Taft-Hartley-wet op stakingen in V.S. van toepassing No. 5 van onze Nederland geeft 28 millioen uit voor de V.N. in 1954 Indische troepen schoten op de Noordkoreaanse gevangenen Onze athleten in Engeland Herinnerings- prijsvraag Vreemde stilte in de havens Oost-Europese volken moeten niet met geweld worden bevrijd Laniel speelt dubbel spel Vrijdag 2 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN isoe jaargang No. 232 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Niet-aanvalspact V.S.-Sovjet Unie Verklaring Eisenhower Héél Italië zonder gas door ontslag van één man Zó stemt men in Roemenie „Het welzijn van de staat in gevaar Nieuwe ambassadeur der VS naar Den Haag Militaire hulp aan Korea vraagt 17,6 millioen Een zonnige September, maar aan de natte kant WEERBERICHT 1 Met mist groot licht Mislukte aanslag op Soekarno? Merkwaardig bericht van communistisch blad Angstig avontuur met duikboot Labour is eensgezind Niet erkennen van Peking-China belachelijk Veiligheidspact V.S. Z.-Korea getekend Egyptische ex-premier ter dood veroordeeld Onverwacht incident in vredeszone Bolz hoofd Buitenlandse Zaken Oost-Duitsland Weer deelnemer minder in de Christchurch-race Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel- 5841 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.Ü2 per mnd; 6.05 per kwar taal; plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 TENGEVOLGE van een loongeschil zijn gisteren zestigduizend haven arbeiders in twaalf grote havens langs de Oostkust der Ver. Staten in staking gegaan. De stakers posten in de haven van New York. De havens tussen Portland en Hampton Roads in Virginia, zijn door de staking gesloten. Het sleepbootverkeer staakt uit solidariteit met de havenarbeiders. -President Eisenhower heeft de stakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de staking. Deze wet geeft de rechtbanken het recht de staking, die een gevaar voor de veiligheid van het land wordt geacht, tachtig dagen op de schorten. De vice-voorzitter van de vak bond, die de staking heeft afgekondigd, heeft medegedeeld, dat de leden het werk zouden hervatten zodra het gerechtelijk bevel tot op schorting van de staking zou afkomen. Volgens de leider der Amerikaan se Democratische Partij, Adlai Stevenson, heeft president Eisen hower verklaard, dat hij een nauw keurige studie maakt van een voor stel inzake een wederzijds niet- aanvalsverdrag met de Sovjet- Unie. Voor vandaag is door alle Italiaanse vakbonden een staking van de werk nemers in de gasbedrijven in het ge hele land afgeroepen. Dit wegens het ontslag van een employé in Napels. De staking van een etmaal van twee millioen landarbeiders, die Maandag j zou worden gehouden is afgelast, om dat de arbeiders de verzekering heb ben ontvangen, dat hun eis verho ging van de gezinstoeslag door het parlement zal wórden onderzocht. In Roemenië zullen 20 December ver kiezingen voor de volksraden worden gehouden. Deze raden, (te vergelijken met gemeenteraden) worden om de twee jaar gekozen. Voormalige groot- grond-bezitters, industriëlen, bankiers en grote zakenlieden hebben geen stem recht. DRESIDENT Eisenhower is van me ning, dat de staking het welzijn van de staat in gevaar brengt. Hij heeft een commissie van drie leden benoemd, die opdracht heeft voor 5 October te middernacht verslag aan hem uit te brengen. Nadat Eisenhower het verslag van deze commissie heeft ontvangen, kan hij het departement van Justitie opdragen de staking bij gerechtelijk bevel tachtig dagen op te schorten, op dat intussen pogingen kunnen worden gedaan om tot een vergelijk te komen. Er hebben zich geen incidenten voor gedaan. Het 51.840 ton metende Franse passagiersschip „Liberté" en het 29.500 ton metende Amerikaanse passagiers schip ..Constitution" zijn er met eigen motorsloepen in geslaagd gisteren te New York aan de kade te komen. Vele schepen kozen vlak voor het uitbreken