Defensieverdrag tussen de V.S. en Spanje getekend Motor bij Oudorp door een vrachtauto aangereden Museum nter Het stopzetten van alle handel Oost-West onmogelijk Straatsburg: Conferentie van Grote Vier zeer gewenst >-geluk" Geen inschakeling bij NAVO Belangrijke besluiten in V.S. over nieuwe atoomwapens? )RT SHAG KKER MAN! ?en Mossadeq Maandag Maandag 28 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 228 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nog geen accoord over de ionen Vloer van mijnlift begaf het Twaalf doden in België Dode en zwaar gewonde bij verkeersongeval Rode Ster: Spanning is weer vergroot Alkmaarder door trein gegrepen Vertraging op baanvak Amsterdam- Weesp Baby van anderhalf pond Eisenhower contra McCarthy c.s De Britse proeven WEERBER1CHT Koningin opende „Suriname" Franse premier: Eerst regeling van Saarkwestie, etc. dan E.V.G. Vruchten en- sappen naar West-Duitsland Een nieuwe voetbaldesillusie in Oslo Vrouw ernstig gewond Schuldige reed door, maai is reeds achterhaald Journalisten in Australië aangekomen Nieuwe ramp trof Japan Suggestie vredes pact 't Westen-Moskou Defensie (in afwachting) niet verslappen Twee kinderen door trein gegrepen Niet Beria maar Eisler? Treinbotsing in België SUIT'S uk! De Ibis-vogel der pechvogels) s middags op 17 H boven Haarlem camera en knipte. :e onfortuinlijke 11 zijn naam, zjjn sn zijn vaste si- inkelier opgeeft obbelmann. Wad- in, krijgt hfl btf an troost ogel die hulpvaar- Met roken zal hij aten tot zijn broek roeld, maar als hj) Waddinxveen laat s, krijgt hij voor Ï5.- sportartikelen ar keuze. Ing. Med.) ilegenheid benut, om bliksem-exposities" te betrekking op werk ise schilder J. Engel- :t enige tijd geleden se Handelmaatschap- i opdracht gekregen, rarenhuis in Maracai- een schilderij te ma- drie bij vier meter, [e Zuidamerikaanse ion Bolivar met zijn tilder was op tal van i gebonden, zo in de nen en paarden, maar min door deze uiter- opdracht zeer goed j heeft een doek ver- ar kleur en composi- imen en dat tegemoet rstelling, die men zich erikaanse landen van ;er legendarische fi- :md. Het schilderij is fficieel overgedragen binnenkort naar zijn cheept. gewijd aan twee Is- naressende schil- leumann en de beeld- uw Lichansky. Werk dames was op door- ersiand, waar enige worden gehouden. De heeft de kans waar- et gedurende enkele te verschaffen en zo en kleine kans te bie- aking met wat er op ie jonge staat Israël :ing is zeer pTettig. nn toont zich in haar en kunstenares met een gevoelig handschrift, uonlijke wijze allerlei Joodse samenleving aarin soms tot zeer somt. Haar gouache» wekken meer de in- lerei" of vingeroefe- rk van mevrouw Li- in afbeelding aan- t name in haar oor- ot een sterke pathe- ïtwerk en haar klein- roelig gedaan. Van W. ?n de voormalige Per- ir Mohammed Mossa- medeverdachten zal dag a.s. beginnen. De achter gesloten deu- '.uster, ae schoonzuster van de Perziscne ex- die Donderdag werden gistermorgen vrijgela- rde vlootoefening „Ma ch twee vliegtuigonge- 1, waardoor twee per en zijn gekomen, te piloot en een Ameri- rden de Amerikaan»- :omsten getekend, die voor economische en t gebruik van Spaanse slden garanderen. Directie: J. BIJLSMA en a KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 Tel* 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 J)E VERENIGDE STATEN van Amerika en Spanje hebben Zaterdag een defensie-overeenkomst met een looptijd van twintig jaar gete kend, waarbij de V.S. het recht krijgen marine- en luchtbases op Spaanse bodem te bouwen en te gebruiken en Spanje militaire uitrus ting krijgt van Amerika. Spanje zal gedurende het jaar eindige' d op 30 Juni a.s. hulp krijgen tot een bedrag van 226 millioen dollar, waar bij inbegrepen