Goede dag voor Eechtrop, DEM, Kraaien en Terriers Deelnemers RAC-West rit doken onder in de mist CasteRa-Vaatwas Tweede me Be man uit Australië Alkmaar met 7-0 verslagen r Twee groepen Duitsers terug uit Russische kampen Dr Euwe i Van de Noordhollandse hockeyvelden De Hermes dames wonnen reglementair Beroepsspelers in Finse elftal Van der Spek (Suomi) onderscheidde zich in Singelloop Winnaar arriveerde half uur te laat keuken in blinkender vaat en zachtere handen! Wagtmans zevende in Lugano Militaire zwemploeg op tweede plaats Pim, Pam Pom en de wonderlamp Allen moesten zware arbeid verrichten P.y.d.A. vergaderde in Alkmaar Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma I V-Dr EU MAANDAG 28 SEi 2-1 te kloppen. En verder kwamen in de derde klasse Terriers en DEM tot goede resultaten. De Alkmaarders lie ten Amsterdam 6 met een 2-3 neder laag huiswaarts keren. DEM won op eigen veld met 6-0 van HIC 3. Hermes 2 won uit met 3-1 van DEM 2, terwijl Alkmaar 2 op eigen veld met 3-2 de meerderheid van BMHC VII moest ondervinden. Strawberries deed in de promotie klasse B dames meer dan verwacht mocht worden door met niet minder dan 4-0 van Kanton te winnen, na met de rust met 1-0 te hebben voorgestaan. (Van onze hockeymedewerker) J|jET IS UITERAARD nog wat voorbarig om thans, na twee competitiedagen, reeds conclusies uit de verrichtingen te gaan trekken. Maar nu op de twee de dag Togo en BMHC voor de tweede zege in successie zorgden en de HHIJC- machine weer op volle toeren liep, kon het hier wel eens een spannende strijd worden om de eerste plaats. De resultaten van het Noordhollandse hockey geven reden tot tevredenheid. Bij de heren overwinningen voor Eechtrop, Kraaien, DEM en Terriers, gelijke spelen voor Strawberries en Adelborsten, bij de dames overwinningen voor Strawberries, Eechtrop en Hoorn. Kampong gaat in de eerste klasse een moeilijk seizoen tegemoet, verloor uit van Togo met 6-0, in welk aantal doel punten Dudok van Heel een groot aan deel had. Amsterdam en Hilversum deelden de punten. Met 1-1 kwam het einde. BMHC won met 3-0 van Be Fair, een stand welke met de rust reeds was bereikt. En na met de rust met 2-0 te hebben voorgestaan won HHIJC met 7-0 van Groen Geel, vijf doelpunten voor Kruize, één voor Wim van Heel en één voor Gerritsen. Eechtrop voelt zich in de nieuwe om geving, de promotieklasse, uitstekend thuis. Na de zege van vorige week op Tempo 34 werd Zondag op eigen grond wederom gewonnen, nu met niet min der dan 5-0 van HHIJC 3. HDM 2 liet er geen twijfel over bestaan, dat het sterker is dan Tempo 4, won met 4-0. Leiden won de uitwedstrijd tegen Zuidwijk met 2-1, Spirit versloeg Aeo lus met 4-3. Zandvoort schijnt in de promotieklasse C een moeilijk seizoen tegemoet te gaan. Want na de neder laag van vorige week tegen de SCHC- reserves werd nu in Bloemendaal met 6-1 van BMHC 3 verloren. HBS deed bepaald verdienstelijk werk door uit tegen SCHC 2 met 4-4 gelijk te spelen. In de promotieklasse D speelde Straw berries op eigen veld gelijk tegen Pi- noke, met 2-2 kwam het einde van deze spannende strijd. Alkmaar ging in Hilversum tegen het derde elftal van die naam roemloos ten onder en geheel onverwacht, want de ploeg gaf uitste kend partij en tot tien minuten na de rust stond het nog 0-0 met wisselende kansen. Toen werd de Alkmaarspil ge blesseerd en inplaats van een inval ler in het veld te zenden bleef de spil maar wat meespelen. Hilversum wist toen snel met 1-0 voor te komen, waar op de Alkmaarploeg als een kaarten huis in elkaar stortte en Hilversum de score tot 7-0 kon opvoeren. Kameleon bleef hier met 2-0 de baas over Be Fair 2, maar Leiden won in Amster dam met 2-1 van HIC. Buitengewoon heeft het gespannen in de voor de tweede klasse D te Den Helder ge speelde wedstrijd Hermes-Kraaien. Tenslotte door de club uit Wormer- veer met 1-0 gewonnen. Adelborsten werd een punt