pssen 49.75 NYLONS Vrachtauto dook.... niet In polde werd Stad en omgeving Agenda GERARD WORM Banketbakkerszaak bestaat honderdzestig jaar FALCONS vanaf Nieu ws uit H Gemidza-show een veelzijdige tentoonstelling Hetprijsvissen Restauratie plechtighi Glimmende kazen op de markt Verduisteringen bij Sociale Raad Nog achttien huizen aan Trompstraat Bazar restauratie Witte kerkje Het begon met Napoleon GESLEEPTE AUTO SLOEG OVER DE KOP Receptie ten Stndhuize Ook in zijn wij groot gesorteerd Corsettenshoiv bij Kofa Spruyt ALKMAARSE KAASMARKT KOUSEN LINGERIES Caféhouder heelde meel De kamer waarin wij leven door Rotterdams Toneel Jong Holland ontvangt Kromhout op Overdie Zés tien veren igingen gaan volksdansen Verleiding was te groot Doorgang was te nauw Doel: Stimuleren van de koopkracht Damclub WDO Gevonden voorwerpen Oudorp Auto's botsten Jn de bocht Sieraad in de stilte het polderland VKMUAti «5 SEPTEMBER 1953 „Napoleon, door Gods Genade en de Constituen van den Staat, Keizer der Franschen, Koning van Italien, Beschermer van het Rhijnverbond, aan alle tegenwoordige en toekomstige Persoonen, Heil! Doen weten, datZo be gint de stichtingsaete van een Alkmaarse banketbakkerszaak, die dit jaar 160 jaar bestaat. Een tijd, waarin vijf generaties hebben gewerkt om een van de fijnste banketbakkerijen te maken tot wat zij thans is: De zaak van de heer G. Soecker. Het was in 1793, dat een zekere Adolf Söecker het schone Duitse Munsterland verliet en de grote reis ondernam naar een vreemd land. Dat land heette Holland en het dorp, waar hij het eerst een beetje op verhaal kwam, was Purmerend. Adolf Soecker moet een fijne neus gehad hebben. Niet alleen voor het be oordelen van de lekkernijen, waar de mensen van alle tijden nu eenmaal verzot op zijn geweest, maar ook voor de plaats, waar wat te verdienen viel. Jiij trok naar Alkmaar. Adolf kocht een pand in de Lange- straat, tekende een met een tiental zegels verstevigd document, dat bij ge brek aan een kroontjespen of schrijf machine, met een ganzenveer beschre ven was (en hoe!) en begon zijn zaak, die. hij zal het wel nimmer vermoed hebbpn, zulk Oen lang leven beschoren zou zijn. De zaak van de heer Soecker mag dan, wat haar leeftijd betreft, oud zijn, het interieur achter de winkel mag dan nog diezelfde sfeer van een honderd jaar geleden ln zich behou den hebben, de ziel ls nog jong. Zij is er een, dia van een ongebroken geest kracht en dadendrang getuigt. Een zaak. waarin de humor van het dage lijks leven nog springlevend ls. Een bakkerij, die, verscholen achter een pui van een paar luttele vierkante meters, een staf van medewerkers telt. die hun leven hebben ingezet om het leven van hun medemensen te veraangenamen met de dure maar overheerlijke luxe van kersenbonbons en petit-four's, met crème au beurre en gebakjes, waar van het suikergehalte pijnlijk nauw keurig is afgesteld op de smaak van de fijnproever. Wij willen verder niet de loftrompet steken over een firma, die reeds 160 lange jaren draait. Dat spreekt al voor Zichzelf. Maar dit moest ons toch even van liet hart..., Toen de heer W. C. uit Heiloo gister middag in zijn gesleepte bestelwagen ter hoogte van de Laarmanstraat over de Kennemerstraatweg reed, geraakte de kabel bij het afremmen plotseling cm één van de voorwielen van zijn wa gen. De auto sloeg hierop over de kop en werd beschadigd. Persoonlijke on gelukken. deden zich niet voor. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur van Alkmaar op Woens dagavond 7 October des avonds van half negen tot half elf (20.50-22.50 uur) een receptie ten stadhuize te houden voor autoriteiten, besturen van vereni gingen en instellingen en particulieren. GEDELEGEERDE BIJZ. SCHOLEN Voorgesteld wordt tot gedelegeerde der gemeente in de besturen van ge subsidieerde bijzondere scholen te be noemen de wethouder van Onderwijs, de heer H. W. Holsmuller, in plaats van de heer R. Bakker en tot commissaris ln de vereniging voor volkshuisvesting „Alkmaar" de heer G. H. Hoijtink, in plaats van de burgemeester. t0000 kfedmgmagaz!jri f Tjj ALKMAAR De heer G. Soecker, achter-achter kleinzoon van Adolf Soecker die in 1793 naar Alkmaar kwam, heeft zich ontwikkeld tot een expert in banketbakkersaangelegenheden. Te midden van zijn staf van personeel ziet men hem hier zijn zoveelste roomsoes gestalte geven Ver- Be- VRIJDAG. REX THEATER. 