In drie jaar werden reeds grote vorderingen gemaakt Unieke historische vondst op het Westerlander kerkhof Kreeg Convair motorstoring Veiligheidsraad opent debat over kwestie Triest Ontsnapping uit Breda voor de rechtbank Sovjet-Unie nog niet in staat tot aanval op West-Europa Zonodig garantie voor Rusland JAN MENS HOUDT BOEK TEN DOOP Stenen kisten met skeletten uit begin van elfde eeuw Mens en dier II ■■I Vrijdag 16 October 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 244 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Generaal Gruenther over de NAVO Westelijk antivoord: Aankomst „Dr ir Damme" De Prins naar Abessinië Middeleeuwse graven op Wieringen geopend Ambonees doodde zijn jonge vrouw Wat er gebouwd wordt WEERBERICHT Agent: Wat doet U hier?" m,rn Half jaar geëist wegens hulp bij ontvluchting Heeft Hessen rechten op Suriname Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H, M KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 TeL 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct o man Vraag en Aanbod (alleen 2e hands guedereni tot 15 woorden L— elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: oij vooruitbetaling 2.U2 per mnd. t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen I 049 ,.]V\IJN eerste bezoek aan Nederland is geweest in Januari 1951, toen ik generaal Eisenhower vergezelde en het hoofdkwartier van de NAVO nog in oprichting was. Toen stond de defensie van West-Europa nog op zéér laag peil. Nu - drie jaar later - kan ik zeggen, dat er zeer grote vorderingen zijn gemaakt. De zee-, land- en luchtstrijdkrachten van de NAVO-landen zijn thans drie keer zo sterk als zij in 1951 waren", aldus de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, gene raal Gruenther tijdens een gisteren gehouden persconferentie op het ministerie van Oorlog. De generaal, die na een tweedaags bezoek aan Nederland inmiddels naar Luxemburg vertrokken is, verklaarde ten aanzien van de Nederlandse strijdkrachten, dat zij aan doeltreffendheid hebben gewonnen. Hij was vol lof over de geest en de wijze van in structie op de artillerieschool in Breda, waar hij afgelopen Woensdag een bezoek bracht. Over de ans van slagen van een Sovjet-Russische aanval zeide hij: „Naar mijn mening zijn de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, die zich in het door haar bezette gedeelte van Europa bevinden, niet voldoende sterk om met succes een aanval op West- Europa te doen. De Sovjet-Unie zou hiertoe versterkingen uit het land zelf moeten aanvoeren. Indien de Sovjet-Unie daartoe zou overgaan, zullen wij worden gewaarschuwd en tijd vinden de nodige voor bereidingen te treffen. Het ongeluk met de Belgische Con vair, die Woensdagmiddag bij Frank fort neerstortte, is vermoedelijk een gevolg van motorstoring geweest, al dus de Duitse luchtvaartdeskundig'4 Reichel, die als voorzitter van de Duitse commissie van onderzoek gis teren acht getuigen hoorde. De sto ring trad op, toen de machine reeds „los" was. De piloot kon nog net over een hoogspanningskabel springen, daarna stortte het toestel neer. Van de vier en veertig lijken waren er gisteren reeds twee en twintig ge ïdentificeerd. De slachtoffers zullen op het kerkhof van Frankfort worden begraven, tenzij de nabestaanden aan teraardebestelling in eigen land de voorkeur geven. De Westelijke mogendheden zullen baar antwoord op de jongste Russische nota inzake Duitsland te verstaan ge ven, dat de veiligheid van de Sovjet unie kan worden versterkt door een Westelijke garantie van haar grenzen tegen Duitse agressie. QENERAAL GRUENTHER voegde hier onmiddellijk aan toe, dat ondanks de vooruitgang de Westeuropese defensie nog niet in staat is een aanval door de Russen met