Varende boekententoonstelling startte in De Haukes De Nederlandse dames hadden geen moeite met India Firmant en procuratiehouder begingen onregelmatigheden Kleinere oogs campagne t suikerbieten- verwacht DE WONDERE WAERELT Internationaal hockey tornooi Cor Bijman rijdt te Miinchen-Gladbach Onderscheiding voor de Nederlandse Tour-ploeg Fangio bestuurde nieuwe Mercedes-Benz Inzameling Griekenland afgesloten KUNST EN CULTUUR Exposities in het Stedelijk Museum te Amsterdam De loonsverhoging Chr. Middenstandsbond wil compensatie Bankiershuis op vele wijzen benadeeld Kassier Boerenleenbank veroordeeld De kruiser De Ruijter op 16 November in dienst Kunt Uzich dit nog herinneren (5) Vakmensen zijn moeilijk te krijgen A VRO start met een nieuw programma De uien-export blijft ver beneden normaal Bijzondere onderscheiding voor generaal Aler Duitse marken voor meel, vee en haring VRIJDAG 3 OCTOBER 1953 De kleine donkere hockey-meisjes van India, die nog maar kort geleden alle moeilijkheden ran de Aziatische emancipatie hebben overwonnen om ge ïnspireerd door de successen van haar mannelijke landgenoten aan hockey te beginnen, bleken met haar snelheid al leen niet opgewassen tegen de gerouti neerde Nederlandse ploeg. He,t Neder lands dames-elftal, wel wat geschrok ken van de nederlaag tegen Ierland, was goed op schot en vooral mej. Van Nierop en mej. Frieda Brouwer heb ben de keeper van India complete nachtmerries bezorgd. De Amsterdam- Be midvoor trof de roos maar liefst vier maal, Frieda Brouwer zorgde van de rechtbinnenplaats af voor de hat trick. Binnen elf minuten leidde Nederland reeds met 3-0. Eerst scoorde mej. Van Nierop uit een voorzet van rechts, daarna kon zij een half verwerkt schot van de rechtsbinnen opnieuw, en nu raak, inschieten. In de volgende mi nuut bleef de achterhoede van India slaan voor vermeend sticks, maar de scheidsrechter liet doorspelen en onge hinderd kon de Nederlandse aanvals- leidster het derde doelpunt aanteke nen. Bijna had Ans Rouwenhorst nog voor de rust het vierde doelpunt ge maakt, maar haar harde schot werd op uitmuntende wijze gestopt. Frieda Brouwer, die ook voor de rust al veel goed werk had gedaan, liet in de eerste periode na de hervatting zulk fraai solowerk zien, dat zij in vijf minuten de stand met drie doelpunten op 6-0 had gebracht. Het begon met een schot in de hoek, nadat zij van de legguards van de doelvrouwe van India Zondag 11 Oct. zal te Miinchen- Gladbach een langebaan-wedstrijd wor den gehouden tussen een Duitse en een Nederlandse ploeg, elk bestaande uit vijf rijders. Voor Nederland zullen uitkomen P. van Aartsen (Amsterdam), T. Kroese (ZenderenW. van Hemelrijk (Den Haag). C. Bijman (Wognum), H. Ver hoef (Amsterdam). Als reserve is J- Bosman (Den Haag) aangewezen. De herinneringsmedaille met de beeltenis van Henri Desgvange, wel ke geslagen werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Tour de France, is toegewezen aan de Neder landse Tourploeg 1953 voor haar eerste plaats in het ploegenklassement. In de brief van de directie van „l'Equipe" waarin hiervan mededeling werd ge daan, kreeg Kees Bellenaars de uitno diging om Zaterdag naar Parijs te-ko men teneinde de medaille in ontvangst te nemen en dan tevens over te blij ven voor ParijsTours, de klassieke wegwedstrijd, welke de volgende dag wordt gereden. Tot zijn spijt heeft Bellenaars we gens andere bezigheden deze uitnodi ging niet kunnen aanvaarden, maar hij zal er uiteraard voor zorgen dat het kostbare aandenken naar Neder land komt De nieuwe Mercedes-Benz racewa