Bergen gaat een goede toekomst tegemoet Nieuws uit de Langedijk Nieuws uit Schoorl Plattelandsvrouwen hoorden iets over karakters Wormerveer eerste in EHBO- wedstrijd te Hoorn EQIP SEI Eert gromrnt metontzagv Goed en Goedkoop K.L.M. komt met interessante plannen Marktoverzicht van Purmerend Tong van de i.jsli DE ESKIMO'S en Groenfc naam Eqip Sermia. Wij, haar: de grote gletscher. Wi vergist, toen we meenden gletscher aangekomen te zij in dit land. Robert Chauchoi me te schatten hoeveel ki Eqip Sermia af waren. Ik wi ten en zei: 6 kilometer. E twintig. Sr Warmenhuizen Jubileum P. J. Pronk Grah KINDERSPELEN TIJDENS DE KERMIS Esperanto doorbreekt de taalmuren BURGERLIJKE STAND Heiloo Weinig belangstelling voor B-B avond Goed begin van het nieuwe seizoen MARKTBERICHTEN De kleine misdaad Corsettenshow ondervond grote belangstelling BESTRIJDING STIPZIEKTE CENTRAAL GEREGELD USO gaat tentoonstelling organiseren BURGERLIJKE STAND Koedijk Boeiende filmavond voor de plattelandsvrouwen BURGERLIJKE STAND Groot verkeersongeluk in Boterbal Fjordwater stijgt in keer soms zes mete A nth. vanKampe ALLEEN LANGESTRAAT 44 ALKMAAR DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 Het staat wel vast, dat Bergen een goede toekomst tegemoet gaat. Zowel het particuliere streven als het beleid van de gemeente is er op gericht om Bergen meer en meer tot een trefpunt van vreemdelingen te maken. Ook verschillende maatschappijen koesteren het voornemen in Bergen voor bun personeel „nederzettingen" te bouwen en 't is duidelijk, dat door dit alles in de toekomst veel zal verande ren. Wat de gemeentelijke uitbreidings- p'annen betreft, deze gaan voorname lijk in oostelijke richtng, waar op korte termijn de nodige gronden bouwrijp ge maakt zullen worden. Het bouwen van een tweede openbare lagere school is hiervoor reeds een duidelijke aanwijzing. In Zuidelijke richting hiervan zal Over net al te lange tijd een tweede nieuwbouw verrijzen en wel een twee de „bof' voor ouden van dagen. Rond om deze projecten zal een tweede „dorp" verrijzen waarin echter geen arbeiderswoningen gebouwd zullen wor den daar generlei industrie ter plaatse deze bouw zou rechtvaardigen. De wo ningen zullen moeten worden bewoond door mensen die buiten de gemeente Bc-fen hun brood verdienen. Tussen Sparrenlaan en Vinkenkrocht !s een vi'lapark ontworpen, dat een ge- lb'k karakter zal hebben als het Van R°enenoark. Eén en ander zal het doortrekken van de Komlaan tengevol ge hebben. De Vinkenkrocht zal echter een ongewijzigd karakteristiek plekje natuurschoon blijven. Bergen als „tref-centrum". Als eerste realisatie kunnen voor de uitbreiding van het „tref-centrum" Bergen gelden de initiatieven, welke voortsproten uit besprekingen tussen Off'"iëie instanties en personen, die uit hoofde van hun autoriteit als toonaan gevend kunnen gelden. Reeds zijn besprekingen gaande om in Bergen aan Zee een groot recreatie oord te vestigen, dat mogelijk onder auspiciën van de K. L. M. zal worden getouwd. Het speculatieve element, dat door de grondprijzen wordt gevormd, berin echter een zeer belangrijke rol gaan spelen. Het K.L.M.