De oppositie heeft de eerste aanvallen tegen B. en W. ingezet Agenda Jimmy Brown en de Oranjehemden Werd een sollicitant zo maar verdonkeremaand"? Modeflitsen bij V. en D. legden accent op de herfst Begraaf rechten worden hoger r Nieuws ui\ Landbouwst gebruit Blokschrift kwam in het gedrang DE EHBO-DIENST VOOR DIEREN Officiële receptie voor stadgenoten „IJzer en staal" de kaasmarkt op Zojuist ontvangen: Succes-agenda's Succes-vullingen 1954 Kantoor-agenda's Fa. MARIE OUDEJANS ALKMAARSE KAASMARKT Langharige stoffennog steeds populair Za terdagm iddag niet duurder Politie overviel een jubilerende collega BURGERLIJKE STAND Geen „toneellessen" m Langedijk Winkelbeurzen werdet groot succes Gevonden voortferpe DOKTERSDIENSTEN VRIJDAG 2 OCTOBER 1933 De Partij van de Arbeid heeft haar oppositiekanon in stelling ge< bracht en de eerste schoten losgebrand op de vesting van B. en ~W. Het waren de eerste schermutselingen van het beleg, dat vijf jaar lang zal duren en het bleek, dat de artilleristen in het rode kamp nog niet ge heel waren ingeschoten. Ernstige schade werd in de veste van het college dan ook niet aangebracht, maar toch was dit eerste salvo voldoende om daar alle krachten te mobiliseren en voorbereid te zijn op de storm aanvallen, die in de toekomst zeker niet zullen uitblijven. Nu kon men op de vestingwallen rustig het eigen geschut richten en de belegeraars een portie vuurwerk terugsturen. De opening kwam tamelijk onver wacht. Dat gebeurde bij een simpel voorstel als de benoeming van een tijdelijk leraar natuurkunde aan de Handelsschool. Mevrouw- Koster- Schouw meende, dat er een sollicitant was „verdonkeremaand", een sollicitant, die meer bevoegdheden bezat dan de voorgestelde candidaat. Zij vertelde, dat degene, die zij op het oog had, zich mondeling in ver binding had gesteld met de directeur van de Handelsschool en dat laatst genoemde hem had gezegd, dat schriftelijk solliciteren niet nodig was. Toch was deze persoon in het geheel niet bij de candidaten genoemd. met betrekking tot het leerplan der openbare scholen is daaraan niet ver bonden. Spreker merkte op. dat over het blokschrift niet alleen bij het mid delbaar onderwijs, maar ook in het be drijfsleven een vernietigend oordeel is geveld. Hij kpn"niet aan de indruk ont komen, dat c"e invoering van het blok schrift overhaast is gebeurd en hij be schouwde dit als een les om voorzich tig te zijn met de invoering van nieuwe methoden. De heer Bakker vond. dat de wet houder de zaak als een bagatel afhan delde en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat deze materie, die ook in de onderwijscommissie was besproken zo slecht was voorbereid. Met slechts de stemmen van mevrouw SIoof-Doorn- bos en de.heren Coerts. Bakker, Cou- wenhoven en Knuistingh Neven tegen werd het vcorstel van B. en W. aan genomen. Meer loon Het voorste; tot "erbctering van de financiële positie van het gemeente- personeel vond de instemming van alle raadsleden al had de heer Coerts (PvdA) gaarne gezien, dat de twee laatste groepen (I c:i II) zoveel moge lijk naar groep III werden overgehe veld. Het is goed, aldus spr„ dat er ver schil bestaat tussen de lonen van ge schoolde en ongescho.-lde arbeiders, mits de laagste lonen op een zodanig niveau staan, dat zij de kosten van het levensonderhoud kunnen dekken. En dat is bij de groepen I en II niet het geval. De heer Knuistingh Ncve n (CPN) noemde de onderhan delingen, die over de verhoging der lonen zijn gevoerd, een lange lijdens weg. Wanneer er drie jaar onderhan deld moet worc.p i om een arbeider uit groep I een verhoging te geven van 48 cc it per week dan is dat buitengewoon schrijnend, aldus spreker. Ook meende hij, dat de arbeidscontractanten, de leerling-ambtenaren en leerling-ver- plegcnden eveneens voor een verhoging in aanmerking dienc' te kiomen. Ver der achtte spr. het gewenst