Loonsverhoging van vijf procent Brits-Egyptisch accoord over Suez-Kanaalzone Voor alle werknemers hoven 2 jaar De knoop is doorgehakt Congres van de Labourpartij in Margate geopend Ontmoedigende nota Donderdag begint een nieuwe stakingsactie in Frankrijk Dinsdag 29 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 229 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De regering heeft beslist Belgrado wijst het Triëst-voorstel van Italië af Pools kardinaal geschorst Kans op regen neemt toe WEERBERICHT V akbondenuitenhun teleurstelling Semjonov ambassadeur in Oost-Duitsland „Vrede kan niet met zwakheid worden gekocht" Staking onder Amsterdams gemeentepersoneel IVVV keurt verdrag Span je-VS af Moskou antwoordt Nog één gering geschilpunt No. 2 Herinneringsprijsvraag Churchill en Eden naar Engeland terug Postpersoneel nog steeds ontevreden Staat van beleg in Atjeh gewenst Faroek kocht ringen voor f 4.500.000 McCarthy wilde „Spaanse Beria" verhoor afnemen.... Directie: J. BLTLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Xel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mjn Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen» tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bil vooruitbetaling t 2.02 per mnd: 6 05 per kwar taal. plus incassokosten Weekabonnementen 7 0 49 KENNISNEMING van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemersorganisaties Leeft de Ministerraad besloten het College van Rijksbemiddelaars aan wijzingen te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huur verhoging e.d. zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal v orden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege, dat de lonen voor ge schoolden in het bedrijfstakgewijze overleg met 2 cent per uut mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden vermin derd. Over de verdere bijzonderheden (dispensatie, jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het college van rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier Ionen niet bij C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld, over eenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toepassen, aldus de regeringsver klaring. In een te Belgrado aan de Italiaanse zaakgelastigde overhandigde nota heeft Zuid-Slavië het op 13 September door Italië gedane voorstel, om over de toe komstige status van Triest door een volksstemming te laten beslissen, ver worpen. Italië stelde ook voor een in ternationale conferentie over het ge hele vraagstuk te houden. Daarop heeft Belgrado geantwoord, dat een dergelijke conferentie een oplossing slechts zou bemoeilijken „tenzij de standpunten der betrokken regeringen tevoren, door diplomatieke gedachten- wisseling, nader tot elkaar zijn ge bracht. Kardinaal Wyszynski, primaat van Polen, is door de Poolse regering ge schorst. Hij zal zich in een klooster mogen terugtrekken, aldus heeft radio- Warschau gisteravond bekendgemaakt. De aartsbisschop is van zijn functies ontheven, aldus de bekendmaking, om dat hij misbruik heeft gemaakt van zijn autoriteit en de beginselen van de overeenkomst tussen staat en kerk heeft geschonden door zich over te ge ven aan tegen de Staat gerichte activi teit. Mgr. Wyszynski is 52 jaar. Hij werd in 1924 tot priester gewijd. Sedert de bisschop van Kielce, mgr. Kaczmarek, verleden week wegens „spionnage" werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf werd kar dinaal Wyszynski door de Poolse radio en pers beschuldigd van „ontrouw". De Amerikaanse luchtmacht is van plan de productie van de „Boeing'B-52 straalbommenwerper en de F 100 super sonische straaljager te vergroten. fEDUREN DE het weekeinde u kregen wij hij zonnig weer en een temperatuur van 18 tot 20 graden Celsius een staart van de nazomer mee. Na een voor einde September vrij warme nacht, drong gistermorgen met Westelij ke winden veel koelere lucht bin nen. Hierbij vielen af en toe enige buien, die ook gisteravond in onze kustprovincie nog op traden. Vandaag trok een uitloper van het Azoren hogedrukgebieü over ons land met droog weer. De wind neemt af en krimpt weer naar het Zuid-Westen. Inmiddels