-plan om vat een internationaal vacantie-cen- trum, waarbij 70 bungalows centraal worden „gericht" op een hoofdgebouw. In eerste instantie zouden 35 bungalows worden gebouwd in 5 verschillende tvpes respectievelijk voor 3, 4, 5, 6 en 10 tot 12 personen. Uitwisseling met Amerikaans Lucht vaart-personeel, dat in Bergen aan Zee ï'in vacanties zou doorbrengen, zal bij definitieve vestiging waarschijnlijk zijn. Zakelijke initiatieven. Een combinatie van zakenlieden heeft besprekingen gevoerd om de ruïnes van het voormalige Hotel-restaurant Nas sau-Bergen te benutten tot vestiging van een Caféterras, daar veel badgas ten zich teleurgesteld getoond hebben over de weinig variatie biedende re- creatie-moglijkheden te Bergen aan Ze en dus naar andere plaatsen trekken om zich te verpozen. De kosten, om een dergelijk bedrijf in Bergen aan Zee te vestigen, schrik ken vakmensen van dergelijke affaires namelijk af, hoofdzakelijk door de kor te duur der exploitatie-mogelijkheid. Indien de gemeente een soort „Marshall"-hulp zou bieden, door bij voorbeeld garant te staan voor rente en aflossing en voor het deelnemen in een hypotheek, dan zou ook deze her- bouw-claim, welke de gemeente in de schoot is gevallen, ruimschoots kunnen renderen. In 1957 zal de tunnel onder het Noordzeekanaal .bij Velsen klaar zijn. Hiermede zal ook de verdere ont sluiting van Bergen aan Zee een feit worden. Het is dus zaak dat exploitan ten tegen die tijd in de gelegenheid zijn gesteld de te verwachten verkeers stroom naar behoren op te vangen. Naar wij vernemen heeft een sociaal- culturele instelling, die gevestigd is op het Oude Hof en de Zandheeve. plan nen onderhanden om in Bergen een Internationaal Adminstratief Centrum te vestigen. Door ruimtegebrek worden deze plan nen echter tegengewerkt. De steun, die hierin van de zijde der gemeente mogelijk zou kunnen worden gegeven, zou ook de middenstand zeer ten goede komen, daar deze istelü"" niet alleen door haar directe werk. maar ook voor het propageren van Ber gen als vacanMeoord een vooraanstaan de positie in Bergen inneemt. Het veilingbestuur heeft naar aan leiding van het jubileum van de heer P. J. Pronk, die op 1 October a.s. veertig jaar aan de veiling is verbon den, besloten een receptie aan te bie den en wel 's middags van 3 tot 5 uur in het café van de gebroeders Groot. Maandagmiddag werden ter gelegen heid van de kermis de traditionele kin derspelen gehouden. Hoewel het weer aanvankelijk niet veel goeds beloofde, viel het later toch mee. Na een span nende strijd bij de diverse onderdelen werden de prijzen als volgt toegekend: Meisjes 6 en 7 jaar. balletje lopen: 1 Annie Smit; 2 Ali Smit; 3 Jannie Eijk; 4 Alie Kramer; 5 Rietje Commaneur; 6 Truus Bakker; 7 Ria van Diepen; 8 Tinie Klompmaker. Meisjes 8, 9 en 10 jaar, was-ophangen: 1 Rita Stoop; 2 Marietje Blaauw; 3 Afra Besseling; 4 Vera Zaal; 5 Adri van Diepen; 6 Koosje Klomp maker; 7 Jopie Zaal. Meisjes 11 en 12 jaar, balletje lopen: 1 Jo Besseling; 2 Nel Nibbering; 3 Lucia Bakker; 4 Ans v. Diepen; 5 Bets Roelofsen. Meisjes 13 en 14 jaar. houtje rapen: 1 Lia Besseling; 2 Siena Potma; 3 Gre Nibbering; 4 Tini Bakker; 5 Wil Salentijn. Jongens 6 en 7 jaar, houtjesrapen1 Peter Kroon; 2 Jan Wolkorte; 3 Nico de Boer; 4 Kees Blaauw; 5 Jac. Klos; 6 Siem Verdonk; 7 Ruurd Potma. Jongens 8, 9 en 10 jaar, hoepelen: 1 Wim Stoop; 2 Kees Verdonk; 3 Henk Smit; 4 Kees Keijzer; 5 Klaas Leegwater; 6 Jan Smit; 7 Wim Salentijn; 8 Jan Kuijn; 9 Jaap de Boer; 10 Kees Visser; 11 Joop Vis ser. Jongens 11 en 12 jaar, hoepelen: 1 Loek Smit; 2 Jaap van Diepen; 3 Siem van der Gragt; 4 Arie Commandeur. Jon gens 13 en 14 jaar, spijkerslaan: 1 Rinl Mast; 2 Fons Stoop; 3 Wim Plukker; 4 Jaap Smit; 5 Anton van der Gragt; 6 Klaas Smit. ONGEGOORLOOFDE HANDEL Bij een inwoner dezer gemeente is op grond van het vermoeden, dat door hem handel werd gedreven in gedistil leerd, huiszoeking verricht, waarbij in derdaad enkele flessen met geestrijk vocht in beslag werden genomen. De man werd een bon rijker en wat han del armer. KERKHOF THANS KLAAR Vrijdag werd door de aannemer, de fa. C. Nieuwenhuis te Heiloo, het ge heel uitgebreide en verhoogde kerkhof te Graft opgeleverd. Het geheel ziet er keurig