ONZE KINDERKRANT Marco Polo De man uit Australië Ons hoekje Wat de post ons bracht EEN GEVANGENIS-PUZZLE POPENT "oo"' "j™ De vogels tr( en het vee IN HET KORT Alleen op stap r~ PimPam Pom en de wonderlamp DE SCHOONHEID Scheepvaartberichten Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar Radioprogramma VRIJDAG 9 OCTOBER 195S Beste kinderen, Er zijn heel wat goede oplossingen van de lettergrepen-puzzle binnenge komen. Ik had iedereen graag een boek willen geven, maar dat kan nu eenmaal niet! Na loting kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: Edward Molenaar, Marietje en Ci- lientje Briars (die vergeten hebben hun adres te vermelden!) en Herman Wiekhart. De winnaars krijgen hun boek zo spoedig mogelijk per post thuis be zorgd. Een eervolle vermelding verdient Carla Kaper, die van haar inzending iets bijzonder moois heeft gemaakt. Goed zo, Carla! En nu met frisse moed op naar de volgende puzzle, ditmaal één zonder prijzen. Brieven kunnen gestuurd worden aan het bekende adres: Tante Faulien, Bureau van dit blad. Tol de volgende week! OPLOSSINGEN 1 Opgestaan, plaats vergaan. Orkaan, parasol, gentiaan, Elisabeth, Stavoren, telefoon, Amerika, aasgier, nomade, papaver, Loenen. 2 Vink, lepelaar, meeuw, hen. 3 Ka-neel. Een goede oplossing van de prijzen- puzzle ontving ik van Carla Kaper uit Alkmaar, die geen onbekende voor mij is. Wat een keurige inzendingIk wist niet wat ik zag, Carla! Je oplossing van de prijzenpuzzle heb je zó enig geïllustreerd! Met je briefje was ik ook erg blij. Fijn, dat je in het ver volg meer gaat schrijven, zeg! Edward Molenaar uit Alkmaar stuur- aan Cora of ze ook eens mee wil doen. Je tekeningen vind ik móol, vooral die van de paddestoelenhuisjes. Wat heeft de zon daar een nieuwsgie rig gezichtO ja, je oplossingen zijn alie drie goed. Tot de volgende keer, Frouwkje Nellie van Leyen uit Obdam stuurde goede oplossingen van alle raadsels de een goede oplossing van het eerste en een gezellige brief. Dat heideklokje en van het derde raadsel. Ik begrijp best, dat je maar eens in de twee we ken kunt schrijven. Nee ik ken jullie groenteboer niet. Help je hem vaak? Dat zal hij wel fijn vinden. Dag, Ed ward Van Frans van Til kreeg ik een lange brief, een mooie tekening en een versje. Dank je wel, Frans! Je hebt het raadsel van de vorige keer. goed opgelost. Wat stout van je konijn dat hij» de plant voor de tentoonstelling heeft opgegeten. Is je vader jarig ge weest? Dag Frans. Tot de volgende keer! Frouwkje Dekker uit Alkmaar is weer echt in haar pen geklommen. Wat een lange brief! Ik denk dat het konijntje uit zijn hok wil als hij zo boos doet. Ja, je postpapier is prach tig. En wat een deftige enveloppe! Ik hoop dat ik nog heel wat van die gele briefjes van je zal krijgen. Vraag maar pOEDE MIDDAG. dames en heren, zei de gids tot een groep buitenlan ders. „Ik zou U graag eens een paar wetenswaar digheden over deze stad willen vertel len. Het gebouw hier met al die kleine raampjes is de gevangenis, ge touwd in 1802. Er waren toen in totaal 100 cellen, maar kort geleden heeft onze burge meester besloten om er een vleugel bij te bouv.cn. Midden in deze nieuwe vleugel komt het zwem bad. Iedere gevan gene krijgt een eigen douche en een eigen kleed hokje. Daarnaast komt de recreatie zaal. Er komt een biljart en een ping- pong-tafel in te staan en reeds heb ik iets vernomen over de mogelijke plaatsing van een schommelstoel. Dan komt er een eigen bakkerij met een speciale oven voor het maken van beschuit. Dit omdat de burgemeester heeft beloofd, dat de gevangenen des morgens een kopje thee met een be schuitje zouden krijgen. Voorts rijgt eidere