Sterke eerste dag series op de I DAW gaat achtste lustrum in Vervolg stadsnieuws Weer vlotte vraag naar jonge kaas onny De Vries, Poetskoke, Barten en Rolie kanspaarden Trein reed twee paarden dood Aansluiting met de topclubs kwam nog niet tot stand Honderd jaar geleden stierf de schilder Pieter Plas Biljarttornooi „De Lindenhoek" i WATER Theo Schot Jr kwam langzaam in vorm Sterk rennersveld op 8 October „Luctor" sloot het visseizoen SCHAAKCLUB V.V.V. De baars beet weer best bij de leden van „Vislust" Na motorongeval Reeds acht weken bewusteloos Auto bij Oosthuizen door trein gegrepen In Noord-Holland op eenzame hoogte Castricum Schaakkampioen gehuldigd Leven vol moeilijkheden en financiële zorg De Edammers in de running RECLASSERING BETEKENT MOREEL HERSTEL In de war Een zilveren jubileum Aanwinsten Leeszaal DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 itïe, Ing. Med.) plaats vinden •n met belang taar terugzien, iren, zullen zij enkele andere eesten van hun en, vertrokken herkennen zijn. is, zij zullen er erinnering be uffrouw Tonny vitale mensen, wier hart nog eid en huiselijk- i het huis bij de een komen en iderden jongens in thee was altijd S ward er iedere met liters chojsp- En dan kwamen en en bleven net ingeri tot het de op het nippertje pèl verschenen. voor de familie ie tijd terugkeren zó zal zijn. Daar- lg- en is er te veel uiten, maar ook in is, waar de tijd en het leven on- i verrast gezicht uitroep daar, een m toen,...?" Dit n nog even doen il de vlam weer zullen weer ver- de familie Vlaan- tijd zal voor goed ren. Vlaanderen gepie- nent zo goed mo- Met een verwoed in een doos met gatieven gedoken, indertijd van de Et. Stuk voor stuk evist, bekeken en ïindeloze retouche die het verleden Zij heeft ze op- bord waar „Wel- n dat straks een hal van het Gul- lord komt de „kei- de stoel met de waarop de cadet- gshaftig naar „het jken. Ook het In eens zo'n klassiek laatste appèl niet ik zal de familie unie als fotograaf :n, want natuur- ipdracht gekregen log eens op de ge leggen. En dat zal sluiting zijn. Want op met voort te inelijk niet geheel ïravond omstreeks n gereden. Enkele hem de helpende weer op het dro- ieze onverwachte de denkeling hier- ie, die hem even gaf hij te kennen op eigen gelegen- t te zijn gekropen, ngen niet bepaald is de zaak toch houden. LERAAR 1HOOL. tot tijdelijk leraar Handelsschool te H. W. van Engelen Sngclen is niet ,be- zijn candidaats- atuurkuiide doen. .anten trokken zien en de laatste in bezet- ?n benoeming in Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe clublokaal heeft de biljartvereniging „De Lindenhoek'' een tornooi georganiseerd. Op de voortreffelijk lopende biljarttafel van hotel Ceres aan de Helder- ■geuieg is Maandag, op de openingsavond van dit tornooi, menige span nende veldslag geleverd. Als spelers als een Wim de Vries uit Bergen en I een Poetskoke uit Alkmaar met moyennes van resp. 7.89 en 7.14 uit de bus komen, wil dat zeggen dat er uitstekend is gespeeld. Overigens mag ook het gemiddelde van Piet Rolie, 5.76, worden genoemd. Wij hebben ■co de indruk dat dit drietal op een biljart speelt, dat hun bijzonder goed liigf gn jlei zou ons niet verwonderen als een van deze drie straks met de fraaie beker gaat strijken.. Toch zal men ook terdege rekenmg .moeten houden met de sterke bandspe ler Barten, een speler die de moeilijk ste bandstoten zonder blikken of blo zen met een vaste hand tot een oplos sing weet te brengen. Tegen Kater, een van de zwakkere broeders in dit ■gezelschap, speelde Barten aanvanke- ■fijk al zeer sterk. Na 13 beurten had hij reeds 113 caramboles op zijn naam Jjjtaan Voor de laatste 37 punten had hij 14 beurten