Jan Cottaar bracht iets van de Agenda Tour-sfeer naar Alkmaar Jimmy Brown en de Oranjehemden Hoogi Een afscheid van de zomer irine „4 Kees Bo door J Krantenstunt groeide uit tot gigantisch sportgebeuren Het gebouw van O.W. nadert voltooiing Excelsior haalt het L. des H.-corps in UITSLAGEN PARENCOMPETITIE VAN DISTRICT NED. BRIDGEBOND r Insuline bij suikerziekte nog niet te vervangen Groots sportevenement POKER per fles f 3.55 Fa Th. Kraakman Zoon I BURGERLIJKE STAND Rode Kruis begon met een welfare-cursus Neutrale kleuterschool wacht op goedkeuring Politiehonden oefenen op de Krocht Portemonnaie met f 122.- gestolen in Overdekte October: Baggertijd 4-voudige... inderdaad ceel betere werking! Dr v.d. Minne schetste ziektebeeld Aanrijding Bergerbrug Winterprogramina van het Humanistisch Verbond Skymasters weer In Alkmaar Nieuwe klaverjasclub Oudheidkundige vondsten op Wieringen EMIGREREN IN'KLEUREN Ook B. Wijk goed op Oude Niedt Doortastend Kalme najaarsi Purmere: DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 JAN COTTAAR, de radio-reporter naar wiens stem half Nederland tijdens de Tour de France met meer dan normale interesse luisterde, heeft gisteravond iets van deze Tour-sfeer in het Wapen van Heemskerk gebracht. Deze Jan Cottaar is niet alleen een goed reporter, hij is bovendien een gezellig causeur die er in het geheel geen beZwaar in ziet om enkele uren lang te vertellen over de monsterrace die gedurende bijna vier weken millioenen in haar ban weet te houden. Cottaar heeft iets verteld van het ontstaan, de achtergronden en de geweldige presta ties welke door de renners in een Tour de France worden verricht. Uiteraard heeft hij wat dat laatste betreft weinig kunnen vertellen wat het publiek nog niet wist. Deze avond werd namelijk georganiseerd door de wielervereniging Alcmaria Victrix en Cottaar stond dus te spreken voor mensen die vrijwel ieder woord dat over de Tour de France werd geschre ven, hebben gespeld. Lang niet alle toehoorders hebben geweten dat deze Tour werd geboren in het brein van Henri Desgranges omdat deze hoofd redacteur van het Franse dagblad l'Auto een stunt voor zijn blad zocht, dat de vrienden van Desgranges hem destijds voor gek verklaarden, maar dat deze stunt geslaagd is als geen ander. L'Auto werd het meest gelezen dagblad in Frankrijk en Desgranges had er bovendien nog een lief bedrag van overgehouden. Sinds l'Auto bij het Franse publiek zijn sympathie voor een belangrijk deel in de oorlog had verspeeld, werd de organisatie door l'Equipe voortgezet. Goddet volgde Desgranges op, maar nog altijd is do Tour de France een sportevenement dat zijn weerga niet vindt. Jan Cottaar heeft getracht duide lijk te maken waarom deze Tour de France zo leeft in de harten van de Fransen. Italianen, Belgen en de laatste jareij ook in die van Zwitserse en Ne derlandse wielersportliefhebbers. Het is niet alleen omdat er zulke enorme prestaties door de renners worden ver richt. Dat vier weken lang vagebonde ren door Frankrijk spreekt nu eenmaal tot de verbeelding van het publiek en daar de organisatoren niet hebben ver zuimd voor een groots decorum te zor gen, ontkwam men aanvankelijk alleen in Frankrijk niet aan dit fas cinerende sportgebeuren. Vrijwel iedere Fransman werd er door gegrepen en langzamerhand is deze „Tour-bacil" ook naar de andere Europese landen over geslagen. Zelfs de nuchtere mens, die heus wel weet dat er schokkender za ken op de wereld bestaan, die wel weet dat de Tour niet het mooiste, het eer lijkste is dat men zich kan denken, geeft zich voor de Tour de France ge wonnen. Cottaar vertelde ook nog iéts over de eerste ronden, toen men met etappes van zo'n kleine 500 kilometer Frank rijk doorkruiste. In diè tijd reisden de organisatoren per trein voor de wiel