PORT VICTOR IGLOO DER WETENSCHAP C0EBER6H VREUGDE Speel Leden van Franse expeditie ontvangen ons in sfeer van kameraadschap en sportiviteit De man uit Rustraliè r Moderne men woning (al es door Anth. van Kampen Onder Groenlanders en Eskimo's (33) „Er zijn van die dagen, dat je je afvraagt wat we hier eigenlijk zijn komen doen" Een knipoogje van de dokter Luister eens naar: Ons dagelijks feuilleton Radioprogramma Scheepvaartberichten Bevrijdt U MEISJESVORMINGSWEEK OP „DE HAAF" Pim, Pam Pom en de wonderlamp Alles behoeft ni ineens gekocht te worden WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 ren, vermoeide, hongerige reizigers als wij. Daar waren ze: Maurice Grisoni, Paul Rateau, Bernard Gail- lard en de met ons meegekomen lei der van de groep Robert Chauchon. Vier. De-vijfde lag op dat ogenblik nog in het hospitaaltje van Jakobs- havn. Arme Dubois We zijn daar neergevallen, op iets dat op een stoel geleek en we kre gen de kans te zien op welke wijze hier, in de schaduw van de Ijskap, een aantal Franse wetenschapsmen sen leefden. Ik denk dat een zigeu ner voor de eer zou bedanken zo te r-oeten leven, en ik geef toe dat er i erdaad een maximale hoeveelheid s ortiviteit nodig is, om zo te kun- i u en te willen leven. Maar vanaf I 1 eerste ogenblik waren wij van n ding volmaakt zeker. Dat deze jonge kerels een voortreffelijk team vormden, en dat daar een geest heerste, waarvoor ik geen ander woord kan vinden dan: camaraderie. En zo moet het alleen mogelijk zijn onder zulke omstandigheden zo te leven. Met als doel: de wetenschap. BBBUiBlliiBllllllinHIIIBllilMllliniHIiniiroilliinillilHniHHlBllinnilllBBIIBlIB^ Houten wanden, met spijkers erin waaraan wat lepels en vorken han gen. Lijnen gespannen, waaraan ge wassen ondergoed hangt te dampen. Ergens in een zij-gedeelte van deze igloo der wetenschap hoor ik radio- seinen. Paul Rateau heeft blijkbaar corvee: hij is bezig met het maal. Blikjes worden opengescheurd en de inhoud verdwijnt in nogal zwart- aangebrande pannen. Op dat moment valt me iets pp: Chauchon vertelt bijzonderheden over de gewonde Du bois en de drie andere Fransen heb ben teveel temperament om hem niet steeds in de rede te vallen. Ik let op Rateau, en zie dan hoe hij een blik cornedbeaf leeggooit in een pan en dezelfde cornedbeaf daarna weer bij elkaar schraapt met een mes en opnieuw in de bus doet. Waarom? Omdat Rateau's gedachten helemaal niet bij die cornedbeaf zijn, maar uitsluitend bij z'n vriend Du- b/"s. die_ daar met een gebroken lichaam in dat eenzame hospitaal van Jakobsha-ni ligt. Ik zei u al het is een goed team. Dat bewees óók dat blik cornedbeaf. W" ta GAAN aan tafel. En welk een tafel! Met warm eten, met heet citroensap, met brood dat wel ijzer hard is, maar goed van smaak. We eten en ontdekken dat we oen ra zende honger hebben. Wat kunnen mij in dit ogenblik de dampen van de broeken en hemden scheien die boven m'n hoofd hangen! Wzi geeft het dat ik het brood op do ruw houten tafej moet snijden en dat het eigenlijk niet te snijden is, omdat je de brokken eraf moet hakken! We zijn vuil, maar wat let het ons. We ruiken vreemde luchtjes, maar wie zegt er iets van! Twee der Fransen roicen hun afgriiEelijke Franse ciga- retten, maar wat zou het! Het is hier warm, het is hier behaaglijk, er is eten enja. lezers, het was daar op een bepaalde manier onge looflik gezellig en genoeglijk. Ik voelde me thuis. En de sfeer in dat huis, in Port Victor, was uitsluitend lie kameraadschap. een sfeer van de allerhartelijkste pORT VICTOR, het basiskamp der "Expeditions