Over de polders daalt nu de weemoed van de herfst Ik rook ROXV... Vervolg stadsnieuws Jimmy Brown en de Oranjehemden en ik weet Waarom! De vogels trekken weg naar betere oorden en het vee brengt weer leven op stee Nieuws uit Bergen naar mma DE SCHOONHEID VAN BEEMSTER, SCHERMER EN PURMER (3) IN HET KORT DOOR ANDRIES TOL Matthieu Wiegman en Jaap Min bekroond Tennisontmoeting op „de Molenkrocht" Oudorp Polderverkiezing Kaasmarkt gaat nu haar winterslaap tegemoet DIERENBESCHERMING Zaterdagmiddagvoetbal Jong-Holland krijgt zijn kans Voor onze jongens Inenting tegen diphterie Leekstermeer Schurft bij lammeren VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 ROXY is de enige Amerikaanse sigaret die blijft bevallen. Geen andere sigaret is zo' geurig en zo zacht voor de keel als ROXY. Je hoort dan ook alom: aarik 11 en Pom aDe ba- aarheid af, enblik niet it het klei- n de emir surtenissen r om naar ra hadden n verdwij- het zwem meren. Nu, voor Ali ;rtjes weer le water. ;edoe, pass. Algiers iribon naar an Bombay pass. 7-10 lid Lievo Linde aar Bahrein ten Maas. Ew York - ar Mena al 0 Finisterre •eran, 7-10 iam Mo- naar Mar- vertr. 8-10 !w York irdwest van i, 7-10 van oranje- ;t van Bar- idrecht, 7-10 'irns Willem R'dam te Belawan n naar Ant- Port Swet- oebiah, 8-10 riok Sa ri naar Ta- ïijl oost van lngkep, 7-10 ;n, 8-10 van pass. 8-10 Janeiro Schie, ieyrouth imingham Damman naar H'dam ar Mobile naar Bela- n. Finisterre Temate, verwacht Janeiro Van Spil- r Vlissingên n, 7-10 840 p Race naar f NIEL- Deense waarbij ilk wordt uitingen in Dene- ook uit- muziek l hiervan ons land i we toch laaskTwin- onist Carl .35 over >BER 7.00—24.00 Gram. 7.15 ;engebed en i Nieuws en ).00 Voor de 9.40 Gram- Gram. 10.45 11.45 Vocaal s. 12.03 Pro- l Land- en 13 Zang en 2,55 Zonne- ioliek nieuws. 2ram. 14.00 ospel. 14.20 r. 15 00 Kro- ;n. 15.40 Or- 16.05 Gevar. i Hollander", beid van het jeugd. 17.50 18.15 Jour- 5 Orkestcon- respondenties. 19.20 Parle- im. 20-05 De iken". 20.50 imma, 21.50 ijd in sterke e Zondag int 7.00 VARA, 19.30 VPRO. Nieuws. 7.10 8.00 Nieuws. 3.55 Voor de vrouw. 9*10 den.) 10-00 luserie. 10.05 de arbeiders 11.35 Blaas- 30 Land- en .33 Gram- varia. 13.20 'aatje. 14.00 .Kopenhagen, ïkbeeld. 14.50 wieg tot het on-muziek en ie. 16.15 Ka- Veekjournaal. Nieuws en uziek. 18-40 licht op de istieke Staal- ut", causerie. waarin het iserie. 19.55 i.OO Nieuws. 2.00 Socialis- ense muziek. VERWEG in het Westen, waar hemel en aarde ineenvloei en, is nog een smalle lijn van licht. Dan, ster na ster verschijnt, en opeens is daar de avond. Het is het uur van de Grote Tove naar. Even tevoren her „Leven" op volle toeren, Arbeid, Energie, Kennis. Nu: Stilte, Eenzaam heid en Rust. Als een verzonken eiland ligt nu de Polder in een nevelzee. Slechts hier en daar het silhouet van een boomtop of boerendak. Voorbij, deze geze gende dag. Voorbij zoals alles eens voorbijgaat. Lente en Zomer zijn over de Polders getrokken. Herfst heeft zijn intrede gedaan. Rijke tijd, van vreugde en vol doening over welbestede uren. Nog is alle arbeid op de akkers niet volbracht. Maar het laatste offensief is begonnen. Zal Reus Herfst als bondge noot of vijand aan de laatste fase van de strijd deelnemen? Want het kan zijn, dat hij in grimmige toorn met storm en regenvlagen de aardappel- en bietenrooiers de arbeid onmoge lijk maakt. Zo, dat de wielen of de rupsbanden wegzinken in de modderpoelen, en ettelijke ton nen goede humus met het pro duct naar de suiker- en aardap pelmeelfabrieken verhuizen. Of zal zon en wind dirigeren tot hulp en steun, opdat het de rooiers