de Pompeï geen „dode" stad doch vol bruisende herinnering J. W. A. HEUSEVELDT AAR Een nieuw procédé van vlasbewerking EEN HAARD van HEUSEVELDT reed ijzen f 225.- haffen Sorrento, een heerlijke oase tegenover de dreigende Vesuvius - Tot slot de melancholie van de terugreis Egmsnd aan Zee TWEE GEWONDEN BIJ MOTORONGEVAL Nieuwe Niedorp Kampioen-piepers GROOT BELANG VOOR DE LANDBOUW BEURS MIDDENMEER Prijs van karwijzaad flink omhoog VERZOENT U MET DE WINTER! Oliestookhaard OLIESTOOKHAARDEN EN OLIESTOOKKACHELS VRAAGT ONS NADERE INLICHTINGEN EN BROCHURES DE VERWARMINGSTECHNIEK STAAT NIET STIL Bij Heuseveldt kunt U keus maken uit ruim 100 verschillende modellen Langestraat 20 - Houttil, Achterstraat, Alkmaar - Telefoon 4170 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 x: - v.-: - s-ss i l&i f. AjWgWiiJSS:: mmmmi !TE£G 32 INDIJK, 25 Sept.: >n 10.20; 1700 kg 9000 kg uien 4 1300 kg slabonen e kool: A 6.50 DO kg gele kool: groene kool A ;e kool 3.50; 8300 1—12.50. Doorge- emkool en 1380ÜU t. 1953. Grove 100 kg, aanvoer .503.70 per kg, e kool 3.70—12.50 kg, gele kool 5 r 1900 kg, groene kg, aanvoer 1400 per 100 kg, ge er 100 kg, driel kg. nep uien 16 er 24000 kg, bie- :r 100 kg. II rond odjo 44.60 per :g. Peen II 5 per 00 kg. IV 5 per kg, slabonen 35 3600 kg. :pt. 1953. Dubb. —48; Uien: ge- 6.20—7.80 en nep A 5.50 en B 4; i; Bevelanders ]K VERTELDE U reeds, lezeressen en lezers, dat, toen we op weg naar Capri, Sorrento slechts voor een korte stonde aandeden, we onze hunkering ook déze mooie plaats te gaan zien, moesten onderdrukken. En toen wisten we nog niet eens, dat daarboven, achter die rotsen, sinaasappelbomen groeien. Komt ons daar Peppino, een jonge Italiaan in ons pension, op de voorlaatste avond van ons verblijf op Capri, vertellen, dat we in elk geval niet mogen ver zuimen Pompei te gaan bezoeken. We antwoorden Peppino met een mistroostig gelaat dat we na deze nog maar één dag over hebben neen, een reis naar Pompei behoort tot de onmogelijkheden. En dan. weet Peppino wel, dat „il signore" geen rijke toerist is, integendeel zeer krap in zijn geld zit? Nee, Pep pino, die reis kan, om het geld en om de afstand, niet doorgaan. Heel, heel jammer overigens, want wie van ons, gewone burgermensen in Holland, is ooit in staat een reis te maken naar Pompei? Maar Peppino, een schijnbaar ondolente, om niet te zeggen luie knaap, gebaart opeens al mijn bezwaren, die volgens hem elke grond missen, met zijn beide lange dunne armen weg. „Lontano? Costa?" „Ver" en „de kosten.Peppino lacht en zijn ogen schieten vlammetjes de knaap is plotseling een en al pathos en hij schijnt ons met alle geweld naar Pompei te wil len zien gaan. Hij ontzenuwt al onze bezwaren de hele reis duurt in totaal ruim anderhalf uur- boot en trein inbegrepen. De kosten zijn per persoon 230 lire retour met de boot naar Sorrento en 460 lire met de trein, dan nog 50 lire entree in Pompei en een paar honderd lire voor een verfrissing brood kun nen we meenemen. Toen, op die gezellige korte reis naar Sorrento, ter wijl ik naar het witte kielzog van onze boot tuurde een opale vore in een groot veld van azuur mij merde ik, dat het met wat meer geld en vacantiegeld zelfs heel goed mogelijk zou zijn ook andere histori sche plaatsen langs de Golf van Napels aan te doen. Om maar iets te noemen: Zuidelijk van Kaap Miseno, aan de kleine Golf van Baiae, waar U, bij het tegen woordige Bacoli, de resten worden getoond van de villa van Hortensius, waar Nero zijn moeder, Agrip- pina, door zijn handlangers om het leven liet brengen. Of wel een nog stoutere droom: aan land te gaan bij Pozzuoli, destijds genaamd Puteoli, waar de apostel Paulus, op zijn evangelische propagandareis naar Rome voor het. toen nog jonge, christendom, zeven dagen verbleef. En waar de christelijke componist Pergolese, die zijn hymne Stabat Mater Dolorosa com poneerde, begraven ligt. Een der vele straten