nodig, zodat zijn moyen ne aanzienlijk daalde. Niet tegenstaan- ge dat finishte hij toch nog met een 'tfemiddelde van 5.55. Na een rustig begin kwam Wim de 1 B Over een goede week vieren we weer het feest van Alkmaars Ontzet. Ditmaal «onder de traditionele optocht, maar in plaats daarvan een grote wieler ronde, die in het hartje van de stad zal worden verreden. Voor deze wed strijd, die onder auspiciën van de KNWU wordt geliouden cn waarvan de wielervereniging Alcmaria Victrix de organisatie op zich heeft genomen zijn reeds 70 inschrijvingen ontvangen. t Hieronder bevinden zich natuurlijk de Alkmaarse renners, die dit seizoen in den lande al vele successen hebben geboekt. We behoeven slechts de na men te noemen van Jan Ottenbros, Jan Rol, Klaas Slot en het in Enkhuizen wonende Alcmaria-lid D. Edelenbosch om de insiders te laten weten, dat er een spannende course kan worden ver- Wacht. Maar niet alleen de bekende Noordhollanders zullen aan de start verschijnen. Ook uit Zuid-Holland en 'Ütrecht komen er renners met naam naar Alkmaar en zelfs uit Brabant zullen enige amateurs aan de wedstrij den deelnemen. Van deze laatsten noe men we de jeugdige Piet de Jong uit Made, die met Hemelvaartsdag in uit stekende stijl de ronde van Noordwest Nederland op zijn noam bracht en ver 'Voor de antieren zegevierend de finish op de Jan van Scorelkade bereikte. Hij zal ook nu van de partij zijn evenals ré Mik kampioen van de vier Noor- lelijke proicies en Krijn Post kampioen van Noord-Holland. Dit zijn slechts enkele namen uit het sterke veld van 'enners dat op 8 October door de bin lenstad zal flitsen. De definitieve lijst kon ons nog niet worden verstrekt. Wij zullen daarop nader terugkomen. Zondag 27 Sept. heeft „Luctor et ■Emergo" de derde en laatste hengel- IWedstrijd gehouden in de Speketers- polder. Om 7 uur 's morgens stak de schuit van de heer Pauw met 55 deel nemers van wal om de baarsvissers naar hun dorado te voeren. De mist was dicht en het weer koud, maar het bestuur had voor koffie gezorgd, zo dat de stemming dan ook opperbest was. Toen de leider v. d. controleurs, de heer J. v. Gulik, het beginsein tot de vangst gaf, hoorde men al gauw overal „baars" roepen. Dit betekende een hoopvol begin en na 6 x V2 uur waren er dan ook al 396 baarzen ge vangen. De kampioensprijs werd be haald door de heer P. Mooy met 47 st. uit 3 wedstrijden. De overige prijzen werden behaald door: le prijs J. Bur gering met 28 St.; 2e pr. N. Weel met 21 st.; 3e pr. M. Miechels met 19 St.; 4e pr. W. Corbie met 18 st.; 5e pr. P. Mooy met 16 st.; 6e pr. J. Romp met 16 st.; 7e pr. L. Mieldijk met 14 st.; 8e pr. M. Volkers met 13 st.; 9e pr. H. ^van Dam met 12 st. Om 4 uur liet de heer Pauw hei anker vallen. Maandagavond werd op de schaakclub V.V.V. de onderlinge competitie in klas sen met veel animo voortgezet met zestig |deelnemers. Er werd fel gestreden getuige de vele Ipverwinningen en het kleine aantal remi ses. De uitslagen waren: Hoofdklasse: W. KwakJ, de Ruiter IVi— \i; D. Appel Jr.—A. v. d. Tak 1—0; C. WoutersenR. Pijning 10; P. Deugd IA. Beemsterboer 10; E. G. Kayser— Tegel afgebr.; P. Hoekstra—P. See- wald afgebr.; F. Hildama—A. Beemster- 0—1. lEerste klasse, Groep I: J. MaatsA. Vis Bjt—'ltl P. v. d. Struys—A. Schaaps 1—0; H. Dageletmej. C. Bouwman 01; A. IHaksteenJ. de Waal en G. Groenewoud I—D. Appel Sr. afgebr. I Tweede klasse: C. RusT. Zanen 10; L. NijmanP. Groenenberg 0—1; F. Bosch IJ. Schuurman 10; P. HolzmannF. Hol 0—1; F. Faber—F. v. d. Vliet 1—0. Derde klasse: I. Wortel—B. Veltman I 1—0; P. GeneeJ. Bakker 01; R. Zaal j J. Moedt 01; J. SterkenJ. de Wolf 10—1; F. ScliultzH. de Vries Maats 1—0. Vierde groep: H. Verhoeven—mej.' f