renners uit, die op gezette tijden on derweg werden gecontroleerd. Het kon toen gebeuren dat een Italiaanse crack, die uren voorsprong had op zijn Franse rivalen, door enkele fanatieke Franse boeren van zijn fiets werd gesleept. Pas een kwartier nadat de Franse renners waren gepasseerd, werd hij weer los gelaten. Zulke voorvallen zijn tegen woordig niet meer mogelijk, maar de soms fanatieke belangstelling is daar om niet minder. Men stelt mij weieens de vraag waar al dat geld vandaan moet komen om deze Teur de France te organiseren, waar al die hoge geldprijzen van moe ten worden betaald. Welnu, aldus ver volgde Cottaar, het is tegenwoordig zo dat de gemeenten waar de etappen eindigen belangrijke bedragen moeten {Advertentie lug. Med.) Het nieuwe gebouw van Openbare- werken aan de Laat zal, indien zich geen onverhoopte moeilijkheden voor doen over zes weken gereed zijn. En daarmee zal dan een eind gekomen zijn aan de woningnood waaronder deze tak van dienst zo lange tijd heeft moe- de nieuwe aperitief-likeur PLATTE STENENBRUG 114 (VERDR.OORD) TEL. 3604 betalen, hetgeen overigens gaarne wordt gedaan, en dat zelfs de plaatsen waai de Tour passeert in hun gemeentekas moeten tasten. Bovendien worden de dagprijzen betaald door fabrjeken en firma's die een bepaalde etappe adop teren en daarmee het recht verwerven, om op de plaats van aankomst reclame te maken. Het reclamecircus, dat kilo meters lang voor de Tour uit snelt, is eveneens een bron van inkomsten. Op smakelijke wijze vertelde Jan Cottaar van deze en nog vele andere facetten van de Tour. Het was een in teressante en leerzame avond die velen een beter begrip van dit gigantische sportevenement zal hebben gegeven. „Muzikanten ontvangen muzikanten", aldus de secretaris van de muziekver eniging Excelsior, die Zaterdagmiddag om 5 uur het nationaal muziekcorps van het Leger des Heils aan het station gaat verwelkomen om vervolgens ge zamenlijk een mars door de stad te maken. Zoals wij reeds meldden komt dit keurcorps van Leger des Heils-muzi- kanten, dat gerecruteerd is uit de beste amateurs van het gehele land, het e.v. weekend in Alkmaar doorbrengen als gast van het Leger des Heils alhier. Op Zaterdagavond 17 October Zal een uitvoering worden gegeven in de Grote kerk, terwijl op Zondag de gods dienstsamenkomsten, welke om 10 uur i v.m. en om 7.30 uur n.m. gehouden worden, mede zullen worden opgeluis- i terd door het spel der muzikanten. II Leiders van het weekend zijn de chef- secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel en mevrouw Jac. g Smael. Geboren Sophia, d. van J. Lover en A. Peereboom. Leonardus J., z. van J. W. Smit en R. W. Mennink. Getrouwd Gerardus Metselaar en Emerentia M. Bakker. Johannes P. van Halem en Adriana H. Krouwer. Franciscus J. Hes en Catharina J. Mete ring. Simon Koppen en Nelly Uiten- tuis. Overleden Cornells M. Merse, 2 j dagen. DONDERDAG. HARMONIE THEATER, 8 u.: Stu dentenliefde (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: De Raaf (18 j.) onder ausp. van Herv, Jeugdraad. REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Melo die immortalie (14 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.: Verbijs tering (18 j.) GULDEN VLIES, 8 u.: Showavond met Malando. WAPEN v.. HEEMSKERK, 8 uur: Contactavond militairen. BAPTISTEN KERK, 8 uur: Voordracht J. W. Kaiser. VRIJDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: Een dorpsschandaaltje (14 j.) HARMONIE THEATER, 8 uur: De Storm (14 j.) CINEMA AMERICAIN, 8 uur; De te rugkeer van Don Camillo (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: The Quiet man (14 j.) WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Oost en West. GULDEN VLIES, 8 uur: Cantecleer met Per Luchtpost. HEILOO, raadhuis, 8 uur: raadsver gadering. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag Vrijdag Donderdag Vrijdag 8.04 20.27 9.09 21.43 Te CAMPERDUIN, hoog laag 8.09 20.32 2.09 14.32 9.14 21.48 3.14 15.48 parencompetitie 1953-'54 van het district Noord-Holland Noord van de Ned. Bridge bond luiden: Hoofdklasse: 1 Van EikIJssels 57-08; 2 heer en mevr. Kuipers 55.71; 3 Pie— Vink 53.75; 4 en 5 De RieDe Ruiter en PijpersRes 53.57; 6 BartelomijDe Vries 52.50; 7 Van KleefKossen 51.43; 8 GoversVisser 48.57; 9 en 10 dames KohierEngels en PetersToepoel 47.50; 11 mevr. ArpeauDiederich 44.17; 12 PlasKueter 41-67; 13 HonigPlomper 40.42. Eerste klasse: 1 HopmanRuiter 60.20; 2 mevr. HoningDekker 58.92; 3 De Goede Hopman 57-65; 4 en 5 LaasSlotboom en HoningGoedei 52.29; 6 heer en mevr. Koster 52.04; 7 heer en mevr. Rootjes 51.53; 8 BeetsKweldam 51-02; 9 heer en mevr. Weisenborn 50.26; *10 Hoogvorst Ostmeyer 50.11 Kramer—Schram 48.72; 12 DekkerKuis 47.96; 13 BaltusHui- berts 45.41; 14 v. d. MolenHuiberts 43.12; 15 KareisKoper 40.57; 16 dames ZonneveldCrefeld 3802. Tweede klasse: 1 GarritsenDe Vries 64.04: 2 KoningSchats 57,40; 3 dames GarritsenVan Weelderen 57.14; 4 v. d. ten zuchten. Vandaag verhuist de teken- Elsken-AppelSLa4; 5. mevr Groote kamer reeds. Dit kwamen de leden van g°ed-LeUen 53.31; 6 mevr. Peters-Lute de commissie van Openbare werken en plantsoenen aan de weet toen zij giste ren poolshoogte namen van de ver schillende werkzaamheden waarmee Openbare werken in de stad bezig is. In de tekenzaal wordt straks de ad ministratie ondergebracht, waarna, in dien de werkzaamheden voltooid zijn, de tegenwoordige hoofdingang secun daire toegang wordt. Op het snijpunt van het oude en nieuwe gebouw komt de nieuwe hoofdingang. Over enkele dagen zal men de barakken en het hek werk dat zich nog om de nieuwbouw bevindt verwijderen, zodat een aan trekkelijke open ruimte, waardoor de gebouwen goed tot hun recht zullen komen, wordt verkregen. Het ligt in de bedoeling om in de komende twee jaren langs de open bare weg nog enige nieuwe werk plaatsen te bouwen. Dit ter vervanging van de gebouwtjes op de werf, waar men zich nu nog steeds mee behelpen moet. In Alkmaar is dezer dagen een „Wel- fare"-cursus begonnen van het Neder landse Roode Kruis. Hieraan .werken mee de afdelingen Alkmaar, Heiloo, Btrgen en Langedijk, De eerste cursus avond werd geopend door de secretaris penningmeester van de afdeling Alk maar, de heer J. P. H. Nijhuis. die de leidster mej. Smulders uit Den Haag met enkele woorden welkom heette. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het zo mooie Welfarewerk, dat nu begonnen is, ook zou worden doorgezet. Het gaat cr om langdurige zieken de tijd zo aangenaam mogelijk te helpen doorko men. Voor een aantal dames is op de cursus nog een plaatsje. Zij kunnen zich wenden tot het Ned. Roode Kruis, af deling „Welfare", Kennemerstraatweg 17. De bouw van een neutrale kleuter school aan de Jan Steenstraat zal bin nen korte tijd worden aanbesteed. Hr: wachten is alleen nog op de rijksgoed keuring. De school zal 3 gewone loka len en 1 speellokaal bevatten, De uitslagen van de eerste zitting der 52.80; 7 KlayKareis 51.53; 8 dames De „Krocht" op de Westerweg is de vaste oefenplaats van de politiehonden vereniging „Hondentrouw". Elke Zon dagmorgen wordt daar met de dieren getraind en kan men de honden grom mend op de „misdadiger" zien afvlie gen. Zondag a.s. zal deze oefening een bijzonder karakter dragen omdat dan ook de veieniging „Westerhout" uit Beverwijk aanwezig zal zijn. Daardoor is het mogelijk vergelijkingen te trek ken tussen het materiaal van de twee verenigingen. De oefening begint om 10 uur. Kieft—Schermer .50-76; 9 Groen—Scholten 48.98; 10 Nieuwenhuljzen—Modder 48.47; 11 OomsTimmermans 47.45: 12 t/m. 14 LeijenLiefting, mevr. Moreli'sVan Kluijve