Speel eens met uw huis Wonderlijke mantels van Dior Moderne meubelen en stoffen kunnen ook uw woning (al is het een huurhuis) opfleuren Een feest voor de kleuters Confectie voor a.s. moeders Alles behoeft niet ineens gekocht te worden Echte pyama De Parijse wintermode voor kleuters Hyperslanke figuren B^^^mvangrSk^Ste^Je Verhoogde bustelijn niet op de fiets is gewrongen Meer aandacht voor: In V.S. jaarlijkse omzet van 200 millioen dollar Treksluitingen op de gewenste lengte WOENSDAG SO SEPTEMBER 19SS WIJ ZIJN GRAAG een weinig tegen de draad in vooral wanneer de draad in kwestie er een is, gesponnen door de traditie. De traditie wil im mers, dat wij in het voorjaar, als alle Neder landse huisvrouwen er verwoed naar streven om „schoon" te zijn voor Pasen, ons huis onderwer pen aan een critisch onderzoek naar alles wat opgeknapt of vervangen moet worden. Wij halen schilders en behangers binnen, wij ondernemen speurtochten in meubelzaken, stoffenwinkels en zaken in huishoudelijke artikelen. Kortom, wan neer het warme weer aanbreekt en wij neiging krijgen ons huis te ontvluchten is alles piekfijn in orde. In het najaar daarentegen, wanneer de schilders buitenshuis niet meer kunnen werken, dan weigeren wij ze toegang tot onze trapportalen en keukens. Dat moet tot de schoonmaak wachten! Omdat wij medelijden hebben met de vele am bachtslieden en winkeliers willen wij hier op dit traditioneel onjuiste moment eens wat vertellen over de mooie en prettige dingen, die knappe ont werpers en ondernemende zakenlieden alzo voor U hebben uitgedacht en gemaakt, in de hoop, dat U zonder verwijl, dus zonder de schoonmaak af te wachten, Uw gehele huis gaat rearrangeren en vernieuwen. Rechts: Eethoek die maar drie vierkante meter beslaat, Uit schuif bars tafel en een handig kastje, dai ook in de deur grote bergruimte heeft. Ontwerp Hein Stolle in opdracht van „De Bijenkorf". LATEN wij met de deur in huis vallen. Voor deze deur ligt onge twijfeld nog een ouderwets matje: naturel cocos of een met van die vreemde gekleurde strepen, blokjes en ruiten, omgeven door twee effen randen. Weg ermee! Ze zijn einde lijk verschenen in heldere effen kleuren en in zg. mand-weefsel: hel rood, geel, groen, zwart. Ook sisal matten zijn thans in deze kleuren verkrijgbaar en lichtecht, ideaal voor gang en keuken. Maar nu ziet de verf toch wel erg vaal bij deze kleurige plekken. De hal dus geschilderd m een bijpassende kleur. Het spijt ons, maar die kapstok kan in deze omge ving niet blijven. Wij zagen een nieuwe voor U: van effen gespoten metalen plaat, in een v-vorm gebo gen. Op de platte bovenkant leggen wij de hoeden; aan de haken, die uit de schuin aflopende onderzijde te voorschijn komen, hangen wij de jassen. Wij zien aan Uw gezicht, dat het resultaat wel zeer bevredigend is, strak en kleurig. Maar U durft niet meer naar binnen: daar valt nu alles erg tegen. En de fondsen voor vernieuwingen zijn beperkt. Mogen wij U wijzen op het feit, het zeer gelukkige feit, dat het tegen woordig niet meer nodig is om ameu blementen jte kopen. Alles is apart te krijgen en U kunt precies dat aan schaffen, wat U nodig heeft, ook met grotere tussenpozen. Nu een fauteuil en een tafeltje, over zes maanden een eettafel met vier stoelen, een jaar later desgewenst een kastje of een dressoir. Het Is steeds mogelijk deze aanko pen te combineren, wanneer men er slechts op let, dat de bijeenbehoren- de groepen wat houtsoort of kleur betreft bij elkaar passen, d.w.z. ze ehoeven niet van eén kleur te zijn: een blanke of grijze tafel kan heel wel met zwarte stoelen samengaan bijvoorbeeld. Dit heeft bovendien