gen, die gebouwd is volgens de 1 Januari van kracht wordende formule en waarvan de bijzonderheden streng geheim worden gehouden, heeft zijn eerste proeven al afgelegd, met de Ar gentijn Fangio aan het stuur. De Ar gentijnse coureur heeft dezer dagen op de zorgvuldig bewaakte autobaan van Monza vele ronden gedraaid in deze wagen en verklaarde zich na afloop voldaan over de eigenschappen van het nieuwe model. Bij het afsluiten van de inzamelings actie heeft het Nederlandse Roode Kruis thans 271.018,95 voor de hulp verlening aan Griekenland ontvangen. Inmiddels heeft het Roode Kruis zowel het ingezamelde geld als vele goederen, w.o. medicamenten, dekens, schoenen en levensmiddelen, naar de Ionische eilanden kunnen versturen. Dank zij enige giften in natura beloopt de totale waarde van de verzonden goederen reeds meer dan f 250.000. Het ziet er naar uit, dat het Roode Kruis een to taal van ongeveer f 400.000 aan de ge troffen bevolking zal kunnen zenden. In het Stedelijk Museum te Amster dam zullen deze maand vier tentoon stellingen te bezichtigen zijn. Ter gele genheid van het eerste lustrum van de Nederlandse Vereniging van Antilliaan se Studenten zal van 2 tot 26 October een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „Curagao schilderenden geschilderd". Als onderdeel van de Deense week zullen voorts onder auspiciën van „Dat Danske Selskab" gedurende vier we ken werken uit de moderne Deense schilderkunst geëxposeerd worden. Za terdag 3 October wordt de expositie geopend. Onder de titel „50 jaar schep pend werk" wordt van 2 October tot 1 November een expositie gehouden van het werk van de architect H. Th. Wij- develd. Tenslotte zal in het museum van 2 October tot 2 November een expositie wo den gehouden van werken van acht Argentijnse abstracte schilders. Dit is de eerste keer. dat de Argentijnse avant-garde schilders in Europa expo seren. de „rebound" keurig had opgevangen. De tweede bal van haar stick, die doel trof, was een schot van de rand van de cirkel tussen een kluwen van speel sters door. Bij de middenbully kreeg zij daarna de bal van mej. Van Nierop toegespeeld en in een lange ren waarbij zij als een mes door de boter door de Indiase defensie sneed, kwam zij met de bal in de cirkel om dan een on houdbare kogel af te vuren. Doelpun ten van To Blom-Goeting, mej. Rou wenhorst en mej. Van Nierop brachten de eindstand op 9-0. Zaterdag speelt Nederland tegen Zwitserland. De uitslagen luiden: Schotland Frankrijk 6-0, Nieuw ZeelandDuits land 2-1, NederlandIndia 9-0, Austra liëOostenrijk 6-1, Zuid AfrikaVer enigde Staten 4-0. In een buitengewone algemene ver gadering te 's-Gravenhage heeft de Chr. Middenstandsbond zich gister middag beraden over de maatregelen, die de regering als gevolg van de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking, voornemens is per 1 Januari te nemen. De vergade ring had o.a. tot resultaat dat een re solutie werd aangenomen, waarin er bij de regering en de Staten-Generaal op wordt aangedrongen de vereve ningsheffing af te schaffen, het in de onderneming blijvende deel van de winst, althans voor de helft, niet te belasten en zorg te dragen voor de realisering van de verdere desiderata van de middenstand, neergelegd in het belastingprogram der drie midden standsbonden. De Oostenrijkse bondskanselier Raab en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gruber, zijn gisteren van een bezoek aan Parijs in Wenen teruggekeerd. HE OFFICIER van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage, Mr Maris, heeft gistermiddag een