Stad en omgeving emda X TANDEM Hoofdagent Jaap de Waart een legendarische figuur Vervolg Oud-cadetten marcheerden achter Kon. Militaire Kapel Kapelkerk thans in steigers Man, die talrijke zakenlieden oplichtte, gegrepen Sint Nicolaas in de Raad Vijf en twintig jaar geleden verliet hij de dienst Lezers spreken Een simpel Feestelijke intocht in Alkmaar WELKOM BURGERLIJKE STAND Comité goede toneelkunst begint het seizoen „Wegkruiper" werd toch aangereden Orgel Grote Kerk in de aether 'n heerlijk pittige shag! kalf zware shag Eerbied voor de vlag niet „per verordening" Politie van Wormerveer had goede neus Begrafenisrechten komen weer aan de orde Linkse bocht werd Zuid- Afrikaan noodlottig Streng politieman Het laatste geluid Woord van dank Stavenisse AANBESTEDING BOU CHR. KLEUTERSCHOC Nat. Muziekkorps van Le des Hells naar Alkmaar De laatste wedstrijd Benoeming onderwijzers Zenuwrust. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 Vanmorgen heeft Alkmaar de zegevierende intocht beleefd van de vroegere leerlingen der voormalige Cadettenschool. Bejaarde mannen, vooral als men de leerlingen van het eerste jaar, 1893, beschouwt, maar toch allen met iets van de krijgsman. Vrijwel allen, die in Alkmaar de reünie bijwoonden het waren er ruim tweehonderd hebben jarenlang de wapenrok gedragen, de een bracht het tot generaal, de andere tot luitenant-kolonel en een derde ging scheep naar Indië, waar hü in het KNIL een leidinggevende positie bekleedde. Zij voelden zich vandaag weer militair toen ze achter de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen van het station vertrokken om zich naar het stadhuis te begeven. Honderden hadden zich langs de route geschaard, niet alleen om het schilderachtige uniform van de kapel te zien, maar de ouderen vooral Om te kijken of zij misschien onder de re ünisten nog bekenden zouden zien. Want de herinnering aan de jeugdige adspi- rant-officieren in Alkmaar hun eerste opleiding genoten is nog altijd levendig gebleven. Dat bleek vanmorgen uit de enorme belangstelling, die zeker niet alleen de militaire kapel heeft gegol den. Achter het muziekcorps volgden de oud-leraren en de reünisten in volg orde van hun jaar van opkomst. Achter het bordje 1893 liepen zes heren: jhrH. J. Repelaer van Driel, oud-luitenant kolonel en v.m. kamerheer in buiten gewone dienst van H.M. de Koningin: de vroegere luitenant-kolonel van de artillerie F. Graaf van Hogendorp, de luitenant-kolonel b.d. A. G. C. Gailiard, de kapitein KNIL b.d. T. J. J. Feier- abend, de luitenant b.d. P. H. Hekkema en de kolonel b.d., vroeger secretaris van Prins Hendrik en adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin jonkheer W. Laman Trip. Na deze zes van de oudste lichting kwamen de „jongeren". Onder hen be vonden zich twee generaals, die nog in werkelijke dienst zijn: generaal- majoor H. M. G. Lentz, inspecteur der infanterie en generaal-majoor Van Straaten, directeur van Bronbeek. In het stadhuis vond om kwart voor twaalf de officiële ontvangst plaats. Het gezelschap werd hier door de bur gemeester verwelkomd, waarna de voor zitter van het comité jhr Repelaer van Driel met een kort woord antwoordde. Daarna begaf men zich naar het Vic torie-beeld voor de kranslegging. Van de gebeurtenissen van vandaag maakte de NCRV een reportage die vanavond in de rubriek Radiokrant voor Nederland wordt uitgezonden. Zo trekken dan de oud-cadetten In het gelid weer door de stad, Waar zij voor veertigvijftig jaren, Hun opleiding hebben gehad. Een martiaal en fleurig schouwspel, Dat jong en oud. ja iedereen Uit onze oude