Door nieuw element kreeg het ontzetfeest aparte bekoring Dreigende verstarring is dit jaar succesvol doorbroken I IlfiHP De hoofden bogen plechtig Een frisse wind waaide over de hoofden der feestenden Vocaal concert trok velen naar naar de Grote Kerk Oud en jong Alkmaar had een goede dag EEN GOEDE STUNT MÈÊËÈÈkÊÊt Standwerkers stonden met tweehonderd man Geen Leidse studenten De minnestrelen en Orpheus zongen Prima turndemonstraties Bus in bocht aangereden Pluim voor politie Even van de wijs VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 JjET ONTZETFEEST ligt weer achter ons. De feestcommissies het zijn er vele zijn bedankt voor hun belangeloze werk, de kleurige verlichting is gedoofd en de stad herkrijgt haar gewone aanzien. We hebben een goed feest gehad. Het mocht dan in sommige opzichten zijn afgeweken van de sinds jaren gevormde traditie, het was aan de andere kant juist dit nieuwe element, dat als een verfrissende wind over de hoofden van de feestvierenden is gegaan. Armoede kan soms een middel zijn om nieuwe wegen in te slaan, die naar een betere toekomst leiden. Datzelfde beeld kunnen we projecteren op onze 8 Octobervereniging. De bodem van de kas was al maanden zichtbaar en men moest derhalve afzien van het organiseren van een historische optocht, die onder ons gezegd zo'n slordige achtduizend gulden voor zich opeist. Door de nood gedreven is men naar andere mogelijkheden gaan uitzien en deze zijn het geweest, die het 8 Octoberfeest in een nieuwe, een andere sfeer hebben gebracht, zonder nochtans aan de betekenis van deze dag afbreuk te doen. Als een van de hoogtepunten mogen we de kinderoptocht noemen. Vroeger een ondergeschikt programma-puntje, nu gepromoveerd naar de middag en niet ten onrechte. We kunnen mee voelen met hen, die deze kinderop tocht zeiden te prefereren boven de traditionele 8 Octoberstoet van andere jaren. Zij zijn getroffen door het spon tane. dat het kind in zijn spel en ook in deze optocht heeft gelegd. Niet met kostbare praalwagens maar met een voudige middelen. Dit heeft de optocht zulk een bekoring gegeven en haar tot een machtige concurrent gemaakt van de optochten van andere jaren. Even leek het of de grijze lucht die van 's morgens af over de stad hing zijn rogenwolken op de kleurige stoet zou leegwringen, maar na het ene "buitje werd de kraan daarboven dichtge draaid en kon Alkmaar zich zonder regenjas aan het feest overgeven. Het zonnetje bleef weliswaar uit, maar de temperatuur was desondanks drage lijk. Daarvan profiteerden de burgerij, de standwerkers en de kermisexploi tanten, die gistermiddag en ook 's avonds de drukte haast niet konden Verwerken. Het is de gewoonte, dat op 8 Octo ber de politie een grote souplesse toe past ten aanzien van de vele aanvra gen om een dagvergunning door alle mogelijke lieden en het gevolg was dan ook, dat men struikelde over de speldjesverkopers (van wie sommigen zich bepaald hinderlijk opdrongen), om de tien meter een straatmuzikant ontmoette en in de Langestraat een ontstellende rij verminkten aantrof, die hetzij alleen met het geldnapje dan wel met een of ander handelsartikel aan hun kost probeerden te komen. Er waren acrobaten, lieden met apen en met de toekomst in de hand en niet te vergeten de verkopers van feest artikelen, die voor hun mutsjes en toetertjes een goed afzetgebied von den. Maar dat alles behoort nu een maal bij een 8 Octoberdag. Het brengt gezelligheid in een stad, die zelf ook het feestpak heeft aangetrokken. Behalve de kinderoptocht vermeld de het middagprogramma een tweede nieuwigheid in de ontzet viering; de wielerronde voor amateurs. Deze is èn voor de 8 Octobervereniging, èn voor de organiserende wielrenclub Alcma- ria Victrix een doorslaand succes ge worden. Duizenden volgden de strijd tussen de jonge knapen, die hun ve derlichte fietsjes voortstampten door de binnenstad en velen voor het eerst lieten kennismaken met de enerveren de wielersport. Wij geloven, dat de 8 Octobervereni ging op de goede weg is. Nu de drei gende verstarring van het programma is doorbroken en de