in de „dode stad". Men lette op de „oversteekplaats" in de diepe straat. ALS IK uit mijn historische droom ontwaak, is onze boot reeds bij de haven. Daar staan we even later dan tóch op de kade van Sorrento! Evenals op Capri is er een fraaie badplaats en er wordt veel aan moderne watersport gedaan. Ik heb verzuimd, de treden te tellen van de enorme trap, die we moesten bestijgen om de eigenlijke stad te bereiken, maar ze leek eindeloos. Vijftig meter boven de zeespiegel, op de rand der rotsen, zijn de meest luxu- euse hotels gebouwd met fraaie terras sen. Daarachter zijn dan de groene heuvels, gedrapeerd met velerlei kleu ren. Sorrento is een mooie, zindelijke en gezellige plaats, waar, buiten de vele toeristen, ook vele forensen wo nen. Tegenover de somber en dreigend aandoende Vesuvius is Sorrento een heerlijke oase. Reeds in de oudheid wisten Kejzer Augustus en ook Marcus Aurelius dit oord te waarderen - z\j zochten er zoe te rust. Alexander Dumas, Goethe, By ron, volgden hun voorbeeld, Nietsche disputeerde er met Wagner en de schrijvers van naam vonden er inspira tie voor hun scheppingen. In 1867 vol tooide Ibsen in Sorrento (hij was toen arm en ziek) zijn Peer Gynt. De schoonheid en lieflijkheid van Sorrento blijkt eerst goed, als we, na dat we ons bij een coupéraampje in de trein hebben genesteld, door het heerlijke landsschap stomen. Ja, hoe lieflijk Capri ook is. Sorrento is eigen lijk nog schoner. Wijd en Zijd ziet men er prachtige fuinen en bloeiende wijn gaarden en niet alleei) ziet men hier, evenals op Capri, de blauwe en goud groene druiventrossen hangen, maar ook de sinaasappelen. Vanuit ons coupe- raam zien we het felle oranje, harmo nisch afgewisseld met het zilver der olijven. Verder: vruchtbare akkers en bloemen in velerlei soort en kleur. En ver beneden, in dc diepte, het blauwe water van de Golf van Napels. De ganse weg van Sorrento naar Pompei is één verrukking! En, als de paradoxaal-noodlottige oorzaak van al die kleuren en vruchtbaarheid, staat daar de machtige, grimmige Vesuvius, die op 1100 mcter hoogte zjjn onbe trouwbaar gelaat als van schaamte ver bergt achter een voile van ijle wolken. Maar zjjn flanken koesteren zich hecr- 'Ük in de zon ^LS WE, na een uur, uit de trein stappen, moeten we ons realiseren dat we niet uit een forensentreintje ïr. het Gooi zijn gestapt, doch we weten dat we plaatsjes hebben aangedaan als Metra Sorrento en Piano Sorrento ei we staan nu werkelijk in Pompeï. Pompei zou bij de eerste, vluchtige i aanblik, Rotterdam of het Bezuiden- hout in Den Haag kunnen zijn na het bombardement, doch allengs komen we tot de ontdekking, dat de vergelijking elke redelijke grond mist. De opgravingen, waarmede pas in 1860 een aanvang werd gemaakt, heb ben immers vele historische bouwwer ken bloot gelegd, welke overduidelijke taal tot ons spreken van vergane glorie, rijke voornaamheid en verfijnde cul tuur! Hier toch spreken hijna twee duizend jaren door wat men, na aan vankelijke onverschilligheid, voor het moderne mensdom heeft onthuld. Want denkt niet, lezeressen en lezers, dat U in Pompeï enkel maar hier en daar wat muren van huizen ziet staan. Ganse, lange 'straten met dwarsstraten en pleinen zijn reeds van onder de zes meter dikke lava- 'en aardlaag tevoor schijn gebracht. Als we langs de Ko- rintische zuilen van de Basilica lopen, voorbij de Tempel van Venus van Pom peï, bemerken we zelfs, dat er na twee eeuwen nog een gave verdieping in tact is van het Tribunaal. Of wel het aan drie zijden met forse zuilen om sloten machtige Forum, waar de voet stukken der vele standbeelden nog ste vig geplant staan. ALS WE, geleund tegen een kolonade, een foto nemen van de Tempel, ge wijd aan Apollo, stromen opeens hele zwermen toeristen toe. Slechts doordat we van de verkeeerde kant binnen kwamen, hadden we het tot dusver rustig. We bestijgen de hoge trap van de Tempo de Giove, vanwaar we