Menselijk geluk blijft steeds de belangrijkste factor Engeland zendt oorlogsschip en troepen naar Guyana Westelijk overleg over een verdrag met Rusland Laniel voor de vuurproef Speciale bulletindienst van de Christchurch-race Koloniale regering toont zich communistisch Materiële welvaart is niet de juiste maatstaf Koningin Juliana op bezoek bij Jan van Zutphen Twee Nederlandse militairen vroegen asyl in O.-Duitsland Woensdag 7 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 236 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht IK BEN VAN DE EMIGRANTEN GAAN HOUDEN lip D> ENGELSE rcgcriiig heeft do kruiser Superb met een flinke troepen macht naar Georgetown, de hoofdstad tan Brils-Guyaua gezonden, om daar de ..trede en veiligheid van alle bevolkingsgroepen te ver zekeren Hel is de bedoeling, een eind le maken aan liet bewind van de progressieve parlij aldaar, welke bij do kortgeledon gehouden ver kiezingen con grote meerderheid in hel parlement heeft behaald en als openlijk communistisch le hoek staat. Het is de bedoeling, de nieuwe groudwet in te trekken en oen eind to maken aan ..een communistisch broeinest in de Caraibisebe Zee", zo is le Eondon verklaard. Moeilijk afscheid in Perth Onafhankelijkheid geëist Volkomen verrassing voor ontroerde „ome Jan" Moskou moet vredeswil bewijzen Christchurch-race Vliegers leveren de routes in Twaalf jaar geëist wegens vadermoord WEERBERICHT PERSBUREAU ADN MELDT: Reeds op 6 Sêptember gedeserteerd Directie: J. B1JLSMA en U KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 ïeL 8330 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT t'AKiEVEN Advertenties 16 et p m in Vraag en Aanooa (alleen 2e nands goederen tot 15 woorden 1 1 elk woord meei 5 cent Uitsluitend contanL Abonnementsprijs: oij vooruitbetaling 2.U2 per mud, 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 BERTH, 28 SEPTEMBER. Je komt als Nederlander naar Australië om de pro blemen rond de emigratie te bestuderen. Je hebt de vermoeiendste van alle vliegtochten achter de rug. Wam het u-as warm in Singapore bij de start naar Djakarta en de goede zor gen van een paar charman te collega's in de Indonesi sche hoofdstad ten spijt, u-as de stop op het vlieg veld Kemajoran eerder een inspanning dan een rust punt. Je kijkt om je heen en je ziet je reisgenoten aan wie je wis en waar achtig in de loop van zes dagen verknocht bent ge raakt, riiin of meer gelaten achter een koel drankje zitten: mevrouw Sluis uit Middelburg, die tegenover haar zeven kinderen in de piepjonge vrouwtje, wier baby Patricia alle ver moeienissen met een philo- sopisch snoetje schijnt te doorstaan. En je voelt een afscheid naderen, dat op de grootste warmte een enge lengeduld aan de dag heeft gelegd en Jo pie uit Am sterdam, die op 30 Septem ber in Melbourne gaat trou wen en nu met een keel ontsteking rondloopt: of het een of andere manier ver duiveld pijn zal gaan doen. Want onze Skymaster is de aluminium-behuizing van een familie geworden, die dan eens allervriendelijkst is gestemd, soms kissebisse- rig als gevolg van verlam mende hitte. Dat afscheid zal een stuk uit je leven u-egnemen. weet je. En een stuk goed. oud Holland, want al die mensen slaan voor het grote avontuur van een nieuwe toekomst in een vreemd land. Som migen zijn voorbereid, an deren doen een soort sprong in het duister. Gezagvoerder Zoethout stuurt inmiddels zijn ma chine dwars over Java: de Merapi steekt zijn top door de wolken en Djocja ligt beneden ons. En daarna is het de eindeloze zee tot aan Australië toe. Perth - - - d. l. yr; ;ri.f r\E FRANSE Nationale Vergadering ^is gisteren zes dagen voor liet einde van de parlementaire vacantie bijeen gekomen