Met magistraal eindspel kon Euwe tot winst komen Verbluffende zege van Kotov Italiaans dorp emigreert naar Israël KEI VAN MISDRUK ONDER WATERSNOOD-ZEGELS Economische noodtoestand in Finland Gelier versloeg Najdorf DE Deen Helge leidt wedstrijd Noorwegen-Nederland RUSSIN SPRONG 6.24 M De bloem van 's werelds snelste lopers Strategische smokkelwaar achterhaald Aantal NAVO-vliegvelden neemt snel toe Nieuwe minister benoemd in Estland De adoptie van het eiland Tholen Centraal orgaan van prot. christel. groothandelaren Dode en zwaargewonde bij aanrijding KUNST EN CULTUUR Reizende expositie van reproducties GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK Onder druk der omstandigheden glipte vel door de strenge controle Buitenkansje voor de koper Vijftig milliard mark van budget af Kabinetsreconstructie of regeringscrisis DE SCHAGER MARKT MARKT BARNEVELD BESOMMINGEN IJMUIDEN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 (Van een speciale verslaggever) OP MAGISTRALE wijze heeft dr Euwe gisteren de afgebroken partij tegen Stahlberg in een volle winstpunt omgezet. Het kleine voordeel dat onze landgenoot na de 41e zet, waarna de partij was afgebroken, bad veroverd, beeft hij met uiterst subtiel spel voortreffelijk uitgebuit. De Zweed werd in zetdwang gebracht, waardoor onze landgenoot een pion kon veroveren. Toen werd het spoedig duidelijk dat Euwe regel recht op een overwinning afstevende en inderdaad, na de 67e zet, stak Stahlberg zijn hand uit om dr Euwe met zijn overwinning te felici teren. Onze landgenoot deelt na deze fraaie prestatie thans de 4e plaats inet de Russen Petrosian en Boleslavsky. l/OOR DONDERDAG stonden vijf af- gebroken partijen op het program ma Het belangrijke treffen tussen Reshevsky en Bronstein werd echter uitgesteld, in verband met verschillen de "joodse feestdagen. Niet alleen dr Euwe heeft een opvallende prestatie geleverd. Op verbluffende wijze heeft ook Kotov zijn afgebroken partij tegen Averbach tot een goed einde gebracht. Kotov had alle reden om te glunderen. Hij was in de afgebroken stelling een volle dame achter, maar door eeuwig schaak had hij remise in de hand. Iedereen verwachtte dat Kotov van deze gelegenheid gebruik zou maken, maar Kotov trok zich niets van de algemene mening aan. Hij achtervolg- d de vijandelijke koning voortdurend met matdreigingen, en dit noodzaakte Averbach om eerst de kwaliteit, later een paard, en tenslotte zijn dame af te staan. De overige afgebroken partijen brachten weinig nieuws. Gelier won volgens de verwachting van Najdorf, en de partij Boleslavsky—Averbach werd reeds na enkele zetten remise gegeven. NEDERLANDSE schaakenthou siasten zullen ongetwijfeld willen nagaan hoe dr Euwe tegen Stahlberg tot winst kwam. Wij geven daarom eerst de stand in de afgebroken stel ling en daarna het eindspel dat zo feil loos door onze landgenoot werd be handeld. Wit (Euwe) ke4, t a4, pionnen a5, e2, f2, g3. Zwart (Stahlberg) kdï, ta7, pionnen d6, f7, g6, h7. 42. Ke4-d5 h7-h5 43. f2-f4 Ta7-a6 44. e2-e4 f7-f6 45. Ta4-a2 g6-g5 46. f4-f5 h5-h4 47. g3xh4 g5xh4 48. Kd5-c4 Ta6-a8 49. a5-a6 Kd7-c6 50. a6-a7 h4-h3 51. Kc4-d4 Kc6-c7 (Van onze correspondent te Rome). HET zeldzame en eigenaardige ge val, dat een man zich in een Christelijk dorp als Joods profeet opwerpt en door zijn geloofsijver zovele en zo trouwe aanhangers vindt, dat allen tot het Joodse ge loof overgaan en naar Israël emigre ren, heeft zich in een dorp in Apulië voorgedaan. Men moet wel tot de Middeleeuwen teruggaan, om iets dergelijks te vinden. Bovendien wa ren de