met hun arbeid welgaat en voor trekkers en paarden de paden geëffend zijn? MAAKT VOORT! Reus Herfst is l'i onberekenbaar. Soms geselt hij met het tomeloos geweld van orka nen en watervloeden, of schenkt met milde hand de rijke schoonheid van een late Zomerdag. Om het even. Daar verder, op korte afstand, staat de Winter. En wee hen in de pol ders. die te laat aan deze strenge heerser hebben gedacht. Voor hen kent de witte despoot geen genade. Riet, aardappel en kool zijn dan ten dode opgeschreven. Dan heeft de mens voor niets ge zaaid cn gewied, en de vreugde en voldoening over welbestede uren zal me^ .deelachtig worden Maar zie om U heen. De Grote verandering is reeds begonnen. Ter- vijl met man en macht de laatste producten van de akkers naar schu ren, opslagplaatsen, aardappelbe waarplaatsen of naar de vrachtsche pen worden vervoerd, begint achter dit gebeuren de slotscène. 5eker- ze zijn er nog, „De Paar den en de Ploeger". Het is beeld van klassieke schoonheid. In regel matige stap trekken de paarden het PUnkend ploegijzer door de grond. Op de eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen zal voor de afdeling Beem ster van de Bond van Plattelandsvrou wen spreken ds Van Deth uit Haarlem, over het werk van de vereniging „Kin- derzorg'. Deze vereniging trekt zich het lot van de verwaarloosde jeugd aan. De Toneelvereniging „Midden-Beem- sterheeft met de repetities een aan vang gemaakt. In studie is genomen .•Sproetenkopje", een Amerikaans blij spel in drie bedrijven. De opvoeringen hiervan zijn vastgsteld op 21 en 22 November. De afdeling Beemster van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft voor haar hovember-bijeenkomst de bekende au teur Jan Mens uitgenodigd om te spre ken over het ontstaan van zijn boek Elisabeth" (Betje Wolff). Het vroegere Hoofd der ULO-school, de heer M. Hem- mer, zal die avond, welke ook toegan kelijk is voor de mannen, enkele gedeel ten uit het boek voordragen. Naar wij vernemen zullen in Novem ber de Beemster binnenhuissporters een tegenbezoek brengen aan hun sport vrienden in Venhuizen, om deze te be kampen in dammen, schaken, bridge, klaverjassen en biljarten. De organisa tie berust weer bij „De Beemster Ge meenschap". Ook de PJG begint weer aan het nieuwe seizoen. Het is de heer Schroe- vers. Directeur van de Landbouwschool te Alkmaar, die het winterprogramma opent met een lezing, getiteld: „De toe komst van de landbouwjongeren". Dezer dagen heeft de Dam- en Schaakclub „Aris de Heer" in Het Hee renhuis een simultaansceance gehouden. Bij het schaken won de simultaanspeler Th. Roet al zijn vier partijen nl. tegen M. Huizinga, J. P. v. d. Knaap, N. Karskens en G. J. v. d. Knaap. De simultaanspeler dammen A. Eijssen "von van L. Smit en J. S. Velse- boer. verloor van C. de Heer, P. van Twisk en W. Zomerdijk en speelde re mise tegen S. Hottentot. Naar wij vernemen zal de bouw van 6 nieuwe woningen aan de Raadhuis straat. benevens 2 nieuwe woningen aan de Oosthuizerweg te N. Beemster wor den opgedragen aan de Fa. II J. Brand Zn. te Z. O. Beemster. In de ver gadering van de Raad der gemeente Beemster van 1 Sent. jl. gaf de gemeen teraad zijn fiat aan onderhandse gun ning van deze bouw. Met vaste hand ment de ploeger zijn driespan. Een rechte voor, dat eist zijn vaktrots. Een vlucht meeu wen cirkelt en tuimelt boven de opengescheurde aarde. Wormen en larven zijn een welkome verande ring in hun dagelijks menu. Links en rechts, op de naburige akkers hebben trekkers het werk van de paarden alreeds overgeno men. Straks zullen zij deze prachtige dieren geheel verdringen. Nog