Noorwegen overklaste zwak Oranje-team (4-0) Spelpeil van Nederlands elftal nog steeds dalende Het internationale debuut van Steiger was niet slecht Arsenal won... zonderLawton Debacle met kunst en vliegwerk voorkomen NeemnAKKERTJE NERVA NOVA Geen lichtpunten aan voetbalhorizon Dans om de bal Nederlands legioen was zeer klein Marathon-zege van v. d. Zande I TO RUST De Noren scoorden vier doelpunten in de tweede helft van de strijd De Nederlandse aanval was machteloos MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 t ^aa»aas& «"«qrfrilPr m f' Tfffïl^'lïfmT (Van een eigen verslaggever) [-JET heeft er een ogenblik naar uitgezien, dat de wedstrijd in Oslo op een debacle zou uitlopen. Dat was een kwartier voor het eind, toen de hele Nederlandse verdediging, keeper Steiger incluis, geen hand uit stak naar een zuiver, maar zacht kopballetje van rechtsbinnen Tho- resen, dat tergend langzaam de hoek inhuppelend de stand op 04 bracht. Dat het daarbij tenslotte bleef, schrijve men niet op het conto van het moreel van de Nederlandse ploeg. Dat was murw gespeeld in het eerste kwartier na de rust, het kwartier, dat men in de gloriedagen van het nationale voetbal „het Hollands kwartiertje" placht te noe men. In dat kwartier werden de Nederlanders finaal overklast met twee machtige Noorse treffers om het verschil in spelkwalifeit te accentueren. Na dat tweede doelpunt brak er iets in het Oranjeteam. En in het laatste halfuur kon men ir Harry Denis, de heer Pellikaan en de an dere KNVB-officials op de tribune als het ware horen zuchten: „Frank rijk, geef ons onze legioenen weer!" MEN GAAT dan tenslotte weer een wedstrijd van het nationale voetbal team zien omdat het, in deze faze van experimenteren, toch altijd mogelijk is dat er hier en daar een lichtpuntje aan de voetbalhorizon wordt cntdekt. De wedstrijd tegen de Horen kon zulk een lichtpuntje opleveren, omdat er im mers enkele nieuwe, in hun clubelftal goed in vorm zijnde spelers waren op gesteld, terwijl bovendien het spel van de Noren ons niet ongunstig pleegt te liggen. Welnu, na de wedstrijd van gisteren kan nog immer niet gezegd worden, dat het Nederlandse voetbal op de goe de weg is. Integendeel wat wij na de wedstrijd tegen Zwitserland moes ten schrijven, namelijk dat er geen aanwijzing te vinden was in de rich ting van een verbetering van het spel peil, geldt thans in wellicht nog ster ker mate. Het was heel pover, wat het Oranje team te zien heeft gegeven. Een voor hoede, die absoluut elke stootkracht ontbeerde, een gapend middenveld, dat soms minuten achtereen door de Noren beheerst werd, een verdediging, die na een vrij goede eerste helft na de thee in een hoek lag als een ge bruikte theedoek. Men kan, na het vertoonde spel, wel elke illusie laten varen, dat in de eerst komende jaren een Nederlands elftal opgebouwd zal kunnen worden, dat enige kans maakt tegen onze traditio nele tegenstanders. Het is namelijk niet alleen noodzakelijk, de jeugdige spelers met talent te vinden en op te kweken, doch ook zal er aan de men tale training zeer veel gedaan moeten worden om de ploeg, die het nationale voetbal in het buitenland vertegen woordigt, de nodige hardheid, het nood zakelijke incasseringsvermogen te ge ven, dat thans ontbreekt. Wanneer men een dergelijk hard oor deel moet uitspreken over de elf voet ballers, die gisteren in Oslo de zeer sportieve Noorse toeschouwers het waren er 24.532 en het schilderachtig in een dal gelegen stadion vertoonde hier en daar lege plekken slechts bij hoge uitzondering een applausje konden ontlokken, dan