practijk van deze feestdag heeft bewezen, dat enige nieuwe elementen in de viering suc cesvol zijn verlopen en door de bur gerij niet alleen zijn geapprecieerd maar van harte toegejuicht is het zaak deze richting te blijven volgen. Dat wil niet zeggen, dat men de gehele tra ditie moet loslaten, maar wel, dat er toch een open oog moet zijn voor „iets anders". We hebben gisteren geleerd tot welke aangename verassingen dit kan leiden. BEHENDIGHEIDSSPELEN Nadat 's morgens op het Hofplein de turndemonstraties werden gehou den volgden op de Laat de gebruike lijke behendigheidsspelen, die een vlot verloop hadden en de deelnemers veel zenuwen, maar de toeschouwers vele vermakelijke momenten bezorgden. Het waren de 5de en 6de klassen der Alkmaarse lagere scholen, die zich hier in de strijd, wierpen en eikaar met de hoge hoed op de evenwichts- balk bestreden. De organisitie was goed en het programma wer.i Snel af gewerkt. Er waren heel wat prijzen beschik baar gesteld en het was vermakelijk om te zien hoe de prijswinnaars wik ten en wogen voordat zij een keus hadden gedaan. De blikken vliegtuig jes en motorfietsen bleven het langst liggen en toen de laatste favorieten alieen nog maar op deze vervoermid delen aangewezen waren, werden ze serieus op de kracht van hun motor- veren beproefd alvorens voor een beter exemplaar opzij gelegd te wor den. De uitslagen der behendigheidswed- strijden luidden: 6de klasse: 1. Jan Raape, Vondel school; 2. Kees van Wendel, Vondel school; 3. Henk Klaassen, Willibror- dusschool; 4. Tjibbe Knol, Juliana- school; 5. Erno Nap, Tesselschade- school; 6. Kees de Boer, St. Aloysius- schoöl; 7. Henk Vos, Wilhelminaschool; 8. Henk Veer, St. Adelbertusschool; 9. Andries Juckens, Nicolaas Beetsschool; 10. Wim Bruin, Julianaschool. 5de klasse: 1. John van Es, St. Mat- thiasschool; 2. Jan od de Weegh, St. Willibrord,usschool; 3. Ton de Groot, St. Aloysiusschool; 4. John Kooge, St. Matthiasschool; 5. Jaap Koning, Wil helminaschool; 6. Richard Kannen- burg, Vondelschool; 7. W. Dolman, Jan Ligthartschool; 8. Gerard Nieuwveen, Tesselschadeschool; 9. J. de Bruin, Julianaschool; 10. Klaas Petroli, St. Adelbertusschool. ESTAFETTE- EN PRESTATIELOOP Naast de wielerwedstrijd zijn het ook de 's middags gehouden estafette- en prestatieloop geweest die de nodige belangstelling trokken. Merkwaardig was het zich plotse ling ter, gtrekken van de 5 Alkmaarse sportverenigingen voor de in het.pnor gramma vastgestelde estafetteloop. Onder het motief, dat zich bij geen van hen voldoende deelnemers zouden heb ben opgegeven, heeft men een 'half uur vooraat het parcours zou worden gelopen afgezegd. De organisatoren hebben bij monde van de heer P. Nap hun teleu'-itelling hierover uitgespro ken. De prestatieloop voor jongens tussen 12 en 18 ja. werd een succes. Onge veer 70 ins hrijvers hebben er aan deelgenomen De winnaars over dit traject, dat over een afstand van 1200 m. was uitgezet waren: 1. W. v. d. 'aart; 2. E. Mulder; 3. J. de Lange; 4. W. v. d. Straaten en 5. H. Kuis. De estafette-schoolwedstrijd werd door het r.k. Lyceum gewonnen in de tijd van 50 4/10 seconde, gevolgd door de Kweekschoolploeg terwijl de Han delsschool op de derde plaats terecht kwam. De organisatie van dit deel van de middag was uitstekend verzorgd. Wat de prestatieloop betreft mogen wij nog even opmerken, dat de winnaar die hierbij uit de bus kwam, Wim v. d. Vaart, een belofte voor de toekomst inhoudt. Hij is een loper met aanleg. De handbalwedstrijden die gister avond op het Waagplein werden ge houden vonden onder ideale weers omstandigheden plaats. De verlichting van het speelveld was uitstekend en het terrein was beter uitgezet dan vorig jaar, zodat meer toeschouwers van liet spel hebben kunnen genieten. De wedstrijd werd gespeeld tussen de Amsterdamse clubs D.V.V. en AVA uit Alkmaar. De Amsterdamse dames wonnen met 95. In de herenafdeling werden de Alkmaarse handballers met 1410 geslagen. Terwijl het Ontzetfeest zich daar beneden afspeelde zat hoog in de Waagtoren onze stadsbeiaardier, de heer V. d. Veen, die op verschillende