Mosterdveste In grote drom brengt op de been. Hoe vers ligt ons nog In 't geheugen Dat fiere korps uit vroeger tijd Met sabel en oranjekwasten Als teken van hun waardigheid. Zij brachten fleur in onze straten En menig meisje uit die tijd Geraakte aan zo'n jong cadetje Voor kort of lang haar hartje kwijt. Nóg zie ik de cadetten zitten Bij dominee Vinke voor het raam In 't huis met het hardstenen trapje, Zo echt oud-Alkmaars en voornaam. Toen lagen nog de kinderhoofdjes In onze Langestraat, waardoor De paardentram al bellend voort reed Met een zeer mager paard er voor. Gewis, er is hier veei veranderd, Dat zal de „oudjes" niet ontgaan, Maar nochtans bleven vele plekjes In al hun schoonheid voortbestaan. De Waag, Cadettenschool, de grachten, Zijn er nog altijd als weleer, Al moest veei schoons reeds opgeofferd Terwille van het snelverkeer. Wees welkom in de oude Kaasstad, Gij oudgediend en stoer geslacht. Geniet nog eenmaal van de plekjes Waar gij uw jeugd hebt doorgebracht. JABSON WOENSDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De zeven hoofdzonden (18 jaar). VICTORIA THEATER. 2.30 en 8 uur: Limelight (a.l.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Because you're mine (a.l.) CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 uur: Illusie van het geluk (18 jaar). HARMONIE, 8.15 uur: Prof. dr. Jeane Nichols spreekt voor Gen. Ned- Engelar.d. WAAKT EN BIDT, 8 uur: Leger des Heils, afscheid majoor en mevr. Geus. STATION. 11 uur: Aankomst oud cadetten. Mars naar Stadhuis; 11.15 uur officiële ontvangst; 12.15 uur kransleg ging Victoriebeeld; 5 uur bezoek Cen traal Ziekenhuis: 1617 uur thé-concert in Muziektuin BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Het Huis aan de Rivier (14 jaar). Raad huis, 7.30 uur vergadering. DONDERDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: De Zeven hoofdzonden (18 jaar). VICTORIA THEATER. 8 uur: De on vergetelijke melodie (fllmav. VPRO). HARMONIE THEATER, 8 uur: Be cause you're mine (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Illusie van het geluk (18 jaar). STADHUIS. 2 uur: Raadvergadering. GEREF. KERK, 8 uur: Filmav. Chr. Blindeninstituut. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Torero (14 jaar). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag Donderdag Woensdag Donderdag 21.06 9.39 22.26 11.04 Te Camperduin. hoog laag 21.11 9.44 15 11 3.44 22.31 11.09 16.31 5.09 Geboren: Hermanus A. J.( z. van H. A. J. ten Haaf en A. Schouten. Fieter C., z. van K. Mantel en G. C. J. Verberne. Getrouwd Petrus Th. A. Smeets en Anna Bakkum, Theobald B. J. Cramer en Johanna Jansen. Eigenlijk is het overbodig het comité voor goede toneelkunst, dat in onze stad is voortgekomen uit het Instituuut voor Arbeidersontwikkeling en de Alk maarse Bestuurdersbond, nader te in troduceren. Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat dit comité viermaal per winter beroepsgezelschap pen laat komen, van wier spel het pu bliek tegen sterk gereduceerde prij zen kan genieten. Toch is het goed even hierbij stil te staan. Te bedenken, dat er mensen zijn, die met plezier hun vrije tijd offeren om anderen en dat zijn dan speciaal de Alkmaarders, die éen hoge entreeprijs niet gemakkelijk kunnen betalen een paar keer in het Seizoen ontspanning te bieden, die op een cultureel hoog peil staat. Het comit heeft voor dit doel zelfs een spaarsy steem ontworpen, waarvan de deelne mers op 5 October reeds kunnen pro fiteren als het Rotterdamsch Toneel in het Gulden Vlies komt met Waaier Patience. De spaarders en trouwens leder ander zullen dan kunnen kennis