kan men uiter aard kort zijn over de verrichtingen der spelers. Het allerkortst kan men daarbij zijn over de voorhoede. Bleyenberg, de midvoor uit Enschede, v/erd volkomen drooggelegd door de Noorse spil Svens- sen. Toegegeven doordat Van Beur den en Van der Kuil hun verbindende taak als binnenspelers onvoldoende vervulden Piet v. d. Kuil is tenslot te een vleugelspeler en dit was aan zijn positie kiezen duidelijk te merken kreeg de Nederlandse midvoor veel uit de achterhoede gespeelde ballen op borst- of kophoogte, waarmee hij maar zeer moeilijk raad wist. Maar enige bezieling als aanvalsleider ging van hem niet uit. Vah Ede en Meyers deden op de vleugel soms aardige dingen. Vooral de laatste, maar slechts zelden kreeg men de indruk, dat zij beseften, dat hier een internationale wedstrijd aan de gang was waarin het toch ook wel aar dig is, indien er enige doelpunten ge maakt worden. De hele voorhoede vormde een week, bijwijlen werkelijk primitief spelende lijn, waarin men te vergeefs speurde naar enigerlei spel opvatting, van welke aard dan ook. In de halflinie was aanvoerder Bies- brouck slechts een schaduw van zich zelf. Stopperspil Van der Hoek, schijn baar achteloos in zijn gebaren, kon ons Terlouw nog niet doen vergeten al wist hij vele malen reddend in te grij pen en Klaassons was de beste man uit de halflinie, herhaaldelijk voor het eigen doel opduikend in situaties, waarin de verdediging als geheel zich reeds als geslagen moest beschouwen. Tebak, die een kwartier voor het eind moest uitvallen, speelde een zwak ke wedstrijd, aanmerkelijk minder bij voorbeeld dan wij hem enkele Weken geleden in Almelo -egen Heracles za gen voetballen. Samen met Odenthal wist hij, geholpen door Steiger, lat, pa len en Noren de score blank te hou den, maar beide backs raakten na de pauze geheel uit hun evenwicht. Slechts van het internationaal de buut van doelman Steiger mag men zeggen, dat het geslaagd is. Landman was geblesseerd en zodoende verscheen Piet Kraak, lichtelijk grijzend aan de slapen, als reserve in Noorwegen. Wan neer wij het optreden van de PSV- keeper gistermiddag vergelijken met dat van Kraak vorige week tegen He racles, dan kan gezegd worden, dat beiden een even betrouwbare indruk maakten. Van Kraak is bekend, dat hij de laatste maanden niet minder dan twaalf pond heeft afgetraind en niet» liever zou willen, dan zich opnieuw zijn plaats onder de nationale lat ver overen. Dat kan een interessante drie kamp worden tussen hem, Steiger en Landman! De Noren speelden voor de rust een spel, dat ons deed opmerken: Deze wedstrijd behoeft door Nederland niet verloren te worden, mits de Oranje elf het tempo een weinig opvoert. De lichaamsconditie van de Noren was echter duidelijk beter dan die van het Nederlands elftal, grotendeels blonde reuzen, die geen centrale training als de Nederlanders nodig blijken te heb ben om tot een indrukwekkend spel te komen. Zij hadden kennelijk de eerste 45 minuten nodig om op elkaar inge speeld te raken, doch daarna sneden zij dan ook messcherp door de Nederland se defensie, onder de bezielende lei ding van rechtsbinnen Gunner Thore- hen, met de aalvlugge, gemakkelijk en oerhard schietende midvoor Gunnar Dybwad als voortdurende bedreiging. Hier lag het grote verschil tussen beide ploegen: De Noren, met hun twee „gunners", hun kanonniers die in de tweede helft tempo aan doorzettings vermogen paarden, de Nederlanders met hun slappe aanvalslijn, die de rus tige Noorse doelman A. Hansen eigen lijk geen moment in ernstige moeilijk heden wist te brengen. Moet