Zuid-Korea protesteert tegen de behandeling van gevangenen Het C.B.S. handelde naar beste weten Vlaams-Waals Bondstaat plan voor België Opnieuw bedreiging met een militair optreden Nieuw plan van Westelijken Besprekingen over Suezkanaal in kritiek stadium No. 7 van onze Herinnerings prijsvraag Ir K. Koeten is in veiligheid Zelf doen Gable op Delftse groentekar VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Meningsverschillen over voorlichting Verdeling van Triest voorgesteld Ook een havenstaking in Liverpool Engeland zou traineren Minister Suurhoff antwoordt: Voorzichtigheid met de cijfers geboden Koude luchtstroom met veel bewolking WEERBERICHT Drie nieuwe leden in Veiligheidsraad Wgsjinskg buiten de orde Nieuwe luchtlanding in Vietnam Alle vermisten zijn gered Twee gewestelijke staten en bondsgebied Brussel Seinapparaat onder zijn voet Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 Dinsdag 6 Oct. 1953 150e Jaargang No. 235 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN Advertenties lfi ct p m 11 Vraag en AanDoo taileen 2e hands goederen tot 15 woorden 1.- elk woord meet 5 een' Uitsluitend contant AOunnementsprus. oij vooruitbetaling I 2.U2 per mnd. t 6.05 pei kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen t 0.4S J)E ZUIDKOREAANSE regering heeft bij de neutrale repatriërings- comtnissie krachtig geprotesteerd tegen de wijze, waarop krijgs gevangenen die niet naar communistisch gebied willen worden terug gezonden, worden behandeld. Het protest is als het ware ondersteunt! door de politieke partijen en de organisaties voor maatschappelijk wel zijn; deze hebben namelijk vandaag in de hoofdstad Seoel een groot scheepse demonstratie gehouden als protest tegen de „met geweld ge paard gaande uiteenzettingen tegenover deze gevangenen". In de Zuid- koreaanse Nationale Vergadering is medegedeeld, dat het van het op treden der Indische bewakingstroepen afhangt, of de regering zal over gaan tot het gebruik van geregelde strijdkrachten lot hun verdrijving. TERWIJL Zuid-Korea protest op pro test doet horen tegen de geweldda dige voorlichting van de gevangenen, twist de repatrieringscommissie over de wijze, waarop deze mensen op de hoogte moeten worden gebracht van hun rechten. Communisten en anti communisten wensen namelijk beiden meer armslag dan hun tot dit doel in de bestandsbepalingen is gelaten. Engeland, Frankrijk en de V.S. zul len binnenkort aan de Italiaanse en de Zuidslavische regering de onderlinge verdeling van Triest op grond van de huidige toestand voorstellen, aldus is Maandagavond uit gezaghebbende bron te Rome vernomen. Volgens het plan zou zone A, welke de haven van Triest zelf omvat, en een overwegend Italiaans karakter draagt, aan Italië komen. De zone staat thans onder Brits-Amerikaanse mili taire controle. Zone B, welke een overwegend Sloweense bevolking heeft, en thans door de Zuidslavische rege ling wordt beheerd, zou een deel van Znid-Slavië worden. De Westelijke mogendheden werden het er over eens, dat verdeling vol gens de bestaande grens de enige rea listische oplossing is na de jongste Italiaans-Zuidslavische onenigheid. Ongeveer een vijfde deel van de 15.000 havenarbeiders te Liverpool is Maandag in staking gegaan ter onder steuning van de actie van hun 3.000 collega's in het nabijgelegen Birken head. die vorige week het werk neer legden als protest tegen het ontslag van een hunner. In feite is dan ook nog niet met het geven van de voorgeschreven voorlich ting begonnen. De leden der repatrie ringscommissie zijn zeer pessimistisch aangaande de mogelijkheid, om er spoedig mee te beginnen. Nu de zaken zo liggen, behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat er ook nog geen begin is gemaakt met het scheppen van een gelegenheid, waar de communistische vertegen woordigers onder toezicht van anderen mogen proberen, de onwillige gevange nen tot andere gedachten te brengen. De communisten hebben nu aan de commissie gevraagd, met de bouw var de benodigde ruimten zo spoedig mo gelijk een begin te maken. Verwacht wordt, dat er met de inwilliging 'van dit