rijker door het 2-2 gelijke spel tegen HBS 2, terwijl de reserves van Strawberries de tweede nederlaag in successie kre gen te incasseren met 5-2 in de uit wedstrijd tegen Alliance 2. Zandvoort 2 verloor in eigen omgeving met 3-1 van BMHC 5. Oo kverder deden de he ren van Eechtrop het uitstekend want het tweede keerde met een 2-2 gelijk spel van het bezoek aan BMHC terug, en Eechtrop 3 bracht de uitwedstrijd tegen Zandvoort 3 met 4-1 tot een goed einde. Voor de heren van Strawber ries hield het derde elftal de eer op door Pinoke 4 in eigen omgeving met Het verleden week zo goed begon nen DEM moest gisteren een nederlaag incasseren tegen HBS dat met 2-1 won. Verder noteren we een 3-3 gelijkspel van Groen Geel 2 tegen HHIJC 2, en een 3-2 zege van de Rood Wit-reserves op HDM. In de tweede klasse C ble ven de defensies van Kraaien en Be Fair 2 de aanvalslinies van het begin tot het einde de baas. Het was en bleef 0-0. En ook bij Alkmaar kwam het einde met een verdeling der punten 1-1. Zandvoort verloor met niet min der dan 9-0 van HIC, Ijsvogels met 3-0 van Laren 2. Ook de dames van Eechtrop kwamen best voor de dag. Het eerste won op eigen grond niet overtuigend maar wel verdiend met 1-0 van Strawberries 2, Eechtrop 2 op het veld van de tegenpartij met 2-1 van Strawberries 3. Hermes wachtte tever geefs op zijn tegenstanders en won daarmee reglementair met 5-0. Am sterdam 4 bleek te sterk voor Hermes 2, won met 7-2. DEM 2 deed het beter dan het eerste elftal, versloeg Terriers met 2-0 terwijl Alkmaar 2 met 4-1 van SSS 2 won. Hoorn, met goede voor nemens bezield, won met 2-1 van Kraaien 2. (Van een onzer redacteuren ^LS een overrijpe tomaat hing Zaterdagavond de maan boven de Westfriese polders. Die rode schijf plus enkele meters wegdek en een stukje berm was het enige wat de deelnemers aan de RAC-West rit gedurende hun 80 kilometertocht van het landschap hebben gezien. Reeds bij de start op het Hofplein in Alkmaar was er sprake van de mist, die als een klamme, grijze deken over het land lag uitgespreid. De mensen, die van buiten kwamen hadden er een zwaar hoofd in, maar de organisatoren liepen opgewekt en bedrijvig heen en weer en zeiden: „Mist? Op sommige plekken wel wat, maar overigens.Toch wisten ze wel wat er op de landweggetjes te wachten stond, want de vertrekkende kreeg de zeer verstandige raad mee zich aan het gemid delde van 40 km niet te storen als het onderweg „dicht" zat. En dat zat het. fj het Finse el/tal, dat in de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal, tegen België met 22 gelijk speelde, waren drie spelers opgenomen die in Franse profclubs spelen. In Fin land is men van mening dat be roepsspelers zonder enig bezwaar in het nationale team kunnen worden opgesteld. Het betrof hier de spelers Rytkonen, Ryt- berg en Lehtovirta. Ook de Zweedse Voetbalbond denkt er ernstig over om in de wedstrijd tegen België, welke op S Octo ber te Brussel wordt gespeeld enkele Zweedse professionals op te nemen. Niet Gunnar Nordahl, die in het voorlopig FIFA elftal is gekozen, zou hiervoor in aan merking komen, maar wel de ook in Italië vertoevende Jepsson, Oren en Skoglund. Een defini tieve keuze heeft men te Stock holm evenwel nog niet gedaan. De Utrechtse Smgelloop over een afstand van 5800 meter is dit jaar ge wonnen door de Arnhemmer Viset. Met nog twee kilometer voor de boeg had Viset een voorsprong van ruim honderd meter, maar in de laatste ki lometer kwamen v. d. Spek van Suo mi en Janus van der Zande zo sterk naar voren, dat het toch nog een span nende finish werd. Met een laatste krachtsinspanning kon Viset zijn lei dende positie handhaven, maar met slechts enkele meters verschil kwam Van der Spek als uitstekende tweede binnen. De uitslag luidde: 1. H. Viset, Cialfo rnhem) 17 min. 25,8 sec.: 2. A. van der Spek, Suomi (Velsen); 3. J. van der Zande, Olympia (Halsteren); 