Huwelijksplechtigheid wordt eerst gerepeteerd LAATSTE NIEUWS Adenauer weer bondskanselier Nieuwe verlofregeling voor onze militairen V\ Op weg naar een huwelijk in Amerika (6) De Protestantse kerken verschillen in veel opzichten van de Nederlandse Bruidsbouquet is fel begeerd object Boerderij brand in de Wormer Weinig animo voor federaal België Bereneiland biedt nog geen perspectief Uitspraak in affaire- Bataconcern Nederlands smaldeel naar Noorwegen EERSTE VISVANGST IN BRAZILIË Verhoging van paraatheid der troepen Toch zijn de mannen nu beter uit GEESTELIJK LEVEN Luth. Bisschoppen over staat en burger BEROEPINGSWERK Christchurch-race Koopt de oorkonde KUNST EN CULTUUR De Aesculaapprijs voor schilderkunst Trek naar het Zuiden gaat beginnen «5 VRIJDAG 9 OCTOBER 1983 irOORDAT een huwelijk zal plaats vinden, wordt in Amerika een „rehearsal" of generale repe titie gehouden van de gebeurtenis. Daaraan doet iedereen mee, die tot de trouwstoet behoort be nevens de dominee en de organist. De laatste treedt meestal als regisseur op. Ook wordt van te voren vastgesteld, wat voor muziek gespeeld zal worden, of er een zangeres zal zijn of een solist. Bij een huwelijksvoltrekking wordt door de aan wezige belangstellenden nl. niet gezongen, zoals bij ons, in de kerken wel gebruikelijk is. De tijd die de muziek duurt wordt nauwkeurig opgeno- riien. Hoewel meestal tekst en muziek aan de dominee en de organist worden overgelaten, had den bij deze gelegenheid bruid en bruidegom beiden uitgezocht, waardoor een zeer persoonlijke sfeer en een voortreffelijk geheel verkregen werd. De bruid wordt geassisteerd door een „matron of honor" (ere-dame. als deze gehuwd is) of „maid of honor" (ere-meisje, als deze ongetrouwd is) en eventueel bruidsmeisjes. De bruidegom is ver gezeld van zijn „best man" die de ring voor de bruid bij zich draagt en deze voor het altaar aan de bruidegom geeft; die deze, op zijn beurt, aan de vinger van zijn bruid schuift als het ogenblik daar is. Meestal schenkt de vader Van de bruid zijn dochter weg en geleidt haar de kerk in tot voor het altaar, waar de bruidegom haar van hem overneemt. DE PROTESTANTSE ker ken verschillen van de Nederlandse kerken, door dat allen een altaar be zitten, dat zeer eenvoudig gehouden wordt: een groot kruis met aan weerszijden kandelaars, de bijbel, een paar kelken met bloemen. Ook de ramen zijn veelal van gebrandschilderd glas en hoewel de moderne glazen een geheel andere indrukmaken dan die van de oude Europese kathedralen, zijn zij niet onverdienstelijk. De vloerbedekking is ge heel anders dan bij ons. Vanzelfsprekend is het voor nieuwe kerken niet noodzakelijk om een ste nen vloer te hebben. Het is mij niet bekend of alle kerken op de zelfde ma nier ingericht zijn, maar van de vier kerken welke door mij bezocht werden, hadden drie een dik don kerrood vastkleed en één een r if t-vloerbedekking. Bij een huwelijksplechtig heid ligt hierover heen in het middenpad een witte loper, terwijl aan weers zijden witte lange linten met strikken, langs de banken, slingers vormen, onderbroken door kande laars, versierd met groen. Het altaar is dan opge luisterd. met palmen en varens en extra witte bloemstukken. Een wenk aan onze bloemisten: palmen en va rens worden niet rechtop geplaatst, maar in zware standaards, waaraan een metalen korf bevestigd is, in tamelijk overhellende richting, zeker onder een hoek van 66°. Zet men hierin de potten, dan krijgt men niet de akelig kale stammen te zien, maar kijkt men in de bla- derenkroon. Het resul taat is prachtig en