gevangene een vaste wastafel en een goed ledikant in zijn cel. De concertzaal heeft nog wel wat voetjes in de aarde gehad. De burge meester wilde èr eerst niet aan, maar tenslotte zei hij: „Vooruit met de schuit". Hij is zelf een groot muzikant moet U weten. Hij speelt trommel. U ziet, dat wij met ons gevangenis-wezen onze tijd ver vooruit zijn. Ter gelegen heid van de opening van de nieuwe vleugel krijgt iedere gevangene des morgens een gebakje en daarna gaan de zware gevallen een dagje uit in de gevangenistrein, getrokken door de ge vangenis-locomotief, en de lichte ge vallen gaan op de fiets. Voor het geval dat het geen mooi weer mocht zijn woidt dc hoogtezon meegenomen en een hele grote fles levertraan. Tenslotte mogen alle gevan genen een uiltje gaan knappen onder een dikke boom. F;t was dus de ge vangenis, dames en heren, en nu wilde ik U nog graag iets vertellen over de Een kleuter van een jaar of vier die dacht: „De deur staat op een kier Het regent niet, de zon straalt schoon, ik stap de wereld in... gewoonl" Het eerste wat de kleuter zag, dat was een hondje dat daar lag. „Dag hondje", riep de kleuter klein, „Ga met me mee, dat vind ik fijn!" De kleuter en het hondje saam, die kwamen bij een wafelkraam. „Ik wil een wafel van tien cent en... 't hondje ook een!", riep de vent. Toen kwam het tweetal op een plein, waar draaimolens en wippen zijn. Alleen de kleuter draaide rond, daar hondje wippen leuker vond. En daarna rustten ze wat uit; zongen een lied met veel geluid: De kleuter deed van; „tra-tra-tran", en „waf-waf", zong het hondje dan. De kleuter zag toen bloemen staan en zei: „Die zal ik plukken gaan". En ook het hondje plukte snel een hele bos, wat denk je wel! Tenslotte gingen ze getwee, al zingend, lachend en tevrêe, Naar 't huis van de kleuter toe want daar wachtte reeds lang zijn moe. Dg kleuter van een jaar of vier zei: „Lieve mammie, kijk eens hier Wij namen bloemen voor U mee!", en toen was mammie ook tevrêe Maar de gids werd onderbroken door een meneer die plotseling een grote steen opraapte en deze dwars door een winkelruit wierp. „Wat doet U daar,meneer!", riep de gids verontwaardigd. „Ik w,il graag die gevangenis in!", riep de man. In dit verhaal komen veertien vetge drukte woorden voor. Plaats steeds het derde woord, volgende op deze veer tien woorden, in de vakjes van de tekening hierboven, te beginnen bij de pijl. De puzzle moet dan precies klop pen. was moeilijk te vind'en, hè. Maar goed dat de lettergrepen er waren om je op weg te helpen. Wat enig, die kunt- selclub, zeg! Wat maken jullie van boomschors en eikels? Dat moet je me toch nog eens schrijvenMisschien gaan jullie voor Sint Maarten wel een lampion of een uitgeholde biet maken. Of zou dat te moeilijk zijn? Je dieren dag-tekening vind ik knap gemaakt. Dag, Nellie! Zus Bulthuis uit Westwoud schreef een brief, die tóch nog twee kantjes lang werd. Schiet je al op met je kleedje? Het wordt nu echt tijd voor zulke winterwerkjes bij de haard. Wat ben jij toch een nieuwsgierig Zusje. Nee, ik vertel je niet waar ik woon en hoe oud ik ben. Er moet iets te raden overblijven, dat is veel leuker. Heb je een fijn partijtje gehad bij Marianne? Bedankt voor al die mooie tekeningetjes. En doe de groeten aan je moeder! Ineke Benit uit Hoogwoud Is een oude bekende. Leuk dat je weer eens meedoet, Ineke! Je oplossing van de prijzenpuzzle is best, hoor! Schrijf je me weer eens vaker nu de winter avonden komen? Nannie Schutte uit de Rijp heeft alle raadsels goed opgelost. Wat heb je je brief mooi versierd! Ga je in Alkmaar op de ULO? Ik kan me voor stellen dat het bij jullie 's zomers fij ner is dan 's winters. Je