maken met het sublieme spel van Charlotte Kohier en Magda Janssens. De Waaier Patience werd reeds eerder In het Gulden Vlies ten tonele ge voerd. Het stuk is de reprise zeker waard. Het comité voor goede toneel kunst. dat nu ziin winterwerk weer is begonnen, heeft o.a. contact gezocht met de personeelsverenigingen van verschil lende bedrijven, waarvan de leden eveneens van het gereduceerde tarief profiteren. Op deze wijze hoopt men een zo breed mogelijke laag van de bevolking te bereiken teneinde haar de goede toneelkunst te leren begrijpen en waarderen. Een vrachtauto, die gisterochtend over het Ritsevoort in de richting van de Heilooërbrug reed moest, doordat een wielrijder plotseling naar links uit week, eveneens uitwijken. De auto botste tegen een personen wagen op die, om de vrachtwagen voor rang te verlenen, achter een gepar keerde bloemenwagen was „gekropen". De vergoeding van de ontstane schade werd door beide chauffeurs onderling geregeld. De wielrijder ging er vandoor en bleef onbekend. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de sedert de bevrijding herleefde lief de voor de oude orgelmuziek ook bij de omroepverenigingen weerklank heeft gevonden. Met name de A.V.R.O. en de N.C.R.V. hebben vrijwel wekelijks één of me orgelconcerten op hun programma staan, die door bekende Nederlandse organisten worden gegeven. Zo kon zowel het grote- als het koor orgel van de Grote Kerk de laatste weken reeds enige malen via de radio worden beluisterd. Donderdagavond a.s. zal dit van 22 15 tot 22.45 wederom het geval zijn. De N.C.R.V. zal dan een vijftal num mers uitzenden van een concert, dat ditmaal gegeven zal worden door de Zwitserse organist Kurt Wolfgang Senn, die reeds eerder in Alkmaar speelde. NIEMEIJEQS TABAK TABAK OP IV BEST t r (Advertentie, Ing. Med.) Bij de ingekomen stukken, die de gemeenteraad morgen op de tafel zal vinden, bevindt zich naast vele ver zoeken van christelijke en R.K. school besturen om medewerking bij de aan schaffing van leermiddelen een ver zoek van de afdeling Alkmaar van het Veteranen-legioen Nederland om in de algemene politieverordening een be paling op te nemen omtrent het ge bruik van de Nederlandse vlag. B. en W. stellen de raad voor adressante te berichten, dat de gewenste eerbied voor onze driekleur niet bij gemeente lijke strafverordening behoort te wor den afgedwongen. Verder is een be zwaarschrift ontvangen van de firma Gebr. Van Campen tegen de onttrek king aan het openbaar verkeer van een doodlopend voetpad tussen de per celen Bloemstraat 4 en 14. Mej. E. J. Verzandvoort heeft met ingang van 1 Januari ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Van der Leeuwschool. RECEPTIE BURGEMEESTER Ons wordt verzocht het volgende op te nemen: burgemeester en mevr. Wytema zullen wederom te hunnen huize ontvan- dag 4 October van half vier tot vijf uur. De Kapelkerk is schuil gegaan achter lange steigerpalen. Nog is dit beeld wat vreemd op de Laat, maar het zal langzamerhand gewoon tvorden, omdat de restauratie lange tijd in beslag zal nemen. WORMERVEER. Gisteren heeft de politie te Wormerveer de veertig jarige A. K. gearresteerd, die zich in tal tian plaatsen schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, was in Augustus ontvlucht uit een inricliting van het Leger des Heils te Lunteren. Hij maakte er een ge woonte van in winkels bestellingen op te geven, om daarna geld te leen te vragen voor „zakenreizen" naar nabu rige gemeenten. In verschillende plaat sen was hem dat dan ook gelukt. Zo werd hij gezocht door de politie van Zaandam, Alkmaar, Zwolle, Apeldoorn Gouda en Leiden. Nu trachtte hij zijn slag te slaan bij een tweetal zakenlieden alhier. In een winkel aan de Marktstraat had hij geen succes, wel ergens aian de Zaan- weg. De man kon juist op het moment, dat hij in een taxi naar het station wilde vertrekken, worden gegrepen. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Aan de Marktstraat had K. enige goe deren „gekocht", doch nam ze niet di rect mee. Even later keerde hij terug en zei. dat hij met spoed naar Am sterdam moest, niet over genoeg geld beschikte en f 33,te leen wilde heb ben. De winkelier ging daarop niet in en belde direct de polite op. In de morgen te houden raadsverga dering zal het de vorige maal aange houden voorstel tot verhoging der be grafenisrechten opnieuw aan de orde komen. Het voorstel van B. en W. zo als dat in Augustus werd ingediend heeft geen wijziging ondergaan. Tevens zal de raad ter behandeling krijgen een voorstel tot verhoging van de tarieven van het Centraal Zieken huis. De rechercheur, die op onderzoek was uitgegaan, zag plotseling een taxi stop pen voor de zaak van de heer R„ waar in kort daarop een ietwat nerveus per soon stapte. De rechercheur rook lont, stapte ook in de taxi en gaf de chauf feur opdracht naar het politiebureau te rijden. Daar bleek hij een goede neus te hebben gehad. Ontkennen was voor K. niet meer mogelijk en hij koos daarom maar eieren voor zijn geld. Een Zuid-Afrikaanse wielrijder die het linkse verkeer in zijn land blijkbaar nog niet ontwend was. nam, gisteren komende van de Texelse brug de bocht naar de Geestersingel veel te scherp naar links en werd door een hem tege moet komende vrachtauto gegrepen. Op advies van dr J. F. Nijman is de man, die op weg is naar Israël naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Hij had verwondingen opgelopen aan kin en oogen. OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van het tb.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft f 1289,26 opgebracht. Voor de tweede maal binnen nauwe, lijks twee jaren tijds, zal in de a.s. raadsvergadering Sinterklaas zoal niet in persoon dan toch zeer zeker in de geest in de historische aan der Wijzen aanwezig zijn als de Burgemeester de door het Raadslid Otten gestelde vra gen zal beantwoorden, die de wense lijkheid tot uiting brengen, dat de Goed Heiligman in plaats van in de eerste dagen van December,, reeds omstreeks half November zijn "blijde intocht in deze stad zal houden, waarbij hij dan niet alleen zoals tot dusverre door leer lingen van de laagste klassen der Open bare Scholen, doch door die van alle scholen zal worden verwelkomd. Men zal zich herinneren, dat ook in 1951 onze Vroedschap zich met de per soon van de aloude Heilige Iheeft bezig gehouden en hem toen bij verordering heeft verboden om zich - behoudens toestemming van Burgemeester en Wethouders - in het openbaar dan wel in voor het publiek toegankelijke ruimten in zijn gewijd habijt en al dan niet in het gezelschap van zijn trouwe knecht Zwarte Piet op te houden. Alkmaar behoort hierbij tot de uit zonderlijke weinige gemeenten in ons Vaderland, die ook Sinterklaas gere glementeerd hebben. Wij willen er hierbij op wijzen, dat b.v. in Amsterdam St. Nicolaas reeds enkele weken voor zijn verjaardag feestelijk wordt ingehaald, nog wel ge. escorteerd door een geheel cordon van Wanneer de Kuipersbrug tussen Appelsteeg en Achterdam ooit nog eens mocht worden vernieuwd en men zou bij deze werkzaamheden een „zwaard" met een gevest van hertshoorn vinden, dan zal het dank zij deze publiciteit niet noodzakelijk zijn deskundigen van de