Reshevsky strafte een dubieus pionoffer van Euwe af I <$CKT4/> Meerderheid in de Eerste Kamer voor grenswijziging Utrecht i BUISMAN DE WONDERE WAERELT Vragen staat vrij V Di' Drees in kasteel van Kaapstad Chefarine„4" doet wonderen Smyslov deed het kalm aan Kees Rijvers was blij en verbaasd Ook A.R.-fractie stemde vóór Vier dagen cel voor bromfietser Bronstein tegen Szabo goed op dreef Felle brand te Hengelo Onderzoek heropend in oude moordzaak Onze Herinnerings prijsvraag Negen maanden voor luit.- kolonel van Luchtmacht s *W' 65 Ct. Onvergetelijk - Onveranderd Gedachten over vorming van een „district" Verschoten plastic Testament maken Nasi Goreng Rijwielstalling Bruiloftskosten Amerikaans goud Meubelen verzetten Wij kochten Fiets op afbetaling Glas of kristal Ambonezen en het landbou wpensioen Test-case voor rechtbank te Rotterdam WOENSDAG 1 OCTOBER 1953 (Advertentie Ing. Med.) ue Z/Uidarrikaanse regering aeeit gisteren in het zeventiende eeuwse kasteel van Kaapstad een noenmaal aangeboden aan de Nederlandse pre mier, dr W. Drees, die een kort be zoek brengt aan Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse premier, dr Da niël Malan, bracht een heildronk uit op Koningin Juliana en dr Drees een op Koningin Elizabeth. De eetzaal was versierd met vlaggen van de Neder landse Verenigde Oostindische Com pagnie en de Britse East India Com pany. Dr Malan zei in zijn welkomstwoord, dat Zuid-Afrika nu voor de eerste maal in zijn geschiedenis van 300 jaar bezoek mocht ontvangen van een Ne derlandse premier. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, zo zei hij, maar verscheidene, doch Nederland wordt meer dan ardere als moederland beschouwd. „Zuid-Afrika moet gezien worden als een dochter van Nederland. Wij in Zuid-Afrika vergeten dat niet Wij hopen ook, dat Nederland zijn dochter Zuid-Afrika niet vergeef", aldus premier Malan. DE PRINS VANDAAG WEER THUIS Prins Bernhard, die op weg van Tanganyika naar Spesterberg gisteren te Rome aangekomen was, is daar van morgen vertrokken en hoopt in de loop van de middag weer thuis te zijn. De Prins landt op het vliegveld Soester- berg. te beoordelen stelling, Reshevsky Euwe 10, KeresStahlberg afgebro ken in gewonnen stelling voor Keres, SmyslovBoleslavsky VaVa, Geiler Kotov afgebroken in gewonnen stel ling voor Kotov. (Van een speciale verslaggever 0R EUWE ONDERVOND in de twintigste ronde van het candidaten- tornooi in de opening van zijn partij tegen Reshevsky geen enkele moeilijkheid. In zijn pogingen echter om de pionnenmeerderheid op de damevleugel te mobiliseren, heeft onze landgenoot een pionoffer gebracht, dat geen betrouwbare indruk wekte. Reshevsky heeft dat op handige wijze aangetoond. Hoewel de kleine Amerikaan in het eind spel in tijdnood kwam te zitten, maakte hij het dr Euwe vreselijk lastig. De Amerikaan bedacht de ene giftige zet na de andere en toen hij precies op tijd zijn 40e zet had gedaan, bleek dat onze landgenoot meteen kon opgeven. CMYSLOV deed het in zijn partij 13 tegen Boleslavsky kalm aan. Reeds na zeventien zetten werd de partij remise gegeven. Bronstein schudde tegen Szabo als een volleerd goochelaar allerlei moois uit zijn mouw. In het begin van het middenspel was eigenlijk iedere zet die hij deed een verrassing, en na 20 zetten had hij een klein maar duide lijk overwicht in handen. Szabo ver dedigde zich echter meesterlijk. De Rus heeft nog een verrassend pion- offer gebracht, en daardoor bereikte hij dat zijn lopers een geweldige ac tiviteit ontplooiden. Wat er nu echter gaat gebeuren is hele ïaal niet duide lijk, en het vervolg van deze partij kan dan ook met spanning tegemoet worden gezien. Twee andere partijen werden even eens onderbroken. In de partij Gligo- ric—Averbach is remise vrijwel zeker, maar Kotov zal zijn