van de staking nog het ruime sop. In de Britse havenplaats Birkenhead zijn drieduizend havenarbeiders in staking gegaan wegens het ontslag van één hunner. Het werk aan de haven ligt geheel stil. President Eisenhower heeft gisteren de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken der V.S., H. Free man Matthews, benoemd tot ambas sadeur in Nederland. Selden Chapin, die tot dusver ambassadeur was in Den Haag, is gezant in Panama ge worden. ÏJÏT DE verschillende hoofdstukken v van de Rijksbegroting 1954 blijkt, dat Nederland het volgend jaar onge veer 28 millioen gulden zal besteden voor uitgaven, welke verband houden met het Nederlandse lidmaatschap van de Verenigde Naties en haar gespecia liseerde organisaties. Hierin is begre pen een bedrag van ruim 17,6 millioen voor militaire hulpverlening aan Ko rea. JE AFGELOPEN September maand is er in onze kustpro- vincie meer regen gevallen dan op de meeste andere plaatsen in ons land. In Den Helder viel 80 mm en in Slootdorp 82 mm te gen normaal 75 mm. In Leeuwar den viel 60 mm, in Groningen 73, De Bilt 29 en in Vlissingen 57 mm. Warme zomerdagen kwa men hier en ook in De Bilt niet voorIn De Bilt ware)i 12 dagen warmer en 18 kouder dan nor maal. De gemiddelde etmaaltem- peratuur bedroeg aldaar 13.7 tegen 14.0 gr. C. normaal. Toch is het een zonnige herfstmaand ge weest met in De Bilt 172 uren zonneschijn tegen normaal 153 uren. Op tien dagen werd ergens in ons land onweer gehoord. Het aantal regendagen was vooral voor de land- en tuinbouw te groot. Al met al kunnen we zeg gen, dat September geen slechte maand is geweest. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND ZACHT Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en over dag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Aanhoudend zacht weer. Zaterdag: Zon op 6.44, onder 18.14 Maan op 1.44. onder 16.33 Na de militaire hulpverlening aan Ko rea vormt de bijdrage aan de interna tionale technische hulp het grootste bedrag, namelijk 2,28 millioen, waarbij nog gerekend kan worden een bedrag van 100.000 gulden voor opleiding van Nederlandse landbouw-experts, alsmede een bedrag van 172.600 gulden, zijnde de kosten van het bureau internatio nale technische hulp te 's-Gravenhage, dat de uitzending van Nederlandse deskundigen en de ontvangst van bui tenlandse studenten regelt en stimu leert. Voorts is een bedrag van ruim 1,5 millioen uitgetrokken voor deelneming aan het internationale beveiligings systeem van de Noordatlantische lucht- route onder auspiciën van dj ICAO, de internationale burgerluchtvaart- organisatie der Ver. Naties. Overige belangrijke posten zijn: con tributie Verenigde Naties 1.933.000, contributie Int. Arbeidsorganisatie (ILO) 268.000, contributie Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) 457.000, contributie Voedsel- en Landbouworg. (FAO) 433.900, contributie Int. Burger- luchtvaartorg. (ICAO) 300.000, contri butie UNESCO430.000, contributie Wereldpostunie (UPU) 25.000, contri butie Int. Verrs-berichtgevingsunie (ITU) 50.000, bijdrage vluchtelingen zorg 406.000, bijdrage Int. Kindernood fonds (UNICEF) 150.000, kosten inter nationale conferenties 464.000, kosten permanente delegaties (New York, Gé- nève) 553.145. Ter illustratie van de grootte van deze kosten, verband houdend met het lidmaatschap van de V.N., kan men dit totaal van ongeveer 28 millioen per jaar vergelijken met het totale bedrag van 30 millioen, dat in Nederland per week wordt uitgegeven aan genot middelen, sport- en theaterbezoek te zamen. Nu het mistseizoen zich reeds enige keren ook overdag heeft aangekondigd is er, blijkens bij de KNAC binnenge komen berichten, alle aanleiding hei motorisch verkeer nog eens met na druk te herinneren aan de wettelijke verplichting, bij dichte mist ook over dag van de koplichten gebruik te ma ken. Bij mist 's nachts rijde men met gedempt licht, overdag met