oRittandighcden allesbehalve gunstig voor deze geloofsverandering en de Joodse godsdienst is, naar men weet, geen voorstander van bekerin gen. De profeet van het dorp San Ni- candro was een man, Donato Man- duzio genaamd, die na de eerste we reldoorlog in een hospitaal leerde lezen en daardoor de geleerde van zijn dorp werd. Aan zijn rolstoel ge kluisterd kreeg hij in 1931 een Oud Testament in Italiaanse vertaling in zijn handen en "nu begon hij tegen zijn mededorpelingen te preken over alles wat hij gelezen had. Toen schreef hij aan de Opperrabbijn te Rome, dat hij en zijn aanhangers tot het Joodse geloof wilden overgaan. Dc Opperrabbijn nam een gereser veerde houding aan. maar hij stuur de toch boeken en raadde overigens aan geduld te hebben. In deze tijd vielen de anti-Joodse wetten van Mussolini. Manduzio liet zich daar door echter niet uit het veld slaan en ging door met het verkondigen van de Joodse leer. Hij en zijn aan hangers voelden zich als Joden, al konden ze ook niet openlijk hun Joodse geloof belijden. In het kleine dorp ontstonden natuurlijk hevige twisten tussen de Katholieken en de tot het Joodse geloof bekeerden, maar de Duitsers kwamen en Jo den zochten, verborgen de Katholie ken „hun Joden" in een grot. Na de oorlog ontdekte een luite nant van de Joodse Brigade bij het 8e Britse Leger de jonge Joodse ge meente; hij slaagde erin ze door het Joodse geloofsgenootschap te doen opnemen en hielp hen naar Israël te emigreren. In het voorjaar van 1948 namen vijf jongemannen uit San Nicandro dienst in het Israëlische leger en toen Manduzio, de profeet, kort voor zijn dood een vizioen had, dat zijn gemeente een nieuw vader land zou vinden in het land Naftali, tussen olijfbomen en wijngaarden op een berghelling met rode, vruchtbare aarde, zonden ze. net als in de bij bel. verkenners naar het Beloofde Land. die in de bergen van Galilea het dorp vonden, dat voor hen be stemd was. Vijftien gezinnen, in tptaal meer dan vijf en zeventig zielen, emigreerden in de zomer van 1950. Intussen hebben de emigranten zich in Israël in twee groepen ver deeld, waarvan de ene bestaat uit volgelingen van een schoenmaker, die in de tijd van de fascisten ge heime nachtelijke bijeenkomsten op touw zette in de wijnbergen en zijn eiti-m schaar van aanhangers om zich hr-n verzamelde. Men heeft reeds herhaaldelijk aan familieleden en vrienden in San Nwandro uitnodigingen gericht om eveneens naar Israël te komen. De Italianen zijn daar als boeren, steen houwers en timmerlieden geacht en als Joden en Israëliërs erkend. Van de jonge generatie zijn al verschil lende meisjes en jongemannen met Kinderen van Joodse famliies ge trouwd. Op 51 h2 volgt het verrassende tussenschaak 52. Tc2 schaak bv 52. Kd7?. 53. Txh2 Txa7. 54. Th7 schaak en wint. 52. Kd4-d5 Kc7-d7 53. Ta2-a3 h3-h2 54. Ta3-al Ta8-e8 Zwart verkeert in tempodwang. 55. Tal-hl Te8-e5f 56. Kd5-d4 Te5-a5 57. Thlxh2 Kd7-c6 58. Th2-h7 Ta5-a4t 59. Kd4-e3 Ta4-a3f 60. Ke3-f4 Ta3-al 61. Th7-f7 Kc6-c5 62. Tf7xf6 Talxa7 63. Tf6-e6 Ta7-al 64. f5-f6 Kc5-c6 65. Kf4-f5 Kc6-d7 66. Te6-e7f Kd7-d8 67. Kf5-e6 en zwart geeft het De uitslagen waren: 13e ronde: NajdorfGeiler 0-1; Bo leslavskyAverbach V2-V2. 14e ronde: AverbachKotov 0-1 EuweStahlberg 1-0. De afgebroken partij uit de 13e ron de tussen Reshevsky en Bronstein werd uitgesteld. De stand luidt thans: 1. Smyslov, 9 pnt.; 2. Reshevsky, 8 pt. 1 afgebr. partij; 3. Najdorf 714 pnt.; 4, 5 en 6 Petrosian, Euwe en Boles lavsky, allen 7 pnt.; 7. Bronstein, 644 pnt. 1 afgebr. partij; 8. 