Acht Octoberfeest was vroeger een luidruchtige rel Grote Portretten-Prijsvraag enda Ontzet en bevrijding zijn niet dezelfde begrippen 1 REX-Theater Vervol De waardige viering van het ontzet begon pas in 1907 i i Anderhal verpleegt TER GELEGENHEID VAN DE 8 0CT0DER FEESTEN: X X X Oude belhamels aan het woord Alkmaars Ontzet 8 OCTOBER CONCERT VERZA MELEN OP HET DOELENVELD VOOR DE LEZERS VAN DE ALKMAARSCHE COURANT e HOOFDPRIJS F 100.- 2 Prijzen van F 25.- 10 Prijzen van F 10.- Totaal f 250.- aan prijzen Voorts een groot aantal prijzen van deelnemende firma's De uitslag wordt bekend gemaakt in ons blad van Zaterdag 24 Oct. a.s. STRIJK DE VLAG OP TIJD Middenstand komt bij U op bezoek De tijd moet het leed verzachten De grote Weense Operette-film Morgen geen vuilnisdienst Verdedigers laai beleid in het g Komt districtsbure Rijkspolitie in Alk Wedstrijd in pian GELD IN DE ETAL; WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 VANAVOND dan zullen we de inleiding beleven tot het 8-Octoberfeest, dat geen rechtgeaard Alkmaarder zal willen overslaan. Gisteravond nog zijn de commissies bij elkaar geweest om het resultaat van hun voorbereidingen mede te delen aan de voorzitter van de ontzetvereni ging, mr G. A. de Lange, en uit de besprekingen bleek wel, dat zelfs het kleinste onderdeel we denken aan de lucifers voor de fakkel dragers niet is vergeten. Een zo hechte organisatie kan niet in een paar jaar uit de grond worden gestampt. En zij is dat ook niet. De vie ring van de achtste October is eerst langzamerhand in de harten der Alkmaarders van betekenis gaan worden. Dat begon in 1907. Voordien was er van een feest nog geen sprake. De 8ste October was toen eerder een aaneenschakeling van relletjes, die vaak door de politie met geweld moesten worden beteugeld. Van een stadsfeest, waaraan door de bur gerij in haar geheel werd deelgenomen, was toen niets te bemerken. Alleen werd er door de drie ontzetverenigingen een feestavond belegd in de Harmonie en Diligentia en daarmee was de herdenking van het ontzet bekeken. TN het laatst van de negentiende eeuw en ook nog de eerste jaren na de eeuwwisseling was de herdenking van het ontzet van Alkmaar een dag voor de jeugd. Niet dat zij zich occupeerde met kinderoptochten of estafettelopen. Verre van dat. De viering bestond uit een ononderbroken serie baldadighe den. Wij hebben hierover ons licht eens opgestoken bij een paar belha mels uit die dagen 'en zijn terecht ge komen bij de heer Jacob Kes, thans in de eerbiedwaardige ouderdom van 71 jaar en verblijvend in het Hof van Sonoy. Zestig jaar geleden was die zelfde Jacob Kes een ijverig leerling van de Stadsschool (de tegenwoordige brandweerkazerne) en luisterde hij met zijn andere klasgenoten gespannen naar de verhalen die meester vertelde over het beleg van Alkmaar in 1573. Zij hoorden van Van der Mey, van Cabeljauw en Dirk Duyvel en ver voor de achtste October blaakten ze al van strijdlust. Ze verzamelden oude sleutels en spijkers en met deze attri buten en een stapel kruitjes wisten zij zich verzekerd van heel wat avon den uitbundige pret. Denk niet, dat de jeugd van toen wachtte tot het 8 Oc tober zou zijn. Reeds weken van tevo ren knalde het iedere avond in de Langestraat van de explosies, die de met kruitjes gevulde sleutels veroor zaakten als ze tegen de muur wer den geslingerd. De winkeliers, die in voetzoekers handelden deden in die tijd goede zaken Ook de bijna tachtigjarige Ernst J. F. Steinmeier weet daarvan mee te praten. Hij glundert nog als hij aan de roemruchte dagen van vroe ger denkt en hoewel zijn vader zelf politieagent was weerhield dit hem niet gillende keukenmeiden en rotjes in de hall van het