economische bijstand. Door deze overeenkomsten heeft Franco-Spanje een deelgenootschap met de Ver. Staten gesloten voor de verdediging van bet Westen tegen het gevaar van een Russische aan val. Het voornaamste doel van Amerika is de modernisering van bet leger en de marine van Spanje. Het Spaanse leger telt thans naar schatting dertig divisies. De overeenkomsten zijn getekend door de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassa deur te Madrid. De kosten van de door Amerika in Spanje te bouwen bases zijn niet in bovengenoemd bedrag begrepen. De organisaties van werkgevers en werknemers, die samenwerken in de Stichting van de Arbeid, hebben na de gerezen moeilijk heden inzake de besprekingen over de op 1 Januari te nemen loonmaatregelen nader advies in gewonnen van enkele deskundigen. Deze commissie van advies zag zich voor de taak gesteld een oor deel te geven over de juistheid van de terzake opgestelde becijfe ringen en de redelijkheid van veronderstellingen, waarvan daar bij is uitgegaan. Over bet advies heeft het be stuur van de Stichting van de Ar beid opnieuw vergaderd, waarbij partijen dichter bij elkaar zijn ge komen. Overeenstemming kon echter niet worden bereikt. In de kolenmijn 'Charbonnage de l'Esperance' in de Belgische provincie Henegouwen zijn Zaterdagavond twaalf mijnwerkers om het teven gekomen en twee gewond, doordat de vloer van de lift het begaf. De schacht is 570 meter diep. De mijnwerkers maakten een val van 130 meter, op het ogenblik, dat zij na af loop van hun werk naar boven werden gebracht. Drie Belgen, een Pool, een Fransman en zeven Italianen vonden de dood. Bij een verkeersongeval te Laagkep- pel is de heer J. S. uit Deventer ge dood en zijn vrouw zwaar gewond. Het echtpaar stak volgens de politie per motorrijwiel de verkeersweg Doe- tinchemDoesburg over zonder op het verkeer te letten en zonder voor rang te verlenen aan een trolleybus op het traject ArnhemDoetinchem. Zij werden door de bus gegrepen a rwaar gewond naar een ziekenhuis in Arnhem overgebracht, waar de man later is overleden De heer S. was ongeveer 50 jaar oud De toestand van de vrouw is nog zeer ernstig. Vermoe delijk bestuurde de vrouw het motor rijwiel, omdat zij een rijbewijs bij rich had en de man niet. TN regeringskringen te Washington werd het verdrag een nieuwe scha kel in de „stalen keten", die het Wes ten tegen aggressie beschermt, ge noemd. Men legt er de nadruk op, dat het verdrag geen Amerikaanse stap is om de weg te bereiden voor toetreding van Spanje tot de NAVO of de Verenig de Naties. Het aantal en de plaats van de ter beschikking van de V.S. komende ba ses is nog niet officieel bekend ge maakt. Naar verluidt zal een lucht basis in het gebied van Sevilla, een an der in Catalonië worden aangelegd. Cartagena wordt genoemd als vloot- basis. Voorts wordt vernomen, dat de V.S. op elke luchthaven in Spanje een eenheid bommenwerpers van dertig vliegtuigen zullen stationeren. De Span jaarden waren verheugd over de na druk die gelegd was op het feit, dat op de bases altijd de Spaanse vlag blijft waaien. Het Russische persbureau Tass heeft het verdrag „een openlijk militair bondgenootschap "genoemd. Het blad van de Russische strijdkrachten de „Rode Ster" noemde gisteren het ver drag een ernstige slag voor de belan gen van Engeland en Frankrijk. De spanning in de internationale betrek- kigen is er door vergroot, zo zegt dit blad en het gaat voort met de opmer king: Dit is een nieuwe schakel in de reeks maatregelen, die door de regeren de kringen in de V.S. zijn genomen, ter voorbereiding van een nieuwe wereld oorlog. De 48-jarige spoorwegarbeider T. Bakker uit Alkmaar is gisteravond met vrij ernstige verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amster- iam