de/ ver hoging eerder te doen ingaan dan 28 December 1952. Nadat wethouder Vennekcr (KVP) in het kort had gerepliceerd e- o.a. de mogelijkheid van een extra verhoging door verschui ving der toongroepen had opengelaten voor de laagst gesalarieerden, werd het voorstel met algemene stemmen aan vaard. Besloten werd tot de bouw van 18 woningen door de gemeente aan de Trompstraat en tot a.nkoop van acht woningen aan Raaksje en Zaudersbuurt. Voorts werd een orediet beschikbaar gesteld van f 2600.voor de inrichting van het schooltje aan het Zeglis tot kleuterschool en ging de raad accoord met de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de St. Josephschool (ulo). Interpellaties De vergadering werd besloten met et i tweetal interpellaties de inter pellatie over de officiële ontvangst van Sinterklaas werd wegens ziekte van de hear Otten uitgesteld tot de volgende vergadering. Als eerste stelde de heer Couwenhoven (PvdA) de vraag of er al een spoedige beslissing is te verwachten ten aanzien van de vorm van de exploitatie van de 84 wioningen aan de P. C. Hooftstraat. Wethouder H o y t i n k (Prot. Chr.) meende, dat de heer Cou-venhoven met deze vragen naar de bekende weg informeerde. Er zijn verschillende moeilijkheden die eest uit de weg moeten worden ge ruimd vóórdat men een besluit kan nemen. Getracht zal worden dit op een zo kort mogelijke termijn te doen. Spr. herinnerde eraan, dat het vorige ooi lege deze zaak had dienen op te lossen. Nu is een gedeelte van de huizen al be woond. De heer Couwenhoven was van oordeel, dat de exploitatie van woning wetwoningen niet in anden dient te zijn van de gemeente, maar in die van de wonin; bouwverenigingen. De ge meente mioet er eerst dan aan te pas komen wanneer de woningbouwvereni gingen in haar taak tekort schieten. De tweede interpellatie was van de heer Bakker (PvdA), die van de voorzitter haarfijn wilde weten welke de redenen waren, die bi.i de verdeling van de portefeuilles in B. »n W. een rol hadden gespeeld. Zo vroeg hij waarom wethouder Holsmuller wel de portefeuilles van Onderwijs en Jeugd zaken. maar niet van het Sportpark had gekregen, waarom de burgemees ter de volksgezondheid had losgelaten en het vreemdelingenverkeer wel on der zijn berusting had gehouden, waar om wethouder Leesberg de keurings dienst en het sportpark erbij had ge kregen en wethouder Vennekcr belast was met de zware portefeuille van volkshuisvesting. Op al deze vragen bleef het antwoord echter uit, want de burgemeester zeide, dat de intieme verdeling van de collec tieve verantwoordelijkheid een interne zaak moest blijven en welke geschriften de heer Bakker ook aanhaalde om een antwoord te forceren, het mocht hem niet gelukken. Hij kreeg evenmin steun van de overige raadsleden, van wie de heer Berkhouwer (VVD) het zelfs onelegant noemde als men de verdeling der werkzaamheden gaat corrigeren van Burgemeester W y t e m a vond het vrij naïef van de betrokken persoon om te denken, dat het voldoende is door middel van een mondelinge af spraak in een openbare functie te komen. Als iemand, die tijdelijk leraar is ean een HBS, niet weet wat een sollicitant moet doen, dan pleit dat niet voor hem. Mevr. Koster- Sc houw (PvdA) repliceerde, dat de sollicitatie niet schriftelijk was bevestigd omdat de directeur van de Handelsschool dit onnodig had geoordec1 1 Misschien was het van de directeur wel een stille wenk, dat betrokkene niet de gewenste persoon was", aldus de burgemeester. De wethouder >n onderwijs, de heer Holsmuller (VVD merkte op, dat sollicitaties gericht dienen te warden tot het gemeentebetsuur, dat de op roep plaatst. Gebeurt dat niet dan kan men het college moeilijk verwijten, dat het de „sollicitant" niet heeft voorge dragen. Overigens verwonderde spr. zich erover, dat noch mevr Koster- Schouw noch de heer Bakker zich over deze kwestie in de