2.30 en 8 uur: De 7 hoofdzonden (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: boden jungle (18 jaar). HARMONIE THEATER. 8 uur: cause You're mine (a. 1.) CINEMA AMERICAXN, 8 uur: Spoorwegsabotage (14 jaar). KOFA SPRUYT, 3 en 8 uur: Show van breimodellen. WAPEN v. HEEMSKERK, 10, 1.30, 3.30 en 8 uur: knipdemonstratie. WAAGPLEIN, Tentoonst. en kaas- keuring. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Torero (14 jaar). HEILOO, Rustende Jager, 3.30—6 en 711 uur: middenstandstentoon stelling. ZATERDAG. REX THEATER. 2 30, 7 en 9.30 uur: De 7 hoofdzonden <18 jaar). VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: Verboden jungle (18 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: Because You're mine (a. 1.) CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: Spoorwegsabotage (14 jaar). WAPEN v. HEEMSKERK. 8 uur: Buurtvereniging DVV, BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Het Huis aan de Rivier (14 jaar). HEILOO, Rustende Jager, 2—11 uur: Middenstandstentoonstelling. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apotheek „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN 7EE Vrijdag 16.50 5.14 Zaterdag 17.34 5.58 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 16.55 5.19 10.55 23.19 Zaterdag 17.39 6.03 11.39 0.03 (Advertentie mg. Med.) Helemaal ln Uden snorren de naai machines, die de B.H.'s en corsetten van de Iduna fabriek maken. Een twee tal druk bezochte shows, die de firma Kofa Spruyt in samenwerking met deze fabriek organiseerde, gaf ons een goed overzicht van de nieuwe producten. Met een ruim vijf-en-dertigjarige er varing heeft Iduna nu een nieuw model corset en step-in onder de naam Pas- Tunette (lees: Het past u net) in de handel gebracht. Na vele proef- of liever maatnemin- gen, van ruim 5000 vrouwen werd de maat genomen! verkreeg men on geveer het gemiddelde type Nederland se vrouw. Aan de hand hiervan wor den nu in grote verscheidenheid de foundations gefabriceerd. Men kan zo'n kledingstuk in een bepaalde taillemaat kopen en heeft dan tevens de keuze uit drie verschillende heupwijdten, in derdaad een vooruitgang! Behoort men tot die enkele uitzondering voor wie geen Pas-Tunette net past, dan levert men u zonder prijsverhoging een maat-, corset. Zes allervriendelijkste manne quins toonden in verschillende materi 38 t/m 46 een aantal keurige step-ins, corsetten en B.H.'s. De strapless B.H. was van een brede maag band voorzien, die de plaats van de schouderbanden moet innemen en zo doende het onflatteuze hijsen voorkomt. Alvorens de wintergarderobe uit te breiden neme men dus eerst de grond laag eens even ernstig onder de loupe, want zonder een behoorlijke foundation komt zelfs het mooiste japonnetje niet tot zijn recht. Daar de prijzen van deze Pas-Tunette zeer aantrekkelijk zijn, kan een ieder hier iets naar haar ga ding vinden. HENDRINE. Niet de kaasdragers maar de kazen zelf stonden vanmorgen in het middel punt der belangstelling. Zij glohnmen van de olie, alles ter ere van de keu ring, die met grote nauwkeurigheid door de juryleden werd gehouden. De Belgische zuivelhandelaren troffen het dus. Zij maken een excursie door ons land en brachten o.a. een bezoek aan de zuivelfabriek de Prinses te Ursem. In Alkmaar werden zij op het stadhuis ontvangen. Behalve een aantal vreem delingen, dat overigens sterk afneemt, waren er ook operateurs van Polygoon, die bezig zijn een filmpje samen te stellen over het herijken van gewich ten. Zij namen flitsen van de weeg schalen en gewichten in het Waagge bouw en maakten als contrast opnamen van de gewichtjes in apotheek Wanna aan de Mient. Op de Alkmaarse kaasmarkt werden aangevoerd: 7 stapels