een korte stonde en het kleu rengamma van het groen, geel, bruin en rood der akkers is opgelost in de grijze egaliteit van het geploegde land. OOK BIJ de dieren is de grote ver andering kenbaar. Het is stil ge worden in de reigerkolonie op de oude hofstede „De Eenhoorn" in de Beemster. De families zijn uiteen gegaan, op zoek naar betere oorden. Als witte geraamten worden de ver laten takkennesten zichtbaar in de langzaam kaler wordende bomen. Hoog. in één der toppen van een sta tige iep, deint de schuilhut van vo gelfotograaf Van Dijk heen en weer. Vanuit dat broze gevaarte heeft hij de intimiteit van het reigerge zin bespied en gefotografeerd. Prach tige opnamen heeft hij van de blau we, vraatzuchtige vrijbuiters ge maakt. Beneden aan de voet schar relt „Moeder Egel" in de dorre bla deren. Het is een laatste trip in het September-zonnetje alvorens ze de finitief haar woning onder de oude schuur opzoekt om daar de lange wintermaanden te verslapen en te dromen. De lucht is vol met late trekkers. De grote trek naar betere oorden, naar zonneschijn, warmte en voedsel. Het zwart-bonte vee in de weide weet niets van dit alles. Afhankelijk van de mens kan het slechts wach ten, zoals het wacht bij het dam- hek, als de tijd van melken is aan gebroken. Zo zal het staan in de October- en Novemberdagen, wachtend op de boer en zijn werkman. Staltijd! Mis schien is er in de koude stormnach ten, als ze dicht opeengedrongen, ge laten het geweld der elementen trotseerden, een herinneringsbeeld tot hun gekomen van een warme stal, van geurig hooi dat in dichte plokken nederdaalde, van een droog stroleger. Wie weet? In hun grote droomogen is niets te lezen. MAAR ZEKER zal het gebeuren. Maanden zijn lange en korte regel dood geweest. Als een over bodig traliewerk hing de paardenruif tegen de wand. Nu gaat de boerderij weer leven. Er zal gerinkel zijn van kettingen en emmers, de korte slag van de drinkwaterbakken, het knit- selend geluid van vallend hooi en de diepe ademtocht van de dieren. Open de staldeuren. Welkom, zwarte en roodbonte vrienden. Wel kom mijn dappere, zwarte telgan ger, ook jouw stee is gereed. Je hebt dapper en gewillig je arbeid vol bracht. Wij houden van je, jij schoonste der dieren. (Advertentie Ing. Med.) Winter! Het is nu eenzaam en stil in de Polders. Verlaten liggen de landen. Het leven heeft zich terug getrokken in stal en schuren. Ook het klein gedoe heeft de winterver blijven betrokken, onder hooimijten of in de grond, in het slik der slo ten, overal waar maar een schuil plaats is te vinden. Polders! Wij hebben iets van je Opkomst, Bloéi en Schoonheid ver teld. Van het werk van alle dag, van je dieren en je mensen. Het was slechts kort, er was nog zoveel te vertellen, want het leven is zo rijk en afwisselend in deze, aan de golven ontworstelde landen. (Van onze redacteur beeldende kunsten) Het filmverhuurkantoor Europa Film N.V. heeft ter ondersteuning ran haar reclamecampagne voor de film Salome een wedstrijd voor kunstschilders uit geschreven. Gevraagd werd een schilde rij, waarin op enigerlei wijze de figuur van Salome - de dochter van Herodes. die op een hoffeest danste en in ruil hiervoor het hoofd van Johanes de Doper verlangde - werd uitgebeeld. De inzendingen zijn uitgestald geweest bij Gerzon in Amsterdam. Thans is de uitslag van deze prijs vraag bekend geworden. De eerste prijs, een bedrag van f 700, is door de jury toegekend aan de schilder F. van Heel, Den Haag. D'e tweede prijs, groot f 500, ging naar Matthieu Wiegman te Bergen, de derde naar Jaap Min te Bergen en Jan Sluyters te