uit en betekent een mooie aanwinst voor het dorp. FRAAI RESULTAAT. De door de vereniging „Het Hooge- land" in deze gemeente gehouden col lecte heeft een bedrag van f 84.50 op gebracht. Internationale wellevendheid zou in „daad" kunnen worden omgezet, indien het Esperanto meer kans zou krijgen om zich te ontwikkelen in alle lagen van de bevolking van ieder land. Dat vele regeringen reeds het nut inzien van een taai, die, hoewel kunst matig, reeds in zeer veel behoeften voorziet, was de kern van een rede, die gehouden werd door Mr A. J. Kalma, secretaris van de Nederlandse Esperan tisten Vereniging „L. E. E. N.", in het Dorpshuis te Bergen. De propaganda- nvond was uitgeschreven door de afde lingen Alkmaar en Bergen van deze Vereniging. Dat de 2000 3000 talen, welke In de wereld worden gesproken, niet bevor derlijk werken op de goede verstand houding tussen alle naties, werd op een interessante wijze naar voren gebracht en met diverse geestige anecdotes on derstreept. Na de pauze gaf Mr. Kalma nog een proefles, waarin hij speciaal de aan dacht vestigde op de logische opbouw van Esperanto. Geboren Adrianus, z. van H. A. Dekker en E. A. Groot. Ondertrouwd Luis P. Kuijten (won. te Den Helder) en Maria C. van Papr elendam. Getrouwd Hermanus F- de Jong en Sarita B. Meijer. Hendrik Oortwijn en Anna P. Willig. De oorlogschade van gebombardeer de steden kan tot 80 procent vermin derd worden als men weet wat men doen moet en men beschikt over een hechte organisatie Burgerbevolking. Dit was de conclusie die men trek ken kon na afloop van de propagar.da- «ivond, die in de aula van de St Wilii- brordusstichting gehouden word en waar het hoofd Bescherming Burger bevolking uit Alkmaar, de heer A, J. v. Wilgenburg en voorts inspecteur J. jlaverlag het woord voerden. Een goe de voorbereiding en paiaatheid van Pen B.B. organisatie wordt echter pas dan mogelijk, als zich voldoende per sonen opgegeven hebben en een der gelijk corps getraind is. Wat Heiloo be treft, hier zijn ongeveer 125 brand wachten, opruimers en EHBO'ers no dig. Tot nog toe gaven zich er echter maar 40 op. Dat dat belangstelling Voor het BB-werk te Heiloo nog niet voldoende is bleek overigens wel uit de geringe opkomst van deze avond, waar overigens toch enkele suggestie ve films werden vertoond. Brand draagt in de oorlog een uitermate ver nietigend karakter en het is juist dat ierbij door snel en geoefend ingrij pen onnoemelijk veel schade voor komen kan worden. Donderdagavond begon de Bond van Plattelandsvrouwen de winterbijeenkom- stm met een vergadering in de zaal van de heer Hakof te Groet waarbij als spreker was uitgenodigd de heer J. L. H. J. Westenberg uit Schagen die een lezing zou houden over „Karakters". Hij begon met de stelling te poneren dat lichaam en ziel één geheel vormen waartussen een wisselwerking plaats heeft van het lichaam op de ziel, en omgekeerd. Deze ziel is in twee gedeelten te verdelen, een bewust deel en een onbewust, tussen welke een drempel is, de „prikkeldrempel". Deze drempel ligt hij sommige mensen lager dan normaal, waardoor een groot aantal prikkels op hen inwerkt, de sensibele mensen. In het middelpunt van het bewuste staat het „Ik" dat alles leidt als een piloot in de cockpit. Uitingen als vreugde en droefheid kunnen hun oor sprong vinden zowel in het bewuste als het onbewuste. Men kan bijvoor beeld vrolijk of droef zijn zonder eigenlijk te weten waarom, en dan ligt de grond daarvan in het onbe wuste. „Persona" heet de manier waarop men zich aan de wereld voor doet, wat men is naar de schijn niet naar het wezen. Daar deze schijn door de buitenstaanders als het ware wordt beschouwd, en zij zich in