alle haar ter beschikking staande strijdkrachten af te slaan. Hij zeide, dat de defensieve strijdmacht van de NAVO-landen nog op twee belang rijke punten tekort schiet: in de eerste plaats is de luchtmacht, die in de moderne oorlog een beslissende taak heeft te vervullen, nog niet op de ver eiste sterkte en in de tweede plaats zijn er nog geen voldoende reserves wat de landmacht betreft. In dit verband wees de generaal op het feit, dat in geval van een aanval, de troepen in actieve dienst gebruikt worden als schild, waar achter de reserves worden gemobili seerd. Deze reserves nu, zijn onvoldoen de. Generaal Gruenther was voorts van mening, dat de opmerking van Eisen hower, als zouden de eerste drie jaren van de NAVO de moeilijkste zijn, op een vergissing berustte. De drie moei lijke jaren beginnen nu pas. In de eerste plaats zal de bevolking de eco nomische druk meer en meer gaan voe len. Bovendien is daar het „vredes-of fensief" van de Sovjet-Unie. De nood zakelijkheid van een defensieve strijd macht wordt daardoor niet meer zo sterk gevoeld. Maar onze inlichtingen wijzen uit, dat het potentieel van de Sovjet-Unie toeneemt en dat er geen belangrijke wijziging is in haar bedoe lingen. „Het is buitengewoon belangrijk, dat wij niet verslappen in onze bedoelingen, niet alleen om aggressie te voorkomen, maar ook om onze politieke leiders een goede onderhandelingspositie te geven. QP VERZOEK van de Russische gedelegeerde Wysjinsky heeft de Veiligheids raad zich gisteren beziggehouden met de vraag, of er al dan niet moet wor den gesproken over de kwe ie Tr ést Wysjinsky had namelijk gesteld, dat de overdracht van de stad en de nabije omgeving aan Italië een bedreiging van de internationale vrede en de veiligheid moest worden genoemd. Daarentegen noemde de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge het Russische verzoek een propaganda-manoeuvre, die bedoeld was om zoveel mogelijk onrust te scheppen. Hij meende, dat Rusland onmogelijk in ernst de wens kon koesteren, dat een Zwitserse officier tot gouverneur van Triest zou worden benoemd. Tegen op neming van dit punt op de agenda zou hij zich dan ook verzetten. Het bezetten door de Sovjet-Unie van half Europa heeft ons eer. les geleerd." Aldus generaal Gruenther. Sprekend over de kwestie Triest zei hij: „Ik ben er van overtuigd, dat Joegoslavië en Italië de belangrijkheid van vrede aan deze zijde van het IJzeren Gordijn erkennen en alles zullen doen om te voorkomen, dat deze vrede in gevaar gebracht zou worden. Na een bezoek aan het kamp van de afdeling mariniers te Doorn te hebben gebracht, gebruikte de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten giste ren de lunch bij Koningin Juliana en Prins Bernhard. Gisteravond werd hem door de Nederlandse regering een diner aangeboden in Kasteel Oud-Wassenaar, waar verscheidene, hoge militaire auto riteiten waren aangezeten. (Eigen bericht) AN MENS heeft zijn nieuwe roman „Elisabeth" voltooid. Het boek zal op Woensdag 21 October in kleine kring „ten doop" worden gehouden in huize Betje Wolf/" te Midden-Beemster, en wel in het werkkamertje van deze grote schrijfster. Op 24 October zai dra Anna II. Mulder in haar wekelijkse „Passé partout" voor de radio (VPRO) een verslag geven van deze bijzondere bijeenkomst. Thans is definitief bekend, dat de KLM-Liftmaster, winaar van de nan- dicap-race naar Christctiurch a.s. Woensdagmiddag om 3 uur op Schip hol zal terugkeren. Het toestel en de bemanping zullen met enige feestelijk heid worden ontvangen. Generaal Gruenther is tijdens zijn bezoek aan ons land door koningin Juliana en prins Bernhard op het landgoed Raaphorst bij Wassenaar ontvangen. Ook minister Staf was hierbij tegenwoordig. Prins