Schaaps 1—0; mevr, de JongP. Obdam 10; J. DijkmanF. Elzinga 10; P. Elankendaalmej. Groothoff 10; C. de JongJ. Wessemius 10; P. SneekN Bragbwrt afgebr. Vries tegen Boekestein in de 11e beurt voortreffelijk op dreef. Met een schitte rende serie van 53 bereikte hij een totaal van 103 en daar Boekestein op dit machtsvertoon het antwoord schul dig bleef, ging De Vries een gemakke lijke overwinning tegemoet. Later op de avond moest De Vries de degens kruisen met Poetskoke. Uiter aard was hij sterk favoriet, maar Poetskoke speelde zo sterk dat de stand na 17 beugten slechts 135-123 in het voordeel van de Vries luidde. Daarna kreeg de Bergenaar een zware inzinking. Hij mocht nog zeven maal naar de tafel komen, maar verder dan.... twee caramboles kon hij het niet brengen. Poetskoke ging, intus sen onverstoorbaar door met het sco ren van kleine nuttige series en maakte tenslotte in 22e beurt de 150 vol. Jan Ruyter gaf zijn clubgenoot Piet Rolie aanvankelijk goed partij. Toen Rolie in de 14e beurt poedelde, en daarna nog driemaal, was Ruyter ech ter niet in staat om van deze inzin king gebruik te maken. Rolie werd met een voorsprong van 33 punten nog on bedreigd winnaar. Theo Schot Jr. had tegen Kater de grootste moeite om zijn vorm te vin den. Na 24 moeizame beurten was de stand 7271 in het voordeel van Schot. Plotseling werd echter de geest over Schot vaardig en met negen beur ten, met een fraaie slotserie van 33, marcheerde hij naar de 150e caramba- le. De uitslagen luiden: P. Rolie 26 150 21 5.76 J. Ruyter 26 117 16 4.50 Barten 27 150 35 5.55 Kater 27 93 16 3.44 De Vries 19 150 53 7.89 Boekestein 19 81 15 4.26 Poetskoke 22 150 27 7.14 De Vries 22 136 38 6.18 Th. Schot 33 150 33 4.41 Kater 33 94 14 2.76 Woensdagavond worden de wedstrij den voortgezet. (De kolommen geven achtereenvol gens aan: beurten, gem., carm., h, se rie en gem.) Op de laatste wedstrijd van „Vislust" heeft de baars weer „best gebeten". Het operatie-terrein was dit maal de Kleimeer in het Geestmerambacht. In to taal werden 254 exemplaren aan de haak geslagen, waarvan er 45 bemachtigd wer den door de heer P. J. Mayer, die hier mede het zilveren wisselspeldje won, dat vóór deze prachtige vangst in het bezit was van de heer Jb. Marteling. De heer K. Houtman haalde de groot ste baars op. Het dier mat 29.6 cm en bezorgde zijn baas de wisselbeker, die vorig jaar in het bezit was van de heer Mayer. De uitreiking der prijzen vond plaats in café „De Bonte Koe", waar men tij - aens de genoegelijke vismaaltijd nog .enige tijd gezellig bijeen bleef. GROTE VANGST VAN „DE POTVIS" OUDKARSPEL Zondagmorgen heeft de hengelsportvereniging „de Pot vis" het seizoen met een viswedstrijd in de Oudkarspelderpolder besloten. De vangst overtrof alle verwachtin gen. In totaal werden 134 stuks baarzen en 9 witvissen uit het water opgehaald. De uitslag luidt als volgt: 1 Chr. Put gr. baars 22 cm., 1 A. Keeman, gr. aan tal, 21 stuks, 2 V. Polman 19 st., 3 J. de Vet 13 st., 4 C. Blauw 12 st„ 5 H. Vaar tjes 12 st., 6 T. Bakker 11 st. De wisselbeker, die in het bezit was van de heer H. Vaartjes, werd gewon nen door V. Polman met 59 stuks voor het gehele seizoen. Hedenmoigen is de trein uit Alkmaar die om tien voor zes Oudesluis moet passeren, tussen dit voormalige station en de Grotesloot ingereden op vijf paarden van de landbouwer Van der Heide. Twee der dieren kwamen om het leven. De anderen bleven ongedeerd. De paarden braken gisteravond uit de weide. De heer Van der Heide, die gisteravond nog naar de dieren ging kijken, ontdekte, dat ze verdwenen wa ren. Hij zocht geruime tijd, maar vond ze niet terug. Hedenmorgen in de vroegte ging hij opnieuw op pad. Toen hij bij de