Een voorzichtig monetair beleid blijft geboden kippensoep Export vraagt in toenemende mate de aandacht Neem'nAKKERTJE «0H\6'S Storm-waarschuwingsdienst in Z.-Holland en Zeeland Voor bijna vijf millioen gulden aan water verkocht Lagere belasting van reserves der ondernemers noodzakelijk Suriname „bruggenhoofd" op wilde kust van Guyana Zeer geslaagde najaarsdag in Amsterdam Jaarverslag Verbond van Werkgevers Belastingvoorstellen nog onvoldoende betalingsbalans] Op den duur méér televisie Spit in de tug? Rheumat/ek L endenpsjn Wat is ze krachtig! Tariefverhoging in zicht J. Boesman c.s. voor de 250ste maal de lucht in Werkgelegenheid en welvaart in gevaar Inwendige zuiverheid Expositie in Amsterdam Vrijzinnige Vrou wen verenigingen Nieuw NCRV-orgel 2 October in aether Steravond met het reis bureau Jurriaan YRi-JDAG 35 SEPTEMBER 1953 fJET VERBOND van Nederlandse Werkgevers lieeft liet vaste vertrou wen, dat hetgeen in de toekomst op industrieel gebied in ons land nodig is, ook volbracht zal kunnen worden, maar verbindt aan dit ver trouwen de belangrijke voorwaarde, dat in de toekomst in nog sterkere mate dan totdusver bet scheppen en bet instandhouden van een gunstig industrieel klimaat de voortdurende aandacht van de overheid zullen hebben. Aldus het zojuist verschenen jaarverslag 1952-1953 van dit Ver bond, waarin voorts wordt aangedrongen op grote voorzichtigheid met betrekking tot de zo belangrijke toekomstige monetaire politiek, wil men voorkomen, dat de gesaneerde betalingsbalanspositie van Neder land door enkele tegenvallers weer in zeer korte tijd in het tegendeel verkeert. TIET VERBOND stelt voorts in zijn ^verslag met waardering vast, dat de industralisatie van ons land in de afgelopen vier en een half jaar een belangrijke ontwikkeling heeft door gemaakt. De cijfers wijzen uit, dat in deze periode in prijzen van 1948 voor vijf en een half milliard gulden is geïnvesteerd, of wel in huidige prij zen voor zeven milliard gulden. De Nederlandse industrie heeft in dit tijdvak nieuwe werkgelegenheid ge schapen voor 135.000 arbeiders, ter wijl volgens berekeningen, weerge geven in de Industrialisatienota, de beschikbare apparatuur nog opne ming van 30.000 arbeidskrachten mo gelijk maakt.De arbeidsproductiviteit passeerde het vooroorlogse peil, ter- wijl de productie-index van de Ne derlandse industrie eind 1952 in ver houding tot 1948 met 3 pCt was ge stegen. r\E INDUSTRIëLE export bereikte "in 1952 een omvang, welke in waar de gerekend bijna driemaal zo groot was als die in 1948 Bedroeg, het in- voeroverschot in 1952 ruim vijfhon derd millioen gulden, in de jaren 1950 en 1951 was dit ongeveer vier en een halve maal zo groot. Deze terugblik moge voldoening rechtvaardigen, al dus het jaarverslag, het bereikte is nog maar een deel van de taak, waar voor ons land zich ziet gesteld. De sterke bevolkingsgroei, welke Neder land kenmerkt, verlangt nog grotere prestaties van ons volk. Voor de ko mende vijf jaren zijn negen milliard gulden aan investeringen nodig, waar van de helft voor vernieuwing en de helft voor vervanging. In dezelfde periode zal de industrie nog circa 150.000 tot 175.000 arbeidskrachten in haar bedrijven te werk moeten stellen. TN TOENEMENDE mate vraagt het probleem van de export de aandacht, aldus het jaarverslag, om de uit een oogpunt van werkgelegenheid zo nood zakelijke verdere ontwikkeling vam de Nederlandse industrie mogelijk te ma ken en een definitief evenwicht in de betalingsbalans te bereiken. De samen hang tussen het vraagstuk van de in dustrialisatie en dat van de afzet naar het buitenland dient naar de