Oudheidkundige Dienst te waar schuwen. Het betreft hier de sabel van een Alkmaarse politieman, die een goede dertig jaren geleden in het water van Luttik Oudorp terecht kwam, d.w.z. de sabel en niet de politieman, die dit toen onmisbare uitrustingsstuk bij een kloppartijtje verloor. Alkmaar heeft in de loop der jaren vele even stoere als ijverige dienaren der Wet zien komen en gaan doch onder hen, is er slechts één, die thans in hoge ouderdom voor duizenden Alkmaarders en oud-AIkmaarders een bijkans historische en legendarische figuur is geworden en om wiens persoonlijkheid veel „Wahrheit und Dichtung" is geweven: de 82-jarige gepensionneerde hoofd agent van politie Jaap de Waart! Bij velen zal de herinnering aan Jaap de Waart zoals ieder hem ken de een vrolijke glimlach doen ont staan ofschoon deze politie-ambtenaar in zijn tijd een uiterst gestreng agent was. Die tijd heeft een lengte gehad van 27 jaren, n.l. van 1 Januari 1901 tot 1 October 1928. De Waart werd op 6 Juli 1871 op het eiland Marken geboren als zoon van een Zuiderzeevisser, bij wie hij na het verlaten van de lagere school enige jaren op de botter jkwam. Het beviel hem niet erg en ook de functie van veerman op het traject MarkenVolendam voldeed op de duur niet. Toen in het laatst van het jaar 1900 in Alkmaar twee agenten van politie Sverden gevraagd, sollici teerde De Waart en werd op voorstel van wijlen commissaris Modderman op 1 Januari 1901 benoemd als agent van politie derde klasse. Het politiekorps telde in die dagen 20 man, verdeeld in twee ploegen, die twaalf uur per etmaal dienst moesten doen, waarvan zeven uur surveillance. De bevolking bedroeg toen nog niet de helft van die van thans, d.w.z. nog geen twintigduizend inwoners. Het was het tijdperk van de sabel en de gummistok, niet van de opvoedende taak van nu. Behalve de steeds weer kerende delicten als diefstal en mis handeling en overtredingen als dron kenschap, rijden zonder licht e.d. viel uit die jaren niets bijzonders te ver melden, totdat in Januari 1903 de grote spoorwegstaking uitbrak. Het stationsemplacement alhier werd toen bezet door de schutterij" onder commando van kapitein Vonk en ver sterkt door enige agenten van politie, waaronder De Waart. De thans 82-jarige vertelde ons vol vuur van patrouilles in het duister langs het baanvak naar Heiloo. Men sliep op strozakken in het Stations gebouw. Na op 1 Januari 1909 tot agent van politie tweede klasse te zijn bevor derd, werd de heer De Waart mede de controle op de hondenbelasting, de ijkwet en de boterwet opgedragen. Ouderen weten, dat hij zich minu tieus van deze taak, inzonderheid het opsporen van honden, die geen pen ning droegen, heeft gekweten. „Voor mij" aldus de heer De Waart „gold alleen de dienst, die er maar onder zou lijden als men al te familiair met de burgerij zou zijn". Op een vraag of het verhaal juist is, dat hij eens zijn echtgenote we gens het kloppen van een matje in verboden tijd heeft bekeurd, glim lacht de heer De Waart over deze alom zeer verbreide historie en ant woordt ontkennend. Dan is' er nog een tweede sage, dat de toenmalige agent De Waart met een bespannen wagen van Bergen naar Alkmaar heeft gelift, de koetsier bij de Watertoren hartelijk bedankte, om hem vervolgens te bekeuren, om dat de kaarslantaarn onder het rijden was uitgegaan. Weer lacht De Waart, waarbij hij zijn tanden laat zien onder zijn martiale snor. Maar het non-stop maken van 25 bekeuringen op het Luttik-Oudorp „wegens het rijden in verboden rich ting" geeft hij gaarne toe. „Ik had er een hoop werk aan, want alles moest in duplo