een groots panorama op de stad hebben. Met wat fantasie zie ik later, als we de villa van Diomedes zijn binnen getre den, Terentius en diens ega, omhuld met de chiton, het luchtig, fraaie Griek se gewaad dat in deze omgeving past, voortschrijden. Zo zal het ook U kun nen vergaan, lezers. Ge zult U in ge zelschap kunnen wanen van Lucretius Fronto, als ge in diens huis vertoeft. Ge zult er blijven toeven en - zoals mij overkwam - de vreemdste gewaar wording ondergaan van daar niet te horen en dat aanstonds de oorspronke lijke bewoners wel eens in hun slechts tijdelijk verlaten woningen zouden kun nen terugkeren en U vragen, wat ge in hün huis doet Met diezelfde rijke verbeelding ver toeft ge, mét de vroegere bezoekers, in de „Casa Vino", het wijnhuis op de hoek bij de Porta Urbalana. Terwijl de bekers tot een dronk waren geheven en vrolijkheid heerste, overviel hen de verdelgende stroom. Maar in de kelder van het wijnhuis liggen heden ten dage nog de wijnkruiken en zijn de afdruk ken van de bekers op de lavaresten op de marmeren tafels nog te zien. J7N DAARNA lezers, als ge dan aan het eind van Uw excursie bent ge komen, zult ge tot de verrasssende ont dekking kommen, dat U eigenlijk toch g;gen d o d e_ stad bezocht, doch een stad, waar het bruisende leven in een lieflijke provincieplaats van twee dui zend jaar geleden, nog leeft. Wanneer ge dit alles hebt aan schouwd, zult ge geen spijt hebben, dat U, evenals wij dit deden, uren lang door de ruïnes heb gezworven door met ruwe keien geplaveide straten, dan wel sjokkend door rul, heet zand, met geen enkele boom of schaduwplek. En verder, lezers? Ik zei U reeds: een verblijf van vijf dagen op Capri, waar van men dan nog een hele dag (ach, neen, men heeft de heerlijke avond dan toch nog op het eiland), voor Pompeï afneemt, is zo kort. Met een bezwaard gemoed nemen we die ochtend van onze laatste dag afscheid van Peppino, die we toch veel dank verschuldigd zijn en dan stappen we, onze koffers nu keurig gedragen door Michele, de oude re bediende van Villa Luisa, berg afwaarts. Voor de laatste maal zweeft de Runicolare langs de staalkabel mét ons, langs de oleanders en door de druivenwijngaarden, naar de Marino Grande. We zoeken een knus plaatsje aan de brede zijde van de mooie salon boot enna een half uurtje is het wonderlijke eiland weer de nietszeg gende, grauwe rots, die recht uit zee opsteekt. Maar in onze oren klinkt nog de af- scheidsroep van Michele: „Addio, presto ritorno!" „Adieu, kom gauw terug!" Weemoedig denken we beiden: Zullen we Capri, het Eiland der Gelukkigen, ooit terug zien? DEST MIJ nog, te vertellen, dat we, na de laatste avond en nacht in Rome, dat we reeds als een bekend stad terug zien, om één uur in de Con stellation stappen, welke dit keer tjok vol is met repatriërenden uit Indonesië. Afwisselend vliegen we over het wa- Gisteravond heeft een ernstig motor ongeval alhier twee gewonden geëist. Het echtpaar Vermeer uit Haarlem was per motor voor familiebezoek naar Eg- mond gekomen. Door de regen verblind, bemerkte V. in de Voorstraat te laat een aldaar geparkeerd staande auto. Hij slipte bij het afremmen, waardoor beiden kwamen te vallen. De motor rijder liep een hoofdwonde en een her senschudding op en zijn vrouw bekwam een gecompliceerde enkelfractuur. Bei den werden bij de familie Schimmel binnengebracht en nadat de eerste hulp was verleend naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De heer H. J. Kossen plantte als proef zes aardappelen van het tamelijk nieuwe ras Zeeburger, een kruising van Noordeling en Alpha. De proef slaagde uitstekend, want de zes poters verme nigvuldigden zich tot 412 stuks met een gewicht van 75 pond. GROOTEBROEK, 24 Sept. 1953 „De Tuinbouw". 6000 kg Aardappelen Blauwe Eigenheimers groot 12.50 en Bintje grof 9.50; 17000 kg Uien: grof 3.80—5, middel 4.40—5.90, driel. 