Amsterdam. Zij krijgen elk f 400. We vernamen, dat deze ver deling afwijkt, van die, welke de jury zich oorspronkelijk had gedacht. De uitslag is hedenmiddag bekend gemaakt ter gelegenheid van de opening der expositie in het gebouw van de firma Pander in Den Haag. Hier zullen de ingezonden werken thans gedurende enige weken te zien zijn. In het kader van de bondstraining zal op Zondag 11 October tot besluit van het seizoen op het park ,.De Molen krocht" een tennisontmoeting plaats vinden tussen de jeugdkringen Alk maar en Beverwijk. Er zullen in het jongens- en meisjesenkelspel elk zes partijen gespeeld worden en in het meisjesdubbelspel, jongensdubbelspel en gemengd-dubbelspel elk twee' partijen, zodat er de hele dag (van 10 uur v.m: tot6 uur n.m.) aantrekkelijk jeugd- tennis te zien zal zijn. Aan de wedstrij den wordt deelgenomen door de jeugd kampioenen Jan Tervooit uit Bever wijk en Marie Ovinge uit Alkmaar, dié beiden 15 jaar oud zijn. Bij de gehouden verkiezing van een lid van het bestuur van de Polder Oudorp^ wegens benoeming van de br. M. Admiraal tot voorzitter van die Polder, is gekozen de heer A. Zuurbier. In het bestuur van de Banne Oudorp werd als lid herkozen de heer P. Groot te Oudorp wonende. eveneens Met de week neemt de belangst^ng voor de kaasmarkt af. Van dichte rijen bezoekers is al geen sprake meer en die er nog komen kunnen zich steeds vrijer tussen de meestal opgetogen kaasdragers bewegen. Zo erg monter waren de laatsten van ochtend anders niet. „Leg niet te veel op m'n berry, Jan," zei er één, ,,'t is Maandag vandaag" en hij doelde daar mee op de vrije 8-Octoberdag die hy gisteren had gevierd." Lrwle .jfcaft&lJ&L. iWas opk ^njiet veel te dóén. Is ftet er anders steeds één drukke beweging en puilt ze uit met publiek dat een hartig hapje wil gebruiken, van ochtend waren het zegge eri schrijven drie klaargemaakte beschuitjes, wier broze bestaan alleen maar bedreigd werd door twee Amerikanen die er een beetje slape rig rondhingen. Het fonteintje (wij wisten niet dat er een fonteintje was' kletterde water en diep uit iemands maag kwam een geluid dat van het lessen van een uiterste dorst blijk gaf. De kaas was tenminste hartig vandaag. In de toren kon men wel een geweer afschieten zonder bang te zijn iemand te raken. Staat in het seizoen van boven tot beneden een opeengedrongen rij zuch tend en zwetend te wachten tot het de uitkijkgroep behaagt een beetje óp te schieten, deze dag waren er niet meer aan drie mensen die ongehinderd van Alkmaars ontwaken uit 8-Octoberdag hebben genoten. Het vreemdelingenkantoor kreeg be zoek van slechts tien personén. Het is gedèan met de markt. Zij gaat haar winterslaap tegemoet. Ontvangen voor het te stichten asyl: Van Geb. f 1, L f 1, De W. f 2.50, Bob bie f 2.50, mej. M. S. f 2. Adres inspecteur C. Verwer: Zaag molenstraat 36; penningmeesteresse mej. Hagedoorn, Graaf Jankade 3, giro 493727. Op Laat 15 is een aardig zwart poesje komen aanlopen. „MADAME BUTTERFLY" Eén der solisten in de opvoering van de opera „Butterfly" te Amsterdam is een Amsterdamse zangeres, die op treedt onder de naam Getti Vedetti en leerlinge is van Annie Veenenbos al hier. 109. De kellner van 't café „Op 't Hoekje" wilde tegen Jimmy juist een héél veihaal afsteken over die Balie- wipper, die vlak tegenover de zaak woonde, toen Jimmy plotseling zijn stoel achteruit schoof en opsprong. Hij wierp een paar gulden op het tafeltje voor de gemaakte vertering, greep het touw van Henkie, mompelde iets van tot ziens en rende de gelagkamer uit, nagestaard door een kellner, die een paar maal de schouders