mening var het Verbond bij voortduring ook in het Regeringsbeleid tot uiting te komen. Op grond hiervan wordt dan ook betreurd, dat in de recente indus trialisatie-nota alleen een export-nota in het vooruitzicht wordt gesteld en de Regering zich ten aanzien van dit urgent» probleem niet tegelijkertijd heeft uitgesproken. nE WERKGEVERS achten de door de Regering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende algemene belastingvoorstellen, hoezeer ook op zichzelf te waarderen, bepaaldelijk van te beperkte strekking. Niettemin is het als een lichtpunt te beschouwen, dat thans in Regeringskring een ruimer begrip blijkt te zijn ontstaan voor de noodzaak om de omstandigheden dus danig te beïnvloeden, dat het bedrijfs leven de mogelijkheid krijgt om zijn grote taak in feite te vervullen. Het Regeringsbeleid dient echter te dien aanzien een meer overtuigend karakter te krijgen. IN HET verslag wordt voorts gecon stateerd, dat een aantal andere lan den in het bijzonder de V.S„bij voortduring de neiging vertoont om de eigen binnenlandse markt ten detri mente van de Nederlandse export te beschermen. Het Verbond zou slechts node van de weg der liberalisatie wil len afwijken, maar kan zich een situa tie voorstellen, waarin dit de enige juiste reactie is op de onwil, welke andere landen tonen. Voor de Benelug-landen ligt ten aan zien van de Europese integratie in eer ste instantie de grote opgave om de voorgenomen economische unie op de kortst mogelijke termijn tot stand te brengen. De regering acht het wenselijk de televisieuitzendingen op den duur in grotere omvang voort te zetten. Ter voorbereiding daarvan is een over gangsperiode van drie maanden be paald, waarin de televisie op dezelfde voet als thans voortgaat en waarbij de verzorging van de programma's is toevertrouwd aan de Nederlandse Te levisie Stichting. Dit komt er op neer, dat de ver leende machtiging thans officieel met drie maanden is verlengd, waarbij door de minister is bepaald, dat het woord „experimenteel" \n de aan kondiging der uitzendingen moet ver vallen. Een en ander werd gisteren namens het bestuur van de Televisie Stichting meegedeeld door de voorzit ter van de NCRV mr A. B. Roosjen. Onder de pluimveestapel van de heer W. van Pijkeren, wonende te Wezep, is pseudo-vogelpest uitgebroken. De op het bedrijf aanwezige kippen ten getale van 250 stuks zijn afgemaakt. (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Haagse redacteur) Het water in de Zeeuwse en Zuid hollandse stromen bereikt vandaag tengevolge van de springvloed, een uitzonderlijke hoge stand. Op zichzelf behoeft daarin niets verontrustends te liggen, want de waterkeringen zijn ge heel op hoge waterstanden berekend. Alleen wanneer alle ongunstige om standigheden, evenals in de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari jl. zou den samenwerken als de spring vloed gepaard zou gaan met een zware storm uit het Westen zijn gevaren te duchten. Zulk een samengaan komt echter zeef zelden voor. Vandaag zal het water als gevolg van de springvloed in Zierikzee 1.S8 m. boven N.A.P. komen, dat is dus ruim een halve meter hoger dan de stand, die het op 1 Februari, wanneer het windstil was geweest, bereikt zou heb ben. Deze waakzaamheid wordt nu geor ganiseerd zo vernemen wij in een van Rijkswege op te richten „Storm- 1 Uit het jaarverslag van het Prov. Waterleidingbedrijf over 1952 stippen we aan, dat het aantal abonnementen in dit jaar, mede door de aansluiting van 330 zgn. niet-rendabele percelen, met 3806 gestegen tot 138.381. De op brengst van de waterverkoop was dientengevolge 4.5 pCt