commissie had uitgelaten. Ook do than" voorgedragene heeft aanvankelijk niet schriftelijk geso'li- colliciteerd, aldus de heer Bakker (PvdA). Hij heeft dit pas gedaan na dat de commissie he t dat had ver zocht. Spreker wenste e"" •"-der on- deffzoek i deze zaak opdat voortaan wordt voorkomen, dat door de direc teur een candidazt wordt achterge- houden. Bvgemeester Wytcma zei ten slotte nog,, dat vermeden moet worden dat informele wegen worden bewan deld om een openbare betrekking te verkrijgen. Het voorstel van de heer S i e t s m a (PvdA) om de stemming aan te houden werd met 14 tegen 11 stemmen verworpen. Vóór stemden de fractie van de Partij van de Arbeid cn de heer Knuistingh Neven (CPN). In aansluiting daarop werd de heer J. H. W. van Engelen tot tijdelijk leraar aan de Handelsschool benoemd met 14 stemmen vóór en 11 stemmen blanco. Tegen de andere benoemingen bij het onderwijs bleken geen bezwaren te bestaan. De verkeerscommissie kreeg een nieuwe vice-vcv- 'tter in de per soon van de wethouder van openbare werken, de heer G. H. Hoytink. Tot lid van deze commissie werd benoemd de heer F. Otten 'KVP). Hii verwierf 12 stemmen, mevrouw Holzmuller (WD) 8 en de heer De Zeeuw (KVP) 1. Tweede salvo De heeir Bakker (PvdA) was de tweede, de de lont bij het kruit bracht toen het voorstel aan de orde kwam gelden uit dt gemeentekas ter beschik king te stellen voor het aanschaffen van de benodigde leermiddelen voor de invoering van schuinschrift in de vierde klasse van de christelijke scho len, Wilhelminaschool, Julianaschool en Beatrixschool. Wanneer besloten wordt schuinschrift in te voeren voor de hoogste klassen dan betekent dit dat het blokschrift gaat verdwijnen, zo zei de heer Bakker. Het handhaven van het blokschrift in de lagere klassen en de overschakeling naar schuin schrift in de vierde klas impliceert, dat men voor dubbele kosten komt te staan. Spreker wilde, dat zowel de bij zondere scholen als_ de openbare lagere sc'. '.en zich aan één lijn vasthielden en zich bij het nog betrekkelijk kort bestaande blokschrift bepaalden. De heer Huisman (Prot. Chr.) verbaas de zich over de opmerkingen van de heer Bakker. Hij herinnerde eraan, dat de fractievoorzitter van de PvdA, de heer Sietsma, vroeger had beweerd, dat schuinschrift vanaf de vierde klasse der lagere school was aan te be velen, omdat het middelbaar onder wijs vele klachten had over het lang zame tempo van het blokschrift. Ook de heer Bakker heeft van deze uit lating van de heer Sietsma geweten. Wethouder Holsmuller stelde In zijn beantwoording voorop, dat hij zich niet met het leerplan van de bijzondere scholen had ie bemoeien. Als men daar het schuinschrift wil invoeren, welnu dan is het goed. Enige consequentie Schoutenstraat 15, Alkmaar „HET VULPENHUIS" IM (Advertentie, Ing. Med.) personen, die waardig zijn bevonden om m het college van B. en W. zitting te nemen. Het werd tenslotte een prin cipieel debat over de vraag' of B. en W. over deze aangelegenheid .interpel- label waren. Het antwoord daarop viel in het nadeel van de heer Bakker uit, die zich troostte met de woorden, dat hij er later toch wel achter zou komen. In antwoord op een'andere vraag deel de de heer Hoytink de heer Bakker mede, dat hij uitsluitend als persoon en niet als wethouder van volksgezond heid zitting heeft in het college van regenten van het Centraal Ziekenhuis. Ingekomen stukken Bij de behande'mg der ingekomen stukken had de heer De Jong (PvdA) gevraagd hoe het mogelijk was, dat de heer S. H. van Drunen uit Dirkshorn met zijn palingkraam tijdens de ker mis in zijn onmiddellijke nabijheid een concurrent had gehad, die zich in een pakhuisje had geïnstalleerd. De heer Van der Borden (Prot. Chr.) vroeg naai- aanleiding van een verzoek van het veteranenlegioen of B. en W. niet konden bevorderen, dat door mid del van een vlaggenparade meer be