heeft een nieuwe depressie de Britse eilanden bereikt. Het ho- gedrukgebied over Oost-Europa heeft hier niet veel meer te ver tellen, zodat wij weer aan de depressies zijn overgeleverd. De kans op regen met tot krachtige toenemende wind neemt dan ook snel toe. Voor de eerstkomende dagen moet op wisselvallig weer met af en toe enige regen of re genbuien worden gerekend. Verwachting tot morgenavond: MINDER KOUDE NACHT Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Later opklaringen en droog weer. Matige en langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Minder koude nacht, overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Woensdag: Zon op 6.39. onder 18.2» Maan op 23.17 onder 15.29 [)E VOORZITTER van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft gisteravond verklaard zeer teleurgesteld te zijn over de ge nomen beslissing inzake de loonsver hoging. Hij achtte deze niet anders dan „een voortzetting van de reeds vaker gelaakte millimeterpolitiek". „De regering volgt de voorstellen van de werkgevers", aldus de heer Ruppert, die geen goed woord voor de loonpolitiek van de regering over had. „D„ vakbeweging en de loon- en sala- ristrekkenden hadden in deze iets be ters verdiend". De voorzitter van het CNV ging vooral in op het nieuwe prijs-index- cijfer gezinsverbruik van het CBS, dat lager bleek te liggen dan het oude. Op grond van nieuwe onderzoekingen, die gedurende de laatste dagen en nach ten bij het CBS geschiedden, zou na melijk zijn gebleken, dat de boven grensmarge van het prijs-indexcijfer te hoog was genomen. Dit zou er bij nader inzien toe moeten leiden, dat het prijs-indexcijfer gezinsverbruik niet 120, maar 119 moest bedragen. De be rekende percentages luidden aanvan kelijk als volgt: Werkg. Werkn. Huurverhoging 1,95 proc. 2,7 proc. Consumptie beperking 2,62 proc. 3,9 proc. Tezamen Hierop zouden in mindering moeten worden gebracht de voordelen van de bel.-verl. 4,57 proc. 6,6 proc. 0,96 proc. 5,75 proc. 6 proc. Resteert 3,61 proc. of afgerond 4 proc. Nadat de indexcijfers door het CBS waren gewijzigd, luidde de berekening als volgt: huurverhoging 2,1 proc. consumptiebeperking 3,5 proc. samen belastingverlaging resteert 5,6 proc. 0,8 proc. op af 4,8 proc., of afgerond 5 procent. De voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis, toonde zich eveneens zeer teleurgesteld over de genomen beslissing. Ook hij betreurde het, dat te elfder ure een lager indexcijfer van het CBS in het geding was gekom,en, waarover achter de muren van dit bureau nog zwaar wordt gediscussieerd. Was dit nieuwe cijfer niet ter tafel go- komen, dan was de commissie van des kundigen waarschijnlijk tot zes procent gekomen, aldus de heer Middelhuis. De secretaris van het NVV, de heer Ad Vermeulen, noemde gisteravond in een radiocommentaar de wijze, waarop de loonsverhoging van vijf procent tot stand was gekomen aan de hand van het onverwachte, nieuwe indexcijfer „een hoogst merkwaardige ontwikke ling". Hij deelde mee, dat de Raad van Vakcentralen aan de regering heeft gevraagd een nader onderzoek te laten instellen naar het nieuwe cijfer van het CBS. Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Jeugd heeft er bij het be stuur van de KAB op aan gedrongen, dat ook voor de jonge arbeiders een bindende loonsverhoging landelijk wordt voorgeschreven. De Sovjetrussische hoge commissa ris in Duitsland, Vladimir Semjonov, is benoemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Oost-Duits- land. Semjonov s in Mei jl. benoemd tot hoge commissaris in Oost-Duits land, toen de Sovjetrussische controle commissie werd opgeheven. Hij zal deze taak blijven waarnemen. Arthur Greenwood, de 73-jarige voorzitter van de Britse Labourpartij, heeft gisteren te Margate de jaarlijk se afgevaardigden-conferentie geopend. In zijn openingsrede, die door 1300 af gevaardigden werd beluisterd, drong hij met klem aan op het bewaren van de eenheid in de partij. Hij steunde Sir Winston Churchill's voorstel voor besprekingen op hoog niveau met de Sovjet-Unie. „Wij weten echter ook, dat de vrede niet door zwakheid kan worden gekocht en door