9. Taimanov en Keres, beiden 644 pn..t; 10/11. Gli goric en Szabo, beiden 6 pnt.; 12, 13, en 14. Geiler, Averbach en Kotov, allen 544 pnt.; 15. Stahlberg, 344 pnt. De voetbalwedstrijd tussen Noorwe gen en Nederland, Zondag 27 Septem ber te Oslo te spelen, zal worden ge leid door de Deense scheidsrechter Leo Helge. Tijdens de internationale athletiek- wedstrijden te Boedapest, waar een Hongaarse ploeg het wereldrecord op de 4 x 1500 meter estafette verbeterde, een record dat enkele uren later door een Engels team nog scherper werd gesteld, zijn enkele voortreffelijke pres taties geleverd. Zo won de Russin Alexandra Tchudina het verspringen met 6.24 meter, waarmee zij 1 centi meter slechts onder het op naam van Fanny Blankers-Koen staande wereld record bleef. Zoals bekend slaagde Zondag eveneens te Boedapest de Hon gaarse Gyarmati erin het wereldrecord van onze landgenote ook al heel dicht te benaderen: 6.23 meter. Woensdagavond slaagde het Engelse team erin om het we reldrecord estafetteloop 4 x 1500 meter te breken. Zweden en Duitsland waren mede bij deze wedstrijd, die te White City gehouden werd, vertegenwoor digd. Het Engelse team na de wedstrijd: v.l.n.r.: R. H. Dunk- ley, D. C. Law, D. A. G. Pirie en G. W. Nankeville. De Italiaanse politie heeft Woensdag nabij de Italiaans-Zwitserse grens twee auto's aangehouden, waarin zich ruim twee ton smokkelwaar als kobalt en andere, voor de oorlogvoering belang rijke grondstoffen, bevonden. Zeven inzittenden zijn in hechtenis gesteld De auto's waren op weg naar Zwitserland. De politie van Italië en van andere landen is reeds maanden lang op het spoor van een internationale smokkel bende met vertakkingen in geheel Europa, die reusachtige hoeveelheden grondstoffen, welke in de oorlogsin dustrie worden verwerkt, communis tische landen heeft binnengesmokkeld. Een groot gedeelte van deze smokkel waar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer inter nationale smokkelbende gearresteerd doch zij heeft naar de politie toegeeft' haar werkzaamheden niet gestaakt. De secretaris-generaal der NAVO, Lord Ismay, heeft meegedeeld, dat het aantal NAVO-vliegvelden met meer dan een per week toeneemt, zodat de organisatie tegen December van dit jaar de beschikking over minstens 120 vhegvelden zal hebben. Dit zou bete kenen, dat het aantal in dit jaar ver dubbeld zal zijn. Hieronder vallen niet de nationale vliegvelden, die reeds klaar of nog in aanleg zijn, en evenmin de landingsterreinen in Engeland. De NAVO-raad heeft de leden dezer organisatie opgeroepen, geld en goederen af te staan voor de wederopbouw van Griekenland. Reeds is voor zes millioen dollar bijeengebracht. Amerikaanse, Britse en Franse jour nalisten zullen zich binnenkort, voor de eerste maal sinds 1945, vrij door de Rus sische zone van Oostenrijk kunnen bewe gen. Alle andere nationaliteiten hadden dit recht al. Volgens te Tallinn, de hoofdstad van Estland, verschijnende bladen is gene raal Lombak benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken in plaats van Michail Krassman, een „Beria-aanhan- ger". Generaal Lombak, Est van ge boorte, emigreerde tussen beide we reldoorlogen naar de Sovjet-Unie en vocht als divisie-commandant van het rode leger aan het front van Lenin grad. Hij werd later tot commissaris voor Oorlog in Estland benoemd. Woensdagochtend is ten gemeente huize van Sint Maartensdijk een be spreking gevoerd tussen de centrale werkcommissie voor adoptie van het eiland Tholen (uit Noord-Holland) en de burgemeesters der getroffen ge- meeenten Stavenisse, Sint Maartens dijk, Poortvliet en Sint Anna,land. Er werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de vraag welke hulp de adopterende gemeenten thans nog aan de getroffen gemeenten kunnen verle nen. Van de zijde van laatstgenoemden werden diverse problemen en wensen naar voren gebracht. In de loop vrji de dag heeft genoem de werkcommissie nog een bespreking gehad met de gemeenteraden van Sint Maartensdijk en Poortvliet. Donderdag was er een soortgelijke bespreking met de gemeenteraden van Stavenisse en Sint Annaland. Onder leiding van de heer A. Borst Pzn., algemeen voorzitter van het Ver bond van Protestants-christelijke werk gevers in Nederland, is in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van handelaren besloten tot oprichting van een Centraal Orgaan van Protes tants-christelijke Groothandelaren. De ze oprichting is geschied naar aanlei ding van de omstandigheid, dat, naar men oordeelde, het veelal eigen ka rakter der vraagstukken op het gebied van de handel een bezinning in eigen kring vordert. De mogelijke ontwik keling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie op het gebied van de handel heeft deze ncodzaak nog scher per doen gevoelen. Het voorlopig bestuur van het Cen trale Orgaan wordt gevormd door de beren: J. Wilschut, Rotterdam, voor zitter; drs H. J. Bonda, Schiedam; W. J. Rote (N.V. Houthandel v.h. P. Rote Czn), Westzaan; C. Scheurwater, Rot terdam; drs T. Spaan, Rotterdam; drs W. H. Stel jr. Groningen en C. Verhaar, Amsterdam. Tot secretaris is benoemd de heer A. Kouwenhoven te Delft (secretariaat Parkstraat 28, 's-Gravenhage). De ver gadering heeft besloten het Centrale Orgaan te doen aansluiten bij het Ver bond van Protestants-christel. Werk gevers in Nederland. Mevr. K. uit Soest is gisterochtend, met haar zesjarig zoontje achterop de fiets .nadat zij de helling van de ver lengde Talmalaan te Soest was afge reden, bij het oversteken van de Beu kenweg aangereden door een personen auto. Zowel mevr. K. als haar zoontje werden met ernstige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar het jongetje enkele uren later is overle den. De toestand van de moeder is zeer ernstig. De UNESCO heeft een rondreizende tentoonstelling samengesteld met kleu renreproducties van grote meesters van vóór 1860. De expositie die reproducties bevat van Jeroen Bosch, Pieter Breu ghel, Chardia. Cranach, Daumier, Dürer, Van Eyck, El Greco, Holbein, Matsijs. Memline, Rembrandt. Rubens, Tintoret to, Velasquez, Vermeer e.a zal de ko mende twee weken in Den Bosch te zien zijn. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Hindelopen, toez. I. P. C. van 't Hof, luchtmachtpred. te 's- Gravenhage. Geref. kerken: Beroepen te Paramaribo: C. Glau- bitz te Hallum. Beroepen te Voorburg: G. R. Visser te Rotterdam-Z. Bedankt voor Nieuw Buinen en voor Nieuw Lande: H. K. Poelman Azn te Andel (N.Br.). Bedankt voor SuurhuisterveenL. Zwanenburg te Schonebeek. (Van onze speciale verslaggever) EK IS enige beroering in de kring der postzegelverzamelaars. Bij Nederlands geheimdrukkerijJoh. Enschede Zn. in Haarlem is een fout gemaakt, zoals in tien jaar niet meer is voorgekomen. Een kei van een misdruk is aan de speurende ogen van het zo perfecte controle apparaat van onze postzegeldrukkerij ontsnapt. Onder de 115.000 vel len Watersnoodzegels 1953, die begin Februari gedistribueerd werden over de Nederlandse postkantoren ongeveer 25 millioen van deze zegels zijn verkocht heeft zich de misdruk bevonden. Men stelle zich voor een vel van honderd zegels. Tien rijen van tien zegels. De twea bovenste rijen kregen de vereiste