kendheid werd gegeven aan het offi cieel ceremonieel van het hijsen en strijken der driekleur. Dit achtte spr. speciaal met het oog op de komende stadsfeesten vén groot belang. De bur gemeester zege' toe het verzoek aan het comité VOO jaar stad te zullen door geven. Hii bleef echter bij zijn mening, dat de eerbied voor onze driekleur niet bij strafverordening dient te worden afgedwongen. De heer Knuistingh Neven haakte tot slot in op het hernieuwde verzoek van het actie-comité De Omval om betere straatverlichting van de Schermerringdijk. Deze kwestie loopt al sinds 13 Februari. Wethouder Lees berg deed uit de doeken, dat de vertra ging niet uitsluitend moet worden ge zocht bij het gemeentebestuur. De ringdijk valt in het gebied van het PEN, dat voor de verlichting een bij drage heeft gevraagd van de bewo ners. Zij konden of wilden hiertoe niet overgaan en thans moet de 'commissie van bijstand advies uitbrengen over de wenselijkheid van het plaatsen van een tweetal gaslantaarns, wat veel duurder zal kosten dan wanneer het PEN een aantal lichtpunten had aan gebracht. VRIJDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Ge heime dienst in donker Afrika, deel 1 (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Al- raune (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Foei toch, Brigitte (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Het eiland van begeerte (14 jaar). VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Ned. Ver. voor weer- en sterrenkunde. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Het hunkerende hart (14 jaar). ZATERDAG. CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: geheime dienst in donker Afrika (deei I). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Alraune (18 jast). VICTORIA THEATER. 7 en 9.30 uui: Foei toch, Brigitte (14 jaar). HARMONIE THEATER. 7 en 9.30 uur: Het eiland van begeerte (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 Toneelgroep Rolia met De Ruwe ster. BERGEN, Rustende Jager, 8 Klaar voor actie (14 jaar). NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: Intriges uit het Oosten (14 jaar). SCHERMERHORN, 2 uur: Draverij voor boerenpaarden. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. Hoog water te Bergen aan Zee. Vrijdag 11.59 12.49 Zaterdag 0.34 13.12 Te Camperduin, hoog laag Vrijdag 0.04 12.54 1S.04 6.54 Zaterdag 0.39 13.17 18.39 7.17 uur: bol- uur: Op de kaasmarkt werden vanmor gen aangevoerd 13 stapels fabrieks- kaas en 4 stapels boerenkaas, totaal wegende 29.000 kg. De prijzen wa ren fabriekskaas f 2.en boeren kaas f 2.04 per kg. De handel was stug. Te Woerden werden de volgende noteringen geboekt; le soort 2.16 2.24; tweede soort 2.072.15, handel flauw. Gouda: le soort 2.152.24, 2e soort 2.102.14. Handel flauw. Bode graven le soort 2.172.26, 2e soort 2.10—2.16. Handel kalm. Dat de modeflitsen van V. en D. zich in een steeds toenemende belangstelling mj>gen verheugen, bewees wel het gedrang der dames, die hun best deden om in een eivolle lunchroom een goed plaatsje te bemachtigen. Het accent van deze flits lag ditmaal op de mantels, wat voor een najaarsshow altijd een goed ding is. Der traditiegetrouw was er voor iedere leeftijd iets te vinden, want ook nu weer nepen naast de oudere dame twee jonge mannequins mee, terwijl een frêle jong meisje, de „Little Lady"-modelIen droeg. Een donkergroene duffelcoat met aardige dubbele knoopsluiting en gevoerde capuchon kwam hij deze jongedame I volkomen tot zijn recht. De langharige stoffen- zijn nog steeds populair en te recht ,want zij behoren ook tot de meest flatteuze; nóg nieuwer zijn de stoffen met vlokken in een contrasterende kleur. De mantels waren iets minder wijd, verscheidene hadden geen kraag, maar waren hoog tegen de hals opgeknipt, andere hadden juist ruime, nonchalant gedrapeerde kragen. Bij de grote maten zijn de