zeker navolgingswaard. Men doet dit niet alleen in kerken, doch ook ter ver- 'siering van toneel- öf in andere grote lüimten zoals receptiezalen. BIJNA alle kerken in Amerika heb ben onder hun dak gelegenheid waar bruid en bruidegom geluk ge wenst kunnen worden en waar ook verversingen geserveerd worden. On der deze kerk, waar dit huwelijk plaats vond, waren in „the basement" (soort sousterrain) een héél grote zaal, met stenen vloer en houten betimmering, welke gemakkelijk tot kleinere ruimten veranderd kon wor den door opvouwbare schotten en gordijnen; kleedkamers (veel bruid jes en bruidsmeisjes verkleden zich hier en niet thuis) en een toneel; verder een geweldige keukeninrich ting, waaruit, al naar de gelegen heid geserveerd kan worden. Deze geweldige ruimte wordt gebruikt voor receptiekamer, bij bruiloften maar ook als vergaderzaal der lid maten of andere kerkelijke bijeen komsten. Voor het buffet is echter geen vaste bediening. Wil men verversin gen beschikbaar hebben, dan enga geert men een „caretaker" die voor alles zorg draagt, zelfs voor kost baar linnen over tafels, zilver e.d. Al naar gelang de rijkdom der be trokkenen, kan dit op verschillende manieren uitgevoerd worden. Voor de goede gang van zaken bij het betreden van de kerk zorgen „ushers". Deze hebben tot taak de gasten naar hun plaats te brengen. Dit gebeurt langs de zijpaden. De familieleden van de bruid komen aan de linkerzijde te zitten, die der bruidegom aan de rechterkant. Van af het moment dat de eerste gast verschijnt, begint de organist te spe len. ALLE AANWEZIGEN zijn gasten. "'ij zijn inderdaad geïnviteerd om de huwelijksplechtigheid bij te wo nen. Wil men tevens gelegenheid geven tot gelukwensen, dan sluit men een aparte uitnodiging tot de receptie, bij de huwelijksaankondi ging in. Hierop wordt antwoord ver wacht, men zet daartoe ojj het kaart je: r.s.v.p. dat is „réponser s'il vous plait", (antwoord a.u.b.). Men weet dan vooruit op hoeveel gasten on geveer gerekend kan worden. Wanneer een huwelijk in het war me seizoen plaats vindt, doet men dit 's avonds. Is het een „officieel" huwelijk, dan verschijnen de man nelijke leden van dé familie, de „best-man" en de „ushers" in een wit jasje met zwarte pantalon, een wit overhemd en een zwart dasje (eventueel een wit dasje). De dames in lange japonnen zonder mouwen. Zijn alle gasten gezeten en is de tpd voor 't binnenkomen van de bruidsstoet aangebroken, dan brengt een usher eerst de moeder van de bruidegom via het middenpad bin nen, gevolgd door de vader van de bruidegom. Daarna komt een andere usher met de moeder van de bruid. De bruidegom verschijnt dan gevolgd door de „best-man", uit een zijin gang voor het altaar, zij betreden beiden het altaar en keren zich met het gezicht naar de aanwezigen. Door het middenpad komt de „matron of honor" langzaam aan- §eschreden eventueel gevolgd door e bruidsmeisjes. Allen dragen een bouquet bloemen. Zij bestijgen ook de treden voor het altaar én stellen zich aan de linkerzijde van het al taar op. Ondertussen komt ook de dominee achter uit een zij-ingang tevoorschijn. IEDEREEN is dan in afwachting van de bruid. Als de muziek de derde acte van Lohengrin inzet, weet iedereen, dat zij de kerk heeft betreden aan de arm van haar va der. of door een ander familielid bij ontstentenis van hem, gevolgd door de ushers. Indien de moeder van de bruid opstaat, gaat iedereen staan, an ders blijft men zitten. Dit laatste heeft men meestal liever, omdat dan meer mensen gelegenheid hebben, de bruid goed te zien. Is de bruid een