politiebureau te werpen. Want daarom was het uit eindelijk begonnen. Eerst als de poli tie in versterkte formatie naar bui ten kwam het complete corps telde in die dagen ongeveer zes man be gon de spanning er pas goed in te komen. Menige jeugdige 8 October- vierder verhuisde naar het politiebu reau en menigeen liep in die woelige weken voor het eigenlijke ontzetfeest een paar geduchte tikken op met de gummistok. Van een waardige feestviering un toen zeker niet worden gesproken. Het werd ieder jaar zelfs erger. De Alk- maarse jeugd stelde zich tenslotte niet meer tevreden met het werpen van voetzoekers maar begon ook met het stoken van vuurtjes. Steigerpalen, scheepsluiken en fietsenrekken waren niet meer veilig en de brandweer kon geregeld klaar staan om de brandjes, die her en der oplaaiden te blussen. Ommekeer. JN die tijd was het, dat de heer Jac. Nachbar volgende maand wordt hij 69 een ingezonden stuk plaatste in de Alkmaarsche Courant, waarin hij zijn ontstemming uitsprak over de zacht uitgedrukt onwaardige wijze waarop het Allismaarse ontzet werd ge vierd. Hij sprak daarover zijn veront waardiging uit en vroeg zich af of Alk maar nu werkelijk niet met iets beters uit de bus kon komen. „Wat wil je?", vroeg voorzitter mr A. P. H. de Lange hem. „Er bestaat voor de ontzetdag niet de minste belangstel ling en ik geloof zelfs, dat het maar be ter is onze ontzetvereniging op te hef fen". Zo was de stemming in 1906. Het zag er naar uit, dat de herdenking van de grote dag uit Alkmaars geschiedenis voorgoed zou worden geschrapt, maar juist op dit dieptepunt kwam er een ommekeer. De grote ontzetvereniging, een van de drie verenigingen, die Alk maar telde, zag door een goede propa- De heer Jac. Nachbar verzamelde sinds 1907 alles wat met de ont zetviering had te maken. Hij was een van hen, die het feest in betere banen leidde. ganda-actie in drie maanden tijd haar ledental stijgen van zeventig tot zes honderd en op deze basis werd een pro gramma samengesteld, dat zijn weerga nog niet had gevonden. Want de heer Nachbar had terecht gezegd, dat het feest algemeen moest zijn. Dat het zich niet diende te beperken tot een gezel lige avond voor de leden, maar dat de gehele burgerij ervan moest genieten. Dat gebeurde in 1907. Sindsdien is van relletjes, brandstichtingen en baldadig heden geen sprake meer geweest. De achtste October was binnengeleid in een andere sfeer en zii zou daarin bli.uen. Tot heden ten dage en tot ver in de toekomst. Het programma stond dan ook in lijnrechte tegenstelling tot wat men ge wend was. Het begon om half acht met een reveille en een rondgang door de stad van het Stedelijk muziekcorps, om tien uur gevolgd door een optocht van 800 kinderen en vaandelwachten van de Alkmaarse verenigingen. Om 12 uur was er de plechtigheid bij hr-t Victorie beeld en om half drie begon het kerk- concert, waaraan de plaitselijke zang verenigingen hun medewerking ver leenden. Van drie tot vijf was er een muziekuitvoering op het Hofplein en van half zeven tct half acht vermeldde De heer Jacob Kes (74): „Feest was er nooit op 8 October. Alleen maar herrie en relletjes met de politie". Mijn wieg stond dicht bij de [Waagtoren, In 't hartje van de oude stad, Misschien heeft daardoor [Acht October Nog altijd op mijn leven vat. Want boven alle soorten feesten Bekoort het Acht-Octoberfeest, Al viert men het ook nog nog [zo sober Mij altijd nog het allermeest, 'k Zou niet graag de reveille missen Waaraan 'k als kind heb [meegedaan, Want 't is mij altijd nog een [vreugde, Die oude sfeer te ondergaan. Ik vind het fijn dat men nu óók eens Een gróte kinderoptocht houdt. Want die gaat nooit uit het [geheugen, Al wordt een mens ook