voor een debat over het eco nomische en sociale beleid van de re- gering-Laniei. Het parlementsgebouw werd streng bewaakt, aangezien zich ongeveer tweeduizend demonstranten op het pl°in ervoor hadden verzameld. Kleine groepen personen werden door gelaten om verzoekschriften aan de re gering aan te kunnen bieden. Hierin werd om loonsverhoging en om schor sing van strafmaatregelen tegen de deelnemers aan de stakingen van ..Au gustus jl. gevraagd. Het debat werd geopend door de so cialistische oud-minister Dupreux en zal Donderdag en Vrijdag worden voortgezet. Laniei zal zelf waarschijn lijk Donderdag of Vrijdag aan het woord komen. De regering vertrouwt er op, dat zij een stemming zal overle ven. De socialisten hebben een voorstel van de communisten, om gezamenlijk tegen de regering op te t oden. verwer pen. MORGENMIDDAG om half zes start de KLM-Liftmaster „Dr ir Damme" met gezagvoerder Kooper op de bok voor de luclitrace LondenChristchurch. Kort na de DC 6 A kiest de grootste concurrent van de KLM-machine, de Vickers Viscount van de British European Airways het luchtruim, gevolgd door de Hastings van de Nieuw Zeclandse Luchtmacht. De handicaprace zal op dat ogenblik een aanvang hebben genomen. De trotse toesteilen zullen evenwel spoedig worden achterhaald door de pijlsnelle Canberra's van de RAF en de Australische Luchtmacht, die zullen pogen binnen het etmaal de 19000 km, welke de Britse hoofdstad van Christchurch scheiden, af te leggen. Wie zal deze races winnen? Zal Kooper treden in de voetstappen van Parmen- tier. Zal de „Dr ir Damme" het wapenfeit van de „Uiver" evenaren? Zal Hodges, Press of Burton zijn Canberra PR 3 in de snelheidsrace naar de zege vliegen of zal de Canberra B2 van de Australiër Cuming of het toestel van Raw de erepalm in Nieuw Zeeland wegdragen? Hoe het zij. de gehele wereld volgt in spanning de Christchurch-race. Ter gelegenheid van deze titanenkamp in de lucht hebben wij bijzondere voor zieningen getroffen om U op de hoogte te houden van de stand in de race. Aan de gevel van ons kantoor VOORDAM 11 ALKMAAR is een drie meter brede kaart van de route aangebracht, waarop wij van uur tot uur de stand in de race zullen bekend maken. Niet alleen overdag, doch ook 's avonds zult IJ voor ons kantoor, alwaar tevens door middel van bulletins bijzonderheden over de wedstrijd zullen worden gepubliceerd, de Christchurch- race kunnen volgen. -i: ^USTRALIÉ was niet vriendelijk, toen tvij het in de lucht naderden. Uitgedroogde zoutmeortjes. grauw en bruin en roodachtig land en verspreide bosjes, die er van hoven als uit de krachten gegroeid» bloem kolen uitzien. Bovendien woestijn, onafzienbare vlakten, die door de zon nauwelijks tot enig leven schijnen te kunnen worden gewekt. Ik durf gerust te bekennen, dat de aankomst in Perth een desillusie voor mij was. Een naakt vliegveld, geen vriendelijk licht op de wegen rondom een onbekende stad. Ge weet wel: die tekenen van leven, lie iemand als het ware met open aruien ontvangen. Ik verlangde naar mijn hotel, een bad en een bed en ik stond in mijn shorts (voor Singapore en Djakarta) in de prikkelende leutekou van Australië te huiveren. Het vias niet genoegelijk, deze zwijgzame groep afgebeulde, mensen, die zelfs niet door de vriendelijkste zorgen van ons stew ardesje. Gemma vau Engelen uit Alkmaar, tot enig optimisme kon worden gebracht. Ik heli mijn mond gehouden en ik zweeg nog toen ik in bed stapte. Dat was dan Australië. Op het eerste gezicht. o '■Una l Kings Pare. jn GEDACHTEN ^telde ik me dc vraag of het ook liefde op liet eerste ezicht zou kunnen worden. Want wèl wist en weet ik dat dit werelddeel een nieuw vaderland voor talloze land genoten is gaan