De Residentie kreeg eindelijk een modern stadhuis Tassenshow met enorme verscheidenheid Zal „palladium" goud en platina verdringen? Hagenaars wachtten er reeds sinds 1910 op Plaatsbepaling werd een lijdensweg „Nieuwe" edele metaal bracht juwelierskringen in beroering en vond talrijke voor- en tegenstanders enslagerij rt van onze prijzen j root KUNST EN CULTUUR Prix de Rome toegekend Onderwijsfilm over Vondel Jaarlijkse productie van 8000 kilogram DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 E om half per V2 kg. 1.— per kg. lappen 1.15 pen 1.35 1.60 1.70 1.80 2.30 las 2.30 rorst ct. per 100 gr. nreuzel 1.50 1LAGERIJ AT 199 TRAAT 6-8 ht. „De ouwe lage stem. „Ik Barendse en 'ezelschap plotseling uit, 1 beweging zag kan ik beter een vrij goed (Van onze Haagse redacteur) TWEE JAARTALLEN 1910 en 1953! Daar tus senin speelt zich de langdurige geschiedenis af van de geboorte van het nieuwe Haagse stad huis, dat a.s. Zaterdag officieel en met enig fees telijk vertoon in gebruik wordt genomen. Wij weten niet, wat de centrale gedachte zal zijn van de redevoeringen, die op die dag de plechtigheid onvermijdelijk zullen begeleiden. De speeches zouden kunnen klinken als een zucht Het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt. Het in vroeg-renalssance-stijl opgetrokken hoekgedeelte (van een onbekende bouwmeester) dateert uit 15641565; het slanke hoektorentje is van 1608. Het gedeelte links daarvan vermoedelijk van de architect Daniël Marot werd in de eerste helft van de 18e eeuw gebouwd. Rechts van het hoekpand staat een latere, vrij karak terloze aanbouw. van verlichting, omdat Den Haag eindelijk na tal loze plannen, beraadslagingen, besluiten, wijzigin gen, berekeningen, rapporten en commissies het stadhuis heeft gekregen, waaraan het zo zeer be hoefte had. Nadat drie-en-veertig jaren geleden in 1919 reeds tot de bouw besloten was. IN 1906 en 1908 gingen al stemmen op voor de bouw van een geheel nieuw stadhuis in een ander deel van Den Haag, doch bij B. en W. en de Raad vonden zij nog weinig weerklank. In 1910 echter kwamen B. en W. wel tot het inzicht, dat een nieuw, groot, gemakkelijk bereik baar stadhuis moest worden opge trokken. Zij stelden de Raad voor daarvoor te bestemmen het terrein tussen Spui, Kleine Bagijnestraat, Kalvermarkt, Wijnhaven én Turf markt. Jarenlang is dit voorstel aanhan gig gebleven. In de meeste steden schijnt de beslissing over de bouw van een nieuw gemeentehuis veel hoofdbrekens te moeten kosten; in Den Haag malen de overheidsmo- lens tergend langzaam. Het voorstel van 1910 verdronk in de draaikolk van nieuwe denkbeelden en nieuwe plannen: verplaatsing - van het Ko ninklijk Paleis naar Zorgvliet en inrichting van het Paleis tot raad huis; stichting van een raadhuis op het terrein aan de Javastraat, hoek Zeestraat; bestemming van het bij het Rijk als militair oefenterrein in gebruik zijnde Alexanderveld voor de raadhuisbouw volgens het ont werp uitbreidingsplan van dr. H. P. Berlage. Tot 1918 hebben B. en W. zitten puzzelen over de beste plaats. Toen kwamen zij voor de dag met hetzelfde voorstel van 1910, zij het. dat zij zich nu het terrein vergroot dachten met de grond, gelegen tus sen Turfmarkt en Schedeldoeksha- ven. De Raad keurde dit voorstel zowaar op 1 Juli 1918 goed, maar van de bouw kwam als gevolg van de slechte, na-oorlogse tijdsomstan digheden niets. Zij kunnen ook triomfantelijk de aandacht vestigen op het heugelijke feit, dat de oude hof stad thans in het bezit is van een van de grootste en mooiste stadhuizen van Nederland. Want dat zijn de twee het meest op de voorgrond tredende aspecten voor ieder, die over het nieuwe stad huis spreekt. Bijna vier eeuwen heeft