nóg [zo oud. Nooit vind ik onze kaasstad mooier Dan op de dag van het ontzet, Met vlaggen van schier alle [huizen, Met trommels en met feest- [trompet. Straks tippelen weer de fanfares En drumbands dreunend door de [stad En gaat de jeugd in dichte [drommen Weer met de lampions op pad. En als de krans aanstonds [gehecht wordt Aan 't vrijheidsbeeld op [Alkmaars wal, Waarbij de schooljeugd weer [de lied'ren Van de Victorie zingen zal. Dan voelen wij ons, ondanks alles, Verbonden door de zelfde geest Van trouw, van vrijheid en [van vrede, En daarom vieren wij ook feest! JABSON. Gaarne vestigen wij uw aandacht op het op 8 October te geven concert in de Grote Kerk. Aan dit concert, georgani seerd door het Mannenkoor „Orpheus", zal medwerking worden verleend door het bekende knapenkoor „De Minne- streelen", o.l.v. van de 79-jarige diri gent Hubert Cuypers. De aanvang van het concert is gesteld op half acht, op dat na afloop het vuurwerk nog kan worden bijgewoond. De toegangsprijs is gesteld op f 1.25 p. p. en voor leden van de 8 Oct. Vereniging tegen de geredu ceerde prijs van f 0.75 p. p. Nog lacht de bijna 80-jarige heer E. J. F. Steinmeier als hij denkt aan de voetzoekers, die hij op 8 October tussen de menigte wierp. het programma „Marmergroepen op de Voordam door de turnverenigingen", Van 810 trok een lichtstoet door de stad, van 911 was er nog een muziek uitvoering en van half regen tot twaalf waren er feestelijke bijeenkomsten in de Harmonie en Diligentia. Die eerste gedegen 8 Octoberviering is een succes geworden. Weliswaar had men nog geen vat kunnen krijgen op het katholieke volksdeel, maar er was in ieder geval dit belangrijke winstpunt geboekt, dat de herdenking van de bevrijding van Alkmaar van de Spanjaarden op waar dige wijze plaats vond. Het zou tot 1924 duren voordat ook katholiek Alkmaar zijn bezwaren op zij zette en zich daadwerkelijk voor het feest begon te interesseren. Eertijds ging men algemeen van de gedachte uit, dat de strijd tegen de Spanjaarden uitsluitend gedragen werd door het ver- ..et tegen het katholicisme, maar de ge schiedenis wees uit, dat Alkmaar slechts een gering aantal aanhangers van de Nieuwe Leer telde en dat protestanten zowel als katholieken gezamenlijk op de wallen stonden om de belegeraars te weren. Want voor de Alkmaarders ging iiet om de Vrijheid. Zij wensten niet onder het iuk te staan van de overwel diger, welke godsdienst hij ook aan hing. Toen deze opvatting van 1573 zich ook van het katholieke volksdeel uit 1924 meester maakte, kreeg het ont zetfeest zijn algemene karakter, nat het thans nog diaagt. Een feest voor de ganse burge* ij ongeacht rang of tand. ongeacht welke levensovertuiging. Een feest voor Alkmaarders. Bij tal van kinderen, die morgen middag aan de grote kinderoptocht deelnemen schijnt nog een misverstand te bestaan over de plaats waar zij moeten verzamelen. Dit is het Doelen- veld, naast het Harmonietheater. De deelnemers moeten daar beslist voor twee uur zijn. Op dat tijdstip begint de jury met haar heoordelingswerk- zaamheden. VERLICHTING DRAAIDE PROEF Gisteren heeft Alkmaar al een voor proefje gehad van de altijd weer sprookjesachtige verlichting, die de buurtvereniging Verdronkenoord op 8 October aanbrengt op de Platte Stenen- brug, de Eenhoornbrug en langs de ka demuren. BURGERLIJKE STAND Geboren Elly G., d. van H. J. I-iutsch en T. Uitvlugt. Arie,. z. van A. Bal en D. Glas. Overleden: Sake de Boer, 54 jaar, gehuwd met G. Wagenaar. De advertentie-pagina's ver tonen vandaag een heel ander beelddan in elk ander num mer van ons blad. ff ij brengen nl. een grote advertentie-prijsvraag voor alle lezers van onze courant. De bekende portrettekenaar