het verhande len van de vrijheden van anderen". De leider van de partij, Clement Att- lee, verschafte de vergadering stof voor een gedachtenwisseling over de koude oorlog. Met grote meerderheid werd een aantal moties van de linkervleugel verworpen, waarin critiek werd geuit op de Amerikaanse politiek in de kou de oorlog en ten aanzien van de han del tussen Oost en West. De conferen- In Amsterdam is een staking uitge broken onder de transportarbeiders van de afdeling bestratingen van de gemeentelijke dienst van Publieke Werken. Alle, ongeveer 80, (ook de bij de Uniebonden georganiseerde) vracht vaarders hebben het werk neergelegd met het doel inwilliging te bereiken van hun eis: in een hogere salaris groep te worden geplaatst, d.w.z. een weekloonverhoging van f 3.50 te ont vangen. De Unie-organisaties stellen zich niet achter deze staking. Zij handhaven haar standpunt dat deze kwestie in het z.g. georganiseerd overleg dient te worden behandeld. Het C.P N.-raadslid de heer G. Groot Roessink heeft zich gisteren met wethouder B. C. Franke verstaan, echter zonder resultaat. tie steunde de door het bestuur uitge stippelde politiek. Het bestuur betreurt slechts, dat de Westelijke mogendhe den het initiatief bij het doorbreken van de impasse tussen Oost en West niet hebben behouden. De voormalige Labour-minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, had aan de vooravond van het congres bekend gemaakt, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor het penningmeester schap van de partij. Aanvankelijk had hij de strijd voor deze candidatuur aangebonden mét de bejaarde Green wood, hetgeen leidde tot grote onenig heid onder de socialisten. De gedelegeerden, die ruim zes mülioen leden van de Labourpartij vertegenwoordigen, begonnen gis teren hun jaarlijkse congres in Margate. Herbert Morrison, Morgan Philips, Arthur Greenwood en Clement Attlee vonden nog net voor de lunch gelegenheid enkele zakenin onderlinge kout af te doen. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.), heeft te Brussel een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de verdedigingsovereenkomst tussen de Ver. Staten en Spanje „ernstige mo rele en politieke schade zal toebren gen aan de wederzijdse achting van landen, die verenigd zijn in verdedi ging van vrijheid en democratie". Het I.V.V.V. vraagt in de verklaring de aangesloten Amerikaanse vakbon den die tezamen ruim zestien mil- lioen arbeiders vertegenwoordigen bij de Amerikaanse regering, tegen het verdrag te protesteren. OUDE TEKENINGEN ONTDEKT Er zijn onlangs in een grot dicht bij Pommerol (Dröme) op de grens van het land van de Diois en Nyon, zijrivieren van de Rhone, tekenin gen van vogels ontdekt, die meer d~n vijftien duizend jaar oud zijn. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft geantwoord op de Westelijke uitnodiging van 2 Septem ber jl. om op 15 October te Lugano (Zw.) de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier de kwesties Duitsland en Oostenrijk te doen be spreken. Het antwoord der Sovjets bevat noch een aanvaarding noch een afwijzing van deze uitnodiging. Men meent te weten, dat Rusland weer heeft voorge steld ook communistisch China aan de conferentie te laten deelnemen. Dit voorstel werd reeds eerder door het Westen verworpen. Verder zou een uitbreiding van de agenda in overwe ging zijn gegeven. Het Westen was steeds van mening, dat de bovenge noemde punten voorrang hebben en dat een oplossing van deze kwesties dan wel de weg zou effenen voor een vruchtbaar overleg over andere be langrijke onderwerpen. Gisteravond laat, drie uur na de ontvangst van de Russische nota was men op de Britse ambassade te Moskou nog bezig met het vertalen ervan. In Franse diplo matieke kringen is men diep teleurge steld over de inhoud van het Sovjet- antwoord. VAN gezaghebbende zijde uit Cairo wordt vernomen, dat Egypte de Britse voorstellen voor een regeling van het vraagstuk der Suezkanaal- zone vrijwel geheel heeft aanvaard. Slechts het Engelse voorstel, dat Britse technici, die in de bases Voor onder houd zullen achterblijven, nadat de Engelse troepen zijn