dien geest tegenover de persoon in kwestie uiten, bijv. „wat ben jij een flinke kerel" is het resultaat „dat je het zelf gaat geloven" en die mensen worden onuitstaanbaar en over het paard ge tild. Het tegengestelde heeft ook plaats. Indien de buitenstaanders iemand maar steeds kleineren ont staat daaruit een „minderwaardig heidscomplex". Daarna volgde een uit- NOORDSCHARWOUDE, 29 Sept. 9000 kg aardappelen: Eerstelingen 10, Eigenheimers 11,3013,10, blauwe Eigen heimers 12,30, Bevelanders 11,50, Koop- mans blauwe 10.90, Meerlanders 10,20, Voorham 9 en grove 99,10; 9200 kg uien 3,601,70, grove 3,70—4, drielingen 6—9 en nep 15—17; 10000 kg bieten: A 5—5,50 en B 4; 700 kg slabonen: AI 52, I 35—46, II 23—31 en afw. 20—25; 16.000 kg rode kool: A 5,1010,30 en B ,70—5,10; 2400 kg groene kool A 6— 6,40; 130.000 kg witte kool 3,50; 1000 stuks bloemkool: All 810. Doorge draaid: 90.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 29 Sept. 4100 kg aardappelen: Eigenheimers 1212,40, Schotse muizen 9,80, Koopmans blauwe 9,7010; 4700 kg uien: nep 810,20, gele drielingen 7, gewone 4,70 en grove 4,40; 43.300 kg witte kool 3,50; 480 kg sla- bonen 21—31; 600 kg bieten A 5,20. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 29 Sept. 37.500 kg rode kool: A 6 11,10 en B 4—5,30; 14-000 kg groene kool: A 6—6,40 en B 4; 196.000 kg witte kool 3,50; 5700 kg witte kool: A 5,505,70 en B 4; 2000 kg andijvie 6,30—6,50; 4000 kg slabonen 20—43; 19.000 kg uien a_4,50 en nep 8,90—16,50; 8800 stuks bloemkool B 8—11,80. Doorgedraaid: 62.000 kg witte kool en 73.300 kg groene kool. OBDAM, 28 Sept. 8000 kg uien 3.804.10; nep 15.00—15.80; kroten 3700 A 5.405.60; 4000 kg kroten B 4.00; 2000 kg slabonen 23.0045.00; 1000 Peen C 5.00; 1200 kg Peen B 5. GROOTEBROEK, 29 Sept. 2000 kg uien middel 4.304.60; 4000 kg 1 iet en A 5,60—5,90, B 4—4.20; 11000 kg rode kool, 5.10—9.50; 4000 kg gele kool 4.10— 6.70; 3300 kg groene kool 6.808.70; 165.000 stuks bloemkool t.P. B 15.90 21.20, stek 7—14.60, z.b. B -9.60—15.90, B II 8—8.40, stek 5. eenzetting van de begrippen Anima en Animus. De Anima is de perso nificatie van het onbewuste leven bij de vrouw, de Animus bij de man. In dien de animus van de man bij vrou wen te veel is ontwikkeld ontstaat het type dat „rookt als een kerel" en bor rels drinkt in plaats van een advo- kaatje. Geen bepaald vrouwelijk type. Omgekeerd heerst de vrouwelijke anima ook wel eens te veel in de man en produceert dan types die erg zacht en teer doen, naar parfum ruiken en keukenpieten zijn. Ook niet ideaal Na de pauze behandelde de heer Westenberg de vier grondfuncties van de psyche: Denken, Gevoelen, Ge waar worden, Intuïtie. Deze interes sante lezing was een goed begin en de stampvolle zaal gaf blijk van haar appreciatie door een hartelijk en langdurig applaus. Een zitting van de Alkmaarse politie rechter inspireert onwillekeurig steeds weer tot het lid worden van een anti- drankvereniging en tot een zekere weerzin tegen zekere slogans die met veel geld en ophef de wereld worden ingeslingerd. Gisteren was het onder anderen de Langedjjker G. B„ die zich aan te veel alcoholhoudend vocht had tegoed ge daan en in die toestand dronken op een fiets was aangetroffen. Hoewel een ge willig en goed vakman was hij voor de zoveelste maal aan Bacchus ten offer gevallen. Rekening houdend met verschillende omstandigheden werd hij veroordeeld tot een boete van f 50.— of 25 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden met een proeftijd van drie jaar. Een boete van f 25.of 10 dagen werd hem opgelegd, omdat hij bovendien schoenreparatiewerk- zaamheden verricht had zonder daar toe in het bezit te zijn van de „klas sieke" vergunning. Wat de geldsbedra gen betreft had de officier resp. f 100.