zult wel heel wat tegen de harde wind in moeten trappen Nellie Schutte uit de Rijp is een jonger zusje van Nannie. Haar oplos singen zijn ook allemaal goed. Wat heb jij iets leuks van je brief gemaakt, Nellie! Bedankt voor de mooie teke ningen, hoor! Een goede oplossing van de prijzen puzzle ontving ik uit Den Helder van: Hillie Kamminga, Herman Wiekhart, Coba van de Paal, Corrie de Boer en Noldi v. d. Graaf. Allemaal nieuwe neven en nichten. Hartelijk welkom in onze kring, hoor! Doen jullie ook eens mee als er geen prijs te winnen is? Mijn nieuwe nicht Sijda Halfweeg komt uit Wieringen. Jouw oplossing van de prijzenpuzzle is ook goed, Sijda! Cilientje en Marietje Briars uit Am sterdam hebben alle raadsels goed op gelost. Ja, ik hoop ook dat jullie nog een hele tijd mee zullen kunnen puzzlen. We kennen elkaar nu al zó goed, hè? Betsie Vos uit Den Helder stuurde mij eengetypte brief! Ben je echt zelf achter de machine gekropen? Wat een enige taart zeg, die je broer aan je moeder en aan je zusje gaf. Dat zal me een feest zijn geweestAai Bokkie maar eens van me. Dat vindt je poes vast wel fijn. O ja, bedankt voor die mooie herfsttekening en voor het beu- kenootje. Helaas was het leeg! Heb je de tekst bij je tekening ook zelf WANNEER je graag iets wilt weten vv over de mensen in Zuid-Amerika, over de bouwstijlen in China of over de bodemgesteldheid in Rusland dan sla je je atlas maar op of je haalt er nog andere boeken bij, net zolang tot dat je genoeg weet. Vroeger was dat anders. Toen was meer dan ooit het spreekwoord van toepassing: „Wie verre reizen doet kan veel verhalen". Alle gegevens omtrent vreemde landen en de gebruiken al daar moest men horen van iemand, die daar geweest was. Wij zijn er tegenwoordig wel aan gewend geraakt dat er in vreemde landen toestanden en gebruiken voorkomen die geheel verschillend zijn van die bij ons. Wij geloven dat graag, zien er films en foto's van. Maar vroeger! Kun je je voorstellen dat die wereldreizigers soms met ver halen voor de dag kwamen, die toch echt waar waren maar waarvan de mensen zeiden: „Maak dét een ander wijs"! Iemand die dit wel héél erg heeft ondervonden is de beroemde reiziger Marco Polo, die in 1254 in Venetië werd geboren. Zijn vader en diens broer waren reeds wereldreizigers van formaat. Ze maakten in de jaren 12541269 een grote reis door Centraal Azië en toen zij voor de tweede maal gingen, in 1271, mocht Marco voor de eerste keer mee. Ze maakten een enorme reis via Bagdad, de Perzische Golf, Ormoez en het Hoogland van Pernis naar Peking in China, waar ze in 1274 aan kwamen. Marco kwam daar zeer in de gunst van de „Groot KhSn" en in diens opdracht maakte hij grote diplo matieke reizen door heel China, o.a. ook naar Tibet en Birma. Zodoende verstrekte hij ook veel gegevens voor het vervaardigen en bijwerken van landkaarten. Eerst in 1291 reisde hij via Achter- en Voor-Indië terug naar Venetië, maar... zijn stadgenoten ge loofden niets van zijn verhalen en noemden hem spottend „Meneer Mil- lioen". (Marco Milione). Marco raakte enkele jaren later in Genuese krijgsgevangenschap. Hier schreef hij zijn reis-herinneringen en gaf het boek de naam van „II Milione". Dit boek was in die dagen de be kendste basis voor de kennis van Cen traal-, Oost- en Zuid-Azië en werd in zeer vele landen vertaald. Marco overleed in zijn geboortestad Venetië in 1324. Hij was toen 70 jaar oud. gemaakt? Ja, de blaadjes gaan nu vallen Cor Paarlberg uit Warmenhuizen is een nieuwe neef of nicht. Je oplossing van de prijzenpuzzle is goed, hoor! Ook de twee andere raadsels heb je keurig opgelost. Doe je de volgende keer weer mee? Trijnie Band uit Schagen heeft alle raadsels goed opgelost. Wat een mooi postpapier Tilly Band was at even knap als haar oudere zusje Trijnie, Wat een guitig muizenkopje heb je getekend, zeg Neiiie Rrussaarduit-Hensbroek stuur de een goede* oplossing van de prijzen puzzle. :Ben jij een nieuwe, nicht, Nel lie? Of heb je al eens eerder meege daan? Johan Kosters uit Zaandam is een nieuwe neef. Je oplossing van de prij zenpuzzle is goed, hoor! Mijn trouwe nicht Dea Kramer uit Zaandam heeft alle raadsels goed op gelost. Keurig! 