spoorbaan kwam, zag hij het ongeval gebeuren. De treinenloop geraakte volkomen in de war. De trein moest naar Schagen worden teruggebracht en kon pas zeer veel later doorrijden. Ook de volgende treinen tussen Alkmaar en Den Helder hadden veel vertraging. WESTZAAN Jan van der Helm, de Westzaanse militair, die op 1 Au gustus nabij Ermelo het slachtoffer werd van eeii ernstig motorongeval, is in het Stads- en Academisch Zieken huis in Utrecht, waar hij werd opge nomen, nog steeds niet bij bewustzijn gekomen. Sedert ruim acht weken ligt deze Westzaner, die ernstig aan het hoofd werd gewond, nu al buiten bewustzijn. Hij wordt kunstmatig gevoed, doch heeft nog nimmer op deze voeding ge reageerd. Men noemde zijn toestand in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht nog steeds zorgwekkend. (Van onze correspondent). Gistermorgen om half tien is op de onbewaakte overweg in de Edammer Jaagweg, onder Oosthuizen, een perso nenauto, waarin twee heren uit Frane- ker zaten, door de trein die van Hoorn kwam, gegrepen. De wagen werd aan de achterkant geraakt en sloeg een paar maal over de kop. Wonder boven wonder liepen de inzittenden slechts een paar schram metjes op. Het ongeluk is geheel eigen schuld van de chauffeur, want de overweg is zeer overzichtelijk, terwijl het stop licht goed functionneerde. De wagen is vrijwel vernield. Als men de verrichtingen van DAW de laatste jaren heeft gevolgd, zou men niet licht tot de conclusie komen dat deze Alkmaarse zwem vereniging een „oorlogskindje" is. In Augustus 1918 namelijk namen enkele Alkmaarse jongelui het initiatief om een zwemvereniging te stichten. Op 30 Augustus 1918 vond de oprichtingsvergadering plaats, zodat de Alkmaarse Waterratten thans 35 jaar bestaat. Door verschil lende omstandigheden was het niet mogelijk het zevende lustrum te vieren op de dag van oprichting. Dat zal nu gebeuren op Zaterdag 3 October. De Waterratten, die bij alles wat zij ondernemen het natte element in de buurt willen hebben, zullen hun feestavond houden in het restaurant van de heer Minkema te Camperduin, slechts een tiental meters van de zee verwijderd. DAW kan terug2ien op een rijke his torie, hoewel zelfs de grootste optimist dat na het eerste levensjaar niet had durven voorspellen. Men dacht toen namelijk reeds aar. opheffen van de vereniging, maar dank zij wijlen de heer Middelhof werd de vereniging nieuw leven ingeblazen. Dertien jaar lang heeft de heer ?*'ddelhof leiding gegeven aan DAW en tot zijn verschei den bleef hij ere-voorzitter. Hij was een man waaraan DAW zeer veel heeft te danken. Het gaat niet aan om alle behngriike Leuren uit het verenigings leven van DAW de revue te laten pas seren. Een uitzondering moeten wij echter nog maken voor de heer F. Boxum, die vanaf 1939 tot 1953 de voorzittershamer hanteerde. D.A.W. werd ondeir zijn leiding meer dan een vereniging die alleen in de provincie iets had te betekenen. DAW heeft zich sinds 1939 een naam veroverd in de Nederlandse zwemwereld, hoewel men wel dient te bedenken, dat de Alkmaar- ders de aansluiting met de bekende clubs als RDZ, „De Robben", HDZ en HZC nog steeds niet tot stand heeft kunnen brengen. De oorzaken zijn ae- makkeliik te achterhalen. In de eerste plaats de ongunstige geografische lig ging. Het contact r.iet de sterke Am sterdamse en Haarlemse clubs is niet ir.tens genoeg om de jeugd tot toppres taties te dwingen. Wel wordt regelma tig door DAW-leden aan nationale In hotel Meyer kwamen bestuur en leden van de schaakclub „De Pion" bijeen, om aan het einde van de com petitie '52'53 de kampioen, alsmede de winnaars van.de jubileumwedstrij den te huldigen. De heer C. Bennes, kampioen in de eerste