gevangenisstraf van vier jaren met aftrek gevorderd tegen de 53-jarige procuratiehouder J.M. en tegen de 80- jarige firmant van het Haagse ban kierskantoor K. en S., J.S., een ge vangenisstraf die gelijk is aan het reeds ondergane voorarrest, dat onge veer zes maanden heeft geduurd. Bei de verdachten moesten zich verant woorden voor vérgaande onregelmatig heden met fondsen en effecten en het onjuist en vals opmaken van balansen bij het bankiershuis K. en S. in Den Haag. De procuratiehouder M., die het be roep van directeur van een vennoot schap uitoefende, had twee balansen opgemaakt, een eindbalans op 31 De cember 1950 en een liquidatiebalans per 8 November 1951, na de dood van de firmant, de heer K. In deze balan sen waren valse posten geboekt. Zij werden gebruikt om onjuiste aangiften voor de vermogensbelasting te doen en om bij de ontbinding van de ven nootschap onder K. en S. de erfenis van de overleden firmant te vereffe nen. Voorts vermeldde de dagvaar ding, dat de verdachten zich een te goed van een rekening op naam van S. en K., een bedrag van 6000. en effecten, die in hun bezit waren, als onderpand voor een credietlening voor een waarde 'van 40.000 tot 50.000.haddén toegeëigend. TIJDENS de driedaagse zitting, waar bij een tiental getuigen werd ver hoord, verklaarde verdachte M., dat De arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage heeft de 30-jarige kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank uit Voorschoten C. H. de R. conform de eis veroordeeld tot een jaar en acht maanden met aftrek. De R. was ten laste gelegd, dat hij gedurende een aantal jaren de boven genoemde leenbank benadeeld had voor ongeveer ƒ46.100 en dat hij als penningmeester van de Zuidwijkse polder ƒ3326 van deze polder had ver duisterd. Voorts had verdachte valse cheques uitgeschreven op naam van inleggers van de bank en deze gelden in zijn eigen zak gestopt. Bovendien had hij ƒ3000, die hem door een inwoner van Voorschoten waren gegeven om op diens rekening te storten te eigen bate aangewend. Het verduisterde bedrag bedroeg in totaal een ton. hij na het overlijden van vennoot K. de balansen had gemaakt in de hoe danigheid van „welwillend medewer ker", die geen honorarium ontving. De overleden vennoot had alle 30 jaar, dat het bankiershuis had bestaan, de boekhouding verzorgd. Verdachte S., die de tweede dag gehoord werd wist echter niets van een boekhouding en had steeds getekend wat zijn mede vennoot hem voorlegde. M. verklaarde voorts, dat de overleden vennoot K. een privé-rekening had geopend, waar uit bleek, dat hij een ton had opgeno men, die in feite aan de beide firman ten toebehoorde. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Naar wij vernemen zal op 16 Novem. ber te Schiedam de nieuwe kruiser van de Koninklijke Marine „De Ruyter" in dienst worden genomen. Waarschijnlijk zal H.M. de Koningin hierbij tegen woordig zijn. Sterren stralen overal Wie van deze is de grootste? Voor nadere bijzonderheden omtrent deze foto-prijsvraag zie men ons nummer van Zaterdag j.l. (Van onze speciale verslaggever) J)E URKER vissers in Medemblik's haventje keken Donderdagmiddag wat verstoord naar de grijs-wit-gr oen geschilderde tjalk die kwam binnentjoepen. „Te mooi voor een werkpaard" moet hun gedachte ge weest zijn. Maar toen ze merkten dat ook zo'n luxe tjalk met motor- pech te kampen kan hebben, werd hun houding wat vertrouwder. Nog even later stonden ze onwennig in het kraakheldere roefje met een boekenschat langs de wanden en weer vijf minuten later was er een geanimeerd gesprek