boerenkaas en 12 stapels fabriekskaas, totaal wegende 36.000 kg. De boerenstapels werden verkocht voor f 2.en de fabrieks kaas voor f 1.99 per kg. De handel was vlug. Te Gouda en Woerden was de handel matig. Er werden prijzen besteed voor eerste kwaliteit van resp. f 2.16f 2.24 en f 2.16—f 2.25 en voor tweede kwali teit resp. van f 2.102.17 en f 2.09 f 2.15. ADVIESCOMMISSIE INZAKE DE WOONRUIMTEWET B. en W. stellen de raad voor gedu rende het tijdvak van 1 October 1953 tot en met 30 September 1954 als leden van de adviescommissie woonruimtewet te benoemen mevr. Th. Th. J. M. Roos- Cikot, mr H. Lesterhuis, J. F. H. Plas, J. A. Wiggenraad en A. F. Zeegers en als plaatsvervangende leden mevr. A. E. Meijer-Liewersten, mr J. Warnaer, J. van Wijk, M. H. Erkamp en C. van Westrienen. Nieuwe kwalHeilen in Perion, Nylon en Enkalon kousen in de herfsimode- kleuren 1953 Een collectie, die van de ragfijnste tot de zwaarste kous interessant is voor iedere vrouw, die goede Nylons prefereert Hoek Houttil (Advêrtei.tie. InR. Med.) Gisteren ls te Alkmaar aangehouden de 52-jarige informator-administrateur N. uit Alkmaar, verbonden aan de so ciale raad alhier. Hü wordt verdacht van verduistering gepleegd over een tijdvak van enige jaren. Er zou een be drag van f 2800 mee gemoeid zijn. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en inmiddels voor de officier van Justitie geleid. Een caféhouder, die er van verdacht wordt enige partijtjes gestolen meel, afkomstig van de firma Wessanen uit Wormerveer verhandeld te hebben, is door de politie aangehouden en aan de politie in Wormerveer overgegeven. Maandagavond beginnen in 't Gulden Vlies de abonnementsvoorstellingen. Serie A opent het seizoen met een op voering door het Rotterdams Toneel van Graham Greene's toneelwerk „De kamer waarin wij leven", een zeer sterk speelstuk. Van de medewerken den noemen wij: Magda Janssens, Ko Arnoldi, Steye van Brandenberg, An drea Domburg, Lize Servaes en Ellen de Thouars. De derde Gemidza-show is er. Het heeft lang geduurd, enkele jaren zelfs, eer zij weer herboren werd, maar door een intensieve samenwerking van de betrokkenen en door elkaar bij het inrichten van deze tentoonstelling, die in de Rustende Jager en daarbuiten in een grote tent gehouden wordt, behulp zaam te zijn, is men er toch weer gekomen. Het was burgemeester Kalff, die in zijn openingsspeech het bestuur van de Gemidza-show dank zegde voor de grote activiteit, die het aan de dag heeft gelegd. Weliswaar heeft de mid denstand voor zichzelf gewerkt, maar dat neemt niet weg, dat h(j ditmaal toch ook weer het algemeen belang gediend heeft", aldus de burgemeester. Burgemeester J. Kalff opende met een kortemaar aan duidelijkheid niets te wensen overlatende speech, de Gemidza-show 1953 Een kleine verruiming van het bouw volume opent de mogelijkheid aan de Trompstraaat nog 18 kleine woningen te bouwen, verdeeld ln drie blokken van zes. De Indeling van deze huizen zal geljjk zijn aan die van de twintig woningen, welke thans in aanbouw zijn. Op de begane grond komen een woonkamer, keuken en een bergplaats en op de verdieping drie slaapkamers en een lavet. De gemiddelde huur zal vermoedelijk f 7.50 per week bedragen. B. en W. stellen de raad voor een cre- diet beschikbaar te stellen van f 166.709 voor de bouwkosten. De kosten van de grond, die eigendom is van de gemeen te, bedragen f 47.525. Een spannende strijd verwachten wij Zaterdag op het Overdie, tussen Jong Holland en Kromhout. De lijstaanvoer ders van Jong Hollands afdeling kun nen op zware tegenstand rekenen nu de Alkmaarders zich van de misstap van Zaterdag willen rehabiliteren. De opstelling is: .Vos; Mienis en Bra- kel; Romeyn, van Til en Kuiper; Goo- sehs, Dragtsfna, Jansen, Hoekstra en Tesselaar. De Alkmaarse volksdanskring heeft voor morgenavond te 8 uur in de mu- ziektuin 16 verenigingen uit Alkmaar en omgeving uitgenodigd om deel te ne men aan een volksdansauend, die door haar wordt gehouden. De leiding zal be rusten bij de bekende