afdeling, mocht uit handen van de voorzitter, de heer J. Bos, de wis- selmedaille in ontvangst nemen, ter wijl ook de heer J. Rozing, die in de tweede afdeling een prachtige pres tatie leverde, eveneens een medaille kreeg. B. Schlosser, Not. v. Cranenburg, J. Lute, P. Bakker, L. Born, P. Beek man en A. Molenbroek, de winnaars in het jubileum-tornooi, kregen allen een herinneringsmedaille. zwemwedstrijden deelgenomen, m;aar dit aantal is zo klein, dat de invloed daarvan nauwelijks is te bespeuren. In Noord-Hollar.d boven het Y is voor DAW geen tegenstander van formaat te vinden, hetgeen wel blijkt uit 't feit dat bij de kampioenschappen van de Kring Noorc'.-Holland, DAW jaar in jaar uit beslag legt op vrijwel alle titels. Bovendien is het zo, dat, om prestaties van nationaal formaat te leveren, de zwemrner(star) regelmatig moet trainen, vrijwel iedere dag. Nu is dagelijks zwemmen in de winter een vrij kostbare geschiedenis en niet alle ouders kunnen hun kinderen daairtoe in de gelegenheid stellen. Het gevolg is dat verschillende jeugdige leden met aanleg in de wintermaanden hoogstens tweemaal in de week kunnen trainen en dat is bepaald te weinig om tot tijden van nationaal formaat te komen, opa nog maar niet. te spreken van interna tionale - tijden. Vooir de vereniging is hêt beslist onmogelijk om hiervoor een oplossing te vinden. Uit de lidmaat schapsgelden kunnen nauwelijks de normale kosten worden bestreden, laat staan dat de penningmeester in staat zou zijn de kosten, aan een dagelijkse training verbonden, voor zijn rekening kan nemen. Andere bronnen van in komsten heeft een zwemvereniging vrijwel niet. Het aantal donateurs is zeer minimaal en hoewel de belang stelling groot is. is het batig saldo van een zwemwedstrijd dermate laag dat ook hiervan niets voor een eventueel te stichten trainingsfonds kan over schieten. In dit licht bezien kan men slechts bewondering hebben voot hetgeen door DAW is bereikt, zowel wat de zwem- als de waterpolosport betreft. Het eer ste herenteam promoveerde dit seizoen na tal van spannende wedstrijden naar de eerste klasse en de reserves hebben het gepresteerd zich een plaats in de reserve 2e klasse te veroveren. DAW is op het moment dat het 35-jaTig be staan wordt gevierd een bloeiende ver eniging. Wij spreken de wens uit, dat onder leiding van praeses K. van der Pol een weg zal worden gevonden om de prestaties in de komende vijf jaren zo op te voeren, dat DAW zich op één lijn kan stellen met de sterkste vereni gingen in den lande. Wanneer men op de Algemene Begraafplaats rondwandelt zal men op net oude R.K. gedeelte een steen aantreffen waarin een schilderspalet is uit gehouwen, omkranst met eikenloof waaruit een kruis oprijst. Dit eenvoudig gedenkteken wijst de plaats aan waar 5 October 1853, dus 100 jaar geleden het stoffelijk overschot van de Alkmaarse schilder Pieter Plas ter ruste werd gelegd. Geboren de 2e Maart 1810 als eerste kind van Lourens Plas en Cornelia Berger, welk echtpaar in het Kerk- straatje woonde, heeft hij, behalve een onderbreking van enkele jaren steeds Alkmaar als woonplaats gehad en daar gewerkt. Hij was tot zijn 24ste jaar werkzaam als huis- en rijtuigschilder doch ont ving tevens les van de stadsteken- meester Adrianus de Visser totdat hij zich in 1835 naar Hilversum begaf ter verdere studie onder leiding der schilders J. van Ravenswaay en W. Bodeman'. Gedurende een paar jaar bezocht hij verschillende streken van ons Va derland o.m. Drenthe, keerde in 1837 in Alkmaar terug en verkreeg door verdere studie aan de Academie voor beeldende kunsten te Amsterdam het diploma voor tekenonderwjjzer. In 1841 trouwde hij met Alida ten Berge, een zuster