De winkeliers in de Hekelstraat hebben het Ontzetfeest benut om een reclamestunt uit te halen, die er oorzaak van is dat men zich vooral 's avonds slechts voetje voor voetje in de straat kon bewegen. Ze hebben in de étalages geld ver stopt en het publiek mag nu zoe ken waar het is verborgen. Vindt iemand een gulden of rijksdaalder dan stormt hij naar binnen, het geld wordt uit de étalage verwij derd en de gelukkige krijgt een waardebon, die hij bij elke win kelier in de Hekelstraat kan beste den. Het is logisch, dat na verloop van tijd de étalages geldloos zijn. Dat was gisteravond om 7 uur het geval. Op dat tijdstip werd de straat voor het publiek afgesloten en ging de verlichting uit. In het donker zijn de middenstanders hun etalagekasten binnengekropen om daar een nieuwe voorraad munt biljetten in te brengen. Toen de feestverlichting weer werd ontsto ken kon het publiek zijn speur tocht voortzetten. Het heeft zich niet lang laten noden tijdstippen de bronzen tonen over de versierde stad liet buitelen. Soms gin gen de klanken in het feestgedruis ver loren, maar in de stillere straten trof fen zij de eenzame luisteraar, aan wie de vrolijke stem van het carillon niet voorbijging. Van heel ander volume waren de explosies van het vuurwerk, waarmee het officiële programma werd beslo ten. De donderslagen van de raketten en bommen rolden tot ver buiten de mmMÊÊÈSÊ II theose van het 8-Octoberfeest 1953 ge noten hebben. De ramen van tiental len Alkmaarse kinderkamers gingen open en broertje en zusjes, alle in pya- ma, gluurden in een verrukkelijke verbazing naar de laatste glimp die zij van deze onvergetelijke dag konden opvangen. Ook op de Bergerbrug en andere plaatsen in de stad stonden heel wat mensen, die, zij mochten dan niet 1ste rang zitten, nog heel wat van dit vuur werk hebben opgevangen. Het feest was met dit vuurwerk nog niet afgelopen. Nog lang bleef het ge zellig in de stad al verdweerf het pu bliek na het middernachtelijk uur snel in de huizen of café's. Op het politiebureau zijn gisteren aan standwerkers niet minder dan 200 vergunningen uitgereikt. In de grote drukte die er gisteren overal heerste heeft de politie voorts nog vier per sonen weten te ontdekken, die nog één en ander met de justitie te vereffenen hadden. Dit jaar heeft het collegium uit Lei den en de Leidse studentenvereniging Alcmaria verstek laten gaan. Door een plotseling sterfgeval was het corps in rouw gegaan en daardoor ging ook de inaugeratie van de nieuwe leden van Alcmaria, welke plechtigheid telken- jare in de kelder van de fa. Otter aan de Kooltuin geschiedt, ditmaal niet door. OVER BANANENSCHIL GEVALLEN Gistermiddag is op de Nieuwesloot voor de brandweerkazerne een 33-ja- rige vrouw over een bananenschil uitge gleden en gevallen. Zij moest met een beenbreuk even onder de knie naar het Centraal Ziekenhuis worden over gebracht. Onder de feestvierenden ontwaart men op elk tijdstip van de dag en op elke plaats waar iets te doen is de hoge hoeden, waaronder de bestuursleden van de Ontzetvereniging plegen te vertoeven. Men ziet ze van de ene plaats naar de andere gaan en de meeste heren hebben bijna geen tijd voor de lunch, omdat hun aanwezig heid overal vereist wordt. Op deze foto is het bestuur op weg naar de herdenking bij het Victoriebeeld. De gebogen hoofden duiden niet uitsluitend op de ernst van de plechtigheid, die staat te wach ten, maar ook op de aanwezigheid van een trottoirband en het trapje naar het Victoriepark. Ge mocht anders misschien een te sombere indruk van het bestuur krijgen. Dit is een misschien wat onge bruikelijke foto te midden van de feestelijke platen, die ge over de 8 Octoberviering vindt. Het is een foto van iemand achter een schrijfbu reau: mr G. A. de Lange, bij wie de algehele leiding van het 8 Octoberfeest heeft be rust en die na de drukke we ken, we kunnen wellicht beter spreken van maanden, de hoge hoed weer heeft opgeborgen en zich aan het gewone werk is gaan wijden. Zoals wij allen weer in het gareel van alledag zijn gekomen. Met de herinne ring aan een goed geslaagde 