheid bij de behandeling van andere kwesties en tot matiging van de wederzijdse critiek bij de debatten. Dit zou inzonderheid van belang zijn bij de behandeling van de Duitse en de Koreaanse geschillen, £JE NEDERLANDSE afgevaardigde gaf voorts een overzicht van het werk der V.N. in het afgelopen jaar, o.m. het bereiken van een bestand in Ko rea. Hij zei de teleurstelling over de vele compromissen in de bestands overeenkomst te begrijpen van hen, die zo zwaar onder de aggressie had den geleden. Gewelddadige afdwin ging van de door de V.N. in Korea nagestreefde doeleinden zou nog veel grotere ellende met zich hebben ge bracht. Slechts matiging van de methoden der V.N. zou bij de verdere besprekingen in Korea de weg naar de vrede open kunnen houden. Ten aanzien van het werk der V.N. voor de vluchtelingen en de onder ontwikkelde gebieden merkte minister Luns nog op, dat het betreurenswaar dig zou zijn, wanneer de neiging zou bestaan om de financiële behoeften der organisaties op dit terrein te onder schatten. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-regering de Russen niets laten weten over het Westelijk aanbod van 2 September om de Duitse en Oosten rijkse vraagstukken te bespreken <j een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier". Te Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada is de filmster Rita Hay worth gisteren in het huwelijk getre den met de Argentijnse liedjeszanger Dick Haymes. Het was voor beiden de vierde maal, dat zij deze stap deden. De plechtigheid duurde slechts drie minuten en werd voltrokken in het Casino. Het spelen aan de speeltafels werd er niet voor gestaakt. Bruid en bruidegom hadden zo'n haast, dat het wisselen der ringen gedeeltelijk misluk te. Haymes schoof zijn bruid de trouw ring aan de vinger, doch Rita gaf hem de zijne eerst later. Rita had een reeds eerder gedragen blauw linnen jurk aar,. De bruid is 34 en de bruidegom 35 jaar. kind onder vrachtauto Gisteren is de 6-jarige Jan van Adri- chen te Amsterdam, die met zijn auto ped een kruising passeerde, onder een achterwiel van een vrachtauto terecht gekomen. Het kind werd zeer ernstig gewond en is ter plaatse overleden. Gisteren is aan boord van een woon schip, gelegen in de Prinsengracht te Amsterdam, een kindje van drie weken. ermoedelijk door voedselverstikking, om eet leven gekomen. Dat de haarvilten herenhoed van konijnenhaar gemaakt is, weten vele heren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnenvel len zijn verwerkt is minder be kend. Tengevolge van de myxo- matose, de zo gevreesde konij nenziekte, zijn honderden konij nen gestorven, waardoor in de landen van de grootste haarleve- ranciers, zoals Australië, Frank rijk en België, de prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent zijn gestegen. De hoeden zijn daardoor schrikbarend veel duurder geworden, zo deelt men van de zijde der Nederlandse hoedenfatorikanten mede. De commissie heeft deze gedachte niet in haar ontwerp opgenomen. Zij meende dat daardoor het gehele grensprobleem zou worden opgeworpen en hierover wenste zij zich nog niet uit te spreken. Bovendien zagen sommige leden hierin een erkenning van de Russische mili taire zeggenschap in de Oosteuropese landen. Eenzelfde lot trof een voorstel van de Nederlandse socialist Goedhart, om een ontwapende zone te eisen tus sen de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, en dat van enkele Labourleden, om de herbewapening van Duitsland vijf jaar op te schorten en deze tussen tijd te gebruiken voor een poging om met Rusland tot overeenstemming te komen. De commissie heeft in haar ontwerp ook de verhouding tussen een Verenigd Europa en de Verenigde Staten betrok ken. Zij wenst, dat de eenheid en soli dariteit van de Westelijke wereld wor, den geconsolideerd onder respectering van de zelfstandigheid van Europa cn Amerika. Het defensieve karakter van het Vrije Europa wordt in het ontwerp nadrukkelijk genoemd. Voorts heeft de commissie niet zon der critiek de eis gesteld dat respect voor de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden essentiële voor waarde voor een nieuwe verhouding tussen Oost en West zouden moeten zijn. De tegenstand hiertegen kwam van de Nederlandse katholieke afge- Het dagelijks bestuur der KVP deelt mee een schrijven ontvangen te hebben van de heer W. J. Andriessen, waarin deze bericht, zich op medisch advies genoopt te zien af te treden als voor zitter der KVP. De heer Andriessen deelde tevens mee dat hij zijn functie van Kamerlid zal blijven vervullen. Hiertegen werd van medische zijde geen bezwaar gemaakt, wel tegen de combi natie der beide functies. De heer An driessen heeft reeds nu ontslag willen nemen om de partij voldoende tijd te geven zich over de opvolging te kun nen beraden. De Belgische bladen melden dat prin ses Josephine-Charlotte, die begin van dit jaar in het huwelijk trad met erf prins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting is. Het prinselijk paar verblijft op het ogenblik bij prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van prinses Josephine-Charlotte. Blijkens een beschikking van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kan in bepaalde gevallen aan veehouders ontheffing worden verleend van de verplichting tot aansluiting bij de Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren, als daar tegen zeer beslist religieuze bezwaren bestaan. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maanden ge leden met „tbc-vrije verklaring" werd aangekocht. Is deze termijn van 16 maanden verstreken dan moet dit vee onderzocht of opgeruimd worden. Zoals bekend is iedere veehouder in Nederland verplicht zich aan te sluiten bij de gezondheidsdienst - n volgens de voorschriften van deze dienst zijn vee te laten onderzoeken. Ontheffing van deze verplichting kan v. orden aangevraagd bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, die, alvorens een beslis sing te nemen, advies inwint van een speciaal daartoe ingestelde commissie van de gezondheidsdienst. Bij onthef fing van de verplichting wordt het enkele onderzoek op geldige papieren van kracht. Deze regeling is geheel conform de toezeggingen die de minister bij de behandeling van de wet „bestrijding tuberculose onder het rundvee" in de Tweede Kamer heeft gedaan. Daarbij werd gesteld, dat, zoal ontheffing van verplichte aansluiting zou worden verleend, dit in ge-m geval aanleiding zou mogen worden tot het in gevaar brengen van ander rundvee, dat ten koste van grote offers vrij - an t.b.c. is geworden. Ook zal een ontheffiag nimmer het tbc-vrij worden van 1 et gehele land in de weg mogen staan. De bezittingen van ex-koning Faroek van Egypte paleizen, landhuizen, jachten, auto's en landerijen die naar schatting ruim vijftig millioen gulden waard zijn, blijken voldoende te zijn om zijn schulden te dekken, al dus meldt de Egyptische dienst voor de belastingen, die er aan toevoegt, dat misschien nog iets zal overblijven. De dienst maakt aanspraak op ruim der tig millioen gulden. Egyptische en bui tenlandse firma's eisen ruim vijftien millioen. vaardigde mej. Klompé, die geloofde, dat men zou moeten uitgaan van de noodzaak om tot een regeling te ko men. Uit zulk een regeling zou de Sov jet-Unie echter geen erkenning van het in haar invloedssfeer bestaande stelsel mogen kunnen afleiden. Ten aanzien van het Duitse probleem tenslotte heeft de commissie als Weste lijke eisen genoemd een vredesverdrag met een regering voor geheel Duits land welke uit vrije .verkiezingen is voortgekomen. Deze zou zelf moeten uitmaken, of het land zich bij een Europese Unie dient aan te sluiten. J)E VERENIGDE STATEN heb ben aangeboden, de MIG-straal- jager, die Maandag door een Noordkoreaanse piloot naar Zuid- koreaans gebied is gevlogen, aan de „rechtmatige eigenaars" terug te geven. Bovendien is, voor de tijd dat de onderhandelingen in zake Korea duren, de uitgeloofde beloning voor Noordelijke piloten die onbeschadigde straaljagers naar geallieerd gebied brengen, in getrokken. Het is nu zeer de vraag, of de MIG naar de Verenigde Staten zal worden overgebracht, zoals de Amerikaa- ,e luchtmacht aanvankelijk van plan was. De piloot krijgt echter asyide hier voor geldende regelen blijven onver anderd, zo is bekend gemaakt. Er is in de verklaring, waarin van het voor gaande kond werd gedaan, met geen woord gerept over de honderdduizend dollar, die voor het overvliegen van de eerste MIG-15 naar Zuidelijke stre ken werd uitgeloofd en die thans aan deze piloot zou ten deel vallen. De Nederlandse Televisie Stichting zal JN de gehele vrije wereld wordt dage lijks met meer dan normale belang stelling uitgezien naar nieuwe berichten over Lavrenti Beria, de voormalige Russische minister van Binnenlandse Zaken, ex-hoofd van de geheime politie, gedurende twintig jaar vertrouweling van Stalin en gewezen lid van het drie manschap Malenkov-Beria-Molotov, dat na de dood van de Rode Tsaar de macht over het onmetelijke Russische rijk in handen kreeg. Op 10 Juli maak te het persbureau Tass de val van Be ria bekend. Binnen een etmaal werd de alom gevreesde vice-premier van een hooggeprezen Sovjet-held, drager van de drie hoogste onderscheidingen welke Moskou kent, tot een vuige ver rader van land en volk, een vriend van het „kapitalistische imperialisme". Ter wijl hij 's ochtends met hautaine blik zijn imposante bureau in het Kremlin verliet, kon hij zich 's avonds ter ruste leggen op een bikkelharde gevangenis brits met de angst in het hart, dat zijr dagen waren geteld. Het Amerikaanse blad „San Diegc Union" komt de, voorlopig nog twijfel achtige, eer toe de wereldprimeur vai Beria's ontsnapping te hebben gebracht Was dit op zichzelf reeds sensationee' nieuws, interessanter werd het no; toen het grote Madrileense dagbla. „A.B.C." het abc vertelde van de vlucht van Beria naar Zuid-Spanje er daaraan toevoegde, dat Beria