Tito stelt conferentie van vier over Triest voor Nederlands kolenpositie baart geen zorg Amerika verwerft bases in Griekenland Mits overdracht aan Italië niet wordt uitgevoerd Sociale voorzieningen moeten a.s. loonsverhoging volgen Hall doodde Bobby Greenlease Haags Congres Boeren versperren de wegen in Midden-Frankrijk Dinsdag 13 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 241 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Prawda' wenst geen NAVO-garanties Voorstel van Churchill en Adenauer van de baan Schrijven Stichting van de Arbeid Zacht weer met weinig regen WEERBERICHT Communistisch voorstel ten dele aanvaard Het soortenprobleem is niet ernstiger Moeilijkheden bij afzet normaal verschijnsel Geen gratie voor Sultan Hamid II Café's op Marken tijdens seizoen Zondags open Legering van troepen Wie een vat draagt vooreen ander Directie: J. b1jlsma en C. KRAK Hoofdredacteur: H. m. koemans Redactie: Achterdam 18. Tel 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en AanDod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: Dij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus Incassokosten Weekabonnementen 0.49 DE SPANNING rondom Triest is nog slechts weinig verminderd, on danks liet feit dat Zuid-Slavië gisteren in een nota aan Amerika en Engeland rechtstreekse onderhandelingen met deelneming van Italië heeft voorgesteld. Er is echter aan toegevoegd, dat een conferentie van vier niet de minste zin gal hebben, wanneer het Brits-Amerikaanse besluit om Triest aan Italië over te dagen, intussen wordt uitgevoerd. Reeds zijn spoedbesprekingen tussen de beide Westelijke mogendheden geopend. Zij hebben zowel op Tito's voorstel als op zijn dreigement om de stad Triest binnen te rukken wanneer er Italiaanse troepen ver schijnen betrekking. Verwacht wordt, dat er een scherpe waarschuwing aan het Zuidslavisch staatshoofd zal uitgaan, waarin hem wordt dui delijk gemaakt dat gewapend optreden zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Mochten de voorgestelde vier-mogendhedenbesprekin- gen mislukken, dan zal Zuid-Slavië, zo heeft het in een brief aan Haruinarskjoeld, de secretaris-generaal der V.N. medegedeeld, de zaak als ..bedreiging van vrede en veiligheid" voor de Verenigde Naties brengen. Moskou heeft zich thans ook in het tumult gemengd met een ernstig protest tegen Amerika en Engeland wegens de schending van het Italiaanse vredesverdrag. De Prawda, het orgaan van de Sovjetrussische communistische par tij. heeft doen verstaan dat het onwaarschijnlijk is; dat de Sovjet unie „veiligheidswaarborgen" van de NAVO zou aanvaarden. „Onlangs heeft een groep leidende Amerikaanse per soonlijkheden verklaard, dat het Noordatlantisch pact iligheidswaar- borfen voor alle staten in Europa, net inbegrip van de Sovjet-Unie, zou kunnen verschaffen", aldus een waar nemer in de Prawda. „Dergelijke po gingen tot leugen-propaganda, die de volksmassa's moeten misleiden, kun nen slechts in verband gebracht wor den met de kennelijke crisis in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Z'j worden verklaard door het falen van de befaamde krachtspolitiek en de noodzaak voor de heersende Ameri kaanse kringen om het feit onder de ogen te zien, dat na het falen van het Koreaanse avontuur zelfs de heersen de kringen in kapitalistische landen, d.e met de Verenigde Staten verbon den zijn, er niets voor voelen om zich met nieuwe aanvalsplannen in te laten." (Daarmee zijn dus de suggesties van Churchill en Adenauer van de baan. Red.) TN DE Zuidslavische nota aan de Wes- telijke mogendheden wordt betoogd, dat de overdracht van de stad Triest aan Italië zal moeten worden beschouwd als een aanvalsdaad van de zijde van Italië. Zuidslavië acht zich in dat geval verplicht, zijn rechten en nationale be langen met alle beschikbare middelen te verdedigen. De jongste Italiaanse militaire demonstraties aan de grens met Joegoslavië, welke gepaard gin gen met incidenten en schendingen van het luchtruim, hebben volgens de nota rechtstreeks verband gehouden met de beslissing van Amerika en Engeland. Londen en Washington beide hebben thans nadrukkelijk medegedeeld, dat zij niet zullen terugkomen op hun besluit, om de stad Triëst