Europa van twee kanten onder de loupe genomen DUW werkt mee om tekort aan sportvelden op te heffen Europa-veteraan Kalergi over toekomstproblemen Schiphol wacht, werkt en luistert Bondsvergadering der A.N.G.B. Koningin bij ochtendzitting Op vele plaatsen verschenen ideale complexen Twee eenheidsstrevens staan tegenover elkaar Het tweede Congres van Den Haag Omvangrijke fraude bij het Gronings gasbedrijf Contact met werkgevers laat te wensen over Motorrijder botste tegen trailer Kanalisatie van de Rijn Een taai varken.... Schuman en Von Brentano aan het woord De een zijn pech... Meesterlijke analyse van Réné Courtin Samenwerking met NOC is voorbeeldig VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 De Groningse recherche heeft een omvangrijke fraude ontdekt bij het Gronings gemeentelijk gasbedrijf. Dertien personen werden gearresteerd, terwijl tegen 15 personen proces verbaal is opgemaakt. Het onderzoek is nog in volle gang. Het begon heel sober op 14 Septem ber, toen bij controle bleek, dat de 37-jarige arbeider van de cokesafde ling G. S. een hoeveelheid brandstof in zijn tas had. S. werd gearresteerd en nader aan de tand gevoeld. Toen bleek, dat men hier te doen had met een zeer omvangrijke fraude, welke reeds sinds 1949 gaande was. De ar beiders, die zich bezig houden met de aflevering en het volstorten van zak ken cokes aan de Groningse brand stofhandelaren, gaven altijd ongeveer 10 °/o extra per zak. Zij kregen hier voor van de brandstofhandelaren geld, dat ter hand werd gesteld aan de 58-jarige H. G. de M., die als >p- zichter fungeerde en later het geld onder de arbeiders verdeelde. Velen van hen hebben reeds talrijke dienst jaren bij het Gronings gemeentelijk gasbedrijf. 'In aanwezigheid, van H.M. de Koningin werd gisteren in de Rid derzaal te Den Haag het congres van de Europese Beweging ge opend. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de plaatsver vangende Minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk ap plaudisseren na de openingsrede door de Voorzitter van het con gres, Paul Henri Spaak. De heer H. Staphorsius heeft gister ochtend in Hotel Krasnapolsky te Am sterdam, als voorzitter de vijfde bonds vergadering van de Algemene Neder landse Grafische Bond geopend met het uitspreken van een begroetings rede. Sprekend over de werkzaamheden in het afgelopen jaar zeide de bonds voorzitter, dat de werkgelegenheid in Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich Dinsdagavond omstreeks half tien onder de rook van Ilpen- dam een tragisch ongeval voorgedaan,, waarbij de motorrijder D. de Vries uit Bobrede om het leven is gekomen. De heer De Vries was als gewoonlijk, na in Amsterdam zijn dagtaak te hebben volbracht, op weg naar huis. In de buurt van Ilpendam is hij op een stilstaande trailer gereden. Hij was op slag dood. De heer De Vries werd 28 jaar oud en laat een vrouw en drie kinderen achter. Wanneer de waterstaatscommissie definitief haar fiat op de plannen heeft gegeven, kan worden begonnen met de kanalisatie van de Rijn tussen Arnhem en Vreeswijk, hetgeen men omstreeks 1961 gereed hoopt te hebben. Het werk zal ongeveer 70 millioen gulden kos ten. Dit komt neer op een millioen gul den per kilometer. deze periode in de verschillende be drijven zeer groot was en de economi sche positie van ons land niet ongun stig. „Desondanks",, zo zei spreker, „gaan de onderhandelingen met de werkgevers minder vlot. De samenwer king laat hier nog al wat te wensen over." Namens het N.V.V. sprak de heer Paul de Vries, die zijn teleurstelling uitte over de onderhandelingen, die gevoerd zijn bij de jongste loonronde. Ten aanzien van „het steeds sterker wordende gehuil om afschaffing van de geleide