opdruk. Bovenaan het jaartal 1953 e» onderaan de waardeaanduiding 10 c 10 en daaronder het woord Wa- tersnood. Op de derde rij van tien zegels is van al deze vereiste opdruk ken alleen het zwarte jaartal gedrukt. Dan komen er drie rijen zonder enige opdruk, vervolgens een rij, waarop alleen „10 c 10 Watersnood" voorkomt, dus het jaartal ontbreekt, en tenslotte weer enige rijen met de volledige opdruk. rïN postkantore van Haarlem is Sit vel van hon derd zegels ver kocht aan een par ticulier, die aan vankelijk veertig zegels dacht te ko pen. Toen hij merkte, welk vel de postambtenaar greep, vroeg hij het intact te la ten. Een protest ran een achter hem wachtende verzamelaar, die zich het buiten kansje voorhij zag gaan, haatte niet. De man hield voet bij stuk en kreeg de hele fout in handen. Dit alles heeft zich in Haarlem afgespeeld op 19 Februari, dus slechts negen da gen, nadat met de uitgifte begonnen was. Eerst nu aeeft dit uniek ge- oeuren ruimere be kendheid gekregen. Er is namelijk rus tig afgewacht, of er wellicht nog neer fout vellen in 3e oplagen zou- ien voorkomen. Dat is al eens eerder gebeurd. En verscheidene han- ielaren herinne ren zich, dat er toen wat stroppen ;e incasseren vie- ,en. De handel heeft dus pas nu be langstelling voor de misdrukken ge toond, nu vrijwel zeker is, dat er niet meer fouten aan de controle orf'napt zijn. Een Haags» han delaar kocht in middels de helft van het foutvel. Een rij van tien regels met alle nu ances, die er aan m?<=drukke»i on het vel voorkwamen, heeft deze hande laar reeds naar Amerika door kun nen verkonen. Er is een fikse p-üs voor betaald, aan gezien deze han delaar eraan ge dacht heeft, dat 115 TA Gedeelte van de misdrukken van de waters noodzegel, die in philatelisten- kring beroering gewekt hebben. (Van een onzer medewerkers) TIE FINSE regering heeft de noodvlag gehesen. In de vorm van een crisis- budget heeft ze, zonder franje, de ernst van de economische depressie in het iand geïllustreerd. Om Finland van een noodlottig bankroet te redden, heeft ze een krampachtige poging gedaan om zich opnieuw in te richten, maar dan op een veel lager niveau. De bezuinigingsmaatregelen, die aan de Rijks dag zijn voorgelegd, zijn zo drastisch, dat men reeds geneigd is om vergelij kingen met zogenaamde Balkantoestanden te maken. Het volk is plotseling in een paniekstemming gekomen. Men beschouwt de voorgestelde sanerings maatregelen als waanzin. vaar. Er wordt al gezegd, dat Finland thans afhankelijker van de Sovjet- Unie is dan in de onzekere jaren na de wapenstilstand. Door een geraffi neerde handelspolitiek heeft Moskou een belangrijk deel van de Finse eco nomie onder controle gekregen. Over het algemeen zijn de wederzijdse han delsbetrekkingen nogal eenzijdig op het Oosten georiënteerd. De Finse metaalindustrie onder andere levert practisch alleen aan de Sovjet-Unie. Er zijn ongeveer 100.000 arbeiders bij betrokken. Als Rusland de leveranties stopzet, zou het aantal werklozen in korte tijd tot 200.000 stijgen. WU HEEFT de minister van Finan ciën, Niukkanen, kans gezi in om op staande voet het zwarte schaap te worden. Hij heeft 50 milliard van de berekende staatsuitgaven van 200 mil liard mark zonder omslag geschrapt. Hij wil minstens 6000 ambtenaren ont slaan. Hij heeft voorgesteld om de kindertoeslag te^beperken tot de socia le groepen met de laagste inkomens. Verder moet de pensioengerechtigde leeftijd van 65 tot 67 jaar worden ver schoven. Niukkanen wil het onderwijs op de lagere scholen met één of twee, FINLAND is vandaag weinig meer