meter of vijf van het altaar gekomen, dan komt de bruidegom haar tegemoet en neemt haar van haar vader over. Dan be treden beiden het altaar, waarop ook de „matron of honor" en de andere aanwezigen in het altaar, zich allen naar het kruis wenden en de dienst begint. Het is geen gewoonte in Amerika, dat een getrouwde man een huwe- lijksring draagt. In dit geval van een internationaal huwelijk, volgde de man de Nederlandse gebruiken. Niet alleen droeg de best-man een ring voor de bruid bij zich, maar ook de „matron of honor" één voor de bruidegom. De verlovingsring van een meisje is meestal wit goud of platina met diamanten, de hu- welijksring is van het zelfde metaal, maar glad. Na de dienst verlaat het jonge paar het eerst het altaar, gevolgd door de „matron of honor met de best-man, de bruidsmeisjes en, de ushers, daarna de familieleden. Zijn deze allen in de receptie-room aan gekomen, dan keren de ushers terug naar de kerk en nemen de linten van de bankën weg. Eerst dan kun nen de gasten de bruidstoet volgen en hen geluk gaan wensen. Dit geeft de familie gelegenheid dit eerst on der elkaar te doen en zich „in line" op te stellen. DE RECEPTIE-RUIMTE is versierd met planten en bloemen; er zijn grote tafels opgesteld met fraai da mast; op de voornaamste tafel prijkt een „wedding-cake" (huwelijkstaart) een geweldig wit geval, dat door bruid en bruidegom gezamenlijk met een met bloemen en strik versierd mes, wordt aangesneden. De tafel staat verder vol heer lijkheden, waarvan men, met behulp van klaar staande bordjes, zelf kan nemen. Aan het eind der tafel prijkt een geweldig zilveren thee- en kof- fieservies. waarachter één van de vrouwelijke jonge familieleden troont en koffie of thee serveert. Op een andere tafel staat een grote kristallen kom vol bowl, bediend door een ander familielid. Overal branden kaarsen. Heeft iedereen het bruidspaar ge lukgewenst, dan heeft het wegwer pen van het bruidsbouquet nog plaats. Hoewel het ieder bruidje spijt haar bruidsbouquet weg te gooi en, schijnt dit onontkoombaar te zijn. Vandaar dat men in het bouquet on zichtbaar een corsage aanbrengt, die de bruid vóór deze ceremonie, eruit kan nemen en op de bruidsjapon kan bevestigen. Het wegwerpen is een vrolijke bedoening. Alle ongetrouwde meis jes trachten het bouquet te vangen, want degene wie dit gelukt, zal de volgende bruid zijn. Als ook hieraan onder veel hilariteit, is voldaan, mag het jong geluk verdwijnen. Onder een regen van rijst daalt het paar de trappen af en zoekt zijn heil in de auto; wanneer de wagen weg rijdt, rinkelen vrolijk lege blikjes achter de auto aan. (Ongecorrigeerd) Dr Konrad Adenauer is vandaag voor een nieuwe periode van vier jaar tot Bondskanselier van West-Duitsland ge kozen. Hij kreeg 304 stemmen, 148 leden van de Bondsdag stemden tegen en 14 onthielden zich. De 148 tegenstemmers waren socialisten. Adenauer hoopt Dins dag het nieuwe regeringsprogramma te kunnen bekend maken. Vrijdagochtend is brand uitgebroken in de boerderij, Noorrierweg 101, ge meente Wijdewonner, bewoond door de familie D. Klok. De grote boerderij stond in een ommezien in lichter laaie. Vermoed wordt, dat kortsluiting de oor zaak is. Toen de gemeentebrandweer uit Zaandam arriveerde kon de boerde rij reeds als verioren worden beschouwd. Slechts enkele meubelen en kleding stukken konden worden gered. Ruim 100.000 kilo hooi, een maaimachine en enkele andere landbouwwerktuigen, gin gen verloren. De schade, die op meer dan een ton wordt geschat, wordt doof verzekering gedekt. Tijdens de debatten in de