klassie ke jersey pakjes nog altijd zeer in trek. Hier was er een van een warme kleur groen, dat de draagster werkelijk uit stekend stond. Ook met de leverkleu rige jersey japon met ocelot garnering zag zij er lief en elegant uit, een uit-" stekend voorbeeld voor wat een dame op die leeftijd kan dragen. Des te meer verwonderde ons de keuze van de over dwars gestreepte japon, die werkelijk alleen voor de heel slanken geschikt is. Overigens waren de japonnen zeer aantrekkelijk in rustige lijn, hooggeslo ten: sommige met een ingebreide pas of boord. Aardige frisse ruiten wissel den af met stoffen als zibeline waar. van een mooi zwart jurkje met de aar dige chatelaine aan de smalle ceintuur zeer modieus was. Er waren twee mooie middagjapon nen in Franse stijl, van een nieuw ma teriaal dat aloelaine genoemd wordt en een mengsel is van wol en zijde. Dat avondjaponnen voor de jeugd niet kostbaar behoeven te zijn, bewees de allerliefste combinatie van een zwart fluweel lijfje met een gebloem de rok in rose en zwart. Bij de hoeden waren zeer goede mo dellen in fijne mode tin ten; bij de lang harige stoffen van de mantels past de hoedenmode zich aan door het veel vuldig gebruik van langharig materiaal. Het was werkelijk een heel succes volle modeflits, waarvan ieder détail tot in de puntjes was verzorgd. HENDRINE. De begrafenisrechten zullen worden verhoogd, zo is gisteren door de gemeen teraad besloten. Slechts het voorstel van B. en W. om de tarieven voor het be graven op Zaterdagmiddag te verhogen teneinde een verschuiving naar de morgenuren te bevorderen vond geen genade in de ogen der raadsleden en het college nam dit punt dan ook terug. De raadsleden waren van oordeel, dat het personeel van de begraafplaats op Zaterdagmiddag geen extra bezoldiging dient te genieten. Het is de consequentie van het werk waarvoor men is gesteld. De heer Knuistingh Neven (CPN) noemde de nieuwe tarieven exor bitant hoog. Zij stegen voor de eerste, tweede en derde klasse resp. met 200, 350 en 700%. De heer Van der Bor den (Prot. Chr.) meende dat de ge- Brigadier J. E. C. R. Paling heeft gisteren een paar nerveuze ogen blikken doorgemaakt. Hij vierde op die dag zijn 25-jarig jubileum. Of vieren is eigenlijk het goede woord niet, want de brigadier wilde de dag in alle stilte herden ken. Het was hem niet gegund. Want zijn collega's hadden andere plannen. Zij charterden een transportauto en reden in de richting van de Regulierslaan. In de nabijheid van de woning van de jubilaris stopte de wagen en in twee ploegen sloop het overval- commando naderbij. Het is een complete bestorming geworden. Vier man gingen de voordeur binnen en de andere achttien klommen over de schutting om het huis van de achterkant te nemen. Tegen een zo grote over macht was de jubilaris niet be stand. Hij capituleerde en toen bleek met welke vredelievende bedoelingen het corps was uitge rukt. Brigadier Paling werd na mens de collega's eencadeau over handigd en namens de Boi}d een enveloppe met inhoud. Het woord werd o.a. gevoerd door opper wachtmeester J. de Jong van de Rijkspolitie en hoofdinspecteur C. Pijl. meente een ongeoorloofde winst maak te als zij voor een graf, dat een kost prijs heeft van zeventig tot vijf en ze ventig gulden f 150, f 200 en f 350 in rekening brengt. Het is de bedoeling, aldus de b u r- gemeester in zijn antwoord op de vele vragen, dat er een verschuiving komt van de uitgifte van de graven voor onbepaalde tijd naar de graven voor bepaalde tijd. Daarom is er tussen de tarieven voor beide categorieën zulk een tariefverschil ingevoerd. Overigens herinnerde spr. eraan, dat de tot nu toe geldende tarieven gebaseerd waren op de toestand in 1920. Men telt nu 1953 en in die tijd is er met de koopkracht van de gulden zo het een en ander gebeurd, dat ook aan de exploitatie van de be graafplaats niet voorbij is gegaan. Te