Vervolg stadsnieuws Jimmy Brown en de Oranjehemden ?aatf i =igers Een simpel relaas in celluloid NIEUWE PREFECT WEEGT 757 KG Dun nylon sterker dan reuzen snoek KLEINE AUTO, MINDER BENZINE verd Zuid- iodlottig te geluid Woord van dank uit Stavenisse Prof. Tenhaeff sprak over buiten-normale gaven AANBESTEDING BOUW CHR. KLEUTERSCHOOL Nat. Muziekfiorps van Leger des Heils naar Alkmaar De laatste wedstrijd Benoeming onderwijzers Kennwi'nst. Heiloo „Dorpshuis" kreeg Raad van Toezicht Rijdende kapel in Heiloo Visclub opgericht Oudorp Koedijk Brugwachter vlotbrug wordt overgeplaatst Callantsooff Plotseling verscheiden Bergen Brandweerkoor zingt bij filmavond Stavenisse Schermerhorn PLATTELANDSVROUWEN OPENDEN SEIZOEN Dames! V ooral n a Groot-Schermer Vierde Prinsenkind gaf een goede avond de Warmenhuizen Boekbespreking voor plattelandsvrouwen wielrijder die ijn land blijkbaar nam, gisteren lse brug de bocht veel te scherp >or een hem tege- auto gegrepen. F. Nijman is de ar Israël naar het ivergebracht. Hij gelopen aan kin lOLLECTE /an het t.b.c.-fonds en" heeft f 1289,26 oters en motoren, lenden hoofdste- ;n tot ouden van irieuze intocht ge- int om een of an- en heeft gekregen het geweldige ge- kan de Heilige ijdstip in een van •in hij tijdelijk re. stukken betekent met de inhoud nnisneming ervan meen belang. en voor de bewo- en hun kinderen ijkheid, die nim- t aanleiding heeft inwoners uit de un kinderen wor- doen van inkopen uleerd. izien, is het bijna ;n in Alkmaar de tot stand heeft id, die zich voor- Braderie het jubi- festatie van een j rganisaties worden - schone woorden iddenstand gewijd, genoeg op gewe- n uiterst belang- als centrum-ge- omtrek heeft, idsverkiezingen be- zich als bescher- tand op te werpen m Alkmaar als ftaad het midden- aad is versterkt, r de werkelijkheid st de kwestie van j legde intocht van e naar Hem ge- j| zou worden her- U den ingetrokken, eeds genoeg „gere- meer verboden op- ordelijke samenle- U dzakelijk zijn. :t men in Alkmaa sverbod geen be- [iddenstander en adres bij de bekend) ie, na critick over de hengelac- I an spijt en waar- niet heeft kunnen satie nu door haar ondergaan, waar- mooie cadeaux die verschillende van (of hun kinderen) enige uren voor lar elk kreeg ziJn voor 10 cent bv. de taart winnen? t moeilijk indenken er zo'n strop aan )te aantal deelne- behoorlijke omzet onder dat alles zo r hengelaars(ters) ?er kaarten? e afgestane ruimte, HUISVROUW, ij de redactie be et tijdstip gekomen iet prijsvissen re en en zoals uit t ook de tevre- hun mening Ke' de winkelier heen d en tenslotte heeft an repliek gediend, aan het woord ge- g van de discussie ieuwe gezichtsputt* in. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 en. Nog is dit rhand gewoon al nemen. Burgemeester L. A. Verburg uit Stavenisse is gisteravond te Alkmaar gestart met zijn vriendschapstaurnee, die de plaatsen Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Bergen omvat. De opbrengsten van deze avonden zijn bestemd voor het jeugd werk in de zich snel van de ramp herstellende gemeente, maar de voornaamste opzet is toch om de bevolking van het Noorderkwatrier te laten zien, waarom haar hulp aan Stavenisse zo dringend nodig was en te laten horen hoe dank baar de bewoners van het Zeeuwse plaatsje van 1700 zielen zijn voor de steun die zij uit Noord-Holland ontvingen. „Storm over Stavenisse" heet de smal film, die in primitive beelden, zonder montage of enscenering, een indruk geeft van de verwoestingen en de eerste opruimingswerkzaamheden van de zwaar getroffen gemeente. Het is geen filmtechnisch werk. dat door de