en mevr. Dekkerv. d. Linden 45.41; 15 dames De Zwijger—De Vries 43.37; 16 heer en mevr. Van Tiel 34.18. De volgende zitting vindt plaats ie Cas- tricum op 9 November. De diefstallen in de Overdekte heb ben nog steeds geen einde genomen. Gisteravond ontdekte een bezoeker, dat uit zijn pantalon, die in een klerenkast, je hing, een portemonnaie was ont vreemd met f 122. De onmiddellijk gewaarschuwde re cherche stelde een uitgebreid onder zoek in, maar bij geen van de mensen, die op dat ogenblik in de Overdekte aanwezig waren werd het vermiste ge vonden. Later ontdekte een recher cheur de portemonnaie, die onder een kast was geschoven. Het geld was ech ter verdwenen. De bezoekers van de Overdekte Bad en Zweminrichting volgen de verstan digste weg als zij waardevolle voor werpen bij de cassa afgeven. De moge lijkheid daartoe is steeds aanwezig efl in de practijk is gebleken, dat dit geenszins een overbodige voorzorgs maatregel is. POSTDUIVENNIEUWS Door een verkeerde opgave is de kam pioensuitslag oude duiven van de Post duivenvereniging „Alcmaria Victrix" on juist gepubliceerd. De werkelijke uitslag was: Oude duiven Vitesse: 1 gebr. Hart- land 507-7 p.; 2 J. Koot 494.7 p.; 3 N. Ypma 481.3 p.; 4 N. Wortel 451.1 p.; 5 I. D. Sepers 448.8 p. De maand October schijnt wel bij zonder geschikt te zijn voor het uit voeren van baggerwerken. Terwijl de bijna dichtgeslipte „Kooltuin" met behulp van een baggerbeugel weer enige decimeters aan diepte wint, is de kleine demonteerbare baggermolen van de firma Bos uit Zaandam bezig de ondiepe plekken in de Nieuwlan- dersingel tussen de Emma- en Heilooërbrug op te ruimen. De ge wonnen vruchtbare specie wordt per vlet naar de gemeentelijke opslag plaats van bagger aan de onbe bouwde zijde van de Ruysdaelkade vervoerd, waar een drogingsproces van ongeveer een jaar volgt. De dan droge en humusrijke grond wordt evenals thans over de zich steeds uitbreidende grasbermen en gazons van onze singels en parken verspreid om in het jaar daarop een prachtig groen tapijt op te leveren Een baggermolen van de firma Pranger en Roele alhier, waarvan iedere „emmer" een capaciteit van 10 gewone emmers heeft, is intussen bezig om ten behoeve van kabels en buizen voor 't industrieterrein-Noord dwars door het Noordhollandskanaal een geul van twee meter diepte te bag geren. Het is daarbij gebleken, dat de diepte van het Noordhollandskanaal, die oorspronkelijk zes meter bedroeg, vrijwel overal tot Vier en een halve meter is teruggelopen. Het hier opge baggerde zand wordt naar Knollen dam vervoerd, waar het als stopzand dient bij de bouw van een nieuwe brug. Doordai m één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. TEGEN PIJNEN ÊN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 (Advertentie Ing. Med.) Bij suikerziekte is het lichaam door gebrek aan insuline-afscheiding niet in staat de suiker op normale wijze te „verbranden". Het verbruikt dan de aanwezige vetten, die onvoldoende worden omgezet hetgeen tot ernstige vergiftigingsverschijnselen kan leiden. „Wij kennen ontstekingen, als b.v. gnijs, t.b.c., langontsteking, steenpuis ten e.d., die ontstaan als bacteriën het lichaam binnendringen", aldus dr v. d. Minne. „Wanneer men suikerziekte heeft, treden infecties bovendien veel vaker en gemakkelijker op. Zij be ïnvloeden de ziekte natuurlijk ongun stig. Aan de hand van een voorbeeld uit de praktijk, waarschuwde dr van der Minne nimmer de inspuiting van in suline achterwege te laten. Van de degeneratieve ziekten noem de spreker met name de staar en de aderverkalking, die eigenlijk typische ouderdomsverschijnselen zijn. Eerst genoemde ziekte treedt bij suikerzie ken sneller op als de kwaal gedurende lange tijd niet wordt bestreden. Aderverkalking begint omstreeks het veertigste