met nabije omgeving aan Italië over te dragen. Is Joegoslavië bereid tot een confe rentie van vier, te Londen schrijft men aan minister Eden de bedoeling toe, om na overleg met de Verenigde Staten een initiatief te nemen dat zou kunnen leiden tot een bespreking tussen Tito en Pella, de Italiaanse premier, over de kwestie-Triëst. Men is daar boven dien van mening, dat de felle reactie van Joegoslavië vooral voortkomt uit de vrees, dat Italië te ongelegener tijd zou kunnen overgaan tot een militaire actie tegen het Zuidelijke, onder Joego- slavisch bestuur staande deel van de Vrije Stgat Triëst. Een geruststellende verklaring van Italië, dat zich tot dus verre zijn rechten op dit gebied heeft voorbehouden, zou veel spanning kun nen wegnemen, zo meent men. MAANDAG hebben zich in Belgrado botsingen voorgedaan, waarbij het hoofd van het voorlichtingsbureau der Amerikaanse ambassade. King, vrij ernstig werd gewond. Britse kranten Werkgevers en werknemers, samen- verkend in de Stichting van de Arbeid, hebben overeenstemming bereikt in zake de gevolgen van de vijf pCt. loonsverhoging voor de sociale ver zekering en de noodwet-Drees-ouder- QCTUBER heeft de laatste da gen zijn beste beentje voor gezet en zal dit ook nog blijven doen. tiet zal, bet gevolg van zwakke regenstoringen, die van Spanje over frankrijk naar bet tl oorden bewegen, minder zon nig zijn dan de afgelopen dagen, maar liet zachte weer blijft nog vrij rustig. Met Zuidelijke win den wordt zachte en vochtige lucht aangevoerd, waardoor de temperatuur voor midden October de eerste dagen nog aan de hoge kant zal blijven. Regen van be tekenis was er gisteravond nog niet te verwachten, wel zijn er nog enkele kleine storingen uit het Zuiden onderweg naar ons land, mdar de activiteit daarvan is niet groot. Vooral voor de herfstwerkzaamheden op het platteland is dit droge herfst weer ideaal te noemen. Verwachting tot Woensdagavond: tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, Overwegend matige wind uit uit eenlopende richtingen. Lagere mid- dagtemperaturen. Woensdag: Zon op 7.02, onder 17.44 Maan op 14.00. onder 21 18 domsvoorziening. De Stichting van de Arbeid heeft daaropvolgend aan de re gering een aantal voorstellen gedaan. Men blijft bij het advies tot verho ging van de loongrens voor de invali diteitswet en de ziektewet tot de hui dige voor de werkloosheidswet gel dende grenzen van f 6000,In over eenstemming daarmee wordt voor alle sociale verzekeringswetten de premie en de dagloongrens op f 16,— gesteld. Zoals ook bij vorige gelegenheden die nen de lopende ziektegelduitkeringen en tijdelijke uitkeringen volgens de ongevallenwetten met ingang van 1 Januari 1954 met vijf pCt. te worden verhoogd. De Stichting van de Arbeid is van mening, dat de invaliditeits- en ongevallenrenten, inclusief de diverse toeslagen, ook een vijf pCt. verhoging moeten krijgen. Voor de kinderbijsla gen acht het'bestuur der Stichting een algemene verhoging met vijf pCt. even eens gewenst. (Zie vervolg pagina 3) TWEE HKRFSTLAMMETJES GEBOREN Een schaap van de heer S. Buijs in de Starnmeer (N.H.) heeft het leven geschonken aan twee lammetjes. Dit schaap was reeds in het voorjaar met twee lammeren verblijd. en folders werden verscheurd. Van Amerikaanse zijde is een protest inge diend. De Zuidslavische regering heeft toegezegd, de nodige veiligheidsmaat regelen voor de bescherming van Ame rikaanse burgers te zullen nemen. Nog steeds komen Joegoslavische troepen, en vlooteenheden in het Zuidelijk deel van Triëst aan. Op hun beurt beweren, de Joegoslaven, dat de Italianen hun strijdkrachten langs de grens blijven versterken. Intussen wordt uit Washington ge meld. dat de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovitsj, een onderhoud heeft gehad met zijn Ameri kaanse collega, Dulles. Popovitsj ver telde, aan Dulles te hebben medege deeld dat de toestand werkelijk ern stig is. doch dat hij hoopt, dat door gezamenlijke inspanning de toestand zonder wapengeweld zou kunnen wor den verbeterd. Te Washington is verklaard, dat een V.N.