het voordeel, dat de leunstoelen niet langer de kamer verstikken. Ï\E EETHOEK als afzonderlijk deel y van de kamer is niet langer een uitzondering. Steeds minder zit men voortdurend aan tafel. De, laten wij zeggen, leeshoek, garandeert gemak en gezelligheid. De eet-werktafel is niet langer bedekt met het zware tafelkleed, dat altijd tot last was. Zelfs tijdens de. maaltijd is het mopie tafelblad zichtbaar tussen de kleine, helder gekleurde kleedjes die voor iedere persoon worden neerge legd. Zullen wij het eens proberen? Ta fel tegen de zijmuur en er omheen alleen de stoelen, die nodig zijn. De lamp daarboven. Nee, niet deze, die vervangen wij door een nieuwe, of liever twee nieuwe. Een boven de eettafel. Hiervoor zijn tegenwoordig alleraardigste modellen van metaal in frisse kleuren, soms met per foraties. In de leeshoek een staande lamp eventueel met direct en in direct licht. Ziet „U welk een winst aan ruimte en gezelligheid? \TU WILLEN WIJ U een gewetens- 1» vraag stellen: Behoort U tot de groep die uitgaat van het principe „Ik laat niets doen aan het huis van een ander"? Deze groep van principiëlen woont rustig veertig jaar in een huurhuis zonder iets te ver anderen, z.g. ten behoeve van de huisbaas. Anderen gaan uit van de meer logische stelregel, dat het nut van vrijwel iedere verandering ge heel door henzelf als bewoner wordt genoten. Wij zijn nu eenmaal een okvast volk, zodat een zeer groot percentage meer dan tien jaar de zelfde woning bewoont. Nu kan men tien jaar of langer tegen een monster van een schoor steenmantel aankijken, men kan hem ook voor een betrekkelijk gering be drag laten ombouwen met een glad houten mantel. Meestal is het genot van zulk een verandering de kleine opoffering meer dan waard. Zij vormt dan ook een ideale basis voor de prachtige producten van onze knappe pottenbakkers en glas kunstenaars. Bovendien sluit zij goed aan bij de kasten of kastjes, die ook alweer vrij gekozen kunnen worden in metaal of hout in kleur of blank, zolang de aanblik van de kamer maar rustig blijft. Hebben wij nog ruimte voor een rustbank? Zo ergens, dan hebben bij de klassieke sofa en divan revolutionnaire verande ringen plaats gevonden. In de plaats van het wonderlijke meubelstuk met zijn schuin oplopende hoofdsteun en de te omvangrijke z.g. bankstellen, zijn er thans talrijke zeer eenvou dige constructies van rotan, hout en metaal met bespanningen waarop, al naar gelang het materiaal van deze bespanning, schuimrubber, binnen- verende of dunne kapokmatrassen liegen. Soms zijn deze matrassen met een stevige decoratieve stof over trokken, soms dient deze stof als kleed. OVER DE decoratieve stoffen zou den wij lyrisch kunnen worden. In wol maar vooral in katoen wor den voortdurend fantastische dessins uitgevoerd die een waar feest voor het oog zijn. Uit Amerika komt de mode om stoelen en banken met plastic stof fen te bekleden, zjj is door een on zer meest vooruitstrevende meubel fabrieken overgenomen en wij moe ten constateren dat het leuk kan staan,, al mist het plastic de leven digheid van weefsel. Voor gezinnen met kinderen zal het echter een uit komst blijken, want het is afwasbaar. De ruimte ontbreekt ons om ook nog de slaapkamer, keuken en kin derkamer door te wandelen, maar dat is in het geheel geen bezwaar, p.? ?elf eens een beetje rondkijken bij de winkels die de producten van onze vooruitstrevende meubelfabrie ken verkopen. Deze laatste zijn nog gering in aantal maar leveren groot se prestaties. Of ga eens naar het grote warenhuis, dat reeds jaren ge leden de moed. had alle stoffige kitsch de deur uit te doen en thans