vertrokken, uni form zullen dragen, is door de Egyp- tenaren niet aanvaard. De door Egypte aanvaarde Britse voorstellen omvatten het volgende: j l. Het 80.090 man sterke Britse gar nizoen in de Suezkanaalzone zal van onze vindt elders in dit blad. Tweehonderd gulden aan prijzen! Doet U mee? De Engelse premier, Sir Winston Churchill, en de minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, zullen Woensdag a.s. per vliegtuig naar Lon den terugkeren. Churchill is op het ogenblik met vacantie in, Zuid-Frankrijk. Eden ver toeft thans in Griekenland, om geheel te herstellen van de operaties, die hij onlangs heeft ondergaan. WRAK VAN AMERIKAANS VLIEGTUIG GEVONDEN Het wrak van een Amerikaans vlieg tuig, dat sinds Zaterdag werd ver mist, is Maandag nabij Prades in de Franse Pyreneeën gevonden. De vier inzittenden zijn om het leven ge komen. Het toestel was op een hoog te van ongeveer 1.250 meter tegen een berghelling gevlogen. Het vlieg tuig was op een oefenvluchl van Engeland naar Barcaiona. een tijdsverloop van achttien maanden worden teruggetrokken. 2. Vier duizend Britse technici zul len nog gedurende drie jaar in de bases der Kanaalzone blijven, om de Egyp- tenaren te helpen met en op te leiden in het onderhouden er van. 3. Geallieerde strijdkrachten zuilen, indien een lid-staat van de Arabische Liga zou worden aangevallen, weer de beschikking over de bases der Kanaal zone verkrijgen. Van dezelfde Egyptische zijde wordt nog vernomen, dat een Egyptische ge neraal het bevel over de bases zal overnemen. Hij zal door een Britse militaire raadgever terzijde worden gestaan. De Egyptenaren hadden gewild dat de Britse strijdkrachten binnen een jaar tijds zouden zijn teruggetrokken, doch zij hebben het Britse voorstel, om deze periode op anderhalf jaar te stellen, aanvaard. £)E REGERING heeft met een forse sabelhouw de gordiaanse knoop doorgehakt. Met ingang van 1 Januari zullen om ons tot het voornaamste onderdeel van het hierneven gepubli ceerde regeringsbesluit te bepalen de Nederlandse werknemers van 23 jaar en ouder in het genot worden gesteld van een loonsverhoging van 5%. Na de laatste berichten, welke gisteren over de loononderhandelingen waren verschenen, mag de beslissing van de regering nauwelijks een ver rassing worden genoemd. Weliswaar handhaafde de Raad van Vakcentralen tot het voor hem bittere einde zijn eis van 6%, doch toen de commissie van deskundigen, bestaande uit prof. S. de Vries, prof. P. Borst en ir Z. Th. Fet ter, bijgestaan door prof. Versteeg en drs Kuiper, adviseerde de verhoging op 4,8% te stellen en de werkgevers bereid bleken tot 5% te willen gaan, was een voorspelling hoe het uiteinde lijke standpunt van het kabinet zou zijn, niet moeilijk meer. In vakbondskrin ;en heerst een be grijpelijke teleurstelling. Voor de tweede maal zien de vakbonden hun looneis afgewezen. Andermaal heeft de regering de gulden middenweg ge kozen. Welke onmiddellijke gevolgen 'dit zal hebben, dient natuurlijk te worden afgewacht. Wij geloven echter niet te optimistisch te zijn als wij me nen, dat de onoverbrugbaar gebleken kloof van 1% geen gevaar zal opleve ren voor de arbeidsvrede. Niet alleen voor de Raad van Vakcentralen, maar ook voor een overheidsinstantie zal het jongste loonconflict een bittere nasmaak behouden. Het mag toch op zijn zachtst uitgedrukt onbegrijpelijk worden genoemd, dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek in een zo uitermate belangrijke en ingrijpende zaak als een algemene loonsverhoging verkeerde cijfers voorlegt. Dat het C.B.S. op het allerlaatste ogenblik met de beschamende mededeling moest ko men, dat het oorspronkelijk door dit bureau verstrekte cijfer inzake de .es- terende consumptiebeperking niet op de juiste wijze was berekend, is merk waardig, hoogst merkwaardig! Hoe het zij, de regering heeft de verhoging op 5% gesteld. Wij wachten nu maar weer met nauwverholen spanning af, of ook deze loonsverho ging binnen afzienbare tijd door ho gere prijzen zal worden achterhaald. W. M. ÏAE BIJ DE communistische en onaf- hankelijke vakverenigingen aange sloten werknemers bij de Franse poste rijen