levensjaar op te tre den, doch de verschijnselen zijn eerst veel later te onderkennen. Een 6-jarig meisje, dat bij het over steken van de Geesterweg niet op het verkeer lette, werd door een passeren de auto geraakt. Zij is met enige lichte verwondingen door de bestuurder van de wagen naar huis gebracht. Een personenauto, die in de Lange straat op slechts 1 meter afstand ach ter een vrachtwagen reed, werd licht beschadigd toen de vrachtauto plotse' ling voor een wielrijdster moest rem men. 114. Jimmy was natuurlijk hele maal niet bang voor de politie, maar hij wist dan zeker, dat de opsporing van zijn zoon véél langer zou duren en tijd om te wachten had hij niet, want hij wilde in eigen persoon achter Henkie aan die nu zo langzamerhand de twee kerels die de brief om meer geld hier in de bus hadden gestoken, wel zou hebben achterhaald. Daarom liep hij naar de buitendeur terug. „Zeg maar tegen de politie dat ik hopelijk •ver een uurtje terug ben", riep hij icgen mevrouw Ballewipper, terwijl dicht trok. Jimmy sloeg de richting in, waarin hij de twee duistere kerels had zien verdwijnen en daarna Henkie, de speurhondOp een holletje liep hij de straat uit, waarna hij op een plein kwam, waar hij alle richtingen uit kon Jimmy keek even onzeker om zich heen. Welke straat zou hij in slaanToen zag hij heel in de ver te een opstootje. Een troep mensen scheen zich ergens om te verdringen Meteen zette Jimmy het op een lopen. Hij rende de straat in, recht op ,de mensenmenigte af. Er werd ge hij de deur met een slag achter zich I schreeuwd en getierd en Jimmy hoor de het onderdrukte gegrom van een hond. „Oóóóh", riep een juffrouw, „dat lelijke beest heeft een heel stuk uit die arme man z'n broek gebeten". Jimmy baande zich nog al hardhandig een weg door de mensen. „Laat me er door, mensen", beval hij op strenge toon. „Die hond is van ihij". Iedereen had Jimmy verstoord aangekeken, toen hij zich naar voren werkte, maar toen hij vertelde, dat die hond van hém was. tóen had je de mensen moe ten horen. Ze begonnen dadelijk te schelden. Nu reeds vele organisaties hun pro gramma voor het komende seizoen heb ben vrijgegeven, heeft ook het Huma nistisch Verbond te Alkmaar haar pro gramma samengesteld. Het seizoen Wordt begonnen met de herdenking van het 5-jarig .bestaan van de gemeen schap. Dit gebeurt Zaterdag. Spreker is dr J. P. van Praag, lid van het hoofd bestuur die deze avond tot onderwerp heeft gekozen „Het Humanisme kreeg een eigen gezicht". Mevrouw M. Backer- Breed zal op deze avond enkele decla maties voor haar rekening nemen. In November zal ir P. Schut uit Amersfoort spreken over „Storm over Azië". De laatste inleider van. dit jaar is on ze stadgenoot, de heer W. v. d. Vall die het over „Alles stroomt" zal hebben. Volgend jaar zullen behandeld wor den de onderwerpen „Het probleem van leven en dood" door de heer Wee Swan Liat en „Doodsangst en levens moed" door dr V. W. D. Schenk uit Loosduinen. Evenals verleden jaar zal de directie van het Wapen van Heemskerk dit sei zoen enkele bekende radio-orkesten en gageren, die aan de dansavonden, welke 's Zondags worden gegeven, speciale luister zullen bijzetten. The Skymasters onder leiding van Bep Rowold zullen de spits afbijten. Zij komen Zondag avond in hun volledige bezetting van 14 man in het Wapen spelen, terwijl diezelfde avond de accordeonist Tonny Bakkenes in de bovenzaal voor vrolijke muziek zal zorgen. Karei v. d. Velden treedt bij The Skymasters op als croo ner. Het aantal klaverjasclubs is weer met eén vermeerderd. TOG heet de nieuwe aanwinst. De vereniging telt thans 17 leden en heeft haar domicilie gekozen in het lokaal van de heer Van Twisk aan de Stationsweg. Voorzitter, penningmeester en secretaris zijn resp. de heren J. Spijker, J. Balder en Wis- meyer. TOG