onze grootste propagandist is voor net moderne meubel, dat opdrach ten verstrekt aan ontwerpers en voor uitvoering van de resultaten zorgt. Als U zo hier en daar gezien heeft wat er niet al voor mogelijkheden zijn, dan zal het U niet langer ver bazen dat ook het buitenland voor Blank berken rustbank, bespannen met Sarau-banden. De matras heeft een binnenvering. deze Nederlandse producten grote belangstelling toont en dat een Bel gisch warenhuis in navolging van zijn Nederlandse confrere de zaak heeft omgegooid en moderne meubels toont, grotendeels uit Nederland. HOMT uw klei- ne zoon of dochter in op stand, als het klokje zeven slaat? Maak dan eens zo'n mooie Syama voor de leuter en het slapen gaan wordt een feest! Flanel of katoen met bont gekleur de grappige fi guurtjes zullen alle kinders prachtig vinden maar ook met ander materiaal kunt u een aller aardigst resultaat bereiken. Het modelletje is heel eenvoudig te knippen en te naaien. U con troleert natuur lijk eerst even of de aangegeven maten kloppen, niet waar? Be halve de hier ge tekende halve de len heeft u nog nodig voor de af werking van de mouwtjes twee biezen van 8 cm. breed en 26 cm. lang en voor de pijpen twee bie zen van 4 bij 44 cm. tv. 53 BELEG 20 BROE *7 M. ACHT ER! 4 JAAR Van de broek stikt u de been naden dicht en verbindt dan de twee delen door de middenvoor- en achternaad. Langs de boven kant stikt u een schuif, waardoor elastiek op taille- wjjdte gehaald wordt. De gar- neerbies naait u op de verkeerde kant aan de pjj- Sen, waarna u em op de goede kant vouwt en opstikt. Op de voorpanden van het jasje zet u de met een afste kend beleg je ver sierde zakken. Zij- en schouder naden sluiten. Het beleg wordt naar binnen ge vouwen en de sluiting aange bracht. Voor jon gens de knoops gaten links ma ken, voor meisjes rechts. De hals- rand naait u tus sen de kraag van dubbele stof. De onderkant van de mouwtjes stikt u tussen de tiubbel gevouwen gar- neerbiezen, zodat ze wat langer worden. Desge wenst maakt u nog een ceintuur tje bij het jasje. Van links naar rechts: ,JBilboquet" een alleraardigst pakje voor „jongeheren" van Christian „Trie trac" en „Bibao" een manteltje en jasje met bijbehorend geruit kapje en pet skicostuumpje voor kinderen model Bibische. 9 wereld In te sturenMaar ook hierover zullen ln zijn salons wel verrukte kreten geslaakt zijn; het kwam immers uit zijn huis! Enfin, 't is ook wel eens aardig om het niet direct eens te zijn met hetgeen de modekoningen decrete ren. Dat zij dit zelf beseft hebben, de laatste revolutie, laat zich begrij pen, al was het alleen maar door de kaarten, welke Italië enja, ook Spanje ter tafel wierpen. Spanje gaat een woordje meespreken op modegebied en het is niet verwon derlijk, dat het enigszins de Ita liaanse stijl volgt. Immers, het tem perament komt wel zo ongeveer overeen. ATEN WE ons echter hier tot de mantel van Dior bepalen. Het monstrueus aandoend model zal het zeker in een winderig klimaat niet doen en stellig niet in landen, waar de fietsen populair zijn. Bij een fikse windstoot zou men met mantel, fiets en al overstag gaan. Neen, voor ons land zijn dergelijke creaties niet weggelegd. Het model vergt trouwens een nyperslank fi guur, welke bij de meeste Holland se vrouwen, die niet graag zoetigheid laten staan, verre te zoeken is. Ook slokt dit model meters stof op, wat natuurlijk in de prijs ver disconteerd wordt. Fors werden eveneens de mouwen gehouden. DIT IS ook het geval met het andere Dior-model, dat hierbij afgebeeld wordt. Safierblauw van tint en in mohair-uitvoering werd het zonder kraag, getoond. Men lette eens op