Belgische Kamer van Afgevaardigden over de herziening van de grondwet is ook het voorstel tot vorming van een federale staat, dat wij dezer dagen reeds pu bliceerden, ter sprake gekomen. De socialist Van Belle, die ëen der op stellers is, verklaarde, dat hij zich geen illusies maakt over de ontvangst van het plan in het parlement. Niet temin meende hij het te moeten ver dedigen, opdat België er dan kennis van zou kunnen nemen. Zijn partijgenoot Buset, zelf een Waal, kantte zich hartstochtelijk tegen die Waalse extremisten, die afwijzing van het voorstel bij voorbaat hadden gelijkgesteld met landverraad. Hij stelde vast, dal: zo min bij de parle mentsleden als bij de bevolking het ontwerp ook maar enige steun onder vindt en kondigde een plan zijner zijds aan, dat voor beide landsdelen volledige autonomie op cultureel ge bied eist, alsmede een. economische politiek, die rekening houdt met ver schillende grieven. De katholiek De Schrijver kantte zich eveneens tegen het voorstel tot vorming van een federale staat. Hij voorzag hiervan schade voor België. De regering van Kenia heeft zeven inheemse wijken in Nairobi inet, prikkel draad afgezet, teneinde 'dë"~ gedragingen van 6Q-000 inheemsen/te controleren. De Engelse trawler „Ernest Holt", een van de onderzoekingsvaartuigen van het Britse ministerie van Visserij, heeft een poging gewaagd de visgron den bij Beren-eiland te exploreren. Deze eerste reis heeft echter weinig resultaat opgeleverd. Men wil niette min proberen deze verre wateren verder te onderzoeken. In Nederland bestaat ook belangstelling voor de vis serij in deze yerre wateren, waaraan in het rapport Tinbergen (sanering van de Nederlandse visserij) aandacht wordt besteed. De moeilijkheden voor de Ne derlandse vissersvloot liggen echter in de hoge kosten, die deze reizen naar het verre Noorden met zich bengen. Voorlopig aanvaardt men het risico niet. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de moei lijkheden van het Bataconcern en als rechthebbenden aangewezen Marie Bata en Thomas Bata junior. Toen de op richter van het Bataconcern, Thomas Bata. in de dertiger jaren bij een vlieg tuigongeval om het leven kwam, werd zijn halfbroer Jan directeur, daar de zoon van de omgekomene nog minder jarig was. Na de tweede wereldoorlog ontstonden er allerlei moeilijkheden over de vraag, of de aandelen van de verschillende cor.cernmaatschappijen nu' aan de halfbroer, dan wel aan Thomas Bata junior toekwamen. Het Haags gerechtshof heeft nu Marie Bata en Thomas junior, die in Canada woonachtig "zijn in het gelijk gesteld, ten koste van de halfbroer, die in Bra zilië verblijf houdt. De zaak werd te ruggewezen naar de rechtbank ter ver dere behandeling. Een Nederlands smaldeel zal van 17 tot 19 October Kristiansand in Zuid- Noorwegen bezoeken en vandaar voor een bezoek van drie dagen naar Ber gen gaan. Het smaldeel bestaat uit de torpedobootjagers Evertsen en Korte- naer, de fregatten Van Amstel en De Bitter en de onderzeeërs Walrus en Zeeleeuw. De IJmuidense kotter „Sterna" (IJm. 98), die met schipper P. van der Mey en de overige Nederlandse opvarenden voor de eerste keer uit Santos in Bra zilië ter visserij Wgs vertrokken, kwam twaalf dagen later met de eerste oogst in de Braziliaanse haven terug. Het re sultaat bedroeg twaalf ton vis. De gronden, waar men heeft gevist on geveer 200 mijl uit de kust zijn onmiddellijk in kaart gebracht. Er is ruim voldoende afzet voor de buit ge weest. (Van onze militaire medewerker) fELIJK MET de invoering van de nieuwe winterdienstregeling op de