loonpolitiek en het ge schreeuw over de drukkende belas ting", meende spreker dat bij elke loonpolitiek, die het N.V.V. voert de vraag naar sociale gerechtigheid op de achtergrond staat. „Het brengen van meer menselijk geluk in onze verhou dingen is ook een taak voor de A.N. G.B. Bij de verdeling van de geeste lijke rijkdommen van onze samenle ving moet het bondsapparaat worden ingeschakeld", aldus spreker. De heer Gouweleeuw te Delft miste sinds drie weken een var ken. Thans is het dier gevonden. Bij het weghalen van balen stro kwam het dier te*voorschijn, nog in leven maar broodmager. Ver moedelijk heeft het varken zich door een nauwe opening onder het stro gewrongen en zag het geen kans meer er onderuit te komen. Het dier is meer dan de helft van zijn gewicht kwijt pjET TWEEDE CONGRES van Den Haag in de oude Ridderzaal is geopend op een zo indrukwekkende wijze, 'dat bij voorbaat groot gezag is toegekend aan de uitspraken die het zal doen. Koningin Juliana, het enige Europese staatshoofd, dat herhaaldelijk en nadruk kelijk in het openbaar de eenmaking van Europa heeft aangemoedigd, woonde de gehele ochtendzitting bij. Ook de Prins der Nederlanden vtas aanwezig. Zij hadden de lof te aanvaarden van voorzitter Spaak, die de waardering van het Congres voor de koninklijke belangstelling tot uitdrukking bracht. Hij las vervolgens een telegram voor van Sir Winston Churchill en zeide, dat de steun van twee zo prominente figuren het Congres onder een gelukkig gesternte plaatsen. Het tele gram van Churchill, die in 1948 t<tf de grootste figuren van het eerste Congres van Den Haag behoorde, was overigens mager van inhoud. Hij bad geseind door ambtsplichten verhinderd te zijn naar Den Haag te komen, daaraan toevoegend, dat de regering van Groot-Brittannië de inspanning der Europese Beweging met belangstelling volgt. Ook stond er nog in zijn boodschap, dat Groot-Brittannië nauw wil samenwerken met een Verenigd Europa. VERDER waren er dan de begroe- tingswoorden van. prof. mr Louis J. M. Beet, plaatsvervangend Nederlands minister-president, mr F. M. A. Schok king, burgemeester van Den Haag, en prof. mr L. G. A. Schlichting, voorzit ter van de Nederlandse afdeling van de B.EF. De laatste sprak in vijf talen de afgevaardigden toe. Een voorspel van het te verwachten politieke steekspel kregen de aanwezi gen, toen daarna de heren Robert Schu man en Heinrich von Brentano het woord kregen. Frankrijk, zeide eerstgenoemde, blijft trouw aan de Europese gedachte, al heeft het de schijn tegen zich. Die trouw betekent een ernstig streven naar een absolute Frans-Duitse ver zoening. En die verzoening betekent streven naar het oplossen van het vraagstuk der Saar. Die oplossing moet gevonden worden op dezelfde wijze als het Kolen- en Staalvraagstuk is opgelost, nl. door het opruimen van vooroordelen, het afstand doen van het dogma der nationale souvereiniteit en het scheppen van een gemeenschap pelijk orgaan, waaraan bevoegdheden zouden moeten worden overgedragen. De heer Schuman werkte deze ge dachte niet verder uit, maar bracht lof aan jhr mr F. van derGoes van Naters, de Nederlandse staatsman die zich zoveel moeite heeft gegeven ten aanzien van het probleem van de Saar. TJE DUITSER Heinrich von Brentano benaderde het thema van zijn toe spraak van een geheel andere zijde. Over de Saar als brandende kwestie in Europa zweeg hij ten enen male. Als wij geen gemeenschappelijke macht tot stand brengen ,zo betoogde hij, zal er geen vooruitgang meer zijn. En juist die vooruitgang is in gevaar op het ogenblik. Verder verklaarde hij met grote nadruk, dat geen Europese A RIK HARTEVELDT, een Sche- veningse matroos, die naar Hieuw Zeeland wilde emigreren, zou de Christchurch-race