8 Octoberdag. stad en de hoog klimmende vuurpijlen lieten kleurige bouquetten van stra lende sterren boven het Alkmaar in 8 Octoberstemming los. De bewondering voor deze altijd spectaculaire lichtshow golfde bij iede re explosie door de enorme mensen menigte, die zich dringend en reik halzend op de tenen trapte. Overigens waren er heel wat mensen die in an dere delen van de stad van deze apo Het tradionele 8 October-concert werd deze keer verzorgd door Alkmaars Mannenkoo „Orpheus" o.l.v. Bram Keereweer, met medewerking van „De Minnestreelen" uit Amsterdam o.l.v. Hubert Cuyper. De beide koren concerteren voor een talrijk gehoor, waaronder velen die men maar zelden op een concert pleegt aan te treffen. Het programma was voo deze gelegenheid ingesteld op de algemene smaak voor romantiek en een zekere charmante klankgevoeligheid. Er had in het programma wel iets meer variatie kunnen zijn, maar het werd over het algemeen goed en zuiver uitgevoerd. Na de passende muzikale intro ductie van de heer Piet Kist op het grote orgel (variaties over „Merck toch hoe sterek") zong „Orpheus" het Alkmaarse Victorielied in bewerking van de vorige dirigent Joep Schreurs. Stoere mannenzang viel te beluiste ren- in „Scheepspraet" van Jac. Bonset, waar de koorzang in de hogere regio nen soms iets te fors klonk. Dan werd met kennelijke toewijding nog iets ge zongen, uit de muzikale erfenis van de voorvaderen, het overbekende „L'Orgue" van de Rillé. Zeer goede samenzang werd bereikt in „Erde" van Czajanek. Het beste wat „Or pheus" had te bieden waren wel de twee koren „Tibur" van Alph. Diepen- brock en „Fröherin Musik" van Ant. Brucker, waarbij de koorzang hier en Het staf muziekcorps van het Regiment Infanterie Johan Wil- lem Friso en de drumband van het garderegiment Prinses Ire ne hebben met hun pittige marsen aan het 8 Octoberfeest veel luister bijgezet. Het mu ziekcorps, dat eigenlijk ook een beetje ons corps is omdat zijn territorium zich behalve over de Noordelijke provincies ook over Noordholland uit strekt zal deze winter nog eens naar Alkmaar komen. Dan om een concert te geven ten bate van het fonds, waaruit de gala uniformen moeten worden ge financierd. Het corps is een ce remonieel tenue zeker waard. daar voorzichtig werd gesteund door de heer Piet Kist aan de vleugel. In deze werken viel veel goeds te waar deren en de dirigent Keerenweer, die nog slechts zeer kort de leiding van „Orpheus" heeft, liet hier beschaafd zingen. Ons Alkmaars mannenkoor kan zeker op een geslaagd concert terugzien. De bekende „Minnestrelen" die met Hubert Cuypers aan de vleugel zeer perfect zingen, blijven wat hun reper toire betreft aan zichzelf gelijk. Ver rassingen hoeft men van hen niet te verwachten. Hun program is een vo caal cliché geworden, al is het dan ook een mooi cliché. De luisteraars geno ten dus weer van het Gregoriaanse Rosa Vernans", „O bone Jesu" van Palestrina en enkele Nederlandse volksliederen in bewerking van Hu- bert Cuypers. Het onvolprezen „Ave Verum" van Mozart en het zo langzaam aan al te populair geworden „Panis Angelicas" van Franck, ontbraken niet. „Der Vogel im Wald" van Taubert was wederom het succesnummer van een der jongens, in het bezit van een zéér mooie sopraanstem. De romantiek van Brahms kwam volledig tot haar recht in zijn „Lentezang" en „Guten Abend, gut'Nacht." Dat deze nummers bijzonder in de smaak van het aanwezige auditorium vielen, behoeft allerminst betwijfeld te worden. Zo hebben zéér velen het kerk-gebouw met aangename muzi kale herinneringen weer verlaten. Voor de beide dirigenten van deze avond, de heren Cuypers en Keereweer. was er na afloop van het concert nog een specifieke Alkmaarse verrassing, in de vorm van een smakelijk „kaasje". De Beschermheer van „Orpheus", burge meester Wytema gaf ook op dit con cert acte de présence. De muzikale verrichtingen van „Or pheus" zullen we in de toekomst met belangstelling en goede verwachtingen blijven volgen. W. Schreurs. Van zeer goed gehalte waren de turn demonstraties, die 's ochtends op het Holfplein werden uitgevoerd door le