Nederl. Spoorwegen is ook een nieuwe dienstregeling gekomen voor de bewegings vrijheid vart de militairen der Kon. Landmacht. Tot dusver gold, dat aan alle ongehuwde dienstplichtige militairen éénmaal in de drie weken een zogenaamd lang weekend werd toegekend, dat liep van Vrijdagmiddag na de dienst tot Maandagmorgen eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. Verder mocht iedereen met toestemming van zijn commandant, indien de dienst dit toeliet, Zaterdags na de dienst naar huis gaan, als h(j er maar voor zorgde, Zondagavond bij het avond appèl weer terug te zijn. DE NIEUWE regeling maakt onder- scheid tussen de parate troepen en de opleidingsdepots. Bij de parate troepen kan elke Zaterdag aan ten hoogste 50 °!o van de totale sterkte bewegingsvrijheid worden verleend van '13.00 tot de daarop volgende Maandag omstreeks 24.00 uur. Dit be tekent dus, dat steeds 50 of meer van de parate troepensterkte geduren de het week-end in garnizoenen aan wezig is. Zij, die niet met bewegings vrijheid kunnen of mogen, doen des Maandags normaal dienst. Wat nu de opleidingsdepots betreft en de overige inrichtingen van mili tair onderwijs (met uitzondering van het Wapen der Kon. Marechaussee, de Hogere Krijgsschool, de K.M.A. en de Onderofficiersschool, waarvoor een aparte regeling geldt) hier wordt nog net als vroeger elke week bewegings vrijheid verleend als de dienst het toelaat van Zaterdag 13.00 tot Zon dag 24.00 uur. Maar bovendien wordt in de 4e, 12e, 20e, 28e, 36e en 44e oefenweek van elk kalenderjaar een bewegingsvrijheid toegekend van 4 dagen waarbij een Zondag is inbegre pen. De bestaande bepaling, dat aan de recruten in het eerste en tweede week-end na hun opkomst voor eer ste oèfening geen bewegingsvrijheid wordt verleend, blijft gehandhaafd. Aan de bij de opleidingsdepots dienen de beroepsmilitairen, die als regel de nacht ni-t kunnen doorbrengen in hun woonplaats, wordt gedurende 8 oefen- weken een be egingsvrijheid van 3 werkdagen toegekend, vast te stellen door de .mand* it in overleg met de betrokkenen. De leidende Lutherse theologen in Duitsland hebben zich op het stand punt gesteld, dat de burger in beginsel gehoorzaamheid aan de staat verschut digd is, ook wanneer deze met de god delijke wetten breekt. Op een confe rentïe van de Lutherse bisschoppen van Duitsland in Tutzing (Beieren) is "het vraagstuk behandeld waar de plicht van gehoorzar .eid jegens (ie staat ophoudt. Het door de "om-se bis-'hop Berggrav ingenomen standpunt dat de staat slechts aanspraak op gehoorzaam heid kan maken, zo lang hij een rechts staat is, werd door de conferentie als „principieel onjuist" veroordeeld. De bisschoppen baseerden zich bij het bepalen van hun mening op het bijbel se beginsel, dat iedere overheid door God gewild is. Deze beginsel-uitspraak wordt evenwel niet zodanig opgevat, dat geen uitzonderingen mogelijk zouden zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Warns (toezegging) Mr Querido Rovers, cand. te Groningen. Aangenomen naar de Prot. Kerk in West- Indië (voor buitengewone werkzaamhe den) M, G. Baldee, cand. te Heemstede. Geref. Kerken Beroepen te Nederhorst Den Berg: D. C. Los te Stellendam. Geref. Kerken art. 31 Bedankt voor Middelburg: G. Hagens te. Schiebroek-Hillegersberg-C. Chr. Geref. Kerken Beroepen en aangenomen naar Haar lem-Centrum: J. P. Geels te Rotterdam-C. AVENHORN, 8 October. 22.000 kg rode kool 3—9,80; 3500 kg Chinese kool 68; 10.000 kg uien: grove 3,505,40, gewone 3,20—5,10, drielingen 5—6 en nep 12—18; 35000 kg bieten: I rond 5,20— 6,30 en II rond 4—4,30; 19.000 kg peen: III 5—5,80, doorgedraaid 6000 kg; 3500 kg slabonen 2052. Dè bedoeling van deze regeling is duidelijk. Enerzijds woidt de .