4. J. Fredriks, Daventria (Deventer); 5. P. Verra, Haarlem (Haarlem)- 6. C. Cal- laars. DWS (Tiel)7. D. Slegt, Daven tria (Deventer). Te Reno in de Amerikaanse staat Ne vada is Zaterdagavond een krachtige aardbeving gevoeld. jVjauwelijks hadden de wagens er waren ruim 40 deelnemers de Friese brug achter zich of ze gleden de grauwe pap in, die slechts een zi"ht van een paar meter toestond en het rijden tot een spannende en enerve rende gebeurtenis maakte. Met de neus tegen de voorruit gedrukt, heb ben de bestuurders door de opening getuurd, die de ruitenwissers op het beslagen glas waaierden, de zenuwen gespannen om iedere onverwachte bocht op de polderwegen niet de laat ste van deze rit te doen zijn. Voor één equipe (P. Pouwels en H. de Wild) kwam die laatste bocht reeds in het begin van het parcours. Ze hadden met hun DKW de Heer- hugowaard doorkruist, maar strand den bij Rustenburg, toen de auto bij een scherpe wending van de weg in do berm schoot en kantelde. Het onge luk liep goed af. De heer De Wild, die een flinke tik tegen het hoofd had gekregen, klaagde over hoofdpijn, maar overigens waren er geen bles sures. De gedeukte auto kon weer op de wielen worden gezet en rijdende hebben de pechvogels de startplaats bereikt, die ze nog slechts kort te voren hadden verlaten. Intussen hadden de anderen zich a! verder een weg gezocht in het ge heimzinnige wereldje van enkele vierkante meters, dat met hen mee bleef schuiven en de wagens volkomen van elkaar isoleerde. Slechts bij de ANWB-palen zag men de auto's als vliegen op een lamp gekleefd, maar een tel later had de grijze mist de rode achterlichten reeds verzwolgen en was iedere equipe weer geheel op zichzelf aangewezen. De ANWB-pa len vormden de oriëntatiepunten op deze nachtelijke, mistige, maar verre van misselijke tocht. De kaartlezers was het niet gemakkelijk gemaakt Zij moesten aan de hand van de gege vens de auto's van de ene naar de andere wegwijzer dirigeren en daar bij de kortste route kiezen. Van de palen waren enkele opschriften be kend en naar aanleiding daarvan dienden de navigatoren te bepalen welke richting zij moesten nemen. Het was duidelijk, dat in deze omstan digheden de voorgeschreven tijd niet kon worden gehandhaafd. De win naars de equipe D. de Wild en W. de Wild, die een fantastische course hebben gereden kwamen zelfs nog een half uur te laat binnen. De an dere deelnemers, die in de prijzen vielen, waren meer dan een uur te laat aan de finish. Hoe moeilijk de rit is geweest moge blijken uit het feit, dat de controle in de Moerbeek equipe nr. l de Wild-W. de Wild) zag langs komen en een half uur later pas de equipe nr. 18 (K. Langedijk-P. Smit) De 16 wagens, die daar tussen in hoorden waren in geen velden of we gen te bekennen. Toch zijn velen nog van hun dwalingen teruggekeerd, want zeker 70 pet. van de deelnemers heeft de afgestempelde contrólekaart kunnen inleveren. De rit bracht de wagens door de Heerhugowaard, via Rustenburg en Wogmeer naar Wognum. Vandaar ging het in de richting Abbekerk, de Weere, Gouw, Hoogwoud, Winkel, Lutjewinkel, Moerbeek, Dirkshorn, Kalverdijk naar Heerhugowaard te rug. Het is geen gemakkelijke opgave geweest en de mist heeft de puzzle extra moeilijk gemaakt. Maar de deel nemers waren vol lof en zij toonden dit na afloop met een harteliik ap- plausie voor de organisator de heer C. Schuddeboom. De prijsuitreiking geschiedde doo de heer Moeyes, die o.a. de moei lijkheden schetste, waarmee men na 1 October zal hebben te maken nu de nieuwe voorschriften het rijden van betrouwbaarheidsritten zonder minis Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent (Advertentie, Ing. Med.) Een wedstrijd achter derny's, te Lu gano op het circuit van het wereld kampioenschap gehouden, had het vol gende resultaat: 1 Magni (Italië) 50 ronden, 100 km. in 1 uur 54 min. 15 sec, 30 p.; 2 Ockers (België) 1 uur 54 