5.50— 7.80, nep 15.40—19.10; 12500 kg Bieten A 5.90—6.10 en B 4—4.10; 500 kg Sla bonen II 4959; 11000 kg Rode kool 4.20—9.30; 5000 kg Gele kool 3.20— 7.507500 kg Groene kool 4.508.60 166000 stuks BloemkooltsB 1622.60, Bil 12.90—16.40 stek 6.40—15.60, zdB 8.70—17.20, Bil 8—8.50 en stek 5. ter van de Thyrreense Zee en de kust, totdat we, te beginnen bij Zwitserland, volkomen van alles, wat op aarde en leven wijst, zijn gescheiden. Het wol kendek hangt zeer laag. Volstrekt geen sensaties deze reis, enkel maar het toch ook wel machtig gevoel, dat we daar over een eindeloze zee van dikke wat ten of schuimend zeepsop, smetteloos blank, voortglijden met boven ons de immense blauwe hemelkoepel. Vóór ons vertrek uit Rome kregen we ons laatste diner op het vliegveld en ook onderweg worden we weer heerlijk verwend. Als we boven de brug van Moerdijk komen zijn het de mensen uit Indië, die, voor het aller eerst zoals blijkt, het kleine Holland zien. Vóór we er ons van bewust zijn, (we letten een paar minuten niet goed op) zien we onder ons in de diepte de startbanen. Het rode licht gaat aan: Riemen vastmaken! Een kleine schok, wat nahuppelen en dan taxiën we tot voor het stationsgebouw op Schiphol. ASs we op het vliegveld staan voelen mijn vrouw en ik dat dezelfde Noord wester, die ons bij ons vertrek uitge leide deed, nog steeds (of weer) elke illusie van een nazomer (het is half September) doet omslaan tot koude rillingen. Ik zet mijn kraag van mijn overjas op, vier uur geleden-zei-ik tegen mijn vrouw: „Wat een hitte, hé?" Het welslagen van TNO-Iaberatori- Umproeven om vlas snel -en weinig kostbaar om te zetten in vezel en ge sponnen draad, heeft plannen doen rijzen om een proeffabriek te bouwen. In deze fabriek zal het nieuwe pro cédé worden uitgewerkt en voor fa bricage op grote schaal geschikt kun nen worden gemaakt. Voor bouw en inrichting van deze fabriek is 1.5 millioen gulden nodig. Het Nederlandse gepatenteerde Pro cédé zou bij ontwikkeling op indus triële schaal grote voordelen voor de vlastelers kunnen opleveren. Het is zo, dat groen vlas, voordat het tot linnen wordt geweven, tame lijk ingewikkelde bewerkingen moet ondergaan. Het roten, hekelen en spinnen, dat thans in twee afzonder lijke industrieën geschiedt, kan door de nieuwe werkwijze, die in opdracht van de Stichting voor Bijzonder Vlas- en Linnenonderzoek ontwik keld is, sterk vereenvoudigd worïen en veel minder vlas snel en goedkoop tot linnen draden verwerken. Hierdoor wordt de positie van de grondstof, het vlas, aanzienlijk ter- ker in verhouding tot katoen en kunstvezels. Zulks wordt van zeer groot belang voor de landbouw ge acht. Huw geschat wordt in Neder land thans op 20.0Q0 hectare vlas ge teeld. De Stichting voor de Landbouw acht daarom het deelnemen door de vlastelers en anderen bij de vlasteelt belanghebbenden, als verpachters van vlasland aan de op te richten proeffa briek van zeer groot belang. Deze fa- biek kan dan immers het onderzoek voortzetten en de mogelijkheid openen om de eigen vlasoogst geheel in eigen ^and te verspinnen. Bij welslagen zou de fabriek, in de vorm van een naamloze vennootschap, kunnen over gaan tot het uitgeven van licenties op de verleende octrooien. Door het bestuur van de Stichting voor de Landbouw worden dan ook plannen overwogen om tot het vor men van een nieuwe rechtspersoon (stichting) te komen, door welke ten behoeve van alle vlassers een pakket aandelen van 400.000 gulden in de te bouwen proeffabriek zou worden be heerd. Op die manier zou bij welslagen van deze proeffabriek de landbouw aanzienlijke zeggenschap in een nieu we, belangrijke industrie kunnen krij gen. Het is duidelijk, dat goedkoper linnen de concurrentie met andere textielproducten veel beter zal kun nen doorstaan, dan thans het geval is. Daarom moeten de geslaagde labo ratoriumproeven op practische bruik baarheid worden getoetst. De vier ton, die voor deelneming nodig zijn, zouden middels een bijdra