groot licht. Gisteren is de nieuwe Deense (socia listische) regering geïnstalleerd. Het te Djakarta verschijnende com munistische blad Harian Rakjat maakt in grote opmaak melding van een mis lukte poging om president Soekarno te ontvoeren, toen hij ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek 10 dagen geleden Medari bezocht. Van officiële zijde kon op dit bericht geen enkel commentaar wor den verkregen. De correspondent van Harian Rak jat te Medan haalt een bevoegde bron aan. De ontvoering kon worden voor komen door leger en politie. Naar ver luidt, aldus het blad, was door de politiebewaking bij het stadion vóór de aankomst van de president in de morgen van 20 September een melk kan met een handgranaat aangetroffen, op de weg naar het sportveld, waar langs de president zou komen. Er wordt een diepgaand onderzoek inge steld, aldus het blad. AMERIKAANSE ATOOMDUIKBOOT WORDT TE WATER GELATEN De Amerikaanse marine zal haar eerste atoomduikboot, de „Nautilus", op 21 Januari te water laten. Mevrouw Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse president heeft een uitnodiging om het vaartuig te do pen, aanvaard. [)E PARIJZEN AAR Jean Rous seau, uitvinder van professie, construeerde onlangs een vest zakduikboot, waarmee hij in de Seine een eerste proefduik ging maken. De duikboot wilde ech ter niet meer boven komen en Rousseau beleefde onder water vele bange uren, totdat de boot plotseling weer naar de opper vlakte schoot, tot opluchting van de uitvinder en van een grote menigte toeschouwers. Links Rousseau vóór de duik, rechts na de goede afloop van het avontuur. QLEMENT ATTLEE, de leider van de Britse Labour- (oppo sitie-) partij, heeft gisteren op bet partijcongres te Margate verklaard, dat zijn partij gekant is tegen elk plan om Oost-Europa met geweld te bevrijden. Democratische en vrije regeringen kunnen niet door middel van een nieuwe oorlog worden gevormd, zo zei Attlee. Uit ontwikkelingen in Oost-Duits- land en andere landen achter het „ijzeren gordijn" is gebleken, dat het op den duur onmogelijk zal zijn deze volken aan het Kremlin onderworpen te houden. Zuid- Slavië was hiervan een voorbeeld. TEN aanzien van Engeland verklaarde Attlee, dat de Britse Socialisten zich door geen enkel land een buiten landse politiek laten voorschrijven, of dat nu de Sovjet-Unie of Amerika is. Hij laakte de Britse conservatieve re gering, dat zij een gelegenheid voor het houden van een conferentie van de Grote Vier heeft voorbij laten gaan. Sprekende over het Verre Oosten betoogde de ex-premier: „Wij allen zijn verheugd over de wapenstilstands overeenkomst in Korea, maar dit is slechts de eerste stap op de weg naar vrede in het Verre Oosten. Het is be lachelijk niet te erkennen, wat de feitelijke regering van China is". Attlee sprak zich uit voor een ver enigd en democratisch Duitsland. Er moeten pogingen worden gedaan voor volledige besprekingen met Rusland en andere landen tot regeling van liet Duitse vraagstuk, voordat Duitsland wordt herbewapend. Hij waarschuwde overigens voor hysterische aanvallen op de Ver. Staten en begroette het vooruitzicht op het nader komen van een oplossing van de vraagstukken tussen Engeland en Egypte. India moet tot de politieke confe rentie over Korea worden toegelaten. Het pas gesloten militaire verdrag tus sen Amerika en Franco-Spanje wordt veroordeeld. Ook de Franse socialisten hebben dit verdrag afgekeurd. De rede van Attlee werd door de 1300 afgevaardigden enthousiast ont vangen. Bij handopsteken werd de verklaring eenstemmig goedgekeurd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, en zijn Zuid- koreaanse ambtgenoot, Pyoen, hebben gisteren te Washington hun handteke ning gezet onder het Amerikaans Zuidkoreaanse verdrag voor weder zijdse verdediging. Dr Pyoen verklaarde o.m., dat „het Koreaanse volk nu beschikt over een verzekering, dat bet biet in een een zame strijd