min 45 sec., 9 p.; 3 Schaer (Zwitser land) 1 uur 55 min 51 sec., 8 p.; Met twee ronden achterstand: Van Steen bergen (België) 1 uur 56 min 32 sec., 1 p.; Met drie ronden achterstand: 5 De Santi (Italië) 1 uur 56 min. 3 sec., 4 p.; 6 Pianezzi (Zwitserland) 3 p.; Met 4 ronden achterstand: 7 Wagtmans (Nederland) 11 p.; 8 Lurati (Zwitser land) 9 p.; Met 5 ronden achterstand: 9 Plattner (Zwitserland) 10 p.; Met 7 ronden achterstand: 10 Quequen (Frankrijk). Koblet en Croci-Torti heb ben de strijd gestaakt. De Nederlandse militaire zwemploeg, welke te Cairo heeft meegedongen naar de militaire zwemkampioenschap- pen, is op de tweede plaats geëindigd. De Egyptenaren eindigden met 80 pun ten op de eerste plaats. Onze landge noten verzamelden 64 punten, de Ame rikaanse ploeg werd derde met 50 pun ten en India werd vierde met 6 pun ten. In de finale van het waterpolo- tornooi werd het Nederlandse militai re zevental met 32 door Egypte ver slagen. Ruim 15000 toeschouwers waren te Wuppertal getuigen van een spannend duel op de 300 meter tussen de Duitse wereldrecordhouder Luegg en de junior Siegfried Hermann, eveneens een Duit ser. Luegg moest in zijn jeugdige tegen stander zijn meerdere erkennen. Her mann finishte in de uitstekende tijd van 8 min. 25 6 sec. o.4 sec. sneller dan de wereldrecordhouder. 131. Het bleef al met al een raadsel achtig geval, zoals ae voorzitter keer op keer zei, maar er was niets aan te doen. De baron had dit jaar de grootste vis gevangen en dus kwam hij in aanmer king voor de eerste prijs, de grote zil veren beker. Barend Bigger balde in machteloze woeden zijn vuisten, terwijl hij tot zijn schipper fluisterde: „Ik zal er wel achter komen, wat dat te bete kenen heeft, ook al moet het me mijn laatste cent kosten!" Maar de baron trok zich er niets van aan cn kwam opgeto gen met zijn zilveren beker thuis. „Kijk eens Miesje, die heb ik vandaag gewon nen. Ik heb de grootste vis gevangen!" ,Als je maar niet denkt, dat ik weer ga bakken", zei zijn echtgenote. „Ik heb net de keuken schoon...." Bij deze woor den moest de baron hartelijk lachen. „Ik denk niet dat het visje in je keu ken kan, beste Mies", zei hij vrolijk. „Ga maar eens kijken achter in de tuinOok Pim, Pam en Pom waren tevreden over het gelukken van hun plannetje. „Ik vind. dat je vandaag weer aardig je best gedaan hebt, Ali", riep Pim opgewekt. „Ja maar baassie kunnen niet zo doorgaan", zei Ali ernstig. „Men sen begrijpen hier niets van. Iedereen in het dorp spreekt al van toverij! Straks zal alles ontdekt worden en dan zijn jullie wonderlamp kwijt!" teriële goedkeuring onmogelijk heb- gen gemaakt. De uitslag van deze derde RHC-rit in 1953 was: 1 D. de Wild, bestuur derW. de Wild, kaartlezer, Alk maar 38 straf punten; 2 H. v. d. Made G. Zwolle, Den Haag 94 pnt.; 3 S. Klopperir W. Engelkes, Wormerveer 120 pnt.; 4 H. Kirkeniermevr. L. Kirkenier, Alkmaar, 122 pnt.; 5 K. LangedijkP. Smit, Alkmaar, 126 pnt.; 6 R. SchoemakerB, Beulink. Zaandam, 128 pnt.; 7 D. WaiboerC. Bloem, Wogmeer, 134 pnt,; 8 G. Zwe- maBakkerW. Meurs, Zaandam, 136 pnt.; 9 W. HeerdtP. Visser Medemblik, 138 pnt.; 10 K. Woudt— mevr. M. Woudt, Zaandijk, 138 pnt. Thans zijn reeds twee groepen Duit se krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie in Duitsland teruggekeerd. De eerste groep, die Vrijdag aan de Pools-Duitse grens arriveerde, telt 598 personen, w.o. 22 vrouwen, 9 kinderen. Het grootste deel ervan is Zaterdag naar West-Duitsland doorgereisd. De tweede groep kwam Zaterdagmiddag aan in het Oostduitse kamp Furstenwalde. Van de 960 personen zijn ruim 600 ex- ltrijgsgevangenen afkomstig uit West- Duitsland en thans daarheen onder weg. Velen der teruggekeerden kon- (Van een onzer verslaggevers) Op een gewestelijke vergadering van de Partij van de Arbeid, die Zaterdag middag in 't Gulden Vlies te Alkmaar onder voorzitterschap van de burge meester