141. De ongelukkige ambtenaar ver wijderde zich hoe langer hoe sneller van het weeshuis en verdween aan de horizon„Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt", stamelde de baron ont hutst. „Ik zei alleen maar„vlieg op" en toen verdween hij in de lucht! Dat is toverijEr zit hier de laatste tijd iets in de lucht...." „Jazeker, meneer Klapperoor", riep Pim vrolijk. „Maakt U zich maar niet bezorgd baron, als U in moeilijkheden ver keert, roept U ons dan maar. Wij hel pen U eruitDe baron keek Pim, Pam en Pom hoofdschuddend na. „Ik weet niet, wat er allemaal aan de hand is", mompelde hij. „Maarik heb zo'n idee, "dat Pim, Pam en Pom er wat mee te maken hebbenDe ba ron was niet ver van de waarheid af, maar toch zou hij op dat ogenblik niét hebben willen aannemen, dat het klei ne onooglijke olielampje van de emir de oorzaak van alle gebeurtenissen was. Hij besloot maar weer om naar huis te gaan en niet zodra hadden Pim, Pam en Pom hem zien verdwij nen, of zij droegen Ali op het zwem bad weer te voorschijn te toveren. Nu, dat was een koud kunstje voor Ali en even later doken de broertjes weer vanaf de „hoge" in het koele water. Aagtekerk, 7-10 van Hongkong naar Manilla Agatha, 7-10 van Pladju naar Surabaja Amsteldiep, 7-10 van Sura- baja naar Kidjang Ams/telstad, pass. 7-10 n.m. Perim naar Suez Arends- .kerk, 7-10 n.m. van Suez naar Aden Alhena, 8-10 te Bahia Alioth, 8-10 van Buenos Aires naar B'dam via Monte video Alphacca, 7-10 van Norfolk naar Philadelphia Alpherat, 7-10 van Las Palmas naar Rio de Janeiro Amor, pass. 8-10 Gibraltar naar Lissabon Am- stelvaart, 7-10 van St Vincent (KV) naar Buenos Aires Arendsdijk, 8-10 van San tos te Rio de Janeiro Bali, 7-10 van Beyrouth te Port Said Bantam, 7-10 vn Charleston naar Baltimore Bloem fontein, 7-10 410 mijl zuid van Kaap Palmas naar Kaapstad Bïijdendijk, 7-10 van Philadelphia naar Baltimore Boissevin, 8-10 van Kaapstad te Port Elizabeth Banaire, 7-10 470 mijl noord noordoost van Paramaribo naar Plymouth Boschfontein, 8-10 van Zanzibar te Dar es Salaam Britgum, 8-10 v.m. te Suez Caltex Delft, pass. 7-10 Cyprus naar Sidon Caltex Pernis, pass. 7-10 ten zuiden van Kreta naar Sidon Caltex The Hague, pass. 7-10 Kaap Roca naar Sidon Celebes, pass. 7-10 n.m. Gibral tar naar Port Said Cottica, 7-10 410 mijl noordoost van Fay al naar Barbados Caltex Nederland, 7-10 van Sidon te R'- dam Clavella, 8-10 van Singapore naar Pladju Eemland, pass. 7-10 Ouessant naar A'dam, 8-10 n-m. verwacht Esso Amsterdam, 7-10 van Aruba naar R'dam Etrema, 8-10 n.m. van Singapore te Pladju verwacht Enggano, 7-10 van Beyrouth naar Genua Farmsum, pass. 7-10 IJsland naar Baltimore Fries land (SSM), 7-10 n.m. te Huil Gaas- -terkerk, '8-1(1 te Freméfttte'Gouwe, paös. 7-10 Las Palmas naar Hamburg Grooïe Beer, 7-10 510 mijl zuidoost van Kaap Farewell haar R'dam Hersilia, 7-10 van Santiago de Cuba naar isabella Hydra, 710 van Porto Plata te Tampa Hector, 8-10 te Palermo Hera, 7-10 van A'dam naar Londen Hermes, 8-10 van Paramaribo te Georgetown Ilos, 8-10 te Gothenburg Jagersfontein, 9-10 van Port Elizabeth naar Kaapstad Johan van Oldenbamevelt, 7-10 