Bernhard zal van 13 tot 18 No vember een officieel bezoek brengen aan keizer Haiie Selassie van Abessi nië. r IN TRIEST zelf heerst nog steeds een zekere spanning, welke zich ontlaadt in tegen de Joegoslaviërs gerichte inci denten. Zo zijn thans de kantoren der Zuiöslavische handelsdelegatie bestormd en geplunderd. De raad van de stad heeft Italië zijn erkentelijkheid be tuigd voor de hardnekkige verdediging van Italië's rechten op het gehele ge- De 26-jarige T. heeft gisteren tegen- ever de politie bekend, dat hij zijn 21- jarige Ambonese vrouw, moeder van t'wee kinderen, heeft vermoord. De man is gearresteerd. Zij woonden in het woonoord Haalderen bij Nijmegen. Hel hik van de vrouw was eerder onder de stuw bij Giave aangetroffen. Het echt paar had Maandagavond te Nijmegen de Kermis bezocht. De man heeit be kend zijn vrouw var. een brug in het water te hebben geduwd. Hij had de laatste tijd omgang met een fabrieks meisje in N'jmegen. DE CONFERENTIE VAN EUROPESE MINISTERS BEGINT 26 NOVEMBER Naar van officiële zijde wordt ver nomen zal de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Europese politieke gemeenschap in Den Haag b®'innen oo 26 November Zoals bekend was deze conferentie oorspronkelijk vastgesteld op 20 October. bied van Triest. Aangedrongen wordt op net houden van een volksstemming in de Vrije Staat. De geallieerde militairen bereiden thans in snel tempo hun vertrek voor. Reeds zijn verscheidene duizenden tonnen goederen d»or de Britten ver zonden: verder Zifn verkopingen van overtollig legermateriaal aangekondigd. De bevolking vreest, dat het vertrek zal leiden tot toeneming van de toch al grote werkloosheid. Joegoslavië streeft er naar, zo spoe dig mogelijk een conferentie van de vier bij de kwestie betrokken mogend heden tot stand te brengen, ondanks het feit. dat Italië deze al min of meer heeft afgewezen. Gedurende het eerste halfjaar van 1953 zijn 23.045 woningen opgeleverd, wo. 904 duvlexwonmgen, zodat 23.949 gezinnen in nieuwe woningen konden worden gehuisvest. Het aantal in aan bouw zijnde woningen op 1 Juli 1953 bedroeg 64 914. Aan het eind van het eerste halfjaar 195Ö waren *d>10 com plete scholen in aanbouw. Het aantal complete kerken, dat op 1 Juli jl. onder handen was bedroeg 122. Opgeleverd werden in het eerste halfjaar 1953 35 complete kerken. Een commisie van de Verenigde Na ties zal een conferentie van alle Zuid- Afrikaanse bevolkingsgroepen ter op lossing van de apartheidskwestie voor stellen. (Van een onzer redacteuren) EEUWENLANG hebben in stenen kisten, veilig geborgen tegen de fundamenten van het kerkje te Westerland, de stoffelijke resten van in de Middeleeuwen gestorven Wieringers gerust. De doodgravers wisten bet wel, dat de zwarte aarde van het oude kerkhof deze miniatuur grafkelder uit lang-vervlogen tijden bevatte, en Piét Thijsen, de oude koster, heeft misschien wel eens een blik geworpen onder de zware roodstenen deksels, maar verder is de rust van deze doden nog nimmer gestoord. Zelfs niet in de zeventiende eeuw, toen op de plaats van het oude tufstenen kerkje een nieuw bedehuis werd gebouwd. Tot op de dag van gisteren bleven de graven ongemoeid. Maar toen brak het ogenblik aan, waarop het bleke liclit van een door nevels gesluierd zonnetje het brokkelig bruin van de skeletten betastte. De Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek had een kostbare vondst gedaan. PEINZEND staat de heer D. Minnes, president-kerk voogd van de Nederlands- hervormde gemeente, bij de geopende schrijnen, die uit de grond 'zijn opgetakeld. Twee merkwaardige dood kisten, elk gehouwen uit een massief blok rode Elzasser zandsteen. De binnenste hoeklijsten vertonen ribbels. „Dat herinnert aan