-delegatie zich bereid zal verkla ren tot een bespreking met de commu nisten te Panmoendjon over de tijd en de plaats van een Koreaanse vre desconferentie, doch dat de delegatie niet bereid zal zijn te spreken over de landen, die op deze conferentie verte genwoordigd zullen zijn. Dit besluit, dat gedeeltelijk het jong ste communistische voorstel verwerpt, werd genomen op een vergadering van ambassadeurs van landen die'in Zuid- Korea aan de zijde der Ver. Naties hebben gevochten. Dertien van de zestien personen, die als „Amerikaanse spionnen" te Boekarest terecht stonden, zijn ter dood veroordeeld. De anderen kregen zware gevangenisstraffen'. Het Brits-Amerikaanse besluit om de Vrije Stad Triëst aan Italië over te dragen, heeft in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado ernstige relletjes uitgelokt. Boven: bereden politie beschermt de Amerikaanse ambassade tegen de opdringende menigte. Onder: de brandweer moest met een flinke waterstraal de opgewonden betogers uiteen drijven. (Van onze Haagse redactie) QMTRENT October kan men jaar op jaar in de bladen berichten tegenkomen over de kolenschaarste. Enkele jaren geleden was daar volop aanleiding toe. Op bet ogen blik echter niet meer. De kolen- productie en importen zijn vol doende om aan de behoefte te voldoen. Het enige probleem dat blijft, is bet soortenprobleem. Men zal niet op elk moment elke hoe veelheid van elke gewenste soort kunnen krijgen. Dit probleem be stond ook voor de oorlog al. En naarmate de wereldvoorraad an- thraciet kleiner wordt, zal dit pro bleem groter worden. Overigens behoeven wij ons daarover op dit ogenblik zeker niet ongerust te maken. Het enige, waarover wij ons misschien wat zorg kunnen maken, is de afzet van de kolen. Vele kolenhandelaren zeggen, dat hun voorraden groter zijn dan vorig jaar om deze tijd. De huisbrandverbruikers zouden maar mondjesmaat hebben in gekocht. Zij speculeren op de prijsver laging, die moet volgen, wanneer op 1 Januari de omzetbelasting op brand stoffen zal komen te vervallen. De par ticulieren, die brandstoffen in voor raad kochten, bestelden niet meer dan een hoeveelheid, die tot 1 Januari toe reikend was. Dat verontrust de hande laren. Wanneer de twee-en-een-half millioen Nederlandse gezinnen alle op 2 Januari hun kolenleverancier bestellingen gaan doen. wordt het een chaos. Aan een dergelijke vraag zal nooit kunnen worden voldaan. Met het vervoer niet en met de voorraden niet, aldus de leveranciers van het zwarte goud DE 34-JARIGE Carl Austin Hall heeft in een schriftelijke bekentenis ver klaard de zesjarige Bobby Greenlease, het door hem ontvoerde zoontje van een muiionnair uit Kansas City, te hebben vermoord. Dit is medegedeeld door de directeur van het Amerikaan se federale bureau van onderzoek, Edgar Hoover. De bekentenis van Hall is door zijn medeplichtige, mevrouw Bonnie Brown Heady, bevestigd. De twee ontvoerders hebben erkend, dat het graf in de tuin van mevrouw Heady reeds vóór de ontvoering is gegraven. Het lijkje werd begraven onder een laag kalk ter dikte van een meter. Deze was reeds vpör de ontvoering door Hal! gekocht. In het verslag der F.B.l. wordt niets gezegd over de helft van de 600.000 dollar losgeld, die verdwenen is. Hall bezat bij zijn arrestatie de resterende 300.000 dollar. Hij verklaarde toen dronken te zijn geweest en een koffer, waarin zich de rest van het kapitaal bevond, te hebben verloren. Thans wordt de driejarige Anna Mosher te Hudson Falls (New York) sedert Zondagnamiddag vermist. Ge durende de nacht van Zondag op Maandag zijn honderden vrijwilligers in regen en hevige wind aan het zoe ken geweest. Wij geloven dat deze zorg van de Nederlandse brandstoffenleveranciers lichtelijk overdreven is. Zo het al juist is, dat op het voordeeltje van de ver vallen omzetbelasting gespeculeerd wordt, dan doet daaraan zeker het hele Nederlandse volk niet mee. Het finan ciële voordeel, dat hieraan verbonden zou kunnen zijn, is te gering om de koopmansgeest van ons ganse volk wak ker te kunnen roepen. Maar boven dien en dat maakt de gedachtengang van de kolenhandelaren wat irreëel er is toch nog steeds geen zekerheid, dat die omzetbelasting komt te ver vallen. Een besluit daartoe is gekop peld aan de huurverhoging. Het is één van de compensatiemaatregelen, die voorgesteld zijn, indien op 1 Januari de huurverhoging door zou gaan. De Tweede