vervoerd, nadat hij ter hoogte van de overweg Oude Diemerlaan op het baanvak AmsterdamWeesp was aan gereden door de electrische trein, die om 20.03 uur uit Amsterdam naar Bus- sum was vertrokken. Bakker was vlak voorbij de over weg met andere spoorwegarbeiders op de rails aan het werk met een zware drilboor, die zij niet tijdig konden ver wijderen, toen de trein naderde. De Alkmaarder werd tegen de grond ge smakt. Een uitstekende staaf van de boor drong in de motor van de hard remmende trein. De motor raakte daar door onklaar, zodat het treinverkeer met ongeveer een uur in beide rich tingen vertraagd werd. In New York is veertien dagen ge leden een baby geboren, die slechts anderhalve pond weegt. De baby, die in een couveuse wordt gevoed, maakt het nog steeds goed. President Eisenhower heeft duidelijk gemaakt, dat hij de eis van Senator McCarthy om de hulp aan bondgeno ten, die met communistische landen handel drijven stop te zetten, van de hand wijst. Dit standpunt is bekend gemaakt in een halfjaarlijks rapport aan het Con gres, dat door zijn directeur voor de hulp aan het buitenland, Harold Stas- sen, is opgesteld. Degenen, die aan dringen op stopzetting van de hulp, worden krachtig gecritiseerd wegens „geheel onware" beweringen, dat de Westeuropese bondgenoten militaire voorraden naar de Sovjet-Unie en haar hondgenoten zenden. Het rapport noemt Senator McCar thy niet met name, maar het richt zich klaarblijkelijk wel tegen zijn beschul digen jegens Amerika's Westeuropese bondgenoten. Voorts wordt gezegd: 1. Het stopzetten van alle handel tussen Oost en West is onder de hui dig" omstandigheden onmogelijk. 2. De VS kunnen hun bondgenoten niet dwingen, ook niet door het in houden van hulp. Ook wordt aangedrongen op verla ging van de importtarieven, om te voorkomen, dat Westelijke landen van de handel met de communistische lan den afhankelijk zouden worden. Afgaande op de cijfers van de eer ste zes maanden van dit jaar schat Stassen, dat in 1953 voor een waarde van 375 millioen dollar aan niet-stra- Te Washington meent men, dat er •anwijzingen zijn om ze-r belangrijke beslissingen van president Eisenho- 1 Wer te verwachten over de ontwikke ling van atoom-, waterstof- en moge- Verwachting tol morgenavond: Wisselende bewolking met van avond voornamelijk in de kust streken nog enkele buien, maar morgen bijna overal droog weer. Krachtige tot matige wind aanvankelijk tussen Noordwest en West, later krimpend naar Zuidwest. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Dinsdag; Zen op 6.37, onder 18.23 Maan op 22 05, onder 14.50 lijk nog andere nieuwe wapenen. Een woordvoerder van de commissie voor atoomenergie deelde mee, dat de groep uit Washington was vertrokken voor geheime besprekingen. Dulles verklaarde nog Vrijdag, dat de regering zich ernstig bezig hield met de kwestie van nieuwe wapenen. Men verwijst in dit verband naar berichten, volgens welke de Sovjet- Unie vorderingen heeft gemaakt op het stuk van de fabricage van waterstof bommen. De leider van het Britse program voor atoomenergie, Sir John Cockroft, is op weg naar Amerika voor bespre kingen met Amerikaanse ollega's. Te Melbourne is officieel bekend gemaakt, dat vandaag twee Ameri kaanse bommenwerpers te Sydney zul len arriveren, die tijdens da komende Britse atoomproeven te Woomera in Australië meteorologische gegevens zullen verzamelen. Overigens zullen Amerikanen de ontploffing noch zien noch horen. tegische goederen naar communistisch China zal worden verscheept. Kort vóór dit bekend werd, keerde McCarthy zich in een redevoering voor een afdeling van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel nog tegen de houding van Engeland, dat hij een „zogenaamde