hebben besloten met ingang van Donderdag a.s. een „actie-week" van korte stakingen te beginnen. Dit be sluit werd door ongeveer duizend afge vaardigden van de betrokken vakver enigingen genomen, uit protest tegen de beslissing van de regering om geen loon te betalen over de stakingsperiode van Augustus jl. Naar aanleiding van deze bekendma king schrijft het rechtse Franse blad Figaro, dat de Franse communistische leiders hebben besloten, dat deze actie het teken dient te zijn voor een tweede golf van arbeidsonrust. Volgens het blad heeft het communstische politbureau besloten deze stakingen te laten volgen Luitenant-kolonel Sutikno van de veiligheidsdienst te Kotaradja heeft verklaard, dat het gezien de toestand in Atjeh nooig is, dat er maatregelen worden genomen in de geest van de verordening van de staat van corlog en beleg. Deze mas voor Atjeh opge heven. - Red.) Sutikno zei, dat de rust op verschillende plaatsen is weerge keerd. Uit een officiële opsomming van de aanvallen, die op 21 September op ver schillende p.aatsen in Atjeh zijn uit gevoerd, blijkt dat op een zeker punt een menigte van ongeveer vijfduizend personen een aanval deed, waarvan vele zijn gedood en zestig gevangen genomen, na een tegenaanval van het leger en de mobiele brigade. De aanval op Langsa geschiedde door vijf honderd man. In Alur Bili werdin veertig leden van de politie ontwa pend. Daar werden drie en twintig bendeleden gevangen genomen. Ook op ■andere plaatsen werden „onruststokers' gearresteerd. Het landgerecht te Semaranc heef' een leider van de jongste Sabupri- staking twee weken hechtenis ge"even. Verschillende andere stakingsleiders in midden-Java zijn gevangen geno men. Het aantal slachtoffers, veroorzaakt door de wervelstorm, en de overstromin- ir.ingen, waardoor Japan kortgeleden is geteisterd, bedraagt 276 doden, 993 ge wonden en 323 vermisten. door stakingen in de genationaliseerde en'particuliere industrieën. De partij functionarissen hebben, aldus Figaro opdracht gekregen voorlopig hun zuiver politieke taak te laten varen, qm zich op de stakingscampagne te kunnen con centreren. Het blad meent te weten, dat Leon Mauvais, die algemeen een der extre misten onder de communistische lei ders wordt genoemd, de leiding van de campagne heeft gekregen. QVER de fabelachtige schulden van ex-koning Faroek zijn weer enige nieuwe bijzonderheden bekend gewor den. De Egyptenaar moet onder meer nog een rekening vereffenen met een New-Yorkse juwelier, van wie hij in dertijd twee ringen met diamanten, van 90 karaat ten bedrage van ongeveer 4,5 millioen gulden had gekocht, De voormalige particuliere secretaris en vertrouweling van de ex-koning, Antonio Pul li, is opgeroepen voor een nadere ondervraging met betrekking tot het smokkelen van ongemunt goud en zilver en gelden uit Egypte ter waar de van 20 millioen gulden. Uit een vorig verhoor gaf Pulli, een Italiaan, die Egyptisch staatsburger is geworden, toe, dat hij op bevel van Faroek geld uit Egypte met een spe ciaal vliegtuig naar Italië en Zwitser land had laten smokkelen om het daar op enige banken te deponeren. Inmid dels heeft de Egyptische minister van Voorlichting medegedeeld, dat alle re keningen voor aankopen, door Faroek tijdens zijn bewind gedaan aan de ver bannen vorst moeten worden doorge zonden. Ook ex-koningin Narriman zal zich voor haar eis voor een alli- mentatie van 52.000 gulden bij haar gewezen echtgenoot moeten vervoegen. De Amerikaanse senator McCarthy heeft gisteren te Washington verklaard, dat de beweerde vlucht van Beria, de afgezette minister van Binnenlandse Zaken, „op een voor de gek houderij begint te lijken". Hij verwacht binnen kort een verklaring van de Spaanse regering over deze kwestie. „Het ziet er meer en meer naar uit," ridus McCarthy, „dat de man in Span- ie Beria niet is". Uit goede bron is vernomen, dat McCarthy aanvankelijk wél geloof hechtte aan de berichten en dat een bevel was uiteevardigd om de man als getuige voor McCarthy's subcommissie van onderzoek te Lten verschijnen, in dien hij naar de Ver. Staten zou komen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1