hoger dan in 1951; zij steeg met circa 204.000 tot 4.771.516.43. De vermeerdering van de opbrengst van de waterverkoop bleef intussen belangrijk achter bij de toeneming van de productie- en distributiekosten van het water, die respectievelijk met 200.756 en met 360.026 zijn toegenomen. De stijging van de productie- en distributiekos ten heeft in hoofdzaak betrekking op een toeneming van de afschrijvingS' kosten. Behaive door de verhoging van de afschrijvingen worden de lasten van het P.W.N. ongunstig beïnvloed door de kostbare werken, welke moeten worden uitgevoerd voor het trans port van water van de Lek en de in filtratie van dit water in de duinen. Men hoopt dat de aan te leggen wer ken in de loop van 1957 gereed zul- In Siddeburen (Gr.) zullen ter gele genheid van de feestweek de ballon commandanten mevr. N. Boesmam cn de heren J. Boesman en C. de Vos Klootwijk Zaterdag opstijgen voor hun 25r-,te vaart. Als Zaterdagmiddag voor de 250ste maal het startcommEndo: „Vul-slurf open alles los" zal weerklinken, hoopt gezagvoerder Jan Boesman de ballon ..Henri Dunant" in een dusda nig gunstige weerssituatie te manoeu vreren, dat een recordvaart mogelijk wordt Het doej van deze jubileum- vaart is een zo groot mogelijke afstand 'I te leggen. kunnen tijdstip len komen en in exploitatie worden genomen Tot dat zullen de zgn. aanloopkosten van de W.R.K. ten laste van de Gemeente waterleidingen van Amsterdam en van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noord-Holland worden gebracht. Voor het P.W.N betekent dit tot 1957 een jaarlijkse lastenver hoging van circa 175.000, terwijl, zodra de werken gereed zullen zijn en tot infiltratie van Lekwater kan worden overgegaan, de productiekos ten van het af te leveren water hier door met circa 500.000 per jaar zul len stijgen. De hieruit voortvloeiende conclusie is, dat aan een tariefverhoging niet zal zijn te ontkomen. Het verslag maakt voorts melding van enkele belangrijke projecten, welke in 1952 zijn uitgevoerd, w.o. de bouw van hec secundair pompsta tion V te Heemskerk en het aanleg gen van diverse transportleidingen. Met een en ander was een bedrag van rond 2.640.000. gemoeid. Tenslotte nog een enkel interes sant cijfer over het waterverbruik: er werd niet minder dan 23.161.132 kub. meter water afgeleverd dat is 1.122.173 kub. meter meer dan in het voorafgaande jaar. Het topverbruik werd geregistreerd op 30 Juni met 89.000 kub. meter, zijnde 7000 kub. meer dan het topverbruik in 1951 toestand heer g. de cleucq gunstig De toestgpd van de voorzitter der AVRO, de heer G. de Clercq, die sinds zijn ingrijpende operatie, waarbij hem een been werd afgezet, in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam vertoeft, is thans zodanig, dat men verwacht, dat hij op Zaterdag 3 October het ziekenhuis zal mogen verlaten. De wond is in zo verre genezen, dat de heer De Clercci thans mag oefenen in het gebruik van de noodprothese. p(EN iLAGERE belasting van de gereserveerde winst van de N.V. èn de eenmanszaak of vennootschap onder firma, dat vroeg de heer H. J. M. Simonis, vice-voorzitter van liet Verbond van Nederlandsche Werk gevers, gistermiddag in zijn radiorede in de rubriek „Uit het Bedrijfs leven". Spreker meende, dat aan de huidige belastingpolitiek het grote gevaar is verbonden, dat welhaast het belangrijkste doel van onze natio nale economie, namelijk het verschaffen van werkgelegenheid en het handhaven en verhogen van het levenspeil, niet zal worden bereikt, nu het de ondernemingen fiscaal niet is toegestaan reserves te vormen. INE HEER Simonis voegde hieraan toe, dat de Nederlandse