tegen aggressie in de steek gelaten en opgeofferd zal sterven". Minister Dulles zeide, dat het opper bevel der V.N. „onmiddellijk en auto matisch" zal optreden in het geval van een onuitgelokte aanval door de com munisten voordat het verdrag door de Amerikaanse Senaat zou zijn bekrach tigd. Hij voegde hieraan toe, dat het AmerikaansZuidkoreaanse verdrag op geen enkele wijze vooruitloopt op een regeling van het Koreaanse vraagstuk. De vroegere premier van Egypte, Ibrahim Abdel Hady, is gisteren door het Revolutionnaire Hof te Cairo ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door ophanging worden voltrokken. Een zelfde lot staat te wachten op de elec- tricien Mohammed Awad. De ex-premier werd o.a. beschuldigd van corruptie en verraad. Hady zelf zei niet schuldig te zijn. Hij had ge weigerd een verdediger te nemen om dat zijn lot in handen is van „Allah en de rechters". De electricien was werkzaam ge weest bij de Britse strijdkrachten in de Suezkanaalzone en zou verraad hebben gepleegd. Het geschilpunt tussen Britten en Egyptenaren over wel of niet uniform voor de Britse technici, die in het Suezkanaalgebied zullen blijven, is opgelost. De Britten zullen in burger gekleed gaan. Er wordt nu nog ge sproken over de tijdsduur, die deze technici in de zone zullen blijven. ONZEGBAAR zwaar, verbeten en in politiek opzicht uiterst moeilijk is de strijd, die Franse en inheemse troe pen reeds jarenlang strijden in de dampende jungle en de modderdelta's van Indo-China. Een gevecht tegen de troepen van de communistische rebel Ho Chi Minh, die rijkelijk materiële steun ontvangt uit de staten van het Sovjetblok en communistisch-Chma Een voorpostgevecht aan een der poor ten van de vrije wereld. Doch tot op heden een vrij uitzichtloos gevecht. Deze oorlog heeft Frankrijk reeds vele zware offers gekost aan mensen levens en gelden. De Ver. Staten steu nen, maar volgens de Fransen niet vol doende. Er zijn weer onderhandelingen gevoerd tussen Washington en Parijs. De Franse regering heeft daarbij als het ware de Amerikanen de duim- schroeven aangedaan. Indien gij uw bijdrage voor onze strijd, die toch ook de uwe is, niet nog eens verdubbelt (met bijna 400 millioen dollar); dan zullen wij met de communistische te genstander in Azië moeten gaan on derhandelen. En wij staan er niet zo best voor Zo sprak premier Laniel, zo zei mi nister van Financiën Faure het. Was hington schrok nu toch wel. Toegeven aan de communisten? Dat nooit. Het geld is nu toegezegd. Parijs heeft de Amerikanen daarbij verteld, dat met dit geld de aanvalskracht der Franss Uniestrijdkrachten zó zal toenemen, dat men inderdaad tot het offensief zal kunnen overgaan en er goede hoop be staat de vijand binnen twee jaar te vernietigen. Maar hoe stelde de Franse regering deze zaak het eigen volk voor? Laniel in Caen en Faure in Aix hielden toe spraken en vertelden de Fransen, dat de toen nog niet toegezegde nieuwe hulp van de V.S. de Franse Unie in een betere positie zou brengen om met de Vietminh-rebellen te onderhande len. Zij hebben het Franse volk ook gezegd, dat de mankracht van het eigenlijke Franse leger overzee zal worden verminderd. En dat terwijl zij goed weten, dat voor de aan de Ameri kanen beloofde vernietigingsaanval een enorme en langdurige strijd-nodig zal zijn. Hier wordt door de regering Laniel dubbel spel gespeeld. Laniel heeft zich een Janus-gezicht aangemeten. Hier is duidelijke taal gewenst Dat is men verplicht tegenover de Fransen zelf zowel als tegenover de Ameri kaanse geldschieters. Of men besluit werkelijk tot de aanval (het plan-Na- varre) en dan dient Laniel de Fransen geen zand in de ogen te strooien óf men besluit tot onderhandelen met Ho Chi Minh, doch dan mag de rege ring Laniel die 385 millioen Ameri kaanse dollars niet la ontvangst ne men. W.K. INDISCHE bewakingstroepen hebben gisteren geschoten op demonstreren de Noordkoreanen