Den Haag het moeten stellen met het gemeentehuis aan de Groenmarkt, het voor representatieve doeleinden nog altijd in gebruik zijnde gebouw met het fraaie, slanke torentje en de sierlijke, in vroeg-renaissancestijl opgetrokken gevel. Het oudste gedeelte dateert namelijk van 1564 en 1565. Die Haghe was oorspronkelijk een groot en wel varend dorp. Door de groei tot stad en de uit breiding van de gemeentelijke administratie werd het stadhuis langzamerhand te klein; van 1667 4ot 1673 vergrootte men het aanzienlijk en in 1774 kwam opnieuw een flinke aanbouw tot stand. Gelukkig voor Den Haag heeft men in vroeger jaren niet zijn toevlucht genomen tot het in aller lei bouwstijlen aan elkaar plakken van kleinere en grotere uitbreidingen, doch in de achttiende eeuw het gehele achter het bouwwerk van 1565 beschikbare terrein gebruikt om voor de stede lijke overheid de nodige administratie-ruimte te scheppen en deze achter een waardige gevel in de stijl van die tijd te verbergen. Daardoor heeft Den Haag steeds een min of meer representatief stadhuis gehad, al maakte het geen grootse in druk. In de tweede helft van de negentiende eeuw, toen Den Haag een nieuwe bloeiperiode beleefde, steeg het aantal inwoners snel. In 1876 waren er meer dan 100.000 en aan het einde der eeuw was het aantal van 200.000 inwoners overschreden. Toen werd aan de zijde van de Groenmarkt een vleugel aangebouwd, die het complex echter aller minst verfraaide. In het begin van deze eeuw kampte men voor de zoveelste maal met ruimtegebrek. Het ge meentebestuur nam zijn toevlucht tot in de nabij heid gelegen panden. Doch daarmede was het hek van de dam: steeds meer gebouwen slokte de naar ruimte hongerende stedelijke overheid op, met het gevolg, dat de Hagenaars tenslotte de verschillende gemeentediensten door de gehele stad moesten zoeken WAARSCHIJNLIJK is dat een ge luk geweest. Want na verloop van enige tijd begon ernstige twijfel te rijzen aan de geschiktheid van het Spui als plaats voor het stad huis. In 1922 dook na de grote kazernebrand het plan op, om het gemeentehuis te bouwen op het ter rein van de voormalige Oranje-ka zerne en in 1924 diende een raadslid een motie in, waarin verklaard Een onderdeel van het nieuwe Haagse stadhuis, dat op 17 October officieel geopend wordt. werd, dat het Alexanderveld als de beste plaats werd beschouwd. Deze motie werd met één stem meerderheid verworpen. In een in middels ingestelde Stadhuiscommis sie ging men hevig aan het beraad slagen en in 1927 kregen de archi tecten Berlage en Limburg opdracht een vergelijkende studie te maken voor een stadhuis aan de Groen markt of wel aan het Spui. Aangezien beide plannen aanzien lijke kosten gevergd zouden hebben en het Rijk juist in die tijd bereid bleek het Alexanderveld weer ter beschikking van de gemeente te stellen, adviseerden B. en W. de Raad om toch maar tot de bouw op het Alexanderveld te besluiten. Op 6 November 1929 gaf de Raad zijn fiat aan dit denkbeeld. VOOR EEN ONTWERP schreef het gemeentebestuur een ideeënprijs- vraag uit. Als resultaat daarvan werd bij raadsbesluit van5 Augustus 1939 het ontwerp van de architect J. Luthmann gekozen. Juist toen men tot aanbesteding van de fundering en het betonskelet wilde overgaan, brak de oorlog uit en van de bouw kwam voorlopig niets. Na de bevrijding werd voor het stadhuis voorrang verkregen, omdatde regering er voorlo pig met een aantal bureau's haar intrek in zou nemen. Ook de lands- Overzicht van het nieuwe, rechtlijnige stadhuis aan het Alexanderveld. overheid kampt namelijk met een nijpend gebrek aan kantoorruimte. Op 31 Maart 1947 eindelijk stak oud-burgemeester De Monchy de eerste spade in de grond en thans staat het