van de kunstschilder B. ten Berge wiens werk in kwali teit ver ten achter staat bij dat van Pieter Plas. Vijf jaar later trok hij op verzoek van enige Haarlemse schilders naar die stad en werd daar lid van 't teken- college „Kunst zij ons doel", doch na het overlijden van zijn vader in 1848 keerde hij naar zijn geboorteplaats te rug waar hij ging inwonen in het huis van zijn bejaarde moeder, destijds Choorstraat 408 Wijk A. Hij trachtte daar de schilderszaak van zijn overle den vader voort te zetten hetgeen hem door gemis aan animo in dat bedrijf niet gelukte zodat hij besloot als kunst schilder zich levensonderhoud te ver schaffen. Een aankoop van een zijner werken door Koning Willem II kwam zijn naam zeer ten goede en deed de aan dacht van kunsthandelaars op hem ves tigen. Ondanks zijn successen heeft hij een leven vol moeite en financiële zorgen gehad daar de bedragen die hij voor zijn werk kreeg zeer laag waren. Op vele van zijn tekeningen, in par ticulier bezit aanwezig, komen prijzen voor van f 1.tot f 2.50, cijfers die voor zichzelf spreken. Tot aan zijn dood is hij directeur van het nog be staande tekengenootschap „Kunst zij ons doel" hier ter stede geweest en in het archief van dit college bevinden zich nog tal van gegevens over hem, o.a. -een uitvoerig verslag van zijn be- "grafenis die met treurmuziek geschied de. De Alkmaarse Courant van 10 Octo ber 1853 schrijft daarover als volgt: Alkmaar, den 5 October 1853. Met treurige plegtigheid werd heden het zielloos overschot van den begaaf den en voortreffeli.jken Kunstschilder, den Heere Pieter Plas alhier ter aarde besteld, zijne vrienden, de vereerders der bekwaamheden van den te nederi- gen Kunstenaar en de Leden van het Teekengenootschap „Kunst Zij Ons Doel" vergezelden zijn lijk tot aan het graf; en toen het daarin was neder- gelaten en door hunne hand met aar de gedekt, rigten de President en daarna nog een Lid van dat Genoot schap, treffende aanspraken tot de al daar zaamgevloeiden menigte, de waar dige overledene in zijne verdiensten als Kunstenaar en Vriend herdenkende en met opgewonden gevoel in diep roe rende taal uit het hart tot het hart sprekende, en toen nu nog een indruk wekkende en voortreffelijke Treurmu- sijk door waarde vrienden en vereer ders van de overledenen zich deed hoo- ren zag men in veler oogen tranen als onbetwistbare teekens van diep bewogen harten. Men verneemt dat genoemd ge nootschap voornemens is, een loterij van Kunst aan te leggen, ten voor- deele van de treurig nageblevene we duwe en hare vijf kinderen en dat het-, hopende, staat maakt op vele bijdragen daartoe van de Nederlandsche Kunst broeders en Vereerders van de talen ten des ontslapenen". De vlotte vraag naar jonge kaas bleef ook in de afgelopen week be staan. Regelmatig zijn producenten erin geslaagd een hogere prijs voor hun produet te maken, welke gang van zaken zeker door twee belang rijke oorzaken is beïnvloed. In de eerste plaats is de productie dalende, wat het totaal kwantum betreft, ter wijl in de tweede plaats een vlotte uitvoer naar de ons omringende lan den kan worden waargenomen.' Duitsland en België waren met flinke orders aan de markt, terwijl ook naar Engeland een behoorlijk kwantum kaas kon worden verzon den. Ook de zg. overzee-exporteurs mochten over belangstelling van i'e zijde van hun afnemers niet klagen. Over het geheel genomen is men niet enthousiast over de prijzen, welke in het buitenland kunnen worden ge maakt en uit de gang van zaken blijkt, dat de prijs voor de z.g. leef- tijdskaas (5 en 7 weken oud) geen gelijke tred houdt met die voor de jonge kaas. Dit is vooral bij de vol vette Gouda's het geval. De productie van de volvette