bondgenoot, die in bloed geld handelt" noemde. De Senator herhaalde zijn oproep tot de Ameri kaanse regering om de hulp van de Verenigde Staten aan bondgenoten, die goederen naar landen achter het ijzeren gordijn verschepen, onmiddel lijk stop te zetten. Zaterdagmiddag heeft H. M. de Koningin de tentoonstelling „Suriname" in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam ge opend. H. M. toonde veel be langstelling voor het Surinaamse fruit. De Franse premier, Joseph Laniel, heeft op een openbare bijeenkomst te Caen verklaard, dat zijn regering het parlement pas zal verzoeken het EVG- verdrag te bekrachtigen als de Saar kwestie geregeld is, er overeenstem ming bestaat over de Britse deelne ming aan het verdrag en de verklaren de protocollen bij het verdrag gete kend zijn. Over de economische toestand in Frankrijk zei de premier, dat de schat kistpositie voor de komende maanden geen ongerustheid meer baart. Ten aan zien van Indo-China verklaarde Laniel, dat het voor een sterke natie geen schande is te onderhandelen. De Westduitse autoriteiten hebben toestemming verleend tot invoer uit Nederland van vruchten en vruchten sappen ter waarde van 400.000 DM en van ruw zink ter waarde van 350.000 DM. (Van onze correspondent) ZMSTERMORGEN om kwart voor acht heeft zich te Oudorp bij Alkmaar op de Nieuwe Schermerweg een ern stige aanrqding voorgedaan, waarbij de 49-jarige mevrouw W. uit Amsterdam ernstig werd gewond. De chauffeur van de vrachtauto, die de aanrijding veroorzaakte, reed door, doch kon gis teravond in De Hulk bij Hoorn worden achterhaald, nadat radio en telex een oproep van de rijkspolitie te Broek op l angenijijk hadden verspreid. Mevrouw W. bevond zich als duo- passagiere achter op de motor bij haar echtgenoot, die in de richting van de Schermer reed en door een vrachtauto met open laadbak werd ingehaald. De auto zou volgens de heer W. te snel weer naar rechts zijn uitgeweken, waardoor de motor in het gedrang kwam, de auto van achteren raakte en tegen de grond sloeg. Mevr. W. werd De acht Nederlandse journalisten, waaronder onze hoofdredacteur, de heer H. M. Koemans, die Maandag met het KLM-emigranten vliegtuig „Overloon" van Schiphol vertrokken voor een studiereis, zijn gistermiddag aan de Westkust van Australië, in Perth, aangekomen. De twee en vijftig emigranten zijn, op een enkele uit zondering, doorgevlogen naar Mel bourne. De journalisten vangen hun reis door Australië in Perth aan. Volgens de laatste berichten zijn door de wervelstorm en overstromingen in Japan honderd vier en veertig mensen om het leven gekomen en bijna vijf honderd gewond. Nog vier honderd acht en tachtig mensen worden vermist. Bij na 1500 huizen zijn volledig verwoest. Meer dan 100.000 woningen staan on der water. met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Haar toestand was gisteravond bevredigend. De mo torrijder zelf liep slechts enige ontvel lingen op. De bestuurder van de vrachtauto reed door, hoewel hij zeer waarschijlljk van de aanrijding op de hoogte is geweest. De groepscom mandant van de rijkspolitie te Broek op I angendijk heeft onmiddellijk via radio en telex een signalement van de vrachtauto en een verzoek om inlich tingen betreffende de identiteit van de bestuurder doen verspreiden. Gister avond werd de man, een zekere W. uit Hippolytushoef, in Den Huik achter haald. jLIET Nederlands elftal is gistermiddag in het lang niet uitverkochte Ulie- val-stadion te Oslo niet in staat ge weest een streep te zetten onder de troosteloze reeks nederlagen, een serie die twee en een half jaar geleden is begonnen en waaraan, gezien het ver toonde spel, voorlopig wel geen einde zal komen. Het waarlijk niet groots spelende Noorse elftal zegevierde met 4-0 over een