beschreven worden". Op 1 Januari 1914 bevorderde bur gemeester Ripping de agent van po litie tweede klasse Jaap de Waart tot agent van politie eerste klasse op het toen vorstelijke bruto salaris van achthonderd gulden per jaar. Precies zeven maanden later op 1 Augustus 1914 zien wij agent De Waart met behulp van de heer Aris van Wieringen het mobilisatiebevel van Land- en Zeemacht aanplakken. Op die dag liepen de honden uit dagend zonder penning! De mobilisatiedagen waren voor de politiemannen niet gemakkelijk. Ook toen strenge distributiebepalingen, een groot garnizoen van soms duizenden militairen, stakingen enz. De agent De Waart had het niet gemakkelijk en maakte dat zichzelf ook niet. Hij deed zijn plicht - na in tussen het politiediploma te hebben behaald - en werd uiteindelijk op 8 April 1919 tot hoofdagent bevorderd. Het was voor hem een grote dag toen burgemeester Wendelaar hem op 1 Januari 1926 de erepenning der ge meente Alkmaar in brons uitreikte wegens 25-jarige trouwe dienst. Op 1 October 1928 57 jaar oud werd de heer De Waart als hoofd agent van politie gepensionneerd. Op Donderdag a.s. zal hij dus een voor slechts weinigen weggelegd jubileum herdenken, n.l. dat hij een kwart eeüw van zijn pensioen heeft genoten. Veel zou deze oud-politieman uit zijn loopbaan kunnen verhalen Hij doet zulks echter niet, omdat hij niet uit de „geheimen van de dienst wil klappen Een oud-collega van De Waart ver telde ons dat politiemannen 's nachts wel eens een beker melk dronken in de voormalige melkfabriek aan de Helderseweg, wat streng verboden was! Niettemin deed men het toch en Zwarte Pieten op scooters en motoren. Enkele honderdduizenden hoofdste delingen van kinderen tot ouden van dagen zijn van de glorieuze intocht ge tuigen doch wie de Sint om een of an. dere reden niet te zien heeft gekregen of zijn kinderen voor het geweldige ge drang wil behoeden, kan de Heilige rustig op een later tijdstip in een van de vele winkels, waarin hij tijdelijk re. sideert begroeten. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. Wahrheit und Dichtung.... dekte de portier de aftocht van de agenten. Zo gebeurde het, dat deze man 's nachts om kwart voor drie naar bui ten kwam en temidden van een partij melkbussen de hoofdagent De Waart ontdekte, die nauwlettend de toegang bespiedde. Op de nervues uitgespro ken groet „Goeden avond chef!" ant woordde De Waart in het geheel niet. De portier spoedde zich naar binnen en waarschuwde dat het buiten on veilig was. De hoofdagent De Waart stond spinnijdig voor de deur en wei gerde zelfs te spreken. Toen de klok van de Grote Kerk drie uur sloeg moesten de mannen zich wel aan het Bureau van Politie mel den. De hoofdagent De Waart stond nog steeds voor de deur, doch hij bleek slechts een etalagepop te zijn, die door collega's-agenten keurig als politieman was aangekleed en naar het gezicht van de heer De Waart was gegri meerd. Jaren zijn sedert dien voorbijgegaan, veel van wat vroeger scherp bleek is door de tijd afgesleten, de strenge agent De Waart is een 82-jafige grijs aard. Zeven en twintig lange jaren heeft hij nacht en dag, onder veelal moei lijke omstandigheden en voor een jarenlang te karige bezoldiging stip- telijk zijn plicht vervuld en voor de veiligheid van de burgerij gewaakt. Daarom heeft deze overigens nog stoere Alkmaarder recht op de waar dering en het medeleven van elk wel denkend mens, ook al wordt een pen sionnering van 25 jaar niet met da verende toespraken of enveloppen met inhoud herdacht. Dit vormt niet alleen voor de beiro- ners uit de hoofdstad en hun kinderen