de hou- tijd", zegt de heer G. D. van der Heide, de met onder zoekingen in het Zuiderzee gebied belaste archaeoloog van de Rijksdienst voor Oudheidkundige Bodemon derzoek. „Die hoeklijsten maken het waarschijnlijk, cat de kisten uit het begin van de elfde eeuw dateren De vondst heeft de bijzon der belangstelling van dr H Martin uit Zeist, die onder zoekingen verricht voor de Fryske Akademie. Zo'n doodkist met een compleeL skelet „in situ" (in de oor spronkelijke toestand) is heel zeldzaam. Dit skelet zal worden onderzocht door de anthropoloog dr J. Hm zinga te Utrecht. Deze 'noot te kunnen vaststellen .f de eerste indruk juist is. na melijk dat het complete skelet afkomstig is van een oude man of vrouw. Gelet op het vele werk. dat aan bet maken van kisten en deksels moet zijn besteed, hebben de overledenen ver moedelijk tot de adelstand of de geestelijkheid behoord. Eigenaardig is. dat in de kist met i tweede kist. die een niet geheel com- het complete skelet nog een schede1 en pleet geraamte bevat, bevinden zich enkele brokstukken van rndere ge- restanten van andere skeletten. De neer raamten zijn aangetroffen. Ook in de I Van der Heide acht het mogelijk, dat de schedelstukken en andere restanten later zijn bijgevoegd. De kisten zou den dan als massagraf zijn gebruikt. De toestand van de deksels maakt het waarschijnlijk, dat de kisten direct on der de oppervlakte zijn begraven, met de deksels als grafzerken. Behalve de twee gave kisten, die beide nog door een deksel waren afge sloten, is een lege kist zonder deksH gevonden, en aan de andere kant van het kerkje nog een los deksel. De lege kist, die in beschadigde toestand werd gevonden, moet al eens gelicht zijn ge weest. Over de definitieve bestemming van de vondst is nog geen beslissing genomen. Het ligt wel voor de narid, dat een gedeelte op Wieringen zal blijven. QP GEZETTE tijden laat de Neder landse Verenigihg tot Bescherming van Dieren een lange lijst met korte berichten op ons bureau neerdalen. Die opgaven vormen nimmer een opwek kende lectuur. Want zij vermeiden de wreedheden, die mensen in een bepaal de periode jegens het dier hebben be gaan. Het karakter ervan .loopt sterk uiteen. Men deponeert pasgeboren le vende katjes in een krant of in een pap pieren zak in een vuilnisvat. Daarmee is men dan voor zijn gevoel „van het last af". Een jonge koe loopt niet vlug genoeg mee. wanneer ze moet worden verweid .Dan draait de geleider zich zelf op tot razernij en trapt het beest met zijn klompen in het weke deel van de buik of ranselt een stuk hout op de rug in splinters. Met name op de vee markten is voor de dierenbeschermers vaak nog zeer veel te doen. We zullen niet meer voorbeelden noe men. Het gaat er niet om, hier een gruwelverhaal te publiceren, maar om de mentaliteit achter deze gevallen. Soms is het gewoonweg onnadenkend heid, die mensen tot wreedheid brengt. Men vergeet, dat ongewone situalies, die voor ons vaak al een zekere gees telijke spanning inhouden, voor liet dier, die ze niet kan overzien, oorzaken van grote angst kunnen zijn. Koeien vinden blijkens haar gedragingen het vervoer in een veeauto steeds weer een onaangenaam en angstaanjagend avon tuur. Maar nog meer is het vaak een ge brek aan eerbied voor het leven. Die ren zijn öf speeldingen öf een economisch goed. In beide gevallen ontkent men stilzwijgend hun recht op een eigen, met hun beperkte mogelijkheden over eenkomend leven, en stelt men de eis, dat zij zich volkomen passief schikken naar onze grillen en wensen. Maar dan is het wezenlijk onverschil lig, of men jonge katten in een vuilnis vat stopt dan wel koeien aftuigt. In beide gevallen reageert men op onge wenste uitingen van dierlijk leven met in feite