verzoek nog tenminste een week en waarschijnlijk een maand gemoeid zal zijn. Volgens een Indische medede ling hebben de communisten reeds een nieuwe tijdelijke gelegenheid voor be sprekingen met de gevangenen vol tooid en zou met het houden van de gesprekken kunnen worden begonnen. De Noordelijken blijven stijf en strak volhouden, dat er nog ruim 98.000 van hun mensen zoek zijn. Zij beschul digen de Amerikanen ervan, dat deze over het lot van de vermisten geen en kele inlichting hebben verstrekt. De Amerikaanse autoriteiten op hun beurt hebben verklaard, dat zij reeds 22.000 gevangenen hebben uitgeleverd. maar volgens de communisten waren er geen lijsten met namen en andere gegevens verstrekt. QE BRITSEGYPTISCHE besprekingen over de toekomst van de zone langs het Suez-kanaal zijn in een kritiek stadium aangeland, waarin over het welslagen of liet falen van de onderhandelingen zal worden beslist, aldus is in gewoonlijk goedingelichte kringen te Cairo vernomen. De leider van de Egyptische delegatie, luitenant-kolonel Abdel Nasser", heeft generaal Robertson in de loop van de jongste bij eenkomst der twee delegaties meegedeeld, dat Egypte niet voor on bepaalde tijd de huidige onderhandelingen kan voortzetten. LIIJ ZEI, dat de Britten systematisch punten aan de orde stellen, waar over reeds overeenstemming is bereikt. Hierdoor draaien volgens hem de be sprekingen in een vicieuze cirkel rond De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Caffery, heeft Maandag de door deze waarschuwing geschapen toestand besproken met de Britse zaakgelastig- WAAR AANLEIDING van de dezer dagen door het Tweede Kamerlid mr Burger aan de regering gestelde PEN HOGE DRUK-gebied is boven Engeland, aangekomen en verplaatst zich maar weinig meer. Daar boven Scandinavië de luchtdruk laag is, staat er bo ven de Noordzee een noordelijke luchtstroomwaarmee veel wol kenvelden en vrij koude lucht uit de omgeving van IJsland, worden aangevoerd. Gisteren viel er ook af en toe nog een bui, maar de kans op buien is aan het afne men. Enkele storingstronten van een depressiedie van IJsland naar Noorwegen trekttasten het hoge druk-gebied aan, dat zich nu iets meer naar het Zuiden te rugtrekt. Deze ontwikkeling zat bij ons voorlopig nog een vrij koude Noord-Westelijke lucht stroom zich doen handhaven gepaard gaande met veel bewol king. Wanneer het hoge druk-ge bied zich nog verder naar het Zuiden gaat terugtrekken z.ullen de depressies zich geleidelijk bo ven de Noordzee uitbreiden, het geen betekent, dat de neerslag kansen in dit geval na morgen weer gaan toenemen. Weersverwachting geldig van Dinsdag- tot Woensdagavond. Vannacht overwegend zwaar be wolkt met plaats*!'. lichte re gen, morgen overdag verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Wei nig verandering in temperatuur 1 'Voensdag: Zon op 6.50, onder I8.U0 Moan op 6 21. onder 17.22 vragen over de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek met betrekking tot de omvang van de bestaande consumptiebeperking heeft de minister van Economische Zaken het volgende geantwoord: „Het C.B.S. heeft in Mei jl. op verzoek van een vertegènwoordiger van de Raad van Vakcentralen een berekening gemaakt met behulp van de uitkomsten van het nationale budgetonderzoek 1951 teneinde het prijsverloop te perfec- tionneren. Deze berekening was in formeel en kon niet als een herzie ning worden beschouwd van het offi ciële prijsindexcijfer van het gezins- verbruik. De berekeningen, die ver volgens in de Stichting van de Arbeid aan de hand van het niet-officiële in dexcijfer werden gemaakt om de mate van de plaatsgevonden con sumptiebeperking te bepalen, bleven uiteraard buiten verantwoordelijkheid van het CBS, waarop trouwens door dit bureau destijds uitdrukkelijk is gewezen. DIJ een nader onderzoek, kort voor D de instelling van de deskundigen commissie, bleek, dat de pogingen om tot een verfijning te geraken op grond van het budgetonderzoek van 1951 moesten worden prijsgegeven. Her ziene berekeningen, waarbij zuiverder wegingscoëfficiënten werden toege past, leidden de deskundigen er toe een