mee maken. Dat is echter niet door gegaan. Daags voor de vlucht in casseerde hij zijn laatste injec ties. Ze maakten hem wat koort sig en wat ziek niet erg, maar toch wel zo, dat hij van ae con trol erende arts niet mee mocht vliegen. Toen de Liftmaster start te, lag hij in zijn hotelkamer te Londen in bed. Zijn plaats werd ingenomen door Donald Stress, een* Amerikaan die een vliegtuigfa briek vertegenwoordigt. Stiess had er niet op gerekend, dat hij nog mee zou kunnen gaan, en moest dus op het laatste nipper- t)e hals over kop zijn koffers pakken. Harteveldt's bagage moest dus worden uitgeladen, die van Rtiess in het toestel ge stuwd en bovendien moesten er nog wat zandzakjes mee, omdat de nieuwe passagier zoveel lich ter is dan onze landgenoot. Maar deze had alle herrie er graag voor over, omdat er onverwachts een hartewens in vervulling ging. Harteveldt komt over een paar dagen naar Nederland terug en dan maar weer wachten op passage staat meer van hegemonie kan dro men. Nochtans wilde hij geen Europese superstaat, maar een vorm van vrije ontplooiing onder leiding van een ge meenschappelijk kader. Hij deed een oproep tot alle Europese staten Duits land niet alleen te laten, omdat geen staat gevaarlijker is dan een geïsoleer de staat. De spreker gaf aanleiding tot enig misverstand, toen hij zeide dat als Duitsland niet in Europa wordt opge nomen het ergens anders tegen aan moet leunen. Wat bedoelt hij daarmee? vroeg men. Bij navraag bleek hij de NATO te bedoelen. Niettemin werd er in de middagpauze druk over nage praat. (Van onze sportredacteur) LANGZAMERHAND is het besef, dat sportbeoefening als actieve recreatie noodzakelijk is, doorgedrongen tot vrijwel alle lagen van onze bevolking. Met dit besef is men vrij plotseling tot de ontdekking moeten komen, dat het aantal sportvelden in Nederland schrikbarend laag is en daar bovendien in verscheidene bevolkingscentra sportvelden aan de eveneens noodzakelijke uitbreiding van die centra moesten worden opgeofferd is de achterstand, die wij met onze sportvelden hebben, schier hopeloos. Tal van gemeenten en verenigingen zitten daardoor met de handen in het haar. In Den Haag is het reeds zo ver, dat enkele voetbalverenigingen volkomen terreinloos zijn geworden en ernstig over opheffing denken. Het is niet zo eenvoudig voor de pro blemen, die deze terreinennood met zich brengen, een oplossing te vin den. In de eerste plaats is het veelal moeilijk om binnen redelijke af stand van een bevolkingscentrum terreinen te vinden, maar een tweede handicap is, dat de aanleg van terreinen met een redelijke accommoda tie, vooral voor verenigingen, vrijwel onbetaalbaar zijn, ware het niet, dat de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken in zeer belangrijke mate subsidies verleent voor de aanleg van sportvelden daar, waar de noodzaak kan worden aangetoond. |)E EREGAST van het tweede Congres van Den Haag is de bejaarde Richard graaf Coudenhove Kalergi, die in 1923 met zijn boek „Pan- Europa" de aandacht op zich vestigde. Ook hij sprak de afgevaardigden toe in een rede, waarin hij de vraag opwierp of het toekomstige Ver enigde Europ'b al dan niet onder Duitse opperheerschappij zal geraken. Het gaat niet meer om de vraag of Europa wèl dan niet verenigd moet zijn, aldus spreker, maar alleen om de vraag onder welke vorm deze vereniging plaats moet vinden. Onder de opbouwers van het nieuwe Europa staan tweeërlei strevens tegenover elkaar: die van een verbond bestaande uit souvereine staten, welke zullen worden verenigd door middel van verbindingsorganen en die, welke om de oprichting van een Federatie vraagt die door een supranationale autoriteit zal worden beheerd. r\E ZES'staten van de