ge van 20 gulden per hectare geplant vlas over 1954 b'een gebracht kun nen worden. Deze bijdrage zou in de vorm ener heffing kunnen worden gevormd. Dit ""'oor het voort te zetten onder zoek te storten bedrag zou bij wel slagen later desgewenst terugbetaald kunnen worden. Het noodzakelijke intensieve onder- zoek zal naar mening van het stich tingsbestuur niet de verwachting mo- gen wekken, dat binnen enkele jaren een radicale ommekeer in de vlasin- dustrie voltrokken zal zijn. Wel wor den de perspectieven van het nieuwe procédé zodanig geacht, dat onverkor te steun noa izakelijk is. Laten 'we deze week eens beginnen met een artikel, dat we anders altijd voor het laatst bewaren. We bedoelen karwijzaad, dat maanden achtereen een prijs van circa f 60.opbracht. Eea viertal weken geleden is er wat meer animo voor dit artikel gekomen en zie, in een minimum van tijd is de prijs op gelopen tot boven de f 70.Waaruit dan weer blijkt, dat men de markt van tevoren nimmer kan bekijken. Ook blauwmaanzaad ligt duur in de markt: de notering liep aeze Woensdag op tot circa f 122.50. De aanvoer van tarwe is de laatste weken kleiner: verscheidene öorskas- ten zijn tijdelijk stilgezet en het zal wel tot na dé bietencampagne duren voor men weer op volle toeren gaat draaien. De voedergranen blijven, onder invloed van de lage buitenlandse noteringen, flauw gestemd. Zomergerst geniet wei nig belangstelling, maalgerst bleef goed gevraagd tegen onveranderde prijzen. In haver gaat weinig om. De belangstel ling van koperszijde is voornamelijk ge richt op partijen, die geschikt zijn te maken voor kippenhaver; voor maal- haver is weinig interesse. Groene erwten zijn de laatste dagen wat duurder verkocht. Er .blijft goede vraag bestaan naar partijen, die geschikt zijn te maken voor 3% export; afwij kende kwaliteiten worden voor uiteen lopende prijzen van de hand gedaan. Capucijners hebben het hoogtepunt blijkbaar bereikt; de vraag is niet groot meer, waardoor ook de prijzen deze week nog iets afbrokkelden. De handel in zaaizaden begon deze week wat meer aandacht te krijgen van landbouwerszijde. De vraag naar zaai- tarwe begint nu ook te komen, want over enkele weken zullen de eerste bun ders moeten worden gezaaid. We heb ben zo'n idee, dat er heel wat tarwe zal worden gezaaid. Alleen zal het de landbouwers bevreemden, dat de minis- ster nog steeds geen prijs voor de oogst 1954 heeft bekendgemaakt en men kan diverse verwachtingen horen uitspreken: de één zegt, dat de tarwe zal vrijko men, anderen veronderstellen, dat de richtprijs van de laatste oogst gehand haafd zal blijven. In ieder geval komt een prijsvaststelling als mosterd na de maaltijd. Interieur (Atrium of tuinkamer) in het Huis van Menander, een patriciër). Het nieuwste en zeer economische-verwarmings- systeem, zowel voor grote zalen als voor woon vertrekken. WARMTE a LA MINUTE; NAUWKEURIG REGELBAAR; VOLKOMEN VEILIG GROOT CIRCULATIEVERMOGEN Leverbaar in de fabrikaten: B D; HAAS en SOHN en CODEMAN. Een haard of kachel koopt U mgar niet zo, daar voor is goede voorlichting nodig en daarvoor moet U bij HEUSEVELDT zijn. Immers HEUSEVELDT heeft de beschikking over ge diplomeerde verwarmingsspecialisten en kachel smeden, die U gratis een warmte-technische berekening geven, alle deskundige adviezen ver strekken en een prima afwerking garanderen. Heteiuchtkachels" Haardkachels Grote Haarden AGA Radiatoren Electr. Straalkachels V.a. 98. v.a. 155 v.a. 250. v.a. 95. v.a. 12.50 Salamanderkachels Gasradiatoren Gashaarden Oliestookhaarden Petroleumkachels v.a. 35. V.a. 89.50 v.a. 175.— V.a. 225. v.a. 27.40 I OM ZUINIG TE STOKEN en een aangename warmte in Uw ver trek te verkrijgen, moet U bjj do aan schaf van een ver warmingsapparaat op de volgende punten letten: dat het: de juiste capaciteit heeft, van solide constructie Is en vakkundig geplaatst wordt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7