ander cijfer aan te houden, dat als een betere benadering van de omvang der gemiddelde prijsstijging 1 n worden beschouwd. In feite kwam dit cijfer vrijwel overeen met het officiële indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud, waarmee de representativiteit. van laatstgenoemd cijfer ook m het licht van het thans beschikbare ruimere waarnemings materiaal werd bevestigd. HE MINISTER is er van overtuigd dat het CBS bij zijn streven, het. bedrijfsleven door het verschaffen van d meest recente gegevens be hulpzaam te zijn naar beste weten handelt. Hij is intussen van mening dat, in het bijzonder wanneer het Sociaal-Economische of enig ander beleid betreft, met het verstrekken van nog voor correctie vatbare cijfers naast en in afwijking van de officieel gepubliceerde cijfers de grootst mo de, Robert Hankey, en met generaal' Robertson. Daarna heeft Caffery een bezoek gebracht aan de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mah- moed Fawzy. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft Maandag drie nieuwe leden voor de Veiligheidsraad gekozen, ter vervulling van de in Januari a.s. openvallende plaatsen in dit orgaan. Bij eerste stemming wer den Brazilië en Nieuw-Zeeland aangewezen. Voor de verkiezing van het derde lid waren liefst acht stem mingen nodig. Tenslotte bleek Turkije de vereiste tweederde meerderheid te hebben verworven. Deze drie landen volgen resp. Chili, Pakistan en Grie kenland op. Voordat men tot stemming overging, poogde de Russische gedelegeerde Wysjinsky het debat te openen over de candidatuur van Turkije. De. presi dente, mevrouw Pandit, moest hem buiten de orde verklaren. Volgens de regelen der procedure is debat over candidaten namelijk niet toegestaan. Voorts zijn gekozen tot lid van de Sociale en Economische raad Enge land. Rusland, Ecuador, Tsjecho-Slowa- kije, Noorwegen en Pakistan. India en Haïti zijn benoemd in de beheer- schapsraad. DE VERDEDIGING TEGEN DE H-BOM Val Petersen, hoofd van de burgerlijke verdediging in de VS, heeft verklaard, dat de enige verdediging tegen een wa terstofbom zou zijn de bouw van onder grondse schuilplaatsen en fabrieken op grote diepte of het verwijderen van waar schijnlijke doelen van de bevolkings centra. vindt U elders in dit blad. TWEEHONDERD GULDEN aan prijzen Doel U mee gelijke reserve moet worden betracht Definitieve wijzigingen worden pas na zorgvuldige toetsing tot stand pe- bracht. Een zodanige wijziging heeft met betrekking tot het prijsindex cijfer van het gezinsverbruik nog niet plaats gevonden. De op velerlei wijze in de practijk beproefde betrouwbaar heid van de CBS-gegevens wettigt naar de mening van de minister een ongeschokt vertrouwen in de objec tiviteit van het bjireau. In Rotterdam, ten huize van mevr. Koeten, heerste grote vreugde toen vernomen werd, dat de echtgenoot van mevr. Koeten, die sinds 25 Augustus jl. als vermist stond ge noteerd met het verongelukte vliegtuig in Canada, het leven er goed, afgebracht had en in goede welstand verkeerde. Hier mevr. Koeten-Wieringa met haar dochters Marjolijn (linksj en Marianne en haar zoon Maarten. Een bataljon Vietnamese valscherm- troepen onder leiding van Franse of ficieren is Zaterdag neergelaten bij Laokay aan de grens tussen Indo-Chi- na en communistisch China. Hierdoor is de voornaamste aanvoerweg voor <le opstandelingen der Vietminh geblok keerd. Het doel van de actie is, voor raden der communisten te vernielen en de leiding der Vietminh te dwingen, troepen naar het achterland te dirige ren. De valschermtroepen hebben zich verenigd met Franse eenheden, die reeds in het betrokken gebied opereer den. Door het heftige verzet is het be oogde doel niet bereikt, maar de Vu.