Kolen- en Staal-Gemeenschep zijn bezig oen „con federale" of federale grondwet op te stellen n de hoop eens geheel Europa in hun kring aan te trekken. Eén -.il—'l argument verzet zie., t. gen dit plan: de vrees voor een Duitse op perheerschappij. Mocht deze vrees blij ven bestaan, da.i zou zij riskeren de vereniging van Europa te beletten, want de meerderheid dei Europeanen weigert een opperheerschappij als prijs van een vereniging te aanvaarden. Tegen dit ge-'aar is er maar één en kel middel: het stichten van een Euro pese Federatie waarvan de supranatio nale autoriteit iedere hegemonie uit sluit. Want. in een federaal systeem wordt het gemeenschappelijk gezag de scheidsrechter van haar leden en zij verzekert aldus de gelijkheid tussen de sterkere en de zwakkere. Zij is het, die de federatie leidt hetgeen elke opper heerschappij uitsluit. De geschiedenis van Zwitserland geeft ons in dit opzicht een les. Gedu rende eeuwen was Zwitserland een Sta tenbond zonder gemeenschappelijke re gering. De sterkste staat daarvan, het canton Bern, had de opperheerschappij. In 1848 echter werd het Helvetiseh Ver bond door een nieuwe grondwet gewij zigd in een federaal gouvernement et een federaai parlement. Sindsdien is de alleen-heei schappij verdwenen Zou het Europa van Zes op soortge lijke principes ziin gegrondvest, terwijl haar traditionele instellingen zouden worden gehandhaafd, dan zou zij on der een stelsel van vrijheid en gelijk heid in staat zijn haar burgers een nieuw tijdperk van vrede en sociale welvaart te verzekeren. lUIET EEN MEESTERLIJKE analyse van de Europese crisis heeft de heer René Courtin in de eerste na middagzitting van het tweede Con gres van Europa de eigenlijke Be raadslagingen ingeleid. Dit congres, zeide hij, is een eini- punt van lange en geduldige pogingen maar ook een nieuw uitgangspunt. Er heerst ongerustheid over het com muniqué van Baden-Baden, waarin zes ministers van Buitenlandse Zaken van de zes G. K. S.-landen hebben verklaard, dat er een gemeenschap moet komen van souvereine staten en dat rechtstreekse Europese verkie zingen wenselijk zijn. Daarmee zijn zowel de doelstellingen als de metho den van de Europese Beweging aan getast. De urgentie van de door de vergadering-ad-hoc ontvangen Euro pese Grondwet is betwist en de grond slagen van dit belangrijke werkstuk zijn aan een heftige critiek onder worpen. Aan die twee vraagstukken zal het congres in de eerste plaats moeten zijn gewijd. De spreker gaf drie duidelijke ele menten aan in de crisis der Europese gedachte. In de eerste plaats zijn de krachten van het nationalisme onder schat. In de tweede plaats heeft de houding van Rusland bijgedragen tot ds crisis. De meer verzoenlijke houding van Sta- lins opvolgers heeft atmosfeer veran derd. Wij mogen eenter niet iets be langrijks opgeven voor een simpele hoop, die bov. dien met de dag zwak ker wordt. Wij moeten Rusland duide lijk maken, dat een Verenigd Europa een beslissende factor voor de vrede zal zijn. En in de derde plaats is daar dan de Duitse eenheid. Wat dit punt betreft zij duidelijk gezegd dat wij slechts een herenigd Duitsland wensen, dat ten nauwste verbonden is met zijn natuur staten. LIET WAS ONS vergund Woensdag met enkele ingenieurs van de DUW en functionarissen van het Neder lands Olympisch Comité in de KNVB een tocht te mogen maken langs een aantal velden, dat in Noord-Hol land met subsidie van de DUW op ver schillende plaatsen was aangelegd, sportvelden, die de toets der critiek niet alleen zeer gemakkelijk kunnen doorstaan, maar zelfs op voorbeeldige wijze waren aangelegd. Een schitte rend voorbeeld daarvan is het sport veldencomplex te Hoorn, aangelegd door de Grond Maatschappij. Op de