van Zaandam, de heer W. Tho massen gehouden werd, is door de tal rijke aanwezigen uitvoerig van ge dachten gewisseld over de in het ko mende winterseizoen te voeren acti viteit. De problemen die hierbij verwacht worden zijn feitelijk dezelfde, als waar mee men de laatste jaren reeds te kampen heeft gehad. Wat de Zaan streek betreft hebben de plaatselijke afdelingen van de Partij zich voorna melijk tot taak gesteld het communis me te bestrijden, waarbij men onder meer weer een folderactie op het oog heeft. Uit andere plaatsen, zoals Eg- mond aan Zee is het weer het politiek inactieve gedeelte der bevolking dat de aandacht van. de partij verdient, mensen, die zich volgens burgemeester Thomassen meer in het liberale vlak bewegen. Zeer duidelijk bleek ter vergadering, dat de politieke activiteit op het platte land van een totaal ander karakter moet zijn dan in de grote bevolkings centra, waar men meer met het „ge drukte woord" moet werken. Een algemene klacht was, dat de provinciale pers te weinig aandacht aan het openbare politieke leven zou besteden en alleen op het appèl ver scheen, indien zich ergens conflicten van politieke aard voordeden. Zij zou conservatief zijn ingesteld In het komende seizoen zullen tal rijke -bijeenkomsten belegd worden voor R.K.- en Protestants-Christelijke partijgenoten. Speciale aandacht zal worden besteed aan de middenstand en aan de agrarische sector van het be drijfsleven Medegedeeld werd, dat het eerste agrarische congres voor Noord-Holland op 8 en 9 Januari te Alkmaar zal wor den gehouden. 43) „Beroerd, dat die knul zo'n akelige baan heeft", teemde hij en aan zijn accordeon ontsnapte een valse toon. „Hij is anders wel een gezellige kerel. Heel gezellig zelfs, vind je niet? Js ik zo'n gezicht en zo'n figuur had, zou ik er wel voor zorgen, dat ik een baantje bij het toneel of de film kreeg. Hij zou een prachtige acte »r zijn, dacht je niet, Kitty-schat?" „Nou-en-of", reageerde die met een veelbetekenende lach. „Hij is precies het soort man, met wie ik graag een liefdesscène zou spelen". „Nou zeg", daverde Dick, „hij lijkt een gevaarlijke concurrent te zijn. Heb je Claudia wel in de gaten ge houden Peter, sedert die afgod hier binnengewandeld is?" „Ik heb al weken lang geen oog dicht gedaan, oude jongen, omdat ik wilde opletten wie er in en uit zijn kamer ging. Het is maar gelukkig dat Claudia zo gek op mij is, anders had die gladjanus mij er al lang uit ge rangeerd. Ik geloof, dat hij dan een beste kans gemaakt zou hebben ook. Als hij denkt, dat ze niet kijkt, ver slindt hij haar met zijn ogen". Dick sprong overeind. „Ik vind dat aan slechte dingen denken even erg is als slechte dingen doen. Geef hem een pak ransel Peter, ouwe gladiator, als je hem weer ziet gluren. En ver tel hem als hij overeind krabbelt, waaraan hij dat dankt". Peter antwoordde door een kras sende klank aan zijn accordeon te ont lokken en liet geringschattend zijn lange, onregelmatige tanden zien. „Ik ni^t, ouwe jongen. Niet zwaar genoeg gebouwd. Misschien is het wat voor jou. Je kunt op mij rekenen.... als supporter". „Ik moet hem eerst beter leren ken nen en proberen uit te vinden, wat voor een knaap hij precies is. Per slot van rekening is het niet beleefd, een vreemdeling een pak slaag te geven". De volgende dag al ontmoette Dick Tom Cavanagh, toen hij met Claudia naar het meertje wandelde, omdat ze een paar uren voor zichzelf hadden. Tom lag nonchalant in het gras en deed alsof hij het heel erg druk had met zijn kaarten en tabellen, toen het tweetal naar hem toekwam. Hij krab belde overeind toen zij naderden en wuifde vriendschappelijk met zijn pijp. „Juffrouw Ellis", riep hij. „Leuk U te zien". Hij nam Dicks hand en no digde hem uit op zijn kaarten te gaan zitten". Dick deed geen moeite om zijn te leurstelling te verbergen „Waarom werkt u op Zondag?" vroeg ij. „Bang niet oud genoeg