-natheid van de troepen der K. L. aanzienlijk verhoogd. Anderzijds wordt de voor de opleiding beschikbare tijd zoveel moge lijk uitgebuit, doordat gedurende 8 we ken elke /eek van Maandag tot en met Zaterdag kan word geoefend. Pas na afloop van deze aviit weken wo. "t dan een vierdaags varlof toegekend. Daarnaast krn gezegd worden, dat de toestand er voor de militairen zelf wei nig slechter o^ wordt. Het enige nadeel voor de mannen der parate onderdelen is, dat zij niet elke reek-end meer naar huis moffen, maar van die mogelijkheid maakten toch lang niet allen gebruik, gezien de reiskosten. In plaats van een lang week-end om de drie weken krijgt men het nu om de twee weT.en, het geen dus een verbetering betekent. De regeling van t vrij-vervoer blijft onveranderd dus voor ongehuwde dpi. militairen éénmaal per kalender maand, voor gehuwde militairen drie maal per 4 weken. 70ALS wij reeds eerder schre- ven, zal ten bate van de nazorg van het verlamde kind door de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind ter herinnering aan de deelneming van de KLM- Liftmaster „Dr ir Damme" aan de Christchurch-race een fraaie oorkonde worden uitgegeven. Vooral als de KLM-machine de race wint, zal dit voor vele be wonderaars van onze nationale luchtvaart een waardevol- bezit kunnen worden. Kinderverlam ming is naast kanker en tbc in ons land de meest gevreesde ziek te, en daarom zijn vele gelden nodig om de strijd ertegen met grote kracht aan te pakken. Dat kunt gij doen door een oorkonde van de Christehurch-race te ko pen. De prijs van een oorkonde bedraagt één gulden. Zo u besluit tot deze goede daad, dan kunt ge uw bestelling opge ven aan het bureau van ons blad. Op ons kantoor ligt gedurende de kantooruren een intekenbiljet ge reed. Hoe eerder u bestelt, hoa beter u ervan verzekerd zult zijn de oorkonde snel te ontvangen. De intekening sluit op 12 October. Ter gelegenheid van haar jaarlijkse congres heeft de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Ge neeskunst de Aesc apprijs uitgeloofd ter bekrc ing van en of twee werken van beeldende kunst. Hiervoor w. ren 207 schilderijen, tekeningen of grafi sche verken ingezonden, waarvan er tenslotte vier werden gekozen, welke alle kwaliteiten hadden welke hen in aanmerking deden komen. Geen ervan bleek echter overtuigend voor de eerste prijs in aanmerking te komen, waarop de jury deze na langdurige discussie splitste in een prijs van f 1000 en een van f 500. Na die, land beraad over de kwaliteit de. werken is tensi„..- de prijs van f 1000 toegkend aan P. van Velzen voor zijn schilderij „Verwach ting", de prijs van f 500 aan Je i van Herwijii.n te Bergen voor zijn doek „Dode man", en f 300 aan J. Kropff oor het schilderij „Crisis". Enkele juryleden hadden voorkeur voor het schilderij van Van Herwijnen. Zij voni -n het werk als geheel van grote expressieve betekenis en waar deerden 4e gedurfde opzet om het gege ven in verkort weer te geven. De meer derheid d-r jury achtte echter e„n groot verschil aanw- 'g tussen het Iden van kop en rc._. Zij miste in de weer gave van de borstkas en d. hals de ver antwoorde gespannen uitbeelding die de schildering va., de kop kenmerkte Duizenden zwaluwen hebben I te Parijn verzameld voor de gro- zich aan de oevers van de Seine te trek naar het Zuiden. Het af scheid van de zomer is definitief.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11