Oranje-'eam, dat zo slecht, zo onbezield en machteloos speelde als wij zelden of nooit hebben gezien. Vooral in de tweede helft, waaraan met nog dubbelblankc stand moest worden begonnen, werd het van Ne derlandse zijde een droevige vertoning. De aanwezige leden van de Keuze Com missie zullen zich ongetwijfeld met grote bezorgdheid afvragen, hoe zij voor de wedstrijd tegen België op 25 October, tot een redelijke formatie moeten komen. Op ot.ze sportpagina vindt u de reportage van onze speciale verslaggever, die met een speciaal voor Nederlandse sportjournalisten gechar terd vliegtuig naar Oslo is gereisd. Op onze foto: Bleyenberg (links) scoort bijna, maar Svenssen kopt de bal uit het doel. Zwevend de Noorse keeper A. Hansen. (Van een correspondent te Straatsburg) IJE Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdag in haar slotzitting de hoop uitgesproken, dat het tot een conferentie tussen de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zal komen. Zij voegde hier echter aan toe, dat hangende het resultaat van een dergelijke conferen tie de opbouw van de Westelijke ver dediging (met deelneming van West- Duitsland) niet zou mogen verslappen. De intregatie van geheel Duitsland in een Verenigd Europa zou, naar de me ning van de vergadering, een garantie voor de vrede betekenen. In de resolutie van Straatsburg, die met zeer grote meerderheid werd aan genomen. wordt ook de mening uitge sproken, dat aan de Sovjet-Unie een wederzijde veiligheidsverdrag in het kader van de Verenigde Naties moet worden aangeboden. Daaraan zouden moeten deelnemen de Ver. Staten, En geland, da Sovjet-Unie en de landen, die zich kunnen aansluiten bij de Eu ropese politieke gemeenschap. De Duitse en de Engelse socialisten verklaarden het met het grootste deel van de resolutie eens te zijn, doch be zwaren te hebben tegen de eis van deelneming van West-Duitsland aan de Westelijke verdediging. De resolutie werd aangenomen met 76 stemmen tegen 7. Tegen stemden al leen de Duitse Socialisten. Elf der af gevaardigden onthielden zich van stemming, nl. de Engelse Socialisten, twee Zweden en de Belg, prof. Rolin. Twee kinderen van de landbouwer Chr. E. uit Neerbosch bij Nijmegen vijn Zaterdagmiddag op een onbewaakte overweg nabij Nijmegen door een trein gegreper en gedood. De kinderen zaten op een door een paard getrokken wagen Toen de 50-jarige landbouwer Chr. E. .iet zijn platte wagen de onbewaak te overweg nabij de St. Teunismolen onder Nijmegen passeerde, bemerkte hij niet de waarschuwende knipperb-ht- installatie, die de trein NijmegenDen Bosch aankondigde. Het paard was de rails reeds gepasseerd. De wapen werd gegrepen en de zevenjarige Albert en zijn tienjarige zusje Maria Christina, die zich op de wagen bevonden, werden vrijwel op slag gedood. De vader van de kinderen liep slechts lichte ver wondingen op. Het Amerikaanse blscl „New York Post" schrijft, dat de geheimzlnn "e communistische vluchteling in Spanje niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Ver Staten uitgeweken en weid minister van pro paganda in Oost-Duitsland. Eisler zou zeer veel op Beria lijken. Het is absurd te denken, dat Beria zich niet meer in de Sovjet-Unie be vindt, aldus heeft het Russische blad Komsomolskaja Pravda" geantwoord op een vraag van drie Amerikanen die op het ogenblik in Moskou zijn. üp het station Jemeppe-sur-San sre is Zaterdag de sneltrein LuikDoornik ingereden op de stoptrein Namen— Charleroi, die stilstond wegens een de fect. Men w?s juist bezig de stopt» ein op een ander spooT te plaatsen Drie personen, w.o twee Belgische scholie ren kwamen om het leven. Tien passa giers werden ernstig en bijna honderd lichtgewond.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1