projector glijdt, maar het simpele re laas in celluloid van de ontzettende ramp, die over het Zeeuwse land is ge komen. Even eenvoudig als de film zijn de op de band opgenomen gesprekken met enkele inwoners van Stavenisse. Men hoort de heer Van 't Veer zijn waardering uitspreken voor de hulp uit Noord-Holland en zijn kleinzoontje vertellen van zijn vacantie in Egmond aan Zee. Men hoort ook de yrouwen over de naaidoos, die zij ontvingn en die voor haar in de grote ellende waarin zij waren gedompeld, zo'n waardevol geschenk is geweest. Het was een dui delijk woord van Zeeland aan Noord- Holland. Geen rhetorica maar heldere taal. Een uiting van dankbaarheid, waar geen dank verschuldigd was, om dat de adopterende gemeenten vprplicht waren deze hulp te bieden. Toch heeft burgemeester Verburg de gevoelens van zijn gemeentenaren aan de Noordhollanders willen tonen. En hij heeft daarmee een goed werk ge daan. Niet omdat hij - ook in een per soonlijk speechje - ook in een per- venisse overbracht, maar omdat door deze avonden de sluimerende sympathie voor het Tholense plaatsje weer wak ker is geroepen. Evenals de bewonde ring voor de wakkere bevolking die on. danks de zware materiële en persoon lijke slagen naarstig werkt aan het herstel. Naar de burgemeester ons ver telde zijn er 50 stenen en 19 houten huizen in een vergevorderd stadium en zullen er binnenkort 40 andere wonin gen door particulieren worden opge trokken. Dat betekent, dat bijna alle 130 huizen, die door de overstroming werden vernield, zullen zijn herbouwd. Burgmeester Wytema heeft deze avond ingeluid en er op gewezen, dat de grootste drijfveer van de spontane hulpactie is geweest de dankbaarheid, dat wij in Noord-Holland voor een zo verschrikkelijke ramp gespaard zijn ge bleven. De beelden zullen van deze ellende spreken, aldus burgemeester Wytema. ,.Ik hoop, dat uw hart ook zai blijven spreken. De taak van de adopterende gemeenten is nog niet ten einde. De eerste fase - de directe hulp - is achter de rug. Voor de totale opbouw van de gemeenschap te Sta venisse zal echter méér worden ge vraagd". Spreker bracht lank aan de heer W. Mooy, die het Gulden Vlies gratis be schikbaar had gesteld en aan het man nenkoor Orpheus, dat zijn medewerking verleende door voor en na de pauze deze avond een waardige entourage te verlenen. Het koor zong o.a. ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de watersnood het Ecce qoumodo moritur van Jac. Gallus. GESLAAGD Voor het Middenexamen B van ffe Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Graven- hage is geslaagd mej. A. M. Jimmink te Alkmaar. Voor de studievereniging voor psy chical Research heeft prof. dr Tenhaeff in de kleine zaal van de Harmonie een merkwaardige lezing gehouden over de paranormale gaven waarover vele helderzienden beschikken en waarvan door justitie en politie bij de oplossing van verschillende misdaden gebruik wordt gemaakt. „De adviezen die door dergelijke ..paragnosten" worden ver strekt zijn echter niet altijd even be trouwbaar" aldus professor Tenhaoff, die echter tevens enkele frappante voorbeelden aanhaalde van algemeen erkende successen die door deze tele paten werden behaald. Eén van deze mensen is de heer G. Croiset uit En schedé, die bii het opsporen van crimi nele personen opviei door het leveren van zeer positieve aanwijzingen. TIJDELIJK LERARES FRANS Tot tijdelijk lerares Frans aan het Murmellius Gymnasium wordt ter be noeming voorgedragen mevr J. A. de Lange te Bergen. Zij zal waarnemen gedurende de ziekte van mej. A. M Nieuwenhuijsen. Voor de bouw van een christelijke kleuterschool