Polaires Fran- caises". Het laatste uur erheen, door de met ijsschotsen en ijs bergen gevulde fjord, valt me toch lang. Omdat ik voel dat ik toch wel door en door verkleumd ben. En omdat ik ook zo iets als ver moeidheid en slaap begin te gevoelen Men kan dit soort dingen, als men iets groots beleeft, rustig tijdelijk negeren, maar er komt toch een ogenblik dat ze zich aandienen. Waarmee ik maar wil zeggen dat Van der Zee en ik dankbaar waren de omtrekken van Port Victor te zien naderen. Het waren overigens niet zo veel omtrekken. Port Victor be staat uit één houten huis, met daarbij, als „bijgebouwen", nog een of twee barakjes. Voorts een radio-mast en een aanlegsteiger. Nu J'asteigerIn dit water is geen steiger te maken. Als de glet- scher het op z'n heupen krijgt, en het water vier, vijf of zes meter opkomt, zou toch alles kapotslaan. Zodat deze steiger bestaat uit een aantal planken, gelegd over een stuk of wat lege benzine drums. Via deze „steiger" betreden we het land. Lees: de glim mende, overschuimde, donkere klippen. Daarboven, een 200 meter klimmen, staat het huis. We klimmen er naar toe. Langzaam, met onze bagage. En nogal stijf en tot ons merg verkleumd. Maar dankbaar dat we er einde lijk zijn. Het was, alles bij elkaar, toch wel een heel lange tocht geweest. En geslapen hadden we al die tijd practisch niet. BINNEN in Port Victor. Ik geloof dat Fransen het privilege hebben van het ontvangen van nalfbevro- Na het eten rookten we nog een uur, alvorens te gaan slapen. We moesten slapen, ornaat de dag daarna de grote tocht zou beginnen naar de Ijskap. Ik informeerde terloops naar de eigenschappen van de weasels, maar kreeg geen duidelijk antwoord. Het enige wat ik te horen kreeg was dat het werkelijk wel meeviel. Maar ik wist dat Dubois een paar maal over de kop was geslagen. En ik had iets gezien, vlak bij Fort Victor. Een klein gedenkteken, ter nagedachtenis aan twee kameraden die ook per weasel hun ondergang gevonden hadden. Die niet meer op te lappen waren. Zij bleven, ergens in een peilloos spelonk in de Ijs kap van Groenland, achter met hun weasel. Ik doezel een beetje weg en kijk intussen naar de teksten die de ruw houten wanden bevatten. Geestige, originele, soms pikante opschriften. Een ervan mag ik u niet onthouden. Hier is het: „II y a des jours, oü l'on se demande ce que nous sommes venus faire ici(„Er zijn van die dagen, dat je je afvraagt wat we hier eigenlijk zijn komen doen Er wordt veel gesproken en ik ver baas me erover, dat iedereen hier de ander in dit Babel verstaat. Daar wordt Frans gesproken, maar ook Duits. Nederlands, maar ook Deens. Engels, en óók hier en daar een woord Groenlands. Wonderlijk, nie mand heeft de minste moeite de an der te verstaan. We bespreken het plan voor de volgende dag. Het ligt in het voor nemen vroeg te starten, teneinde zo snel mogelijk bij de IJskap te zijn. Als ik vraag hoeveel tijd het zal kosten kan niemand daar een ant woord op geven. Hangt van de wea sels af. Ik vraag of er vaak malheur met die weasels is. Het antwoord: soms wel, soms niet. DE FRANSEN kruipen in hun slaap hok een stel britsen boven elkaar. En voor ons vieren (de Groenlan ders zijn aan boord gebleven) lig gen de slaapzakken al gereed op de grond. We kruipen erin. We zijn allemaal aan een paar uur slaap toe. Maar ik val niet gauw in slaap. Als de stilte over Port Victor komt, hoor ik een der Fransen zwaar snur ken. Maar dan komt boven dat ge luid een ander geluid uit. Zwaarder, van verre, dreigend en somber. Hef is de grote gletscher. Hij komt op nieuw