dw. Mies je zou telefoneren Met haar lieve tante Ka, Spaarde daarvoor al drie maanden. Tante woont tn Canada. Ja, de grote dag is daar hoor Miesje vraagt het nummer aan. Ze mag maar héél even praten, Hoort de telefoon al gaan! Juist als Mies de stem van tante Zacht hoort in de telefoon, Gaat de fluitketel aan 't fluiten, Gillen, gillen, bap gewoon! Ook de wekker loopt af plotseling Ring-ring-ring met veel kabaal. Ondertussen vertelt tante, Mies de Muis een heel verhaal. De verbinding it verbroken En in huis verstomt c 't geweld. Mies verstond geen woord van tante En.,,, dat kost een hand vol geld! 53) Claudia snelde op haar toe: „Maar tantetje, ik „Alsjeblieft. Geen woord meer! Ik heb verder niets meer te zeggen. En nu ga ik naar bed, als je het goed vindt. Ik ben moe". Ze zuchtte diep. „Doodmoe Cecilia rustte die nacht niet. En Claudia evenmin. Mathilda bracht, spoedig nadat de oude dame zich in haar kamer had teruggetrokken, de documenten en Claudia las ze vele keren. Haar keel deed pijn en haar ogen werden door tranen beneveld. Het ontbijt, dat in de regel een plechtige gebeurtenis was, werd de volgende morgen opgevrolijkt door het grillige gebabbel van Peter. Tom, die de overspannen uitdrukking op Clau dia's gezicht en de weifelende terug houdendheid van Cecilia's conversatie opmerkte, voelde echter, dat er iets verkeerd gegaan was. „Ik heb een paar ideetjes waar ik wel eens met jou over wou praten, Tom", ging Peter verder, terwijl hij afwezig een beschuit boterde. „Ik ge loof dat het tijd wordt, dat we ons repertoire gaan uitbreiden. Ik heb een paar nieuwe stemmen ingestu deerd „Ik heb ze de laatste dagen.... en nachten gehoord", lachte Tom. „Ik had het er graag eens met je over willen hebben. Ik zou namelijk bij gelegen heid ook wel eens weer willen sla pen „Oh, maar je zult de nieuwe karak ters zeker leuk vinden. Natuurlijk hebben we nog een paar poppen no dig. Een paar erg opgedirkte deze keer Ik heb schetsjes gemaakt. De ge dachte aan Kitty gaf inspiratie". Elwood hoestte luidruchtig, omdat hij zich in zijn hete thee verslikte en zette kletterend zijn kopje neer. Letty boog zich naar hem over en klopte hem, met in haar ogen een angstige blik, op de rug. „Hou je rustig, schat. Ga zitten en haal diep adem. Goed zo". Terwijl Elwood braaf gehoorzaam de, richtte Cecilia haar donkere blik op Tom. „Ik geloof, dat we hierover al genoeg gesproken hebben. Ik sta er op, dat je ophoudt, je tijd te ver morsen en dat je je helemaal geeft aan het werk waarvoor je betaald wordt! En wat jou betreft, Peter, nog één woord over die idiote poppen en ik laat ze allemaal in de oven smijten Dat is mijn laatste woord". „En jullie allemaal", riep ze, drei gend overeind komende. „Ik heb nog nooit in mijn leven een groep mensen bij elkaar gezien met zo weinig ver antwoordelijkheidsbesef! We hebben deze week belangrijke zaken af te handelen en ik wil, dat jullie allemaal met de beide benen op de grond staan en je gedraagt als normalè, vol wassen mensenIk heb erg veel ge duld gehad, maar aan alles komt een eind, zelfs aan mijn toegeeflijkheid. Nu, Peter, drink je koffie uit en ga met mij mee! Ik heb het een en ander gehoord over je vreemde ge drag en ik vind dat je mij daarover een uitleg schuldig bent". Hulpeloos keek Peter de anderen aan, alsof hij steun zocht. Die bleef echter uit. Daarom ging hij langzaam, staan en volgde Cecilia naar de deur. Hij wierp een verwijtende blik over zijn schouder, toen hij verdween, De drie Ellissen wendden zich auto matisch tot Tom, met tegelijkertijd eenk vragende en een beschuldigende blik in hun ogen. Tom keek hen met een rustige zelfverzekerdheid aan. „Er