genover de inkomsten op het niveau van 1920 zit men met uitgaven op het peil van 1953. Spreker toonde zich geen voorstander van het reserveren van grafruimte zonder dat er sprake is van een o verlij densge val. Door eerdere uit gifte wordt een begraafplaats teveel ge blokkeerd en zou men bijvoorbeeld ge noodzaakt zijn tot een uitbreiding als daaraan in werkelijkheid nog geen be hoefte bestaat. Het voorstel tot verhoging der tarie ven van het Centraal Ziekenhuis met dertig cent per verpleegdag is bedoeld als compensatie voor de kosten, voort vloeiende uit de invoering van de 48- urige werkweek voor het personeel. Geboren: Ronald J., z. van J. Asjes en D. Krab. Ondertrouwd Arie Knook en Grietje Hartog, - Robertus A. Kroes en He lena Stek. Dirk Barten en Johanna C. van den Brink. Marinus C. Hendrik man en Theodora van Raalten, Fran- ciscus J. Hes en Catharina J. Meijering. Johan Leuring en Margreta H. Schouten. Hendrik J. Bloemraad en Walburga Gei- ger. Simon Koppen en Nelly Uitentuis. Overleden Hendrik Duin, 75 jaar, gehuwd met J. P. Verhagen. Vlotte kleding kan ook in de winter gemakkelijk worden gedragen. Een flits van de modelflitsen, die giste ren bij V. en Dwerden gegeven. De voorzitter van de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, de heer mr. G. A. de Lange, verzoekt ons mede te delen, dat er morgenmiddag, in verband met Dieren dag. op de Steenen Brug 's namiddags 6 uur een propagandatentje van de af deling zal geplaatst zijn. Hier zal men allerlei brochures en mondelinge informaties kunnen krijgen v/elke voor de dierenbescherming van belang zijn. In het bijzonder kan men zich hier oriënteren inzake de vroeger reeds door ons aangekondigde cursus EHBO voor dieren. De plannen daarvoor zijn thans geheel uitgewerkt. De cursus zal gegeven worden door de heer G. van Eek, dierenarts van de Prov. Gezond heidsdienst elke Woensdagavond om 8 uur in de Nicolaas Beetsschool aaii de Snaarmanslaan en niet minder dan 20 a 30 lessen omvatten. Terwille van het nobele doel en om het ieder mogelijk te maken deze cursus te volgen is het lesgeld voor de gehele cursus slechts op een bedrag van f 2.50 gesteld. De les sen zijn zeer interessant en zullen op Woensdag 14 October een aanvang ne men. Men kan zich daarvoor opgeven bij de secretaresse der afdeling me vrouw Van Rossum, Anna van Buren straat 39. Na afloop van de cursus wordt een officieel ekamen afgenomen in tegenwoordigheid van bestuursleden der Ned. Ver. van docenten van de Veterinaire Hogeschool te Utrecht. Reeds hebben 21 candidaten zich voor deze cursus opgegeven. Wie .bedenkt hoe voornamelijk het moderne snelver- kger het leven van onze huisdieren be dreigt en hoe weinigen ook hier ter stede nog weten hoe zij deze noodlijden de dieren het snelst en het beste kun nen helpen, zal de oprichting van deze EHBO-cursus zeker met grote voldoe ning vernemen. 103. De volgende morgen sprong Jimmy Brown om kwart voor vijf uit zijn bed. Hij had tegen Miebet gezegd dat ze zo vroeg niet behoefde op te staan en dat hij zich zelf wel een boterham zou snijden, maar daar had de brave Miebet niet van willen horen. Toen Jimmy beneden kwam, stond het ontbijt al klaar met naast zijn bord een dampende kop thee. „Hoe durft u zo helemaal in uw eentje naar het Burgemeester Wientjespark te gaan. m'neer Brown", zei ze, „Waar om hebt u nou m'neer Potlood niet meegenomen? Die had ik graag voor u over gehad. Ik maak me toch zó ongerust over U". Jimmy moest over die bezorgdheid vam Miebe* lachen. „Haal je toch geen muizenissen in je hoofd, Miebet", zei Jimmy. „Wil ik je eens wat voorspellen? Ik ga straks naar dat park en weet je wat ik daar aantref? Niemand! Let maar eens op mijn woorden. Ik ga> er helemaal voor niets naar toe. En ik hóóp maar dat dat zo is, want dat betekent dat de theorie die ik voor me zelf heb opgebouwd juist is". Miebet