kaas daalde in de week van 6 t.m. 12 Sep tember met ongevear 100 ton, terwijl het productiecijfer voor de Edammer kaas juist een kleine verhoging te zien gaf. De 40+ kaas brengt op dit ogenblik een veel betere prijs op dan de volvette en het prijsverschil tussen beide soorten is dan ook wel miniem. Het prijsverschil kan thans gesteld worden op 8 a 9 cent per kg, terwijl dit, in normale zin, zeker 18 cent zal moeten bedragen. Hoewel het slechte weer van de vorige week zeer zeker een rol zal spelen bij de totale pro ductie, mag worden aangenomen, dat de productie van Edammerkaas 40 zich aardig zal weten te handhaven en dat de daling zich het scherpst zal aftekenen bij de volvette Goudse, te meer ook, waar de handel in deze soort kaas bepaald rustig moet wor den genoemd. Edammers 40+ blijven gevraagd, hoewel ook in de handel van dit artikel een zekere kerter'-ig valt waar te nemen. Op de Vrijdag te Leeuwarden ge houden zuivelbeurs werden de note ringen opnieuw verhoogd en gebracht op f 2.02 tot f 2.03 per kg voor de volvette kaas en f 1.92 tot f 1.93 per kg voor de 40+ kaas. Producenten gingen er direct toe over een aantal centen boven deze noteringen uit te vragen, maar al spoedig bleek, dat de handel zich niet direct gewonnen gaf. Wel kwamen de prijzen over het algemeen iets boven de noteringen uit, maar in wie gevallen moesten producenten hun vraagprijs laten va ren om genoegen te nemen met een iets lager bod. Verkopen kwamen tot stand op basis van f 2.03 tot f 2.05 voor de volvette kaas en op f 1.94 tot f 1.95 voor de Edammers 40 Aange nomen mag worden, dat het gehele aanbod werd opgenomen, alhoewel dit niet van harte ging, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat de kaasprijzen een zeker plafond hebben bereikt. Intussen zal moeten worden afgewacht hoe de zaken zich in de volgende week zullen ontwikkelen waarbij niet uit het oog za! mogen worden verloren, dat de productie nog steeds belangrijk boven die van het vorige jaar ligt. Tot 6 September jl. werd ongeveer tien millioen kilo gram kaas méér geproduceerd dan vorig jaar. Ook de Noordhollandse Edammers profiteerden van de vraag naar dit artikel en misschien ook wel onder invloed van de kaaskeuringen op de Alkmaarse markt konden deze van de hand worden gedaan tegen f 1.99 per kg. Ten aanzien van de kaasprijzen in het algemeen kan nog worden ge meld, dat deze belangrijk lager liggen dan vorig iaar het. geval was. De volvette Goudse noteerden bijv. op 26 September 1952 f 2.42 tot f 2.43 per kg en de Edammers 40+ f 2.17 tot f 2.18 per kg. De handel in boter schijnt iets le vendiger te worden. Wel werd in de week van 12 t.e.m. 19 September jl. nog circa 500 ton bij de regering inge leverd, maar over het algemeen wordt verwacht, dat de prijs zich spoedig boven het zg. inleverings- niveau zal gaan bewegen. Inderdaad kwam de voorgenomen lo terij en steunactie ten behoeve van het nagelaten gezin tot stand. Zij kon ech ter de kinderen, die reeds een jaar later hun moeder zagen heengaan, niet vrijwaren voor een moeilijke en zorg volle jeugd. Zij werden naar gewoon te van die tijd hier en daar uitbe steed. Grote veranderingen hebben sinds het verscheiden van Pieter Plas in de schilderkunst plaats gevonden. De vi sie der kunstenaars is anders geworden maar de werken van Plas die zich in ons Gemeentemuseum en bij tal van particulieren bevinden, getuigen nog van gedegen vakmanschap. Pieter Plas heeft ongetwijfeld tot de meest bekende kunstschilders uit onze stad behoord en het zou goed zijn als deze stad zijn naam zou blijven eren door een straat in een toekomstige stadswijk naar hem te vernoemen. Men verzocht ons het volgende te willen opnemen: H.M. Koningin Juliana sc'hreef reeds enige jaren geleden: „Wil materiele wederopbouw gepaard gaan met mo- moreel herstel, dan zal de reelasserings- arbeid gedragen moeten worden door het gehele Nederlandse volk in al zijn geledingen* Het is daarom dat ik Uw aandacht vraag voor het werk der re classering". A.s. aZterdag, 3 October a.s. is het weer de dag der Nationale Reclasse ring". Tienduizenden guldens zijn nodig om het werk, dat gedaan moet worden te kunnen voortzetten. Wij hebben ieders hulp dringend nodig. Het geld moet er komen. Het comité, waar mensne van alle ge zindten in vertegenwoordigd zijn, doet daarom een dringend beroep op perso nen boven de 16 jaar om a.s. Zaterdag enkele uren van hun tijd ter beschik king te willen stellen. Meldt U aan als collectant(e) a.s Vrijdag tussen 20 en 21 uur en Zaterdag vanaf 9 uur in het gebouw Waakt en Bidt, Laat 217 of bij de secretaris van het comité: ders, J. v. Scorelkade 69 te Alkmaar, G. J. N. Reinders, J. v. Srorelkade 69 te Alkmaar. Gisteravond omstreeks kwart voor tien werd in de Rekerstraat een dronken landarbeider uit Warmenhuizen aan getroffen, die met een motorfiets aan de sjouw was. Tegenover enkele nieuwsgierige voorbijgangers verklaarde hij van iemand op de motor te moeten passen. Even later daagde er iemand uit de Zaagmolenstraat op die het vehikel opeiste. Toen hij na ontnuchterd te zijn door de politie verhoord werd, meende hij zich te herinneren dat iemand tot hem gezegd had „Neem jij die motor maar mee". Hoewel hij reeds op 18 September 25 jaar in dienst was van de Neder landse machinefabriek Alkmaar is de heer K. v. d. Berg eerst gisteren gehul digd. De reden hiervan was, dat de directie in de tijd waarin het jubileum viel, afwezig was. De heer Van den Berg, die van con structiewerker tot controleur in het be drijf opklom is gistermorgen door de directeur de hr. J. F. Le Blansch toe gesproken, die hem als tastbaar bewijs van waardering voor het vele verrichte werk een enveloppe met inhoud overhandigde. De huldiging door het personeel zal plaats vinden op 16 Oc tober in café Tom. ALKMAAR, 28 Sept. Slabonen 20—56; kassnijbonen 77; pronkbonen 13—26; komkommers 820; tomaten 2028; bloemkool 8—20; rode kool 3—10,50; sa- voye kool 6—8; groene kool 6—8; spruit- kool 1325; spinazie 5—40; postelein 14 18: sla 2,504,50; andijvie 0-8; rode bieten 5—6; bospeen 8—22; uien 35; prei 12,5014,50; peterselie 24: soep groenten 34,50; augurken: basterd 26 47; druiven: Frankenthalers 78—96 en Alicante 7594; appels 836; peren 12 44; knolsoepgroenten 11—14. 700 C24 ChristensenPopular art in the United States. 709 V 15 Vangenechten: Het antieke Rome. 730 N25 Neurden- burg: De zeventiende eeuwse beeldhouw kunst in de Noordelijke Nederlanden. 738 P87 Prins de Jong: Griekse terra cotta's. 759 4 N2I Nemitz: Henri de ToulouseLa utree. 759.5 TH Taillan- dier: Giotto. 759.0 BI 1-6 Babelon: El Greco. 759.6 L53 Lieberman: Pablo Picasso. 778 W52e Wessem, van: Char lie Caplin 780 B40.3 Beke: De sym- phonie van het noodlot. (Tsjaikowski). 780 B91 Bruin, de: Stil!.... Muziek!..., 780 N40 Nolthenius: Eroica. (Beet hoven). 780 P70h Pool: Een handvol Poolse aarde. (Chopin). 780 P70 Pool: Een nieuw lied voor Amerika. (Gershwin). 780 S49 Schröder: Muzikant van Ester- hazy. (Haydn)786 P79 Pourtalès, de: Het leven van Chopin. 792 T14 Tas: Analyse van een charme. 793 S2I Schaap: 150 spelen. 793 S21w Schaap: Wat spelen we? 794 C14.1 Canasta: Sam ba-canasta. 794 G87 Groningen, van: Het kaartspel. 795 M42 Meilink en Ruting: Vrij vormen 796 E29 Em- menes, van: Beter voetbal. 799 H42 8 Heide, van der en Lebret: Achter de schermen. v

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3