tussen deze Urkers en de opvarenden van de tjalk over de zee en de ontdekkingsreizen, waar verschillende van de ge- exposeerde boeken over handelen. Kijk, zo iets kan gebeuren wanneer je een schip inricht als knus tentoonstellingszaaltje voor boeken en dan het land intrekt. En zo'n gebeurtenis bewijst dan dat een boek de grootste tegenstellingen kan helpen overwinnen. \JIET OM tegenstellingen te overwin- nen is de „Vrouwe Eva" echter als boekenschip weer het land ingetrok ken. Zo'n mogelijkheid wordt damc- baar meegepikt, maar het doel van deze reizende boekenshow is alleen de bevolking van aan water gelegen plat telandsteden - dorpen en - gehuchten te laten kennis maken met de jongste aanwinsten van de Nederlandse lite ratuur. Een goede 500 boeken vormen de inventaris. Populaire-wetenschappeln- ke boeken zogoed als kinderboekjes en luchtige romans in het betere gen re, religieuze werken zogoed als inte ressante verhandelingen over land bouw. industrie of visserij. Het Is een kleurige collecte van het meest recen te dat op de Nederlandse boekenmarkt verscheen. Oorspronkelijk Nederlands werk en vertaald werk wisselen elkaar in bonte verscheidenheid af. Wij heb ben deze reizende tentoonstelling die georganiseerd wordt door het Bureau voor Propaganda van het Nederlandse Boek, in De Haukes. bezocht. De Hau kes in een verloren hoekje van het voormalige Zuiderzee-eiland Wierin- germeer, een gehucht met een sluisje dat het brede water van het Amstel- meer verbindt met een kaarsrechte vaart die dwars door het vette klei- lichaam van de Wieringermeer snijdt. Een alleenzelvig plaatsje met twee cafétjes waaraan vele hengelaars en zeilers uit Friesland en van rond Am sterdam een goede herinnering bewa ren. In dit verloren hoekje op de West punt van Wieringen ls de „Vrouwe Eva" voor haar tentoönstellingstour- née gestart. Het gebeurde met wat of ficieel vertoon. De directeur van het organiserend bureau, de heer T. Lammertse hield een kort toespraakje tot de plaatselij ke autoriteiten die met hun persoon luister bijzetten aan deze start. En de burgemeester van Wieringen, de heer L. L. Kolff antwoordde. Het ging al les huiselijk en gezellig, want iedereen was er volkomen van doordrongen dat met dit alles een ontzaggelijk be langrijk stuk werk verricht wordt, dat dit eigenlijk geen nadere toelichting behoefde. Men hoopt vooral ook de jeugd te trekken. Er is geringe lees honger bij de ouderen, dat is niet goed. Wanneer men het komende geslacht op jonge leeftijd al weet te interesse ren zal de komende generatie mis schien een ander aspect zien. In dat geval zal het initiatief van het Propa- gandabureau voor het Boek volledig bereikt hebben wat het beoogde. Na de Haukes trekt de tjalk naar Middenmeer en Wieringerwerf, om vervolgens af te zakken naar Zuidelij ker gelegen plaatsen in Noord-Holland: Oudkarspel. De Rijp, Wormer en Wor- merveer. Na Noord-Holland worden vervolgens vele dorpen en plekken in Zuid-Holland en Brabant bezocht, maar dan zullen weer de enkele maanden verstreken zijn die een grootscheepse propaganda voor het boek gerecht vaardigd doen zijn. De wintermaanden dan zal er weer even rust ziin, om daarna te gelegenertijd ook de nog resterende delen van ons land af te werken. nE SUIKERBIETENCAMPAGNE heeft thans een aanvang genomen. Op 24 resp. 28 September zijn de meeste fabrieken opengesteld voor de ont vangst van de bieten, en verwacht wordt, dat de totale oogst dit jaar waarschijnlijk 2800 millioen kg. bieten zal bedragen, met een totale productie van 360.000 ton suiker en 