L. Rotgans uit Rotterdam heeft een groot aantal winkeliers uit Alkmaar getekend met de bedoeling dat U nu gaat vast stellen wie deze dames en he ren zijn. Velen er van kent U allicht wel, anderen weer niet en toch moet U zeggen wie het zijn. Om het U iets gemakkelijker te maken hebben wij de por tretten, welke alle genummerd zijn, voorzien van de eerste en laatste letter van de naam of firmanaam en de branche van de firma. Teneinde te voorkomen dat U heen en weer moet bladeren, hebben wij de portretten en de advertenties, welke bij elkaar behoren, op dezelfde pagina geplaatst. Voor enkele zaken zijn meerdere personen afgebeeld. Deze portretten hebben wij een gezamenlijk onderschrift gegeven of een verwijzing naar eikaars nummer. En nu maar aan de slag, want de prijsvraag is, indien U de instructies nauwgezet volgt, in het geheel niet moeilijk. Schrijft U de namen, die U gevonden hebt, op een vel papier en plaatst de namen in volgorde van nummer. Dus bijvoor beeld 1, 2, 3, enz. de nummers 49 en 139 t.e.m. 170 ontbreken. Onder nummer 107 staat „Damesstoffen". Men gelieve hier- voor te lezen „Woninginrichting". U voorziet deze lijst van Uw naam en adres en zendt die onder het motto „portrettenprijsvraag" vóór Zaterdag 17 October a.s. aan het bureau van de Alkmaarsche Courant, Voordam 11, Alkmaar. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De afd. Alkmaar van het Veteranen- legioen Nederland verzoekt ons het vol gende op te nemen: Morgen is het 8 October en uiteraard zult U ook de Nederlandse driekleur buiten steken. Wij stellen het op prijs, dat U op deze dag door het uitsteken van de vlag blijk geeft van Uw nationale aanhankelijk heid aan ons vorstenhuis, want 't rood- wit-blauw, de nationale driekleur, wappert als symbool van verbondenheid v$,n Nederland en Vorstenhuis op da- gej| van vreugde en op dagen Van droef- Öe eerbied voor de nationale drie kleur gebiedt echter, dat zij bij zons ondergang gestreken wordt (en bij zons opgang gehesen), tegen welke regel nog veel wordt gezondigd. Een dergelijke nonchalance is pijnlijk voor hen, wier zonen, vaders, broers of kameraden voor deze vlag vielen en er hun laatste rustplaats onder vonden. Daarom richten wij tot U het ver zoek Uw vlag, óóa op 8 October, op tijd (dus bij het invallen der duister nis) te strijken. Vandaag krijgt ge een onverwachte visite. Tegelijk met deze krant vallen er bijna tweehonderd middenstanders in uw bus, zeer achtenswaardige men sen, die zeker niet onaangediend zou den binnenstormen als zij wisten, dat ge voor al die hoofden koffie moest malen. Nu dat niet het geval is zijn ze zo vrij even te komen kijken. Dat verandert de zaak eens. Doorgaans gaat ge bij hen op bezoek en 'blijven de deuren, waarachter al die duizen den leven voor hen gesloten, maar vandaag zijn de rollen omgekeerd. Ce behoeft trouwens niet bevreesd te zijn voor deze uitgebreide visite, want aan de komst van dit legertje winkeliers kunt ge zelfs nog wat verdienen. Als we de zaken op z'n kop zetten moet dat grondig gebeuren, vinden we. We zullen in dit bestek niet uitweiden over de handelingen, die ge dient te ver richten om uit de massale entree van de middenstanders een voordeeltje te slepen. Daarover wordt ge elders in dit blad uitvoerig ingelicht. „J-JET IS VREEMD", zo schrijft ons een dame uit Maastricht, „dat men in Leiden en Alkmaar nog altijd het ontzet herdenkt. Wij zijn hier in 1914 op 14 September bevrijd en op die datum gebeurt er in Maastricht nog wel de eerst bevrijde stad in Nederland totaal niets. Er wordt zelfs geen vrij voor gegeven, terwijl de Maastrichtenaren anders voor elk wissewasje feest vieren en soms wel eens een reden bedenken om