betekenen en in de toekomst zal worden, maar goed geld verdienen is één ding. gelukkig zijn een tweede. Onder geluk versta ik niet het bezit van een huis, van een lapje tuin eromheen, een auto en géén schul den: onder geluk versta ik nog aitijd en misschien ouderwets zaken van andere orde, die iets met hart en ziel van de mensen hebben te maken. Indien ik ooit van mensen ben gaan houden, lezers, dan is het wel op deze vlucht van Amsterdam naar Perth ge weest. Ge ziet ze dan in hun ware ge daante, zodra de eerste verlegenheid van kennismaking voorbij is en met de dassen en schoenen (vanwege de warmte) ook de aangeleerde uiterlijk heden van omgangsvormen in het Sky- masterse bagagenet zijn verdwenen. Ik ben van ze gaan houden om zo vele blijken van naastenliefde tegen over anderen, die niet zo gemakkelijk al die indrukken konden verwerken; ik heb ze bewonderd, wanneer ze op hun eentje de moeilijkheden van wat achter hen lag zaten te verwerken, met de handen onder het hoofd, of met de ogen gesloten, tegen de leuning van hun stoel. Het is waarachtig géén won der geweest, dat er in de KLM-ma chine de Overloon op deze reis zo wei nig is geslapen. Er was tijd genoeg, maar de geest kon geen rust vinden. Ik wil U wel bekennen, dat ik de volgende morgen, toen de journalisten m Perth achterbleven en de overigen naar Melbourne doorgingen, ergens midden op bet vliegveld ben gaan staan. Met een zakdoek in mijn hand. Ik merkte ineens een paar collega's, die goede vrienden zijn geworden, naast me. En ik verzeker U. dat wij vieren héél wat moeite hebben gehad om niet bliksems sentimenteel te doen. toen ónze machine en ónze be manning en ónze emigranten in de daverende start langs ons vlogen. Dat we als gekken hebben staan wuiven, toen gezagvoerder Bilt Zoethout de dc emigranten in den beginne de groot ste moeite hebben met te wennen aan de volkomen nieuwe omstandigheden, waaronder zij zullen moeten leven. De vraag is voor mij niet deze simpele: of zij méér kansen tot slagen dan tol nul- lukken hebben. Een in bet oog van dc wereld geslaagd, mens kan naar maal staven van de geest een fenomenale mislukkeling zijn. Het zijn dus niet de materiële ver worvenheden, die de mens maken. Het eerste probleem waarvoor ik naar mijn gevoel kom te staan is dan ook of hier in Australië de condities aanwezig zijn, waaronder mensen, die uit de oude culturele wèst-europese wereld konen zelfs al hebben zij feitelijk aan deze' cultuur nimmer deel gehad ergens een samenleving kunnen opbouwen, waarin niet alleen de zakelijke bereke ning. maar heel andere waarden de male van hun geluk bepalen. En u zult mij niet kwalijk nemen, dat ik eigenlijk tranen kon huilen bij de gedachte aan dat lieve Amsterdamse meisje in onze machine, die straks gaat trouwen, maar die eigenlijk in haar hart niet eens meer wist of zij van die jongen, die lang tevoren was geëmigreerd nog wel zou houden Van de oplossing van deze vragen, want er zijn er meer. zal wel afhan gen in hoeverre emigratie positief nieuw geluk voor een groep landgeno ten kan betekenen, die bepaald een p'aats in mijn hart zijn gaan innemen AAN DE uitzending van de Superb zijn enige dagen van. drukke be sprekingen in de, Britse' boofejstad yoor- cgaan. ChurchilT confereerde dé h otste dagen herhaaldelijk nfet mili- •Ktaire <sn burgerlijke autoriteiten Reeds Zondag vertrok de Snperb met ver- j r.egeide .orders. Toen at ging liét "ge rucht. dst Guyana het doel van de reis was, maar officieel werd er niets be kend gemaakt. De gissingen zijn ech ter juist gebleken. In het begin van dit jaar werd er in Brits-Guyana een nieuwe grondwet afgekondigd, welke aan alle bevol kingsgroepen het kiesrecht waarborgde. Bij de in