Russisch antwoord ontwijkend en dubbelzinnig Starre houding van Moskou biedt weinig perspectief Burgemeester Ernst Reuter van West-Beriijn overleden Lou Bandy achter het buffet De droogmaling van Schouwen is geen klein karwei Oorlogsbodem passeerde de Hembrug Franco-Spanje No. 3 van onze Heiinneiings- prqsvraog door ing Woensdag 30 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 230 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De conferentie der Grote Vier Weer Peking-China in 't geding I Vrouw op straat met bijl gedood Dader-ech tgenoo t meldde zich bij politie H. Morrison weer in bestuur Labourparty WEERBERICHT Blokwachter sloot spoorbomen te laat Boete en voorwaardelijke hechtenis geëist Nederlandse auto naar Parijse autosalon Deense regering afgetreden Opdracht aan Socialist Slechts drie toestellen in handicap-race Records van Duke erkend Minder geld voor defensie in VS? De pompboot „Neptunus verzet bergen werk Vragen in Kamer over CBS-cijfers Milva, aag va iets tzegel) enden. ijzer 78 ct. per kilo, me te waarde, is gehaald, g, Gr. Nieuw- 2435. :e nt U voor- zelf Uw luid- le radio-distrir prijs 27.50 Kamper, ;05, Alkmaar. tie van het en vaklieden i waarborgen trenzolen 2.90, 40. Van het er: herenzolen len 1.50. Keu rdichte afwer- ine karweitjes worden. echte super- loogstr. 15 en 15, Alkmaar, jroten en vor- voet en anti- s voor verven tassen enz. j 24. Tel. 5658 :ing. stoffeer- trassenmaker; itie-inrichting. wordt weer een grondige aradjjs, 73. Tel. 5575. Vdam perma- ct Uw voor- nico Wave nu 3,m. Geldig tot 15 [odern", Zee- im. Tel. K 20 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal. plus Incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ïj-jET ANTWOORD van de Russische regering op de uitnodiging van Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland om op 15 October te Iugano een bijeenkomst te beleggen der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier is gisteren te Washington „ontwijkend" genoemd. In Parijs achtte men de jongste Sovjet-nota „vreselijk dubbelzinnig". r Van betrouwbare Londense zijde is gezegd, dat het antwoord der Rus sen neerkomt op een niet aanvaarden van de uitnodiging. De Sovjet- Unie stemt nl. in beginsel wel toe in het houden van een vier mogeud- hedenconferenlie over het Duitse vraagstuk, doch er worden weer zo- veel oude en eerder door het Westen verworpen voorwaarden gesteld, dal de Russen schijnen door te"gaan met de tactiek van vertraging, die men in het verleden al zo dikwijls heeft toegepast. Moskou eist o.a. opnieuw deelneming van communistisch China ook aan de bijeenkomst in Lugano en tracht daarmede volgens Britse kringen opnieuw een wig le drijven tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten. f)E JUISTE inhoud van de antwoord je nota der Sovjets is nog niet door Moskou gepubliceerd. Eerst als dit ge it beurt, zal ook Parijs de inhoud van de nota bekend maken. Wel kwam een be- richt over de tekst vat. het Russische antwoord door via het Oostduitse pers bureau A.D.N. Zoals bekend gaat het de Westelijke Drie in de eerste plaats om een regeling van de Duitse en Oos- -jf, tenrijkse kwestie. In het antwoord van Moskou wordt om te beginnen noch gesproken over een plaats van samen komst van de voorgestelde conferentie noch over een datum. Opnieuw stem men de Russen niet in met het begin sel van het houden van vrije verkie- rjffigingen in geheel Duitsland als eerste stap tot de instelling van een regering over geheel Duitsland. En dit beginsel is voor het Westen altijd één dergrond- P principes geweest bij het zoeken van een oplossing van het Duitse vraag stuk. Men wil bovendien de conferen tie ook andere dan de door het Westen voorgestelde zaken laten bespreken be treffende de spanning Oost—West. Spe ciaal daartoe staat Moskou er op, dat de Chinese communisten mede aan de ïonferentietafel zullen aanzitten. In de nota wordt o.a. betoogd, dat de „Chi nese volksrepubliek haar rechtmatige I Gistermiddag heeft de 46-jarige tim merman K. in de Isingstraat te 's-Gra- venhage zijn 47-jarige echtgenote, van wie hij gescheiden leefde, met een bijl zodanig verwond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. De man wachtte de vrouw op, toen zij haar jongste dochtertje van tien pr jaar van school ging halen. Na een korte woordenwisseling haalde hij een I bijl te voorschijn en gaf haar enige zware klappen