weer eens te kunnen fuiven." HATZELFDE HEEFT men in Alkmaar ook enkele jaren gezegd toen onze bevrijdingsdag in het begin van Mei vrijwel onopgemerkt voorbij ging en men voor het magere feestprogramma zó weinig belangstelling en voor het te herdenken feit zó weinig enthousiasme toonde, dat men onwillekeurig verge lijkingen ging maken tussen Alkmaars feeststemming bij de herdenking van het ontzet in 1573 en die bij de her innering aan onze bevrijding in 1945. Wij hebben* ons menigmaal afge vraagd wat daarvan de reden kan zijn. Dat wij bijna vierhonderd jaar gele den fel gebeten op de Spanjolen zijn geweest en op moedige wijze het lang durig beleg doorstaan hebben, mag met gulden letteren in het boek onzer vaderlandse geschiedenis worden opge tekend, maar het behoort langzamer hand tot het grijs verleden en we heb ben daarna zo vele andere conflicten met onze buurstaten uitgevochten, dat er geen landgenoot meer zal zijn, die terwille van Alva of diens trawanten de Spanjaarden nu nog zal haten. Waarom dan nu nog altijd dat enthou siasme en die grote vreugde over h®t feit, dat wij destijds Don Frederik tot de aftocht hebben gedwongen? Men kan de oorzaak daarvan zoeken in een zekere trots, dat het Alkmaar was, die als eerst ontzette stad het sig naal der Victorie heeft gegeven, maar als Maastricht de eerst bevrijde stad in Nederland is geweest, waarom is men daar dan niet even trots op dat feit als Alkmaar op zijn 8e October? TR MOETEN ANDERE redenen zijn waarom men in het algemeen zo diep in onze historie graaft om gebeur tenissen te vinden, die men met enthou siasme kan herdenken. Misschien is de verschrikking van het wereldgebeuren, dat nog geen tien jaren achter ons ligt zó groot geweest, dat wij er liever nog niet aan worden herinnerd. Misschien is het velen in ons land nog niet mogelijk feest te vie ren ter herdenking van een periode waarin wij zoveel ontbeerd hebben en erger nog waarin wij velen, die ons dierbaar waren en die tot de bes ten van ons volk behoorden de mar teldood hebben zien sterven. Vele won den zijn nog te diep en te vers om er emotieloos over te kunnen spreken of in de ware feeststemming te komen bij de herdenking van alles wat wij hebben geleden en waarvan de pijn nog naschroeit. in onze harten. Waar dan nog bijkomt, dat Neder land, hoe dapper ook ons verweer was en hoe moedig onze verzetshelden hun leven voor onze vrijheid in de waag schaal stelden, toch vijf jaar lang een verslagen en onderdrukt land is ge weest, dat tegenóver de willekeur van een machtige vijand vaak tot slaafse onderwerping werd gedwongen. Dan denken wij liever niet terug aan die smartelijke jaren en dan is er geen be hoefte aan de herdenking van een ver zet, dat te kort van duur was om ons de ellende van een wereldoorlog -te kunnen besparen. QP 8 OCTOBER IS dat alles anders. Alva moge een beul geweest zijn en onze verre voorouders mogen hem van harte vervloekt hebben, wij mannen en vrouwen van 1953 kunnen volstaan met hem in onze historie als een buitenge woon onaangenaam en gevaarlijk man te memoreren. Er is niemand meer onder ons, die zó onder de invloed van zijn daden Is gekomen, dat hij niet zou kunnen deel nemen aan de feesten van Alkmaars ontzet. En misschien zouden wij ook die feeststemming in verloop van jaren wel zijn kwijtgeraakt als wjj hier niet een vereniging hadden, die telkenjare weer ons aan de glorievolle dagen her innert dat onze voorouders goed en bloed in de waagschaal stelden om de vijand het hoofd te bieden en dat het tenslotte door eigen kracht gelukt is de tirannie te verdrijven, al hebben wij daar in onze tachtigjarige oorlog dan ook wel wat langer over gedaan dan wij dat met moderne