is iets, dat ik graag zou vertel len", begon hij, „om een paar ver keerde indrukken, die jullie zeker over mij zult hebben, weg te nemen. In de eerste plaats was alles, wat is voorgevallen tussen uw familie en mevr. Ponsonby, nooit mijn zaak persoonlijk niet, bedoel ik. Ik ben aangenomen om de fabriek op poten te zetten en dat probeer ik nog steeds te doen. Maar..." Hij wachtte eer ogenblik en wendde zijn ogen toen langzaam af van Claudia. De spanning was op Elwoods gezicht te lezen. „Ik weet niet, hoe u dit zult op nemen", gihg Tom verder, achterover leunende in zijn stoel, „maar ik houd niet van uitvluchtjes. Ik zie graag de waarheid recht in het gezicht, hoe onplezierig die soms ook is. En ik geloof, dat jullie, Elwood en Letty, mij zo langzamerhand goed genoeg kennen om te weten, dat ik betrouw baar en oprecht ben". „Maar wat probeer je ons te vertel len?" viel Claudia hem in de rede. „Dat je je schaamt voor wat je gedaan hebt? Dat je het baantje nooit zou hebben aangenomen, als je ook maar een ogen blik had kunnen denken, dat je „Als ik ook maar een ogenblik had kunnen denken, dat ik verliefd zou worden op een meisje, dat aan een andere man was beloofd". Letty snakte naar adem. Ze draaide zich om en greep Claudia's arm, zodat deze een schreeuw van pijn nauwelijks kon onderdrukken. „Wat betekent dit?... Wat bedoelt hij?" „Doodeenvoudig dit", antwoordde Tom voor haar. „Ik houd van Claudia. En ik weet dat zij ook van mij houdt. Peter Claudia sprong overeind als was er een bom onder haar stoel ontploft. „Jij weet", riep ze uit, „dat ik van jou houd? Tom Cavanagh. Ik eis op staande voet een verontschuldiging. Ik verkies niet, dat jij met je ongelooflijke waanvoor stellingen mijn ouders nog meer van streek maakt, dan ze al zijn. O, hoe kun je daar zo staan, zonder een woord te zeg&en! Hoe kun je..." „Omdat het waar is, wat ik zeg! Je hebt er tegen gevochten, sinds je het ontdekte. Ik ook. Maar ik heb zo'n idee, dat het tijd wordt, dat we ns als beschaafde mensen gaan gedragen en kalm over deze kwestie praten. Voor zover de zaak erbij betrokken is...." „Ik wens geen seconde meer naar jou te luisteren", riep Claudia, ter wijl zij zich naar Elwood en Letty wendde, die verbijsterd luisterden. „Alsjeblieft jullie moeten me gelo ven ik heb nooit de geringste aan leiding gegeven, om hem zo te doen praten". „Dat hoefde je ook niet, Claudia". Tom was om de tafel heen gelopen en stond nu vlak naast haar, haar recht in de ogen kijkende: „Alsjeblieft, luis ter naar me. Ik heb je iets heel be langrijks te vertellen". „Daar heb ik geen interesse voor. En als je wilt, dat ik Cecilia hiervan niet op de hoogte stel, kun je beter..." (Wordt vervolgd.) Bizerta naar Port Said Kedoe, pass. 7-10 Kaap St Vincent naar Algiers Kota Agdeng, 7-10 van Cheribon naar Semarang Lawak, 7-10 van Bombay naar Karachi Leopoldskerk, pass. 7-10 Kaap St Vincent naar Port Said Lieve Vrouwekerk, 7-10 te R'dam Linde- kerk, 7-10 n-m. van Aden naar Bahrein Lutterkerk, 7-10 te Antwerpen Maas dam, 7-10 van Cobh naar New York Macuba,- pass. 7-10 Perim naar Mena al Ahmadi Malvina, pass. 7-10 Finisterre naar Thameshaven Manoeran, 7-10 van Tandjong Priok naar A'dam Mo- lenkerk, pass 7-10 Ouessant naar Mar seille Nieuw-Amsterdam, vertr. 