April gehouden verkiezingen behaalde de progressieve volkspartij achttien van de vier en twintig zetels in de Nationale Vergadering. Er wsrd èeb 'regering van" zéTenministers on der leiding vair, de Igider der partij, de ..communistische fandarfc Tsjeddi Jagan. gevormd, Jagan is een Indiër, zijn echtgenote, die eveneens een voor aanstaande plaats in de partij inneemt, is in Chicago geboren. De crisis werd acuut, toen Jagan de zer dagen de eis stelde, dat Engeland dekolonie onafhankelijk zou verkla ren. Zijh regering verleende boven dien zeer nadrukkelijk steun aan de J^OMNGIN Juliana heeft gister middag incognito een bezoek gebraelit aan ..Ome Jan" van Zut phen. de voorzitter van Zonne straal". die vandaag zijn 90ste verjaardag viert. Om half vier arriveerde de Koningin aan de woning van Jan van Zutphen aan dc Loosdrechtseweg le Hilversum. Hel hoge bezoek was voor de Zon- neslraal-voorzitler een volkomen verrassing. Diep onder de indruk dankte hij de vorstin voor haar gelukwensen, die zij vergezeld deed PH-TLW een bochtje hel draaien en recht over ons heen ten afscheid scheurde. Ik voelde me een heel klei ne jongen. Doodgewoon. £)ATZELFDE akelige gevoel kreeg ik op deze Eerste Australische dag op nieuw toen ik voor het eerst Perth in daglicht aanschouwde. Deze stad is jong. Dat is uiteraard geen verworven verdienste. Jong zijn is vaak een geluk, mits de kiemen aanwezig zijn of wor den gelegd voor een groei naar vol wassenheid. die redelölre wijsheid in houdt. Ik kan inii voorstellen, vandaag be ter dan tüdcns mijn reis hierheen, dat pAGEL AD. ninl.rijk en line- rika hespreken op liel ogenblik een voorstel, om een niet aanvals verdrag niet de Sovjet-Unie te sluiten, dat dit land bepaalde ga ranties zou geven ten aanzien van Duitsland. Oostenrijk en Korea, zo lieefl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, te IFashinglon verklaard. Hij antwoordde aldus op een vraag naar het voorstel, dat Adlai Ste venson aan president Eisenhower heeft gedaan. Dulles meende, dat de V.S., doordat zit troepen in Europa hebben, van deelneming aan zulk een pact niet zouden kunnen worden uitgesloten. De minister gat echtei als zijn me ning te kennen, dat het*handvest der verenigde Naties in feite een niet- aanvalsvei drag tussen de deelnemen de staten is. Hij achtte het evenwel in bepaalde gevallen passend, te zoeken naar eer. andere werkwijze. Op een vraag, of het bedoei i». "ei- drag de bestaande grenzen van de Sovjet-Unie zou waarborgen, ant woordde Dulles, dat op het ogenblik tussen de Westelijke mogendheden en West-Duitsiand overleg gaande is over vele mogelijke combinaties en omzet tingen. Alle leden van de NAVO wor den van deze besprekingen op de hoogte gehouden. De Verenigde Staten zoeken zeei in tensief naar een oplossing voor de be staande spanningen. Voordat zij echter met de Sovjet-Unie zee gaan, dient deze eei. concreet bewijs te geven van de oprechtheid an haar bedoelingen. Er is nog geen sprake weer geweest van een bijeenkomst van de premiers der Westelijke Grote Drie. - Volgen» onbevestigde berichten zijn boven het Noorden van Canada Russi sche verkenningsvliegtuigen waargeno-, men. gaan \au een groot bloemstuk, dal in de auto was meegebracht. JYE KONINGIN uitte haar bewonde- ring over de vitaliteit van de negen tigjarige. die op zijn beurt informeer de „Hoe gaat bet met de kinderen?", welke vraag H.M. met een „uitste kend" beantwoordde. In kleine kring, waarbij ook onder meer mevrouw Van Zutphen aan wezig was. vertelde ..Ome Jan" op verzoek van de Koningin vervolgens over zijn werk voor cm t b.c.