is de eerste avond begon nen met een onderlinge wedstrijd maar zal zich bewust van eigen kracht volgende week met een andere klaver jasclub gaan meten. De vereniging heeft zich aangesloten bij de Alkmaarse klaverjasbond. Bij opgravingen onder leiding van de Rijksarcheologische dienst op de Ned. Herv. Begraafplaats te Westerland op Wieringen werd een aantal volkomen gave stenen grafkisten gevonden, welke door de deskundigen worden geschat afkomstig te zijn uit de 11e eeuw. Inoznderheid hebben deze vondsten waarde omdat ook de stenen deksels met inscripties onbeschadigd op de kis ten werden aangetroffen hetgeen een zeldzaamheid mag worden genoemd. In het bijzonder gaat de belangstelling uit naar deze deksels. In de kisten werden geen bijzondere voorwerpen aangetroffen. De geraam ten waren nog volkomen intact zodat het vermoeden gewettigt schijnt dat deze graven nog nimmer zijn geroerd. ALKMAAR, 14 Oct. slabonen 3058: kassnijbonen 53—81; pronkbonen 13—47; komkommers 1024; tomaten A 20—49: witlof 6177; bloemkool 818; rode kool 5—10; groene kool 6—8; spruitkool 18— 42; spinazie 19—48; postelein 13—27; sla 3—10,50; andijvie 6—8; rode bieten 6—7; bospeen 8—20; winterpeen 5—6.50; uien 4—6 prei 810; peterselie 3—5; soep groenten 5—6; druiven: Frankenthalers 78—1,08 en Alicante 7394; appels J2— 29; peren 10—60; knolsoepgroenten 6—12. HOOGKARSPEL, 13 Oct. 1953. 50000 stuksBIoemkool: Ts BI 13.90—20.90, Ts Bil 8—11.90: Zo B 11-15.30, Zo Bil 58, Bloemkool stek 5Blauwe eigen heimers 10.90; Uien drieling 7—7.10; Uien Nep 13.80 -14.50. Het winterseizoen in onze stad is iveer begonnen. Men kan dat af' leiden uit de indrukwekkende serie lezingen, vergaderingen, concer ten en toneeluitvoeringen, die de komende maanden moet worden afgewerkt. Voor de zeilers betekent dit het afscheid van hun zomer' sport. Voor de loodsen van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging op het Eiland liggen de zeilboten en motorkruisertjes onder het dekzeil gereed om voor de winter te worden opgeborgen. Sommige eigenaars wachten nog even, in de hoop, dat October misschien nog eens een warme, zonnige dag zal brengen, zodat zij dan nog even het ivater kunnen opgaan. Maar daarna zal het toch definitief zijn afgelopen. In de geheel met aanwezigen uit Alkmaar en de wijde omtrek gevulde ach terzaal van Restaurant Kinheim sprak gisteravond in een bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de Ned. Vereniging voor Suikerzieken, dr J. van der Minne, arts voor inwendige ziekten, Dr Van der Minne ving zijn rede aan met de mededeling de tot hem gerichte uitnodiging gaarne te hebben aanvaard omdat het z.i. dringend noodzakelijk is dat suikerzieken enige kennis van him kwaal hebben. „Dan pas zullen zij bereid zijn ^ich de noodzakelijke opoffe ringen te getroosten; temeer omdat deze ziekte gedurende het gehele leven blijft bestaan", aldus spreker. Vooral de vaten van hersenen, hart en nieren blijken dan te zijn aange tast. Bij oudere mensen kan de ader. verkalking.o.a. leiden tot het afsterven van een teen, een voet of zelfs van een geheel onderbeen. Bij verwaarloosde suikerziekte treden deze verschijnselen eveneens veel sneller op. Tenslotte wees dr v. d. Minne op het grote belang van een zorgvuldige li- chaamshygiëne en op de wenselijkheid om mager te blijven. Na zijn rede was het woord aan de heer Anderson uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur, die wees op de wijze, waarop de Vereniging de be langen van haar leden behartigt, als het in stand houden van een kinder tehuis, de distributie van insuline, ter wijl met behulp van de Wereldfederatie van diabetici getracht zal worden de verstrekking van insuline in financieel opzicht te vergemakkelijken. Van de gelegenheid tot het schrifte lijk indienen van