plaats, waar nog niet zo lang geleden oude marine-etablissementen het aan gezicht van de stad alleen maar kon den schaden, zijn een viertal sportvel den en een pïantsoen tot standgeko- men, die, uitgezonderd Amsterdam en Haarlem, uniek voor Noord-Holland kunnen worden genoemd. Om de paardensportliefhebbers in Hoorn tegemoet te komen heeft men bovendien een baan rond het hoofd- veld aangelegd. Of in de toekomst ooit op deze grasmat dravers hun snelheid en gratie ten toon zullen spreiden, lijkt ons evenwel twijfel achtig, omdat de breedte en de lengte van de baan tekort zijn om inderdaad courses te kunnen organiseren. Maar dat is dan ook precies het enige be zwaar. dat wij tegen dit sportvelden complex te berde kunnen brengen. De grasmat en entourage zijn voortreffelijk en wij zouden het ons niet beter kun nen voorstellen. LIOORN IS niet de enige gemeente n in Noord-Holland, die heeft kunnen profiteren van de subsidie, die voor deze stad 335.000,bedroeg. In de gemeente Landsmeer hebben wij een schitterende voetbal grasmat gezien, waaraan alle clubs uit Waterland haar vingers zullen aflikken. Het ziet er naar uit, dat men daar de moeilijk heden voor een voetbalveld, aangelegd op veengrond, heeft overwonnen en hetzelfde geldt voor Nieuwer Amstel. De hockeyclub BMHC speelt reeds een seizoen op door de Heide Maat schappij aangelegde en door de DUW gesubsidieërde velden en overal in den lande wordt de roem van deze velden verkondigd. In Alkmaar heb ben wij een kijkje genomen bij de vel den aan de Hoeverweg, die straks door de scholen en wellicht door de Alk- maarse bedrijfssportverenigingen be speeld zullen worden en dan zijn er nog tal van velden, die wij niet heb ben gezien, maar die, dank zij de DUW, tot stand zijn gekomen. Het betreft in Noord-Holland ongeveer een tachtig velden. Nu kunnen wij niet beweren, dat al die velden er niet zouden zijn gekomen als de DUW geen subsidie had verleend. Vast staat echter wel. dat een groot deel bepaald niet was verschenen. Bovendien is het maar zeer de vraag hoe de toestand van die terreinen zou zijn geweest als deze door particulieren waren aangelegd. Het maken van sportvelden stuit tel kens op onverwachte moeilijkheden, die in het bestek van een aannemer van grondwerken nooit kunnen wor den opgenomen. jyiEN ZOU zich de vraag kunnen stel len, waarom de DUW zich met zo veel interesse op de aanleg van sport velden heeft geworpen. De huidige directeur van dit lichaam, dr ir D. R. Mansholt, kwam enkele jaren geleden, toen nog als hoofd van de inspectie Groningen van de DUW, in contact met drs W. van Zijll, consulent licha melijke opvoeding. Laatstgenoemde zocht uitbreiding van het aantal be schikbare sportvelden en de heer Mansholt zocht objecten voor de ar beiders, die om een of andere reden zonder werk waren gekomen en door de DUW moesten worden opgevangen. Tussen deze twee mannen kwam een samenwerking tot stand, die zich op „Haags" niveau voortzette, toen dr ir Mansholt tot directeur van de DUW in Den Haag werd benoemd en drs Van Zijll voorzitter werd van de Techni sche Raad van het NOC. Er werd een Centrale Adviescommissie in het leven geroepen, waarin zes ministers en tal van vooraanstaande figuren uit de sportorganisaties waren vertegenwoor digd. Deze commissie beoordeelt nu of aanvragen voor subsidie voor de aan leg van sportvelden noodzakelijk zijn, waarbij de Technische Raad van het NOC van advies dient. Deze aanvragen moeten echter eerst de provinciale in specties passeren, die een en ander on derzoeken en controleren. In het kort gezegd is er een samenspel ontstaan tussen de DUW en het NOC. Een idea le verhouding, daar enerzijds de bo demspecialisten en anderzijds de sport- specialisten