-bestrij- ding en zijl wens om het sanatorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en recreatie-oord. Hij dankte H.M.» daarbij, dat zij bereid was geweest als beschermvrouwe van het comité, dat de inzameling daartoe regelt, op te treden. De Koningin luisterde- met grote be langstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een geboren vertel ler is en ook ditmaal met menige vro lijke kwinkslag zijn hoge bezoekster aan het lachen bracht. Het bezoek van de Vorstin duurde ongeveer een uur. Haar komst was onopgemerkt geweest, maar bij het verlaten, van Jan van Zutphens woning had zicli buiten een flink'e menigte verzameld, die de Koningin hartelijk toejuichte. stakingen in de suikerindustrie van het land en kantte zich scherp tegen het besluit van de gouverneur, om politie voor het handhaven van de orde naar de plantages te zenden. De leans be stond, dat het kabinet de werkgevers zou pogen te dwingen tot erkenning van de door de partij beheerste vak verenigingen. Al deze berichten hébben geleid tot een bijeenkomst van de Geheime Raad te Londen onder voorzitterschap van koningin Elisabeth en tot de reeds ge noemde maatregelen van de Britse re gering. De gezagvoerders in de Christ? eh'ureJ\race 'hebben.Maandagavond on der couvert hun routes in moeten le veren' Üïij hët"Air-race Committee", dit voor het geval de reddingsdiensten langs de route zouden moeten wor den gewaarschuwd en voor controle door de autoriteiten van de racê op de stopplaatsen. In Engeland geeft men in de han- dicaproce de KLM d. beste kansen, doch deze maatschappij zelf is lang niet zeker van de eerste plaats en ziet in de Engelse verklaringen een duidelijke afleidingsmanoeuvre. HE 27-JARIGE repetitor uit Biltho- ven, mr W. IC F., die op 12 Mei door de Utrechtse rechtbank tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens moord op zijn vader, de oud- gemeentesecretaris van Amsterdam, en tot poging tot moord op zijn broer, hoorde gisteren in hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof de pro cureur-generaal, mr J. F. Hoeffelman bevestiging van het rechtbankvonnis tegen zich eisen, behalve ten aanzien van de op te leggen straf. De procu reur-generaal vroeg het Hof verdachte twaalf jaar op te leggen, door te bren gen in een bijzondere strafgevangenis, met de bepaling, dat hij daarna ter beschikking zal worden gesteld van de Regering om van harentwege in een gesticht te worden verpleegd. Verwachting tot hedenavond: VERSPREIDE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en droog weer. Over wegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Donderdag: Zon op 6.52, onder 18.02 Maan op 7.31, onder 17.36 VOLGENS een door Keuter aange haald bericht van het üostduitse nersbureau A.D.N. hebben twee Ne derlandse militairen politiek asyl In Oost-Duitsland gevraagd. De namen van de betrokkenen, die op 25 Sep tember in Oost-Duitsland /ouden zijn aangekomen, worden opgegeven als Robert YVilleminus Louwnian, leger- nummer 320119228. en Robert W'an- rooij, légert»"320302112. In een door ADN gepubliceerde verklaring zeiden zij het hiel eens te zijn met „wat er op liet ogenblik in Neder land gaande is". Leden van de Nederlandse militaire missie te Berlijn deelden mee, dat zij niets over de kwestie wisten. Zij voegden hieraan toe, dat er m Berlijn geen Nederlandse militairen zijn gele gerd. Van bevoegde zijde vernemen >>"ij echter, dat het hier een geval van desertie betreft. Bedoelde militairen, R. W. Louwman en R. Wanrooij, zijn sinds 6 September 1953 niev in hun garnizoen teruggekeerd. Met de oefe ning „Grand Repulse" heeft deze de sertie niets uitstaande. Men acht het /oer onwaarschijnlijk, dat do beide militairen asyl zouden hebben ge vraagd achter het „ijzeren gordijn".

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1