partij tegen Gelier zonder twijfel winnen. Hij is twee pionnen voor en dit overwicht moet ondanks de aanwezigheid van ongelijke lopers voldoende zijn. Reeds eerder had de pianist Taima- nov in een met zwier uitgevoerde slot- aanval een einde gemaakt aan de kansen van de jonge Petrosian. Tai- manov kwam door een onverwachte loperzet in het voordeel en voor zijn tegenstander bekomen was van de schrik kwamen de witte stukken van alle kanten opzetten om de vij andelijke koning in een matnet te jagen. Ook Keres is stevig in de run ning gebleven, want zijn partij tegen Stahlberg werd in gewonnen stelling voor de Rus afgebroken. Lange tijd was dit een loopgraven-gevecht, maar tegen het einde van de speeltijd kon Keres een bres in de vijandelijke verdedigingslinie slaan en daar door perste hij zijn strijdkrachten met ge weld naar binnen. De uitslagen luidenTaimanov Petrosian 10, GligoricAverbach afgebroken in gelijke stelling, Bron steinSzako afgebroken in moeilijk Het was een opgewekte Kees Rijvers, die de heer L. Brunt, secretaris-pen- nignmeester van de KNVB, Dinsdag avond op Schiphol kon begroeten. „Ik ben blij weer eens in Nederland te zijn. Maar hoe zit het voorlopig Nederlands elftal in elkaar?" vroeg hij. En toen hij ingelicht was en vernam, dat de links binnenspeler nog niet was aangewezen, merkten de douane-ambtenaren en KLM-personeel op, dat die N.N. natuur lijk Kees Rijvers was en dat men dat zo lang mogelijk geheim had gehouden. Op de verwonderde blik van Rijvers, repliceerde de heer Brunt, dat die plaats natuurlijk niet door Rijvers zou worden bezet en dat de Keuze-Commissie vlak voor de wedstrijd wel bekend zou ma ken, wie als linksbinnen zou spelen in het voorlopig Nederlands elftal. De stand luidt thans: 1. Smyslov I2'/a pnt uit 19 partijen;; 2. Reshevs ky 12 pnt (19); 3. Bronstein lOVa pnt 1 afgebr. partij (19); 4. Najdorf 10 pnt (18); 5. Keres 9V4 pnt 1 afgebr. partij (19); 6. Boleslavsky 9*/a pnt (18); 7. Petrosian 9Va pnt (19); 8. Geiler 9 pnt 1 afgebr. partij (19); 9. Taimanov 9 pnt (18); 10. Euwe 8Va pnt (19); 11. Kotov 8 pnt 1 afgebr. partij (18); 12. Szabo 8 pnt 1 afge broken partij (19); 13.. Gligoric 7Va pnt 1 afgebr. partij (18); 14. Aver bach 7'/a pnt 1 afgebr. portij (19); 15. Stahlberg 5 pnt 1 afgebroken partij (19). Door een felle brand is in de nacht van Maandag op Dinsdag in Hengelo (Gld.) een meubelfabriek geheel uitge brand. Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren gevestigd, ging in de vlammen op. Volgens een voor lopige raming bedraagt de schade 150.000 a 200.000 gulden. De brand brak ongeveer te kwart voor vier uit en het vuur greep zeer snel om zich heen. Door het spoedig in grijpen van de plaatselijke brandweer, die werd bijgestaan door haar collega's uit Zutphen, Vorden, Ruurlo, Zelhem en Doetinchem, was het mogelijk het vuur te localiseren, waardoor een nabij gelegen schoenfabriek gespaard bleef. De Egyptische justitie heeft het on derzoek inzake de moord op de Ne derlandse journalist mr G. Kamphui- sen heropend, omdat zij nieuwe aan wijzingen aangaande de identiteit van de daders meent te hebben. De ver denking is gevallen op vier mannen, van wie er twee reeds voor een ander feit tot de strop zijn veroordeeld. DE KLEINE Mikkie Muis, een langharig zwart-met-beige hondje, van o.a. Belgische kom af, is door een jury van dierenvrienden onder meer dan honderd riva len tot het gezelligste hondje van Amsterdam uitgeroepen. Zijn over gelukkige meesteres heeft de breed lachende kam pioen een omvangrijke dierendagse kluif ge schonken. De officiële hoofdprijs voor de win naar was een halsband met een riem, maar dat schijnt ons voor de ge-« zellige Mikkie Muis nu direct niet de ideale be loning. HE BELGISCHE lucht- vaartmaatschappij Sa bena, welke binnenkort