op hals en hoofd. Hij g vluchtte daarop op zijn bromfiets weg, doch heeft zich gisteravond bij de politie gemeld en is in bewaring ge steld. Het echtpaar had vier dochters. De conferentie van de Britse Socia listische Partij heeft aan Herbert Mor- rison, plaatsvervangend fractieleider in het Lagerhuis, een zetel in het be stuur van de partij toegekend op grond van zijn parlementsfunctie. Morrison verloor vorig jaar zijn zetel aan een aanhanger van Bevan. Bij de verkie zingen voor de Nationale Uitvoerende Raad van de Labourpartij, die giste ren tijdens het congres van die partij werden gehouden, hebben Bevan en i zijn aanhangers hun zetels in de raad li weten te behouden. Hoewel de „Beva- I nieten" er niet in slaagden de laatste II van de zeven zetels, waarmee de plaat- l selijke partijen in de uitvoerende raad vertegenwoordigd zijn, te veroveren, was het aantal op hen uitgebrachte stemmen aanmerkelijk hoger dan vo rig jaar. JR Toen enige Jongens te Hilversum met I pijl en Boog aan het spelen waren, kreeg een hunner een pijl in het rechteroog. Het oog moet als verloren worden be schouwd. Verwachting tot morgenavond: VEEL WIND Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust overwegend harde, in het binnenland overwegend krachtige Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Donderdo»; z0n op 6 4(J, onder 18.18 Maan op 0.00. onder 15.56 bevoegdheden moet worden toegekend. Haar toelating tot de Verenigde Naties wordt slechts door enkele landen be lemmerd". Directe regeling van deze kwestie en oplossing van de nieuwe Korea-problemen zijn noodzakelijk in het belang van een vermindering van de spanningen, aldus de Sovjet-nota. De nota wordt op het ogenblik in de drie Westelijke hoofdsteden bestudeerd en zal binnenkort onderwerp van be spreking zijn tussen Amerika, Enge land en Frankrijk. De Officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank heeft gisteren te gen de 57-jarige blokwachter van de Spoorwegen, A.L. uit Maassluis, die de bomen van een overweg niet bij tijds had gesloten, een maand voor waardelijke hechtenis met een proef tijd van drie jaar geëist alsmede een geldboete van 150.subs, zes maan den hechtenis. Door de nalatigheid van de blok wachter was op 15 Juni op de spoor wegovergang Vlaardingsedijk te Maas sluis een auto, bestuurd door A.P., door een trein in de flank aangereden. De autobestuurder werd vrijwel op slag gedood. Verdachte verklaarde, dat hij geen mededeling had ontvangen, dat de trein onderweg was. De trein staat echter wel in het vaste dienst rooster. Uitspraak over veertien dagen. NIEUWE HOOFD F.O.A.-MISSIE IN NEDERLAND AANGEKOMEN De heer Frank C. Grismer, het nieu we hoofd van de Amerikaanse missie voor buitenlandse werkzaamheden in Nederland, de opvolger dus van de heer Clarence Hunter, is gisteren in Nederland aangekomen met de „Wes- terdam". ERNST REUTER blokkade-burgemeester Burgemeester Ernst Reuter van West- Berlijn is gisteren onverwacht op vier en zestig jarige leeftijd overleden. Hij leed aan bronchitis en moest de laatste dagen het bed houden. De dood is waarschijnlijk door hartverlamming ingetreden. Onder leiding van burgemeester Reu ter wist West-Berlijn zich tijdens de Russische blokkade 1948—'49 staande te houden. Niet alleen deze stad, doch ook de Westduitse Socialistische Partij, waarvan Reuter een der voornaamste leden was, heeft door diens dood een gevoelig verlies geleden. De Senaat van Berlijn heeft de be volking opgeroepen tot de begrafenis van prof. Reuter de vlaggen halfstok te laten hangen. Hedenmiddag komt de Senaat in buitengewone zitting bij een. Bij de Westelijke geallieerden stond de burgemeester bekend als een krachtig voorstander van een verenigd, vrij Europa. De communisten daar entegen noemden hem „oorlogsophitser en knecht van Wallstreet". In de eerste wereldoorlog werd de jonge Reuter gewond en door de Rus sen krijgsgevangen gemaakt. Hij werd actief lid van de bolsjewistische partij en door Lenin aangewezen als de eer ste volkscommissaris van de Wolga- Duitsers. Hij stond als zodanig recht streeks onder Stalin. Zes maanden la ter trad hij uit de rijen der communisten en sloot zich aan bij de Duitse socia listen. Toen Hitier aan de macht kwam was hij burgemeester van Maagden burg. Hij kwam echter in een concen tratiekamp terecht en wist naar Enge land uit te wijken. Na de tweede we reldoorlog keerde Reuter