dan een failliet bedrijf. De mark is zachter dan boter. Het land zit tot over de oren in de schulden. De nationale industrieën zijn lamgeslagen, omdat ze niet meer op de wereldmarkt kun nen concurreren. Zo heeft Finland kortgeleden bijvoorbeeld getracht een papiersoort uit Zweden te importeren, die het zelf altijd heeft geproduceerd. Importeren bleek aanmerkelijk goed koper te zijn. De invoer van het con tingent kon echter niet doorgaan, om dat er geen deviezen voor waren. Dit is slechts één voorbeeld, waaruit blijkt hoe ernstig de situatie is. De indus trieën, die het land aan valuta helpen, werken op halve capaciteit. Daardoor is de werkloosheid sterk toegenomen. Gedurende de afgelopen winter waren er 60.000 werklozen geregistreerd. Men vreest, dat hun aantal spoedig tot 120.000 zal stijgen. In een land. waar de communisten nog altijd 400.000 stemmen bij elkaar harken, is een der gelijke ontwikkeling niet zonder ge- jaar bekorten. Hij wil een luxe belas ting invoeren op automobielen, gouden en zilveren sieraden, cosmetische ar tikelen, bontjassen en genotartikelen. Als compensatie biedt hij een algeme ne belastingverlaging van tien pro cent, maar dat is een schrale troost, nu alles duurder wordt. Een en ander komt neer op een gevoelige verlaging van de sociale, culturele en materiële standaard. TVE LEIDENDE partijen in de Rijks dag weten, dat het mes erin moet worden gezet, maar weinigen zijn van mening, dat premier Kekkonen de aankondiging van de ontmoedigende balans behoort te overleven. Algemeen wordt verwacht, dat Kekkonen over zijn desperate poging om te redden wat er nog' te redden is. zal vallen. In zijn kabinet zijn slechts de boeren partij en de kleine Zweedse volkspar tij vertegenwoordigd, welker parle mentaire basis te smal is om het in grijpende bezuinigingsprogram ten behoeve van de precaire economische toestand te doen slagen. Er is een ster ke coalitieregering voor nodig. Nu de kaarten op tafel zijn gelegd is het waarschijnlijk, dat Kekkonen zijn re gering met sociaal-democratische steun zal reorganiseren. Enkele maanden ge leden zijn de socialisten uit de rege ring weggelopen, omdat ze tegen Kek- konen's bezuinigingsplannen waren. Ze wilden zich, om partijpolitieke en prestige-redenen, niet verenigen met een gedwongen daling van de levens standaard. Ook weigerden ze een nieu we regering te vormen. In politieke kringen in Helsinki wordt thans een oplossing gezien in een herleving van het oude roodgroene blok, dat sedert het einde van de oorlog een concreet punt in Finland's politieke leven is geweest. Het is echter zeker, dat Fin land een moeilijke periode tegemoet gaat, die, behalve een vastbesloten rege ring, ook een financiële tovenaar vraagt. H. van eerdere misdrukken, die in groter getal het publiek bereikten, de catalogusprijs op f 2000 gefixeerd is. Dat is voor een 9 cent-koninginne zegel van 1926 en voor de zegel van 1943 van de Europese P. T. T.-vereni- ging. Ook dit waren, evenais de Waters noodzegel. zegels, die twee drukgangen hadden. Alleen bij zodanige zegels kan dit soort fouten voorkomen. "JEN KANTORE van de fa Enschede en Zn hebben we, zowel met het hoofd van het controle-apparaat der P. T. T., als met de directie van dit be drijf over dit alles gesproken. Men deelde ons mede, dat het verwonderlijk is, dat er niet meer fout-vellen ge weest zijn. In weinige dagen is een op laag van 20 millioen z?gels de deur uit gegaan. Zaterdags en Zondags hebben meisjes, die uitstekend het geestdoden de werk der controle verstaan, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de 