een nieuwe luchtverbiu- ding tussen Manchester en New York opent, was aanvankelijk van plan geen landingen meer te maken op het Ierse vlieg veld Shannon, maar rechtstreeks van start naar finish te vliegen om aldus tijd en geld te spa ren. De Amerikaanse reizigers hebben echter volkomen onverwacht fel geprotesteerd tegen deze wijziging. Zij geven aan de goede en goedkope whisky in Shannon ver de voorkeur boven het sparen van tijd en geld door met droge kelen dóór te vliegen. Dus landt de Sabena, die er geen flauw idee van had, dat de whisky in Shan non zo populair was, voortaan wèl op deze Ierse luchthaven. flOG EEN hondenver- haal. Meneer Boos- man uit Kansas City (in de V.S., zoals u weet) plaatste een advertentie waarin liij vijftien dollar bood aan degene, die zijn weggelopen viervoeter terugbracht. Door een zetfout kwam, echter in de krant te staan: een beloning van 1500 dollar. Sindsdien zijn minstens vijfhonderd mensen met vijfhonderd honden aan zijn deur geweest, maar de hond Queenie was er niet bij. Het waren ban ge dagen voor meneer Bosman, die tot zijn, ge luk Queenie tenslotte zelf terugvond, zodat hij zelf de 1500 dollar ver diende. Een buitenkans je.... hl verband met een overvloed van kopij publiceren ivij no. 8 van onze prijsvraag „Kunt U zich nog herinnerenin ons blad van morgen. De redactie. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 55-jarige reserve luitenant kolonel W. B. van de Kon. Luchtmacht veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en ontslag uit de militaire dienst. De advocaat-fiscaal had twee jaar met aftrek en ontslag uit de dienst ge- requireerd. De krijgsraad had hem eer der veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek en ontslag uit de dienst. Overste B. was destijds hoofd van de Luchtmaehtaanschaffingsdienst en had zich in deze functie aan enige misdrij ven schuldig gemaakt. "O 2 6> 00 V. jfg 'tWlM S? American cigarettes (Advertentie Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) JN UTRECHT gaat de vlag in top en in de randgemeenten wordt hij halfstok gehesenNa een ruim veertigjarige voorbereiding heeft thans ook de Eerste Kamer, nadat de Tweede er enige tijd geleden haar fiat aan had gehecht, de grenswijziging goedgekeurd. De opper vlakte van Utrecht, thans 2200 ha, wordt met 3700 ha vergroot. Er komt ruimte voor woningbouw en voor industrievestiging en een aan tal wijken, dat organisch reeds bij Utrecht behoorde, zoals Hoograven in Jutphaas, Tuindorp in Maartensdijk en Nieuw Zuilen in de gemeente Zuilen, zullen voortaan ook bestuurlijk tot de gemeente Utrecht be horen. r\E TELEURSTELLING in Zuilen, in Maartensdijk, De Bilt en Jutphaas spruit begrijpelijk voor een belang rijk deel voort uit sentimentsoverwe gingen. Op de Eerste Kamer heeft dat echter niet zoveel indruk gemaakt, dat zij haar verstandelijke en onge twijfeld ook verstandige beoordeling van de belangen, die tegen elkaar moesten worden afgewogen, daardoor ook maar enigermate heeft laten be- invloeden. Integendeel, met een nog duidelij ker meerderheid dan in de Tweede Kamer ging zij accoord met het des betreffende wetsontwerp. Uit de in de middag gehouden speech van de Christelijk-Historische heer Reyers bleek, dat zijn onver zoenlijke houding tegen deze „an nexatie door Utrecht" niet door al zijn fractiegenoten gedeeld werd. Hij sprak slechts namens een deel hun ner. En de anti-revolutionnaire heer Tjalma, wiens beschouwing over het wetsontwerp allesbehalve een plei dooi vóór de grenswijziging was; kwam aan het slot van zijn betoog met de verrassende verklaring, dat de voorbereiding van Utrechts grensuit- breiding haar veertigjarig jubileum al overleefd heeft en dat verwerping onvermijdelijk naar een nieuw jubi leum zou voeren. De taak van de Eerste Kamer is een andere dan van de Tweede, zo merkte hij op. De Tweede heeft in het oorspronkelijke wetsontwerp een aantal wijzigingen aangebracht. Bij nauwkeurige over weging daarvan moest hij tot de con clusie komen, dat zijn fractie het vóór voor het wetsontwerp behoorde uit te spreken. Daarmede was de A.R.