8-10 18 uur van R'dam naar. New York Noordam, 7-10 480 mijl noordwest van Flores naar R'dam Omala, 7-10 van Avonmouth naar Plymouth Oranje stad, 7-10 330 mijl noordoost van Bar bados naar Madeira Papendrecht, 7-10 van Tripoli naar Napels Pirns Willem V, 8-10 van Le Havre te R'dam Phrontis, 8-10 van Singapore te Belawan Polydorus, 7-10 van Londen naar Ant werpen Riouw, 7-10 van Port Swet- tenham naar Singapore Jtoebiah, 8-10 van Calcutta te Tandjong Priok Sa- roena, 7-10 van Balik Papan naar Ta- rakan Sibajak, 7-10 690 mijl oost van Kaap Race naar R'dam Singkep, 7-10 n.m. te Genua Stad Leiden, 8-10 van Tokio te Osaka Salland, pass. 8-10 St Pauls Rock naar Rio de Janeiro Saparoea, 8-10 te Marseille Schie, 7-10 van Alexadrië naar Beyrouth Stad Maassluis, 8-10 v.m. Immingham Tabian, 7-10 van Bahrein te Damman Tame, 7-10 van St Vincent naar R'dam Tiberius, 7-10 van Aruba naar Mobile Talisse, 7-10 van Singapore naar Bela wan Tara, pass. 7-10 n.m. Finisterre naar Antwerpen en R'dam Ternate, 9-10 van Sorong te Makassar verwacht l'jisadane, 7-10 te Rio de Janeiro Utrecht, 8-10 te Semarang Van Spil bergen, pass. 8-10 5.45 uur Vlissingèn naar Antwerpen Veendam, 7-10 840 mijl oost-noordoost van Kaap Race naar Halifax (Advertentie, Ing. Med.) BLAASKWINTET VAN NIEL SEN. We leven in de Deense week, een manifestatie, waarbij de aandacht van oris volk wordt gevraagd voor allerlei uitingen van het culturele leven in Dene marken. Vandaar, dat er ook uit zendingen aan Deense muziek worden gewijd. Hoewel hiervan tot dusverre weinig tot ons land is doorgedrongen, vragen we toch de aandacht voor een blaasktoin- tet van de Deense componist Carl Nielsen. (Zaterdag 11.35 over Hilversum II, 298 m.) ZATERDAG 10 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.ï 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram» 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Idem 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Pro menade-Orkest. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.33 Zang en piano. 12.45 Salonorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amus.muziek. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Or gelconcert, met inleiding. 16.05 Gevar. muziek. 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Orkestcon cert. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parle mentair overzicht. 19.30 Gram. 20-05 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag ini HILVERSUM II, 298 m-: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20,00—24 00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gym. voor de vrouw. 9/10 Gram. (9.35—9.38 Waterstanden.) 1000 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.35 Blaas- kwintet. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram» 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Roemeens Orkest. 14.25 „Kopenhagen, Parijs van het Noorden", klankbeeld. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.30 Accordeon-muziek en solist. 16.00 Muzikale causerie. 16.15 Ka merorkest en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gevar. muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18-40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19-00 Artistieke Staal kaart". 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", causerie. 19.55 „Deze week", causerie 20.00 Nieuws. 2005 Gèv&r. programma 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Weense muziek. VERWEG in het Westen, wa hemel en aarde iaeenvlcx en, is nog een smalle lijn vi licht. Dan, stor na ster verschiji en opeens is daar de avond. H is het uur van de Grote Tov naar. Even tevoren het „Levei op volle toeren, Arbeid, Energi Kennis. Nu: Stilte, Eenzaar heid en Rust. Als een verzonki eiland ligt nu de Polder in ei nevelzee. Slechts hier en da het silhouet van een boomtop boerendak. Voorbij, deze gez gende dag. Voorbij zoals all eens voorbijgaat. Lente en Zom zijn over de Polders getrokke Herfst heeft zijn intrede gedaa Rijke tijd, van vreugde en vc doening over welbestede ure Nog is alle arbeid