-l- namezen hebben na een hergroeper ing een nieuwe aanval ondernomen. IR K. KOETEN uit Rotterdam en twee zijner metgezellen die in de wildernis van Noord-Quebec zeven ert dertig dagen lang hebben gebivak keerd, nadat hun vliegtuig wegens ge brek aan benzine een noodlanding had moeten mak-sn, zijn thans behouden in Bagotville aangekomen. Ook de andere vier leden, die een poging hadden gedaan, de bewoonde wereld te bereiken, zijn door vliegtuigen ge vonden en onderweg naar Bagotville. De drie mannen waren vermagerd, maar in goede conditie. Zij hadden in het vliegtuig gekampeerd en geleefd van patrijzen, hazen en mos. Tenslotte hadden zij nog maar tien patronen en een strik voor het vangen van klein wild. Vis hadden zij vrijwel niet kun nen bemachtigen. De nadering van de winter had hen met grote zorg ver vuld, temeer omdat zij vreesden dat men hen reeds had opgegeven. Twintig militaire en particuliere vliegtuigen hervatten tot twee maal toe de reeds gestaakte reddingspogin gen, omdat men telkens weer zwakke radiosignalen hoorde. Het was echter onmogelijk uit te maken waar deze vandaan kwamen. Tenslotte vond een Lancaster van de Canadese lucht macht het vermiste vliegtuig met drie der inzittenden aan de oever van het, Emmanuelmeer. Om de ardere vier op te sporen rustte men vliegtuigen met luidsprekers uit, hetgeen even eens het verlangde succes had. yxJOK het eerst In de geschiedenis van België hebben Vlamingen en Walen elkaar gevonden in een poging, het talenprobleem in hun vaderland op te lossen. Een gemengde commissie heeft een ontwerp opgesteld voor een statuut, dat de eenheidsstaat zal om vormen tot een bondsstaat op federa tieve grondslag. Het statuut is voor gelezen op een bijeenkomst van het Vlaams comité voor federalisme te Antwerpen en van het nationale Waal se congres te Charleroi. Volgens het statuut wordt België een bondsstaat, bestaande uit twee gewes telijke staten Vlaanderen en Wallonië en het bondsgebied Brussel. De gren zen van deze gebieden zullen door een gemengde commissie worden afgeba kend. De Belgen zullen de Vlaamse of de Waalse nationaliteit, alsmede het Belgische staatsburgerschap bezitten. Vlaanderen en Wallonië krijgen ieder een gewestelijke raad van 140 leden, gekozen op grondslag van evenredige vertegenwoordiging. Vijftien ervan ver tegenwoordigen Brussel; dit krijgt bo vendien een eigen stadsraad met de be voegdheden van een provinciale raad. De bondsstaat België wordt bestuurd door een raad van zeventig Vlamingen en evenzovele Walen. In de geweste lijke staten worden Vlaams re p. Waals de officiële taal, ook in het leger. In het bondsgebied Brussel worden Vlaamse en Waalse dienstplichtigen in afzonderlijke eenheden ingedeeld. Aan het hoofd van de strijdkrachten in elke gewestelijke staat zal een ééntalig uit voerend orgaan van de Belgische gene rale staf staan. Alles onder het voor behoud, dat dit plan ooit wordt uit gevoerd. £)OOR de aard van ons beroep komen we nog al eens in aanraking met amateurskunst. We zien toneelvereni gingen optreden, horen zangkoren een uitvoering geven, ontmoeten amateur schilders en bespreken hun werk. Elk van deze contacten is een rijke erva ring. Niet, dat de resultaten van deze activiteit steeds zo fraai zijn. Integen deel, er is nog al eens wat bij, dat in het goedbedoelde pogen blijft steken. Gebrek aan talent of een tekort aan zelfcritiek verhindert een verdere ont wikkeling van de prestaties tot een peil, dat ook voor anderen een genoe gen is. Maar toch blijft er bij critische Schifting nog zeer veel over, dat de moeite waard is om er kennis van te nemen. Nu spelen, zingen en schilderen al deze mensen slechts zeer ten dele om werk aan derden te tonen. Natuurlijk, zij houden uitvoeringen en tentoonstel lingen, want zij vinden het prettig om te laten zien wat ze kunnen. Maar d« hoofdzaak van al deze kunstbeoefening is toch wel het plezier dat zij er zelf aan beleven. De vreugde is in het re sultaat, maar nog meer in het doen, in de spanning van het bezigzijn tezamen met anderen of geheel alleen. Zij maakt er de voornaamste rijkdom van uit. Zo'n amateur is in feite een geluxkig mens. Lang niet iedereen vindt in zijn beroep bevrediging. Het is nu eenmaal zo, dat een aanzienlijk deel van onze productieve werkzaamheid onvoldoen de ruimte biedt voor de scheppende activiteit en het eigen initiatief van de mens. Er is zeer veel dood sleurwerk. Er is zeer veel arbeid, waarbij uit sluitend een bepaalde, zeer eenzijdige vaardigheid wordt