— of 30 dagen en f 35.of 15 dagen ge- eist. J. Z. uit Alkmaar die eveneens „on der de invloed" op een fiets was aan gehouden, werd een boete opgelegd van f 50.of 50 dagen. De eis was f 75.of 25 dagen geweest. Zijn woede op een jongetje koelen door hem bij een arm en zijn broek te pakken en hem met een flinke zwaai over een hek te gooien, strekt een vol wassen mens ook niet bepaald tot eer. C. J. de V. uit Noordscharwoude werd deswege veroordeeld tot een boete van f 20.— of 10 dagen. Het lage bedrag had hij wel te danken aan het getuigende jongetje, dat beweerde dat hij nogal flink was geweest en dat het dus weinig pijn had gedaan De zaak tegen P. B. uit Akersloot was er één van dierenmishandeling. Hij had geprobeerd een onwillige koe voor uit te krijgen door haar met zijn met een klomp geschoeide voet tegen de buik te schoppen. Het kwam hem te staan op f 75.of 25 dagen. De zeer bejaarde J. K. uit Alkmaar had veel overlast van zijn buurvrouw gehad. Op zachtaardige wijze zou hij geprobeerd hebben haar aan de deur de les te lezen. Zoals dat echter vaak gaat, was de desbetreffende vrouw hiervan helemaal niet gediend ge weest, zodat zij haar huisdeur voor buurman had dichtgesmeten. Deze had de deur daarop zo'n trap gegeven, dat het hout om het slot was versplinterd en de deur uit haar verband was ge rukt. Vijftien gulden of 5 dagen eiste de officier. De rechter maakte er een tientje van, omdat de Mammon bij deze zaak kennelijk niet vertegenwoor digd was. Nu bewezen is, dat de stipziekte in de kool veroorzaakt wordt door een virus die door luizen van de zet- koolbanen wordt overgebracht, heeft deze zaak de volle aandacht van de tuinders gekregen. Het gevolg is, dat men thans deze zetkooibanen gemeen schappelijk bespuit, om daarmede het kwaad de kop in te drukken. Daarnaast probeert men van koolzaad een zo zuiver mogelijk product te telen. Dat deze zaak de tuinders ernstig bezig houdt, bewees de buitengewone ledenvergadering van de tuinbouw- vereniging „de Toekomst" te Zuid- seharwoude, die o.l.v. de heer K. de Boe' Sz„ werd gehouden, en waar als enig punt op de agenda voorkwam: „het centraal telen van koolzaad door de Vereniging". Na enige discussie ging de vergade ring, die goed bezocht was, accoora met dit bestuursvoorstel. Van een drie tal tuinders zal een selectie gele, rode en witte kool gekocht worden om er koolzaad van te telen. Aan de tuin- bouwverenigingen in de omgeving zal gevraagd worden hetzelfde te doen. Bij de mededelingen was een ver zoek van de Jagersvereniging „Geest- mer-Ambacht" om de jacht in geor dende banen te leiden. Ook hiermede ging men accoord. Het gemeentebestuur had een schrij ven gezonden over de toepassing van de distelverordening. Bij de rondvraag werd nog gespro ken over de koetenplaag in de andij vie. Daar de koet een beschermde vogel is, was de vergadering van me ning, dat hier weinig aan te doen is. OUDKARSEL. De Ned. Herv. vrouwenclub „Uit samenwerking op bouw", heeft besloten in de maand No vember een tentoonstelling te houden van handwerken. Tevens zullen enkele verkoopdagen voor deze artikelen vast gesteld worden. Met de netto opbrengst willen de dames stoelen kopen voor het kleine diaconiezaaltje, waarvan het in terieur dank zij de activiteit der leden vorig jaar al gerest- jreerd werd. LANGEDIJK. Geboren: Jacob J.f z. van W. van Twuijver en Aaltje G- Jongerling. Maria A., d. van P. J. Kuil- boer en J. van Diepen. Gerardus J., z. van C. A. Veldman en V. Goedhart- Ondertrouwd Nicolaas Schuit en Elizabeth Th. Th. Conijn (won. te Hoorn). Getrouwd Arie Hoogland en Eli zabeth