toonde zich wel een beetje gerustgesteld, maar toch raadde zij Jimmy aan, de hond Henkie mee te nemen. „Nee, die laat ik thuis", antwoordde hij, terwijl hij de deur uit liep. „Die heb ik vanmid dag nog hard nodig". Jimmy haalde zijn fiets uit het schuurtje en peddel de welgemoed naar het Burgemeester Wientjespark. Het was nog aardig donker buiten.... Met betrekking tot de receptie, die door het gemeentebestuur van Alk maar op Woensdag 7 October van half negen tot half elf des avonds zal wor den gehouden, zijn enige vragen gere zen over de bedoeling van deze ont vangst, met name waarom zij (thans voor het eerst) wordt gehouden, en voor wie zij is bestemd. Het gemeentebestuur pleegt daarvoor in aanmerking komende gezelschappen van. buiten de stad of buiten het land ten stadhuize officieel te ontvangen, eensdeels als blijk van erkentelijkheid voor het bezoek aan onze stad, ander deels als daad van gastvrijheid en hof. felijkheid. Slechts enkele stadgenoten zijn in de gelegenheid zulke ontvangsten bij te wonen; voor de stadgenoten werd tot nog toe geen speciale ontvangst gehou- den, tenzij bij uitzondering (onder an dere tijdens het bezoek van de burge meester van. Bath). Het is de bedoeling van de receptie op 7 October de ingezetenen, alsmede anderen, die in Alkmaar belangen heb ben, in de gelegenheid te stellen hun opwachting te maken bij het gemeente, bestuur in de vertrekken waar het ge meentebestuur de hem opgedragen taak verricht, en wei °P de vooravond van het bij uitstek Alkmaarse feest van de herdenking van het ontzet in 1573. Niet alleen particulieren en autoritei ten, maar ook besturen van instellin gen, verenigingen en corporaties met hun dames, zijn dus weikom. Met na druk wordt er op gewezen, dat geen uitnodigingen zijn verzonden. Omtrent de kleding zijn geen aanwij. zingen gegeven; men drage, hetgeen als „uitgaanstenue" of „Zondagskleding" kan worden aangemerkt. Honderd vijftig „ijzer-en-staal vrou wen" (als men het zo uitdrukken mag) hebben vanochtend de kaasmarkt, het Huis met de Kogel en andere voor ons Alkmaarders reeds te bekende attrac ties bezocht. De bezoekers waren de echtgenoten van leden van het Engelse „Iron and steel Institute", die momenteel een studiereis door ons land maken. Terwijl de mannelijke leden van het gezelschap, dat gisteren op Schiphol landde, met hun Nederlandse collega's ernstig discussieerden over moleculaire ijzerstructuren, over ijzer-economie en andere voor ons leken ijzerige onder werpen, bezochten hun vrouwen plaat sen waar andere geuren zweven. Van daag was het dan de kaasmarkt. Mrs Lytleton, mrs Aston vonden de markt „schilderachtig", maar uitdruk kingen als opwindenden „enorm", uit de monden van de jongere leden van het gezelschap Waren deze keer ook niet van de lucht. Mevrouw Shaw, die vorig jaar al in ons land was geweest en die wij in de kaashal troffen, ver telde ons dat de bezoeken, die de dames in Nederland zullen brengen, voor een groot deel scheepsbouwmaatschappijen walserijen en meer dergelijke aangele genheden betreffen. De Amerikaanse matrozen, afkomstig van enkele in Amsterdam liggende oorlogsbodems, hadden niet zo erg vee1 te vertellen. Zwijgend sjouwden zij met hun kapitale fototoestellen plus statief door de Alkmaarse straatjes en vonden het erg moeilijk hun gevoelens over Alkmaar bloot te leggen. Mis schien voelden zij ook viel niet zo veel. Maar de koffie en kaas die zij een ogen blik later tot zich namen hebben zeker niet nageglaten enkele onvergetelijke Alkmaarse indrukken in hun harten vast te leggen. Onder grote belangstelling ls te reopend. Na ongeveer 3>/z jaar het hotel ,,'s Lands Welvaren w< in gebruik genomen. Woensdagm rebouw over aan de voorzitter V J. A. G. v. d. Hoogte. „Deze school is met strijd tot gekomen", sprak burgemeester I sen, „doch het zijn niet de sle< zaken die door strijd verkregen den. Schermerhorn bood echter perkte financiële mogelijkheden. 