volksdanser Henk v. d. Wateren. In een Alkmaarse zelfbedieningszaak werd gisteren een klant betrapt op het stelen van een pakje roomboter. Nadat proces-verbaal tegen de vrouw werd opgemaakt is zij op vrije voelen ge steld. De bestuurder van een vrachtwagen die over de Oudegracht reed, veroor zaakte behoorlijke schade aan een uit tegenovergestelde richting naderende bestelauto, doordat hij ter plaatse niet voldoende rekening hield met de door gang, die naast enkele aan de water kant geparkeerde auto's was vrijge laten. Een zijwand van de bestelauto werd door de laadbak van de vracht wagen ingedrukt. Het hekje van per ceel 178 moest het eveneens ontgelden. Een niet op de rem gezette vrachtwagen, die, om een laat-zomerse duik te nemen, gistermorgen plotseling het terrein van de Crema-melkfabriek aan de Oudegracht afreed, bleek tenslotte toch niet veel van het lokkende water terug te hebben. Halverwege schrok het voertuig terug en bleef slechts met de voorwielen in het water hangen. Met beschadigde remtoestellen en dito versnellingsbak moest h\j 'meer op het droge worden getrokken. „Omdat ik, als zoveel mensen, „lui" ben en, behalve als ik een dagje uit ben in Amsterdam of een andere gro te plaats, in Heiloo koop, is het een prettig gevoel te weten, dat de mid denstand in Heiloo dan ook zo veel te bieden heeft, dat men nauwelijks iets bedenken kan wat er bij hem niet te krijgen is. De Gemidza-show zal, hoewel het niet onmogelijk is, dat zij zichzelf niet bedruipt, op dit laatste verschijnsel weer het accent leggen, zodat zij uiteindelijk toch een flinke indirecte winst op zal leveren. Ik hoop dan ook", besloot de burgemeester, „dat wij allen en ook de deelnemers met tevredenheid op de drie dagen, die deze expositie duurt, zullen kun nen terugzien". Vervolgens sprak de heer D. J Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel, die er op wees, dat niet alleen de industrialisatie in Nederland het levenspeil omhoog kan brengen, maar ook de middenstand, die de koop kracht van het Nederlandse publiek kan stimuleren. „Als van de 200.000 middenstands-za ken in Nederland iedere zaak nog één man op zou nemen en mede met een dergelijke kracht de koopzin van het publiek zou stimuleren, dan geloof ik zeker", aldus de heer Scheffel. „dat, Verre van een attractie te zijn is het prijsvissen op het Canadaplein gewor den tot een anti-reclame voor de mid denstand. Wij betreuren dat in hoge mate. Men heeft op het laatste ogen blik de hoofden bij elkaar gestoken en een nood-oplossing gevonden, zodat het publiek niet meer zou behoeven te wachten, maar het kwaad was toen al geschied. De ontstemming over deze ctie, die men met zoveel spanning te gemoet had gezien had reeds voldoende voedingsbodem gevonden in de rijen der wachtenden en het aantal klach ten steeg met het uur. Éen goede prijs bleek nogal eens als een pleister op de wonde te kunnen werken, doch zij. die zich met een paar kleinigheden tevre den moesten stellen, ondanks de vele visacten, die zij zich a raison van een dubbeltje hadden aangeschaft, hebben bitter gestemd het Canadaplein ver laten. Als men vier uur moet wachten voor- dat men naar een prijsje mag henge len is de pret al voorbij. Daaraan zal niemand twijfelen. Het is dan ook een fout van de organisatoren geweest, dat zij in het geheel geen rekening hebben gehouden met de grote stroom van hengelaars, die men niet alleen kon verwachten, maar waarvan men bo vendien het aantal precies wist, omdat de dertig deelnemende middenstands zaken op de hoogte waren van de hoe veelheden uitgegeven visjes. Er hadden dus maatregelen genomen moeten wor den, die de visactie ook voor de henge- laars aantrekkelijk hadden gemaakt. Dat deze zijn uitgebleven is èn voor d« middenstand èn voor het publiek uit Alkmaar niet alleen, maar ook uit da wijde omtrek, zeer betreurenswaardig gebleken. Wil men iets dergelijks op touw zetten. Accoord. Laat men dan ook de consequenties onder ogen zien. evenals in de Verenigde Staten, het welvaartspeil aanzienlijk zou