naar Duits land terug. De „Joymobile", het prototype van een nieuwe Nederlandse auto, van de fabriek der Washmobile te Hilversum, is naar Parijs vertrokken, waar op 1 October de grote Automobielsalon wordt geopend. Officieel heet deze wa gen de Joymobile turbomatic type jt 5. Hij is geheel van Nederlands fabri kaat en omvat verschillende nieuwe vindingen, die het comfort, de weglig- ging en het acceleratievermogen ve - groten, terwijl de bediening van de verschillende organen en de besturing aanzienlijk eenvoudiger zijn dan bij de gebruikelijke automobieltypen. Gistermiddag is de Deense regering- Eriksen afgetreden. Dit besluit viel na het mislukken van onderhandelingen met leiders der Radicale Partij over een verbreding van de basis der hui dige Deense regering, die steunde op de Conservatieve en Boerenpartijen. Koning Frederik heeft de leider der Sociaal-Democraten, Hans Hedtoft, op dracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Ook hij zal daarin slechts sla gen indien de Radicale Partij, die een sleutelpositie inneemt, haar medewer king verleent. Voor de handicaprace naar Christ- church zijn thans nog drie deelnemers overgebleven, nl. de Liftmaster van de KLM, een Nieuwzeelands en een Brits toestel. De Amerikaanse lock- heed heeft zich gisteren teruggetrok ken. Voor de snelheidswedstrijd staan nog acht deelnemers genoteerd. Vier Bntse eri vier Australische. LANIEL EN BIDAULT NAAR ANKARA De Franse minister-president Laniel en zijn minister van Buitenlandse Za ken Bidault vliegen heden naar Ankara. Lou Bandy gaat de planken verwisselen voor de functie van hotelexploitant in Haarlem. Hoewel de plechtige over dracht eerst morgen zal plaats hebben, is Lou reeds nu aan het werk getogen en oefent hij met volharding om z\ch zo spoedig mogelijk ook de ge heimen van de bar-man eigen te maken De snelheidsrecords, die de Britse piloot Neville Duke deze maand in Zuid-Engeland heeft gevestigd, zijn thans officieel erkend. Hij vloog in een Hunterstraaljager op een gesloten baan van 100 km lengte met een snelheid van 1147 km per uur en op een rechte baan van drie kilometer lengte zelfs 1171 km per uur. De Amerikaanse minister van De fensie, Charles Wilson, heeft gisteren medegedeeld, dat zijn departement tracht de militaire uitgaven in 1954-'55 met vijf procent te besnoeien. Zoals is gemeld, is gisteren een aan vang gemaakt met het leegpompen van het waterschap Schouwen. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat in een hand omdraai alle pompen en sluizen, die de ettelijke millioenen kubieke meters water uit de polders zullen afvoeren, in werking zijn gesteld. Pomp voor pomp wordt ingeschakeld en als begin daarvan is de grootste pompboot „Neptunus", welke in de haven van Zierikzee is gestationneerd, in wer king gesteld. Deze boot is eigendo-m van de Pro vinciale Gelderse Electriciteits Maat schappij. Het schip wordt gewoonlijk gebruikt om het water in de bassins van de electrische centrale te Nijme gen, die voor koeling van de turbines dient, kunstmatig op peil te houden, wanneer de waterstand in de Waal tij- dei.j droogte te laag is. De „Neptunus", welke de grootste drijvende pompin- stallatie van ons land heet te zijn, be zit vier centrifugaalpompen met een zuighoogte van 6.40 meter. Elke pomp heeft een capaciteit van 7.300 kubieke meter per uur. De pompen worden ge dreven door vier dieselmotoren van 150 pk. De hele installatie kan per et maal ongeveer 700.000 kubieke meter water overpompen. Door het vrij gro te verschil tussen eb en vloed in de haven van Zierikzee heeft men geen gebruik kunnen maken van een vaste buisverbinding tussen de pompboot en het gebied buiten de havendijk. Men heeft nu een leiding aangelegd, welke bestaat uit een lederen balg, waarin ijzeren hoepels zijn opgehangen. Door beschikbaarstelling van deze waarde volle pompinstallatie heeft de Provin ciale Gelderse Electriciteits Maatschap pij de Waterstaat, naar de mening van de deskundigen, een grote dienst be wezen. Het werk wordt uitgevoerd door de werf Wilton Feijenoord in Schiedam. De pompboot „Neptunus" is kort na de ramp voor hetzelfde doel gebruikt in de Hoeksche Waard en op Voorne en Putten. In de haven van Amsterdam arriveerden twee Amerikaanse torpedojagers voor een bezoek van enkele dagen aan 's lands hoofdstad. Onze foto werd ge maakt toen één der bodems de Hembrug passeerde. F EN ZAAK, waarover