contac zocht met Joseph „heksenjager" McCar thy om tegen uitwisseling van Russi sche geheimen asyl in de Verenigde Staten te verkrijgen. Wij zouden deze berichten reeds direct zonder meel als een verkoopstunt ter verkrijging van een grotere oplage hebben kunnen afdoen, ware het niet, dat zelfs het uit stekende Franse blad „Le Monde", dat in internationale perskringen als één van de twaalf beste kranten ter wereld wordt beschouwd, een bericht heeft ge lanceerd, dat de millionnair Falla de Russische Himmler in Malaga had ont moet. De eerste berichten over Beria's sprong naar de vrijheid werden in de Verenigde Staten en in het bijzonder in de clan rond senator McCarthy met enthousiasme begroet. Daarentegen na men Londen en Parijs een afwachtende houding aan. Ook in regeringskringen te Washington heeft men thans de vlucht van Beria als „mogelijk", doch „onwaarschijnlijk" gekwalificeerd. Men doet er dan ook wijs aan het Berla- nieuws voorlopig met enige zakken zout te nemen en het niet anders te be schouwen dan interessante lectuur. De berichten zijn nog steeds in het sta- - -i dium van het gerucht. Zij dragen naar Maandagavond 28 September van 21.00 ,ma=k nov teveel het karakter tot circa 21.20 uur in een gezamenlijk onze smaaK nog teeel net karakter programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO een filmreportage verzorgen van de voetbalwedstrijd Noorwegen Nederland, onder voorbehoud dat het filmmateriaal op tijd arriveert. Verslag gever is Siebe van der Zee. Op girorekening 777 van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is reeds een bedrag van f 257.246,58 gestort ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland. Vorige stand f 252.769.67. van de Monster van Loch Ness-verba len. Eerst als officieel mocht worden gemeld, dat Beria aan de grijpgrage handen van zijn voormalige vrienden is ontkomen, kan men zich de moeite getroosten de vlucht op zijn politieke waarden te toetsen. In dat geval zijn wij ten zeerste benieuwd hoe de beul Beria zijn met het bloed van honderd duizenden bezoedelde handen in on schuld zal weten te wassen. w. M. DE INDONESISCHE regeriijg is thans blijkens officiële uitlatingen te Dja karta, de toestand in Atjeh meester. Leger en politie hebben krachtige maatregelen genomen tegen de ge wapende groepen, die de posten te Peureula, Alur Gading, I.angsa, Idi, Meulaboh, Alor Pidi en Lhok Seu- mawe hebben aangevallen met de be doeling, wapenen te veroveren. Men acht de stand van zaken in Atjeh niet zo ernstig als wel wordt gedacht. Er zijn tot dusverre vier en dertig orde verstoorders gedood en tachtig ge vangen genomen. De regering heeft gisteren de situatie besproken aan de hand van de inlichtingen, welke de uit Atjeh teruggekeerde vice-premier Wongsonegoro verstrekte. De vice- voorzitter van het parlement, Tambu- nan, wil een parlementaire missie naar Atjeh zenden ter bestudering van de achtergronden van de opstand. In verband met de moeilijkheden in Atjeh zijn alle employé's van de rubberondernemingen in dit gebied naar elders overgebracht. De vrouwen en kinderen waren reeds eerder naar veiliger streken vervoerd. Een en ander is gebeurd op advies van de gouver neur van Atjeh. Ook ambtenaren en hun gezinnen zijn vertrokken. Zij zijn in Medan ondergebracht. Het toestel van de Garuda Indone sian Airways, dat Woensdag van Me dan naar Kotaradja had moeten ver trekken is niet gestart. De Garuda heeft haar diensten op Atjeh voor lopig gestaakt in afwachting van de verdere ontwikkeling van de toestand. In Medan zijn honderden vluchte lingen uit Lhok Seumawe aangeko men. Zij vertelden, dat de opstande lingen behoorden tot bij de Darul Is lam aangesloten organisaties en dat velen hunper bij de gevechten waren omgekomen. Op een internationaal congres te Rome is medegedeeld, dat de kloos terzuster Marie Suzanne er in geslaagd is de lepra-bacil te isoleren. De bacil heeft de naam microbacterium maria- num" gekregen. De zuster, die een kwart eeuw in een inrichting voor melaatsen op de Fidji-eilanden heeft doorgebracht, heeft haar succes behaald in een leproserie voor missionarissen te Lpon. Tot nog toe was het niet mogelijk een culture van lepra-bacillen te kweken. Te Rome zette de zuster haar onderzoekingen voort. Men kon daar constateren, dat een met behulp van de gekweekte bacillen bereide entstof een immuni serende werking tegen de ziekte ver toonde. Thans zijn proefnemingen aan de gang te Kameroenin de Soedan en in Nieuw-Caledonië. Met ingang van de winterdienstrege- hng zal de KLM twee nieuwe lijnen r3? Z1in uitgebreid net toevoegen. Ieder Zondag zal via Frankfurt, Istam- boel en Beiroet naar Teheran worden gevlogen en iedere Woensdag via Dus- seldorp, Wenen en Istamboel naar Cairo, Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling t 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten. Weekabonnementen 0.49 A1KMAASSC

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1