Leegwater. David P. Knibbe (won. te Zuid- en Noord-Schermer) en (won. te Schagen) en Anna M. Visser. LEERLING-HORLOGEMAKER. NOORD-SCHARWOUDE. De heer Jac. Jong Jr., leerling aan de Vakschool voor opleiding van horlogemaker „Win- nubst" te Medemblik, slaagde te Rot terdam voor het examen leerlingdiplo ma. BROEK OP LANGENDIJK Vooreen Aag«e Timmerman. Klaas ^Domper geïnteresseerd damespubliek hield de firma Timmerman, in samenwerking met de Induna corsetindustrie te Uden. een corsettenshow, waarin de nieuwste ontwikkeling op het gebied van cor- setten en bustehouders werd getoond. Allereerst werd de aandacht ge vraagd voor het nieuwste maatsysteem, Pas-Tunette genaamd. Elk model is verkrijgbaar in drie heupwijdten en hierdoor wordt bereikt dat 98 procent van de dames een perfect passend con- fectiecorset kan kopen. Voor de ove rige twee procent wordt een unieKe maatgarantie gegeven en een corset naar maat gemaakt, dat tegen normale confectieprijs wordt geleverd. Vele modellen uit de Induna-collec- tie, w.o. enkele nieuwe voor het cel- zoen 1954, werden door een zestal mannequins getoond. Zowel pasvorm, kwaliteit als afwerking maakten een uitstekende indruk. In de pauze werd gelegenheid gege ven vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Hier bij werden tal van nuttige wenken ge geven. Een hartelijk applaus beloon de de mannequins na elke opkomst, waaruit duidelijk bleek, dat de oe- zoeksters van deze show zeer voldaan waren over het gebodene. Voor een groot aantal leden van de vereniging voor Plattelandsvrouwen heeft de heer De Brader, vertegen, woordiger van een firm? uit Haarlem, een dezer dagen een boeiende film. avond verzorgd. In de eerste rolprent werden de dames geconfronteerd met de iandbouwcultures in diverse we. relddelen, de moeilijkheden, die zich bij de stichting van deze cultures voor. doen en van welk groot nut de „Land. bouw-voorlichtingsdienst" kan zijn voor de wereldvoedselvoorziening. De daaropvolgende kleurenfilms over de Engelse tuinen en de kroning van ko ningin Elisabeth vielen bij de Platte, landsvrouwen bijzonder in de smaak. Daarna zette het bestuu. zich achter de groene tafel om enige agendapun. ten af te handelen. De voorzitster, me vrouw Butter, begroette in haar ope. ningswoord een tweetal nieuwe leden n.l. de dames Boon-Spruit- en G. Pas. toor. Nadat mevrouw Langedijk-Groo- tes verslag had uitgebracht over de in April gehouden Provinciale Vergade ring, werd mevrouw Vries-Geus geko. zen als afgevaardigde naar de Prov, Vergadering op Woensdag 7 October in het Wapen van Heemskerk te Alk- maar. Mededeling werd gedaan van een dankbetuiging van de dames Kee- man-De Wit en Kuiper-De Vries voor het hartelijke meeleven tijdens haar ziekte ondervonden. Voorts maakte zij bekend, dat het komende seizoen elke maand een bijeenkomst zal worden ge houden. Met een verzoek aan de re genten van „Zonnehof" om gezamenlijk Voor verschillende plaatselijke vereni gingen een St 1 "icolaascostuum aan te i schaffen, werd accoord gegaan. Geboren; Alida Cornelia, dochter van Cornelis Rijnders en G. Timmer; Geertruida Alida, dochter van C. Dek ker en A. Klanker; Auke Nicolaas, zoon van N. P. Verwer en M. Mulder. Gehuwd: Gerrit Cloo en Afra Maria Hoogeboom. Vanmorgen waren er omstreeks 875 runderen aangevoerd, waaronder ta melijk veel vette koeien. De handel daarin was dan ook heel stug en de prijzen waren lager. Ook op de gelde markt bestond er met een groter aan bod maar weinig kooplust. Op de verse markt was het mede zeer stil. Met de nuchtere kalveren ging het iets kalmer, doch daar het aanbod kleiner was, ble ven de prijzen nogal vast. Naar de fok kers bestond een tamelijk goede