men daarna nog spreken van de Nederlandse Keuze- of Technische Commissie? Het is niet nodig, deze he ren hard te vallen. Zij zitten met een spelersmateriaal, dat in de breedte royaal genoeg is, maar waarin nu een maal uitblinkers ontbreken. Het staat wel vast, dat over enkele weken tegen België Bleyenberg en Tebak vervangen zullen worden maar met evenveel recht vervangt de Keuzecommissie het hele elftal. Toen wij Zondagmorgen in onze hotelkamer de radio aanzetten, was juist een Noorse commentator bezig, te voorspellen dat de Noren toch eigen lijk zonder moeite met 4-0 zouden moe ten kunnen winnen. Dat was een naar geestige prognose, die echter, gezien het dienovereenkomstig resultaat, aan geeft tot welk een laag peil het aan zien van Nederland op voetbalgebied gedaald is. De Noorse toeschouwers, hoffelijk en De wedstrijd Noorwegen Nederland is een desillusie geworden. Vooral onze voorhoede speelde zo zwak, dat de Noorse verdediging weinig moeite had met de Nederlandse aanvallen. Op de foto ziet Bleyenberg zich de kans ontnomen door Svenssen. Van Ede staat klaar om in te grijpen. sportief, wachtten zich wel, van deze geringschatting te doen blijken. Na af loop werden wij aangesproken door één hunner, die de wenkbrauwen op trekkend zei: „Dit Nederlandse elftal moet toch wel ver beneden zijn nor male vorm gespeeld hebben?" Helaas voor het Nederlandse voetbal: dat was niet het geval. Tenzij men' er, gelijk wij, van uitgaat, dat het spelpeil in ons land zich nog immer in een da lende lijn bevindt, zodat de vorm van de ploeg in elke wedstrijd nog weer een weinig beneden die van de vorige ligt. m^ÊmÊÈËÊÊÈmÊm (Van een eigen verslaggever) UflJ schatten het „legioen", dat de Nederlandse voetballers in Oslo aanvuurde, op hooguit een honderd mensen, ongeacht de 22 verslaggevers, die per speciaal 'vliegtuig naar Noorwegen waren gevlogen en daarmee aan de wed strijd eigenlijk meer eer bewezen dan hij krachtens het vertoonde spel verdiende. „H-o-l-l-a-n-d, Holland spreekt een woordje mee", klonk het voor het begin en in de aanvang van de wed strijd uit de „Nederlandse" hoek van de tribune, waar zelfs een man met een oranje pet viel te onderkennen. Wij zagen na afloop een autobus uit Ridderkerk, vol voetbalminnende, zij het teleur gestelde Ridderkerkers. Wij za gen ook een autobus, waarin men ten teken van rouw enige gor dijntjes had laten zakken Het Nederlands elftal voor de aan vang van de wedstrijd tegen Noor wegen. Knielend v.l.n.r.: Van Ede, Van Beurden, Bleijenberg, Meijers. Staande v.l.n.r.: Van der Kuil, Odenthal, Steiger, Klaassens, Van de Hoek, Biesbrouck en Tabak. De Nederlanders Janus van der Zan de en Jaap Overdijk hebben uitsteken de resultaten geboekt in de te Essen georganiseerde Marathonloop. Van der Zande eindigde op de eerste plaats in de tijd van 2 uur 47 min. en 40 sec. Overdijk kwam als tweede binnen in 2 uur 53 min. en 17 sec. De eerste Duitser was Schoening, die met een tijd van 2 uur 56 min. op de derde plaats beslag legde. De organisatie van de wedstrijd liet veel te wensen over. Het parcours was zeer slecht afgezet, met het gevolg, dat verschillende deel nemers een verkeerde weg insloegen, o.a. onze landgenoot Stolker. Hij raak te driemaal op het verkeerde pad en gaf tenslotte de strijd maar op. ARSENAL en Sunderland schijnen over hun dieptepunt heen te zijn. De Gunners sloegen Cardiff City met 3-0, de eerste nederlaag in dit seizoen van Cardiff op eigen terrein en de eerste zege van Arsenal. Sunderland had het tegen Blackpool niet zo ge makkelijk. Met de rust stond deze