te worden om klaar te komen met uw werk?" Tom hielp, voordat hij antwoordde, Claudia op haar plaats. Zijn hemels blauwe ogen ontmoetten de indigo blauwe van haar, rustten daar een ogenblik en wendden zich toen af. „Iets dergelijks, Forrester. Er wordt ook verondersteld dat ik efficient ben". „Ik denk, dat u blij zult zijn dat u Pottsville weer de rug kunt toekeren, als u met uw werk klaar bent". Tom stak een verse pijp op. „Het is de eerste keer, dat ik er niet aan denk met de noorderzon te vertrek ken. Ik weet, hoe de mensen over me denken, maar de familie Ellis is zo vriendelijk voor mij geweest, dat ik zonder aarzeling alle anderen aan mijn laars durf te lappen. Alleraar digste mensen zijn ze, allemaal, Flip de Fluiter, ik bedoel Ponsoby, en Kitty Blackwell inbegrepen. Ik ben zelfs een beetje verliefd op haar, ge loof ik. Als ik de kans kreeg, zou ik voor mezelf beslist een vaste baan hier op de fabriek instellen, al was het alleen maar om in Pottsville te kunnen blijven". Claudia bewoog onrustig, maar ze zei niets. Ze hield haar wazige blik op het water gevestigd en haar vin gers speelden verveeld met een gras sprietje. „Je zegt zeker precies wat je denkt, Cavanagh. Maar soms is dit beslist niet het beste, wat een mens kan doen". Bedachtzaam bestudeerde Dick het openhartige gebruinde gezicht. „Dat moet ik helaas tegenspreken. Mijn beroep heeft me heel veel ge leerd. Zorg ervoor, dat je er zeker van bent, gelijk te hebben en val dan, zonder omwegen en dubbelzinnighe den, direct met de deur in huis. Vij anden zijn veel minder gevaarlijk dan ontrouwe vrienden. Ze geven ieder een altijd en overal een eerlijke kans En je behoeft niet bang te zijn in de rug aangevallen te worden". „Dat is een harde theorie, Cava nagh". „Het is een harde wereld". Hij wendde zich tot Claudia. „Ik zou u graag willen vragen, juffrouw Ellis, heeft Peter ze niet alle vijf of doet hij alleen maar alsof? Ik bedoel, als hij alleen is. Hij houdt me halve nachten wakker met allerlei brabbe lende geluiden, die klinken als stem men uit een andere wereld. Weet u wat hij uitvoert?" Claudia kon een grijns niet onder drukken. De gedachte aan Peter alleen al maakte haar aggressief. „Ik weet net zo weinig als u ook. Ik ben er van overtuigd, dat Kitty er meer van weet, maar ze vertelt niemand iets. Alles zal onthuld worden, als er een zekere graad van volmaaktheid is be reikt, heeft ze mij meegedeeld. Bui ten dat.... niets". „Als zijn aanstaande bruid zou u daar toch mee op de hoogte moeten zijn, lijkt me. Denkt u dat het ets met de bruiloft te maken heeft?" „Lieve help, dat hoop ik niet". „Tussen haakjes, is er al een da tum vastgesteld?" Tom zag, dat Dick met moeite een opmerking onder drukte. „Ik zou u graag een cadeau tje willen geven, ook als ik hier niet meer ben", voegde hij er aan toe. „Dat is erg aardig van u. Ik zal u tijdig op de hoogte stellen, als de datum bekend is". „U bent erg lief. Het kan me niets schelen wat Peter van die opmerking denkt". Hij klom overeind en begon de kaarten bij elkaar te zoeken. „Ik ga er van door want er wacht op mij., kamer nog een stapel proble men. Neen, blijf maar zitten. Neem de paperassen waar jullie op zitten maar mee, als je thuiskomt. Ik heb «ze van daag niet meer nodig". Claudia bracht verder een onge wone dag met Dick door. Ze was ver ontrust door de gedachte, dat Tom de situatie direct „door" had gehad. Ze wist, wat er in hem was omgegaan en dat ergerde haar meer dan ze wou toegeven. (Wordt vervolgd.) den minuten lang niets uitbrengen, toen zij, na door autobussen over de zonegrens te zijn gebracht, door de be woners van een grensplaatsje werden toegejuicht. Het grootste deel der te ruggekeerden was tot vijf en twintig jaar zware arbeid veroordeeld. Een lid van de groep, de arts Strat- man uit Stuttgart, zei, dat de gevan genen jarenlang dwangarbeid moesten verrichten en dat