der, var. „de Halter" en van „Turnlust". Uiteraard viel op de oefeningen wel critiek te leveren, maar dit v'alt voor het grootste deel op rekening te schui ven van de ongewoonte om onder der gelijke omstandigheden te demonstre ren. De temperatuur was voor de oefenin gen te laag. zodat ook al hierom vee] ouders hun kinderen van deelname had den uitgesloten. De oefeningen bestonden uit een num mer evenwichtsbalk, uitgevoerd door dames van de Halter en van Turnlust" vrije oefeningen door dames van Turn lust, een dames-brugnummer door 5 dames van beide verenigingGn en vrije oefeningen door meisjes en dames, evenl eens door beide organisaties uitgevoerd. Het nummer ringzwaaien oogstte steeds weer een hartelijk applaus De demonstratie werd besloten met een opvallend goed nummer matsprin- gen door de directeur van de Halter. d= heer J. H. Visser en nog enkele ande ren. Voor de ouden van dagen uit het Hof van Sonoy en de Pius-Stichting vindt de viering van het ontzet haar hoogtepunt in de tractatie, die hun telkenjare wordt toebedacht door een petit comité van zakenlieden. De ge bakjes, rookwaren, snoep en kaas vin den een dankbaar publiek. Daarvan kunt ge verzekerd zijn. De jeugd vermaakt zich op een an dere manier. Zij bezocht gisteravond in drommen het Gulden Vlies en het Wapen van Heemskerk, waar de dans- orkesten een opwindend rhythme uit het koper en de drums haalden. Het was in beide zaken gezellig druk en datzelfde kon gezegd, worden van de andere etablissementen in de stad. De kermis-exploitanten, die op het Canadaplein en de Paardenmarkt voor het vermaak zorgden, hadden even min over gebrek aan belangstelling te klagen. Zij werden begunstigd door een prachtige, zachte avond, die velen ertoe bewoog de gezelligheid van de vrolijk versierde en verlichte binnen stad op te zoeken. Naarmate de wij zers van de Grote Kerk naar midder nacht toeglijden wordt het rustiger op straat en speelt het 8 Octoberfeest zich voornamelijk binnenshuis en in de café's en restaurants af. De drui- venverkopers, die nog laat hun waren aanprezen, konden dit aan hun omzet goed bemerken. Doordat de bestuurder van een NA- CO-bus, die gistermiddag, komende van de Kennemerstraatweg rechtsaf de Ken- nemersingel wilde oprijden, in de ver onderstelling verkeerde dat een lang zaam rijdende personenauto die ook de bocht nam, stilstond, werd de bus door het andere voertuig in de rechter flank aangereden en beschadigd. Het is bepaald geen gelegenheids complimentje als wij nu de Ontzet viering achter de rug is van deze plaats af de politie een pluim op de pet steken. Zij is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te voet, per motor en te paard in touw geweest om het ver loop van de feestelijkheden te con troleren en het is juist de wijze waar op zij dit heeft gedaan, die onze waar dering verdient. In een gemoedelijke sfeer heeft de gemeentepolitie haar taak volbracht. Wij denken daarbij aan de inspecteur, die van een niet brandschone feestganger een klopje op de schouder kreeg en de man vriendelijk op het rechte spoor bracht. Er zijn vele van deze voorbeelden te noemen. Voor de wielerronde had de commissaris een legertje van 38 man op de been gebracht. Deze mensen hebben er mede voor gezorgd, dat er geen ongeluk is gebeurd en dat geen enkele schaduw over het Ontzetfeest is gevallen. Daarvoor onze dank. We hebben voor de heer Nico Akkerman een nieuw werkterrein ontdekt. Hij repeteert steeds het stadslied wet de schooljeugd, doch wij zouden hem nu ook willen vra gen met de genodigden, die de plechtigheid bij het Victoriebeeld bijwonen, een half uurtje van te voren het „Van Alkmaar de Vic toriedoor te nemen. In andere jaren valt het niet zo erg op, maar toen gisteren het gezelschap de steun van Soli Deo Gloria miste, bleek, dat er aan het wijshouden en de kennis van de tekst nog al het een en ander ontbrak. En de voorzitter van de 8 October vereni ging moge een voortreffelijk rede naar zijn, een dirigent is hij nog niet, al deed hij daartoe beschei den pogingen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5