wapenen zouden pres teren. Juist onze ouderwetse kanonnen, onze musketten en de primitieve ste nen of ijzeren kogels, die wij destijds verschoten, hebben zo'n oorlog uit het verleden een min of meer romantisch tintje gegeven, al zal die romantiek er dan ook wel minder dik opgelegen heb ben als men destijds tot de verliezende partij behoorde, toen er van internatio nale overeenkomsten inzake de rechten van de mens nog geen sprake was. P)E MAASTRICHTENAREN zijn niet de enigen die graag feestvieren. De Alkmaarders kunnen het ook, al ligt onze stad dan zoveel Noordelijker en al wordt ons bloed naar men beweert dan ook niet zo gauw warm als dat van onze broeders en zusters uit het vrolijke Zuiden. De Alkmaar ders willen graag feesten, maar zij moeten er een goede reden voor heb ben en het bewijs is al jarenlang ge leverd, dat alle stadgenoten op een dag als de achtste October van harte gaarne demonstreren, dat zij één van zin en één van geest zijn om onze landgenoten er aan te herinneren, dat in October 1573 van Alkmaar uit de Victorie is begonnen. Alkmaarsstede lijk feest is niet alleen merkwaardig om het feit, dat het herdenkt, maar bovenal om het blijk van eensgezind heid en goede burgerzin, die oud en jong, rijk en arm op die dag samen doet gaan om onze gevoelens tegen over het gehele land te demonstreren. Als wij het volgend jaar het feit herdenken, dat Alkmaar zevenhonderd jaren stad zal zijn, zullen Alkmaars beleg en ontzet ongetwijfeld als de voornaamste historische gebeurtenis sen op de voorgrond treden. Dat zal dan mede te danken zijn aan het onvermoeid streven van onze 8 October-vereniging, die ons het ver leden ten voorbeeld stelt en er ons van jaar tot jaar aan herinnert, dat onze stedelijke voorouders standvas tige en moedige mannen en vrouwen geweest zijn. WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Geheime dienst in donker Afrika, deel 2 (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Alrau- ne (18 jr.) VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Foei toch, Brigitte (14 jr.) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Het eiland van begeerte (14 jr.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 10.15 uur: Verg. Plattelandsvrouwen; 7.30 u.: Openb. dansavond, ork. Freddy Hull. CANDAPL. en PAARDENMARKT, 2 uur- Opening 8 October-kermis. LAMPIONOPTOCHT, 7.30 uur; Tap toe op Waagplein 9—9.30 uur. STADHUIS, 8.30—10.30 u.: Receptie verenigingen. BERGEN. Rustende Jager, 8u.: Klaar voor actie (14 jr.) DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: Geheime dienst in donker Afrika, deel 2 (14 jaar). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 u.l Kussen ist keine Sünd (alle 1.) VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.: Vrouwenarts dr Pretorius. (18 jaar) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: Huwelijkstragedie (14 jaar) 8 OCTOBERFEEST: 8 u.: Reveille, 8.30 u.: Aubade, 1011.30 u.: Turn- demonstraties, 11.30 u.: mars stafmu ziekcorps Jan Willem Friso, 12 u.: Herdenking Victoriebeeld, 13.45 u.: Prestatie- en estafetteloop, 14.3015.45 u.kinderoptocht: 1618 u.wieler wedstrijd, 1921 u.: zevende handbal demonstratie, 19.3021 u.: kerkconcert, 21.30—22.00 u,: Vuurwerk. Alkmaarterrein, 3.30 u.: Bedrijf s- sportmiddag. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u.: Dansavond met Freddy Hull en An- toon Dekker. GULDEN VLIES, Dansorkest o.l.v. Aldert Dekker en Rinus v. d. Broek. LUNAPARK op Canadaplein en Paardenmarkt. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag 3.32 15.48 Donderdag 4.00 16.15 te Camperduin hoog laag Woensdag 3.37 15.53 21.37 9.53 Donderdag 4.05 16.20 22.05 10.20 Telef. 