een grote aantrekkelijkheid, die nim mer tot enige klacht aanleiding heeft gegeven doch ook de inwoners uit de randgemeenten en hun kinderen wor den hierdoor tot het doen van inkopen in Amsterdam gestimuleerd. Uit dit oogpunt bezien, is het bijna onbegrijpelijk, dat men in Alkmaar de bewuste verordering tot stand heeft 1 gebracht. Bij elke gelegenheid, die zich voor- I doet als bv. bij de Braderie het jubi leum of andere manifestatie van een onzer middenstandsorganisaties worder. veie loftuitingen en schone woorden aan de Alkmaarse Middenstand gewijd, waarbij er maar niet genoeg op gewe zen wordt welk een uiterst belang- rijke taak Alkmaar als centrum-ge meente voor de wijde omtrek heeft. Nog bij de jongste raadsverkiezingen be ijverde iedere partij zich als bescher mer van de Middenstand op te werpen en op het belang van Alkmaar als koopstad te wijzen. Nu in de nieuwe Raad het midden-1 standselement inderdaad is versterk' zou het van zin voor de werkelijkhe:: getuigen, indien naast de kwestie va'fl een mogelijk vervroegde intocht vanl Sinterklaas tevens de naar Hem ge-I noemde verordering zou worden her-f zien of zelfs zou worden ingetrokken. Er is in ons land reeds genoeg „gert-l geld". Laat men niet meer verboden opJ leggen dan in een ordelijke samenlfj ving nu eenmaal noodzakelijk zijn. I Dan zal blijken, dat men in Alkmaq aan een Sinterklaasverbod geen bi hoefte heeft. Een Middenstander (Naam en adres bij i' redactie bekend) Mag ondergetekende, na critiak die er geschreven is over de hengelac- tie, enige woorden van spijt en waar dering uitspreken? Spijt omdat ze zelf niet heeft kunnen hengelen en die sensatie nu door haar winkelier moet laten ondergaan, waar- i dering yoor de vele mooie cadeaux die er opgevist zijn door verschillende van haar kennissen! Deze (of hun kinderen) hebben er inderdaad enige uren voor in de rij gestaan, maar elk kreeg zijn kans. Waar kan men voor 10 cent bv. zo'n heerlijk smakende taart winnen? Ook kan ze zich moeilijk indenken dat de middenstand er zo'n strop aan heeft, gezien het grote aantal deelne mers, wat op een behoorlijke omzet duidt. Is het een wonder dat alles zo lang duurde daar er hengelaars(ters) waren met 300 of meer kaarten? U dankend voor de afgestane ruimte, EEN HUISVROUW. (Naam en adres bij de redactie be kend). Naschrift redactie. Wij achten thans het tijdstip gekomen de discussie over het prijsvissen sluiten. De ontevreden en zoals ui' dit laatste stuk blijkt - ook de tevre den klanten hebben hun mening 8C," zegd, een deelnemende winkelier hoen zijn opinie verkondigd en tenslotte heen j het reclamebureau van repliek gediend. Alle partijen zijn dus aan het woord go- j weest en voortzetting van de discussie zou derhalve geen nieuwe gezichtspun ten kunnen opleveren. Burgemeester L. A. Verburg met zijn vriendschapstciurnee, c Bergen omvat. De opbrengsten werk in de zich snel van de ra opzet is toch om de bevolking haar hulp aan Stavenisse zo d baar de bewoners van het Zeei die zij uit Noord-Holland ontvi „Storm over Stavenisse" heet c film, die in primitive beelden, montage of enscenering, een geeft van de verwoestingen eerste opruimingswerkzaamhed de zwaar getroffen gemeente, geen filmtechnisch werk. dat i projector glijdt, maar het sim; laas in celluloid van de ont: ramp, die over het Zeeuwse lan komen. Even eenvoudig als de f de op de band opgenomen ges] met enkele inwoners van Sta Men hoort de heer Van 't V waardering uitspreken voor de 1 Noord-Holland en zijn kleir vertellen van zijn vacantie in 1 aan Zee. Men hoort ook de v over de naaidoos, die zij