100.000 vellen stuk voor stuk door haar handel laten glijden. Het is verbazing wekkend, dat dit zo nauwkeurig ge schied is. Het moest onder druk der omstandigheden in een razend tempo gebeuren. De tweede oplaag van 50.000 vel had minder haast. Deze tweede oplaag ia maar gedeeltelijk verkocht. Nog hebben we zeer nadrukkelijk de vraag gesteld, of hier geen sprake zon kunnen zijn van een falsificatie, omdat de opdruk in zwart immers voorkomt op de oranje tien cents zegels. Men kon ons de verzekering geven, dat dit een „echte fout" is. „Maar dat er mensen zijn, die voor zo'n fout een kapitaal willen neertellen, grenst aan waanzin", commentarieerde de P. T. T.-mnn het hele geval., ..Een postzegel 'is niets meer dan eeri P. T. T.- kwitantie voor verleende diensten Van die verzamelwoede begriin ik niets". Wij hebben deze prettige baas met zijn spierwitte haren maar niet "wijzer gemaakt. Tenslotte ziin er al philatdis- ten genoeg envele varkens maken de sopeling dun, a!s-u-mij verstaat. In de Adrianalaan te Rotterdam is gistermiddag de tweejarige Rudolf Jan sen uit de Ponulierenlaan bij het over steken overreden door een autobus, die iuist wegreed. Het knaapje was op slag dood. Op Donderdag 24 September werden te Schagen aangevoerd: 8 paarden 800—1200; 8 geldekoeien 575—750; 38 vette koeien 67595015 tijdkoeien 625—800; 1 graskalf 275; 18 nuchtere kalveren 3075; 116 fokschapen 75 95; 76 vette schapen 7292; 271 lam meren 55—77; 71 biggen 45—60; 54 kippen 13. Overzicht: De aanvoer van vette koeien was deze week iets minder groot en ook de kooplust was wat kleiner. Matige handel dus. Voor de allerbeste kwaliteit kwam de prijs op 2.60. Op de gebruiksveemarkt wordt de aanvoer beter. De handel in tijdkoeien was kalm, in geldekoeien stilletjes. De nuchtere kalveren werden wel goed verkocht, maar voor lagere prijzen dan vorige weken. Op de paardenmarkt was het stil. De notering van slachtpaarden was aanmerkelijk lager; de prijs kwam niet hoger dan 1.50. Handelspaarden van 800 tot 1200 gulden. Op de wol veemarkt flinke aanvoer, maar han del aan de kalme kant. De notering was iets hoger. Op de biggenmarkt werd vrij goed verkocht. Er was een aardige aanvoer van kippen. Met be langstelling wachten we nu op de tentoonstellingsmarkt van 1 Oct. a.s. Barneveld 24 Sept. Pluimveemarkt: Aanvoer ca. 38.000 stuks, Handel rede- L„ Prlizen: slachtkippen, witte 1.60— 1.70, zware rassen 1.70—1.80, piepkui kens 2.30—2.50, zware kuikens 2.50— 2.60, alles per kg. Overige per stuk: Ae-nd-En 90—1-75, tamme konijnen 6.25, jonge duiven 50—60, patrijzen jonge 2.25—2.50, oude 1.— Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. Handel in kippeneieren kalm met trage afloop, handel in henneneieren traag, Prijzen: kippeneieren 18.25—19.00, alge mene prijs 18.60 per 100 stuks, kiloprijs kippeneieren 2.99, henneneieren 11 00 15.50 per 100 stuks. De besommingen van Donderdag waren: trawlers IJm. 16 f 16 000 IJm. 129 f '4790.-; Ro 15 f 11.400!-; loggers Hid. 79 f 8.120.-; kotters Wie. :.Ro 29 f 170-—Totale aan voer 2680 kisten. De prijzen waren: Per 1 kg.: gr. tong 5.50-5.10; grm. tong 3.-2.60; kim. tong 2.75-2.45; kl. tong I 2.24-1.92: kl. tong II 1.66-1.43; tarbot I 2.45-2.05. Per 50 kg.: kl. schol II 43-28; v. ha ring 15-10.50; makreel 21-11.20; gr. schelvis 45-43; grm. schelvis 48-45; kim. schelvis 51-41; kl. schelvis I 46- 38; kl. schelvis 11 30-10: wijting 2150- 10: gr. gul 45-41; mid. gul 43-36; kl. gul 27-12. Per 125 kg.: gr kabeljauw 180-120. i

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5