reeds lang vela geruchten de ronde deden, is thans een feit geworden. Het Amerika van generaal Eisenhower en het Spanje van generaal Franco hebben zich via een aantal overeenkomsten verbonden tot wederzijdse bijstand, die vnl. lig gen in het militaire vlak. Franco krijgt hulp bij de modernisering van zijn militaire apparaat, waartoe men toch in vele opzichten ook de genoemde spoorwegen en wegen kan rekenen, al willen we de betekenis daarvan voor de vredeseconomie zeker niet onder schatten. De Amerikanen zullen op het strategisch van zulk een groot be lang zijnde Iberi che schiereiland ba ses kunnen inrichten voor hun strijd krachten. En men mag wel aannemen, dat bij een hete oorlog de Spaanse wapenen in dezelfde richting, zullen slaan als die van de NAVO. AI hebben de Amerikanen om allerlei scrupules te vermijden wijselijk niet gesproken over een aansluiting van Spanje bij het Atlantisch Defensie Pact en is dui delijk gezegd, dat de nieuwe stap van Washington niet betekent, dat deze een wegbereiding is tjt Spanje's toetre ding tot de Verenigde Naties. De Ame rikanen beseffen hëel goed, dat de sfeer daartoe nog niet rijp is. Hoe de bevolking van de Ver. Sta ten staat tegenover dit nauwe contact met Spanje zal niet tot uiting komen in een behandeling van een verdrags bekrachtiging door het Congres. Im mers hier is alleen sprake van z.g. uitvoerende overeenkomsten, die geen instemming van de volksvertegenwoor diging behoeven. Washington zelf spreekt van een nieuwe schakel toe gevoegd aan de „stalen keten", die het Westen beschermt tegen aggressie. „De Rode Ster", officiële spreekbuis der Sovjetstrijdkrachten, bestempelt de overeenkomst met verontwaardi ging als een nieuwe stap in het kader van de Amerikaanse voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog. Er zuilen nog wel meer comments'en volgen, di alle liggen tussen deze twee uitersten. Vele mensen in de vrije wereld zullen met een zekere afschuw denken aan dit samengaan van het democratische Amerika en het in we zen fascistische regiem van Franco, eens mede door Hitler en Mussolini in het zadel geholpen. Washington ziet in de eerste plaats het communistische gevaar en weet, dat Franco tijdens een bloedige burgerkrijg het communisme in Spanje neersloeg. Hetgeen tot de verbeelding spreekt. Om dezelfde re den verwierf het huidige bewind ia Madrid de gunst van het Vaticaan. Weer anderen zullen menen, dat een nieuwe hoeveelheid conflictstof is toe gevoegd aan de reeds zo gespannen internationale toestand, die met name Moskou wel zeer moet prikkelen. En dat, terwijl men juist in Straatsburg de meerderheid der Europa-mensen ziet stemmen voor suggesties, die moe ten leiden tot een veiligheidspact met de Sovjets, dat de Russen hun be weerde angst voor een aanval uit het Westen alle grond moet ontnemen.... Maar dezelfde Straatburgse resolutie voegt hieraan toe, dat de Westelijke defensie-inspanning niet dient te ver slappen, zolang de Rus geen bewijs van goede wil wil tonen. En daarmede komt men dan toch het Amerikaanse standpunt tegemoet, dat geen risico wenst te lopen en een zo krachtig mo gelijk defensie-systeem wenst. In dit systeem was het Spaanse schiereiland men herinnere zich de omstandig heden tijdens de laatste wereldoorlog inderdaad een ontbrekende schakel. Daarin wordt thans voorzien. Daartoe was de helaas harde noodzaak het enige steekhoudende, doch dringende motief. W.K. vindt U elders in dit blad. TWEEHONDERD GULDEN aan prijzen Doet U mee Het lid van de Tweede Kamer, mr W, A. J. Burger, heeft schriftelijk aan de minister van Economische Zaken gevraagd, of het juist is, dat het CBS bij zijn advies omtrent de omvang van de bestaande consumptiebeperking aan de commissie voor de loonsverhoging zijn aanvankelijke berekeningsmethode heeft gewijzigd, en zo ja, welke over wegingen het CBS daartoe hebben ge leid. De heer Burger vraagt voorts of dit beleid van het CBS. indien de eer ste vraag bevestigend wordt beant woord, niet in hoge mate moet worden betreurd, omdat het vertrouwen in de objectiviteit van het CBS door deze ontwikkeling kan worden ondermijnd. WESTEUROPESE CONFERENTIE OVER HET VERKEER De ministers van Verkeer van 14 of 15 landen, vnl Westeuropese, zullen van 12 tot 17 October in Brussel in conferentie bijeenkomen ter bespre? ing van „algemene verkeersvraagstukken".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1