vraag. Het aanbod van de vette kalveren was maar gering, waardoor er vrij goed werd verkocht; de prijzen waren ech ter niet hoger. Op de wolveemarkt ging het met de lammeren iets beter; hoewel er een flink aanbod bestond, was er toch een levendige handel en was er ook nogal vraag naar fokkers, Met de vette schapen daarentegen ging het heel kalm. Dq handel in vette var kens was heel stug; de inzet kwam niet hoger dan f 1.94 en de notering liep naderhand nog terug, wat weinig goeds voorspelde voor de afloop. Ten slotte was er op de biggenmarkt een flink aanbod en weinig kooplust. Zondag werden In de Hoornce Bo terbal E.H.B.O.-wedstrijden gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubi leum der Hoornse afdeling. Vierentwin tig ploegen uit alle hoeken der pro vincie namen hieraan deel. Voor een buitenstaander was het een merkwaar dige wedstrijd: overal maar mensen op de grond, die een gefingeerd ongeluk hadden gehad en overal handige E.H.- B.O.'ers, die probeerden om zo goed en snel .mogelijk hulp te bieden. Het was slechts spel, maar een spel met een grote achtergrond. De ploe gen, die in drie groepen waren ver deeld, moesten deze middag laten zien wat ze aan medische kennis, handvaar digheid en inzicht presteerden. De opgave bestond uit hulp te bie den bij een verkeersongeluk waarbij een bromfietsrijder en een duopassa gier tegen de grond zijn gesmakt. De duopassagier heeft bloedende verwon dingen aan de rechterge'aatjhelft, een onderkaakfractuur, een gezwollen elle boog. De bromfietser kan het linkerbeen niet bewegen, heeft veel pijn en ver liest veel bloed uit een verwonding op de scheen, waar fractuurstukken zicht baar zijn. Het ongeluk is gebeurd bij een café waar E.H.B.O.-materiaal en een telefoon beschikbaar zijn Het was interessant om te zien hoe de verschillende groepen de opdracht uitvoerden, waarbij het opviel hoe rustig en geconcentreerd alle ploegen te werk gingen. Men had een kwartier om aan de eisen van de opgave te voldoen, namelijk behandeling eerste en tweede patiënt, verbandlegging en goed verlopen van de opdracht af van de leider. Sommigen vergaten de arm van de duopasagier, maar toen het bijna tijd was, wist men deze fout toch nog te herstellen. Er werd echt gekreund en echt ge vraagd naar de toestand van de patiën ten. De jury, die uit doktoren bestond, beoordeelde het werk en dan werden de patiënten door de dragers rustig naar het ziekenhuis getransporteerd. Het was wel jammer, dat de wedstrijd in de Boterhal plaats vond omdat deze te klein bleek, mede door de aanwe zigheid van een groot publiek. Het had oorspronkelijk in de bedoeling gelegen het Doeleplein te gebruiken, maar wat ons trouwens op deze stralende dag wel vreemd voorkwam men was bang geweest voor regen. De uitslag is als volgt: Wormerveer, groep 1, totaalpunten 179, leiderspunten 25, le prijs; Aals meer 2, 167, 26, le prijs; Anna Pauw- lona 2, 165, 22, le prijs; Benningbroek 2, 153, 21, 2e prijs; Aalsmeer 1, 152, 22, 2e prijs; Krommenie, 147, 21, 2e prijs; Assendelft 2, 142, 20, 3e prijs; Groote broek. 140, 21, 3e prijs; Hensbroek, 140. 1914, 3e prijs: Benningbroek, 1, 137, 22; Zaandam, 13314, 20; Wognum, 3, 133, 20; Assendelft, 1, 130, 18; Dirkshorn, 2, 126, 17; Dirkshorn, 1, 12514, 18%; Wijdenes, 1, 123, 13; Wognum, 1, 121, 19; Wormer veer, 2, 119, 21; Wognum. 2, 115, 18%; Anna Pauwlona, 1, 110, 15; Wijdenes, 2, 109, 15; Schoorldam, 105, 13%; Bar- singerhorn, 1, 87, 15; Barsingerhorn, 2, 87, 13. Leidersprijzen zijn uitgereikt aan: Aalsmeer 2, le leidersprijs; Wormer veer 1, le leidersprijs; Aalsmeer 1, le leidersprijs; Anna Pauwl. 