stadhuis er, een reusach tige steenklomp nog zonder re presentatief gedeelte die waar schijnlijk pas wat kleur en fleur zal krijgen, als de wilde wingerd er tegenop klautert. Het nieuwe stadhuis is al volop door de gemeente in gebruik. Het Rijk zit er niet in. De aanvankelijke afspraak is geannuleerd. Op 17 Oct. is de officiële openingsplechtigheid. Er worden dan enige tentoonstellin gen in het gebouw geopend en de burgerij mag op het grote plein er voor feest vieren. Daar zat zij trouwens al van 1910 op te wachten De beeldhouwer H. Ydo en de schil der A. J. B. Dekkers hebben gisteren in de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam de gouden ere penningen van de Prix de Rome 1953 ontvangen. De opgave voor beeldhouw kunst was een beeld te ontwerpen van een figuur voor de binnenplaats van een landbouwschool. Het doek van de heer Dekkers geeft een scène uit het Giglamesch-epos. Zoals bekend is aan de prijs een driejarige toelage verbon den voor studie in binnen- en buiten land. Voor de vrijee beeldhouwkunst is bovendien de zilveren erepenning uitgereikt aan mej. T. v.d. Pant. De jury dringt er met klem bij de minis ter op aan haar een toelage voor een strdie van vier maanden te Parijs te verlenen. De plechtigheid in de aula werd geopend door prof dr N. R. A. Vroom, die daarmede zijn eerste offi ciële daad als directeur verrichtte. Er worden plannen ontworpen voor de vervaardiging van een onderwijs- fil over het leven van Vondel door de stichting „Nederlandse Onderwijs film". Behalve in Delft zullen ook scènes opgenomen worden in Amster dam en het Muiderslot. Na de Vondel film zal in Delft, eveneens ten behoe ve van het onderwijs, een film worden gemaakt over het leven van Antoni van Leeuwenhoek. IN HET CARLTON HOTEL te Amsterdam zijn we prettig en gron dig ingelicht omtrent wat er alzo deze winter op het gebied van lederwaren te koop zal zijn. De Stichting Lederwarenmode verbond aan deze voorlichting tevens een tassenshow, waarbij de nieuwste modellen voor het komende sei zoen werden getoond. Er was een enorme verscheidenheid. Men be gon met een plastic tasje van f 4,50 alleraardigst rood enveloppe mo del) en men eindigde met een zeer fraaie krokodil tas van honderden guldens! gIJ DE PLASTIC modellen zijn vooral de laktassen en nappa plastic op, het eerste gezicht moeilijk van echt te on derscheiden. De modellen zijn over het algemeen zeer eenvoudig en van iedere overtolli ge garnering ontdaan, wat het model zeer ten goede komt. Wie zich een plastic tas aanschaft, doet er wel aan goed op te letten, dat de afwerking van sloten en hengsels stevig is; ook is het beter niet de ver gulde garneringen te kiezen, daar deze bij de goedkopere tassensoorten te gauw lelijk worden. De tassenmode is wel heel sterk ge ïnspireerd op de Italianen, dat blijkt o.a. uit de gondelmodellen. De geplooi de buideltas met benen- of schildpad garnering in de vorm van ringen, knop pen en dergelijke, hebben het envelop pe- en het emmermodel verdrongen. Voor overdag worden materialen als nappa Buffelkglf, het mooie generfde relax en marrocain gebruikt. Voor des avonds neemt men antilope- of gazelle- leer met beugels van paarlmoer. De schoudertas ziet men nog veel voor sportieve doeleindende duurdere leersoorten, zoals struisvogel, hagedis, krokodil e.d. worden over het algemeen verwerkt tot klassieke modellen De dokterstas heetf een moderne uit- Een lederen schrijfkoffertje, byourol en sleutel-étui voering gekregen, die het midden-houdt tussen een citybag en een aktentas. Als nieuwigheidjes ontdekten we b.v. een minuscuul afwasbaar notitiebloc; met potlood en sleutelring aaneen had het de omvang van een wasknijper! Een zeer welkom