in de gedemilitari seerde zone, van Korea, waar deze krijgsgevangenen zijn ondergebracht voor het aanhoren van uiteenzettingen over wel of niet repatriëren. Een de monstrant werd gedood, vijf gewond, waarvan eèn waarschijnlijk dodelijk. Het incident kwam als een verrassing voor de diplomaten van de V.N. te New York, daar men niet beter wist fN HET White City stadion te Engeland werden athletiek-wed- strijden tussen Engeland en Nederland gehouden. Een actie opname tijdens de horden-loop voor dames (80 meter): v.l.n.r.: C. Kalkman, I. Pond (Eng.), W. Lust (winnares) en J. Desforges, die tweede werd. of de Indische troepen waren niet ge wapend. De Noordkoreaanse krijgsge vangenen hadden geweigerd zich onder geleide der Indische bewakingstroepen naar hun verblijven te begeven. Het incident zou zich als volgt heb ben toegedragen: Vijf dokters uit neu trale landen probeerden de barak bin nen te gaan, waar Chinese en Noord koreaanse zieken zijn ondergebracht. Reeds twee dagen lang waren zij in dit voornemen belemmerd. Zij werden met vijandig vertoon ontvangen, doch nu vastbesloten door te zetten. De Noord koreaanse gevangenen van een nabije barak gingen echter meedoen met de demonstraties, die een dreigend karak ter aannamen. De Indische wachten probeerden de orde te herstellen, maar toen zij door ongeveer vijfhonderd ge vangenen werden bedreigd, schoten zij. De Franse regering zal het bataljon Fransen overbrengen naar Indo-China om daar aan de strijd tegen de com munisten deel te nemen. Slechts een kleine groep Fransen blijft in Korea achter. Dr Lothar Bolz is gisteren benoemd tot minister van Buitenlandse zaken ven Oost-Duitsland. Bolz was minister van Wederop bouw. De hoedanigheid van plaatsver vangend premier heeft hij behouden. Bolz is als minister van Buitenlandse Zaken de opvolger van Dertinger, die in Januari van dit jaar werd ontslagen en gearresteerd „als een vijand van de staat". De nazi's verhinderden dr Bolz in 1933 langer de advocatuur uit te oefenen. In 1939 vestigde hij zich in de Sovjet-Unie. Na de oorlog stichtte hij in Oost- Duitsland de nationale democratische partij. Voor allen, die de hand hebben gehad in de schorsing van de Poolse primaat kardinaal Wyszynski, is door het Va- ticaan de excommunicatie afgekondigd. vindt U elders in dit blad. TWEEHONDERD GULDEN aan prijzen Doet U mee De Britse luchtmacht heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij om technische redenen de viermotorige Valiant-straal- bommenwerper uit de race terug trekt. Voor de snelheidswedstrijd blij ven nu nog vijf toestellen over. Aan de handicaprace nemen drie vliegtui gen deel. Ook hier vielen al enkele deelnemers uit.... Gisteren was de „Dr ir Damme" de KLM-Liftmaster, die aan de Christ church-race gaat deelnemen, nergens op Schiphol te bekennen. Het toestel bevond zich ergens boven Nederland voor een derde proefvlucht van enige uren. In verband .net de race is op Schiphol een expositie ingericht. DE STRIJD IN INDO-CHINA De Franse strijdkrachten, die deel nemen aan de „operatie-snoek", vijftig km. Zuid-Oost van Hanoi, hebben 609 communistische opstandelingen gedood en 600 gevangen genomen. Bij zuive ringsoperaties in de delta van de Rode Rivier zijn in de afgelopen 48 uur ongeveer 50 opstandelingen gedood. NIEUWE STAAT IN INDIA Binnen de federale republiek India is gisteren een nieuwe staat, nl. An- dhra, gevormd, die ongeveer de helft van de staat Madras omvat. De stich ting is gegrond op het feit, dat de bevolking daar een eigen taal spreekt. De nieuwe staat is 170.000 vierk. km. groot en heeft ruim 21 millioen inwo ners. De hoofdstad is Kurnool. Het vierde transport Duitse krijgsge vangenen uit de Sovjet-Unie is Donder dag in Oost-Duitsland aangekomen. Het bestond uit 1085 personen. In totaal zijn nu de laatste dagen 3.535 gevangenen te ruggekeerd. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1