Kamer heeft aan die huurverhoging nog altijd haar goedkeu ring te hechten. Wij kunnen ons moei lijk voorstellen, dat de Nederlanders zo uitgeslapen zouden zijn, dat zij om een paar kwartjes te verdienen, al met zo ver verwijderde en in de lucht han gende feiten rekent. Veeleer komt het ons waarschijnlijk voor, dat geld- en ruimtegebrek, alsmede het gevoel, dat het nu niet meer nodig is grote voorra den aan te leggen, oorzaak zijn van de verminderde omzet van de kolenleve- ranciers. Waarbij misschien ook nog bijkomt, dat vele mensen gedwongen waren tegen de zomer van '53 nog weer. een bestelling te doen door de lang aanhoudende kou van dit voor jaar. Toen vrij plotseling de zomer in viel bleven de meeste mensen met een flinke portie kolen in het hok zitten, die nu rustig ingeteerd kunnen worden. Volkomen normale verschijnselen dus, die ook in vroeger jaren veel vuldig voorkwamen. En dan ook stel lig geen grond mogen geven voor on gerustheid. President Soekarno meent, dat er geen redenen aanwezig zijn om Sultan Hamid II gratie te verlenen en heeft diens verzoek om gratie geweigerd, aldus heeft de president van het Indo nesische Hooggerechtshof, mr Wirjono medegedeeld. Gezien het feit, dat Sultan Hamid ongeveer 3 jaar in voorarrest heeft doorgebracht, resten hem thans nog circa 6.5 jaar van de 10 jaren gevange nisstraf, waartoe hij op 8 April van dit jaar werd veroordeeld. In het vreemdelingenseizoen zullen de café's op Marken op Zondagen van 12 tot 5 uur voor het publiek worden opengesteld. Dit heeft de gemeente raad mét vier tegen drie stemmen be sloten. De 56-jarige matroos W. T. uit Sche- veningen is Zaterdagavond tijdens het vissen van de Sch. 246 overboord ge vallen en verdronken. Het stoffelijk overschot is 'nog niet gevonden. De Sch. 246 is gisteren te IJmuiden binnengelopen. J-jET tweeoe congres van de Europese Beweging in Den Haag ligt weer achter ons. We hebben er in de afge lopen dagen uitvoerige beschouwingen aan gewijd, zodat we ons ontslagen kunnen achten van de plicht, op deze plaats nog aandacht te vragen voor in het oog lopende feiten. Deze zijn trou wens niet het belangrijkste. Er zijn aan dit congres kanten, die misschien veel minder in het oog lopen, maar die in wezen van veel grotere betekenis zijn. Het eerste congres, in 1948. plantte in een Europa, dat nog een zware ka ter had van de jaren van strijd en be zetting, die het achter zich had lig gen, een nieuwe leus: die van een Eu ropese federatie. En het wees op de noodzaak en de mogelijkheid ervan, alsmede op de krachten, die dit sinds vijftien eeuwen verdeelde gebied naar een nieuwe eenheid drongen. We gelo ven niet te veel te zeggen, wanneer we beweren, dat dit nieuwe perspec tief de Europese volkeren tot een be langrijke steun is geweest in de jaren die volgden. Er is sindsdien veel gebeurd. De Raad van Europa ontstond, we waag den een eerste schuchtere poging met een doelgemeenschap met eigen gezags orgaan: Kolen- en Staalgemeenschap. Aan andere, een voor de verdediging en een voor de landbouw, wordt ge werkt. Dat is stellig voor een belang rijk deel te danken aan de stuwkracht van diezelfde federalisten, die in 1948 in Den Haag bijeen waren. Velen hun ner hebben zitting in een nationaal parlement en hebben aldus zachte drang op hun regering kunnen uit oefenen. Nu bestaat het gevaar, dat al dit practische werk in gepeuter dood loopt, wanneer niet de visie op het grote geheel levend blijft. En zo heeft zich dus dit Haagse Congres bezig gehouden met practische vraagstuk ken, maar tegelijkertijd bij de deelne mers weer een grote hoeveelheid van die geestelijke energie opgewekt, die zij behoeven om het streven naar het einddoel te kunnen volhouden. Maar tegelijkertijd is er iets van dit grootse élan afgestraald op die vele tienduizenden burgers, die geen zitting hebben in een parlement of een inter nationaal orgaan op die zeer velen, dia als gewoon lid van een partij of een vakorganisatie een heel klein stukje politieke of maatschappelijke verantwoordelijkheid dragen. Ook dat is zeer belangrijk. Wanneer de idee /an een Europese federatie niet wordt beleefd door gewone mensen, komt er weinig van terecht. Hele volkeren moeten haar willen; zij moet