tot leven en opnieuw vliegt het ijs nu de fjord in. Ergens is een uiterst klein deeltje gaan schuiven Het basiskamp der Franse Expeditie: Port Victor. gaan bewegen. Het nam een ander deeltje mee en zo verder. Tot de lawine ontstond. Die lawine hoor ik. Het is een aanhoudend donderen en grommen, en het lijkt alsof het ge luid steeds sterker wordt. Ik houd m'n adem in en kijk uit m'n slaap zak naar de anderen. Ze slapen; of doen alsof. Het donderen houdt niet op en ik ga geloven dat heel de gletscher bezig is tot leven te komen. Dat gaat zo een klein kwartier door en het geluid behoudt dezelfde hoogte. Het is buitengewoon angstaanjagend. Dan sterft net uithet wordt zwakker en zwakker, en tenslotte eindigt het in een diep, diep zuch ten. En dan is het zó stil, dat ik al leen nog het snurken van die ene Fransman hoor. Ik draai me om. Ik moet slapen. Het laatste wat ik zie is de blonde ringbaard van dokter Ole Kofod, die net boven de rand van z'n slaapzak uitkomt. Vergis ik me, of geeft hij me een knipoogje? Dan komt, eindelijk, eindelijk, de gezegende slaap. Ik droom vreselijk. Heel de glet scher is bezig tot leven te komen en Port Victor zal bedolven worden. Maar 's morgens staat Port Victor er nog. Alleen de boot met de Groen landers ligt een stuk verder. Die nacht kwam een vloedgolf van ander halve meter hoog en hij smeet de boot een behoorlijk stuk weg. De Groenlanders zijn zich doodgeschrok- ken en hebben geen seconde gesla pen. OPERA SASKIA, van Kor Kuiler. Kuiler heeft in het Noorden des Lands een grote bekendheid ver worven als dirigent van de Gro ninger Orkestvereniging en van het Toonkunstkoor Bekker. Hij maakte zijn woonstad tot een centrum van muziekleven. Als componist kreeg hij bekendheid door zijn liederen en pianostuk ken. Ook schreef hij o.m. een pianoconcert en een vioolconcert. Zijn opera Saskia behandelt zonder streven naar historische juistheid overigens een frag ment uit het leven van Rembrandt en Saskia. De muziek is zeer fris en in de volkstoon geschreven. (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) De grote gletscher. 45) „Als ze er achter komen, dat u min der bezit dan de meeste mensen hier in Pottsville en dat u al jaren op crediet leeftTom lachte vertrouwelijk en nam zijn benen van het bureau. „Ik zal een aankondiging voor een speciale ver gadering met alle arbeiders uitschrij ven. Die kan dan morgenmiddag wor den gehouden. Ik zal hen zelf toespre ken. En ik zal hen alles vertellen, wat ze willen weten". Hij liep naar de deur. „Ik weet, hoe u hier over denkt, me neer Ellis, en geloof me, ik heb met u te doen. Ik doe dit alles met even wei nig plezier als u ook. Het is net als met het werk van een chirurg, die levens moet redden, zelfs als dit eist dat er een arm of een been afgezet wordt. Ik ben een zaken-chirurg, meneer Ellis. En ik moet nu eenmaal ae patiënt in leven houden". Toen Tom de volgende dag hoorde, dat de arbeiders iedere schikking van de hand wezen, zag hij, dat hij voor de morilnkste b~slissing uit zijn hele car rière stond. 