verlangd. Maar zel den komt in de beroepsarbeid de gehele persoonlijkheid aan bod. We betalen onze technische vooruit gang met een verlies aan mens-zijn, met een geestelijke vervlakking, kortom met een massisficering, die af en toe bepaald beangstigend is. Zij worden door talloze vormen van verstrooiing én ontspanning nog in de hand gewerkt. Het geluk van de amateur-tonelist of -schilder is nu hierin gelegen, dat hij in zijn ontspanning kanten van zijn wezen aan bod kan laten komen, waar op in zijn vak nauwelijks of in het geheel niet een beroep wordt gedaan. Hij vult in zijn vrije tijd min of meer aan wat hij overdag te kort komt. Zo schept hij als het ware zelf de moge lijkheid, om zijn persoonlijkheid op harmonische wijze tot ontwikkeling te laten komen. Wanneer hij de zin van zijn vrijetijds besteding goed verstaat, zal hij een poort zien opengaan naar het wijde ge bied der grote kunst. Bij al wat hij onderneemt, zal hij steeds doordrongen moeten blijven van de beperktheid van zijn mogelijkheden, van het gebrekkige van zijn pogingen. Maar zeer weinigen bereiken in liefhebberij een peil, dat dat van de berdtpskunst evenaart. Het zal in het algemeen ook niet de be doeling zijn, te streven naar iets dat „net beroeps" is. Wel echter zal de goed beoefende vrijetijdsbesteding de ge voeligheid, het begrip voor wat groten en genieën aan schoons hebben ge presteerd, doen toenemen. Zo kan op dit gebied het betrekkelijk passieve ondergaan van wat anderen doen uit groeien tot een bewust en begrijpend beleven. De koorzanger ervaart een bij zondere gevoeligheid voor goede mu ziek, de amateur-toneelspeler beseft, met welk een moeite een beroepskun stenaar een rol opbouwt, een schilder ontdekt aan het werk der groten kan ten, die anderen niet kennen en beleeft daar zijn speciale vreugde aan. Ook hierin ligt een mogelijkheid van geluk dat anderen ontgaat. Zo opent het zelf doen naar alle kan ten uitzicht op grote geestelijke rijk dommen. Een critische bespreking van al deze activiteiten kan uiteindelijk dan ook geen andere bedoeling hebben, dan dit zelf-doen te stimuleren en het stre ven naar een zo goed mogelijke beoefe ning van deze vormen van ontspan ning aan te moedigen. Van W. QISTEREN is men in Delft begonnen met het maken opnamen voor de MGM-film „The true and the brave", waarin Clark Gable de hoofdrol vervult. Als kolonel De Winter, de leider van het ondergrondse verzet, reed hij gistermorgen op een groentekar door Delft. In de wagen was verdekt een zendinstal- latie opgesteld en al rij dend zond De Winter met zijn voet op de voorplank van de bok morsetekens uit. De Duitsers waren hem echter op het spoor en op de hoek van de Oude Delft en de Binnenwater- sloot werd hij van zijn wagen getrokken en door de Duitse kolonel Die trich gearresteerd. Delft beleefde weer even de donkere dagen van de bezetting. Op het punt, waar gefilmd wérd. stonden bordjes met opschriften als „Ortskommandantur", „Meldesteile" enz. en de etalageruit van een win kel was volgeplakt met pamfletten waarop te le zen stond dat „we met Duitsland voor een nieuw Europa moesten gaan strijden Naar regisseur Rein- hardt ons mededeelde zullen de opnamen, die gisteren te Delft werden gemaakt, het begin van de film vormen. Aanvan kelijk was aan een an dere stad gedacht, doch toen men Delft had ge zien, werd besloten hier de opnamen te maken omdat men er de sfeer zo bijzonder aantrekke lijk vond. Men had te Delft geen oproep voor figuranten geplaatst. Verscheidene personen werden .echter bij de opnamen betrok ken. Uit het publiek ge charterde fietsers trok ken langs de camera, een scharenslijper mocht meedoen en een kleed- jeskloppende juffrouw hanteerde trouw de mat tenklopper, telkens als een fluitsignaal klonk. Voor de executiescène, welke vandaag op de markt wordt verfilmd, heeft men het oog laten vallen op twee vooraan staande figuren uit het Delftse zakenleven, die voor het vuurpeloton zullen worden geplaatst... Gistermiddag werden op de Oude Delft opna men gemaakt, waarin Lana Turner optrad.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1