1.700.000 ton pulp, die voor de helft gedroogd en gebruikt wordt in de veevoedersector, en waarnaar een gerede vraag bestaat. (Vorig jaar werd geoogst 2965 millioen kg. bieten, productie 387.000 ton sui ker en 1.800.000 ton pulp, waarvan ruim de helft werd gedroogd). De totale capaciteit van de fabrie ken zal ruim 40.000 ton per dag zijn. Er zijn ongeveer evenveel bieten uit gezaaid als vorig jaar en de opbrengst en het suikergehalte zullen niet veel variëren van die van het vorige jaar. Het suikergehalte is laag. In het Noor den heeft relatief een veel grotere uitzaai plaats gehad dan in het Zui den, waar als gevolg van de overstro mingen veel land voor de uitzaai van suikerbieten is verloren gegaan. De fabrieken in het Noorden zullen daar om een langere campagne maken dan die in het Zuiden, terwijl daarenboven eerr grote hoeveelheid bieten uit de noordelijke provincies en de N.O.-pol- der naar het Zuiden getransporteerd zullen worden. De uitvoering van deze transporten zal, naar men verwacht, geen bijzondere moeilijkheden opleve ren. Het totale transportvraagstuk is in goede verhouding met de schippers- organisaties geregeld. De zuidelijke fabrieken hebben te kampen met het krijgen van vakmen- De A.V.R.O. zal op elke eerste Maan dagavond van de maand in het komend seizoen een nieuw programma bij de luisteraars introduceren, dat in zekere zin herinnert aan de „Radioscoop". Het nieuwe programma zal steeds bestaan uit vijf onderdelen, waarvan het laat ste de hoofdschotel vormt naar het ge geven van een bekende film. Iedere uitzending zal geopend worden met een praatje over en een plaatje van een bekende figuur uit de 'muziekwéreld. Maandag is het de beurt aan Perry Como. Vervolgens worden „Oude liedjes bij kaarslicht" ten gehore gebracht. Daar voor heeft Bela Brandon een uitge breid onderzoek naar oude liedjes uit de tijd van de minstrelen ingesteld. Zij brengt deze liedjes samen met haar man Luc Lutz ten gehore. De begelei ding wordt verzorgd door Koos Tiggers, die ook de muziek bewerkte. Het der de programmadeel bestaat uit een kort hoorspelletje, geschreven door Louis Gimberg en gespeeld door vaste A.V.R.O.-medewerkers. De luisteraars hebben daarbij tot taak vast te stellen door wie de rollen vervuld worden. In het eerste toneelspel treden o.a. op Netty Rosenfeld, mevr. Lotgering-Hil- lebrand, Tom Schreurs en Leo Rie- mens. Aan het hooispel als sluitstuk gaat een muzikaal intermezzo vooraf met muziek uit bepaalde landen zoals Hongarije, Roemenië, Frankrijk enz. sen, die, gezien het werk aan de dij ken, zich nog steeds niet beschikbaar stellen voor het werk aan de fabrie ken. Over het algemeen biedt de be zetting van personeel, behalve wat de vakmensen betreft, geen moeilijkhe den. Wegens het hoge zoutgehalte van de bieten uit de geïnundeerde streken, zal de houdbaarheid van de bieten zeer te lijden hebben en zullen bepaalde voorzieningen getroffen moeten wor den voor de verwerking van deze bie ten op zo kort mogelijke termijn. Met een totaal van nog geen 13 mil lioen kg, in de meenden Juli en Augus tus 1953, blijft de uienexport ver bene den de verwachtingen en ver beneden de normale hoeveelheden, die andere jaren in deze maanden hun weg naar het buitenland vinden. Engeland en Duitsland namen reeds dikwijls in een maand ieder een dergelijke hoeveelheid voor hun rekening, meer in beide lan den heeft men na de watersnoodramp, die speciaal het uienteeltgebied van Flakkee, Schouwen-Duiveland en Tho- len heeft getroffen, meer gezaaid dan normaal. Hetzelfde deed men ook in Nederland