7,e wilden meewerken,maar eisten daarvoor een clausule in de nieu we arbeidsovereenkomst, waarbij hen na eer nvTronvekomen periode hét volle loon met t°ruewerkende kracht werd gegarandeerd Hij meende, dat hij hier aan ormogeliik kon voldoen Tom stelde voor. dat de bej.aüns van een betaling met terugwerkende kracht zou worden overgelaten aan de beoordeling van de bedrijfsleiding. De vergaderinc lachte hem uit. Twee weken lang bleven de arbeiders thuis. Iedereen in Pottsville kwam in fin au ei aip mop'lüh^eden Groepen ar- be'derc. boenen en zakenmensen spra ken Tom op straat aan, echter alleen maar met als resultaat, dat ze ontdek ten, dat hij bijzonder vast in zijn schoe nen stond. Zijn eerlijkheid was niet in staat de steeds aanwakkerende storm van vijandigheid, die hij overal ont moette, te stuiten. Die .vijandigheid drong zelfs door in het huis waar hij woonde en waar de familie Ellis hem koel tegemoet trad. Mathilde sprak helemaal niet tegen hem. Peter had een blik van ontgooche ling in zijn ogen en Kitty trok zelfs openlijk tegen hem van leer. Tijdens de enige kerkdienst die hij bijwoonde, werd zijn houding van de kansel af becriti- seerd. Alleen Elwood begreep dat trou wens, en de vriendelijke, zachtaardige, Letty. Claudia bleef zo veel mogelijk uit zijn buurt, vechtende tegen de razende twijfel, die zijn woorden in haar ge dachten had gewekt. Hoewel het „vier tal" nog steeds bestond, was de opwin ding van hun bedrieglijke spelletje al lang verdwenen. Tenminste voor de door twijfel geteisterde Claudia. „Hij zou zo gauw mogelijk uit de stad weg moeten hollen", riep Dick eens. toen hij in het nietige woonkamertje van zijn huisje voor zijn drie vrienden heen en weer liep. „Hij is helemaal overboord geslagen, met zijn vreemde ideeën over economie. Waarom stelt hij niet voor de hele zaak aan de arbeiders te verkopen? Ik geloof vast, dat zij wel een flinke le ning zouden kunnen sluiten, waarmee ze er dan een best bedrijf van zouden kunnen maken. Elwood zou in een ad viserende functie gehandhaafd kunnen blijven. Waarom begin je daar niet eens over tegen hem, Claudia? Naar jou luis tert hij wel!" Claudia keek op van haar overpein zingen. Haar gezicht bleef even uit drukkingloos als voorheen, hoewel haar hart, toen zij die opmerking hoorde, een luchtsprong had ge maakt, „En waarom denk je, dat ik meer invloed op hem heb dan iemand an ders? Trouwens, die betrekkelijke be slissing ligt bij tante Cstilia en jij weet evengoed als ik, wat haar ant woord op dit voorstel zou zijn". „Je zou het toch kunnen proberen, niet?" hield Dick aan. „Misschien „ou hij haar kunnen overtuigen. Het kin t-ch geen kwaad?" „Zo, meen je dat", viel ze hem ge jaagd in de rede zodat allen haar verbaasd aanstaarden. „Denk je soms dat ik zo lief tegen hem wil zijn, dat hij naar mij luistert? Verlang je dat van mij?" Dick keek grimmig. „Je weet best, dat ik dat niet bedoel, Claudia. Maar wat is er met je, de laatste tijd? Het lijkt wel, alsof je je om niemand en niets meer bekommert". „Dat heb ik ook al gedacht", ei Peter zacht. „We hebben toch veel plezier met elkaar gehad. Dat dacht ik tenminste". Bezorgd legde hij zijn hand op haar schouder. „Is er wat Claudia? Heb ik je niet goed behan deld?" Kitty stak de brand in haar onaf scheidelijke sigaret en blies de rook door haar neusgaten. „Laat haar maar. Het komt wel weer in orde. Jullie maken je altijd veel te druk. Ze is niet een porseleinen poppetje". In haar stem klonk een bittere toon. „En verder", ging ze voort, terwjjl ze haar arm om Dicks schouders sloeg, „wat zou je er van zeggen, als je eens wat meer aandacht aan mij be steedde? Peter zorgt wel vobr Clau dia". „En in de hele wereld bestaat geen betere verzorger", riep Peter en hij klopte Claudia speels op haar wan gen. De blik die hij in de richting van Kitty wierp, ontging deze echter niet. Een vreemd, onverklaarbaar ge voel van opluchting bekroop haar. (Wordt vervolgd 1 (Advertentie, Ing. Mea. DONDERDAG 1 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 1000 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Marialiederen. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Gram. IO.O3 Utrechts Stede lijk Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12-33 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 „Wij van het land", cause rie.) 12.40 Gram. 12.45 „Kinderbedevaart naar Lourdes", reportage. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Metropole-Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano, violen en bas. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool, alt viool en piano. 17.55 Gram. 18.00 „13e Internationale tentoonstelling van foto kunst". 18.15 Sopraan, tenor en piano, en voordracht. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heils-muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.00 Gevar. muziek. 21.30 „Mastklimmen", wedstrijd. 22.00 Gram. 22.05 „Ik denk er zo overen U?" 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8-00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 1100 Gevar. mu ziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Hammondorgelspel. 12-50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Tiro- lermuziek. 13.55 „Beroemde Engelse Rechtszaken". 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voor dracht. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: N van der Stoep: „Opvoeding en onder wijs in Nieuw-Guinea". 1800 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram. 18.40 Cowboy-muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Avro Jazz Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 „Saskia", opera. 21.25 „Middag in Octo ber", hoorspel. 22.00 Lichte muziek. 22.40 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30 Gram. 23.40—24.00 Zang en orgel. Aagtekerk, 28-9 van Yokohama naar Nagoya ASatha (t), 28-9 van Singa pore te P lad ju Akkrumdijk, 27-9 te Karachi Albireo, pass. 28-9 Finisterre naar Las Palmas Alblasserdijk, 29-9 te Lissabon Alpherat, 28-9 te Antwer pen Alwaki, 28-9 vah Vittoria naar Bahia Amstelkroon, 29-9 van Mon treal te Hampt Roads verwacht Am- btelpark, 27-9 van Mobile naar Neder land Arendskerk, pass. 28-9 Gibraltar .•aar Genua Aalsum, 29-9 n.m. te Aden verwacht Alamak, 29-9 te Karachi Alchone, 28-9 van Vittoria naar Ilheos Alnati, 28-9 420 mijl noordoost van St Pauls Rock naar Rio de Janeiro Al- phard, pass. 28-9 Fernando Noronha naar Recife Amor, 28-9 van Katakolo Aldabi, 29-9 van Buenos Aires te R'- dam Alhena, 28-9 van Montevideo naar Rio de Janeiro Alkaid, 28-9 van Rio Grande do Sul naar Porto Alegre Alphacca, 26-9 van Buenos Aires te New York Ampenan, pass. 29-9 Ceylon naar Chalna Borneo, 28-9 van Port Said naar. Djeddah Boskoop, 28-9 1050 mijl west-zuidwest van Flores naar Plymouth Caltex Nederland (t), 28-9 pass. Malta naar R'dam Caltex The Hague (t), pass. 28-9 Kaap de Gata naar R'dam Cal tex Delft (t), 28-9 van R'dam naar Sidon Caltex Pernis (t), 28-9 van Sidon to R'dam Dongedijk, 2-11 te Antwerpen verwacht Drente, pass. 28-9 Kaap St Vincent naar Halifax Duivendijk, 28-9 van Balboa naar Los Angeles Eemdljk, 28-9 van R'dam naar Hamburg Eng- gano, 28-9 van Djiboutie naar Asrab Eos, 28-9 van Volos naar Izmir Esso Rotterdam (t), 28-9 van R'dam naar Bay- town Esso Den Haag (t), pass. 28-9 Kaap Bon naar Antwerpen Friesland (KRL), pass. 28-9 Malta naar Halifax Gouwe, 29-9 te Monrovia Graveland, 29-9 nm. te Bahia verwacht Gaastcr- land, 27-9 te Porto Alegre Hilversum. 