-partij om. De TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i F 0.75 (Advertentie Ing. Med.) WE MOETEN helaas een lezeres teleurstellen. Die verkleuring in haar plastic-lampekap is niet meer ongedaan te maken. rvE LEZER die graag wil weten of hij zijn testament kan maken zo danig, dat zijn vrouw alles krijgt en de kinderen niets, moeten wij teleurstellen. Het is niet mogelijk te bereiken dat de kinderen hun wettelijk erfdeel niet kunnen op eisen. Lezer kan het beste even gaan praten met een notaris. CN NIET nazi-goering zoals we eens op een spijskaart lazen. We kunnen dit recept wel geven. Lezeres kan het zelf vereenvoudi gen, desgewenst. De kruiden zijn wel te krijgen. Zes honderd gram rijst. Verder 2 flinke ui'en, 2 preien, 2 knoflookpitten, 1 theelepel ke toembar (koriander), Vz theelepel komijn, 1 theelepel sambal (of min der) wat zout, 2 ons vlees,, als het kan 1 ons gepelde garnalen, 50 gr. olie (slaolie), een dunne ommelet van twee eieren en verder wat pe per en zout. Tenzij men een rijst- stomer heeft, handele men als volgt: de rijst 10 minuten koken, in een vergiet doen en met koud water overspoelen. Dan de vergiet in een pan kokend water hangen en de pan flink afsluiten. Droog en gaar stomen in ongeveer 20 minu ten. Een ui, samen met de kruiden en de knoflook flink fijn wrijven, de andere ui in reepjes snijden en dit alles in boter bruin bakken. De heel fijn gesnipperde prei hieraan toevoegen en mee laten bakken. Het in blokjes gesneden vlees er door roeren. Ten slotte de rijst le pel voor lepel hier bij voegen, zo dat de rijst mee lichtgeel wordt gebakken. Nu de garnalen er door. reepjes ommelet er overheen en het geheel opdienen, eventueel met stukjes komkommer of kroepoek. Een goede nasi goreng is dus we! bewerkelijk. INDIEN U een ruimte heeft waar u rijwielen stallen kunt, is er geen enkele J'eden waarom u deze niet zou verhuren. Als u geen re paraties of verkoop verricht, maar zuiver alleen rijwielen stalt, zult u geen vergunning nodig hebben. PEN LEZERES vraagt hoe als re- gel de kosten van de bruiloft worden verdeeld? Er is wel een soort ongeschreven wet, die hier onder volgt. Onder de drang van de omstandigheden wordt hier, al naar gelang die omstandigheden zijn, veel van afgeweken. Normaal draagt de bruidegom de kosten van de huwelijksvoltrekking ten stad- huize en (eventueel) in de Kerk, het bruidsbouquet, de corsages, de geschenken voor de bruidsmeisjes en jonkers. De kosten aan' de bruids stoet, het déjeuner na de huwelijks voltrekking, de toiletten van bruid en bruidsmeisjes worden gedragen door de ouders van de bruid. Het diner na de trouwreceptie door de ouders van de bruidegom. Het is inderdaad jammer dat al lerlei oude en vaak zinvolle ge bruiken in deze nuchtere tijd ver vallen, zoals rijst-strooien, een oude schoen aan de auto binden etc. AF DIT wel goud is? Amerikaans goud is een metaalalliage van minder dan 14 karaats goud. In ons land wordt dit dan ook niet meer onder goud gerekend. In Amerika en Engeland gebruikt men het voor goedkope sieraden. Door poetsen is het goed te houden. Laat het u dus in geen geval aan smeren als goud. MATUURLIJK mag lezeres de meu- beien op haar kamer zetten naar eigen smaak, ook op die gemeubi- leerd-gehuurde kamer. De verhuur der mag tegen haar wil de kamer niet betreden. Leeg of gemeubi leerd verhuurd maakt geen ver schil uit, ook niet inzake de op zegging. Ze mag verder de kamer naar eigen inzicht versieren of meubelen bijplaatsen of smaakvoller