cadeautje zal da „porte-partout" zijn, die orde in de da mestas tracht te houden. Dit practischa platte étui is een tasje in uw tas ea heeft door een aantal geraffineerda vakjes plaats voor al die dingen, dia op het moment dat u ze nodig heeft on vindbaar op de bodem van uw tas lig gen. Voor de reiziger met verschillende soorten vreemde valuta is een reken- schijf in leren étui een uitkomst. Da verschillende valuta kunnen in een speciaal door Heurenstrepen aangege ven étui, een aparte plaats vinden. De klerenzak van linnen heeft da zware hangkoffer vervangen. U kunt ze achter in de wagen hangen, maar ook dubbel gevouwen meenemen; za wegen practisch niets en uw kleding kreukt niet. Een leren reiswekkertje heeft nog een apart laadje voor de manchetkno pen of andere kostbaarheden: Voor haar is er een pracht van een reisétui, gevoerd met het zachtste zeemleer, waarin de ringen en andere sieraden veilig kunnen worden opgeborgen en dat heel weinig plaats in de koffer in neemt. Een linnen reistasje met gum mi-voering kan omgetoverd worden ia een luchtkussen! HENDRINE. Een suède gondelmodel met Gala- lith knop. HET WAS de Engelse physicus en chemicus Wollaston, die palla dium voor 't eerst in zuivere toe stand verkreeg. Een en ander ge beurde al in 1803 en palladium is dan ook helemaal niet zo nieuw als vele mensen denken. Maar door zijn grote zeldzaamheid negentig kilo in een millioen ton nikkelerts! is dit edele metaal nog slechts weinig op de goederenmarkten bekend. Pas in de laatste vier decennia wordt het in voldoende hoeveelheden gewon nen om het de juwelier als „nieuw" werkmateriaal aan te bieden. Palladium, dat evenals irridium en rhodium tot de zgn. platinagroep behoort, wordt in Canada, Columbia en de Kaukasus gevonden. De be langrijkste vindplaats is echter het Canadese Sudbury-district. In de ertslagen aldaar komt het met een gehalte van nog geen millioenste voor. De jaarlijkse productie van palla dium bedraagt achtduizend kilo, of wel de helft van die van platina en het 150ste deel van die van goud. De zeldzaamheid en de daarmee pa rallel gaande duurte van dit edele metaal wordt misschien 't beste ge ïllustreerd door het feit, dat een dame, die een palladium broche van vijftig gram op de borst draagt, met de dagproductie van tweehon derd mijnwerkers rondloopt In Amerika, Engeland, Frankrijk en ook België wordt er al veel palla dium in juwelen en handtas-beno digdheden verwerkt. Ook in Neder land zijn enkele juweliers tot de productie van sieraden in palladium overgegaan, doch ingeburgerd is het „nieuwe" edele metaal zeker niet. De afwijzende houding van vele ju weliers is hier de voornaamste oor zaak van, maar het conservatisme der afnemers van juwelen speelt ook een belangrijke rol. Het publiek heeft nog geen vertrouwen in het witte, glansrijke en zeldzame metaal, om de heel eenvoudige reden, dat het de mérites te weinig kent. VERREWEG het kostbaarste sie raad, dat ooit ter wereld van pal ladium is gemaakt, is de zgn. Coro nation Suite, die wij in Mei van dit jaar op de British Industries Fair in Londen hebben bewonderd. Dit speciaal voor het kroningsjaar ver vaardigde Engelse schakelstuk is met vele diamanten bezet en moet de prijs van liefsthonderddui zend gulden opbrengen. Op zichzelf vormt het sieraad een halsketting, een armband en oor ringen een reeks van juwelen, welke voor vrijwel elke gelegenheid gebruikt kan worden. Niet minder dan twaalf kleinodiën kunnen er (Van een metallurgische medewerker) /"AAT PALLADIUM goud en platina bij de vervaardiging van juwelen verdringenIn de kleine, exclusieve wereld der juweliers zijn de meningen hierover ten zeerste ver deeld. Volgens de ene school wint het „nieuwe" edele