hun licht op bepaalde kwesties kunnen laten schijnen. Hoe wel de aanleg van sportvelden voor de DUW ideale objecten zijn, men kan namelijk in een behoefte voorzien zonder dat men de particuliere aan nemers concurrentie aandoet, mag toch niet uit het oog worden verloren van welk een belang het is, dat de direc teur van de DUW de sport een warm hart toedraagt en een open oog heeft voor de achtergronden. Wij hebben het gevoel, dat het daardoor mogelijk is, in de nabije toekomst de achterstand met sportvelden geheel weg te wer ken. In Noord-Holland zitten wij, dank zij de activiteit van de DUW, nog niet zo heel slecht. De heer Mansholt denkt thans reeds aan een tweede ronde, waarbij hij niet alleen het oog heeft op de aanleg, maar ook 'op ver betering van de bestaande terreinen. Dat is overigens in sommige gevallen noodzakelijk. Het is namelijk niet zo, dat iedere terreinaanleg een succes kan zijn. De ingenieurs werken met een levende materie, die soms voor onaangename verrassingen kan zor gen. Dat is o.m. het geval geweest met het complex in de Overdie te Alkmaar. Intussen heeft de DUW reeds subsidie gegeven om deze terreinen in goede staat te brengen, een werk, waar men reeds enige maanden geleden mee is begonnen. Wij hebben het vertrou wen, dat deze velden straks net zo goed zullen worden als de anderen, die wij Woensdag mochten aanschouwen. EUROPESE VLUCHTELINGEN NAAR NEDERLAND Zeven landen, onder wie Nederland, hebben toegezegd asyl en gastvrijheid te verlenen aan 227 „moeilijke" geval len onder de Europese vluchtelingen in China, aldus het vluchtelingen- bureau van de Verenigde Naties te Genéve. Nederland zal 30 vluchtelingen opnemen. gCHIPHOL, Donderdag avond. Vier witte als schijnwerpers gemonteerde bureaulampen wierpen een helder licht op de twee bij vier meter grote wereld kaart in het bezoekersres taurant 't Paviljoen. Vijf rode vliegtuigjes stellen de Britse en Australische Can berra's voor en drie witte de Liftmaster van de X. L. M., de Britse Viscount en de Nieuwzeelandse Has tings. Hier in dit gebouw tje aan de rand van het platform, waar het geronk van de binnenkomende en uitgaande vliegtuigen de radio overstemt, gonst het van stemmen. K.L.M.'ers, journalisten, radioreporters en wat publiek staan voor de kaart, wikken, wegen en wedden op de kansen, die de Liftmaster van onze nationale luchtvaartmaat schappij in de handicap race maakt. Het begin was goed. Van drie op 29 mi nuten voorsprong op het schema. Hoewel de belangstelling op de luchthaven bepaald niet overweldigend was, een vreemdeling die niets van de race zou hebben geweten was dit op Schip hol ook niet gewaar ge worden, groepten tegen tien voor half zes, toen de radio-uitzending van Lon den Airport doorkwam, de KLM-employé's passagiers en bezoekers van de lucht haven rond de luidspre kers binnen en buiten te zamen om de start te be luisteren. In de kamer van de K. L. M.-persdienst, die gedu rende de race taboe is voor alle persmensen, zijn een gewoon radiotoestel en een vliegtuig-kortegolf- ontvanger opgesteld. Van dit centrum uit worden de wachtende journalisten cn radioreporters van de Ne derlandse Radio-Unie, wel ke ^laatste groep de pers kamer van de journalisten tot studio heeft getransfor meerd, op de hoogte ge houden. De K.L.M.-mensc-* wippen af en toe uit hun werk even 't Paviljoen binnen, om een blik op de kaart te slaan. Op een lange tafel er voor zijn vele knipsels, foto's en andere attributen, die her inneren aan vroegere roemrijke dagen van de K. L M. uitgestald. Dat de „Uiver" en al wat met de fameuze Melbourne-race in 1934 te maken heeft ge had, hier een grote plaats innemen, spreekt van zelf.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9