niet slechts een hobby blijven van enkele tientallen politici en deskundigen. Dit nog eens duidelijk te hebben ge maakt is de waarde geweest van dit Haagse Congres. Van W. QRIEKENLAND en de Verenigde Staten hebben een overeenkomsl gesloten, op grond waarvan het aan Amerikaanse strijdkrachten geoorloofd is, gebruik te mgken van Griekse marinehavens en mi litaire vliegvelden. Ook andere leden van de NAVO zullen van de bases gebruik mogen maken. De overeenkomst berust op artikel 3 van het Atlantische Pact, waarin in de vorming van een gemeen schappelijke strijdmacht met cen trale leiding wordt voorzien. E BOEREN in veer tien departementen in Midden-Frankrijk hebben Maandag op honderden plaatsen barricades op geworpen als protest te gen de prijzenpolitiek der regering. De betrokkenen zeggen, dat zij in verge lijking met het vorige jaar 30 tot 40 procent minder voor hun vee krijgen, terwijl de klein handelsprijzen slechts met tien procent zijn ge daald. De regeringsvoor stellen van vorige week om grote hoeveelheden vlees op te kopen, de prijzen van zuivelproduc ten vast te stellen en de distributie te vereenvou digen, schijnen bepaalde kringen te hebben bevre digd. De demonstraties waren dan ook niet zo grootscheeps als men aanvankelijk had ge vreesd. Over het geheel ging het zeer gemoedelijk toe. Communistische burge meesters, pastoors, land bouwers en arbeiders hielden, schuilend onder hun paraplu's in de stro mende regen broederlijk de wacht bij de land bouwmachines en de boomstammen waarmee de wegen waren afgeslo ten. Talrijke afdelingen van cle politie en de re publikeinse garde waren in de weer om de barri cades op te ruimen, die overigens onmiddellijk weer werden opgewor pen. Op sommige plaat sen mocht het verkeer passeren, mits men zelf de versperringen weg haalde. Op andere pun ten lieten de demonstran ten zelf zo nu en dan de auto's passeren, na dat zij de chauffeurs vlug schriften hadden uitge reikt waarin het stand punt der boeren werd uiteengezet. Over enige dagen zal het tonee] van de strijd zich naar het parlement verplaatsen, waar pre mier Laniel de landbouw politiek van zijn rege ring zal moeten verdedi gen. Het zai de eerste minister moeilijk vallen het allen naar de zin te maken, wil hij zijn stre ven om de kosten van het levensonderhoud te drukken teneinde de ar beiders tevreden te stel len, niet in gevaar bren gen. Washington heeft geweigerd mede te delen, hoe sterk de naar Griekenland te zenden eenheden zullen zijn. Wel is gezegd, dat voorlopig slechts een beperkt aantal specialisten en tech nici zal worden uitgezonden. De Ame rikaanse strijdkrachten in Griekenland zuilen dezelfde rechten krijgen als de Griekse legerafdelingen. Zij zullen zich volkomen vrij over Grieks grond gebied mogen bewegen In een Amerikaanse bekendmaking heet het nog, dat de overeenkomst ten doel heeft, de veiligheid in het Atlantische gebied te vergroten vrede en veiligheid in (de wereld te bevorderen, door het opnemen van de Griekse weermacht in het NAVO- verband gemakkelijker te maken. De Griekse strijdkrachten zijn in de af gelopen vijf jaar met Amerikaanse hulp opgebouwd. pEN ongewone afloop had een wed denschap, die te BLerick Limburg lusen een bakker en een vrachtrijder van een expediteursfirma werd afge sloten. De bakker deed vergeefse moei te een vat met 1U0 kg stroop, dat hij moest afleveren, te verplaatsen, toen de auto van de expediteur voorbij kwam. De bestuurder daarvan liet zich schamper uit over de kracht van de bakker, waarop deze reageerde met de uitroep: „Honderd gulden als jij het vat naar binnen draagt". De vracht rijder nam de uitdaging aan en droeg de last naar binnen. Toen hij betaling vorderde, begon de bakker terug te krabbelen en te beweren, dat hij het zo niet had bedoeld, waarop de expe diteur verbolgen het huis binnenstap te om het vat te halen en weer op de oude plaats te zetten. Up de te rugweg struikelde hij over een on effenheid, liet het vat glippen, waar door dit openbarstte met het gevolg dat de kleverige inhoud zich spoëdig over de straat Verspreidde. Omwonen den waren de enige profiteurs van ae weddenschap: ze konden gratis stroop scheppen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1