gor dijnen hangen, als die andere maar goed worden bewaard. pR ZIJN kwesties die in de brie- ven steeds weer opduiken, als vaste klanten mogen wij wel zeg gen. Tot die kwesties behoren al tijd zaken waarvan men „later" spijt kreeg. Ze beginnen zo een voudig. Aan de deur komt een col porteur of colportrice, die boeken of een kleed of enige andere be geerlijke zaak voorhouden. Betaling, geen zorg. Tekent u maar even dit briefje, dan betaalt u iedere week en wat is eenvoudiger. Nog afge zien van de kwestie dat die aan de deur gekochte zaken nog al eens tegenvallen, komt later de narig heid. Want wee. als, de betaling even moet worden gestopt. Dan krijgen wij later een brief, waarin alles omstandig wordt uiteen ge zet en gedachten naar voren ko men, die niet kunnen worden ver- werkelijkt. „Als ik minder aanbied dan kunnen ze me toch niets ma ken, want ik WIL toch wel be talen? Of: ik wil wel, maar door die of die reden kan ik niet en dat is toch een geldige reden? De (bit tere! werkelijkheid is dat er geen enkele reden kan worden aange voerd die voor de Kadi effect sor teert, de enkele zeer bijzondere uit zondering daar gelaten. Men heeft gekocht en men moet dus betalen. Dat is eenvoudig en duidelijk. De les: alvorens zo'n „briefje" te teke nen denke men zorgvuldig na en men denke zo mogelijk een stuk vooruit. En vooral wanneer men koopt van onbekenden aan de deur. IAAT HADDEN we ook anders kun- nen stellen, maar laten we het eenvoudig doen. Iemand kocht jaren geleden een fiets voor f 250 op gedeeltelijke termijnbetaling. Dat laatste gebeurde op. een boekje. De laatste storting was f 60 en de vrouw van de fietsenmaker boekte dit af op het boekje. Thans na twee jaar komt de fietsenmaker op eens om die f 60. Enhet boekje is er niet meer. Leiden is in last. Want de positie van onze lezer is niet fraai. De boekhouding van de leverancier is bewijs, althans in de bewijsvoering van waarde. Lezer kan op geen enkele manier bewij zen. zelfs niet met getuigen, dat hij betaalde. Wij krijgen vaker de vraag: hoelang moeiten wij kwi tanties etc. bewaren? Wel, bewaar stukken die op een zaak van enige waarde betrekking hebben, vooral niet te kort. Er zijn vergeetachtige lieden, die later last kunnen ver oorzaken! INDERDAAD is kristal ook glas Maar glas van een veel edeler ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. soort. Gewoon glas bestaat uit zand, soda en kalk. Kristal uit zand, loodmenie en potas. Buiten dien zijn er bij kristal allerlei din gen toegevoegd om de zuiverheid te vergroten. Of om kleur aan te brengen. In principe gebeurt het maken van kristallen voorwerpen nog op dezelfde manier en met de zelfde voorwerpen als 100 jaar ge leden. Dik glas lijkt groen, hetgeen komt door de ijzerdeeltjes in het glas. Kristal is, ook in dikke brok ken water-helder. Kristal laat zich verder herkennen door de zuivere toon, bij aantikken, E'EN LEZER heeft Ambonezen op zijn boerderij aan het werk ge had. Nu komt het pensioenfonds voor de landbouw om premie en de bedrijfsvereniging eveneens om premie. Daar is lezer een beetje boos om, want, schrijft bij, ik ben m.i. niet verplicht om dit te beta len want de Ambonezen worden toch door onze regering onderhou den „evenals mensen in een Rijks- opvoedings-gesticht". Wij kunnen dit niet met hem eens zijn. Ambon ezen zijn mensen die hier zijn van wege hun trouw aan ons land en onze Vorstin. Als ze werken, zijn ze ook volwaardige krachten. Wat de regering doet om hen te helpen is een kwestie, waar vrager geheel buiten staat. Ze hebben dezelfde rechten als alle Nederlandse ar beidskrachten, ook alle sociale wet ten zijn op hen van toepassing, wan neer er ergens werken. Dus zal vra ger dan ook moeten betalen. De vergelijking die lezer hierboven maakte gaat niet op! Dat zal