zakenman zeer wel beseft, dat de belastingen in de huidige situatie van ons land hoog moeten zijn. Ook achtte spreker de voorgestelde verlaging der inkomsten belasting een daad van moedig beleid, al ligt de betekenis van deze maatregel vrijwel geheel in de sfeer van de con sumptie en slechts in geringe mate in die van de investeringen. Spreker begreep, dat een terugkeer tot een stelsel van belastingheffing al leen van de uitgedeelde winst thans niet mogelijk is, doch zag niet in, dat het thans gevolgde andere uiterste noodzakelijk is. Het is toch zo, aldus de heer Simonis, dat deondernemer, wanneer de prijzen stijgen, op papier wel winst maakt, doch in werkelijk heid die guldens nodig heeft om zijn duurdere machines en zijn duurdere grondstoffen te financieren. Wanneer het hiervoor benodigde geld aan de on derneming wordt onttrokken, geschiedt dat ten koste van de productiecapaci teit, d.w.z. mede ten koste van de werkgelegenheid. Ook wilde spreker niet nalaten, de aandacht te vestigen op het feit, dat de vennootschapsbelasting ten onrechte geen vrijstelling voor primair dividend bevat, hetgeei. een onjuiste financie ring, namelijk met risicomijdend in plaats van met risicodragend 1 apitaal, in ae hand werkt. De heer Simonis noemde tenslotte de indeling in jaarmoten bi., de winst bepaling onrechtvaardig ten aanzien van de eigenaars van eenmanszaken en vennoten in vennootschappen onder firma's, daar zij door de wisselvallig heid van hun inkomen een geringere draagkracht hebben dan degenen, die een even groot gemiddeld inkomen nebben, dat echter gelijkmatig over de jaren is verdeeld, waar de ondernemers toch beduidend meer inkomstenbelas ting betalen. Spreker meende, dat dit bezwaar kan worden ondervangen door de ondernemer definitief te belas ten naar het gemiddelde inkomen van bijv. drie of vier jaren. Een foto van de bosnegerhut, is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee (Advertentie, Ing. Med.) SURINAME, het „brug genhoofd op de wilde kust van Guyana, dat driehonderd jaar geleden door de Zeeuwen werd gevormd", is in al zijn aspecten het onderwerp van een tentoonstelling, waaraan thans in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de laatste hand wordt ge legd. Deze belangwek kende expositie zal Za terdagmiddag door Ko ningin Juliana worden geopend en ingeleid o.a. door redevoeringen vam minister Kernkamp, mr dr R. H. Pos vertegen woordiger van Suriname in Nederland en de gouverneur van Surina me. mr J. Kiaasesz. Reeds nu is te zien dat deze tentoonstelling over dit belangrijke Rijksdeel Overzee uiter mate interessant gaat worden. Zo stEat er een tent opgesteld, bedekt met gedroogd bladerloof, waarin een bosneger, zo hij dat wilde, zijn intrek zou kunnen nemen zon der zich te hoeven be helpen. Er hangen voorts documenten uit de tijd van de Westindische Compagnie en platen over bosontginning: via vergiftiging gevolgd door opruiming met bulldozers naar agrarische bebou wing. Men ziet er een bonte bruidskroon en het sym bool van de levènsrijk- heid: de tadja. een ge vaarte van gekleurd pa pier dat tijdens feesten wordt rondgedragen en na drie dagen als getui genis van zijn verganke lijkheid in de rivier wordt geworpen. (Van onze speciale verslaggever) piSTERMIDDAG heeft de Federatie van Vrijzinnig Hervormde Vrouwenver- enigingen in Noord-Holland weer haar jaarlijkse najaarswijdingsdag ge houden. Honderden vrouwen uit alle delen van onze provincie waren naar Am sterdam getogen, de stad die dit jaar als plaats van samenkomst was uitgekozen. Aan de voet van „die ouwe Wester", in de Westerkerk, werd 's morgens een kerkdienst gehouden, waarin mej. ds K. van Drimmelen voorging. Het is een mooie dienst geworden. Als onderwerp voor haar prediking had ds Van Drim melen uitgezocht Lucas 5:5 en 6 waarin gesproken wordt van de wondere vis vangst op het meer van Genesareth. Zij wekte haar vrouwelijke gemeente op een onwankelbaar vertrouwen te hebben in God en zich in het Geloof niet te laten beïnvloeden door ongunstige factoren. 