28-9 van Mena al Ahmadi te Suez Hoog kerk, 28-9 van Penang naar Colombo Heemskerk, 29-9 te Beira Jupfiter, 28-9 van Piraeus naar Bari Japara (KRL), 28-9 te Colombo Kota Agoeng, 28-9 van Tandjong Priok naar Singapore Kota Baroe, 28-9 van Padang naar Surabaja Kota Inten, 29-9 te Tandjong Friok Kieldrecht, 28-9 van Genua naar Marseille Lombok, 28-9 van Beira naar Dar es Salaam Lawak, 28-9 te Co lombo Loenerkerk, 27-9 te Bombay Maasdam, 28-9 580 mijl west van Lands End naar Southampton Maashaven, 29-9 te Owendo Macoma (t), 28-9 van Singapore naar Adelaide Malvina (t), pass. 28-9 ten noorden van Alexahdrië naar Gibraltar Metula (t), 28-9 van Tandjong Priok naar Singapore Mod- jokerto, 29-9 te Penang Molenkerk, 28-9 te Antwerpen Murena (t), pass» 28-9 Socotra naar Singapore Mirza (t), 28-9 van Miri te Shimotsu Mitra (t), pass. 28-9 24 uur Gibraltar naar Haifa Oranjefontein, 29-9 te Antwerpen Oranjestad, 28-9 n.m. van Cristobal naar Aruba Prins Willem III, 28-9 van ^To ronto naar Montreal Prins Willem V, pass. 28-9 Belle Isle naar Le Havre Phrontis, 28-9 van Tandjong Priok naar Semarang Prins Willem. IV, 28-9 op Lake Huron naar Milwaukee Radja, 28-9 te Charleston Rafaela (t), 28-9 van Singapore naar Bangkok Rotti, 28-9 van Bombay naar Indonesië Rijn dam, pass. 28:9 Scillys naar New York Rondo, 28-9 van Marseille naar Le Havre Sibajak, 29-9 te Halifax Soestdijk, 30-9 te New Orleans verwacht Saidja (t), 28-9 van Pladju naar Singapore Salatiga, 29-9 van Cheribon te Singa pore Singkep, 28-9 van Port Sudan naar Suez Slamat, 29-9 té Belawan Tabian, pass. 28-9 Perim naar Ummsaid Talise, 28-9 van Tandjong Priok naar Singapore Tankhaven lil, 29-9 te Bang kok Tara, pass. 28-9 Fernando Noronha, naar Antwerpen Tomini, pass. 28-9 Al giers naar R'dam Tibia (t), 29-9 te Dji bouti Titus, 28-9 dw. Azoren naar A'- dam Van Linschoten, 28-9 van Free town naar Takoradi Waterman, 29-9 van Wellington naar R'dam via Balboa Willem Ruys, 29-9 van Port Said naar Napels Zonnewijk, 28-9 van R'dam naar Casablanca. In het Vormingscentrum „De Haaf" te Bergen N.H. zal een algemene meis- jesweek voor meisjes van 17 tot 20 jaar worden gehouden van 19 tot 24 Octo ber. De leiding berust bij Mejuffrouw J. M. D. Zijtveld, Den Helder, en Wika en Mevrouw H. J. Groeneveld, Bergen. Als te behandelen onderwerpen staal o.m. op het program: „Wat en hoe lezen we?", „De wereld van het kind" en „Wat verwachten we van het ge zin?" Voorts zal men zich bezig hou den met handenarbeid, excursies, zang, vragenbus, volksdans enz. 133. De toeschouwers konden stap voor stap Moeder's bakkunst volgen en ook Pim, Pam en Pom zaten met grote ogen toe te kijken, hoe Moeders taart beetje na beetje de voltooiing naderde. Toen Moeder er tenslotte een molentje van room opspoot, waarin zij een aantal gekleurde vlaggetjes stak, riep Pim ver baasd: „Moeder kan het werkelijk net zo mooi!" „Natuurlijk", viel de baron hem in de rede. „Dat heeft je Moeder toch al bewezen op onze bazar". Pim zei veider niets, hij had zich bijna ver sproken, maar toen ze 's avonds op hun slaapkamer waren, vertelde hij het hele eval aan Ali. Elke avond werd Ali uit le wonderlamp te voorschijn gehaald en mocht hij bij Pim, Pam en Pom op de kamer slapen. Ali wae helemaal niet verbaasd. „Wij goeie daad hebben ver richt" zei hij tevreden. „Nu Moederrrr Woeffie laten zien. zij net zo goed bak ken kan als wonderlamp" „Ja maar Ali. wat moeten we zeggen als Moeder terugkomt. Zij begrijpt, dat wij haar die poets gebakken hebben en als Moe der boos wordt, dan is zij heus niet ge makkelijk". „Wij allés aan Moederr uit leggen als zij terugkomt", zei Aii weer. ,.Ik hier toch niet altijd kunnen blijven. Straks emirrr komt om mii te halen..' Hij zuchtte droevig. „Oh. maar