aan de Mauritskade be stond tijdens de aanbesteding, die hier toe vanochtend in het stadhuis werd gehouden, van aannemerszijde redelijke belangstelling. Er waren 17 inschrij vers. De hoogste was fa. J. de Vries uit Purmerend met ƒ74.000. de laagste fa G. Heine en Zn. uit Heiloo met ƒ54.230. De begroting bedroeg ƒ60.000. De overige aannemers schreven voor de volgende bedragen in: Fa. P. Buis, Oudorp N.H. ƒ67710; J. A. Dekker. Alkmaar ƒ60.420: Fa. J. Faus, Nieuwe Niedorp, ƒ68.260; Fa. C. de Geus. Broek op Langendijk, ƒ70.000; Fa. G. Heine Zonen, Heiloo, ƒ54.230; F. Hes, St. Pancras, ƒ72.200; Fa.& P. Kops Zn„ Heiloo, ƒ60.400; Y. Kronen burg, Heiloo, ƒ62.750; JBn Molenaar, Koedijk, ƒ72.000; Fa. Langendijk, Hei loo, f56.900; Fa. S. Schaaf. Alkmaar, ƒ62.900; Fa. M. van Steeg, Heiloo, ƒ66.800; Fa. Jac. Tromp, Alkmaar. ƒ72.900; Fa. Veul, t Zand. ƒ62.500; Fa. G. ter Voort Zn., Egmond-Binnen, ƒ73.900; J. de Vries, Purmerend, ƒ74.000; A. F. Zeegers, Alkmaar, ƒ59.000. De gunning is nog niet bekend ge maakt. Het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils, dat beschouwd wordt als een der beste fanfare-korpsen van ons land, heeft als eerste bezoek na zijn Zweedse tournee onze stad op zijn pro gramma geplaatst. Op Zaterdag 17 Oct., des avonds 8 uur, hoopt het in de Grote Kerk een uitvoering te geven. Het pro gramma vermeldt een schat van uitge zochte Leger-muziek. Kapelmeester is Eernard Verkaaik. Op 3 en 4 October beleeft Alkmaa, een ware uittocht van hengelaars. He zijn de leden van het Centraal Neder lands Hengelaarsverbond, die per bus onder de rook van Den Helder zullen worden gebracht om in het Westeinde de laatste wedstrijd te gaan houden van dit seizoen. Er wordt zesmaal een half uulr gevist. Ter benoeming aan de Bosboom Tous- saintschool, Vondelschool en Jan Ligt- hartschool zijn resp. voorgedragen de onderwijzeressen mej. K. E. Beino te Sappemeer, mej. C. A. Kreijger te Wog- num en mej. G. J. R. Zwarekant te West woud. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNH ARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedir en rustig. (Advertentie, Ing. Med.) In Grosvenor House te Londen heeft de Ford Motor Company Ltd twee nieuwe wagens onthuld, waarvan de productie binnenkort ook in Nederland ter hand zal worden genomen. Zowel de nieuwe Anglia, als de nieuwe Prefect, die hier boven staat afgebeeld, zijn uitgerust met een motor, die een cylinderinlioud heeft van 1172 cm3 en circa 36 P.K. ontwikkelt bij 4400 omwentelingen per mi nuut. Dit hoge toerental maakt het mogelijk langer dan gewoon lijk een maximum snelheid te blijven rijden met een toch laag brandstofverbruik. De Prefect weegt rijklaar 757.7 kg en heeft o.a. dit van zijn grotere broers de Consul en Zephyr Six over genomen, dat hij is uitgerust met direct werkende spiraalveren, ge monteerd op hydraulisch werkende schokdempers. Daardoor is een goede wegligging verkregen. De auto heeft drie versnellingen vooruit en één achteruit. Op de Maandagavond gehouden ver gadering van leden-verenigingen van het Dorpshuis werden in de Raad van Toe zicht gekozen de heren A. v. d. Poll, Chr. v. d. Graaf en H. Zwart. Vervolgens werd het huishoudelijk re glement goedgekeurd. De statuten waren al eerder vastgelegd- De leidel* der vergadering, de heer N. Majolée, kon enige verheugende mede delingen doen. Het meubilair werd uit gebreid en men heeft thans verlof B (alcoholvrije dranken) verkregen. Er werd sterk gedacht over telefoon aansluiting, terwijl het aanschaffen van een betere piano werd overwogen. Van de beschikbare zalen 'wordt nog steeds meer gebruik gemaakt. Gistermiddag reed in Heiloo één van de rijdende kapels die in Nederland en in vele andere landen, inzamelingen hou den voor de Oostpriesterhulp. Er werd veel kleding, schoeisel, dekking en levens middelen ingezameld, terwijl ook een groot bedrag aan geld werd ontvangen. 