ophaalde. Zo'n rare klant had hij nog nooit ontmoet. Die zat eerst op zijn dooie gemak drie kopjes koffie te lurken en smeerde 'm toen zo ijlings als een hond, die op z'n staart werd getrapt.Jimmy's haast was overigens meer dan verklaarbaar, want de man waarvoor hij deze reis naar Utrecht had ondernomen, de heer Barend Ballewipper, had zo juist zijn huis verlaten en Jimmy was heel erg nieuwsgierig of de proef, die hij met hem wilde nïmen, zou slagen. Terwijl hij de uitgang van het café uitsnelde, deed Jimmy een greep in zijn achter zak en haalde een zwarte lap te voor schijn die een der indringers in zijn huis had verloren. Jimmy had namelijk zo'n idee, dat de bezitter van deze zwarte lap en Meneer Ballewipper één en dezelfde persoon warenHij hield toen hij de straat was overgestoken Henkie de lap onder z'n neus en zei: „Zoek Henkie, zoek!" De Alkmaarse ploeg kan haar punten- aantal tegen HCSC zodanig opvoeren, dat zij de kop van de ranglijst gaat be zetten, maar dan moet Blauw Wit voor eigen publiek van Dindua winnen. Naar onze verwachting krijgen deEnk- huizers in Wormerveer hun eerste pun tenverlies te incasseren, waarmee zij Jong" Holland aardig in de kaart zou den spelen. - Het Helderse HCSC moet morgen heel goed uit de hoek komen om met winst de Overdie te verlaten. De Alk- maarders spelen in de volgende op stelling: Vos, Van Gorkum en Mienis, Romeijn, Van Til en Fenijn, Goosens, Dragtsma, Jansen, Hoekstra en Tesse- laar. Voor Zwaluwen wordt het tijd dat er wat punten verzameld worden en nu zij KMVZ op bezoek krijgen bestaat daarvoor een gerede kans. Voor AGT staat ook Zaterdag het koren nog niet te bloeien, nu Krom hout op bezoek komt, dat nog steeds bij de koplopers behoort. PVWA bindt VVGA wel aan haar zegekar, hoewel de gemeente-ambtena ren er naar verlangen de eerste winst punten te veroveren. Het programma voor Zaterdag ziet er als vo>t uit: Blauw WitDindua, Zwa luwen—KMVZ, AGT—Kromhout. PV WA—VVGA, Jong Holland—HCSC. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Op Zaterdag 10 Oct. zal in Alkmaar een collecte (aan de huizen en op de straat) worden gehouden, ten bate van het Protestants Kerkelijk Thuisfront. Van de opbrengst worden de Te huizen voor Militairen in stand gehou den, zowel in ons land als in de over zeese gebiedsdelen. Een gedeelte van deze collecte moet dienen tot bestrijding van de ver vaardiging en verzending van Kerst pakketten naar onze jongens in Nw> Guinea en de West. Voor de 7 nieuwe legerplaatsen moe ten even zovele Tehuizen worden ge bouwd en ingericht, waarvoor veel geld nodig is. Laat de collectanten op Zaterdag a.s. niet tevergeefs een beroep op uw offer zin doen. Op Dinsdag 13 October des morgens om 10.30 uur zal in de openbare la gere school een kosteloze her-inenting tegen diphterie plaats hebben van kin deren van deze school. Ook de leer lingen van de kleuterschool zullen dan behandeld kunnen worden. Op Donderdag 15 October zal, 's och tends om 9 uur in de St. Jacobus Ma- jorschool inenting plaats vinden, 'er- wijl dan de nog niet ingeente kinderen vanaf 1 jaar aan de beurt zijn. Vrijdag 16 October wordt er in de St. Michaelschool aan de Zuidervaart „geprikt". Ook hier worden de kleu terschoolkinderen weer verwacht. De ouders der kinderen die tegen deze herinenting bezwaren hebben worden verzocht dit schriftelijk mede te delen aan de hoofden der genoemde scholen. Bij de veehouder J. Koster zijn ze ven lammeren aangetroffen, welke aan schurft lijden. Terstond zijn hier omtrent de nodige maatregelen geno men.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3