ongemotiveerd geweld. Er komt diezelfde machtsbegeerte om de hoek kijken, die in de Duitse tijd in de con centratiekampen zulk schrikwekkende vormen aan kon nemen. Eerbied voor het leven ls geen kwes tie van sentimentaliteit, maar van ge loof. Wie metterdaad christen is, ver grijpt zich aan geen medeschepselen en die probeert in elk geval op zijn wijze de droeve lijsten van Dierenbe scherming zo kort mogelijk te houden. Zolang deze nog moeten worden gepu bliceerd, deugt er zeer veel niet, en blijft de behoefte aan een Dierenwet, waarvan we de wenselijkheid reeds eerder bepleitten, bestaan. Van W. Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 7.06, onder 17.45 Maan op 15.06, onder 23.56 ^jjg! Kén der beide gave doodkisten, die op het Westerlander kerkhof zijn opgegraven. De skeletresten, die uit het begin van de elfde eeuw dateren, zijn nog geheel compleet. QNDER grote belangstelling is gister morgen voor de rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen de vier ver dachten, die geholpen zouden hebben bij de ontsnapping van de zeven gede tineerden uit de strafgevangenis te Bre da. De verdachten zijn F. de J., radio- handelaar te Amsterdam, M. A., verte genwoordiger te Amsterdam, F. C., monteur te Amsterdam en M. F., ban ketbakker te Haarlemmermeer. Laatst genoemde werd door de president het eerst gehoord. Deze vertelde, dat hij na een bezoek bij zijn broer, die in Breda gevangen zat en gaarne wilde ontsnappen via de heer H., secretaris van de Stichting „Oud-politieke Delin quenten" voor auto's had gezorgd ten einde de ontvluchting mogelijk t® ma ken. Eenmaal in Breda werd de eerste auto aangehouden door agent C., die informeerde wat de wagen op een der gelijk uur voor de gevangenis uitvoer de. Het wekte bij hem echter geen ar gr waan want hij verwijderde zich zonder om het geval te bekommeren. De verdachten F. de J., F. C. en M. F,, die voor dit „karweitje" waren gechar terd verklaarden vervolgens dat zij met precies wisten wat er gaande was. Wel was hun gezegd, dat zij veroordeelde gevangenen moesten ophalen, maar dit leek hun zo absurd, dat zij er in eerste instantie hartelijk om gelachen hebben. Verdachte De J. geloofde zelfs, dat toen de ontsnapten instapten een groep mili tairen naar elders vervoerd moest wor den. Zij waren nl. gekleed in battle- dress. Nadat getuige J. de J„ een van de zeven ontvluchten pertinent gewei gerd had iets over de ontsnapping re vertellen, hield de Officier van Justitie mr A. Hoeben zijn requisitoir. Hij eii-te' voor ieder der verdachten een half jaar gevangenisstraf, waarbij hij opmerkte, dat dit de maximum-straf is en dat deze voor deze zaak veel te laag was. Volgens het te frankfort verschij nende blad Deutscher Kurier zou de Duitse staat Hessen bij de Verenigde Naties aanspraak kunnen maken op Suriname Een Duitse geschiedvorser heeft namelijk ontdekt, dat de in 1635 te Spiers geboren Johannes Joachim Becker in de tweede helft van de ze ventiende eeuw met steun van de nog cl berooide graaf Frederik Casimir van Hanau van de Hollands-Zuidamen- kaanse Compagnie te Amsterdam de kuststrook tussen Orinoco en Amazone kocht met de bedoeling, er een Duitse volksplanting te stichten. Het plan is nooit uitgevoerd, maar de rechten op rilt gebied zijn blijven bestaan en na dien overgegaan op de regering van Hessen als rechtsopvolgster van het oude graatschap Hanau. De Deutscher Kurier meent dan ook, dat deze kwes tie in een proefschrift dient te worden onderzocht. DODELIJKE VAL VAN TRAP Gisternacht is de 80-jarige heer K. in de Buiten brouwersstraat te Amsterdam van de trap in zijn woning gevallen Buren vonden Jater zijn ontzielde li chaam. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1