stijgen". Met het doorknippen van het tra ditionele lint, opende burgemeester Kalff tenslotte de tentoonstelling, waar na de genodigden in de gelegenheid werden gesteld te zien, wat deze voor treffelijk ingerichte expositie oplevert. Vijf-en-twintig standhouders hebben van de luttele vierkante meters, dia hun toegewezen zijn, gemaakt wat er van te maken was. Fietsen, wasmachi nes, tekenbehoeften, fotografische ar tikelen en nog legio andere artikelen zullen zeker niet nalaten om, zoals ge hoopt, de genoemde koopkracht van de Heilooër te bevorderen. Als men op de tentoonstelling, al is het maar even, een paar vlagen hoort van een radio-uitzending op de zgn. fre quentiemodulatie, geproduceerd door een toestel, dat in zijn afwerking eenvoudig „af" ls, dan kan het niet anders of men wordt door de hier ge demonstreerde vooruitgang der tech niek op zijn minst „aangeraakt". De tentoonstelling duurt tot en met Zater dag. Een gedeelte van de tentoonstellingsruimte, klaar om een bevolking met graagte te ontvangen. koopkrachtige WDO is Donderdagavond op haar weke lijkse clubavond gestart met de onder linge wintercompetitie in drie afdelingen. Er was reeds direct grote animo. In de Eerste Afdeling werden vier par tijen gespeeld, die alle een definitief re sultaat opleverden. De partij W. Piederiet H. Kruider had een verrassend einde. Toen ieder reeds dacht aan remise, bracht één zwak ogenblik van zwart toch nog de winst aan Piederiet. Ook M. J. Langras Jr. maakte een „slippertje" en moest ten slotte aan D. J. Heyes de winst afstaan. D. Kiewitt behaalde met wit een goede overwinning op R. Zaadnoordijk, terwijl C. Dammer goed startte door twee winst punten te behalen tegen A. Burgert. In de Tweede Afdeling werden van de vier gespeelde partijen er drie remise, n.l. H. J. ToepoelJ. Dik 11, J. v. Bee- kumP. Veer 11 en A. F. Deichmann Jb. Hartog 11. De partij C. BooyJ. Kaal werd door Kaal gewonnen. In de Derde Afdeling werd in de vijf partijen er slechts één remise, n.l. J. Oostenbroek—H. Jonker 1—1. Davelaaren Strijbis speelden reeds twee partijen tegen elkaar, waarvan- elk er één won: D. Da- velaarJb. Strijbis 20, Jb. StrijbisD. Davelaar 20. Verder nog A. Bosman J. Homma 20 en C. PrinsC. F. Lou- werens 20, Gevonden over het tijdvak van 17 tot en met 23 September en te bevragen aan het .bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere baandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30—17.30 uur de volgende voorwerpen: portemonnaies, vulpennen, brillen, gas-cape, handschoe nen, halskettingen, sleutels, fluit, bood schappentas (inh. portemonnaie), scheer mes, gymschoen, tabakspijpje, windjack, parapluie-hoes, armbanden, shawls, broches, mutsen, tas met inhoud, visnet, alpino, uit laat, zadeldoek, padvindersriem, badgoed, regenbroek, badmutsen, benzinetank-dop, zakmes, actetas met inhoud, ceintuurs, contactsleutels, étui's met inhoud, capu chon en motorzeil. LUTHERSE KERK. In tegenstelling tot de normale aan vangstijd (10.15) zal de dienst in de Lutherse Kerk a.s. Zondag om 6.30 uu beginnen. Op Dinsdag 29 September wordt in het Dorpshuis ten bate van het uit de 15e eeuw daterende Witte Kerkje te Heiloo een bazar gehouden. Op deze wijze wil men enigszins bijdragen in de hoge kos ten die de restauratie van de kerk met zich meebrengt. Enige tijd geleden is men reeds begonnen. De vernieuwde toren spits van de ouden toren is thans van dufsteen vervaardigd, een steensoort die uit mergelgroeven wordt gedolven en bij het blootstellen aan de buitenlucht hard wordt. De ronde boogversiering toont de Romaanse stijl, terwijl het bovenste ge deelte van de toren en het kerkje zelf in Gotische stijl opgetrokken zijn. Thans is men bezig aan één kant de witte kalklaag af te bikken om deze te vervangen door een stof die beter tegen weersinvloeden bestand is. Het op deze manier behandelen van de hele kerk kost zeer veel geld, om nog maar niet te spreken van het interieur dat dringend restauratie behoeft. Het comité hoopt dat velen deze bazar zullen