1 ADAT i i gemeenschappelijk -.ch was gebruikt, kwam het grote ge nschap 's middags in Krasnapolsy bijeen voor het feestelijk gedeelte van deze dag. Door de voorzitster, mevr. N. S. Klein Wassink- van Krimpen, werd een woord van welkom gespro ken, in het bijzonder tot de jonge af deling Scharwoude der Federatie. Ook herdacht zij de in dit jaar gestorven leden der Federatie. Ds M. E. Rosbergen, die onlangs als predikant op een emigrantenschip naar Zuid-Afrika is geweest, verhaalde hier na iets van zijn belevenissen aan boord van de „Zuiderkruis". Hij liet het ech ter niet bij een reisverhaal, maar sneed ook verschillende problemen aan, zo als b.v. het momenteel zeer actuele rassenprobleem. „Het doet vreemd aan," aldus spreker, „wanneer je in een bus of trein stapt daar een bordje te vin den: Verboden voor Blanken. Toch is het zo." Ds Rosbergen wees er echter op, dat de blanke in Zuid-Afrika zijn zwarte medemens niet direct ziet als zijn mindere. Het verschil in niveau waarop beide groepen staan is echter zo groot, dat men voor een naturel, kleurling of Indiër eenvoudig niet de zelfde rechten kan laten gelden als voor een blanke. Dit vooral wat betreft het stemrecht. „Men wil", zo besloot spreker, „echter de grenslijn niet hori zontaal trekken, doch verticaal, zodat blank en zwart naast en niet onder el kaar komen te staan." Na de pauze lichtte hij zijn lezing nog toe met een aantal lichtbeelden. Veel succes had ook het bamboefluit kwartet van mevr. Ten Cate. Op aan gename wijze vertelde deze iets over het zelfmaken van de fluiten en zij wekte de aanwezige dames op zelf ook eens met deze prettige bezigheid te beginnen. Bij de sluiting tenslotte bracht mevr. Klein Wassink dank aan alle die deze dag hebben doen slagen en in het bijzon der aan de sprteksters en spreker. De Federatie mag zeer zeker op een ge slaagde dag terugzien en de voorzit ster wenste allen dan ook een tot ziens toe. Een nieuwe trots van de NCRV zal op 2 October in gebruik worden geno men en wel het nieuwe Sweelinck-or- gel, dat in de grote zaal van de studio een plaats heeft gekregen. Dit kost bare instrument, dat in opdracht van. het NCRV-bestuur is vervaardigd door de beroemde Deense orgelbouwer Mar- cussen te Aabenraa, is een koororgel, dat in zijn opzet teruggrijpt naar de glansperiode van kerkorgelbouw uit het begin der zeventiende eeuw, waarin, de grote Nederlandse organist Jan Pieter- zoon Sweelinck zo stimulerendwerk zaam is geweest. Op twee October zal dit orgel, waarover de experts grote lof uiten, te horen zijn in een concert, waarin het zowel als zelfstandig or gaan zal fungeren als dienst zal doen ter begeleiding van instrumenten en koorzang. Omtrent de andere onderdelen van het win terprogramma van de NCRV is het volgende medegedeeld. Tussen ze ven en acht uur wordt rondom de „dag opening" een programma van gewijde muziek gegeven. Om even half negen volgt een nieuw rubriekje „Tot uw dienst", waarin op gezellige wijze o.a. mededelingen volgen voor en over automobilisten, zeevarenden, mist, glad wegdek, vertrekkend of aanko mend schip of vliegtuig. Donderdagavond komt er een rubriek „Rondom de twintig", waarin twee bekende jeugdleiders