wel duidelijk zijn. MENTOR. Tweede Kamer-fractie van deze poli tieke groepering had namelijk tegen het wetsontwerp gestemd. VIOOR DE rest kwamen uitsluitend voorstanders van de grenswijzi ging aan het woord. Dat wil zeggen: voor een aantal Eerste Kamerleden waren aanvankelijke bezwaren weg genomen. Voor anderen waren zij juist gerezen. Zo voor de heer De Vos van Steenwijk van de V.V.D., die Utrecht schromelijk te kort gedaan achtte. „Utrecht is nu een geplukte kip", zei hij, „maar we nemen dat, omdat we nog liever een geplukte kip heb ben dan helemaal geen kip". „En dat zegt De Vos!" riep zijn partijgenoot mr Wendelaar onder grote hilariteit van de Kamer uit. Aan de heer Reyers (C.H.) was zijn lange spreektijd van harte gegund: hij pleitte namelijk in een kring van bij na uitsluitend voorstanders van de grenswijziging ertegen. Als oud-burge meester van de kleine Utrechtse ge meenten Kamerik en Zegveld ging hem het offer, waartoe de randgemeenten van de provinciale hoofdplaats gedwon gen worden, wel bijzonder aan het hart. HE HEREN Sassen en In 't Veld lieten tenslotte him licht schijnen over het denkbeeld van de vorming van een „district", een publiekrechtelijk lichaam met als nauwkeurig beperkt doel: de verzorging van het algemeen belang, dat gemeenschappelijk is aan de grote stad en aan de tot het district behoren de randgemeenten, voor zover niet, naar 's wetgevers oordeel, elk dier gemeenten dat belang even goed of be ter afzonderlijk zou kunnen behartigen. Ongetwijfeld een interessant onder werp, dat voor elke provincie en voor elke streek betekenis kan krijgen. Mr. Sassen toonde zich sterk voor zo'n „dis trict" geporteerd en vroeg aan minister Beel, die gelaten achter de groene rege ringstafel al die welsprekendheid zat aan te horen, om op zijn afwijzing van deze staatsrechtelijke figuur terug te komen. Mr. In 't Veld achtte deze kwestie onvoldoende voorbereid, om er op dat ogenblik uitvoerig over van gedachten te wisselen. Na de verdediging van het Wetsont werp door minister Beel werd het ont werp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aantekening, dat de heren Gerretson, Vixseboxe en Reyers allen C.H. geacht wilden worden te heb ben tegengestemd. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat hjj voornemens is de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 13 October. Dan is o.m. aan de orde de Zondags wet. De verkeerskamer der Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een brom fietser, die onder invloed van sterke drank had gereden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier dagen. De zaak van de bromfietser was ais een z.g. „test-case" door de politie rechter naar de meervoudige kamer der rechtbank verwezen. Ter motivering van deze straf ves tigde de rechtbank allereerst de aan dacht op de bedoeling van de wet gever en was van oordeel, dat de wet gever duidelijk heeft gewild de onder drankinvloed rijdende bestuurders van voertuigen als regel te treffen met gevangenisstraf. De rechtbank overwoog verder, dat dit eveneens moet gelden voor de bestuurders van z.g. bromfietsen. Ten eerste, omdat bü dit vervoermiddel het metacentrum (zwaartepunt) hoog ligt, hetgeen aan de manoeuvreerbaarheid niet ten goede komt, in de tweede plaats omdat de rem-capaciteit naar verhouding gering is en tenslotte omdat de berij der van een rijwiel met hulpmotor, indien hij met ingeschakelde motor blijft rijden, zijn snelheid in het alge meen niet geheel naar believen kan verminderen. De rechtbank was daarom van me ning, dat van de berijder van een z.g. bromfiets geëist mag worden, dat hij lichamelijk en geestelijk volledig in staat is aan het verkeer langs de weg op in alle opzichten verantwoorde wijze deel te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 21