wij laten je niet gaan", antwoordde Pim. „Dan vluchten we desnoods alle vier!" van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.83. (Advertentie, Ing. Med.) WIJ ZIJN GRAAG een we vooral wanneer de draad gesponnen door de traditie, mers, dat wij in het voorji landse huisvrouwen er verw< „schoon" te zijn voor Pasen, pen aan een critisch onder: opgeknapt of vervangen moe schilders en behangers binn speurtochten in meubelzakei zaken in huishoudelijke artil neer het warme weer aanbi krijgen ons huis te ontvluch In orde. In het najaar daan schilders buitenshuis niet m dan weigeren wij ze toegang en keukens. Dat moet tot de s Omdat wij medelijden hebbt bachtslieden en winkeliers w traditioneel onjuiste momeni over de mooie en prettige din werpers en ondernemende z U hebben uitgedacht en gemi U zonder verwijl, dus zonde te wachten, Uw gehele huis j vernieuwen. Rechts: Eethoek die maar drie vier1 schuifbare tafel en een handig I deur grote bergruimte heeft. Ou opdracht van „De i LATEN wij met de deur in vallen. Voor deze deur ligt oi twijfeld nog een ouderwets mi naturel cocos of een met van vreemde gekleurde strepen, blol en ruiten, omgeven door twee e randen. Weg ermee! Ze zijn en lijk verschenen in heldere e kleuren en in zg. mand-weefsel: rood, geel, groen, zwart. Ook i matten zijn thans in deze klei verkrijgbaar en lichtecht, ideaal i gang en keuken. Maar nu ziet de toch wel erg vaal bij deze kleu plekken. De hal dus geschilderd een bijpassende kleur. Het spijt maar die kapstok kan in deze on ving niet blijven. Wij zagen nieuwe voor U: van effen gesp( metalen plaat, in een v-vorm g( gen. Op de platte bovenkant leg wij de hoeden; aan de haken, uit de schuin aflopende onderz te voorschijn komen, hangen wij jassen. Wjj zien aan Uw gezicht, dat resultaat wel zeer bevredigend strak en kleurig. Maar U durft i meer naar binnen: daar valt alles erg tegen. En de fondsen v vernieuwingen zijn beperkt. Mogen wij U wijzen op het feit, zeer gelukkige feit, dat het teg woordig niet meer nodig is om am blementen jte kopen. Alles is ap te krijgen en U kunt precies dat a; schaffen, wat U nodig heeft, ook i grotere tussenpozen. Nu een faute en een tafeltje, over zes maant een eettafel met vier stoelen. jaar later desgewenst een kastje een dressoir. Het is steeds mogelijk deze aan! pen te combineren, wanneer men slechts op let, dat de bijeenbehor de groepen wat houtsoort of kli betreft bij elkaar passen, d.w.z. behoeven niet van één kleur te zi een blanke of grijze tafel kan h wel met zwarte stoelen samengi bijvoorbeeld. Dit heeft bovendien i voordeel, dat de leunstoelen n langer de kamer verstikken. DE EETHOEK als afzonderlijk d van de kamer is niet langer t uitzondering. Steeds minder zit rr voortdurend aan tafel. De, laten zeggen, leeshoek, garandeert gem en gezelligheid. De eet-werktafel met langer bedekt met het zw: tafelkleed, dat altijd tot last w Zelfs tijdens de maaltijd is 1 mooie tafelblad zichtbaar tussen kleine, helder gekleurde kleedjes voor iedere persoon worden neert legd. Zullen wij het eens proberen? 1 fel tegen de zijmuur en er omhe alleen de stoelen, die nodig zijn. lamp daarboven. Nee, niet deze, c vervangen wij door een nieuwe, liever twee nieuwe. Een boven eettafel. Hiervoor zijn tegenwoord alleraardigste modellen van meta in frisse kleuren, soms met pe foraties. In de leeshoek een staan lamp eventueel met direct en i direct licht. Ziet XU welk een wir aan ruimte en gezelligheid? Blank berken rustbank, bespannen binn

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6