aan de hand van brieven van jongere luis teraars met elkaar en met deze jonge ren een gesprek voeren. De steravond krijgt een nieuw ge waad en een iets andere opzet. Inge voerd wordt een z.g. reisbureau Jur riaan. Radio-omroepen uit twintig lan den zullen hieraan medewerken. In de rubriek ernstige muziek zul len onder andere medewerken Elisabeth Schwartzkopf, Frieda Nielsen en Julius Patzak (Hugo Wolf-cyclus). Om de twee weken is de Maandagavond ge reserveerd voor een programma van geestelijke liederen. In de sector lichte muziek zal een nieuw orkest in het genre van Marek Weber optreden. Er komen hoorspelen over Mozart, Beet hoven en Dvorak. De radiokrant wordt uitgebreid. De verhalen van de zich nog altijd in preventieve hechtenis bevindende „President Robert" blijken van dien aard te zijn dat een psychiatrisch onderzoek wordt verwacht. Een desbetreffende be slissing van de Maastrichtse rechtbank la eerstdaags te verwachten. vloedwaarschuwingsdienst", een instel ling, zoals bijvoorbeeld de „IJsberich tendienst" en de „Bijzondere rivier correspondentie". De nieuwe dienst, aan welks samenstelling op het ogen blik hard wordt gewerkt en die Ver moedelijk reeds zeer binnenkort in werking kan treden, zal een perma nent karakter dragen. In tijden van nood zal de dienst ge bruik kunnen maken van de radio, ter wijl hem ook nog andere technische hulpmiddelen ten dienste zuden staan. De Stormvloedwaarschuwingsdienst geldt alleen voor de provincies Zuid- Holland en Zeeland. "Er zullen verschil- ende klassen van urgentie worden aan genomen en voor bepaalde waterstanden :n te verwachten ongunstige factoren •al gewaarschuwd worden. Inmiddels heeft een aantal gemeen ten maatregelen getroffen voor de eigen bevolking. Om enkele voorbeelden te noemen: in Bruinisse heeft de burge meester een evacuatieplan opgesteld; in Kruiningen doet de kerktoren dienst om de gemeentenaren te waarschuwen. Dat geschiedt met vlaggen van verschillen de kleur of met lichtsignalen. In Zierik zee is een alarminstallatie op het stad huis geplaatst. Op enkele plaatsen is een automati sche hoogwatermelder aangebracht, een vinding van iemand uit Middelharnis Zodra' het water bepaalde standen be reikt, gaat een lampje branden. Of de telefoon gaat rinkelen Het ANP meldt, dat aan de kritieke situatie, die als gevolg van de storm van de voorafgaande dagen aan de dijk van de Vierbannenpolder bij Drei- schor (Schouwen) was ontstaan, een einde is gekomen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden men sen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Hier en daar werden grote happen uit de dijk geschuurd. Deze is thans weer met duizend zand zakken en vele kubieke meters gr md versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Het werk aan de dijk bij Dreischor gaat nog steeds dag en nacht door. Ergens uit de nok van het gebouw sijpelt kawi- na-muziek in een Argen- tijns-Europese versie. Daarnaar luisterend kan men zich verder oriënte ren over landbouw, mijn bouw, visserij, een re liëf vam een oerwoud en zien naiar omvangrijke collecties artistieke en handelsproducten. Alle bevolkingsgroepen van Suriname: Hindosta- ni, Indonesiërs, Indianen, Bosnegers en Surinamers hebben persoonlijk mee gewerkt aan het tot stand brengen van de tentoon stelling. Suriname mag dan nog een „achterge bleven gebied" zijn in de zin van Trumans be faamde „Punt Vier", het is desondanks een land van de toekomst. Men ga er eens heen. Het is de moeite waard. Ge kunt in het Instituut terecht elke werkdag van 10 tot 17 uur.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9