ploeg nog met 2-1 achter en pas in de laatste minuut kon Trevor Ford de winnende goal scoren. Sunderland zal er overigens geen spijt van hebben Ford weer als aanvalsleider te hebben opgesteld. Deze speler scoorde name lijk alle drie goals voor zijn club. Wolverhampton Wanderers zal ver in de voetbalhistorie terug moeten bladeren om zo'n grote overwinning tegen te komen als Zaterdagmiddag op Chelsea werd behaald. De Wolves zegevierden namelijk met 8-1. De Zuid- Afrikaan Leary nam drie doelpunten voor zijn rekening. Drie goals scoorde hij, toen de tweede helft nog geen vijf minuten oud was. Ook Charlton Athle tic bereikte een hoge score. De Liver- pool-goalie moest een half dozijn doel punten toestaan, terwijl zijn voorhoe de niet bij machte was om de doel- verdediger van Charlton ook maar eenmaal te laten misgrijpen. De zege van Arsenal kwam tot stand zonder Tommy Lawton. Hij was geblesseerd en kon de Londenaren daardoor niet bijstaan. De leider van de eerste divi sie. West Bromwich Albion, kwam te gen Sheffield Wednesday maer juist met de hakken over de sloot (3-2). Dat was niettemin ruimschoots vol doende om de eerste plaats te behou den vóór Wolverhampton Wanderers en Charlton Athletic. De uitslagen luiden: Aston Villa Sheffield United 4-0; BurnleyNew castle United l-2: Cardiff City—Arse nal 0-3: Charlton Athletic—Liverpool 6-0: Huddersfield TownMiddels- brough 2-1; Manchester CityPorts mouth 2-1; Preston North EndBol ton Wanderers 3-1; Sheffield Wednes dayWest Bromwich Albion 2-3; Sun derlandBlackpool 3-2; Tottenham HotspurManchester United 1-1. (Advertentie, Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) (Van een eigen verslaggever) D' 4O-NEDERLAAG tegen de stoere Noren is verdiend, meer dan verdiend, al zal men in Noorwegen misschien te beleefd zijn om dit te zeggen. Nadat men, op grond van het matige spel van beide ploegen in de eerste helft, tot en met de pauze nog op een gelijk spel of wel licht, met een beetje geluk, op een kleine overwinning had mogen hopen, maakten de Noren na de hervatting een zo resoluut einde aan deze illusies, dat men in Nederland met die 40 eigenlijk nog te vreden moet zijn. niRECT na het begin namen de No ren het spel in handen en, behou dens een uitval door een throughpass van Bleyenberg waar Van Ede net niet bij kon, speelde de strijd zich de eerste twintig minuten grotendeels af op de Nederlandse helft. Meesterlijk zagen wij linksbuiten Hennum en rechtsbinnen Thoresen door de oran je-verdediging schuiven, maar het har de schot van midvoor Dybwad werd door Steig' r npar behoren verwerkt. Wij zien in deze periode Van der Kuil enig goed werk doen, dat een belofte inhoud voor de verdere strijd, die echter niet zou worden ingelost. Van Ede loopt zich, gelijk hij nadien her haaldelijk zou doen, vast op de rotsen der Noorse kustverdediging. Voortdurend horen wij in deze pe riode schieten, doch het is niet de Nederlandse voorhoede, doch het Noorse leger, dat in de omgeving van het stadion herfstmanoeuvres blijkt te houden. Het is allemaal veel te door zichtig, wat de Nederlandse aanval lers ondernemen, en geen ogenblik krijgt men het gevoel, dat hier intel ligentie en technisch kunnen worden samengevoegd tot een verrassend pa troon, van een allure om een tegen stander te overrompelen. Eerst 22 mi nuten na de aanvang noteren wij het eerste goede schot van Nederlandse zijde, van de voet van Van Ede. Even later volgt een goede Nederlandse aan val, die echter door Van Ede wordt verknoeid. Na de eerste 20 minuten weten de Nederlanders zich wat los te