bezoeken. Niet alleen de gemeente-leden, maar allen, wie het herstel van dit mooie kerkje ter harte gaat. GESLAAGD. Voor het propaedeutisch examen the ologie slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam onze stadgenote mej. S. Langbeek. Een personenauto .bestuurd door de heer De W. komende uit Langedijk en een ziekenauto bestuurd door de heer komende uit Alkmaar, die elkaar juist in, de bocht bij de Halve Maans- brug passeerden kwamen gisteren met elkaar in botsing. Aangezien de bocht voldoende ruimte biedt is niet voldoen de rechtshouden de oorzaak. De zie kenauto was aan de linker achterkant vrij ernstig beschadigd. Aangezien men het over de schaderegeling niet eens kon worden werd de politie in de zaak gemoeid, die proces-verbaal opmaakte. Tegen de ringdijk, een pai horn, leunt het polderhuis vi jaar geleden was het nog een de slopershamer te verdwijnei hun wieken niet meer behoef werd afgedankt. Zo was het idee verzoend toen in de boez zeker dijkgraaf J. Posch als gen werd geboren dit polderh landen, voor het nageslacht ti sloper kwam de restaurateur waardevol sieraad van vroege Noordhollands polderlandsch Door de hoge ramen heeft m onbegrensd uitzicht op het wijc derland, op de beroemde Sc: molens, die gelijktijdig werde restaureerd, en op de hoge woll den, die -anuit het Westen komt drijven op de bolle zeewind. Er een landelijke rust in en om he Men hoort er slechts het geruis rietschoven langs de ringvaart getik van de Friese stoeltjesk zelfs het grote gezelschap, dat g de 'ficiële pening van het poli vierde, vermocht niets aan deze ming te veranderen. De gees vorige geslachten heeft voorgoe genomen van dit huis, waar de ei oude gebruiken nog in ere wore houden. Daar zijn de erebeker strafbeker, de driehonderd jaa bel waarmee de dijkgraaf de vi ring tot stilte maant en het boek, waarin alle genodigde: handtekening hebben mogen zett als in 1633 toen de Schermeer viel en 4.44.4 ha Vruchtbaar lan den worden gewonnen. In het g boek 1953, aardig geïllustreerd di Kooyman, staat bij de ander handtekening van het oudste be lid, de heer W. J. Koning. Zijn heeft dn dezelfde kamer evene polderlbelangen gediend. En zijn vader, zijn overgrootvader en zi overgrootvader. Want niet all< gebruiken van het waterschap zi ook de namen, van hen, die hie: do scepter zwaaien. In het poli denkt men zich ver van deze eer geronk van het verkeer op de j ciale weg is reeds lang versprei de weilanden voordat het 't hi treikt en slechts het gekreun 1 maaiende molenwieken glijdt d< huis en over de gele steentjes r oude timmerschuur, die sorr kegelbaan en soms een eetzaal genodigden, die gisteren de gast van het polderbestuur hebbe sfeer gevoeld en mr. R. Hotke, van het bureau Monumentenzo: het ministerie van Onderwijs. K en Wetenschappen paste zich aan toen hij na het ledigen van i beker de historische Woorden „Ik drink op de groei en de bic de Schermeer". Hij onthulde daa gedenksteen, die in de voorgev het gebouw is aangebracht en de draagt van de heemaden van de GESCHIE Tevoren was door de dijkgra; heer J, Posch, een overzicht g van de geschiedenis van de Schc een van de weinige polders, die van de stoombemaling heeft c slagen. Dat kwam omdat de Sch een zogenaamde „groene" polde met uitsluitend weiland. Als ei was slaagden de 52 molens er j kelijk in het overtollige water malen en daarom kregen de vo ders van de mechanische be geen voet aan de grond. Totdat i wereldoorlog uitbrak en versch stukken grasland tot bouwland 1 gescheurd. De bouwboeren eiste hun teelt een beheerste watersti in 1925 werd dan ook het besl nomen over te gaan tot electrise maling. De twee en vijftig mole: len stil. De sloper kwam en de werk. Hij deed het grondig ei want toen de tweede wereldoorl brak waren er van de twee en nog slechts 12 molens over. Zij v< den in een vervallen staat, even Kastelein Jan Zwart had ir timmerschuur een bar inge Hij had zich voor deze histoi gebeurtenis in een passende I gestoken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2