2, 2e lei dersprijs; Benningbroek 1, 2e leiders prijs; Benningbroek 2, 2e leidersprijs; Krommenie, 3e leidersprijs; Groote- vervoer. Voor een groot deel hing het broek, 3e leidersprijs; Wormerveer 2, Blanke zuurkool 500 gram4*..44 Gelderse worst hele worst ca. 200 gram Zuurkoolspek 100 gram Prima gehakt ü",yS, 100 gram Nieuwe capucijners 500 gram Nieuwe Holl. Bruine bonen 500 gram Nieuwe grauwe erwten 500 gram Nieuwe zoetzure bommen literspot Piccalilly «n per potje bd Doperwten middel ui heel blik Doperwten middel II heel blik4*44 Sperciebonen heel blik44444 Leidse kaas 20+ long 100 gram Edammer kaas 40 jong 100 gram Zuivere Bijenhoning «j- per pot UÖ Koffie - ip 250 gram140 Zaanse biscuits «q 250 gramOv Banket allerhande pq 250 gram4444 Ou Baby-taai or 250 gram, ca. 22 stuks 4 00 Kantkoek «n 250 gram*4444 (-U Zwarte balletjes 200 gram4. 4 - wil Boterwafeltjes t„eó^k. «7 1 50 graméL I Gevuldo Haverstrostaafjes nn 1 50 gramOU Gevulde Kaneelstaafjes «n 150 gramOU Zoete pinda's «r 250 gram4444444 03 Gebroken rijst ng 500 gram444444. UO Witte peper on 10 gramCV Nootmuscaat on 25 gram4 4 ZU Zachte zeep 500 gram 4 4 4 4 4 4 4 4 1 iiÖ Waspoeder y per pak 4 4 4 4 4 4 4 4 1 li 3' V-' - ËV'vïv- - Maar elk uur kwam ze na den de contouren helderdei lijk konden wij haar zien, i; Het was ontzaglijk en onl het gevaarte, 8 kilometer hoog. Een reusachtige ton: Ijskap, een ventiel van Gr Deze gletscher is een uitli De DOORTOCHT van het ijs! moet ik u dit beschrijven, 1 Stel u voor een soort Pompeï, versteende stad. Met grijze pil; grijze beelden, grijze muren, g wallen, grijze torens, grijze burcl Zo was de indruk, de eerste ind die ik van de grote gletscher ki Een witte, grijze wereld, vern vermorzeld door honderden atc bommen. Dat gevaarte van 8 meter breed en 100 meter hoog, schuin naar beneden gericht, monsterachtige wal van ijs, die smiinniiinmnniinniiiniDiiiniiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuinintniflnnii door MIMI zichtbaar in beweging is. Een voorstelbaar perpetuum mobile, ongelooflijke eeuwigdurende be qing. Wij wisten dat zij bewoog -loewel wij het niet zagen, voel we de verschrikking van de kr; ten die achter al dit ijs moe: werken. Krachten, waarvan n sen geen flauwe notie hebl Krachten, die onmeetbaar zijn, die nergens in cijfers beschre staan. Het was groots en het sinister, dit iis-Pompeï. Vooral ook. omdat wij dat gistte, woelde en trilde on rnrtr* deze millioenen tonnen ijs hoorc En soms zagen. Dat waren de kei als brokken van de gletscher afsc ven. Van verre gezien langza; rustig. Maar wij wisten dat d lawines zich met duizelingwekk de snelheid baanbraken. Delen van dit Pompeï, die het c tact verbroken hadden met de r en naar beneden kwamen, in richting van de fjord. En daar voi den zij de ijsbergen, het drijfsijs, schotsen. Daar begon hun tocht n. het onherroepelijk einde. De zon scheen over die ijsstad. I vreemde zon over de allervreemd stad die ik ooit zag. Di3 zon dool zwalkte langs de burchten, zuil bunkers en wallen. Een onrust zon. met hier en daar wat schadi Vreemde glanzen schoten over stad, vreemde schittering weerka ste zich in het zwarte fjordwal Geen vogels meer. Geen zeehond Geen mensen. Een dode wereld. verloren rijk van ijs en sneeuw kou. De tong van Groenlands o zaglijke Ijskap. DE GROENLANDERS lieten de n torboot langzaam voorbijschuiv Van der Zee wilde méér film méér fotograferen, hij wilde er dó ter en dichter bij komen. Maar weigerden en ook Robert Chaucl weigerde. Natuurlijk weigerden ze, om: wij. Van der Zee en ik. geen no hadden van het gevaar. Omdat er die uren geen grote verschuiving lawines, plaatsvonden. Chaucl vertelde iets omtrent de consequi

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6