2429 DONDERDAG 8 OCTOBER 2.30, 7 en 9.30 uur Alle leeft. X (Advertentie Ing. Med.) In verband met de viering van de 8 October-herdenkine zal er op Donder dag a.s. geen vuilnis opgehaald worden. Men wordt verzocht in de Donderdag se wijken geen vuilnisemmers buiten te zetten vóór Maandag 12 October. De Willibrordusstich se Meervoudige Kamer den, P. L. de R. uit Vei van de regering waren den van hun bewegings werkgever van één bun te nemen. De 28-jarige B., die er delingen op had zitten en ontsporingen dateerden uil tijd toen hij bij een Duits had dienst genomen, was jarige makker tot de diefst aangezet. Tegen beidb ver te de officier van Justitie, Meischke een gevangen anderhalf jaar. De verdedigers in deze g de zaak, mr G. A. de Lanj Lesterhuis hadden niet woorden voor het beleid librordusstichting over. To de verdachten na het ple diefstal in grote ongeri iemand van het verplegen had gevraagd of hij alsje mocht komen en „of er n te doen was", zou hem zijn dat hij nu maar bete blijven. Uitspraak over 14 dagen. De zaak, die ontstaan wa leiding van de magazijndie de Alkmaarse firma de W teren zijn verlengstuk, toe Iers moesten terechtstaan. Limmen en F. M. uit H Zoals wjj gisteren reeds werd tegen beiden een straf van 4 maanden geëis tweede verdachte betrof we ter, mr A. V. M. Leesberg zijn cliënt nog nimmer doe ter veroordeeld was gewee hij bekend stond als een figuur, hetgeen ook de re rapporten aantoonden. Het de heer Leesberg ook over Hij drong er op aan, beide tot een voorwaardelijke vrijt veroordelen. Tegen de automobilist F. gen, die op 26 Mei in niet g. tere toestand op de Laat a was toen hij met zijn wa wegrijden, eiste de officier van f 300, of 50 dagen en van 's mans rijbewijs voor 4 maanden. Rijfouten waren door getu wel niet geconstateerd. J. W. v. d. S. uit Koedijk slotte terechtstond hoorde tegen zich eisen. In de stormachtige nacht Reeds lange tijd bestaan het bureau van de Staf van trict Alkmaar der Rijkspoliti bureau van de districtsrecht Heiloo naar Alkmaar te ve Ook voorheen waren deze hier ter stede gevestigd, do beëindiging van de huurovei verhuisde de staf naar Heiloo verband met vestigingsmoe van de manschappen. De vooi gen voor een verplaatsing maar zijn thans in een verj stadium. Men heeft reeds een pand uitgezocht en het wach op de departementale goedk die deze verhuizing mogelijk maken. De Nederlandse Bond van F Orgelhandelaren en -fabrikanten nenkort een wedstrijd in het organiseren, waaraan door ki de leeftijd van vijftien jaar worden deelgenomen, die ten 1 jaar piano-onderricht hebben In een aantal gemeenten, ook Alkmaar, zullen eerst worden gehouden. Eind December a.s. zal inj finale nlaats vinden, waarbij d opvatting van de te spelen doorslaggevende betekenis zal De winkeliers van de E hebben ter gelegenheid van October een eigen actie ontkeh publiek dat langs de etalages dient in de winkelkasten naa speuren naar een geldbedrag een verborgen, maar toch z plaats Is aangebracht. Ontdek het, dan mag men naar binnen en voor dit bedrag bij de dee besteden. Een origineel idee, wel zal inslaan. mutaties commissie van directeur arbeidsdure Bij beschikking van de minist Sociale Zaken en Volksgezondhf 30 September j.l. is aan de heer oud-wethouder der gemeente eervol ont9lag als voorzitter missie van advies voor de dire het Gewestelijk Arbeidsbureau verleend en is tot zijn opvolger genoemde functie benoemd de Venneker, wethouder van Sociale der gemeente Alkmaar. OPBRENGST SIMAVICOLL1 De Simavi-collecte heeft in het mooie bedrag van 19 geleverd. HAVENNIEUWS Aan de Handelskade is ge de coaster Alfrina, komende ma (Finland) met een lading hout voor de fa. Conijn.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2