's Avonds werd in de Aula van de St. Willibrordus Stichting de film „Verjaagde Kudde", handelend over de Oostduiste vluchtelingen vertoond. Naar wij vernemen blijft de kapel wagen enige dagen in Alkmaar en om geving rijden, zodat een ieder in staat gesteld wordt iets te geven. Reeds lange tijd bestond onder de Hei- looër Sportvissers de behoefte een vis club op te richten. Gisteravond kwam het tot een oprichtingsvergadering. Als voorzitter van de club zal optreden de heer J. Hoed, Slimpad 7; overige be stuursleden zijn de heren J. van Straaten, Opperdijk, Gijlswijk en dr Janssen. In de toekomst hoopt men eigen vis water te kunnen pachten. Als bijzonderheid vermelden we nog dat zowel de zee- als de binnenvisserij beoefend zal worden. De visclub telt reeds dertig leden. PLATTELANDSVROUWEN BEZOCHTEN i „RINGERS" Een honderdtal dames van de vereniging van Plattelandsvrouwen, afdeling Heiloo, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Chocoladefabriek van de fa. Ringers. Nadat de dames door één der directeuren waren ontvangen, begon de rondleiding, die pl.m. 21/2 uur duurde. De vele ingenieuze machines lieten zien hoe de cacaoboon tot handelsproduct wordt verwerkt. Vooral de decorateur dwong met zijn werk aller bewonde ring af. Opgetogen gingen de dames na deze zeer leerzame ochtend naar huis. Ze wer den bovendien nog verrast met een pakje cacao en een plak chocolade. EEN MOOI RESULTAAT De alhier gehouden collecte ten hoeve van het Wilhelmina-fond9 opgebracht de somma van f 180; be- heeft De heer J. Makkes, brugwachter op de vlotbrug bij Koedijk, zal binnenkort deze post, waar hij zes jaar gediend heeft, verlaten om aangesteld te worden als hoofd van de sluis en het stuwobject te Neder-Asselt bij Grave (N.-B.). Van zelfsprekend is dit voor de heer Mak kes een prachtige promotie. Als bijzonderheid zij vermeld, dat hij twintig jaar geleden zijn loopbaan aan dezelfde sluis begon. Vóór die tijd was hij kapitein op de directieboot die inge schakeld was bij de Zuiderzeewerken. Op vijf October zal de heer Makkes naar zijn nieuwe standplaats vertrek ken en daarmee verliest Koedijk een plichtsgetrouw brugwachter en een aan genaam en zeer hulpvaardig mens. Dat laatste mioge blijken uit het feit, dat hij na een auto-ongeluk dat vorige winter plaats vond, er niet voor terugdeinsde In het ijskoude water van het Kanaal te duiken om een drenkt ling te redden. Ook als EHBCFer heeft hij reeds vele goede diensten bewezen. Moge voorspoed zijn weg bljjven vol- 6%. WINTERPROGRAMMA ,DE JEUGDHOEK". Daar na 1 October de tuin gesloten zal zijn heeft het bestuur van de speel tuinvereniging „De Jeugdhoek' gezien de dankbare resultaten van de afge lopen zomer, besloten ook in de win ter de kinderen zoveel mogelijk bezig te houden. Rekening wordt in dit ver band gehouden met de steun van de ouders. Er bestaan plannen om de kin deren de beginselen van boetseren, te kenen, schilderen, leer-, raffia-, touw-, hout- en metaalbewerking bij te brengen. Ook is gedacht aan het op richten van een toneelgroepje. ESPERANTO VOOR BEGINNERS EN GEVORDERDEN. De Esperantoclub „Koedijk" zal het komende winterseizoen een Esperanto- cursus voor beginners en gevorderden organiseren. Omdat er ieder jaar meer vreemdelingen ons land bezoeken en ook velen zelf naar het buitenland trekken doet het zich niet