werken. Het spel golft heen en weer van strafschopgebied tot strafschopge bied, zonder dat de toeschouwer we gens hartverzwikkingen naar een fla con behoeft te grijpen. Van Beurden kanjert een keer hard over, Van der Kuil doet even later hetzelfde, Steiger brengt door uitlopen een Noorse aan val tijdig om zeep en bij de Noren is het even later keeper Hansen, die even resoluut ingrijpt. TMRECT na de rust beginnen de sen saties. Onoordeelkundig uitschieten van Steiger doet de bal bij de Noorse midvoor Dybwad belanden, maar Te bak weet de bal nog over de zijlijn te manoeuvreren. Dan ontstaat er een fantastische situatie voor het Noorse doel. Spil Svenssen moet, onder de druk van de toelopende Bleyenberg en Van Beurden, de bal terugspelen, maar lepelt hem daarbij over zijn eigen keeper heen. De bal zweeft in het verlaten doel en reeds tellen wij het doelpunt als een magisch Noors been opduikt op de lijn en de bal na veel gecaramboleer uit het Noorse strafschopgebied verdwijnt. Ware dit een doelpunt geworden, het zou een keerpunt in de wedstrijd hebben kunnen betekenen. Nu echter was de terugslag op het Nederlandse team zo groot, dat tegenover de frisse, onstuimige Noorse aanvallen die er op volgen niet het juiste tegenspel ge vonden wordt. Men kan kennelijk deze teleurstelling niet verwerken. En dan komt de processie van Noor se doelpunten. Een zeer fraaie pass van rechtsbuiten Strandbakke stelt de Noorse uitblinker Thoresen in staat, een vliegend schot te lossen, dat on houdbaar voor Steiger in de touwen vliegt (10). Vier minuten later kan jert Strandbakke tegen de paal, daar- (Advertentie, Ing. Med.) na Nordahl nog eens, Hennum schiet net naast. Maar terwijl Steiger op de grond ligt wordt een, na een volgende aanval opnieuw van de paal terugstui- tende bal, door Strandbakke ingezet (2—0). Aanvoerder Biesbroeck bezweert zijn binnenspelers Van Beurden en Van der Kuil, toch terug te komen, maar het mag niet baten. Een flitsende com binatie Thoresen-Strandbakke-Dybwad doet, precies twintig minuten na de hervatting, het derde Noorse doelpunt ontstaan (30). In de vijf minuten, die daarop vol gen, wordt Tebak tweemaal zo gran dioos gepasseerd, dat men zich af vraagt waar dat heen moet. Enkele ogenblikken later moet hij zich laten vervangen door Lagerwaard. Nauwelijks is de invaller in het veld, of de wonderlijke situatie ont staat, dat een ogenschijnlijk niet zo gevaarlijke Noorse aanval tot een nieuw doelpunt leidt. Als gebiologeerd staren Nederlandse achterhoede en middenlinie naar het kabbelende bal letje, dat van Thoresen's kuif in de richting van de linkerdoelhoek hup pelt. Zelfs Steiger staat stokstijf, steekt geen hand uit naar het ronde dingetje, dat bij het overschrijden van de krijt streep de score op 40 brengt. Er dreigt in de daarop volgende mi nuten een voetbalramp. Maar de No ren vinden het blijkbaar welletjes zo, hun aanvallen worden althans minder' gevaarlijk en met enig kunst- en vlieg werk weet de Nederlandse achterhoe de te voorkomen, dat de score verder wordt opgevoerd. Zelfs vallen er' in het laatste kwartier enkele Nederland se aanvallen te noteren op de zich rustig in de verdediging terugtrekken de Noren, maar een ernstige bedrei ging kunnen zij iet meer vormen. Als de voortreffelijk leidende Deense scheidsrechter Leo Helge het eindsig naal blaast, valt er een mat zwijgen over het dal, waarin temidden der eeuwig zingende Noorse bomen zich weer een akte van het langgerekte Ne- d-rlandse voetbaldrama 'heeft afge speeld. 6

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5