hun voor het groot ste deel van de tijd geen loon was uitbetaald. Het was voorts regel, dat slechts twee procent van de groep op de ziekenlijsten mocht voorkomen. Bij na alle personen van een der trans porten waren in 1945 als oorlogsmis dadigers ter dood veroordeeld. Later werd de straf verlicht tot vijf en twin tig jaar gevangenis. Men heeft acht tot twaalf jaar in gevangenschap door gebracht. De teruggekeerden waren het er over eens, dat voedselpakketten uit Duitsland duizenden gevangenen het leven hebben gered. HEDEN RECORDPOGING VAN PROF. PICCARD Prof. Piccard zal vandaag trachten, met zijn bathyscaaf genaamd „Triëst'' een diepte van 3.850 meter te berei ken. De poging zal worden gedaan in het diepste deel van de Middellandss Zee, ter hoogte van het eiland Ponza. Prof. Piccard zal op zijn tocht wor den vergezeld door zijn zoon. ALTVIOOLRECITAL. In vergelij king tot de viool wordt de grotere zuster, de altviool, te weinig ge waardeerd. Het instrument staat vijf tonen lager gestemd en heeft een eigenaardig wat neuzig geluid, zingt daardoor misschien iets min der, maar heeft aan de andere kant met name in de lage tonen prachtige uitdrukkingsmogelijk heden. Belangrijke componisten hebben er werken voor geschre ven, zo Benjamin Britten. Thans worden uitgevoerd een Sonate van de Frans-Zwitser Arthur Ho- negger en een Ballade van Phi lippe Gaubert. (Dinsdag 21.35 over Hilversum I, 402 m.) I (Van 01 f-JET aantal partijen waari 15e en 16e ronde van 1 perkt. Alleen Kotov beliaa volle winst, alle andere on afgebroken in vrijwel gelr Zondag remise tegen Koto lavsky werd in gelijke stel candidatentornooi is gisten Zoals bekend speelt Reslie naar aanleiding daarvan h vastgesteld op vandaag. Da vier dagen achtereen moet enigen. Hij verzoekt nu oj mogen beginnen en bij wil val aan dit verzoek niet vo EIGENLIJK begint het tornoo verkondigde Najdorf tegen hij zich Zaterdag aan het bi voor zijn partij tegen Keres. tolkte daarmede de gevoelens deelnemers. Intussen heeft Smyslov zij] plaats voorlopig veilig kunne door een remise tegen Petros In de partij KeresNajdorf Argentijn een oude verdedigin gesloten variant van het Sici hij kwam daarmede iets in 1 deel. Meer dan een halve p echter niet voor hem weggele Van het begin af aan hee ïtein tegen Giigoric onderne: aanval gespeeld. De afgebrokei biedt Bronstein echter, ondank spanningen, slechts iets betere Dr Euwe heeft Boleslavsky met diens eigen wapens bestr met zwart de zg. Boleslavsk; van het Siciliaans toe te passé middenspel kwam de Rus iet voordeel, omdat zijn druk in trum tot de bezetting van eer rijk knooppunt leidde. Later 1 landgenoot door een grondige vre van zijn ruiterij de bals in evenwicht brengen. De afj stand luid als volgt: Wit: Boleslavsky: Kh2, Dd2, pionnen op a4, e4, f3, g2 en ha Zwart Dr Euwe: Kf6, Dc5, pionnen d6, e5, f7, g6, g5. Kotov en Szabo zijn tegen el ducht vam leer getrokken. De 1 de linkervleugel als operat: terwijl de Hongaar op de and van het bord, tot een bestormi ging. De partij werd zeer inge maar toen Kotov bij het begin laatste speeluur zijn hoofd oi koud-waiterkraan had gehouder gefrist weer ten tonele verschi de strijd spoedig in zijn voor ■list. Ook in de partij Geiler—/ werd fel gestreden, waarbij d zich lange tijd in het voordeel In tijdnood verdween dit voorde wei, waarna een eindspel overb lopers van ongelijke kleur en sloot men maar tot remise. JN DE ZESTIENDE RONDE partij ReshevskyNajdorf rei rien een uur remise gegeven. Er slechts veertien zetten gespeeld, partij SmyslovAverbach was e gelgevecht, dat geen enkel hoe had. Op de 25e zet drukten de elkaar de hand en verdwenen arena. De derde korte remisepartij DINSDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 I Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische I kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten, J 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 fl Gram. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 K Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School-f radio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.001] Angelus. 12 03 Gram. (12.30—12.33 Land-j en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne-I wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amus.muziek! 14.00 „Negen heit de klok", gevar. pro-( gramma. 14.50 Gram. 15.30 „Ben je ze' tig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zit kenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.1! I] Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regs ringsuitzending: J. W. Brinck: „Zuid-SurJ' j name". 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje J 18 30 „Dit is leven", causerie. 18.45 Gram. 18.52 „Kinderbedevaart naaf Lourdes", rep. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram- 19.15 „Uit het Boek der Boeken", cau serie. 19.30 Gram. 20.25 „Mensen in nood", toerpraak. 20.35 Radio Philhaf* monisch Orkest. 21.35 Altviool en piano. 22.00 „Ouders en kinderen", causerie. 22.15 Klein koor. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 23.45—24 00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO. 750 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7-00 Nieuws. 7.10 Gram. 7-50 Dagopening. 800 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding- 9.15 Koor en orgel. 9 30 Voor .de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 1130 Piano-recital. 12 00 Lichte muziek. 13.13 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Pro menade-Orkest. 14 00 Amerikaanse mu- ziek-kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14-40 Schoolradio 15.00 Gram 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd- 17.30 Gram. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws 18 15 Pianospel. 18 25 „Paris vous parle". 18.30 RV.U.: Dr. C. J. Schuur man: „Ons dagelijks leven en de werke lijkheid". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-Orkest 19 30 Viool-recital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21-15 Lichte muziek. 2135 „Wie komt er de volgende week?". 21.50 Dansmuziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22 45 Gram- 23.00 Nieuws 23.15 New Vork Calling- 23.2024 00 Gram-muziek. Televisie. Gez. progr.: 20 15—22.15 „Zonder grenzen", documentaire; W eeroverzicht: 3. „De Televisie was ef '•dj4. Pantomime; 5. Pauze; 6. „Goed bekaken1?". Kotov (wit) Euwe (zwart) 1. Pgl-f3 Fg8-f0 2 c2-c4 e7-e6 3. g2-g3» d7-d5 4. Lfl-g2 d5xc4 5. 0-0 Dit komt neer op een pionoffe het vervolg leert, en is daarom i geval sterker dan het normale 5. 51? a7-a6 6. Ddl-c2 b7-b5 7. Pf3-e5 Pf6-d5 8. d2-d3 c4-xd3 9. Pe5xd3 Lc8-b7 Het enige wat wit voor de pion Is een kleine voorsprong in de mo der strijdkrachten, en enige druk de open c-lijn. 10. Tfl-dl Dd8-c8 11. a2-a4 Pb8-d7 12. a4xb5 a6xb5 13.Talxa8 Lb7xa8 14.Pbl-a3 Lf8xa3 Op deze wijze haalt zwart zijn stand in de ontwikkeling in, al st daarvoor de tegenstander het lop al. 15. b2xa3 16. Pd3-c5 17. e2-e4 18. Lg2-fl 0-0 Pd7-b0 Pd5-e7 La8-c6 Een ernstige positief out zou 18 zenn. De loper op a8 zou dan dooi pionnen zijn ingemetseld. 19. 12-f3 Tf8-d8 20. Lcl-g5 Tdöxdl 21.Dc2xdl Pe7-g6 22.Ddl-d8-f Lc6-e8 23.Dd8xc8 Pb6xc8 24. Lg5-d8 c7-c6 25. f3-f4 e6-e5 26. f4-f5 Pg6-f8 27. Kgl-f2 Pf8-d7 28. Pc5-b7 f7-f6. Daarmee is de eerste fase afgc Op de koningsvleugel kan niets mc beuren, het is nu alleen nog ma« vraag of zwart de vijandelijke s £an verdrijven. Pas daarna kan h: beren zijn pionnen op de damevlei beweging te brengen. Intus:en blij! probleem onoplosbaar te zijn. De •tukken zijn te zwak op de donke kleurde velden. Kf2-e3 Kg8-f8 30. h2-h3 Le8-f7 31 Ld8-a5 Pd7-b6 32. La5-b4 schaak Kf8-e8 33. g3-g4 Lf7-c4 34 Lfl-g2 Lc4-a2 35. Lg2-fl La2-c4 36.Lfl-g2 Remise

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6