ontvi die voor haar in de grote ellende zij waren gedompeld, zo'n wa geschenk is geweest. Het was e delijk woord van Zeeland aan Holland. Geen rhetorica maar taal. Een uiting van dankba waar geen dank verschuldigd w dat de adopterende gemeenten vj waren deze hulp te bieden. Toch heeft burgemeester Verl gevoelens van zijn gemeentenat de Noordhollanders willen ton hij heeft daarmee een goed we daan. Niet omdat hij - ook in e< soonlijk speechje - ook in es venisse overbracht, maar omda deze avonden de sluimerende syn voor het Tholense plaatsje wee: ker is geroepen. Evenals de be- ring voor de wakkere bevolking danks de zware materiële en ps lijke slagen naarstig werkt a herstel. Naar de burgemeester oi telde zijn er 50 stenen en 19 huizen in een vergevorderd stadi zullen er binnenkort 40 andere gen door particulieren worden trokken. Dat betekent, dat bijr 130 huizen, die door de oversti werden vernield, zullen zijn herl Burgmeester Wytema heeft avond ingeluid en er op gewezs de grootste drijfveer van de sp hulpactie is geweest de dankba; dat wij in Noord-Holland voor verschrikkelijke ramp gespaard z bleven. De beelden zullen van ellende spreken, aldus burgerr Wytema. „Ik hoop, dat uw hai zal blijven spreken. De taak v adopterende gemeenten is nog ni einde. De eerste fase - de c hulp - is achter de rug. Voor de opbouw van de gemeenschap te venisse zal echter méér worden vraagd". Spreker bracht lank aan de he Mooy, die het Gulden Vlies grat schikbaar had gesteld en aan het nenkoor Orpheus, dat zijn medewe verleende door voor en na de Voor de bouw van een christ kleuterschool aan de Mauritskade stond tijdens de aanbesteding, die toe vanochtend in het stadhuis gehouden, van aannemerszijde red' belangstelling. Er waren 17 ins< vers. De hoogste was fa. J. de uit Purmerend met ƒ74.000. de la fa. G. Heine en Zn. uit Heiloo ƒ54.230. De begroting bedroeg ƒ6 De overige aannemers schreven de volgende bedragen in: Fa. P. Buis, Oudorp N.H. ƒ6771 A. Dekker, Alkmaar ƒ60.420; F; Faus. Nieuwe Niedorp, ƒ68.260; F de Geus. Broek op Langendijk,' ƒ71 Fa. G. Heine Zonen. Heiloo, ƒ5' F. Hes, St. Pancras, f72.200- Fa.! Kops Zn„ Heiloo, ƒ60.400: Y. Krc burg, Heiloo, ƒ62.750: Jen Molei Koedijk, ƒ72.000; Fa. Langendijk, loo, ƒ56.900; Fa. S. Schaaf, Alkr ƒ62.900; Fa. M. van Steeg, H( ƒ66.800; Fa. Jac. Tromp, Alkr ƒ72.900; Fa. Veul, t Zand. ƒ62.500; F: ter Voort Zn., Egmond-Bir ƒ73.900: J. de Vries, Purmerend, ƒ74 A. F. Zeegers, Alkmaar, ƒ59.000. De gunning is nog niet bekend maakt. Het Nationaal Muziekkorps van Leger des Heils, dat beschouwd w als een der beste fanfare-korpsen van land, heeft als eerste bezoek na Zweedse tournee onze stad op zijn gramma geplaatst. Op Zaterdag 17 des avonds 8 uur, hoopt het in de G Kerk een uitvoering te geven. Het j gramma vermeldt een schat van ui zochte Leger-muziek. Kapelmeester Eernard Verkaaik. Op 3 en 4 October beleeft Alkn een ware uittocht van hengelaars, zijn de leden van het Centraal Nei lands Hengelaarsverbond, die per onder de rook van Den Helder zu worden gebracht om in het Westei de laatste wedstrijd te gaan hou van dit seizoen. Er wordt zesmaal half uulr gevist. Ter benoeming aan de Bosboom T< saintschool, Vondelschool en Jan L hartschool zijn resp. voorgedragen onderwijzeressen mej. K. E. Beino Sappemeer, mej. C. A. Kreijger te V num en mej. G. J. R. Zwarekant te W woud. Zwaarmoedige gedachten, tobber en angstgevoel worden verdreven d MIJNHARDT'S ZENUWTABLET1 Versterken het zelfvertrouwen stemmen U weei moedir en rui (Advertentie, Ing. Mei

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2