vragen werd gretig gebruik gemaakt. De reis van een emigrantengezin per vliegtuig naar Canada, of die met een passagiersschip naar Australië, reizen die heel wat belangstellenden gisteravond in het Gulden Vlies op de voet hebben kunnen volgen, is vooral op een „Johan van Oldebarncveldt" eigenlijk zo aantrekkelijk, dat men haast alleen al daarom zijn biezen zou willen pakken en vertrekken. Vooral de reis per schip is bijzon der prettig. Je zit met z'n veertien- honderdtjes knusjes bij elkaar. Het is eigenlijk net als thuis. Moeders met hun babies zitten, net als in Alkmaar, te wachten op het spreekuur van de dokter en de vrouwen kunnen aan boord hun eigen was verzorgen. De hele maand, waarin deze gemeen schap de diepste Oceanen doorklieft, veroorzaakt echter dat men nauwe lijks in de gaten heeft dat „emigreren in kleuren" toch lang niet zo gladjes verloopt als deze perfect opgenomen film suggereert. Dat was dan ook niet de bedoeling van de firma Hesta Crans en Co, op wier initiatief deze reisfilms werden vertoond. In ieder geval hebben de kijkers er een genoegelijke avond aan gehad. Bijna was de tweei Bordeen volledige s pert je heeft Jan Bur{ en bijna ook verloor twee favorieten inde satie volkomen zijn g er enige verrassingen partij van de avond wonnen en Piet Sch sterk dat wij een m of misschien wel de moyenne van 15 zou van slechts11.76. Ook Ben Wijkhuizen Watertor bijzonder goed speelde zeer gemakkeli werd het duidelijk dat aanvankelijk geen bal len zo goed als kans- beurten had Wijkhuizen van 167 tegen 86. De kan wezig dat Wijkhuizen de tig beurten zou uitmaken de 18e maal naar de taf< echter alleen maar om laten noteren, een slecht door Watertor werd gev zen kwam daarna met twintig uit de bus. Wate de met een serie van maal bandstoten, en daar huizen zo van zijn stul hij tenslotte nog drie had om de laatste dert te maken, niettemin toe stekende prestatie. Wijkhuizen Watertor Na 18 beurten had Wn voorsprong van 14481 maker. Een paar kleine Vries waren echter voldo riermaker zijn zeker! winnen. Tien beurten 179—173 in het voorde maker, waarna deze fraaie slotserie van 21 naar bracht. Boendermaker De Vries Tot aan de 20e bei tegen Jan Burger een Burger speelde vrij juiste maat niet vinden tenslotte toch nog een se tafel deponeerde, begon de malaise te delen, elkaar liet hij een nv was voor Burger vo voorsprong te vergro tenslotte met een vei ramboles te winnen. Burger Bus Na vier beurten keek in zijn partij tegen Piet een achterstand van 62 Dat had tot gevolg dal In de kerk te die gerestaureerd één dezer dagen e van kerkvoogden den. Laat nu de voogd op die dag van de avond tot komen, dat er van kamer geen sleutel aanwezig was. Eén bleef in Enkhuizen Bias tijdelijk in Evenwel, de deur worden en de voogd is een dooi Nadat een poging ren binnen te drin lukt, ontdekte zijn op een hoogte van een opening in levensgevaar sjor schuifladder de ste wist deze door het gen. Juist op het ment viel de lade twee delen uiteen deel dat de man in kon hij de grond bank bood een punt. Onvervaard man, die niet aan doet zich door hel duizend angsten u wege de ladder aan te te kantelen. De ter gelukte en in konden de nodige genomen worden, kerk te ontsluiten hij enkele minuten woning binnen, gejuich hem begro enthousiasme had merkt, dat zijn lengte vanonge1 meter was gesch Op de najaarsmarkt werden aangevoerd 413 was het vorig jaar grootste aandeel geldekoeien en de ham *ich vrij kalm in, foor de goede gebru hoog genoemd konden deze wel iets mind maar dit verschil was vraag, naar de .tijdk neel goed. Hoewel het verse melkkoeien niet het daarmede maar aanbod van jong vee graskalveren, was zo daarin van geen ham De prijzen waren koeien f 550—f 840; f 950; Tijdkoeien

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2