me taal palladium veld ten koste van de „oude" zeldzame metalen. Doch volgens de andere school zullen goud zowel als platina spoedig het verloren terrein herwinnen, om reden dat de voordelen van palladium niet tegen de na delen afwegen. grote voordeel van palladium is wel, dat het soor- gewicht bijna twee keer zo klein is als dat van pla tina en goud. Dit voorkomt het in hinderlijke plooien trekken van japonnen en blousjes, vooral nu de sieraden, welke door de chic op balls en cocktail-partijtjes gedra gen worden, de tendens hebben groter en groter te wor den. Broches ter grootte van een kinderhand zijn tegen woordig geen uitzondering meer. En ook halskettingen, clips, armbanden en wat dies meer zij, zijn van een heel wat forser kaliber dan vijftig jaar geleden. Een ander voordeel van palladium ligt op het prijzen- vlak. Het witte edele metaal is namelijk even duur als stofgoud, m.a.w.: meer dan twee keer zo goedkoop als het zustermetaal platina. Mensen, die niet in palladium gelo ven, beweren echter, dat dit prijzenverschil op een kost baar juweel weinig uitmaakt. Terecht voeren ze aan, dat de prijs van een sieraad niet wordt bepaald door het aan tal grammen platina, palladium of goud, dat er in wordt verwerkt, maar door de edelstenen, welke er in worden gezet. Hetgroteargument van de anti-palladium-juwelier richt zich evenwel tegen de moeilijkheden, welke zich tijdens de verwerking van het „nieuwe" edele metaal voc&doen. Anders dan bij platina moeten de kunstzinnige juwelen- monteurs voortdurend op hun hoede zijn, dat het door hen gebruikte palladium niet gedurende het ingewikkelde montageproces verkleurt en daardoor onbruikbaar en waardeloos wordt. Ook is het nog'steeds een open vraag, of palladium wel de zelfde witte glans en volmaakte schittering bezit als platina. De armband van de zgn. Coronation bloemmotief kan als cors. van worden gemaakt, van een dia deem af tot een clip voor japon of stola toe. De halsketting bijv., welke een groot, uit het midden gelegen bloem motief als voornaamste sieraad be zit, kan in een diadeem worden om getoverd, die op zijn beurt weer in een broche, twee corsage-clips en een passend paar oorclips van diaman ten bloemen kan worden veranderd. Van de oorhangers, die het gehele oor omsluiten en in diamanten drup pels overgaan, kunnen binnen een minimum van tijd klassieke hangers worden gemaakt en van de armband weer een derde, iets grotere corsage clip. Naast de innerlijke schoonheid der florale motieven het twee-dimen sionale, bijna geometrische motief van vroeger is na de oorlog geheel vervangen door het drie-dimensio nale, barokke bloem-tak-motief vertoont dit sieraad een bijzonder Suite. Het naar beneden afhangende .ge-clip worden gebruikt. hoge graad van vakmanschap. De grotere diamanten bijv. zijn op fijne spiraalveertjes van palladium gezet, waardoor, bij elke beweging van de draagster, de verblindende schitte ring der stenen nog groter wordt. Wie koopt dit sieraad, waar zeven monteurs bijna vijf maanden onafge broken aan hebben gewerkt? De En gelse firmant, die dit exclusieve scha keljuweel op de markt heeft gebracht, heeft ons verteld, dat hij er een In dische Maharadja of een andere Oos terse vorst voor hoopt te vinden. In Groot-Brittannië zelf kan hij er zeker geen afnemer voor vinden, want daar moet het stuk. in verband met een weeldebelasting van honderd procent, tweehonderdduizend gulden opbrengen. En nog afgezien van de zorgen, welke een dergelijk kostbaar bezit de eige nares zullen geven, zijn de Britse vrou wen, die dit kapitaal nog renteloos op de borst kunnen dragen, op de vingert van één hand te tellen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5