1 de provincie het plan liet varen e streekschool van te maken, heÈft de kosten voor een bedrag van bijgedragen. Hiervoor was de sp dan ook zeer dankbaar. „Door wijsheid wordt een hui bo'uwd, door kunde wordt het in gehouden", zei rector v. d. Hoogte volgens. De „kamers zullen vol ziji allerlei kostbaar bezit staat er i Prediker. Laat deze school dan vo van het kostbaarste wat wij bei t onze kinderen!" De directeur-generaal Ir van Verrichtte hierna de opening. „Het was vroeger moeilijk de boer naar school te krijgen" merk op, „en daarom waren er ook weinig scholen. Eind 1923 is de bel echter duidelijk merkbaar gewordi na de oorlog had zelfs een sterkt breiding plaats. Thans komt de i tot spholenbouw uit de praktijk voort." Spreker achtte het gelukki het landbouwonderwijs zo hecht ai standsorganisaties is verbonden, band kan niet gemist worden", ze „Was vroeger een bord met een 1< met een dak erboven reeds voldo thans zijn de hulpmiddelen bij he drwijs veel belangrijker. Goed o wijs is pas dan mogelijk, wannei leraren de aard van het bedrijf wt de leerlingen komen, heel goed ke Het comité uit de Langedijker denstand, dat zich ten doel steil organiseren van Winkelbeurzen, met voldoening terug zien op de tentoonstellingen, welke door ha: Zuidscharwoude cn Broek op gendijk zijn gehouden en waer 9000 bezoekers acte de présence g Dit werd medegedeeld tijden: lagtste vergadering die bij N. P te Zuidscharwoude gehouden wei In tegenwordigheid van een standhouders releveerde de voor de heer J. Stevens, de moeilijkh' welke overwonnen moesten wo om de beurzen te doen slagen, de financiën liep het eveneens Er was zelfs nog een batig saldo f 39.75 in kas. Geen wonder, dat opnieuw het sluit genomen werd dit najaar derom een winkelbeurs te hor De keuze viel op 4, 5 en 6 No' ber, in de zaal van de heer N. Per. 5 Gevonden: grijze portemon grijs geruite jongensjasje, bruine pc monanie met inhoud, rood lederen kir portemonnaie, blauwe damespantalon, masshawl, blauwe kinderportemon ribfluwelen cape, groen zijden da shawl, bruin lederen portemonnaie en b biljet van f 25, Voor bet verkrijgen van inlichti wende men zich tot de postcomman der rijkspolitie te Oudkarspel, W. P. se, Dorpsstraat 318a, tel, 529. UITSLAGEN WINTERCOMPETI1 De uitslagen van de wintercompc van „Schaakmat" zijn: le klas: F. H. A. Scholtes—W. I 0-1: Jn. SchelhaasC. Langedijk 1- 2e klas: G. GoudsblomJ. Oo 1 1-0; J. Glas—K. Bakker 1-0; C. Gu J. J. Kroon 0-1; Jn. GlasJ. L 1 water 0-1. 3e klas: J. KamperJ. Moeyes Jb. BakkerF. Snoek 1-0. 4e klas: G. Toren—C. Dirkmaat VeltingJ. Vreeken 0-1; J. Vreek G. van Gulik afsebr. TUINBOUWCURSUS WEER BEGONNEN OUDKARSPEL. De tweejarige gemene Tuinbouwerscursus in de school alhier onder leiding van de ren C. v. d. Abeele en Jac. Dekke houden, is Donderdagavond opni begonnen. Ze werd met een toept lijk woord geopend door de voerz: van de plaatselijke tuinbouwverenii DE HEER IJ. KAAN HERKOZ] NOORDSCHARWOUDE. Bij gehouden stemming voor de fun van voorzitter van de Noordschawot polder werd de heer IJsbr. Kaan 1 kozen. DE HEER VAN DIJK HERKOZE OUDKARSPEL. De heer K. Dijk, voorzitter van de Nieuwe Po is bij de gehouden polderverkiezin; zijn functie herkozen. Tijdens het weekend worde: de doktersdiensten waargenomei cjoor de volgende artsen: Alkmaar: A. H. F. M. Corthal: Nieuwl.singel 59 (3193) en J. I Nijman, Oudegracht 283 (2384) Bergen: J. M. P. Lugten (K 220 —2700). Koedijk en Schoorl; H. J. Pier te Koedijk (K 2201—202). Langedijk cn St Pancras: H. Wil mink te Zuidscharwoude (I 2260—424). Heiloo, Limmen en Akersloot Van Oppen te Limmen (K 220 —272). Heerhugowaard en Obdam: H, Lohman te Obdam (K 2265231 De Rijp, Schermer en Beemstei K. J. van Welsenes te Midden Beemster (K 2998—453).

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2