zelf, wamt in alle provincies, behalve Zeeland en Zuid-Holland, breidde het uienareaal zich sterk uit. Vooral de Noordoostpolder, Noord-Holland en Friesland meenden hun kans te moeten grijpen, maar ook Zeeland en Zuid- HolUmd tonen een veel kleiner ver schil ten opzichte van andere jaren, dan het verlies, door het wegvallen van de eilanden, die samen meer dan de helft van de uienteelt voor hun rekening namen, zou doen verwachten! Ondanks het wegvallen van genoemde gebieden werden 6100 ha met uien be plant of bezaaid. Het normale jaarlijkse areaal ligt tussen 4000 en 5000 hai. Een overvloedige opbrengst per bunder was daarbij nog de oorzaak, dat men nu met een zeer groot uienoverschot zit. Tijdens een korte plechtigheid op het vliegveld Soesterberg is aan de afge treden luitenant-generaal-vlieger b. d. I. A. Aler door dr ir M. H Damme, voorzitter van de Stichting Generaal Snijdersfonds mededeling gedaan van het besluit van het bestuur de afgetre den chef-luchtmachtstaf voor de peri ode 19501953 de gouden Generaal Snijders medaille toe te kennen. Met het toekennen van deze hoge onder scheiding wordt beoogd hulde te bren gen aan, de persoon van generaal Aler en in hem aan de Koninklijke Lucht macht, welke dit jaar haar 40-jarig bestaan herdacht. De uitreiking van de gouden medaille zal geschieden in de Treves-zaal in het ministerie van Verkeer en Waterstaat op 17 Decem ber. De Westduitse invoercommissie heeft gisteren bekendgemaakt, dat voor een bedrag van DM 1.080.000 aan gezouten haring, voor DM 300.000 aan gebruiks- vee en D.M. 75.000 aan gevitaminiseerd meel van oliezaden uit Nederland mag worden ingevoerd. UET vooruitstrevende Delfzijl is de eerste gemeente in ons vader land, waar een baby show is gehouden. De Bond van Plattelands vrouwen aldaar schreef namelijk tal van jonge moeders aan om aan een dergelijke show deel te nemen. Het uit eindelijke doel van leze actie was de verbete ring van de fianciële toestand van de bond. Ruini zeventig moeders namen met haar poedel naakte babies aan de competitie deel en drie wijkverpleegsters vorm den de jury. Vele zui gelingen waren te lang, te dik, te mager, te puisterig, te bleek en te humeurig, maar ten slotte werden toch vier stralende, roodgekoonde en kerngezonde kleinen in vier verschillende ru brieken tot kampioen uitgeroepen, JAE HOND van de En gelse heer Thomas Wall uit Pendeen in Cornwall, een spaniel, viel het afgelopen week einde bijna veertig me ter diep in de schacht van een oude tinmijn. Het duurde drie dagen, voordat zijn baas ont dekte, waar het dier was gebleven. Een po litieman liet zich daar op aan een touw in de mijn zakken en haalde de spaniel op, die niet gewond was, maar wel doodsbang en uitgehon gerd. nE HEER en mevrouw Liddie uit Wimble don hadden Dinsdag met hun bootje deelge nomen aan een viswed strijd vlak voor de kust van Beachy Head. Er kwam echter een dikke mist opzetten, het boot je raakte uit de koers en zo hoorden de opvaren den van een zeestomer des avonds, vijftien ki lometer uit de kust, een stem uit de mist komen, welke vroeg: „Neemt u ons niet kwalijk, maar kunt u ons soms de weg naar Eastbourne wij zen?" De verbaasde scheepskapitein vertelde de opvarenden van het roeibootje, welke rich ting zij moesten gaan, en waarschuwde de kustwacht per radio. Ook werd andere sche pen in de omgeving verzocht het bootje niet in de grond te varen. Niettemin is het nog steeds spoorloos inclu sief zijn beide inzitten den. Het bootje heette „Hengelaars geluk". (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5