verstaanbaar kunnen maken zich steeds sterker ge voelen. De afdeling Koedijk zegt daar om: „Met Esperanto de wereld in". Gisteren is zeer onverwacht overle den onze plaatsgenoot de heer C. Worp. De heer Worp is per 1 Juli met pen sioen gegaan en had vanaf 1937 hier als PTT-ambtenaar een góede naam verworven. Nog gistermorgen was hij bezig met het incasseren van kwitan ties voor ons blad. Toen hij thuis kwam is hij een half uur later aan een hart verlamming overleden. De nieuwe Ford Anglia, een van de twee modellen, die in de kleine klasse op de markt zijn verschenen, verschilt slechts in uiterlijk van de Prefect. De auto is met dezelfde motor uitgerust. Het ge wicht van de nieuwe Anglia is iets lager, nl. 733,9 kilogram. Het feit, dat de Fordfabrieken opnieuw twee kleine wagens hebben geïntroduceerd bewijst, dat zij zich hebben gericht naar de grote vraag: een kleine, comfortabele auto met een laag benzineverbruik. Men schrijft ons: Vt-ijdag 2 October a.s. zal in de dan cing van de Rustende Jager door de burgemeester van de gemeente Stave nisse een film worden vertoond en een causerie worden gehouden over de stormjramp van 1 Februari 11.. Stavenisse is mede door enkele andere gemeenten ook door de ge meente Bergen geadopteerd. Thans doet zich de unieke gelegen heid voor om te zien, wat door ver leende hulp tot stand is gebracht. De film is. samengesteld door de burge- meeste. van de gemeente '-se, hegeen wegens diens plaatselijke be kendheid, de film des te interessanter maakt. Ter bestrijding van de kosten wordt een entree geheven van f 0.50. Het Brandweermannenkoor zal in een aantrekkelijk' programma het mu zikale gedeelte v-zorgen, onder lei ding van zijn dirigent de heer Bram Keereweer. Ik wek de Bergenaren bij deze op deze bijeenkomst te bezoeken en daar mee blijk te geven van hun medeleven met de noodlottige ramp die de Zeeu wen heeft getroffen. De Burgemeester "an Bergen NH„ W. HUYGENS. De bijeenkomst van dé plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen heeft met een goed bezochte vergadering het nieuwe seizoen ge opend. Voor de aanstaande Kerstbij eenkomst werd een koortje samenge steld om deze luister bij te zetten. Ook gaven zich verscheidene deel neemsters op voor de ontwikkelings cursus B. Deze cursus begint in de eer ste week van October en zal onder lei ding staan van mevrouw Duursma- Pot. Na de pauze besprak de heer Geurts op vlotte wijze twee romans van de Zwitserse schrijfster Maria Dutli-Ru- tishausen en wel „De vrouwen van Sumbri" en „Het leven gaat verder in Sumbri". De causerie werd met grote aandacht gevolgd. In de bestuursvacature mevr. G. van Dok-Sehreuder werd gekozen mevr. W. Breg-Plugboer. DE RAAD KOMT BIJEEN. Vrijdag 2 October komt de raad bij een ter behandeling van de gemeente begroting. De heer J. C. Engel uit Hoorn rechts), die dezer dagen in de Buitenhaven aan het hengelen was op snoekbaars, kreeg op een zeker moment op zo'n geweldige manier „beet", dat hij haast in het water werd getrokken. Het lag voor de hand, dat het geen snoekbaars kon zijn, die het aas had ingeslikt en spoedig kwam het vast te staan, dat een zeer bejaarde snoek zich had laten verschalken. Er is toen een waar gevecht gevolgd, dat uiteindelijk resulteerde in de nederlaag van de snoek. Toen de heer Engel de knaap uit het water had gehaald, bleek de vis een lengte te heb ben van honderdtien centimeter en een gewicht van een-en-twintig pond. Het meest verbazingwek kende is, dat de heer Engel zijn vangst heeft gedaan met een dun nylonsnoertje en een haakje van circa anderhalve centimeter. Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie, Ing. Med.) 101. Jimmy en Piet Potlood zagen elkaar een ogenblik veelbetekenend aan, toen Miebet met de rode brief in haar hand de kamer kwam bin nenstormen. Jimmy pakte terstond een vouwbeen en scheurde de brief haas tig open. Hij las hem langzaam voor, terwijl Piet Potlood en Mie bet ademloos stonden te luisteren. „Begin je nu te geloven dat Jackie Zaterdag niet in het Nederlands Elftal zal spelen? Hij is in onze macht en wij hebben een aardig middeltje bedacht, om hem het voet ballen voorgoed af te leren. Je kunt dat alleen verhinderen als je mor genochtend om zes uur een enve loppe met vijf honderd gulden in biljetten van tien gulden neerlegt op de bank bij de vijver in het Bur gemeester Wientjespark. Rom al leen en waarschuw de politie niet. Doe je dat toch, dan zie je je pleeg zoon nóóit terug". Zo luidde de in houd van de brief. Jimmy liet het papier zakken en zag Piet Potlood en Miebet ernstig aan. „Wat een schavuitenriep Miebet uit, die moeite had haar tranen in bedwang te houden. „Een doodgewoon, vuil afpersingszaakje", gromde Piet Pot lood. Jimmy zei niets. Hij begon voor zich zelf de brief een tweede maal te lezen en daarna nog een derde en een vierde maal. „Een losgeld van vijfhonderd gulden eisen de bandieten", mompelde hij „Goed ik zal er naar toe gaan, in m'n een tje en ik zal de politie er niet mee in kennis stellen". Miebet begon zachtjes te snikken..,. „Die arme Jackie", huilde zij. De plattelandsvrouwen te Groot-Scher mer hebben een uitstekend geslaagde avond bijgewoond, die door de Stich ting „Het Vierde Prinsenkind' in café Van Truyen was verzorgd. Daar deze bijeenkomst voor iedere 9 toegankelijk was, was de zaal ditmaal tamelijk toed bezet. Met een kort woord, waarin werd opgewekt om de genoemde Stichting te steunen opende burgemeester Drïessen de avond. Het was de heer Hofstede, bezield werker en propagandist, die uiteenzette dat „Het Vierde Prinsenkind" zich onder meer ten doel gesteld heeft om 25000 kinJe- ren, allen oorlogswezen of oorlogsinva liden, ieder jaar een onvergetelijke vacantie te bezorgen. Tot dit doel houdt de stichting haar bekende zomerkampen. De heer Hof stede zette uiteen wat er zoal nodig is om zijn organisatie draaiende te hou den en vertelde dat niet alleen aan de lichamelijke ontsDanning maar ook aan de geestelijke problemen der kinderen speciale aandacht wordt -besteed. Het is begrijpelijk, dat het juist deze gehan dicapte kindeiv i z>'n, die meer dan an deren met minderwaardigheidscom plexen te worstelen hebben. Het ver heugende is echter, dat men er in slaagt in de meeste gevallen deze moeilijkhe den tot een oplossing te brengen. Na de inleiding van de heer Hofstede werd een aantal films gedraaid die het gesproken woord illustratief onder streepten. Ook de kleurenfilm „Kinde ren van ons volk" bracht velen onder de indruk. Het stemt tot blijdschap dat aan het eind van de avond een bedrag van f 167.35 aan de Stichting kon wor den afgedragen. Een flink aantal leden van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft tijdens de maandelijkse bijeenkomst nogmaals geluisterd naar de heer Geurts uit Edam, die een vorige maal zijn lezing wegens familie-omstandigheden ontij dig moest afbroken Nu werden de twee boeken van Marie Rüttings Lausen, „De vrouwen van Sumbre", volledig besproken. Er .verd met volle aandacht naar de heer Geurts geluisterd. De verloting nl wo ij'"' nahouden op 30 October a.s. in café Slikker: naar de algemene vergadering np 28 Octo ber in Utrecht zal een bus rijden

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3