op de akke niet volbracht. Maar het laats offensief is begonnen. Zal Reus Herfst als bondg noot of vijand aan de laatste fa van de strijd deelnemen? Want het kan zijn, dat hij grimmige toorn met storm regenvlagen de aardappel- bietenrooiers de arbeid onmog lijk maakt. Zo, dat de wielen de rupsbanden wegzinken in modderpoelen, en ettelijke to: nen goede humus met het pn duet naar de suiker- en aarda] pelmeelfabrieken verhuizen. Of zal zon en wind dirigere tot hulp en steun, opdat het rooiers met hun arbeid welga en voor trekkers en paarden paden geëffend zijn? MAAKT VOORT! Reus Herfst ru onberekenbaar. Soms geselt 1 met het tomeloos geweld van ork nen en watervloeden, of schenkt m milde hand de rijke schoonheid v: een late Zomerdag. Om het eve Daar verder, op korte afstand, sta de Winter. En wee hen in de pc ders, die te laat óan deze streni heerser hebben gedacht. Voor hi Kent de witte despoot geen genad riiet, aardappel en kool zijn dan ti dode opgeschreven. Dan heeft de mens voor niets g zaaid en gewied, en de vreugde voldoening over welbestede uren z *h n deelachtig worden Maar zie om U heen. De Gro Verandering is reeds begonnen. Te wijl met man en macht de laats Pioducten van de akkers naar schi ren, opslagplaatsen, aardappelb* waarplaatsen of naar de vrachtscb pen worden vervoerd, begint achtf dit gebeuren de slcftscene. Zeker. ze zijn er nog, „De Paa: van d-ei Ploe£er\ Het is bee] van klassieke schoonheid. In rege hifnlSnenltap-, trej?ken de paarden Tn Piinkend ploegijzer door de grom Op de eerste bijeenkomst in het niei we seizoen zal voor de afdeling Been ster van de Bond van Plattelandsvroi wen spreken ds Van Deth uit Haarlet over het werk van de vereniging „Kii derzorg Deze vereniging trekt zie «et lot van de verwaarloosde jeui aan. - "7 De Toneelvereniging „Midden-Beer ster heeft met de repetities een aai vang gemaakt. In studie is genome oproetenkopje", een Amerikaans bli spel m drie bedrijven. De opvoeringe hiervan zijn vastgsteld op 21 en November. De afdeling Beemster van de Bor van Plattelandsvrouwen heeft voor ha: November-bijeenkomst de bekende at teur Jan Mens uitgenodigd om te spri °ïe!'v,iieL0.1?tEt.a.?n van z«n boe ..Elisabeth (Betje Wolff). Het vroegei Hoofd der ULO-school, de heer M. Hen mer, zal die avond, welke ook toegar kelijk is voor de mannen, enkele gedee ten uit het boek voordragen. Naar wij vernemen zullen in Noverr ber de Beemster binnenhuissporters ee tegenbezoek brengen aan hun spor vrienden in Venhuizen, om deze te b< kampen in dammen, schaken, bridgt klaverjassen en biljarten. De organist tie berust weer bij „De Beemster Ge meenschap". Ook de PJG begint weer aan h< nieuwe seizoen. Het is de heer Schroc vers, Directeur van de Landbouwschoc te Alkmaar, die het winterprogramm opent met een lezing, getiteld: „De toe komst van de landbouwjongeren". Dezer dagen heeft de Dam- e Schaakclub „Aris de Heer" in Het Hee renhuis een simultaansceance gehoudet Bij het schaken won de simultaanspele Th. Roet al zijr. vier partijen nl. lege M. Huizinga, J. P. v. d. Knaap, 1 Karskens en G. J. v. d. Knaap. De simultaanspeler dammen Eïjssen -von van L. Smit en J. S. Velse boer, verloor van C. de Heer, P. va Twisk en W. Zomerdijk en speelde re mise tegen S. Hottentot. Naar wij vernemen zal de bouw va 6 nieuwe woningen aan de Raadhui! straat, benevens 2 nieuwe woningen aa de Oosthuizerweg te N. Beemster wor den opgedragen aan de Fa. II J. Bran Zn. te Z. O. Beemster. In de vet gadering van de Raad der gemeen! Beemster van 1 Sept. jl. gaf de gemeer tèraad zijn fiat aan onderhandse gut mng van deze bouw.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2