de verhoogde bustelijn, welke het geheel iets gewrongens geeft. Neen, zo de Frangaises dan misschien en thousiast mogen zijn, wij zeker niet! Wii geven de voorkeur aan de mo derne redingotes of boxcoats, welke de Hollandse zusters meer zullen kle den en Jiaar figuur meer recht doet wedervaren. Hierbij is de keuze groot genoeg, zowel in het geklede als het spor tieve genr*. JJET IS NU al weer bijna twee jaar geleden, dat wij attent gemaakt werden op het vrijwel ontbreken van confectie voor a.s. moeders in ons land. Wij hebben toen eens een kleine telefonische enquête gehouden bij de voor naamste kledingmagazijnen in in een van de grote steden en bfj het ontwerpen g door het Ameri— Dit maakt de Nederlandse confea- tie-industrie thans voor de a.(. moeder. zijn daarbij tot de verbijsterende ontdekking gekomen, dat van de elf zaken waar geïnformeerd werd, geen enkele een redelijke sortering in dit soort confectie had. Het resultaat was indertijd: Zeven zaken hadden slechts één model uit één bepaalde stof (wol), waarvan vier maar in één kleur (en drie daarvan slechts in één maat); één zaak had één model uit twee soorten stof (wol en zijde); één zaak kon een bepaald model maken uit stof naar keuze; één zaak maakte japonnen op bestellinff, en één zaak had of maakte ze helemaal niet. HET IS met veel genoegen dat wij nu kunnen aankondigen, dat in deze gang van zaken binnenkort verbetering komt. Al wordt er nog niet veel ruchtbaarheid aan gege ven, omdat de voorraad nog te klein is, toch is een van de grote waren huizen bezig een op Amerikaansa leest geschoeide collectie van positie- japonnen aan te leggen. Zo zullen dus de Nederlandse vrouwen, die dit wensen, zich gemakkelijk zitten de kleding voor de laatste maanden der zwangerschap kunnen aanschaf fen. Dat men zich van deze kleding kaanse voorbeeld heeft laten leiden is wel begrijpelijk, want in dat land bestaatimmers al jarenlang een op dit gebied gespecialiseerde industrie, welke er in geslaagd is dit ogen schijnlijk zo weinig variabële terrein op allerlei manieren te verleven digen. Dit is ook niet te verwonde ren nu statistieken hebben aange toond, dat in Amerika per jaar 200 millioen voor positiekleding wordt uitgegeven (en daarnaast nog eens 400 millioen voor baby-uitzetten, wagens, kinderstoelen e.d. Deze cijfers zijn in onze ogen ont stellend hoog, maar toch worden er ook in .Nederland jaarlijks ruim 200.000 kinderen geboren, waarvoor ook weer van alles aangeschaft moet worden...... En zonder nu direct mee te willen juichen over de jasjes en kuitbroeken, waarin sommige Amerikaanse firma's de a.s. moeder willen kleden, kunnen wij niet an ders dan toegeven dat onze Ameri kaanse zusters een grote keuze uit allerlei plezierige modellen en stof fen hebben. En hoe prettig zou het met zijn, als ook wij niet maan denlang in hetzelfde vervelende pak zouden behoeven rond te lopen, maar bijvoorbeeld zonder alle omslag van. zelf maken of naaister eens iets an ders zouden kunnen aantrekken! JJET IS NU in Amerika ook mogelijk thuis treksluitingen van een vereis te lengte te maken, en wel tot 90 cm. Er worden namelijk z.g. „Snip-A-Zip" pakketjes in de handel gebracht, waar in twee banden met tandjes en vol doende boven- en onderkanten en trek kers zitten om zes treksluitingen te maken. En dit is dan nog de eenvou- ge uitvoering, want in de „luxe" dito zitten er voldoende voor acht, met nog een stukje gereedschap voor reparaties. Volgens de fabrikanten gaat het maken van de treksluitingen eenvoudig en snel aan de hand van een kleine ge bruiksaanwijzing.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7